Rijksambtenaren tegen CAO Ritzen: Student kan best wat harder werken Binnenland Antillianen wachten angstig op geweld Luis Het was er heel anders dan hier wordt gezegd9 Haarlemse officier wil kernteam zware misdaad Venlo moet improviseren zonder water JDAG 5 SEPTEMBER 1995 ^ielzoekers ontsnappen uit bus ft aar* Twee Palestijnse asielzoekers zijn gistermorgen ont- pt uit een getraliede bus van de marechaussee, die op weg dal naar de Duitse grens om de Palestijnen het land uit te zet- rkHjÉén van hen is enkele uren later na een tip van om wonen- .jijjiaangehouden in een weiland in Duiven. De ander is nog Eén Pa'est')n za8ter hoogte van de afrit Zevenaar op nstfl2 kans een raampje le trappen en tussen de spijlen door «Jammen. Hij bleef aan de buitenkant van de bus hangen. chauffeur op de vluchtstrook afremde ging de man er Joor" Pvvee marechaussees gingen achter hem aan. Onder- dor11 za£ anc^ere asielzoeker kans op dezelfde manier te lm!}!v00r mishandelen dochtertje De Bredase rechtbank heeft een 27-jarige Fransman ver- Beeld tot negen maanden cel wegens zware mishandeling "pijn vierjarig dochtertje. De Fransman was begin dit jaar bij er Suikerfabriek in Dinteloord komen werken en woonde met ier|gezin in een caravan op een naburig parkeerterrein. Omdat n ^dochtertje steeds maar niet wilde luisteren, liet haar voor e' T vrijwel naakt uren buiten staan. Hij waste het kind daarna verjkoud water en liet haar vervolgens nog een paar uur naakt anjer in een onverwarmde voortent. Flet kind raakte onder lid. Ook werd de Fransman veroordeeld omdat hij zijn doch- 8 "J, die nu in een pleeggezin zit, had geslagen en over het asfalt leiept' "ardachten moord bejaarde vrij 1 inl. De politie heeft gisteren drie mannen uit Goes vrijgelaten lerdacht werden van de gewelddadige dood van een 81-jari- anjjan uit die plaats. Een vierde verdachte blijft wel in verzeker- Mewaring. De 81-jarige man werd in de nacht van 18 op 19 met zwaar hoofdletsel in een park in Goes aangetrof- e JjDe man had de gewoonte voor het slapen gaan nog een om- te maken. Enkele dagen later overleed hij aan zijn verwon- z'|en. Het onderzoek verloopt volgens de politie moeizaam. fdekem roken kost 500 pakken stro ^kanaal Vijf jeugdige inwoners van Oude Pekela zullen de ekjjende keer wel goed uitkijken waar ze stiekem een sigaretje roken. Aan de Krommewijk in Stadskanaal ging het in ieder neèl mis. De vijf staken nabij een strobult een sigaret op. Een sloeg over en zette liefst 500 pakken stro in lichterlaaie. De temde bedraagt 1200 gulden. Senaat weer in stijl Kamer is weer als Vandaag krijgt voorzitter c Willink de sleutel officieel - inister De Boer van milieu. en begint de commissie-Van r direct haar onderzoek naar are misdaad in Nederland opsporingsmethoden van - ten justitie. plafond met zijn unieke eeuwse beschilderingen na een restauratie van 3,4 sn gulden weer kleur gekre- )e sterk verouderde ventila- rlichtingen geluidstechniek (taal vernieuwd. Ook de en, waarop 600 meter spe- intworpen wandbekleding is bracht, hebben een me- fose ondergaan. Tijdens de cs houdt buren de slaap en vrouw in Weesp ijven in hun flat zo luid- jjtig de liefde, dat buren en geklaagd bij de wo- corporatie en de politie, li tewoners van het flatge- ef zeggen door het gehijg e ekreun uit hun slaap te en gehouden. Een van de a tbewoners neemt het jjiele aantal slaappillen en ji valium. „Het is bij de wil- a eesten af. Het begint 's j t om één uur, om vier uur a zo maar door. Het ge- 'n 1 wel drie keer per nacht. ens mij is het SM en wordt et zwepen gewerkt". ecteur Verheij van de wo- )ouwvereniging Samen ven beaamt dat er vaak lS lagd wordt over het paar. (j gaan binnenkort met ze in en proberen uit te leg- c lat een en ander wat zach- noet gebeuren". Zou het zich niet aan de afspraak len, dan ziet Verheij zich •odzaakt naar de rechter te pen. „Het zou dan de eer- teer zijn dat een rechter buigt over een echtpaar iedere nacht luidkeels de e bedrijft". ANP Algemeen Nederlar willemstad anp vloedgolven van hoger dan vijf meter verwacht, hetgeen vooral voor de laaggelegen delen van de drie eilanden rampzalige ge volgen kan hebben. Dat geldt in het bijzonder voor de hoofdstad van het Nederlandse deel van St. Maarten, Philipsburg. Ge vreesd wordt dat de vele krot tenwijken veel narigheid zullen ondervinden. De orkaan bedreigt een hele reeks eilanden, van de Maag deneilanden tot Dominica. Als de orkaan op de huidige koers blijft, zal hij ook over de Ameri kaanse en Britse Maagdeneilan den trekken en vervolgens in de buurt van Puerto Rico komen. Op die eilanden is al een hurri cane watch van kracht gewor den. In Guadeloupe verdronk een Franse toerist die door ne gen meter hoge golven de oce aan in werd gesleurd toen hij vanaf een steiger de woeste gol ven fotografeerde. De orkaan was op dat moment nog 160 ki lometerver. De bevolking van St. Eustatius, Saba en St. Maarten was van morgen nog in angstige afwach ting van de orkaan Luis. Van middag zou de orkaan, een van de krachtigste van de afgelopen jaren, de drie bovenwindse ei landen bereiken. Volgens het Meteorologisch Instituut van Miami kan de orkaan windsto ten veroorzaken van 220 kilo meter per uur. Op een schaal van een tot vijf krijgt Luis daar mee een vier. Op de drie eilanden waren de scholen gisteren al gesloten. De winkels waren wel opengegaan, maar ze sloten de deuren al vrij snel weer toen bekend werd dat de orkaan nog steeds recht op de eilanden af kwam. De ei landbewoners waren de hele dag druk bezig hun bedrijven en huizen extra te beveiligen en sloegen water, voedsel, kaarsen zaklampen en batterijen in. Met de orkaan worden ook Dutchbatters arriveren bij de Johan Willem Frisokazerne in Assen voor hun 'defbriefing'. Twee weken lang zullen de 400 soldaten hun verhaal ver tellen. FOTO ANP HILLEBRAND DIJKHUIZEN Volgens Van der Vliet hebben collega's foto's gemaakt op het moment dat de Bosnische Serviërs Srebrenica binnenvie len. Hijzelf beschikt over een cassetteband je waarop de granaten te horen zijn die rond de basis insloegen. Van der Vliet vindt dat de VN het Neder landse bataljon hebben misbruikt als ka- nonnenvlees. Door de kritiek op Dutchtbat in Nederland voelt hij zich achteraf erg in de steek gelaten. „Wij ervaren het als men sen die praten over dingen waar ze niets van weten, omdat zij er niet zijn geweest. De politiek heeft gefaald en dan is het ken nelijk gemakkelijk om de verantwoordelijk heid af te schuiven." haarlem jan kuys Het ministerie van defensie is gisteren in de Johan Willem Friso-kazerne in Assen be- honnen met de debriefing van de militairen die de val van Srebrenica van nabij hebben meegemaakt. De militairen van het 13de bataljon van de luchtmobiele brigade wor den de komende twee weken uitgebreid on dervraagd over hun ervaringen. Een aantal Dutchbatters zei bij de kazer nepoort zich niet veel aan te trekken van de kritiek. „Het was er anders dan hier wordt gezegd, maar dat weet je alleen als je er daadwerkelijk bent geweest. We hadden wel wat kunnen doen, maar dan had dat wel levens gekost", aldus sergeant Sander Blumink. Wachtmeester Rob van der Vliet uit Veld hoven bestrijdt dat de communicatie slecht is geweest. „Al toen we in Zagreb aankwa men, kregen we een formulier waarop we moesten melden als we iets bijzonders za gen. Ik heb vanuit de basis in Potocari (de thuisbasis van Dutchbat in de enclave, red.) twee executies gezien door Serviërs van moslims. Ik heb dat gemeld en ben daar over later uitvoerig ondervraagd. In mijn vakantie heb ik een brief gekregen dat. als Mladic en Karadzic ooit terecht zullen staan, mijn verklaring tegen hen gebruikt zal worden." Topman Docters van Leeuwen van het openbaar ministerie laat zich niet uit over het instel len van een landelijk kernteam voor de aanpak van zware geor ganiseerde criminaliteit. Het OM wacht eerst de bevindingen van de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den af, meldt een woordvoer der. Het OM reageert aldus op uit spraken van de Haarlemse offi cier van justitie Van der Veen gisteren in NRC/Handelsblod. Van der Veen, een van de hoofdrolspelers in de IRT-affai re, zei daarin voorstander te zijn Achterban drie van de vier bonden verwerpt akkoord De CAO voor 110.000 rijksambtenaren is ter ziele. De le den van drie van de vier ambtenarenbonden zeggen massaal 'nee' tegen het akkoord dat minister Dijkstal van binnenlandse zaken begin juli met de bonden sloot. Om de CAO in te voeren is de toestemming nodig van de achterban van tenminste twee van de vier bonden. den haag gpd renovatie is zo veel mogelijk ge bruik gemaakt van milieuvriende lijke materialen. Ook het terug dringen van het energieverbruik stond voorop. Sinds de oplevering van de zaal als vergaderruimte voor de Heren Staten van Holland en West-Fries land in 1666 is de inrichting her haaldelijk veranderd. Volgens de Rijksgebouwendienst echter 'maar zelden in positieve zin'. Ook in de Franse Tijd werd de inrichting drastisch aangetast. Nauwgezet onderzoek leverde voor de jongste aanpak detailinformatie op over het oorspronkelijke interieur. FOTO ANP Bel voor taxatie/inbreng telefoon: 023-319408 fax: 023-316486 MBMSI1 Gisteren stemden de leden van het Ambtenarencentrum en de CMHF (middelbaar en hoger personeel) tegen het CAO-ak koord. Eerder stemden de CNV- ambtenaren tegen." Alleen de grootste ambtenarenbond, de Abvakabo, kan met het huidige akkoord leven. Vooral de gerin ge salarisverhoging van 2,1 pro cent over twee jaar zit de rijks ambtenaren dwars. „Dat bete kent dat we links en rechts wor den ingehaald door de salaris verhogingen in het bedrijfsle ven. Dat is moeilijk te verkrop pen", aldus een woordvoerder van het Ambtenarencentrum. Ook de vormgeving van de ar beidstijdverkorting is een heikel punt. Dijkstal wil de rijksambte naren een 36-urige werkweek geven, maar dat betekent niet voor iedereen de felbegeerde werkweek van vier maal negen uur. In principe kan de werkge ver zelfs beslissen bepaalde ambtenaren zes werkdagen per week te laten maken van elk zes uur. „De werkgever mag niet over onze vrije tijd beschikken", klonk het door op de ledenver gadering van de CMHF. „In on ze achterban zijn dat tamelijk emotionele uitspraken", licht een woordvoerder toe. Het zit de ambtenaren ook niet lekker dat er wordt geknib beld aan de toeslag voor onre gelmatig werken. Er zijn nogal wat rijksambtenaren die in vol- continu-dienst werken, zoals in het gevangeniswezen en bij de douane. Tot slot voorzien de ambtenaren een grote wetk- druk, omdat de arbeidsplaatsen die openvallen door de arbeids tijdverkorting lang niet overal opgevuld zullen worden. Het is al de tweede keer dat een principe-akkoord tussen Dijkstal en de bonden door de leden wordt verworpen. Er zit nu. waarschijnlijk niets anders op dan het hele onderhande lingscircus weer van voren af aan te beginnen. Het 'nee' van de drie bonden moet een enorme domper zijn voor minister Dijkstal. De be windsman moet maar liefst an derhalf miljard bezuinigingen op de salarissen van de ambte naren en daarvan is nog geen stuiver binnen. De bijna-af- schaffing van de VUT, die het leeuwedeel van de bezuiniging moet opleveren, en opbrengen), was al eerder losgekoppeld van de CAO-besprekingen. Daar over buigt zich al enige tijd een speciale werkgroep. rotterdam anp Universiteiten moeten zich meer gaan richten op aanvul lende cursussen aan volwasse nen, die al een opleiding achter de rug hebben. Het weten schappelijk onderwijs aan jon geren moet bestemd zijn voor een kleinere, gemotiveerde groep studenten, die zich laat uitdagen. Veel jonge mensen kunnen in een prikkelende om geving in drie jaar meer leren dan nu in vier jaar. Dat toekomstbeeld schetste minister Ritzen van onderwijs gisteren op de Erasmus Univer siteit in Rotterdam bij de ope ning van het academisch jaar. De bewindsman verdedigde daarin de voornemens in het Hoger Onderwijs- en Onder zoeksplan. Dat wordt op prins jesdag officieel gepresenteerd, maar de afgelopen weken lek ten grote delen al uit. Ritzen verdedigde het voor nemen sommige studies te be korten tot drie jaar met de con statering dat de samenleving behoefte heeft aan mensen met een compacte, gedegen basis opleiding die initiatief durven te nemen en nieuwsgierig zijn. „Niet stampen, maar vorsen", aldus Ritzen. Studenten kunnen bovendien wel wat harder wer ken, vindt hij. Uit onderzoek blijkt dat gemiddeld ongeveer een kwart van de achturige stu diedag niet aan studeren wordt besteed. „Een academisch kwartiertje moet kunnen," al dus Ritzen, „maar een 'acade misch kwart' lijkt me te veel van het slechte." Daarnaast verwacht hij van de universiteiten dat ze hun studenten kritischer volgen. Zelfselectie van studenten blijft ideaal, maar werkt pas als er een 'contragewicht' is, aldus Ritzen. Verder hoopt de be windsman dat Nederland meer buitenlandse studenten gaat trekken. Ritzen en zijn staatssecretaris Nuis krijgen in de academische wereld bepaald niet de handen op elkaar met hun voornemens, zo bleek uit veel toespraken die bij de opening van het acade misch jaar aan de diverse uni versiteiten werden gehouden. Veel rectores magnifici be aamden dat universiteiten zich moeten aanpassen aan de ver anderende samenleving. Maar ze zijn beducht voor te grote re gelzucht van de overheid in het zoeken naar nieuwe wegen. Ook menen ze dat de politiek het afgelopen jaar ten onrechte de indruk heeft gewekt dat de huidige kwaliteit van het weten schappelijk onderwijs niet deugt. Ze wezen op de interna tionale reputatie van het sys teem met de zogenoemde visi tatiecommissies die de kwaliteit van opleidingen beoordelen. De Groningse rector magnifi cus Van der Woude zei het ver standiger te vinden mensen op jonge leeftijd een gedegen op leiding te geven in plaats van ze later nog allerlei nascholingen te laten volgen. Zijn Brabantse collega De Klerk wees op de ontgroening, die op zichzelf al leidt tot een kleiner aanbod van studenten. Strengere selectie is volgens hem overbodig. onder meer zo'n landelijke kernteam. Verder vindt hij dat alle gegevens over gebruikte op sporingsmethoden in openbare processen-verbaal moeten wor den vastgelegd. Volgens Docters van Leeuwen zijn dit persoonlij ke opvattingen van de Flaarlem- se misdaadbestrijder. Inmiddels heeft voorzitter Van Traa van de enquêtecom missie het beeld van de georga niseerde misdaad als een on grijpbaar monster genuanceerd. Dat beeld is volgens Van Traa per plaats en per 'branche' an ders. Een algemene uitspraak over de omvang van de zware criminaliteit is volgens Van Traa daarom niet zinvol. Politierechter schrapt kwart zaken wegens fout winschoten gpd Politierechter De Haan-Boerdijk in Winschoten moest gisteren maar liefst vijf van de twintig te behandelen zaken van de rol schrappen. De dagvaardingen waren niet op de juiste wijze uitgereikt en ook ontbrak een dossier. Twee advocaten, een tolk, twee verdachten en drie benadeelden maakten een ver geefse reis naar het Winschoter gerecht. Een van die benadeel den uitte daarover tegen De Haan-Boerdijk zijn ongenoe gen. „Mevrouw de rechter, kan dit zo maar? Ik vind van niet." De politierechter gaf de man volkomen gelijk, maar het was niet anders. Ook officier van justitie Brouwer was allerminst gelukkig met de krakkemikkige gang van zaken, die hij in Gro ningen aan de orde zal stellen. Enige maanden geleden gleed het parket te Groningen ook al uit door te verzuimen verdach ten van kleine vergrijpen een acceptgirokaart te sturen waar mee ze de zaak konden afdoen. Dat leverde toen tot verbazing van politierechter Bosch een handvol overbodige zaakjes op. vraag: het venlo anp Hoe spoel je de WC door als de watervoor ziening het heeft begeven? Dat was één van de problemen waarmee inwoners van Venlo en Blerick gisteren kampten. Wet houder Cornelissen van stedelijk beheer en personeel van Venlo was zelf ook gedu peerd. Met zijn vrouw woont hij in Blerick. „Gelukkig heb ik een vijvertje in de tuin, dat water gooi ik door het toilet." Venlo en Blerick zaten al sinds gister morgen negen uur nagenoeg zonder water door een storing in het drinkwaterpomp station Groot Heide. Waterleiding Maat schappij Limburg verzekerde de wethou der echter dat de storing vandaag zou zijn verholpen, en hield woord. Sinds vanmor gen tien uur hebben de meeste Venloërs weer water. Het ziekenhuis van Venlo ondervond weinig hinder van de storing omdat het kon beschikken over een watervoorraad uit een eigen reservoir. De Venlose brand weer trof direct extra voorzieningen ge troffen om bij calamiteiten niet zonder water erop uit te hoeven. De telefoon in het gemeentehuis stond de hele dag roodgloeiend. De gemeente adviseerde de bellers flessen mineraalwa ter uit de supermarkt in te slaan. Veel mensen in Venlo (65.000 inwoners), na men het ongemak sportief op. „Ik heb een blik soep opengetrokken en eet een aantal boterhammen extra", aldus een inwoon ster. „We kunnen heus wel een dag zon der avondeten." Ze had gisteren niet eens de moeite genomen om water bij de su permarkt te gaan halen. „Mijn buurvrouw zei me dat alle bronwater in de stad was uitverkocht, nou dan drink ik vanavond ook maar geen thee of koffie." Vervelend was de situatie natuurlijk wel. Daarom had een andere inwoonster haar man naar buurgemeente Tegelen laten rij den om bij haar broer een aantal kannen met water te vullen. „Lekker handig voor de toilet." Een aantal kappers heeft giste ren de deuren gesloten gehouden. Zonder water is het lastig knippen. Ook voor res taurants is het behelpen. „Bij ons loopt nog een piepklein straaltje", zei de eige naar van restaurant Deckers, „daar kun nen we vanavond nog wel mee koken. Koffie en thee zetten we in kleine keuken apparaten, want leidingdruk ontbreekt." Nu is de zakelijk verantwoord om een mobiele te te hebben? f o Binnenkort is de vraag: is het zakelijk verantwoord om er géén te hebben? Het tweede mobiele telefoonnet komt eraan. Te beginnen in de Randstad, straks in heel Nederland. LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3