Man met ogen van ijs lacht weer ijkelkamp keert rug in Oranje 'Boem Boem Brenda' imponeert Sport Nog hoop op Kluivert laassen zal het wielrennen niet missen Jalabert kleunt mis na aanval ONCE JlSDAG 5 SEPTEMBER 1995 )e Ruiter terug bij FC Utrecht Lcht Nol de Ruiter wordt het hoofd van het scoutings-appa- Jatvan FC Utrecht. De aanstelling van de voormalige trainer «n FC Utrecht is op een haar na rond. „Er zijn nog slechts en- ^le kleine details die geregeld moeten worden. Maar niets staat |ncontract in de weg", aldus De Ruiter. .Ruiter (55) was van 1984 tot 1987 trainer van de eredivisie- ib. In 1985 veroverde hij met de ploeg de Nederlandse beker, izijn dienstverband bij FC Utrecht ging De Ruiter bij de KNVB nde slag als rechterhand van Rinus Michels. In 1992 belandde bij FC Den Haag. Zijn laatste baan was bondscoach van ypte. «•oen Boere naar Crystal Palace iden» Jeroen Boere gaat een Engelse divisie lager spelen. Hij rhuist van West Ham United uit de Premier League naar Cry- Palace in de eerste divisie. De voormalige spits van GA gles werd geruild tegen de Noordierse international Iain Do- West Ham betaalde 1,2 miljoen gulden voor Dowie en be- ik Boere, wiens waarde werd geschat op 875.000 gulden, in de nsfer. West Ham was ontevreden over de produktie van zijn derlandse spits. In vier wedstrijden scoorde de club uit de «nier League vier doelpunten. an Goor verbetert record fflt» Hans van Goor vestigde gisteren een Nederlands record ïaal- zwemmen. Zijn tijd van 8 uur en 2 minuten was vier mi- en beter dan die van Irene van der Laan, die in 1982 van /er naar Calais was gezwommen. De zwemster uit Roelo- •ndsveen was de enige Nederlandse, die de zeeëngte tussen jeland en Frankrijk op e e n dag tweemaal bedwong, in 1983, 8 uur en 15 seconden. Sinds 1959 slaagde vijftien keer een derlandse zwemmer of zwemster er in de oversteek te vol- NWU vaardigt ploeg van 25 af erden DeKNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) digt voorlopig 25 mannen en vrouwen af naar de WK op de en baan in Colombia, eind september en begin oktober, or de weg werden zes vrouwen, zes amateurs en voorlopig [professionals geselecteerd. Maria Jongeling neemt als enige de Oranje-ploeg zowel aan het weg- als baankampioen- ap deel. Breukink, Erik Dekker. Frans Maassen en Raymond Meys. tijdrit: Breukink ;g, amateurs: Lucien de Louw. Hans Pijpers. Jan Boven. Hans van Dijk. Dan- ouis de koning. Weg, vrouwen: Yvonne Brunen. Elsbeth Vink, Lenie Dijk- ruin en Edith klep. tijdrit: Maria Jongelingen De Bruin. Baan, mannen: Ja- n den Braber, DirK-Jan van Hameren. Marlijn Lust. Peter Pieters. Richard n: Margaretha Groen. Jngrid Haringa en Jongeling Bergkamp fit en in vorm voor interland nog lijkt een terugkeer René Eijkelkamp in het lerlands elftal in de weg n. Ook uit de trainingen maandag bleek dat de PS- morgen speelt in de kwali- tiewedstrijd tegen Wit-Rus- 't- jkelkamp is de zogenoem- n", de kaatsende de opkomende - gkamp. De 31-jarige aanval- ïeeft pas vijf interlands ach- i, waarin hij niet keer scoorde. Op 24 kwam hij voor de laatste lit voor Oranje. In Utrecht San Marino destijds met verslagen. Eijkelkamp geregeld in actie zal ko- is enigszins twijfelachtig, nam hem enkele weken van Club Brugge, ding van de selectie. Hij principe pas aan bod, Nilis of Ronaido niet be- 'gjikbaar zijn. De competitie speelde Eij- ^iamp, omdat Ronaido niet e fas. n een tweede man komt D er leiding van bondscoach dink terug van lang te zijn v geweest. Dat is Richard schge, voor het laatst inter- onal op 25 maart 1992, sterdam in de wedstrijd te- Joegoslavië (2-0). Hoewel ger (25) heeft hij meer het Nederlands elftal dan Eijkelkamp. De jongste van de tweede Witschges heeft ne gentien „caps" achter de naam. Hij scoorde één keer voor Oranje. Hiddink sprak na na twee vrij intensieve oefensessies over twee opties. Vrijwel zeker kiest hij voor de volgende: De Goey, Reiziger, Blind, De Koek, Frank de Boer, Ronald de Boer, Win ter, Richard Witschge, Over- mars, Bergkamp en Eijkel kamp. Het enige alternatief is dat Davids speelt voor Reiziger. Deze Ajacied komt dan op links te staan, Overmars verhuist naar rechts, Winter wordt ver dediger. De kans dat Hiddink daar voor kiest lijkt niet zo groot. Davids is bij Ajax geen „hangende" vleugelspits, Win ter speelt liever op het midden veld dan achterin. Wel bena drukte de bondscoach opnieuw af te willen van het systeem met*drie spitsen. Twee in het centrum is voldoende, aanvul ling moet van de diepgaande middenvelders (Overmars, Ro nald de Boer) komen. Winter is van de formatie van woensdag verreweg de meest gelouterde international. Hij kwam al 49 keer uit voor Oran je. Bergkamp staat op de twee de plaats met 39. De lijst is ver der: De Goey 27, Reiziger 3, Blind 32, De Koek 3, Frank de Boer 36, Ronald de Boer 18, Overmars 25. i0rdwuk anp de medische staf van het Nederlands elftal is de kans dal trick Kluivert woensdag kan spelen tegen Wit-Rusland redelijk oot. Bondsarts Kessel zei maandag gematigd optimistisch te Kluivert raakte zondag in het oefenduel met Jong Oranje esseerd aan de enkel. Een dag later keek hij toe bij de twee t igen, die de selectie afwerkte. Kessel verzekerde de Ajacied dat geen sprake is van kneuzing dan wel bloeduitstorting. De dokter verwacht dat de aanvaller vandaag geen pijn i voelen. Is dat wel het geval dan zal bondscoach Hiddink een vanger aanwijzen. Wie dat eventueel is werd nog niet bekend maakt. Hij lacht weer, de man met de ogen van ijs. Zo werd hij in Italië genoemd, want de nuchtere Bergkamp wenste van het leven nu eenmaal geen dagelijks kampioenschap 'opgewonden doen' te maken. Maar met Italië heeft Dennis Bergkamp niks meer te schaften. Hij voetbalt nu in het echte voetbal-walhalla, Engeland. sporters zo essentiële begrip respect teruggevonden. Twee jaar miste hij zelfs de meest pri maire vorm van respect. De trainer van Inter misbruikte hem, zijn medespelers lieten hem ook niet bepaald weten dat hij welkom was. Voor Wim Jonk gold hetzelfde. Ook daarom was Oranje steeds een leuk uitje voor het duo. Bergkamp: „Ook omdat je de jongens ziet die je goed kent en vanwege de hu mor. Het zijn altijd leuke dagen bij het Nederlands elftal, zeker als je vanuit die typische Itali aanse voetbalsfeer naar Oranje komt." De laatste keer had hij echter beter weg kunnen blijven. Maanden liep hij met een ge blesseerde lies in de rondte. „Bij Inter bekeken we het van wed strijd tot wedstrijd. Achteraf ge zien is het niet verstandig ge weest dat ik niet op rust ben ge gaan. Maar ja, ik kon het één en ander niet, zoals draaien en kappen en met links schieten, maar ik kon toch ook nog wel genoeg om te spelen. Maar voor die interland tegen Wit-Rusland had ik weg moeten blijven. Nu meldde ik me op het laatste moment af. Maar ja, het Neder lands elftal kriebelt altijd, hè." Verwijt Zijn late bedankje werd hem zwaar verweten: Bergkamp was ineens de nationale zeikerd. Gullit, Neeskens en Cruijff wer den geciteerd met dodelijke tek sten. Bergkamp weet echter cri ticasters op waarde te schatten: „Die kritiek ging niet over mijn afzeggen, die kritiek was op de man gespeeld. Hiddink begreep het ook wel. Goed, in de publi citeit zei hij boos te zijn, maar Hiddink heeft het me persoon lijk niet kwalijk genomen." gpd-verslaggever Met bijkans kinderlijk enthou siasme verhaalt hij over 'Albion' en vooral over het voetbal op het eiland. Ver weg van alle overdreven hitsigheid in Italië, op een eiland waar het voetbal gereduceerd wordt tot wat het is: anderhalf uur met je maatjes in de korte broek je krachten meten met elf anderen. Berg kamp: „En twee uur voor de wedstrijd, pas naar het stadion rijden in plaats van in trainings kampen zitten. Dat had ik sinds m'n Ajax-tijd ook niet meer meegemaakt." Hij is ontspannen, omdat het voetbal in Engeland ontspan nen is. „Alles gaat relaxed. Neem deze wedstrijd van het Nederlands elftal. Ik mocht donderdag al naar Nederland en ik hoef donderdagavond pas weer terug. Bij de club zelf ben ik ook heel lekker ontvangen, ook door de andere spelers. Er is veel respect in Engeland, voor alles en iedereen. Als je probeert een bal binnen te halen, zelfs als dat door de tegenstander ge beurt, is er applaus." Dan is er een onthullinkje. De vraag was of Bergkamp voor zijn vertrek naar Inter ook een transfer naar Engeland heeft overwogen. Bergkamp: „Jaze ker, maar ik wist toen al dat ik hoe dan ook ooit in Engeland zou spelen. Ik ben opgegroeid met Engels voetbal. Vroeger be stond buitenlands voetbal ook alleen uit Engels voetbal. Met vakanties gingen we ook altijd naar Engeland. Lekker voetbal kijken." Guus Hiddink overlegt met Richard Witschge tijdens de training van Oranje gisteren in Noordwijk. Leuk uitje Hij heeft er dt Hij is inmiddels wel fit. Op z'n Bergkamps fit dus. „Helemaal fit ben ik niet, maar redelijk fit. Ik kan spelen, sterker: ik moet spelen. Die spieren moeten nu beweging krijgen, ik moet wed strijden spelen nu." Wie hem bezig ziet, zondag tijdens het trainingspartijtje te gen het Olympisch team of gis termorgen op de training, moet concluderen dat de oude Berg kamp terug is. Scherp en gecon centreerd, meesterlijk in de bal voering, subtiel in zijn bewegin gen. Bergkamp is in vorm. Hij moet morgen, met Ronald de Boer, het verschil gaan maken met Wit-Rusland. Wat een walk-over lijkt wenst Bergkamp met volle ernst te be naderen. „Met twee thuiswed strijden en Malta uit zou je zeg gen dat we het nog kunnen ha len. Het hoeft ook niet vreemd te zijn als je die drie wedstrijden wint. Maar als je achterom kijkt, moet je toegeven dat het moei lijk kan worden. Het zit morgen natuurlijk bij hen achterin weer potdicht en wij zitten in een soort overgangsperiode. We zul len tijd nodig hebben met dit elftal." Maar tijd is een schaars goed in topvoetbal, Bergkamp weet dat. Misschien dat hij morgen voor Oranje de talisman blijkt te zijn die het elftal mist. Veel heeft Bergkamp deze EK-cam- pagne nog niet gespeeld, maar verloren heeft hij ook nog niet: Noorwegen-Nederland 1-1, Ne derland-Malta 4-0. Schultz zorgt voor opsteker Nederlands tennis new york eric de b Bondscoach Stanley Franker sprong met gebalde vuisten op, echtgenoot Sean slaak te een oerkreet. Eindelijk deed Brenda Schultz het, eindelijk gaf ze tegen een hoger geplaatste speelster eens niet een voor sprong uit handen, eindelijk liet ze zien dat ze recht heeft op een plaats bij de besten van het vrouwentennis. Op de Grandstand, slechts één deur verwijderd van het Stadi um Court, knakte 'Boem Boem Brenda' gis teren de wilskracht van de Japanse Kimiko Date, de nummer zeven van de wereld. Terwijl heel Amerika Labor Day vierde, had de 24-jarige Heemsteedse negen kwar tier nodig om de cijfers 7-5, 3-6, 6-2 op het scorebord te schrijven. Daarmee bereikte ze na Wimbledon ook tijdens de US Open voor het eerst in haar al negen jaar durende carrière de kwartfinales. Na de teleurstel lende uitschakeling van Richard Krajicek zorgde ze zodoende nog voor een aardige opsteker voor het Nederlandse tennis. Uit gerekend degene die de in haar gestelde verwachtingen maar niet leek te willen in lossen en eigenlijk al een beetje was afge schreven, geeft het vaderlandse optreden op Flushing Meadow momenteel een beetje kleur. Bij de mannen haalde alleen Krajicek de derde ronde, terwijl na twee schiftingen in het vrouwentoernooi Schultz als enige Nederlandse overbleef. Door zaterdag te winnen van de Mexi caanse Angelica Gavaldon en gisteren dus van Kimiko Date werd ze de eerste Neder landse in de kwartfinales van de US Open sinds achttien jaar. In 1977 deed Betty Stöve hetzelfde. De voormalige topspeelster, die destijds in de halve eindstrijd van de latere kampioene Chris Evert verloor, was er giste ren getuige van hoe de forse Noordholland se in haar voetsporen trad. Betty zat me vreselijk aan te moedigen", vertelde Schultz. „Ze riep constant dat ik moest blij ven vechten". Dat deed de na haar huwelijk vooral in Delray Beach, Florida woonachtige speel ster. Ondanks het feit dat ze zestien dubbe le fouten sloeg (tegenover twaalf aces) en maar liefst 62 onnodige fouten maakte, slaagde ze erin de partij haar kant op te stu ren. „Ik denk dat ik in de laatste set heel goed heb gespeeld. In de tweede was ik even de weg kwijt. Ik wist niet meer wat ik moest doen. Mijn service ging minder en ik werd aan alle kanten gepasseerd. Toen ben ik hoge spinballen gaan spelen en daar bleef ze behoorlijk veel moeite me te hebben". Met die analyse gaf Schultz meteen de vooruitgang aan die ze de afgelopen jaren boekte en die haar nu in de buurt van de top-tien brengt. In het verleden heeft de prettig gestoorde blondine het topspeelsters regelmatig lastig gemaakt, maar de weg naar de genadeslag kon ze meestal niet vin den. Vertwijfelde blikken naar de diverse coaches die ze versleet, en weer een 'fraaie nederlaag' waren dan het geval. „Ik kon mijn spel nooit aanpassen, bleef te veel op mijn service steunen. Tegen woordig ben ik in staat een ander wedstrijd plan uit de kast te halen. Dat zal wel met er varing te maken hebben. Het is ook een mentale kwestie. Je wint een paar keer een driesetter en opeens besef je dat je het wel kunt. Sean liet me na de partij tegen Gaval don statistieken zien waaruit bleek dat ik dit jaar 87 procent van mijn partijen over drie sets heb gewonnen. Dat heb me nooit ge realiseerd en zoiets geeft toch vertrouwen". Meer respect Daarnaast heeft Schultz het gevoel dat de speelsters sinds ze de top-twintig is binnen gedrongen meer respect voor haar hebben. „Ze staan toch met een andere houding te genover me. Vroeger was het van: 'Oh, Brenda. Die gaat er onderdoor in de derde set'. Nu beseffen ze dat ik de nummer vijf tien van de wereld ben en dat ik wel in staat ben mijn partijen te winnen. Ik ben in men taal opzicht zeker gegroeid, maar ook mijn spel is verbeterd. Mijn opslag is niet meer mijn enige wapen. Vandaag breek ik in de derde set toch twee keer de service van Da te. Dan moet je ook iets anders kunnen", aldus Schultz, die zich tijdens de US Open laat begeleiden door Richard Benvin. De langharige trainer, die meer wegheeft van een hardrocker, staat haar al een paar jaar tijdens de Amerikaanse toernooien ter zijde. Een opvolger voor Glenn Schaap, tot voor kort haar eigenlijke coach, heeft ze nog niet gevonden. „Waarschijnlijk ga ik in de toekomst met hitting-partners werken. Voor elk toernooi huur ik dan iemand in". En niet te vergeten met John McEnroe, die haar volley's wil perfectioneren. De Ameri kaan moet echter nog even geduld hebben, want Schultz heeft het even te druk. haag fred segaar verslaggever het wielrennen niet op de voet volgt, nog vreemd hebben opgekeken van Maassens aankondiging dat hij aan einde van dit seizoen afscheid neemt het wielrennen. 'Want Frans Maassen, vas toch al lang gestopt?' daarom dat hij straks een vette achter negen jaar professioneel rennen. Maassen wenst niet nög langer niem achter in het peloton mee te fiet- en omdat er geen uitzicht is op betere ■J h, trekt de renner uit het Noordlim- 'se Ittervoort zijn koerskloffie straks uit. even het WK in Colombia, vervolgens 1 rschijnlijk Parijs-Tours en als zijn gleider Jan Raas er op staat, is hij eind 'fber zelfs nog van de partij in de Japan Maar dan zegt de dertigjarige familie man het wielrennen adieu. Dat zou hij ook hebben gedaan als Jan Raas al een sponsor zou hebben gevonden voor het volgend jaar. „Want ik had de toe zegging dat ik zou kunnen blijven, zij het tegen een beduidend lager salaris. Ik hoop dat er alsnog een geldschieter komt, maar mij zien ze niet meer terug." Maassen kan de laatste twee jaar niet meer aan de verwachtingen voldoen en wie hem van dichtbij heeft meegemaakt, weet dat dat aan hem knaagt. Het zielige hoopje mens dat na 'zijn' Amstel Goldrace in mei van dit jaar op een stoeprandje net voorbij de eindstreep met betraande ogen tot de keiharde conclusie kwam dat hij niet meer met de rest meekon, nam op datzelfde mo ment vermoedelijk het besluit dat hij pas gisteren wereldkundig maakte. Sinds zijn tweede plaats in de Ronde van Vlaanderen van 1993, toen hij is een sprint a deux door Johan Museeuw werd versla gen, heeft Maassen nog maar weinig laten zien en dat vrat aan de veelverdiener. Als enige Nederlandse wielrenner streek hij tot op het laatste moment een topsalaris op. Er was voor hem geen reden om op te stappen bij Jan Raas. Sterker nog, hij zou een dief van zijn eigen portemonee zijn geweest als hij het voorbeeld van zijn tegenpool Jelle Nijdam zou hebben gevolgd. Bovendien, hij is niet zo'n avonturier, zeker niet sinds de geboorte van zijn zoontje vorig jaar zomer. Maassen koos voor zekerheid, heeft daar door nu zóveel geld dat hij niet gedwongen is in een obscure Belgische ploeg nog twee seizoenen wat bij te verdienen. Maassen, die niets achter de hand heeft, gaat lekker nietsdoen. In de toekomst wil hij wel weer in de wielersport terugkeren. In welke hoe danigheid weet hij nog niet. santander anp genoten van klassementsleider Olano alle moeite hadden de jacht op de gevaarlijke Fransman te organiseren. ONCE, met Zülle, Bruyneel, Rincon en Mauri voorin vertegenwoordigd, probeerde al le tempoversnellingen teniet te doen. Op twintig kilometer van de streep pakte Jalabert acht boni ficatieseconden, die hem akelig dicht in de buurt van Olano brachten. Vervolgens ging ploegleider Saiz de fout in. De Spanjaard had via de Tour-radio vernomen dat de voorsprong van Jalabert hard achteruit holde. Het peloton zou bijna op het achterwiel van de Fransman zitten. Om zijn pupil een nutteloze krachtsinspanning te besparen, raadde hij Jala bert aan te wachten op de eerste groep. De door gekomen informatie bleek alleen niet juist te zijn. Jalabert staakte zijn strijd, maar moest lang wachten tot hij werd ingelopen. Jalabert werd net buiten finishplaats Santander ingelopen. De nieuwe klassementsleider werd nu Gianluca Pia- negonda, die met zestien collega's in de slotfase het eerste peloton ontvluchtte. Manoio Saiz als de grote strateeg, de Italiaan Gianluca Pianegonda als ongewenste, maar op lettende profiteur. De frontale aanval van de ON- CE-formatie op de leiderspositie van Abraham Olano is in de tweede etappe van de Ronde van Spanje op een fiasco uitgelopen. Olano verloor na het eerste bergcontact inderdaad zijn leiderstrui, maar het is Pianegonda die het glimmende tricot vandaag in de eerste, echte bergetappe van de Vuelta om het lijf heeft. Een groot offensief had Manoio Saiz vc ren uitgedacht. Als kenner van de streek peloton in de tweede etappe vertoefde, rent Jalabert worden uitgespeeld. Die voegde zich ook na de eerste berg bij zijn ontsnapte teamge noot Roberto Sierra, om die vervolgens achter te laten. Op 47 kilometer van de streep had de Franse nummer vier van de Tour ruim twee minuten voorsprong op een eerste groep, waarin de ploeg- r giste- aar het t Lau-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15