Alkemade De oude wereld op een knusverliehte zenderscha; pakt disco stevig aan We've got the business in Gemiddeld gezin Alkemad is dertig gulden duurder ui Rijn Veenstreek Zoeterwoude blijft PTT betalen voor agentschap 'Maatregelen tegen Hoogvliet onvoldoende' DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 HS chef adriaan brandenburg, 071-356484, plv. chef dick van der plas. 071.35i Collectie radio 's Ton Bluemink in museum Ter Aar ter aar gerard van der geest De overlast veroorzaakt door bezoekers van bar-dancing Saint Tropez in Oud Ade loopt volgens het Alkemadese gemeentebestuur de spuigaten uit. ,,Zo kan het niet lan ger", vindt burgemeester A. Meerburg. alkemade marieta kroft Vorige week heeft hij opnieuw afspraken gemaakt met de poli tie over een intensievere con trole en dan ook 's nachts na half twee, wanneer de disco theek moet sluiten. Dat zei Meerburg gisteravond tijdens de raadsvergadering in een reactie op eveneens klagen de raadsleden van de PvdA, WD en het CDA. Volgens Meer burg was de discotheekeigenaar al eens beboet omdat hij na half twee nog open was. „Kennelijk heeft hij die boete ervoor over om langer open te zijn", ver zuchtte hij. PvdA-fractievoorzitter F. Hoogenboom wees Meerburg erop dat in het weekeinde van 26 augustus diverse lantaarnpa len op de Boekhorsterweg wa ren vernield. „Omwonenden hadden de politie gewaar schuwd, maar die was niet ge komen." H. van Duijkeren (WD) en N. van Ruiten (CDA) vielen hem bij. „De maat is vol. We moeten van de politie ver langen dat ze adequate maatre gelen neemt", aldus Van Duij keren. Aanleiding voor de discussie in de raadsvergadering was de brief van omwonende C. de Haas. Hij ondervindt al sinds 1987 overlast en vindt het tijd worden dat de gemeente er iets aan doet. Wat betreft de geluidsoverlast stellen B en W dat daar een ein de aan komt zodra de eigenaar met de verbouwing van zijn be drijf kan beginnen. Geluidwe- rende voorzieningen worden aangebracht. Eigenaar Alex van der Meer noemt de klachten over geluids overlast overdreven. Toch zal hij over twee maanden, als hij zijn discotheek gaat verbouwen, zijn bedrijf isoleren. Dat de dis cotheek de sluitingstijden aan zijn laars lapt ontkent hij. Dat jongeren die zijn bedrijf verla ten voor overlast zorgen, ont kent hij niet. Maar de problemen zouden vooral voortkomen uit de strikte sluitingstijd die de gemeente hanteert. „Nu verlaat veel jeugd mijn bedrijf in één keer. Als ik later mag sluiten en jongeren meer verspreid de discotheek verlaten, voorkomt dat veel pro blemen." Drie gewonden bij botsing ter aar Bij een frontale botsing tussen een taxibusje en een vrachtwagen op de Paradijsweg in Ter Aar zijn gisteren personen gewonden geraakt. De vrachtwagen kwam in een S-bocht op de linker weghelft terecht en botste op taxibus. De chauffeur van de vrachtwagen is met been- en borstletsel naar een ziekenhuis in Woerden gebracht. Een inzittende, een 16-jarige inwoner van Oss, had beenletsel. De chauffeur van de taxi, een 46-jarige in woner uit Langeraar, werd met schaafwonden en letsel aan zijn ribben naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp overge bracht. Jongen negeert stoplicht alphen aan den run Een 10-jarige Alphenaar is gisteren met ver wondingen aan zijn gezicht en zijn been overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. De jongen reed op de krui sing van de Jeltje de Bosch Kemperstraat met de Eisefihouwer- straat op zijn Fiets tegen een vrachtwagen. De jongen was door het rode verkeerslicht gereden. 'Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen,' zegt de brochure van de Neder landse Seintoestellen Fabriek de dichter Comelis Poot na. Ook agrariërs uit 1927 hadden recht op 'de telegraaf zonder draden'. Zo werd de allereerste door Guglielmo Marconi uitgevon den radio in 1895 genoemd. De Alphenaar Ton Bluemink heeft Poots poëzie begrepen. Vijf jaar geleden bracht hij zijn kostbare en kostelijke collectie radio's, grammofoons en band recorders naar het landelijke Ter Aar. Ongeveer 380 exempla ren telt zijn collectie. Ze zijn on dergebracht in het Historisch Museum aan de West-Kanaal- weg 118. Glimmen De bakelieten kasten glimmen je in al hun warme strakheid te gemoet. Han Hollander, Ome Keesje, Buziau, langvergeten namen komen tot leven. Even als in herinnering onderge sneeuwde oorden en streken: Travemünde, Kristiaansan, Be- romünster. De hele wereld anno 1930 op een knusverliehte zen- derschaal. Buiten huilt de wind om het huis, maar binnen brandt de radio op vier. Is het deze nostalgie die Blueminks vrouw tot wanhoop drijft, tel kens als de 71-jarige collection- neur 'op pad gaat?' Bluemink: „Mijn vrouw zegt dan: je koopt niks hoor. Maar dan kom ik toch telkens met iets thuis." Bluemink struint rommelmarkten af, houdt in tensief contact met de andere 1399 leden van de Nederlandse Vereniging voor de Historie van de Radio en schaamt zich er niet voor om op grofvuilophaal- dag vóór de reinigingsdienst uit te lopen. Op zoek naar die paar ontbrekende onderdelen in zijn verzameling. „Ik liep stiekem te snuffelen, loerend vanuit mijn ooghoeken of de buren het niet zagen," bekent Bluemink la chend. „Als je eenmaal de kick te pakken hebt, dan blijf je zoe ken." Zwarte doosjes Om zolang mogelijk te kunnen genieten van de unieke vormge ving van toen. „Sorry, daar kun nen die zwarte doosjes van nu Ton Bluemink bij een platenspeler uit 1845 van de bouwer Gustav Uhlig. niet tegen op." Om zo lang mo gelijk te kunnen smullen van de onverslijtbare buizen: „Die we reldontvangers van nu? Wat kunnen die nu helemaal?" Bluemink is vanaf 1934 bezig met het verzamelen. Vader Bluemink, gerechtsdeurwaar der, beheerde in Amersfoort een veilingkantoor. Samen met zijn (inmiddels overleden) broer Harry kon de negenjarige Ton er 'naar hartelust rondrennen'. „Zo zijn we er zo'n beetje inge rold." Bluemink heeft 'honger', veert energiek op uit zijn stoel en loopt naar zijn verzameling. Gretig verorberen zijn ogen achtereenvolgens tamelijk bele gen voedingswaren: een Rogge broodje uit 1927, een Puntje uit 1930 en een Pannekoek uit 1927 toe. De eerste twee zijn radio's: de Pannekoek is een platte luid spreker voor op een smalle schoorsteen. Bluemink heeft ge lukkig ook diverse 'Gebitten' in zijn collectie. Deze radio's to nen een rij vergeelde knoppen op een rijtje, vandaar. Bluemink heeft er nog meer met een bijnaam. Radio's met kenmerkende voorkanten heten het Orgeltje of het Zonnetje. Maar wat mag De Arbeider dan wel wezen? Het is de goedkoop ste Philipsradio uit 1935. Voor 89 piek destijds te koop. Daar lag Jan de Arbeider wel maan den krom voor. Blueminks lievelingsexem plaar is De Lentebode, een Phi lips uit 1933. „Moetje dat punt gave houtwerk zien") zegt hij zacht en streelt de kast. „Dit is mijn hartelap." Ton Bluemink is een gelukkig mens. Want Bluemink is nog steeds wat zijn oude radio's vroeger soms wa ren: gestoord. Prettig gestoord, tot in het kwadraat. Vanwege FOTO» BENDE® zijn fascinatie voor oude aui Zelf heeft hij een un Graham uit 1936. Bluemink genlijk ben ik dubbel gestot Glimlachend loopt hij naar Edisongrammofoon uit 190 draait hem op. Uit de kopt hoorn schalt Beethovens ze symfonie. Gedirigeerd door Mengelbj een opname uit 1924. Juist: geboortejaar van Ton Bleum collectionneur. Zoeterwoude houdt honderdduizend guldenover zoeterwoude De gemeente Zoeterwoude heeft vorig jaar ruim 102.000 gulden overgehouden. Dat overschot ontstond door ver schillende meevallers. De ge meente wil het geld besteden aan het versneld afbetalen van verschillende kredieten voor onderzoeken. Zo betaalt Zoeter woude met 35.000 gulden een onderzoek naar de hoge-snel- heidslijn in één keer af en ook de structuurschets voor de Leid- se regio wordt met ruim 38.000 gulden afbetaald. Anders dan in omliggende gemeenten komt het overschot niet direct ten goede aan de belastingbetalers. „Maar indirect merkt de burger het wel", aldus wethouder S. Stuijt (Progressief Zoeterwou de). Grens Rijnwoude schuift op in richting Alphen runwoude jaap van sanduk De grenzen van Hazerswoude- Rijndijk verschuiven iets op naar Alphen aan den Rijn. Dat heeft de Rijnwoudse politiek gisteravond besloten. Dat het college wel erg overhaast te werk is gegaan en maar alvast de borden verplaatste voordat de gemeenteraad nog over de maatregel moet beslissen, werd door de politiek voor lief geno men. „Ik vraag begrip voor de merkwaardige wijze waarop het college dit heeft aangepakt", verontschuldigde WD-wethou- der M. Vorenkamp van openba re werken zich. Directe aanlei ding voor de maatregel waren twee dodelijke ongelukken op de weg. „Het collegebesluit werd ingegeven door gevoelig heid en emotie". Composteerbedrijf kan uitbreiden in Rijpwetering Groen Recycling in Rijpwetering kan uitbreiden. De gemeente raad van Alkemade is gister avond akkoord gegaan met de verhuur van 20.000 vierkante meter grond aan het compos teerbedrijf. De uitbreiding stuit te op grote weerstand van buur man P. Akerboom. De kweker zegt dat Groen Recycling door overwaaiende parasieten en vliegen grote schade veroor zaakt aan zijn bloemen. Gister avond attendeerde hij de raads leden op de stank die het bedrijf veroorzaakt. De raadsfracties gingen des ondanks akkoord met de ver huur van de grond. Directeur J. Hogeboom van het composteerbedrijf liet na af loop van de raadsvergadering weten dat de schade bij Aker boom niet door zijn bedrijf wordt veroorzaakt. „Dat heeft een extern deskundige uitgewe- zen. Constant wordt ik beticht van narigheid. Dat ben ik zat." wat kost een marginale voorzie ning blijven subsidiëren? Ik vind van niet." Zijn stelling zorgde voor hevige protesten bij de andere partijen, die benadrukten dat een post agentschap een basisvoorzie ning is voor Zoeterwoude-Rijn- dijk. „Voor winkeliers is het niet aantrekkelijk om een postagent- schapje in huis te halen. Boven dien is het postagentschap een inkomstenbron voor de Een denkooi. We moeten niet de kostendragers uit de Eenden kooi halen, want dan zijn we nog verder van huis", aldus wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën). zoeterwoude liesbeth buitink Zoeterwoude moet ruim 3000 gulden bijbetalen voor de ex ploitatie van het postagent schap in de Eendenkooi. Tussen de PTT en de gemeente bestaat de afspraak dat Zoeterwoude het verschil tussen de werkelijke kosten en de standaard-vergoe ding van de PTT bijpast. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi vroeg zich gisteravond in de raadscommissie middelen af of het nog wel nodig is om een postagentschap aan de Rijndijk te hebben. „Postzegels en briefkaarten kun je ook wel ergens anders kopen", aldus Van der Kooi. „Moeten we koste Tuinkabouters weg in Alphen alphen aan den run. Op klaarlichte dag zijn gis ren planten, bomen en tw tuinkabouters gestolen een tuin aan de Ten Han senstraat in Alphen aan d Rijn. De bewoners om elf uur een half uui weg. Om half twaalf kwam ze thuis en troffen ze i tuin aan waarin behoorl was huisgehouden, boompjes, zeven planten twee. kabouters waren v dwenen. De totale waar van de buit is 900 gulden. Tijd is geld, zeker in het zakenleven. Wie vandaag de dag 'in business' wil blijven, moet elk moment van de dag bereikbaar zijn. De PTT Telecom Business Centers bicden ondernemers als u daartoe de mogelijkheid. Elk Business Center is een complete telccommunicatiewinkel, met alles op he1, gebied van telefoonsystemen, faxen, auto- en zaktelefoons. U vindt er precies wat u nodig hebt om werkelijk actief te hazersoude-runduk Adviescentrum. Omwonenden van de Hoogvliet supermarkt en slijterij aan de Rijndijk in Hazerwoude gingen gisteravond na de commissie openbare werken van Rijnwou de teleurgesteld huiswaarts. Met het instellen van een blau we zone om het lang-parkeren tegen te gaan en het bedrijf nogmaals te wijzen op het nale ven van de vergunningen, komt Wethouder M. Vorenkamp (WD) nauwelijks de klagers te gemoet. Die zien de grootgrut ter het liefst verdwijnen. Maar de wethouder vindt dat geen oplossing. De kans bestaat dat met een ander bedrijf ook weer problemen ontstaan. Het be stemmingsplan laat een derge lijk bedrijf namelijk toe. Bewonerswoordvoerder M. Lievens voerde tal van argu menten aan om aan te tonen dat het bedrijf niet past in omgeving. Hij noemde het 'gezwel in een gezond orga me'. De bewoners klagen a renlang over geluids- en keeroverlast. De wethouder loofde een 'pittig zakelijk sprek' met Hoogvliet aan te len gaan. Daarin wil ze onder an( voorstellen de laad- en lostij te beperken. business center DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS alkemade marieta kroft Een gemiddeld gezin in Alke made is volgend jaar circa der tig gulden duurder uit aan ge meentelijke belastingen en ta rieven. De huizenbelasting stijgt met 1,5 procent. De afvalstof fenheffing blijft gelijk en de rioolrechten stijgen met 25 gul den per huishouden. Dat blijkt uit de gisteren openbaar ge maakte begroting voor 1996. Ook de honden- en woonfo- rensenbelasting en de tarieven van sportaccommodaties stij gen met 1,5 procent. De invoe ring van (water)toeristenbelas ting en de heffing van rioolrech ten in eigen beheer wordt een jaar uitgesteld. Dit is een gevolg van personeelsgebrek op de af deling financiën. Ambtenaren van de gemeente Alkemade studeren momenteel nog op de invoer van tarieven voor het ophalen en brengen van grofvuil. Binnenkort wordt een ambtelijk advies verwacht. De rioolrechten gaan jaarlijks tot en met het jaar 2004 met 25 gulden omhoog. Dit jaar betaal de een gezin nog 169 gulden. Over negen jaar is dat tarief op gelopen tot 385 gulden per aan sluiting. Die verhoging is nodig om het hele rioleringsstelsel in de gemeente aan te pakken. Diverse bruggen in Alkemade gaan de komende jaren flinke kostenposten vormen, zo blijkt uit het beleidsplan. Zo wordt geschat dat het 1,5 miljoen gul den gaat kosten om de bruggen aan de Noorderhemweg en de Floraweg in Roelofarendsveen te herstellen. Dit bedrag kan ho ger uitvallen als blijkt dat het beton van de bruggen ergi aangetast dan is voorzien, onderzoek door ingenieurs reau Oranjewoud eind dit en eind volgend jaar, moei gebreken in kaart brengen. Verder zijn burgemeester wethouders van mening dal Paardebrug in Rijpwetering spoedig mogelijk moet wor vervangen. Deze brug werd rig jaar zo zwaar beschai door een vrachtwagen dat niet meer open kon. De ningsbrug in Oud Ade moet gin volgend jaar al worden vangen. Iedere inwoner van Alkenj betaalt jaarlijks twee gul voor 'kleinschalige recreatie» jecten'. B en W willen metj geld volgend jaar een parkj plaats aanleggen bij de surfs ger aan de Wijde Aa.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14