Teer in bodem Voscuijl 'Grootvader haalde melk in emmers' VERBIJSTEREND Leiden Regio ranse zenders blijven kabel van Oegstgeest ogelijk rotonde op "ruising Acacialaan Van Eisen teleurgesteld over vertrek Van Raalte Ophalen huisvuil wordt dertig gulden duurder Buschauffeur NZH krijgt lintje bij zijn vertrek Voordeel volgens de Bijenkorf >ISDAG 5 SEPTEMBER 1995 ouafee'd duikt op in plantsoen Bewoners van de Van der Woudestraat in Warmond uUs"jnverbaasd over een beeld, dat in het plantsoen in hun straat IJstóopgedoken. Maandag stond daar opeens een zwart ijzeren Jdengeld van een hond, dat zij nog nooit hadden gezien. De politie %inoedt dat het beeld in Leiden is gestolen en stelt een onder- 'n naar herkomst van het kunstwerk. ?dvj "ujVinkelierstcr bestolen isafltRMOND» De eigenares van een winkel aan de Dorpsstraat in ijarmond is honderden guldens armer na de diefstal van haar rtemonnee. In de portemonee zat haar pinpas. Na de diefstal er zevenhonderd gulden van haar rekening afgeschreven. sfe vrouw verdenkt een man die zich een tijdje in de winkel eldegeft opgehouden, maar niets kocht. Behalve de portemonnee en de pas werd er kleding gestolen, ugti STGEEST LOEK VAN RUITEN wee Franse zenders blijven •jle kabel in Oegstgeest, zo is jtravond tijdens de commis- ,(estuür besloten. Het besluit a het verzoek van de frac- lan Progressief Oegstgeest een van de zenders te Jappen uit protest tegen de jase atoomproeven op het iMururoa. Op de vrijgeko- 1 plek zou de zender SBS 6 jten komen. (Ie politieke fracties onder- Jeven wel het sympathieke 1 van het voorstel maar ach- j het middel ongeschikt, jfel rees of deze rimpel in de Jstgeester vijver het Parijse e op een effectieve manier bereikt. Liefhebbers van de zen der SBS 6 moeten wachten tot 1 januari 1996 wanneer het kabel net wordt uitgebreid naar 30 plus 1 zender. Ook de woordvoerster van The Music Factory die gister avond door Lex Harding tijdens de vergadering een korte pre sentatie van haar zender gaf, moet wachten tot januari. Het 31e kanaal moet gaan fungeren als publiek kanaal. Het pu blieksinformatiesysteem dat de gemeente momenteel al via in ternet aanbiedt komt via dit tv- kanaal beschikbaar. Het ligt ook in de bedoeling dat dit kanaal interactief wordt zodat er twee richtingsverkeer tussen burgers en gemeente mogelijk is. jRDORP JUDY NIHOF Acacialaan/Erica- i/Hoogmadeseweg in Lei- orp moet veiliger worden. gemeentebestuur wil vol- 3 jaar op die 'onveilige lolroute' verkeerslichten isen met een regelinstallatie pn rotonde aanleggen. Dat ite kost de gemeente vier Een rotonde moet er vol- 1 jaar ook komen op de Sing Voorhoflaan/Persant ?p weg/Simon Smitweg. Die nen ontvouwden B en W ren tijdens de presentatie de begroting voor volgend 07 ik gaat de gemeente Vol I jaar door met het instellen la 30-kilometer-zones in ngebieden. De reacties op maatregel zijn volgens louder P.Bouman ;eer/PvdA) over het alge- jn positief. het aan het college ligt, is erinrichting van de Hoofd- t volgend jaar een feit. De ?n ervan worden geraamd ton. Wethouder A. van D7 (ruimtelijke ordening/BBL) wil volgend jaar 'globale en flexibele' bestemmingsplannen maken, het structuurplan voor Leiderdorp afronden en een groenplan maken zodat het on derhoud planmatig kan worden De gemeente Leiderdorp doet de zes molens die zij in haar be zit heeft mogelijk in de verkoop. De bedoeling is ze te verkopen aan een stichting die molens beheert, of aan particulieren. Deze nemen de monumenten dan voor een klein bedrag over, maar verplichten zich dan wel om de restauratie en het onder houd ter hand te nemen. Het onderhoud en de restauratie van de molens wordt de ge meente te duur. Een enquête onder de Leider- dorpse bevolking moet uitwij zen welke plekken als onveilig worden ervaren. De gemeente wil de uitkomsten gebruiken om te komen tot een 'integraal veiligheidsbeleid'. Hiervoor zijn eerder al een aantal aanzetten gegeven. Een aantal van eerder gesignaleerde onveilige situaties is inmiddels al opgelost. staureren documenten kost ton egisters van de burgerlijke d in Leiderdorp verkeren in ite staat. De gemeente wil ton uittrekken om de pa- :n documenten op film te :n en te restaureren. Op die ier hoopt zij ze voor het na geslacht te behouden. Veel re gisters zijn vies geworden en beschadigd nadat honderden mensen ze in hun vingers heb ben gehad. Het is de bedoeling het filmen en restaureren te spreiden over tien jaar, wat de gemeente dan jaarlijks 10.000 gulden kost. Joar yan Raalte is te vroeg op gestapt. Haar probleem had in de fractie van Progressief Oegstgeest kunnen worden opgelost. Zo kijkt de wethou der van de driekoppige fractie, Guus van Eisen (ruimtelijke ordening en milieu), tegen Van Raaltes afscheid aan. Haar besluit heeft Van Eisen onaan genaam verrast. Van Raaltes probleem is dat vlakbij haar woonboot in de Haarlemmertrekvaart mogelijk een van de twee bruggen wordt gebouwd waarmee de nieuwbouwwijk in de Broek en Simontjespolder aan de Oegstgeester kant moet wor den ontsloten. Van Raalte er kent dat de brug in het alge meen belang kan zijn maar is uiterst beducht voor de nega tieve gevolgen van de plannen op haar directe woonomge ving. Om te voorkomen dat per soonlijke belangen en het al gemeen belang door elkaar gaan lopen, houdt zij op raadslid te zijn. Ook de naar haar inzicht slechte sfeer in de Oegstgeester gemeenteraad speelt een rol. Het college, dat is gebaseerd op de kleinst mo gelijke meerderheid, heeft het veel te druk met het op af stand houden van Leefbaar Oegstgeest en komt daardoor te weinig toe 'aan de Oegst geester zaak'. Volgens Van Eisen is het al lesbehalve een uitgemaakte zaak dat de gewraakte brug er komt. Ook bestrijdt hij dat Progressief Oegstgeest reeds met de plannen heeft inge stemd. Onderzoeken naar al ternatieven lopen. „Volgens Van Eisen heeft Van Raalte in de fractie nog niet eerder kenbaar gemaakt dat ze zo worstelt met de vraag of ze nu niet veel meer voor haar eigen woonbuurt moet opkomen. „Als ze dat wel eerder had aangegeven dan had ze alle ruimte gehad om een minder heidsstandpunt in te nemen. Want ik begrijp ook wel dat haar situatie heel lastig is. Maar ik sluit zelfs niet uit dat haar standpunt het standpunt van de fractie wordt." Over Van Raaltes bezorgd heid dat Progressief Oegst geest zich door de politieke krachtenverhoudingen nau welijks kan profileren met bij voorbeeld anti-brugstandpun- ten, zegt Van Eisen: „Alsof ik rechtse plannen zit uit te voe ren. Ik wil dat Progressief Oegstgeest op resultaten wordt beoordeeld en niet wordt veroordeeld omdat in het college met onder meer de WD wordt samengewerkt. Als straks de Broek- en Simontjes polder een milieuvriendelijke, autoluwe wijk wordt, dan past daar toch een progressieve handtekeni ng onder?' LEIDERDORP JUDY NIHOF De afvalstoffenheffing in Leider dorp gaat volgend jaar naar ver wachting met ongeveer dertig gulden per huishouden om hoog. Dat zei wethouder C. Huigen (financiën/WD) giste ren tijdens de presentatie van de begroting voor 1996. Leider dorp komt volgens Huigen niet onder die belastingverhoging uit omdat de kosten voor het vervoeren en verwerken van af val zijn gestegen. De reinigings heffing gaat uit van kostendek kende tarieven. „Vorig jaar hebben we de ta rieven nog gelijk kunnen hou den, maar nu moeten we ze wel verhogen", aldus Huigen, die hiervoor drie oorzaken geeft. Zo blijkt uit eerste berekeningen - de juiste cijfers zijn nog niet be kend - dat Leiderdorpers vorig jaar veel meer afval hebben weggegooid dan voorheen. Ver der moet de gemeente de zoge heten 'Alders-heffing' doorbere kenen in de tarieven. Bovendien zijn de kosten voor storten van afval omhoog gegaan. De wethouder verklaarde trots te zijn op het feit dat de gemeentelijke belastingen, die niet uitgaan van een kostendek kend tarief, volgend jaar amper hoeven stijgen. Zo gaat de on roerend zaakbelasting (OZB) al leen trendmatig omhoog met 2,25 procent. De financiële toekomst van Leiderdorp ziet er goed uit, al dus Fluigen. „Zelfs als we reke ning houden met de korting op de uitkering uit het gemeente fonds van 2,1 miljoen gulden geeft de begroting een licht po sitief resultaat te zien. We kun nen voortgaan met de uitvoe ring van het college-program ma. Bijstelling ervan is niet no- dig." wassenaar vriendelijke' houding. Daarmee leverde hij 'vierendertig jaar lang een zeer positieve bijdrage aan de kwaliteit van de'dienst verlening van busmaatschappij NZH'. Omdat hij 'niet zomaar een buschauffeur' was, heeft H. Knijnenburg (57) vandaag in raadhuis De Paauw in zijn woonplaats Wassenaar een ko ninklijke onderscheiding gekre gen. Tijdens de uitreiking werd Knijnenburg geroemd om zijn 'collegiale, flexibele en klant- Knijnenburg ontving de ere medaille in brons, behorende hij de Orde van Oranje-Nassau bij zijn vervroegde uittreding. Het voormalige terrein van rioolwaterzuivering 'De Vos cuijl' in Oegstgeest is verontreinigd met zware metalen, teerachtige stoffen en minerale olieresten. Dat is geble ken uit een zojuist afgerond onderzoek, waartoe de ge meente opdracht had gegeven. In het grondwater zijn geen verontreinigingen aangetroffen. De verontreiniging was al langer bekend maar was nog niet duidelijk in wel ke mate het terrein was vervuild. Het onderzoek, dat nu is uitgevoerd, spreekt van een grote verontreiniging. OEGSTGEEST ANNET VAN AARSEN Volgens de gemeente bestaat er echter geen gevaar voor de ge zondheid, zolang er maar niet op het terrein langs de A44 wordt gespeeld of gegraven. In middels is er een hek geplaatst om het verontreinigde stuk grond, dat eind jaren zestig werd opgehoogd met huisvuil. Er zullen geregeld controles worden uitgevoerd, waarbij on der meer wordt gekeken of de vervuiling zich via het grondwa ter verspreidt. Ook het hek zal worden gecontroleerd. De gemeente Oegstgeest is momenteel in overleg met de provincie over de toekomst van het terrein. Omdat het om een grote vervuiling gaat, moet de provincie goedkeuring geven aan eventuele plannen. De kos ten voor diverse oplossingen lo pen nogal uiteen. Zo zou een volledige sanering enkele mil joenen guldens kosten terwijl een andere oplossing - asfalte ren - slechts enkele tonnen kost. Die laatste optie is echter onmogelijk als de gemeente het terrein wil bebouwen. De verontreiniging haalt een forse streep door particuliere plannen om een sportcentrum op het terrein van De Voscuijl te bouwen. Initiatiefnemer A. van Ingen-Schenau had er een za lencentrum willen bouwen, waarin verschillende sporten onderdak hadden moeten vin den. Volgens hem kampt de ge meente Oegstgeest met een ge brek aan sportruimte. J. Versluijs in zijn winkel aan de Dorpsstraat. „De gemeente moet een grote supermarkt in het dorp zo lang mogelijk tegenhouden." FOTO BEN DE BRUYN WARMOND ALICE VAN SCHUPPEN Te weinig tekst 4 mm Einde van blok 1 Melkboer J. Versluijs stopt ermee. Zijn pand in de Dorpsstraat staat sinds kort te koop. Zijn overgrootva der begon de zaak in 1875, nu is er geen opvolger meer. „Ik vind het jammer dat de winkel ver dwijnt, maar ik word ook ouder. Ik. had al veel eerder kunnen stoppen", zegt de 76-jarige melkboer. Versluijs sluit zijn zaak definitief als het pand is verkocht. Handgeschreven raambiljet ten, keurig naast elkaar tegen het raam geplakt, trekken de aandacht van de voorbijgan gers. Potten, blikken en doosjes staan uitgestald op de schap pen. Het zoemende geluid van de koeling en de geur van verse kaas vullen de kleine ruimte. „Goedemiddag, meneer Ver sluijs", groeten zijn klanten. Versluijs graaft in zijn geheu gen om de jaartallen uit de ge schiedenis van het familiebe drijf naar bovep te halen. „Met een juk met twee emmers haal de mijn grootvader melk", ver telt hij. „In 1900 nam mijn va der de zaak over. Ik werkte van af de jaren dertig al in de zaak. Mijn broer en ik hebben in 1942 het bedrijf overgenomen. Versluijs vertelt openhartig over de hoogte- en dieptepun ten van de zaak. „In 1947 heb ben we van een collega de zaak overgenomen en in 1958 heb ben we van een melkboer die emigreerde de omzet verdeeld met een andere collega. Dat ging heel goed, we verdeelden de wijken. Na de oorlog steeg het melkgebruik ook enorm." De ommekeer kwam in 1965. „In dat jaar begon de melkprij- zenoorlog", vervolgt Versluijs zijn verhaal. „De grootwinkel bedrijven gingen melk verkopen voor inkoopsprijzen. Daar kon den wij niet tegenop. Boven dien nam de consumptie van melk vanaf 1960 weer af. We hebben toen het assortiment uitgebreid. Sinds 1959 verkopen we ook vleeswaren." Versluijs reed jarenlang met een melkwagen door het dorp. „Mijn broer en ik hadden alle bei een wagen. Toen mijn vader ermee stopte, ging mijn broer in de winkel. Twintig jaar geleden ben ik in de winkel gegaan. Dat werk beviel me veel beter. Je kan tussendoor makkelijker wat klusjes doen en ik had minder last van de kou." De melkboer heeft een uitge sproken mening over het voort bestaan van kleine kruideniers. „We draaien met een minimale omzet. De grote jongens kun nen harder schreeuwen. Het one-stop-shopping, waarbij mensen in één keer voor de he le week boodschappen halen, komt ook steeds meer voor. Wat dan nog aan klandizie overblijft, is voor de kleine winkel en dat is minimaal." Versluijs is ook niet te spre ken over de winkelsluitingswet. „Dat ze nu weer s' avonds open willen, daar snap ik niets van. We hebben jaren lang gevoch ten voor de arbeidsomstandig heden. Nu krijgen we een trap. Mensen zoals ik kunnen toch niet de hele dag en ook nog 's avonds in de winkel staan? Soci aal gezien is die verandering een grote miskleun." De plannen van de gemeente voor een grote supermarkt in Warmond vallen niet bij Ver sluijs in de smaak. „De gemeen te moet een grote supermarkt in het dorp zo lang mogelijk te genhouden", vindt hij. „Ze moeten de winkeliers de hand boven het hoofd houden. Kleine winkeliers kunnen moeilijk te gen die grote jongens opbok sen." Ook het economisch beleids plan, met het idee om het con tact tussen de Dorpsstraat en het water te verbeteren, krijgt geen goedkeuring van de melk boer. „Ik vind wel dat de onder nemersvereniging goed bezig is, ze zijn wel actief. Maar dit idee is gewoon weggegooid geld. De gemeente draait op voor een paar Warmondse winkeliers, maar de rest van Warmond heeft er niets aan. Watersport is niet zo'n grote sport. Je haalt wel iets meer mensen in het dorp, maar veel zal dat niet uit maken. Het is niet te vergelijken met het toerisme in Noord- wijk." Versluijs heeft zelf een beter idee en hoopt dat de gemeente het serieus in overweging wil nemen. „Ik weet niet of het haalbaar is, het is een enorme investering", zegt Versluijs voorzichtig. „Maar als je de jachthavens nu eens naar de overkant verhuist met een brug of een tunnel naar de polder, dan kan je de oude havens dempen en gebruiken voor wo ningbouw. Daar hebben alle Warmonders tenminste iets aan." ie stoeltje jde kade, D, e rania i en hand ik. Zo kij- l's zomers IjAlphena- rdie langs H)ude Rijn ten naar vaarplezier ^an hun qvoorbij- it. De foto gnomen if de nieu- iwaens- irugter te van de ionsstraat. Ie achter- id links de van de intskerk hts de lense Handgeknoopt zuiver wollen 'Agadir' berber met wolmerk. Extra zware kwaliteit, ongeveer 5.2 kg p/nr. Op bestelling leverbaar met of zonder franje in bijna elke gewenste maat en in 12 kleuren. P/nr prijs Van 300/ Voor 225.- Uit voorraad leverbaar in 6 kleuren, zonder franje in 5 maten: ca. 160 x 230 cm. Van 999/ Voor 750.- ca. 190 x 240 cm. Van 1249/ Voor 950.- ca. 215 x 215 cm. Van 1249".- Voor 950.- ca. 190 x 290 cm. Van 1499/ Voor 1150.- ca. 240 x 340 cm. Van 2-W9.- Voor 1650.- ife foto- af Wim iman door- pt dagelijks groot deel (de streek het nieuws jr de krant beid vast te len. Tijdens fitten komt Bngs allerlei fcldige' plek- pie niet di- fhot news men, maar beker zijn om resenteren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13