EIDEN Consument is ontevreden over Leids winkelaanbod Leidse Mexicaan bouwt 'Cantina' op restaurant Jieuwe Minervaleden rennen gelaten mee in rap-race Fietspech nekt koffiedief ISDAG 5 SEPTEMBER 1995 w hênny van ecmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Teer y| Q In het vroegere ter- I J rein van De Voscuijl zitten zware metalen, teer- achtige stoffen en minera le olieresten. Belasting /i A Een gemiddeld ge- I zin in Alkemade gaat volgend jaar zo'n der tig gulden meer gemeen telijke belasting betalen. Tolitie houdt inbrekers aan gevra De Leidse politie heeft zaterdag en maandag een 18-ja- een 21-jarige Leiderdorper aangehouden. Ze worden er- verdacht vrijdagnacht in een bedrijf aan de Leidse Zaalberg- 24 ujgte hebben ingebroken. Bij de inbraak is een bedrag van en- 1 aan e duizenden guldens buitgemaakt. Het tweetal heeft een be- afgelegd. Gisteravond zijn nog twee mannen aange beten. Het gaat om twee Leiderdorpers van 20 en 43 jaar oud. ivvorden ervan verdacht te hebben meegewerkt bij het verber- bvan de buit. UNO 1895 Donderdag 5 September [i'oor de gebruikelijke uitdeeling van brood en haring op 3 Oc- r hebben zich ditmaal 2806 vrouwen laten inschrijven en §4 mannen om voor een uitreiking van bier en tabak te wor- p begunstigd. n den nacht van Maandag op Dinsdag jl. brandde de boeren- foing van den landbouwer D. Zieltjes in het Rietveld te Alfen. jden grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. De jade wordt door assurantie gedekt. De parkeerproblematiek is slechts voor een deel de oor zaak van de verminderde belangstelling voor de Leidse binnenstad. Van net zo'n grote invloed is dat de consu ment ontevreden is over het winkelaanbod en de sfeer in het Leidse centrum. leiden wim koevoet tJNO 1970 zaterdag 5 september VIUIDEN. De warme bakker J. van 't Wout legt het bijltje er heer. Jarenlang is hij „de" bakker van Leimuiden geweest. In S I eenmansbedrijfje was het moeilijk de bakens te verzetten en i Ti meer toe te leggen op de bij-artikelen. Mede door het afne- jnde broodverbruik heeft hij zich gedwongen gezien van de jeringsregelingen gebruik te moeten maken. Vanaf 1 oktober jen de Leimuidenaren bakker Van 't Wout in het dorpsbeeld Dat is een van de belangrijkste conclusies die wordt getrokken in het onderzoeksrapport ver voer en economie, dat CDA- wethouder J. Walenkamp (eco nomie) een extern bureau heeft laten opstellen. „Het is duidelijk", conclu deert Walenkamp op zijn beurt. „Gemeente en bedrijfsleven zijn tot elkaar veroordeeld. Laten we ophouden elkaar de zwartepiet toe te schuiven." Volgens de opstellers van het rapport speelt de landelijke 'fili- aliseringstrend' ook Leiden par ten. De winkels van de Leidse winkelcentra, zowel in het stadscentrum als in andere de len van de stad, verschillen nau welijks van die van winkelgebie den in Leiderdorp, Leidschen- dam of Den Haag. Daar komt dan nog eens bij dat in deze winkelcentra parkeren gemak kelijker is. De onderzoekers bevelen Lei den dan ook niet zozeer aan de parkeercapaciteit te vergroten maar de binnenstad op alle fronten aantrekkelijker te ma ken. De consument neemt ma tige parkeerfaciliteiten voor lief als het winkelgebied maar aan trekkelijk is. Opvallend is ook, vinden de onderzoekers, het relatief hoge percentage (38) Leidenaars dat geen auto heeft. Dit heeft te maken met de vele studenten die Leiden bevolken. Voor de dagelijkse 'boodschappentrip' maakt slechts 23 procent van de Leidenaars gebruik van de auto. Het gemiddelde in Zuid-Hol land bedraagt 34. Weliswaar draagt een consu ment die per auto een Leids winkelgebied bezoekt meer bij aan de omzet van de winkeliers dan een fietser maar dit effect wordt weer teniet gedaan door het gegeven dat de auto niet vaak wordt gebruikt voor win kelen of boodschappen doen. Ook het mijden van Leidse win kelcentra gebeurt veel meer door auto-consumenten dan door de fietsende klanten en de bezoekers die met het openbaar vervoer reizen. Wethouder Walenkamp is bij zonder in zijn sas met het rap port. Niet alleen omdat er din gen in staan waarvan hij al tij denlang - tevergeefs - de Leidse middenstand probeert te over tuigen maar ook omdat het 'een neutrale nulmeting' is waar nie mand omheen kan. De wethou der wil jaarlijks een dergelijke rapportage op tafel leggen. „Met dergelijke objectieve gege vens kun je tenminste uit de voeten. Dit is een bruikbaarder en nauwkeuriger rapport dan de stukken die de Kamer van Koophandel en het MKB (mid den- en kleinbedrijf) afschei den." «annet van aarsen ji boottocht door de gracht een 'hindernisbaan' op Precies 331 'nullen' ren- Igisteravond langs de Mi- i-huizen aan het Rapen- I onderweg gehinderd door jeest vreemdsoortige obsta- |Ze moesten grote vissen- len kussen, kregen krui- I over een spekgladde brug ■ladingen bloem en eieren 1 zich heen. Hun monden pen als de vakjes van een icommersjoelbaan. De hin- Isbaan was onderdeel van Jroentijd, die drie weken Jt en tegen het weekeinde is Jopen. De nullen lieten de <race zonder morren over Jieen komen, allemaal niet zo erg als voor buitenstaanders mis- |n lijkt, zegt Alexander j van het bestuur van Mi j-I i. „Vroeger heette het ntijd op basis van princi- ongelijkheid', nu is het ïismakingstijd op basis van fieid", zegt hij. „Kaalsche- :n slaan is niet meer van tijd, gebeurt al vele jaren meer. Maar de mensen Ze en vaak dat idee nog van roeningen." evenement langs 'de iste gracht van Leiden' trok belangstelling. Niet alleen dinervanen, maar ook van aanwezige fotografen. filmploeg van de BBC - in t irland aanwezig voor opna- voor een documentaire oud-Minervaan Paul Ver en - keek zich de ogen uit. vele geboren Leidenaars elden om de capriolen van erstejaars. „Vroeger spaar- die wel eens hun kots op. den ze op de bruggen over De nullen moesten een vissenkop kussen, alvorensrzij door een berg visresten tijgerden. het Rapenburg en gingen hele ladingen naar beneden als de nullen voorbijvaarden", zegt Koch. Volgens hem is de ver standhouding tussen studenten en Leidenaars inmiddels echter fors verbeterd. „Soms hoor je nog wel een opmerking maar in Enschede roepen ze ook 'kak- ker'als ik in pak en das voorbij kom lopen", aldus Koch. Alle nieuwelingen hebben in middels een werkweek achter de rug. Ze moesten een weekje in de bollen werken. Hun loon gaat naar het 'comité herstel Minerva'. „En verder proberen we de nullen veel bij te bren gen", zegt Koch. „Deze week blijven ze twee dagen op de so ciëteit studeren." Het aantal inschrijvingen bij Minerva - 331 - viel in verhou ding tot de toestroom van vorig jaar - 450 studenten schreven zich toen in - wat tegen. „Maar vorig jaar hadden we een lus trumjaar en dit jaar zijn er zo'n tien procent minder eerstejaars in Leiden", zegt Geeske van Lier, eveneens lid van het colle gium. „Bovendien denken we dat de studiedruk voor veel stu denten ook een overweging is om zich niet bij een vereniging aan te sluiten." Toch zou naar schatting zo'n 50 tot 75 procent van de eerstejaars zich aanmel den bij een van de vele vereni gingen. „In Leiden is dat lo gisch, daar is het uitgaansleven niet zo bloeiend. Als je in Am sterdam studeert heb je veel meer plekken waar je 's avonds NAGERECHT m, dom, dom gezellig met je maten te ten in de kelderbox - daar lie dingen per slot van re- ïg voor - en dan opeens die aandrang. Dan is daar iet ene op het andere mo- t die niet te stuiten behoef je andermans eigendom toe te eigenen. Geen nood, die koevoet, die hand enen en die andere inbre- ittributen zijn nog voor- ien van de vorige klus, waar laas wel bij werd betrapt en voor je net, als optelsom een hele rits andere akke- :s, 24 maanden hebt moe- irommen. En nu sta je, nog halfjaar later en midden proeftijd, maar weer voor olitierechter, in casu A. de Want opnieuw ging je wat isfhaast te werk en wederom de politie je in de kraag, ilijk nog voor dat je die koe- tussen de deur van sport- Wijnand Sloos in Leiden te wrikken. dom, dom. Dat vond de uige Amsterdammer, drolspeler in dit drama dat nu al jaren vruchteloos hem voortsleept, achteraf urlijkook. „Onverbeter- constateerde de officier en de waslijst vergrijpen van gelopen jaren nog maar lardop door. Die betroffen namelijk diefstal en rnis- ieling, met als tragisch tepunt ook nog een ver- hting. En dan nu weer zo'n sping in die kelderbox, ter- je weet dat je nog zes nden voorwaardelijk boven je hoofd hebt hangen. Twee maanden onvoorwaardelijk en tenuitvoerlegging van dat half jaar wat nog openstond, eiste ze dan ook. „Waarom ging u, met die gesto len auto, eigenlijk naar Leiden?" wilde politierechter De Boer nog weten. „Dat kan ik me niet meer herinneren", antwoordde de verdachte. Die getuige zijn lakonieke schouderophalen bij andere vragen wel meer zwarte vlekken in zijn geheugen had. Maar, zo beweerde hij, hij had de blik dan ook niet op het ver leden maar op het heden ge richt. Had sinds kort een baan en zag voor het eerst in zijn le ven zelfs toekomstperspectief. Weer naar de cel moeten, zou dat genezingsprocesonmiddel- lijk ondermijnen. „Dat had u toch eigenlijk van tevoren moe ten bedenken", vond de rech ter. „U heeft zich na die lange gevangenisstrafonvoldoende gerealiseerd dat die zes maan den nog openstonden." Maar uiteindelijk streek hij toch met de hand over het hart. Naast zijn baan moet de man 240 uur dienstverlening verrich ten. De absoluut maximale pe riode. Saloon Het scenario was er een als van de spaghetti-westernsvan Sergio Leone. Rondvliegende krukken, brekend glas, gebalde vuisten, vrouwen die met hun haren over de vloer werden gesleept en een interieur dat binnen een half uur volledig werd ver- bouwd. Dat ongeveer is toch het beeld zoals we dat kennen uit de films van John Wayne en waarbij een sfeertje werd nage bootst waarvan we moesten ge loven dat het er dagelijks zó aan toeging in de gemiddelde sa loon van het Wilde Westen. Nou vergeet het maar, het gaat soms nog zo. En daar hoefje niet eens voor naar Arizona of naar een andere plaats waar ooit goud werd ge dolven. Dat gebeurt ook tussen de o zo rustieke bollenvelden van Voorhout en Noordwijker- hout. Wie zich daar, als niets vermoedende passant, op 22 oktober van het vorig jaar per ongeluk ophield in een plaatse lijke uitspanning, had zich voor even gewaand in het Amerika van de vorige eeuw. Of op de set van Clint Eastwood. Met dien verstande, dat het hier dus wél om het 'echie' ging. En daar kon de rechter bepaald niet om la chen. De vader en zoon die verant woordelijk werden geacht voor de ravage in het café en voor de mishandeling van derden (be halve verwondingen had een vrouw daar traumatische erva ringen aan overgehouden) wa ren niet ter zitting in Den Haag verschenen. Maar werden door de politierechter - die zich tij dens het voorlezen van de dos siers zelf voor even een sheriff moet hebben gewaand - wel bij verstek veroordeeld tot respec tievelijk twee en drie maanden onvoorwaardelijke celstraf. Om dat alles uit de politierapporten en de verklaringen van de getui gen er op wees dat zij de aan stichters en uitvoerders waren geweest van eerst de ruzie en later de complete metamorfose van de zaak. Navrant detail in deze was dat senior in het proces-verbaal be weerde dat hij het biljart op zijn kant had gezet om het te be schermen tegen het rondvlie gende glas. Want hij speelde graag zijn potje pool op een goed laken. De rechter vond het jammer dat hij dit niet persoon lijk was komen toelichten. Verfkrabber Zoals hij het eveneens jammer vond dat de Gouwenaar, die dronken uit de trein was ge plukt in Alphen, zijn gedrag op het politiebureau en daarbuiten niet even kwam verklaren. Ge beurt trouwens toch opvallend veel dat verdachten gewoon niet komen opdagen ter zitting, maar dit terzijde. Deze had in elk geval, zoals zijn dossier ver meldde, over een lange periode van jaren letterlijk en figuurlijk een spoor van vernielingen ach tergelaten. En de rechter zou gaarne iets meer willen weten over 's mans motieven daar voor. Maar de enige die hij tegenover zich vond was een slachtoffer. Wiens auto door de onverlaat - en gezien door een getuige - dermate met een verfkrabber was bekrast dat er een schade post van 1118 gulden was ont staan. De verzekering dekte weliswaar de schade, maar hoe zat het met de 300 gulden eigen risico? Die mocht ze vorderen, zo be sloot de politierechter zonder veel omhaal. Verder veroordeel de hij de man, die op het poli tiebureau van Alphen een aan de Staat der Nederlanden toe behorend kussen ter waarde van 60 gulden volledig had ge sloopt, tot zes weken gevange nisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. En o ja, de verf krabber werd onttrokken aan zijn bezit. ad van kaam FOTO HENK BOUWMAN naar toe kunt gaan." Niet alleen bij Minerva is het groentijd. Hondertachtig nieu we leden van Quintus woonden gisteravond in de Hartebrug- kerk een inauguratieplechtig heid bij. Daarna vormden ze een lange rij over de Lange Mare, richting de sociëteit op de kruising met de Oude Singel. NEKLETSEL - Een 42-jarige Katwijkse automobiliste is giste ren met nekletsel naar het Aca demisch Ziekenhuis overge bracht. Ze werd op de Wasse- naarseweg aangereden door een 27-jarige Hagenaar. Hij reed vanaf het AZL-terrein de weg op en zag de automobiliste die van links kwam te laat. KANS Het schijnt elders in Nederland niet of nauwelijks voor te komen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) vindt het eigenlijk te gek voor woorden. Maar in Leiderdorp kan het gewoon. Vijf, zes weken achtereen in de warme zomer: met open ra men en open dak lekker met je auto door het dorp scheuren omdat alle verkeerslichten op knipperen staan. Vanwege vakantie is er minder verkeer op de weg en omdat mensen in de zomer ongeduldiger zijn bij het oversteken. Om die redenen besluit de gemeente Leiderdorp al een reeks van jaren de knipperlichten in de zomermaanden te ontsteken. Andere argumenten tellen kennelijk niet. Want juist in die zelfde periode spelen veel meer kinderen op straat, wilder en energievoller vanwege de vakantie. Automobilisten rij den in de hitte harder, er ontstaan sneller irritaties. Duizen den toeristen vervolgen via Leiderdorp hun weg. Ik weet niet of er door het uitschakelen van de verkeerslich ten meer ongelukken gebeuren. Maar ik ben ervan over tuigd dat veel voetgangers en fietsers zich onveilig voelen. Officieel heet het dat automobilisten voetgangers die aan stalten maken via een zebra de weg over te steken voorrang moeten geven. Welke wandelaar durft daarop te vertrouwen op de Engelendaal ter hoogte van de Winkelhof? Een weg waar twee keer drie rijbanen moeten worden overgestoken. Een lekker geasfalteerde brede weg waar het autoverkeer meestal 70 kilometer rijdt. Bij Veilig Verkeer Nederland vinden ze het erg onverstandig al die knipperbollen in de zomer. Maar om advies is bij WN nooit gevraagd. Want Leiderdorp houdt wel van experimen ten. Een paar stoepbanden midden op straat om het ver keer af te remmen? Geen pro bleem. Kronkels in de weg, waarbij de ene helft van de au tomobilisten boven op de rem men moet staan omdat de an dere helft verkeerd instuurt? Het mag geen naam hebben. En in de zomer alle verkeers lichten uit! Als autobezitter houd ik daar wel van. Helaas moet ik als voetganger ook wei eens de Engelendaal overste ken. Net als in de Staatsloterij heb daar ik ook een kans van een op twee... Studentenactie niet op prijs gesteld Een 27-jarige Leidse automobilist kreeg het gisteravond aan de stok met studenten en omstanders op de Doelenbrug. De brug was met behulp van netten afgezet door studenten, die hiertoe een vergun ning hadden aangevraagd. De man negeerde de afzetting. Er ont stond onenigheid, omdat omstanders dachten dat de man op hen wilde inrijden. De auto werd hierbij lelijk toegetakeld. Toegesnelde agenten ontdekten dat de automobilist teveel alcohol had gedron ken. De man is meegegaan naar het politiebureau. Honderd meter dure kabel gestolen leiden ging de dieven om de waarde volle koperen kern, de rest van Honderd meter dure kabel is de kabel lieten zij achter. De het afgelopen weekeinde gesto- schade bedraagt ongeveer zes- len van een bouwterrein aan de duizend gulden. Plesmanlaan in Leiden. Het Gebrekkig onderhoud van zijn fiets werd een 30-jarige Leidse koffiedief gisteren noodlottig. Agenten zagen de man op het Bevrijdingsplein fietsen met een tas. Omdat ze de man kenden, wilden ze hem aan spreken. De man ging er ech ter snel vandoor. Op de Oude Rijn begaf de ketting van zijn fiets het en konden agenten hem aanhouden. Duidelijk werd dat de man negen pak ken koffie bij zich had, die hij zojuist had gestolen uit een supermarkt. Ook moest hij nog 93 gulden betalen voor een openstaande boete. leiden wim koevoet Het Mexicaanse restaurant Co- jico aan de Breestraat heeft kunnen uitbreiden door een overwinning van de ambtena ren van CDA-wethouder J. Walenkamp (economie) op het team van FVdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening). Althans, zo interpreteert Cojico- baas Maurice van Straaten de gang van zaken rondom zijn nieuwe 'Cantina Cojico, be doeld voor grotere groepen, borrels, feesten en vergaderin gen, op de eerste verdieping van het pand. Van Straaten had zes jaar ge leden toen Cojico (zo noemden de Zapoteken hun god van de overvloed) begon de primeur in Leiden. Vooral in studenten kringen bleek Mexicaans eten populair en dat is nog altijd zo. Veel van het personeel van Van Straaten komt ook uit die hoek. Van meet af aan had hij pro blemen met grote reserverin gen. Of hij moest 'nee' verkopen of er moest worden geschoven met tafels en stoelep. In die tijd huurde hij het pand en zijn huisbaas stond uitbreidings plannen in de weg. „Toen ik eenmaal eigenaar werd, had ik de drie studenten op de eerste verdieping er vrij snel uit. Maar de gemeente, met Van Rij voor op, wilde niets van de plannen weten. Dat had te maken met voorgeschreven percentages woningen boven winkels. Ik heb daar nooit veel van begrepen. Die kamers hierboven waren gevaarlijk in verband met brandveiligheid. Bovendien onttrek ik per saldo geen woon ruimte aan de Breestraat omdat ik op de tweede etage apparte menten laat bouwen." Levendigheid „Ook het verhaal over sociale veiligheid slaat nergens op. Winkels gaan om 18.00 uur dicht. Ik ga rond die tijd open. Samen met de buren van Tria non zorgen wij voor licht, leven digheid, actie en vernieuwing op dit donkere deel van de Breestraat." Van Straaten werd 'getipt'. Hij moest eens met wethouder Walenkamp gaan praten. Die bleek veel ontvankelijker voor zijn plannen. „Wat er nu precies achter de schermen is gebeurd, weet ik niet. Vind ik ook niet meer zo interessant." Van Rij's woordvoerder P. Prudhomme van Reine ontkent dat er een stammenstrijd is ge leverd. Wat wel klopt is dat Van Straaten 'niet direct toestem ming kreeg'. Dat zou echter niet met een weigering hebben te maken maar meer met bedenk tijd. Nagegaan moest worden in hoeverre Van Straatens plannen stroken met het beleid voor dit deel van de stad. „Het was een ingewikkelde kwestie, kan ik nog wel herinneren."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11