Belastingen stijgen nauwelijks Imstreden kunstwerk wordt niet verplaatst Regio Leiden/Rijn Veenstreek Ringsteken op Soembastraat Huis blank door lek in wasmachine sk wil niet het zwarte :haap van de buurt zijn' Ik heb er krom voor gelegen Spelendag op Hooge Burch jkNDAG 4 SEPTEMBER 1995 'atersnood op kruising jfnaan den run Een gesprongen waterleiding zorgde vrijdag- :ht voor een kleine overstroming in Alphen aan den Rijn. Het ;er uit de leiding onder de Gerard Doustraat overspoelde de ising van de Gerard Doustraat en de Meteoorlaan. Gewaar- ywde medewerkers van het waterleidingbedrijf EWR konden verhinderen dat grote hoeveelheden water en zand op straat 'dir ^et ^at met stroom meekwam is in een contai- (ZJafgevoerd en wordt getest op eventuele vervuiling, rijfsgro; T* ibraak in kerk bedrij ieren: ic> In de nacht van zaterdag op zondag verdween een potje eer)uit de Nederlands Hervormde kerk aan de Dorpsstraat in prijs: Ithuizen. Om bij het geld te komen had de dief de toegangs- jr van de kerk geforceerd. Je Van der Havelaan in Leiderdorp ging een dief er die nacht idoor met een fiets en tuingereedschap. De spullen waren af- uit een afgesloten schuur. De politie onderzoekt nog inbreker desondanks de schuur kon binnenkomen, duijn ieimuiden misten de bewoners van een huis aan de Vriezen- zondagmorgen een televisie, een videorecorder en horloges, jonge (Zoete!' mer> jjEN aan den rijn Autokrakers in het politiedistrict Rijn- en j00, 'Janden waren het afgelopen weekeinde uiterst actief. In .e ^ejtmmerdam werden zeven auto's leeggeroofd, in Alphen aan J ej Rijn kraakten criminelen drie voertuigen. De buit bestond kleding en waardepapieren, i e diefouw beroofd IvprprijSTGEESTEen 61-jarige Oegstgeestse is vrijdagmiddag op bru- laarteiri)26 beroofd van haar schoudertas. De vrouw reed met haar ijvoorop in haar fietsmand over de Rozenlaan toen zij voorbij e Grotfd gereden door twee mannen op een bromfiets. De man ïn hiprop rukte bij het voorbijrijden de tas uit de fietsmand. Het Iroot (jarige slachtoffer kwam bij die actie te vallen. De Oegstgees- politie is op zoek naar de daders, die wegreden richting Ha- fboslaan. Jdeorecorder gestolen Een bewoner van de Wilthoeflaan in Oegstgeest ont- Mte gisteravond dat er een videorecorder uit de woonkamer '^verdwenen en de bovenverdieping van het huis was door- kaï)11' i auto's opengebroken oegstgeest Oude tijden herleefden gisteren in de Oegstgeester Soembastraat. De hele middag genoten tientallen toeschouwers van wedstrij den ringsteken. Zowel ruiters te paard als paard- en wdgens waagden pogingingen één van de bekers in de wacht te slepen, foto bendebruyn t1. ve( ÏSt (1 inl. vrl. ve van fgeest mpioc eigerkunstwerk Doorgaande Be- van de Leidse kunste- de Wit blijft staan op Rrasveld aan de Hofdijck in geest. Het gemeentebe- No heeft daartoe besloten jat er in Oegstgeest geen (Bre geschikte plekken te vin- d. sla! zouden zijn. Bovendien ise (l|en de kosten voor verwij lt of verplaatsen van het Itwerk- geschat op 120.000 bn - te hoog oplopen. De eenteraad moet zich nog weken over het besluit van het college om het omstreden object te laten staan. Doorgaande Beweging is al jaren onderwerp van felle dis cussies in Oegstgeest. Het kunstwerk werd in 1985 ge maakt door de Frans de Wit voor de kruising Haaswijklaan- Kleyn Proffijtlaan. In 4988 werd daar echter een rotonde aange legd en toen zijn de kunstenaar, landschapsarchitecte Mien Ruys en de kunstadviescommis sie op zoek gegaan naar een an dere plek voor 'de zeven juk ken', zoals het object in de volksmond wordt genoemd: de Hofdijck. Een aantal omwonenden te kende direct protest aan tegen de komst van 'Doorgaande Be weging' omdat het kunstwerk het uitzicht zou verpesten. Tot en met de Raad van State wer den processen gevoerd en de tegenstanders haalden vorig jaar nog zo'n vierhonderd handtekeningen op van Oegst- geestenaren, die eveneens van mening zijn dat het kunstwerk moet worden verwijderd. Zelfs op dit moment loopt er nog een proces bij de Raad van State over de bouwvergunning. Het Onderzoek Het toenmalige gemeentebe stuur beloofde vorig jaar te on derzoeken of Doorgaande Be weging verplaatst zou kunnen worden. Dat onderzoek, waarbij diverse alternatieven, waaron der in de Morsebel, werden on derzocht, is inmiddels afgerond. Burgemeester en wethouders en de kunstenaar vinden dat er in Oegstgeest geen geschikte andere plek voor het kunstwerk is aan te wijzen. Het college vreest nu - van wege het gebrek aan gelijkwaar dige locaties - dat kunstenaar De Wit een schadeclaim zou in dienen wanneer Doorgaande Beweging zonder zijn goedkeu ring wordt verplaatst of opge slagen. Een schadeclaim, die volgens het gemeentebestuur behoorlijk in de papieren kan gaah lopen. Bovendien heeft het college weinig trek de kosten voor een verplaatsing te moeten betalen. De Hofdijck zou de meest ge schikte plek zijn voor Door gaande Beweging. alphen aan den run Een kapotte wasmachine veranderde een woning aan het Eekhoorntjesbrood giste ren in een zwembad. De wasmachine kon het spoel water niet kwijt en loosde dit over de bovenverdieping. Kort erop veranderde bene denverdieping in een 'zwem bad'. zijn eigen uitvalsweg moet krij gen. Dan hoeft er minder te worden omgereden. Van Raalte: „Van mij, als Groenlinkser, wordt verwacht dat ik gevoelig ben voor zulke argumenten. Ik heb uitgerekend dat die brug voor mijn deur 700.000 autoki lometers per jaar scheelt. Dat lijkt heel wat maar één Oegst geester zakenman rijdt 140.000 kilometer per jaar." Van Raalte complimenteert zowel haar partij als de buurt bewoners voor het getoonde begrip. „Op papier is het zo dat ik niet in de raad zit om de be langen van m'n buurt te verde digen. Maar in de praktijk reke nen de buren natuurlijk wel op je. Toch hebben ze het mij nooit echt moeilijk gemaakt. En in de fractie is mij alle ruimte gelaten om voor alternatieven te pleiten. Maar nu ben ik zover dat ik het niet meer aan de bu ren en ook niet meer aan mezelf kan uitleggen dat ik deze plan nen niet te vuur en te zwaard, bestrijd. M'n woonbuurt weegt zwaarder dan de fractie. Ik wil hier niet het zwarte schaap wor den." In haar ontslagbrief heeft Van Raalte het ook over 'de bedroe vend slechte politieke sfeer'. „Door die krappe meerderheid van de collegepartijen gaat er te veel tijd en energie zitten in het op afstand houden van de op positie. Er wordt niet meer voor de Oegstgeester zaak gewerkt." itgeest wim koevoet dlg van voorpagina wegdek langs de Haarlem- rekvaart is beschilderd met brugleuzen ('Een brug te i. Elke woonboot in dit 3sgebied Leiden/Oegstgeest oïplakt met affiches. Behalve Ork van Joar van Raalte. Toch °j ook tegen de de brug. De van Progressief Oegst- gt, waarvan zij deel uit- kan zich op dit moment tot misschien wel nooit - een TEN °jard 'neen' veroorloven. Van (te zegt daar alle begrip voor [lebben. Het algemeen be ll en daar zitten raadsleden kan immers gediend zijn 19 (de brug. In de meest recen- porstellen wordt de te bou- post) woonwijk in de Broek- en pntjespolder op drie plek- ontsloten: met een tunnel Ie Merenwijk en met twee andefegen op de Oegstgeester ;e Voort en de Oegstgees- lDe laatstgenoemde in samenhang met de iwe regel -> dat woonboten itens vijf meter van elkaar iten liggen - gaat ten koste een nog onbekend aantal laatsen. Wie bij Van Raalte 'iet raam kijkt,, richting ijs- ziet direct dat haar boot moet als de brug een feit derde brug wordt door öen en Oegstgeest onder verdedigd met het argu- vht dat elk deel van de wijk onken automobilist ramt paal 28-jarige dronken automobilist uit Wassenaar raakte zaterdag- ït op de Koningin Julianalaan in Voorschoten de macht over stuur kwijt, ramde een paal en ging er vandoor. De flink be- ïdigde wagen werd korte tijd later door de politie in Wassenaar de weg gehaald. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. UIVENBERICHTEN r duiven vlogen dit weekende luit St. Ghislain. Leiderdorp Reijerse 1, 4; W. v. Oosten 2, >•00i; Th. Habraken 6, 8; R. v/d uwendijk 7, 9; D. v. Seggelen De Zwaluw Hoogervorst 1, 7; v/d Kooij- Best 2, 8, 10; N. Meeuwen- d 3; P. v. Leeuwen 4; L. en Verhoork 5,6; P. Verhoork 9. LPC Pen 1, 2, 4, 9; Groenendijk rte 3, 7, 10; Witteveen v. Gor- kum 5; J. v. Rijn 6; Groenendijk- /Heiden8. PV De Vriendenclub Comb, v/d Nieuwendijk 1, 4, 6, 9, 10; C.P. Gijsman 2; Th. Don- gelmans 3; A. Pracht 5; Comb. Bodijn en Zn. 7; R. Metscher 8. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9,10; Comb, v/d Blom 5,8. PV Het Oosten B. v. Putten 1, 2, 6; Comb. Mooten-v/d Hoogt 3, 4, 5; W. Kop 7; N. v/d Blom 8, 10; A. Geyteman 9. de kaag carolien buddingh Tijdens de tewaterlating van het ruim tachtig jaar oude Frie se jacht Hommel op de Kager- plassen werden gistermiddag heèl wat herinneringen opge haald. Niet alleen door de voormalige eigenaar, de 100-ja- rige heer De Neve, maar ook door de aanwezige oud-zeilin- structeurs van de voormalige De Nederlandse Zeilschool. Zij hebben het afgelopen jaar on der leiding van Wim Patist, schoonzoon van het hoogbe jaarde echtpaar De Neve en di recteur van de motorbootvaar school NZS (het vervolg van De Nederlandse Zeilschool), hard gewerkt om de Hommel weer vaarklaar te krijgen. De boot zal geen meer dienst doen als les- boot, maar wordt alleen nog bevaren door familie en vrien den. „Mijn schoonvader zegt altijd: 'traditie is iets wat je hebt of niet'. Wij kunnen zeg gen dat we 'm zeker hebben", vertelt een trotse Wim Patist. De jaren vijftig en zeventig vormden gistermiddag aan de oevers van de Kagerplassen een harmonieus stel. De oud-in structeurs, die jong waren in de seventies, mijmerden over die fantastische studiejaren toen ze in de zomermaanden zeilles gaven bij De Nederlandse Zeil school. „De oude heer De Neve heeft oiis de zeilinstructies ge geven", weet Hugo nog. „We logeerden hier dan voor een aantal maanden en hadden veel plezier met zeilen, maar ook onderling. Het is niet raar dat veel huwelijken in deze zo mermaanden zijn ontstaan. Nog steeds komen we hier graag naar toe om te zeilen." Het echtpaar De Neve verte genwoordigde de fifties en ver tellen nog betrekkelijk monter over de tijd dat zij de Hommel kochten1 en De Nederlandse Zeilschool oprichtten in 1946. De Neve: „Ik kreeg van iemand uit Hillegersberg een prent briefkaart waar de Hommel op was afgebeeld, met alleen de vraag erop: 'Is dit iets voor u?' Ik was meteen gek op de boot. Er zijn er van dit soort nog maar een paar in Nederland, De 100-jarige oprichter De Neve van de Nederlandse Zeilschool (in rolstoel) kijkt trots naar de Hommel, het Friese jacht dat afgelopen jaar is gerestaureerd. Links achter hem zijn 86-jarige vrouw, die gisteren zelf tijdens een zeiltochtje met de Hommel het roer in handen hield. foto ben de bruyn maar ook in die dagen was het al een hele bijzondere boot. Vooral de ligging in het water en de vorm zijn uniek. Dat bleek ook wel uit de prijs, want ook in die jaren was twaalfhon derd gulden echt veel geld. We hebben daar krom voor moe ten liggen." Zijn 86-jarige vrouw vult aan: „Toch liep de zeilschool meteen heel goed. We begon nen met twee boten, maar dat werden er al snel veel meer. In de zomer voeren er zeker twin tig boten van ons op de wate ren in deze buurt. We zijn ook paar keer verhuisd omdat we steeds groter werden. Eerst bij de Boerenbuurt, daarna bij de Ade en vanaf eind jaren zestig hier bij de Kagerplassen." In zijn toespraakje had Wim Patist al gezegd blij te zijn dat de Hommel weer vaarbaar was geworden in het jaar dat De Neve honderd jaar was gewor den. „We zijn er trots op dat de oprichters van de NZS nog aanwezig kunnen zijn. Het is moeilijk voor te stellen, maar mijn schoonvader is ouder dan deze boot.' De Hommel heeft jarenlang dienst gedaan als één van de belangrijkste lesboten van de zeilschool. Mevrouw Patist ver telt glunderend dat gedurende veertig jaar zeker zesduizend mensen hun eerste rondbo- demervaring hebben opgedaan aan boord van de Hommel. „Ze leerden daar dat de vaan op de Hommel vleugel heette, de helmstok helmhout, dat het geen boegspriet was, maar bot teloefen dat we spraken over rakbanden, kloten en losse broek. Het waren mooie jaren. Elke zomer hadden we honder den kinderen te logeren die te voren geen kaas hadden gege ten van zeilen, maar na een tijdje volleerde zeilers waren geworden. Kijk, wij zijn water mensen, maar het is leuk te merken dat je je eigen enthou siasme over kunt brengen." „We waren bijzonder afhan kelijk van de instructeurs, aan gezien zij het visitekaartje van de zeilschool waren. We be steedden dan ook altijd vrij veel tijd aan het selecteren van deze mensen. Dit waren meestal studenten omdat die voor een zomerperiode wel een aantal maanden zeilles konden geven. Dan hadden ze het even gehad met hun studie en kwa men bij ons dan veel plezier maken. We zijn met de zeil school gestopt toen de tweefa sen structuur binnen het hoger onderwijs werd ingevoerd. We wisten dat maar weinig studen ten in staat zouden zijn om in dit strengere onderwijssysteem nog een aantal maanden bij ons te kunnen werken." chef henny van egmond.071 -356414, plv.-chef hans koenekoop.071 -356429 Leiderdorp beperkt lastenverhoging Leiderdorpers krijgen volgend jaar te maken met een be perkte stijging van de gemeentelijke belastingen. Extra verhogingen zijn niet noodzakelijk, omdat de gemeente andere manieren heeft gevonden om het huishoudboek je op orde te krijgen. Ook in de jaren na 1996 wil Leider dorp zijn inwoners zoveel mogelijk ontzien. Bijvoorbeeld door de miljoenenopbrengst uit de verkoop van het ka belnet te gebruiken voor het op peil brengen van bepaal de voorzieningen en reserves. Dat blijkt uit de begroting voor 1996. speeltuintjes in Leiderdorp. De gemeente wil alles van de speel plaatsen weten en op een rijtje zetten, van de mate van (on)vei- ligheid tot de noodzaak van on derhoud. Dit onderzoek kost ongeveer 30.000 gulden. Voor het verder verbeteren leiderdorp judy nihof Ondanks het feit dat Leiderdorp in de toekomst minder geld krijgt uit het gemeentefonds, zijn de vooruitzichten voor de gemeentelijk financiën vrij rooskleurig. De gemeente denkt de klap op te kunnen vangen door de reserves van het grond bedrijf aan te spreken. Door de winsten in het complex Buiten hof-Midden en West is een 'be hoorlijke buffer' ontstaan, schrijft de gemeente. Eigenlijk wilde zij de inkomsten vergro ten door in een hoger tempo woningen te bouwen. Maar ge zien allerlei vertragingen in bouwplannen, zoals Leyhof, is het de vraag of dat ervan komt. Van cruciaal belang voor haar financiën is volgens de gemeen te dat de bezuinigingen afge sproken in de in 1993 gehouden kemtakendiscussie ook echt worden doorgevoerd. Toen werd bepaald welke taken de gemeente de komende jaren vqor eigen rekening moet ne men en wat kan worden uitbe steed. In 1996 geven B en W verder invulling aan het collegepro gramma, maar er is ook ruimte voor enkele nieuwe zaken. Zo komt er een onderzoek naar de van de gemeentelijke organisa tie wil het college 150.000 gul den uittrekken. Om 'resultaat en klantgerichter' te werken zijn meer trainingen van het perso neel nodig. Verder is een inhaalslag nodig om de achterstand bij de con trole op de naleving van de milieu-regels weg te werken. Voor het controleren van 130 Leiderdorpse bedrijven wil de gemeente 50.000 gulden uit trekken. Meer aandacht is volgens B en W nodig voor het groen rond scholen, nu voor tuinonder houd bijna geen rijksvergoeding meer wordt gegeven. Ook wil het college het schoolverzuim aanpakken. Uit het beleidsplan blijkt verder dat de gemeente overweegt zijn zes molens van de hand te doen 'om de in standhouding van deze monu menten te waarborgen'. De mo gelijkheden van verkoop wor den nader onderzocht. zwammerdam De jaarlijkse spelendag voor bewoners en personeel van de Hooge Burch in Zwammerdam wordt dinsdag 5 september gehouden. Het thema van deze keer is 'cowboys en indianen'. Deelnemers aan de spelen kunnen bijvoorbeeld meedoen aan 'calf-catching', op een mechanische rodeo-stier zitten, buffelmelk drinken, speerhangen, buffeltje-prik, totembouwen en paardgooien. Daarnaast wordt ook weer de traditionele vierkamp gehouden. Bij slecht weer is er een compleet aangepast binnen-programma in het dorpshuis en de sporthal van Hooge Burch. VRIJE TIJD LEIDEN Massage. In het wijkcentrum Staalwijk aan de Herenstraat wordt op dinsdag 5 september een informatieavond gehouden over de oplei ding voor het rijkserkende diploma sportmassage. De bijeenkomst begint om 20 uur. Informatie: 071-133542. Relaties. Het vrouwengezondheidscentrum Hara aan de Bonaire- straat begint op woensdag 6 september van 10-12 uur een groep voor vrouwen die problemen hebben in relaties. Informatie: 071 - 213959. Duinen. De IVN geeft van woensdag 6 september tot 8 november een duincursus van zes avonden en vijf excursies. Behandeld wor den het ontstaan van de duinen, planten, vogels, paddestoelen en zoogdieren. Deelname kost 85 gulden. Informatie: 071-174175. ALPHEN AAN DEN RUN Tentoonstelling. In de openbare bibliotheek is tot en met 9 septem ber een tentoonstelling met de titel 'Onderwijs en gezondheidszorg hier en daar' te zien. De tentoonstelling geeft een beeld van de ver schillen tussen Nederland en Indonesië op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. De tentoonstelling ondersteunt de muntjesac tie waarvan de opbrengst ten goede komt aan de leprabestrijding op Zuid Celebes. Cursussen. De stichting Wegwijs begint in september met verschil lende cursussen. Op woensdag 13 september 'mentale conditietrai ning', op donderdag 14 september 'tekenen en schilderen' en patchwork en quilten' en op woensdag 27 september de cursus bloemschikken. Informatie: 01720-74966. RommelmarkL In buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan wordt op maandag 4 september een rommelmarkt gehouden. Een taafel huren kost 7,50 gulden. De rommelmarkt begint om 19 uur. Infor matie: 01720-75744. Wielewaal. Het activiteitencentrum Wielewaal aan de Kwartelstraat houdt op dinsdag 5 september een open dag van 9.30-16.30 uur. Het zangkoor treedt op, er zijn video's over het koningshuis en verschil lende spelletjes. Ook wordt informatie gegeven over clubs, cursussen en de open eettafel. Schildercursus. Expressie 70 organiseert vanaf 5 september een cur sus olieverf-realistisch- of fijnschilderen onder leiding van Anita Walsmit. De cursus wordt gegeven op dinsdagmiddag. De cursus be staat uit 15 lessen en kost 200 gulden. Aanmelden en informatie:* 01720-93737. Kunstcursus. Annelies van der Drift geeft vanaf 5 september een cursus kunstgeschiedenis bij Expressie 70. Tijdens de cursus wordt de moderne kunst van 1960 tot 1990 behandeld. De cursus, die op dinsdagavond wordt gegeven, bestaat uit 10 lessen en kost 165 gul den. Aanmelden en informatie: 01720-93737. Aquarium. De aquarium- en terrariumvereniging 'De natuur in huis' houdt op dinsdag 5 september vanaf 20 uur een contactavond in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst. VOORSCHOTEN Tekenen. Een teken- en schildercursus begint vanaf 6 en 7 septem ber in de Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen. De cursus wordt gegeven op woensdag- en donderdagochtend van 9-11.30 uur en op donderdagavond van 19.30-22 uur. Informatie: 071-766488.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9