'Kairos lost niet elk probleem op' 'Uier mag niet als een bierbuik hangen' Kerk Samenleving Leiden Dabar-week afgesloten BUITENLAND KORT Film De Rooms-Katholieke Kerk in Polen heeft zich tegen de Engelse film De priester van Anthony Bird uitgesproken. Daarin worden de morele di lemma's van een homo seksuele priester getoond. De bisschoppen noemen de film weerzinwekkend. Zij roepen de gelovigen op de film te boycotten. „De film betekent de terugkeer naar de com munistische periode toen de geheime dienst ook priesters als geperverteerden en ho moseksuelen afschilderde zei bisschop Alojzy Orszulik van Lowicz. De bisschoppen zullen geen actie onderne men vertoning van de film tegen te houden. Dat hebben enkele organisaties wel ge daan. De distributeur toont zich niet onder de indruk van de protesten. Er bestaat geen censuur meer in Polen, aldus een woordvoerder. De distri- biteur had geestelijken en RK journalisten uitgenodigd voor een voorvertoning van de film. Achttien priesters en de perschef van de bisschop penconferentie verlieten voortijdig de zaal, waarbij ze elke discussie weigerden. Gewetensbezwaren Een militair tribunaal in Sa- loniki (Griekenland) heeft 61 Jehova's getuigen veroor deeld die militaire dienst weigeren. Ze kregen elk vier jaar gevangenisstraf opge legd. Vorig jaar heeft het Eu ropees parlement Grieken land gevraagd niet langer mensen gevangen te zetten die gewetensbezwaren tegen militaire dienst hebben. De regering in Athene zou on middellijk stappen moeten nemen om te komen tot een vervangende dienstplicht. Griekenland is het enige Eu ropese land waar geen alter natief voor de militaire dienst bestaat. BEROEPINGSWERK Catechistenopleiding moet dynaniek op gang brengen De nieuwe opleiding voor catechisten en pastoraal assis tenten van het bisdom Roermond, Kairos (Grieks voor: het geschikte moment), kan niet alle problemen oplossen waarmee vele mensen in deze tijd geconfronteerd wor den. Maar ze is wel een initiatief dat in dit diocees een nieuwe dynamiek op gang wil brengen. Dit zei directeur prof.dr. J. van der Vloet bij de officiële ope ning van het instituut tijdens een academische zitting in de Caroluskapel te Roermond. Vol gens hem zijn heel veel cate1 chisten en pastoraal assistenten nodig, die midden in de ge meenschap staande, op weg gaan met de mensen van van daag om hen behulpzaam te zijn bij het zoeken van antwoor den op vragen over de zin van het bestaan, van leven, lijden en dood. Van de door Kairos opge leide cursisten wordt verwacht dat zij het evangelie vlees en bloed willen laten worden in de samenleving, aldus Van der Vloet. Op alle pastorale niveaus kunnen zij een vruchtbare rol spelen. Betekenis Bisschop Wiertz van Roermond benadrukte de betekenis voor de kerk van het apostolaat van de leken. Niet het priestertekort vormt de voornaamste reden om met een catechistenoplei ding te beginnen, maar de roe ping van alle gedoopten tot pas toraal dienstwerk. Om dit ver antwoord te kunnen doen, heeft het bisdom Roermond als eer ste diocees in Nederland een speciale opleiding in het leven geroepen, aldus Wiertz. Tijdens een vierjarige cursus, die door gaans op zaterdag in het vroe gere seminariegebouw in Roer mond wordt gegeven, wordt een gezond evenwicht tussen spirituele, theoretisch weten schappelijke en praktisch pasto rale vorming nagestreefd, zo zei de bisschop. Vrouwen Het aantal cursisten heeft, zo deelde directeur Van der Vloet nog mee, de verwachtingen overtroffen. Het zijn er vijftig, terwijl op hooguit dertig was ge rekend. De cursisten variëren in leeftijd van 18 tot 64 jaar. Onder hen zijn iets meer vrouwen dan mannen. Vassula Ryden spreekt in Hilversum RK-kerk huiverig tegenover Jezus-medium wil nog niet overgaan tot officiële erkenning van eventuele geestelijke gaven van de vrouw. De organisatoren en bezoekers wilden niets weten van duivelse inspiratiebronnen. De Ierse pater Michael O'Carroll, die met Vassula over de wereld meereist om haar 'theologische rugdek king' te geven, stelde de laatste twijfelende be zoeker gerust: een grafoloog is na bestudering van de dictaten tot de conclusie gekomen dat dit niet van satan kan zijn. Een exorcist uit de orde der Franciscanen kwam onlangs tot dezelfde slot som, zo ging O'Carroll door. Hoop Vassula zaterdag sprak over hoop voor de wereld, liefde tussen mensen en tot God, onderlinge barmhartigheid. De stem van Jezus is niet streng of oordelend, onthulde ze. Juist liefdevol en va derlijk. Zo vaderlijk zelfs dat ze tijdens haar uren lange innerlijke discussies Jezus soms met 'pap pie' aanspreekt. Lachen kun je ook met Jezus. Jezus heeft humor. Jezus 'sprak' afgelopen zaterdag vanuit de Sint Vituskerk in Hilversum tot de wereld. Doorgeef luik voor zijn boodschappen was de Zwitserse Vassula Ryden. Tweeduizend voornamelijk rooms-katholieke gelovigen kwamen erop af. De 53-jarige vrouw, die ooit gewerkt heeft als man nequin en op hoog niveau tenniste, beweert sinds tien jaar intensieve gesprekken met Jezus te voeren. Zij staat regelmatig 'onder dictaat' van Christus. Zonder dat ze het soms wil, wordt ze gedwongen pen en papier te pakken en Jezus' boodschappen op te schrijven. Stoppen lukt niet. Integendeel, als ze ermee wil ophouden, wordt ze gedwongen sneller te schrijven. Erkenning „In het occultisme komt dit verschijnsel regelma tig voor", zo schreef het behoudende Katholiek Nieuwsblad, „terwijl in de christelijke mystiek de eigen wil bijna altijd intact blijft". De Rooms-Ka- tholieke Kerk staat huiverig tegenover Vassula en leiden De evangelisatieweek 'Dabar in Leiden' - die voor de derde keer werd gehouden - is afgelopen zaterdag afgesloten met een open dag in de Marekerk. Het poppentheater van André Verhagen bracht hier het programma 'De wijde wereld in'. foto hielco kuipers Arafat bedankt paus voor steun LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLICRELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ®ai ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) Pc VERZENDING PER POST) V per kwartaal (NL) hi LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of een andefig dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch if geluidscassette beschikbaar. Voorn 08860-82345 (Centrum voor Gesp tuur. Grave). ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 f1- woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconej i en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. [d BEZOEKUREN f DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, vht ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur L Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.-T na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoet* pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. castelgandolfo rtr/afp PLO-leider Arafat heeft paus Jo hannes Paulus II bedankt voor zijn steun aan de Palestijnse zaak. Hij deed dat zaterdag tij dens een half uur durende ont moeting met het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in diens zomerverblijfCastelgandolfo. Hel was de vierde keer dat de twee leiders elkaar ontmoetten, maar de eerste keer sinds de PLO en Israël in 1993 een vre desakkoord tekenden. Het vre desproces wordt „gemarkeerd door vele problemen", zei Arafat tegen de paus, maar geeft ook aanleiding tot „goed gefun deerde hoop". RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.3Ód 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur. en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.OOfe; 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.CK leen Partners/echtgenoten met kinderen. n Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, ui11 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een n zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur oogheell heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. 1 Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15. P uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1995 chef henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoopl Meer bezoekers, maar stadsmensen blijven weg op 59ste VEBO VEBO uitslagen Eerste prijzen KAAS: Baby Boeren Goudse: A. Paardekoper (95 pnt. Zoeter- woude); Goudse kaas tot 16 g.: A. Paardekoper (97 pnt. Zoeterwoude); Goudse kaas boven de 16 kg.: N. Captein (97 pnt. Zoeterwoude): Boeren Leidse kaas: Gebr. van der Hulst (95 pnt. Oud Ade). MELKGEITEN: kampioen pro- duktieklasse: J. Hazendonk (Hagestein): reserve-kampioen prod, klasse: Fam. de With (Lexmond); kampioen en re- serve-kampioen bonte geiten: H. van Marion (Oostvoorne); kampioen en reserve-kam pioen toggenburger geiten: C.J.&L. Hoorweg (Piershil); kampioen witte geiten: J. de Jong (Papendrecht); reserve kampioen witte geiten: P. Sterk (Leerbroek); Algemeen kampioen: C.J. L. Hoorweg (Piershil). PONY'S: veulen kampioen en reserve-kampioen: K. Vreeken (Rijsenhout); jeugd-kampioen: K. Vreeken (Rijsenhout); reser- ve-jeugd-kampioen: K. van Spijkeren (Wapenveld); de beste drie-jarige zelfgefokte merry: J. van Leeuwen (Zwijndrecht); de beste mini- maat: M. Veenstra-Verheul (Vlist); de beste kleine maat: K. Vreeken (Rijsenhout); de beste midden-maat: H. Bloemers (Haps); de beste grote maat: G. van Deelen (Gendt); dagkam pioen: G. van Deelen (Gendt); erekampioen: F. Mus (Amstel veen). ZWART BONT FOKVEE. kam pioen en reserve kampioen zwartbonte kalveren: Mts. Lensvelt-van der Meer (Roelo- farendsveen); kampioen jon gere dieren: H. van Rijn (Hoogmade); reserve kam pioen jongere dieren: Mts. Lensveldt-van der Meer (Roelofarendsveen); Koe met de beste uier: W. AL. Am- merlaan (Schipluiden); kam pioen oudere dieren; W. van der Post (Leiden); JY® kampioen oudere dif' Nieuwenhuizen (Z^ ven); beste bedrijfsgro veren: Mts. Lensvelt-dk| Meer; beste bedrij melkgevende dieren: jo^ Groot (Zoetermeer); 21 ui hooiberg wisselprijs: Ithi der Post (Leiden)ir v; le\ ido' ROOD BONT FOKVEfiist pioen en reserve-kaide roodbont: J. Verduijn leir rik); kampioen jongerejzc J. de Groot (Zoeterme serve kampioen jonge» ren: A. de Groot (Zoetel^' oudere dieren: J. de. p^j (Zoetermeer); kampioLe| dere dieren rood-bonr Groot (Zoetermeer); j kampioen oudere diet*0 van Buuren (Leerbroek) bedrijfsgroep kalverenÊIÉ bont: A. Kemp (Maartefij2 beste bedrijfsgroep if01 vende dieren: J. de Grodd termeer); Zilveren h^ei wisselprijs: J. de Groot (jar meer). P° roe jd VLEESVEE: kampioei vee mini's: Fa. Ligthartkrc (Heiloo); kampioen mini's: J. de Vlieger (HqV( de); kampioen vrl. slajht P. Broos (Breda); kar mnl. vee lichte klasse i— der Voort-van Saase gom); kampioen vrl. velW klasse: F. van Hest (Njl stel); kampioen mnl. v^r re klasse: J. Spronk meer); kampioen vrl. ve re klasse: C. van [2! (Zoetermeer); kampioe gende koeien met eigerbi Koevermans (Schiedaipg serve-kampioen zogend F' en met eigen kalf: J. Rra (Zoetermeer); kampioeiftg vrl. vee: mts. J. No (Ezinge); kampioen at mnl. vee: J. Noordam (Bre kampioen groep vrl. slai z Duineveld-van Saase (Ljei Op de achtergrond klinken het geroezemoes van bezoekers en het gelach en geschreeuw van kinderen op het springkussen. Uit diverse hoeken van de Leid se Groenoordhallen komen stemmen van juryleden die commentaar geven op de uit slagen van keuringen. Het is za terdagochtend: de 59e VEBO (vee- en bodemprodukten) is aan de gang. In de ring waar zwart-bonte melkkoeien worden gekeurd, heerst een doodse stilte. Tot in de puntjes verzorgde koeien en hun er al even netjes uitziende verzorgers lopen een ronde langs de dranghekken. De blik van drie strenge keurmeesters is maar naar een punt gericht: naar de uiers. In deze ring strij den de tien beste fokdieren om de titel: 'Koe met de beste uier'. Een kwartier later komt het verlossende woord: de mooiste uier heeft de koe van familie Ammerlaan uit Schipluiden. Dit vanwege het 'hoog opgehangen uier, de sterke ophangband en de beste speenplaatsing', aldus een jurylid. Voor leken onbegrijpelijke taal. De meeste toeschouwers bij deze ring hebben echter wel een of andere band met het agrarische leven en zijn ver trouwd met het vakjargon. Hoewel... dan nog is het niet voor iedereen duidelijk. Geluk kig is keurmeester B. Dol bereid enige uitleg te geven: „Uiers moeten niet te veel hangen want dat bemoeilijkt het machi naal melken. Verder moeten ze beschikken over een sterke op hangband: die tussen twee uier- helften loopt. Deze houdt de ui er op zijn plaats. Is deze slap dan gaat hij hangen net als een bierbuik bij mensen." Als derde belangrijk punt waar streng naar wordt gekeken is volgens keurmeester Dol de stand van de spenen. „Het mooiste is als de voor- en ach terspenen dicht bij elkaar staan en iets naar binnen wijzen." Waarom nu juist de verkie zing 'koe met de mooiste uier' wordt gehouden en niet koe met bijvoorbeeld de mooiste Terwijl zijn vader zaterdag tijdens de VEBO meedeed aan een keuring, liet deze jongen zich schminken. Zie hier het resultaat. oren, poten of vacht heeft ook een reden. Een voor de hand liggende zelfs. Dol: „De uier is het belangrijkste onderdeel van een koe. Daar moet gemiddeld zo'n jaar of vijf, zes bijna 9000 liter melk per jaar uit komen." Leo Ammerlaan is zichtbaar ingenomen met de titel. „Hoe we dat voor elkaar krijgen? Je fokt erop, je let op bij de keuze van de stier in combinatie met de koe. Verder komt er een hoop geluk bij kijken." Intussen loopt het tegen tweeën. Het einde van de vee manifestatie is weer in zicht, al is dat, in tegenstelling tot ande re jaren, niet aan het publiek te merken. De bezoekers hebben nog geen haast om te vertrek ken. Voorzitter J. Jonker van de VEBO en vice-voorzitter C. Dui- neveld zijn voldaan. Samen met zo'n 150 vrijwilligers is het ze weer gelukt om er, naar eigen zeggen, een gezellige familiedag van te maken. Tussen de vijf- en zesduizend mensen passeerden de poorten van de Groenoord hallen. „Meer dan anders", zijn ze van overtuigd. „Want tussen half negen en elf uur stond er een lange file voor de kassa. Daar moeten we volgend jaar wat aan doen", meent Jonker. „Het is alleen jammer dat er zo weinig stadsmensen komen", zegt Duineveld spijtig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8