Hamas-leider roept leden op geweld af te zweren GOED KOOP I Nieuwe serie bomaanslagen in Frankrijk en Algerije Buitenland Drama tijdens luchtshow in Canada Palestijnen boycotten feest in 3.000-jarig Jeruzalem 'Irak bracht wereld aan rand van ramp' Greenpeace-leden vrij; kaping loopt goed af -BANDAG 4 SEPTEMBER 1995 DPA Deutsche Pre: Politie Rio zou nog steeds martelen jn de Janeiro* Tien jaar na de val van de militaire dictatuur is de jraziliaanse politie volgens de krant Jornal do Brasil het marte en nog niet verleerd. De krant meldde gisteren dat in Rio de Ja neiro nog dezelfde marteltechnieken worden gebruikt als tijdens |e dictatuur. Volgens een politieman worden onder meer elek- Hsche schokken toegediend om bekentenissen af te dwingen, •qjj zei ook dat agenten die martelen daarvoor extra salaris krij- Euro-Russische ruimtemissie van start iQSKOUTwee Russische kosmonauten en een Duitse collega fjn gisteren vanaf de lanceerbasis Bajkonoer in Kazachstan met en Soejoez-raket vertrokken voor een verblijf van vier maanden i het Russische ruimtestation Mir. Het is de bedoeling dat ze iorgen bij Mir aankomen. -Tl Ihinese dissident weer gevangen gezet Viking De Chinese dissident Liu Gang, een van de leiders van ^iein 1989 onderdrukte democratische beweging, is voor tien lagen in verzekerde bewaring gesteld omdat hij zich niet heeft ehouden aan de beperkingen die voor hem golden. Dit heeft ||jn vader gisteren gezegd. Liu had geweigerd zich regelmatig bij politie te melden sinds hij op 18 juni vrij kwam na zes jaar ge- ïngenschap. glosbranden woeden op Bali :teifKARTAOp Bali zijn zware bosbranden uitgebroken. Ze woeden ^ooral op het oostelijke deel van het Indonesische eiland. Brand- lestrijders hebben de controle over het vuur verloren. In het tro- regenwoud van Indonesië woeden tijdens de droge tijd grote branden. Met name op Java en Sumatra is dat het ge- ïjtedrijf zou Nobelprijs hebben gekocht pqckholmDe Nobelprijs voor medicijnen zou in 1986 dankzij jen geheime lobbycampagne van het Italiaanse farmaceutisch ledrijf Fidia zijn toegekend aan een onderzoeker van deze on derneming. Dat meldde gisteren de Zweedse krant Dcigeiis \heter. Het Nobelcomité, dat een reputatie heeft van onafhan kelijkheid en integriteit, deed meteen de ongebruikelijke stap jet bericht te ontkennen. Dagens Nyheter meldde dat Fidia 14 "ysiiljoen gulden uittrok om het Karolinska Instituut, dat de win uitkiest, ervan te overtuigen dat de prijs in 1986 naar Rita Montalcini moest gaan. Grens Peru-Ecuador gaat weer open injiTO'» De grens tussen Peru en Ecuador, die was gesloten als van de niet-verklaarde oorlog die de twee Zuidameri- [aanse landen in januari en februari hebben gevoerd, gaat weer ipen. Dat heeft president Fujimori van Peru gisteren laten we lden. Naar verluidt zou de grens vandaag weer worden geopend. ^[Georgische minister aan de dijk gezet "Tbilisi Het parlement van Georgië heeft zaterdag minister van I Apenbare veiligheid Georgadze ontslagen naar aanleiding van He mislukte moordaanslag op president Sjevardnadze. Sjevard- raakte vorige week licht gewond toen een zware autobom terwijl hij het parlement verliet. Hij had de afgevaar gevraagd Georgadze te ontslaan omdat die er niet in was terreur te voorkomen. Het parlement stemde met 145 egen 8 voor het ontslag van de minister. Akkoord PLO-lsraël mogelijk eind deze maand rond Sjeik Achmed Yassin, oprichter en leider van de islami tische verzetsbeweging Harnas, heeft zijn volgelingen aangeraden niet langer geweld te gebruiken in hun strijd tegen Israël. Verder pleit hij ervoor besprekingen te be ginnen met het Palestijnse bestuur in de Gazastrook. Dat is het afgelopen weekeinde bekendgemaakt door Hishem Abdelrazak, die ook deel uitmaakt van de Hamas-top. tel aviv ad bloemendaalde bijeenkomst van de Hamas- correspondent leiders is georganiseerd door Moshe Sasson, adviseur voor Arabische zaken van de minis ter van politie. Sasson zou daar na tot de conclusie zijn geko men dat er wordt gewerkt aan een verzoening tussen Harnas en de Palestijnse Nationale Au toriteit van Arafat. Harnas zou Abdelrazak is vorige maand, sa men met een andere Hamas- vertegenwoordiger, in het ge heim op bezoek geweest bij de verlamde sjeik Yassin (58), die in een Israëlische cel een le venslange gevangenisstraf uit zit. Het was voor het eerst dat Israël een dergelijke ontmoeting toestond. Het Israëlische dagblad Yediot Acharonot schreef gisteren dat serieus overwegen deel te ne men aan toekomstige Palestijn se verkiezingen, maar kan dat alleen als de organisatie geweld afzweert. Het advies van sjeik Yassin aan zijn volgelingen be tekent niet automatisch dat Iza- din al-Kassem, Harnas' gewa pende vleugel, zich voortaan van geweld zal onthouden. In het verleden hebben de meest militante Hamas-leden zich steeds gekeerd tegen samen werking met Arafat en tegen stopzetting van het geweld te gen Israël. Ook Hamas-leiders in het buitenland met name Jordanië hebben zich uitge sproken tegen een dialoog met de PLO en deelname aan ver kiezingen. Intussen wachten bij de on derhandelingen tussen Israël en de PLO, over de uitbreiding van het Palestijnse zelfbestuur, nog altijd achttien agendapunten op een oplossing. Minister van bui tenlandse zaken Peres zei het afgelopen weekeinde te hopen Jritse premier Major doet lelangrijke concessie aan IRA inden e Britse premier Major eist [et langer dat het Ierse Repu- jkeinse Leger (IRA) zijn wa ins inlevert voordat de politie- i IRA-vleugel Sinn Fein mag ;elnemen aan het overleg over toekomst van Noord-Ierland. at heeft de Britse zondags ant The Observer gemeld. De krant beroept zich op Brit- regeringskringen. Het zou [n belangrijke concessie van Major zijn. Want sinds de IRA op 31 augustus vorig jaar een bestand afkondigde, stond hij er altijd op dat de terreurbeweging zich eerst volledig ontwapent. De IRA en Sinn Fein zijn daar toe pas bereid aan het eind van eventuele vredesbesprekingen, en op voorwaarde dat alle par tijen dat doen. Door de vast- houdendheid van Major is het voorbereidende overleg over Noord-Ierland het afgelopen jaar nauwelijks opgeschoten. Toronto Tijdens een luchtshow bij de Canadese stad Toronto ging het zaterdag dramatisch mis. Voor de ogen van de toeschouwers stortte een Brits Nimrod-toestel in het Ontariomeer. Gisteren vonden duikers de lichamen van alle zeven omgekomen bemanningsleden. FOTO TORONTO STAR CLARENCE GLUCK HAMBURG DPA irus cees van zweeden 5RRESPONDENT ier vrouwen zijn gisteren ge- ond geraakt bij een bomaan- ag in Parijs. De bom zat in een ïelkookpan die onder een roenten- en fruitstal op een ïarkt was geplaatst. De vrou werden met lichte brand- onden in het ziekenhuis opge- Dmen. De bomaanslag was de derde zes weken in de Franse oofdstad. De gevolgen ervan 'aren echter veel kleiner dan ij de eerste twee. De explosie iroorzaakte gisteren nauwe- jks paniek, en korte tijd later emam het leven op de markt ij de Bastille zijn gewone gang. e marktkoopman onder wiens alletje de bom was verborgen, ng ook weer aan het werk. De laatste golf van terreur in arijs begon op 25 juli met een inslag op een onder- rondse trein, waarbij zeven assagiers omkwamen en ruim achtig anderen gewond raak- in. Drie weken later raakten 17 gewond, van wie drie imstig, toen een bom ontplofte n de buurt van de Are de Tri- |mphe. En op 26 augustus werd ien bom gevonden en onscha- lelijk gemaakt langs de TGV- poorlijn Parijs-Lyon. Aangeno- nen wordt dat Algerijnse fun- lamentalisten verantwoordelijk voor de aanslagen. Geen verdachte is tot nu toe gearresteerd. Tot zover correspondent. In Algerije zelf eiste geweld in weekeinde wel doden. Zo gisteren bij een aanslag nonnen (uit Frankrijk en Malta) in de hoofdstad Algiers gedood. En bij de ontploffing van een vrachtwagen gevuld met explosieven zijn zaterdag in de Algiers zes mensen om het leven gekomen en 83 gewond geraakt. De ontploffing in Mef- tah, een arme buitenwijk van Algiers in de omgeving van het vliegveld, vernietigde ongeveer dertig huizen. Niemand eiste de verartt- woordelijkheid voor deze laatste aanslag op, maar de verdenking viel meteen op de Gewapende Islamitische Groep (GIA), die een gewelddadige campagne voert om het regime te vervan gen door een op de islam geba- seèrd bestuur. De GLA verzet zich tegen de geplande presi dentsverkiezingen van 16 no vember. Voor die verkiezingen heeft de leider van de Algerijnse mos limbeweging Harnas, Mahfoud Nahnah, zich gisteren kandi daat gesteld. Zijn partij geldt als gematigd. De Hamas is tegen elke vorm van geweld om poli tieke doelen te bereiken. De partij telt ongeveer 250.000 aan hangers. Nahnah is de dertien de officiële kandidaat. Voorzichtig verplaatst een Parijse rechercheur de snelkookpan waarin het explosief zat. Volgens de politie heeft de ontsteking niet goed gewerkt, waar door de ontploffing erg meeviel. FOTO EP A ERIC FEFERBERG Commerzbank, de op twee na grootste bank in Duitsland, heeft een afperser vijf miljoen mark betaald om te voorkomen dat hij vertrouwelijke informatie over duizenden bankrekenin gen in Luxemburg openbaar zou maken. Dat onthult het Duitse weekblad Der Spiegel Het ging in veel gevallen om te goeden van tientallen miljoe nen. Voorzover het zwart geld betrof, hangen de betreffende rekeninghouders procedures boven het hoofd. De 39-jarige afperser kwam dat eind deze maand in Was hington een akkoord kan wor den getekend. Daaruit kan wor den opgemaakt dat de streefda tum van 18 september waar schijnlijk niet wordt gehaald. Onder de problemen die nog moeten worden opgelost, zijn de veiligheidssituatie in Hebron na de hergroepering van het Is raëlische leger, het waterbeheer op de Westelijke Jordaanoever, de vrijlating van Palestijnse ge vangenen, onderdelen van de Palestijnse verkiezingen in Oost-Jeruzalem, het beheer van het elektriciteitsnet op de Westoever, de organisatie van gezamenlijke Israëlisch-Pales tijnse patrouilles, belastingin ning en de bewaking van het door veel joden bezochte graf van Rachel in Bethlehem. JERUZALEM Rtr-AFP Palestijnse leiders hebben za terdag - opgeroepen tot een boycot van de viering van 3.000 jaar Jeruzalem door Is raël. Het feest is vandaag be gonnen. „Het zijn de herden kingen van de bezetting van Jeruzalem", verklaarde Faisal- al-Husseini, een van de be langrijkste Palestijnse leiders in Jeruzalem. „We moeten duidelijk stelling nemen tegen deze vieringen die geheel de ware Palestijnse werkelijkheid van de heilige stad ontken nen", zei hij. Volgens Hussei- ni moeten de Palestijnen alle plechtigheden boycotten, een stap die de Europese Unie al eerder zette. Brussel deelde Israël vorige maand mee dat de EU niet zal meewerken aan Jeruzalem 3.000, ook al tracht Israël een internatio naal karakter aan de viering te geven door ook andere gods dienstige groeperingen, met name christenen, uit te nodi gen. VN-expert Ekeus doet boekje open bonn-washington afp-dpa Tijdens de Golfoorlog tegen Irak is de wereld door het oog van de naald gekropen. Het regime van Saddam Hussein stond op het punt biologische wapens in te zetten. Dat verklaart de VN- inspecteur die belast is met de ontwapening van Irak, Rolf Ekeus, in het Duitse weekblad Der Spiegel. „De wereld stond aan de rand van een ramp van ongekende omvang", aldus de voorzitter van de speciale VN-commissie. Hij komt tot die conclusie na langdurige gesprekken in Jorda nië met de begin vorige maand uitgeweken Iraakse ex-minister voor industrie, Hussein Kamel Hassan. De documenten die de ze schoonzoon van Saddam Hussein meebracht, overtreffen alles wat wij wisten of veronder stelden over de biologische wa pens van het Iraakse leger, al dus Ekeus. „Mij is duidelijk dat de biolo gische wapens van Irak in de laatste fase van ontwikkeling verkeerden. Als ze waren ge bruikt, wat elk moment moge lijk was, hadden miljoenen mensen het leven verloren", zegt de VN-inspecteur. Volgens een bericht in het Amerikaanse tijdschrift US News World Report van giste ren zijn in de Golfoorlog „in ie der geval enkele chemische wa pens op het slagveld" gevon den. Het tijdschrift baseert zich op nieuwe documenten van het ministerie van defensie in Was hington. Samen met de al eerder vast gestelde chemische stoffen in de lucht boven Irak lijken de documenten de meldingen van Amerikaanse soldaten te beves tigen. De militairen beweren dat ze zijn blootgesteld aan che misch wapentuig van de Irak ezen. Een deel van de soldaten kreeg na terugkeer last van al lerlei ziekteverschijnselen. Maar het Pentagon legde in het open baar nog geen verband tusen de klachten en chemische stoffen. BRUSSEL Rtr-ANP Poncelet op Defensie in België vice-premier, wordt Wathelet opgevolgd door minister Philip pe Maystadt van Financiën. Poncelet, tot nu toe fractie voorzitter van de Waalse chris ten-democraten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers, werd op 10 april 1950 geboren in de provincie Luxem- burg. Duitse Commerzbank betaalde vijf miljoen mark zwijggeld aan de informatie toen hij als medewerker van een extern ad viesbureau tijdelijk was gesta tioneerd bij de vestiging van Commerzbank in Luxemburg. Op 17 mei vroeg hij de bank voor het eerst om 'vindersloon'. Om druk uit te oefenen, schreef hij cliënten van de bank dat hun rekeningen bekend waren en ondertekende met Theo Waigel (de Duitse minister van financi en). De politie rook lont toen Commerzbank opvallend na drukkelijk informeerde naar het optreden van justitie bij afper sing. De Waalse christen-democraat Jean-Pol Poncelet is vandaag benoemd tot minister van de fensie in België. Hij volgt Mel- chior Wathelet op, die waar schijnlijk een functie gaat bekle den bij het Europees Hof van Justitie in Luxemburg. In zijn andere functie, die van FRIESCHE VLAG HALVAMEL Aanbieding geldig van ma. 4 t/m wo. 6 september 1995. A&P Services B V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Taliban maakt zich meester van vliegveld PESHAWAR Rtr-AFP De Afghaanse militie Taliban heeft gisteren de belangrijke luchthaven Shindand in het westen van het land veroverd. Dit heeft een Taliban-woord- voerder in Het buurland Pakis tan bekendgemaakt. Volgens de zegsman heeft Taliban de basis aan de grens met Iran veroverd na hevige gevechten. Een regeringswoordvoerder bevestigde desgevraagd dal Shindand in handen van de op positiegroepering is gevallen. De val van het belangrijke mili taire vliegveld is een ernstige te genslag voor' de regering van president Rabbani. Drie dagen geleden gaf een defensiewoordvoerder in de hoofdstad Kabul toe dat de Tali ban gebied in het westen van Afghanistan had heroverd. Het gebied was een week daarvoor door het regeringsleger ingeno men. Frankrijk ontkent dat al een kemproef is gedaan PARUS-DEN HAAG GPD De Franse marine heeft vannacht zeven tien leden van Greenpeace naar Tahiti ge vlogen en daar vrijgelaten. Allen waren opvarenden van de Rainbow Warrior en de Greenpeace, de twee schepen van de milieuorganisatie die vrijdag waren geën terd. De schepen zelf worden naar Hao, een Franse marinebasis 600 kilometer ver derop, geëscorteerd. Het is nog onduidelijk wat de Fransen met de twee schepen willen doen. Green peace heeft inmiddels een derde schip, de Manutea, naar Mururoa gestuurd om te protesteren tegen de acht kemproeven die de Fransen er tot mei volgend jaar willen uitvoeren. Een kleine Franse zeilboot, de Kidu, werd gisteravond geënterd na het binnen varen van de verboden wateren rond Mururoa. Het scheepje, dat deel uitmaak te van de 'vredesvloot', had twee man aan boord. Overigens blijkt de kapitein van. de Rainbow Warrier zich zestien uur te heb ben verschanst in de ijiast. Van daaruit heeft hij al die tijd nog radiocontact ge had. Hij meldde onder meer dat de Franse commando's zeer ruw te werk gingen bij hun actie. Ze hebben onder meer de ra diokamer verwoest en alle kabels doorge sneden. Greenpeace beraadt zich op juri dische stappen tegen de Franse rege ring. Een hydrografisch schip van de Nieuw- zeelandse marine meldde 'verdachte ge luiden' die veroorzaakt zouden kunnen zijn door een kernexplosie. Ook zou een schokgolf zijn opgetreden bij Mururoa. Maar Frankrijk ontkent dat er al een kem proef is uitgevoerd. Het Franse optreden tegen Greenpeace lokt inmiddels steeds meer kritiek uit. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Franse regering om uitleg gevraagd over de acties tegen de Green- peaceschepen. Groen Links zal het kabi net morgen vragen er bij Frankrijk op aan te dringen de geënterde schepen direct vrij te geven. De adviesraad van D66 vindt het voor genomen bezoek van de Franse president Chirac komend najaar ongewenst. Neder land dient geen staatshoofden te ontvan gen van landen die in weerwil van inter nationale afspraken kernproeven voort zetten, aldus D66. De kaping van een Franse Airbus met 289 passagiers door een Spaanse tegen stander van de Franse kemproeven, is gis teren zonder bloedvergieten geëindigd op het vliegveld van Genève. Om 12.45 meld de de gezagvoerder van de Air Inter-vlucht van Mallorca naar Parijs aan de Zwitserse luchtverkeersleiding, dat hij moest uitwij ken naar Genève, aanvankelijk zonder op gaaf van redenen. Politie en brandweer werden in alarmtoestand gebracht en even na enen landde de volgeboekte ma chine op de luchthaven Cointrin. De 33-jarige Spaanse kaper ontbood een Zwitserse en een Franse journalist als mede een Spaanse diplomaat voor een 'verklaring', waarna de passagiers zouden worden vrijgelaten. „Eerst alle passagiers emit, dan praten we verder", sommeerde de Zwitserse politie vanaf de verkeersto ren en tot ieders verwondering gaf de ka per hieraan prompt gehoor. Hij gaf een verwarde brief mee aan een van de ste wardessen, waarin hij protesteerde tegen de Franse kernproeven. Een half uur later wist de Geneefse politie de kaper te over meesteren. De man zou 'geestelijk one venwichtig' zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5