Geboortenbeperking heet hangijzer op conferentie Gitta Sereny fileert Albert Speer tot op het bot Feiten &Meningen Beatrix is thuis en 't is alweer mis in Jakarta Wie gelooft in 140, moet zich laten nakijken MAANDAG 4 SEPTEMBER 1995 Koningin Beatrix is weer thuis, hoge Haagse en Jakartaanse functionarissen hebben haar bezoek aan Indonesië tot een succes be stempeld en beide landen zijn weer overge gaan tot de orde van de dag. Tijd voor een terugblik. Tijdens Beatrix' tropische trip gingen di verse dingen en dingetjes mis. Zo was er het welles-niet es-spelletje tussen twee Indone sische ministers over de vraag of twee poli tieke gevangenen nu wel of niet zullen wor den geëxecuteerd op zichzelf al een di plomatieke lompheid tijdens een staatsbe zoek. Voorts: een lunch met Soeharto ging niet door en het uitgestelde gesprek tussen de beide staatshoofden was een stuk korter dan voorzien. Minister Van Mierlo werd door Jakarta geloodst door een enkele mo toragent. Die kreeg motorpech, Van Mierlo raakte verstrikt in het verkeer en kwam te laat bij de plechtigheid op de Indonesische heldenbegraafplaats Kalibata. Op zichzelf zijn het betrekkelijke kleinig heden. Maar in een autoritair geleid land hebben zulke kinkjes in de kabel betekenis, want normaal gesproken doen ze zich bij een belangrijk evenement als een staatsbe zoek niet voor. Dat Indonesische veteranen in Jakarta ontbraken om samen met hun Nederlandse tegenvoeters eer te bewijzen aan gesneuvelde makkers was illustratief. 'Administratieve problemen' zouden de aanwezigheid van de Indonesiërs hebben verhinderd. Kom nou! Zelden is een smoes zo doorzichtig geweest. Al met al valt niet te ontkomen aan de conclusie dat de Indonesische machtheb bers Nederland met speldeprikken zijn plaats hebben willen wijzen. Nederland is een landje zoals er zoveel zijn. De drassige delta aan de Noordzee moet zich ten op zichte van de voormalige kolonie vooral ge deisd houden, was de boodschap. Ook aan het staatsbanket liet president Soeharto dat tussen de regels van zijn toespraak door blijken. Cultureel en vooral economisch wil Indonesië overigens graag met Nederland samenwerken. Diverse Indonesische woordvoerders hebben dat gezegd, en Soe harto liet afgelopen donderdag in een inter view met deze krant nadrukkelijk weten dat ook hij het zo ziet. Op het gebied van de mensenrechten ligt dat op z'n minst genuanceerder, al noemde de Indonesische president zichzelf in dat zelfde vraaggesprek een democraat en zei hij dat „we niets tegen mensenrechten heb ben". Mooie woorden, die echter werden gelogenstraft zodra koningin Beatrix het Indonesische luchtruim had verlaten. De volgende dag werden de journalisten Eko Maryadi (29) en Ahmad Taufik (30) in Jakarta veroordeeld tot twee jaar en acht maanden celstraf. Niet omdat ze vooraan staande leden zijn van de onafhankelijke journalistenbond AJI, wel omdat ze het AJI- blad Independen uitgeven. Daarmee kwe ken ze publiekelijk haat en vijandschap te gen de Indonesische regering, aldus de. rechter, die kennelijk oordeelde op grond van de beruchte haatzaai-artikelen uit het Indische Wetboek van Strafrecht (1918). Ook nu nog heeft de Indonesische rechter lijke macht die instrumenten namelijk in zijn ransel. Het zegt veel over de manier waarop het bewind van de almachtige 'democraat' Soe harto 'niets tegen de mensenrechten' heeft. Uit het vonnis blijkt immers zonneklaar hoe Jakarta denkt over een van de belangrijkste mensenrechten: de vrijheid van meningsui ting. Die wordt in Indonesië onder meer met behulp van een vergunningenstelsel in geperkt. Sinds 1982 moet iedere persuitgave beschikken over zo'n vergunning Surat Izin Usaha Penerbitan Pers ofwel Siupp). Anders dan in bijvoorbeeld de VS dient zo'n Siupp in Indonesië niet louter admini stratieve doelen. Verspeelt een Indonesisch blad zijn Siupp, dan is onmiddellijk de hele uitgeverij in gevaar. Die moet dan al zijn ac tiviteiten staken, ook al maakt de gewraakte publikatie daarvan maar een klein deel uit. Dat dat uitgevers nogal kopschuw maakt en redacties tot zelfcensuur doet neigen, be hoeft geen betoog. Anders lag het vanaf het begin met het AJI-blad Independen. AJI en Independen zetten zich behalve voor democratisering ook in voor onafhankelijke journalistiek die niet zwicht voor druk van buitenaf, ook niet als die druk van de machthebbers komt. Eerder dit jaar legden twee prominente AJI- leden een verslaggever van deze krant uit dat ze principieel hebben geweigerd voor Independen een Siupp aan te vragen. Ze achten het vergunningenstelsel namelijk in flagrante strijd met de vrijheid van me ningsuiting die de Verenigde Naties (waar van Indonesië lid is) hebben vastgelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Niet voor niets legde de Nederlandse Ver eniging van Journalisten afgelopen vrijdag een direct verband tussen het vonnis tegen Taufik en Maryadi en het staatsbezoek. „De hoopvolle ontwikkelingen die minister Van Mierlo aan het Indonesische firmament be speurt met de door hem uitgesproken te vredenheid over het staatsbezoek, staan in schril contrast met de gevangenisstraf voor de onafhankelijke Indonesische journalis ten." Inderdaad. De majesteit is weer thuis, de economische samenwerking heeft een krachtige impuls gekregen en Indonesië is weer overgegaan tot de vaak niet zo fraaie orde van de dag. HAARLEM RONALD FRISART Dwarsliggers zijn in Peking tamelijk machtig De goedkoopste manier om minder kinderen geboren te laten worden, is er voor zorgen dat vrou wen onderwijs krijgen. Geef hen toegang tot informatie en voorbehoedmiddelen en vrouwen kie zen gegarandeerd voor minder kinderen. Deze stelling is wijd en zijd bewezen, zegt Sylvia Borren, directeur Projecten bij de ontwikkelingsorganisatie Novib. Het recht van man nen en vrouwen om zelf te beslissen over het aantal kinderen dat ze willen, lijkt in de komende twee weken op de Vierde Wereldvrouwencon ferentie die van daag officieel in de Chinese hoofdstad peking wordt ge opend opnieuw een van de felle strijdpunten te wor den. Vorig jaar werd op de Wereldbevol kingsconferentie in Cairo onder meer vastgelegd dat vrou wen het recht heb ben hun vrucht baarheid zelf te re gelen. Een klein groepje religieuze behoud zuchtige landen waaronder het Vati- caan, Honduras, Guatemala en Iran heeft de krachten gebundeld om dit in Peking terug te draaien. Omdat de Verenigde Naties streven naar in stemming van alle landen met het slot- ducument, het zogenaamde 'Platform van Actie', hebben de dwarsliggers een tamelijk machtige positie. Een aantal landen wenst ook te rug té komen op het idee dat mensenrechten voor vrouwen een onvervreemdbaar onder deel zijn van de mensenrechten in het algemeen. Vrouwen heb ben bijvoorbeeld niet overal de vrijheid om hun eigen partners te kiezen. Een ander onderwerp dat de gemoederen in de bijna 180 officiële delegaties voor Nederland onder meer de be windslieden Melkert, Pronk en Terpstra kan verhitten, is de vrije toegang tot gezondheids zorg. Daaronder valt het voor komen van de ziekte AIDS/HIV die met name in Afrika meer vrouwen dan mannen treft. Het beeld dat de Vrouwencon ferentie vooral een goede zaak is voor de vrouwen in ontwikke lingslanden en dat in het Wes ten de vrouwen eigenlijk weinig meer hebben te wensen, is vol gens twee vertegenwoordigers Deelnemers aan de schaduwconferentie van NGO's worden door de Chinese autoriteiten behoorlijk tegengewerkt. Pro testeren tegen de Franse kernproeven mag, maar de betogers mogen het conferentieterrein niet verlaten. FOTO EP A EMMANUEL DUNAND Paus Johannes Paulus II heeft aan de vooravond van de VN- Vrouwenconferentie in Peking, die vandaag is begonnen, gepleit voor meer ruimte voor vrouwen in de rooms-kathofieke kerk. Maar wijding tot priester zit er voor de vrouwen niet in, zo her haalde hij gisteren. Net als bij eerdere gelegenheden wees hij er op dat Jezus niet voor niets mannen tot zijn apostelen heeft uit verkoren. Hij voegde er aan toe dat alle pausen gehouden zijn aan deze keuze. De paus wordt in Peking vertegenwoordigd door de Amerikaanse hoogleraar Mary Ann Glendon. Het is voor het eerst dat een vrouw aan het hoofd van een belangrijke Vaticaan se delegatie staat. van de vakcentrale FNV niet juist. De positie van vrouwen in de geïndustrialiseerde landen, zoals Nederland, is verre van volkomen. „Nederland maakt goede sier op internationale bij eenkomsten door zich vooruit strevend voor te doen. Maar om een voorbeeld te noemen: net nadat Nederland in Cairo had opgespeeld, werd de pil uit het ziekenfondspakket gehaald", al dus beleidsmedewerkster Annet Tesselaar. Haar collega Ans Pelzer voegt eraan toe dat het verschil in be loning tussen mannen en vrou wen in de afgelopen twintig jaar niet is veranderd. „Het verschil in het nadeel van de vrouwen was 25 procent in 1975 en dat is in 1995 nog steeds zo. Ook ar beidsrechtelijk gezien zijn vrou wen in landen zoals Nederland in veel gevallen slechter af dan mannen." De schaduwconferentie van niet-overheidsorganisaties (NGO'S) die op een uur rij den buiten Peking vandaag haar vijfde dag in gaat beleefde in het weekeinde een kleine crisis. Het internationale organisatie comité van het NGO Forum moest een spoedberaad beleg gen met de Chinese organisatie na een regen van klachten met name over het onderbreken van bijeenkomsten over Tibet door veiligheidsagenten. Deelnemers aan die werkgroepen worden ook constant door de politie las tig gevallen, gevolgd en op vi deoband opgenomen. Verder werd bij een mensen rechtenorganisatie een diskette met informatie in beslag geno men en bij de Lesbische Tent verdwenen informatiebladen in het Chinees. De gehandicapten protesteerden tegen de niet- toegankelijkheid van het terrein en de slechte vervoersmogelijk heden. De NGO Forum-organi satie liet gisteren aan het einde van de middag weten dat het Forum over het algemeen soe pel verloopt, maar 'bezorgdheid blijft bestaan over de vrijheid van meningsuiting', aldus een persverklaring. PEKING YVONNE VAN DER HEUDEN Honderd is hard genoeg. Met die slogan voerde de vereni ging Milieudefensie jaren ge leden actie tegen de plannen van de toenmalige verkeers minister Smit-Kroes om de maximumsnelheid weer te verhogen naar 120. Het mocht niet baten. Neelie ver keerde nog in haar wilde da gen en wilde, gesteund door de allesoverheersende no- nonsensementaliteit, van geen wijken weten. Het zou nog jaren duren tot ze begon in te zien dat het er ook nog zoiets als het milieu bestond. De 120 bleef echter. Begin dit jaar liet milieuminister De Boer weten dat zij wel terug wil naar 100. Vanwege het milieu dus. Daar is verder niets meer van vernomen. En nu komt daar als een duveltje uit een doosje Veilig Verkeer Nederland met de suggestie om in de rustige uren 's avonds en 's nachts 140 kilo meter toe te staan. Gelukkig is dat plan direct af geschoten. Veilig Verkeer Ne derland hanteert namelijk een uiterst vreemde argu mentatie. Argument één:-veel automobilisten lappen de re gels nu aan hun laars. Dat was destijds ook een van de argumenten om de grens naar 120 te tillen. Curieus blijft het: bij stijgende crimi naliteit haal je toch ook niet allerlei vergrijpen uit het strafrecht? Nu was en is het tegenargu ment dat je regels alleen moet instellen als je ze daad werkelijk kunt handhaven. Niemand die het daarmee op zich oneens is, maar het kan omgekeerd geen argument zijn om een op zichzelf rede lijke regel niet in te stellen of te handhaven. Nog maar eens de parallel met de crimi naliteit: het percentage opge loste inbraken is al jaren zeer treurig, maar er zal toch nie mand voor pleiten om in braak maar uit het strafrecht te halen. De simpele reden: dan kun je tenminste de in brekers straffen die je wél pakt. De filosofie achter het plan, zoals een woordvoerder het noemde, is nog merkwaardi ger: als automobilisten 's avond en 's nachts mogen uitrazen, houden ze zich overdag wellicht beter aan de limieten. Zou WN dat zelf geloven? Zo ja, dan heeft on dergetekende nog wel een suggestie. Op woonerven is het nu vaak levensgevaarlijk voor kleine kinderen. De op lossing: 's avonds en 's nachts 80 kilometer toestaan op de woonerven, want dan slapie de kinderen en rijden allee^r volwassenen hun vuilconti ner naar buiten of laten hufca hond uit. Die moeten dan 11 uitkijken, maar dat zullen zj graag doen als hun kinderejj dan overdag veilig buiten kunnen spelen. De scheurijki zers hebben hun lusten im-js mers 's nachts al botgevierd v Hopelijk voor uw kinderen bent u niet zo naïef als WNie Blijft over de vraag of de (t£ maximumsnelheid op zichft zelf een redelijkemaatregellai is. Dat heeft de proef met d permanente snelheidscontjl le op de snelweg Amsterdai Utrecht overtuigend bewe-lÊ zen. Omdat er iets langzar# werd gereden, kwamen er iP de eerste twee maanden vap 1994 2,25 miljoen kilo mind1' kooldioxide, 67.000 koolmo»5 noxide, 540.000 kilo minde£' stikstofoxiden en 15 kilo mF der lood in het milieu. Het F- dus een prima milieumaatiL gel, overigens ook de belanr' rijkste reden waarom de 10L kilometer ooit is ingevoerd.r Nu kun je afdingen dat hetf het WN-voorstel om een v|, soepeling op de rustige urer gaat, zodat de extra milieu schade relatief gering is. Da£ is wel waar, maar welke win staat er tegenover die onte-r genzeggelijk optredende exj!' tra schade? Wie gelooft datr overdag rustiger wordt gere'1 den als er 's avonds mag wc den gescheurd, moet zich Ir ten nakijken. Want wie kan bijvoorbeeld tegen een auto11 mobilist in redelijkheid vol-1 houden dat hij in Groningef' of Friesland overdag géén 11 mag rijden? Daar is het dane immers net zo rustig op de snelweg als 's avonds tussei^ Leiden en Amsterdam - war het dan wél mag. Bovendien, en dat is zo mo|j gelijk nog kwalijker, gaat var zo'n verhoging het verkeert! signaal uit dat het met het milieu helemaal niet zo slecht is gesteld en dat we best af en toe 140 kunnen ri den in het meest vervuilde moeizaam proces van piep-; kleine stapjes. Nederland is er inmiddels aan gewend d^ je soms tien minuten later e thuis bent omdat je het gasf pedaal niet helemaal tot op, de bodem mag indrukken. Dat is één van die hele klein- stapjes. Er is geen enkele zii nige reden om die stap weeh terug te zetten. HAARLEM SJAAK SMAKMAN I Adembenemende biografie over Hitiers architect en minister van bewapejiing Het had niet veel gescheeld of Albert Speer was in de nacht van 16 op 17 oktober 1946 sa men met tien hoge nazi's opge hangen in de gymnastiekzaal van de gevangenis van Neuren berg. Met die intrigerende me dedeling begint Gitta Sereny haar biografie over Hitiers ar chitect en rijksminister van be wapening en munitievoorzie ning en 740 adembenemende pagina's verder heeft ze Speer tot op het bot gefileerd. De Hongaarse Sereny (1923) zag Speer voor het eerst toen hij in de beklaagdenbank zat bij het oorlogstribunaal in Neuren berg. Ze belandde daar bij toe val omdat een bevriende tolk haar had uitgenodigd een zit ting bij te wonen. „Ik was in de buurt omdat ik in die tijd in Duitsland voor kinderen in vluchtel ingenkampen zorgde" vertelt ze in een Amsterdams hotel. Haar eerste blikken op Speer stonden haar nog helder voor ogen toen ze in het voorjaar van 1978 op de stoep van zijn Hei- delbergse huis stond. Ze zou Speer spreken ter voorbereiding van een geschreven portret voor The Sunday Times Magazine. „Onder de 21 verdachten in Neurenberg viel hij me direct op omdat hij zo bijzonder aan trekkelijk was en als enige doodstil zat te luisteren. Göring zat aldoor te lezen, de anderen zaten eindeloos met hun dui men te draaien of schuifelden heen en weer in hun stoel." Speer was partijlid geworden in 1931verkeerde vrijwel dagelijks in Hitiers gezelschap en werd de op één na machtigste man in het Derde Rijk. „Uiteindelijk heeft hij kennis genomen van de gruwelen en beseft dat ze van Hitier afkomstig waren. Waarom is de man toen op zijn post gebleven? Wat heeft hem ervan weerhouden zichzelf en zijn familie eraan te onttrekken, hoewel hij ontelbare mogelijk heden tot ontsnappen had?", waren twee van de vragen waar op Sereny een antwoord wilde. Met haar boek over Treblinka- cominandant Franz Stangl was ze al eerder in de krochten van een nazi-ziel afgedaald, maar Speer was een geval apart. De grens tussen goed en kwaad lag bij hem veel ingewikkelder en bovendien had hij nooit zelf ge moord. De rechters in Neuren berg vonden niet dat hij de doodstraf verdiende. Speer kreeg twintig jaar celstraf. Die zat hij uit in de Berlijnse Span- dau-gevangenis, die inmiddels is gesloopt. Wat bij het milde vonnis mee speelde, was dat hij tijdens het proces als enige de volle verant woordelijkheid voor de nazi misdaden op zich nam. In zijn twee belangrijkste boeken Erinnerungen en Spandauer Tagebiichei) legde hij zichzelf bovendien genadeloos op de pijnbank, en de vraag naar het waarom van zijn handelen heeft hem tot zijn laatste ademtocht in 1981 gekweld. Dat hij in het laatste oorlogsjaar Hiüers beve len tot vernietiging van de be zette gebieden en Duitsland met gevaar voor eigen leven had herroepen, bood daarbij geen troost. Sereny's eerste gesprekken met Speer duurden drie weken lang twaalf uur per dag. Het was het begin van een jarenlang inten sief contact. Daarnaast heeft ze vele uren gesproken met Speers vrouw Margarete, zijn dochter Hilde, zijn privé-secretaresse Annemarie Kempf en vele an dere betrokkenen. Archiefon- Speer-biografe Gitta Sereny. .derzoek en interviews namen acht jaar in beslag, het schrijven vier jaar. Net als bij Stangl begon Sereny met het ontrafelen van Speers jeugd. „Ik heb gepsychogoliseer willen voorkomen, maar jeugd ervaringen zijn voor ieder mens nu eenmaal essentieel. Bij Stangl is bijvoorbeeld bepalend geweest dat hij een fysieke han dicap had en dat zijn vader hem haatte." Bij de architectenzoon Speer vond ze een extreem lief deloze jeugd. Hij voelde zich af gewezen door zijn ouders en hield zijn innerlijk leven zo ver stopt dat zelfs zijn echtgenote hem nooit echt heeft gekend. „Van één ding was ik van het begin zeker: dat het leven van Speer slechts kon worden be grepen in de context van zijn vreemde verhouding tot Hitier. Zowel Hitier als Speer werd van jongs af aan voortgejaagd door een onvervulde, ingebeelde en ontbeerde liefde", analyseert Sereny. In dat opzicht was er sprake van zielsverwantschap die volgens haar 'een soort on uitgesproken liefde' tot resultaat had. Speer was zeker geen homo seksueel, benadrukt zijn biogra fe. „Maar hij was een intens ge frustreerd romanticus en Hitier riep een gevoel in hem op dat zo krachtig was, waarvan hij tot aan die tijd niet geweten had dat hij het bezat. Hij kon deze gevoelens niet benoemen en begreep hun 'erotische' (in te genstelling tot seksuele) lading niet, totdat hij later de uitleg van de psycholoog Alexander FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Mitscherlich las." Daar kon hij het mee eens zijn, bekende hij Sereny. De biografe wijst verder op Hit- Iers hypnotiserende charme en zijn antenne over wie hij wat kon vertellen: „Zijn talent be stond onder andere uit zijn ver mogen anderen te corrum peren. Hij wist zijn naaste me dewerkers met buitengewone behendigheid af te schermen van iedere indicatie van de waarheid die hen zou kunnen verontrusten of de harmonie in hun verhoudingen verstoren. Zo kon het gebeuren dat zelfs een buitengewoon intelligent man als Speer zich om de tuin liet leiden. Al in 1942 stapelden zich ge noeg aanwijzingen over de jo denvervolging en -vernietiging op. „Toen had ik moeten gaan beseffen wat er eigenlijk ge beurde. Als ik maar gewild had", aldus Speer. „U weet toch dat ik mezelf die vraag al een miljoen keer heb gesteld en dat ik steeds weer hoop dat ik me zelf een antwoord kan geven waar ik mee leven?" Op het mo ment dat hij dat aan Sereny toe vertrouwde, verborg Speer zijn hoofd in zijn handen. Sereny's eindoordeel over Speer is hard en mild tegelijk. Ze kreeg respect voor zijn eenzame innerlijke strijd om goed en kwaad in zichzelf te ontrafelen. Daarnaast noemt ze hem echter 'een onverbeterlijke intrigant en een man die zelfs zijn naasten gewetenloos gebruikte'. Het ontbrak hem vooral aan de mo gelijkheid iets te voelen, een ca paciteit die was gesmoord in zijn kindertijd. In dat verband is het tekenend dat Speer pas kort voor zijn dood een minnares kreeg met wie hij naar eigen zeggen voor het eerst een 'echte erotische ervaring' had. De arme Marga rete had hun zes kinderen op gevoed en was hem altijd trouw geweest. Maar als hij een af spraak met zijn vriendin had, meldde hij zich plompverloren voor een tijdje af. Zijn vrouw adoreerde hem volgens Sereny kritiekloos en volkomen. Zo bleef Speer tot op het laatst ver strikt in de waarheid met vooral zichzelf als worstelend middel punt. AMSTERDAM FRAN^OISE LEDEBOER Gitta Sereny: Albert Speer, Ver strikt in de waarheid. Uitgeve rij Balans, 69,50.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2