Anky van Grunsven slikt haar kritiek in indelijk titel voor Bruno Sport )ompeling toont meer dan vormbehoud Gronberg kijkt niet, wint wel goud voor judoka's Driemaal BANDAG 4 SEPTEMBER 1995 Anky van Grunsven heeft door ervaring geleerd zich niet meer druk te maken over hoe anderen haar beoordelen. Niet de amazone, niet haar paard, maar de juryleden be paalden in Mondorf-les-Bains wie de Europese titel dres suur veroverde. De Duitse Isabell Werth won alle drie on derdelen, Van Grunsven nam genoegen met de tweede plaats. Met tegenzin, maar ook met gevoel voor realiteit: „Je opwinden helpt niet, je kunt er toch niets aan veran deren." Werth en Van Grunsven waren drie dagen lang in Luxemburg ver verheven boven de rest van Europa. De vijfkoppige jury wees Werth telkens als winnares aan. Vein Grunsven verloor gis teren zelfs op haar specialiteit, de kür, in het besef dat haar achterstand toch al onoverbrug baar was. „Het is over", meldde ze zaterdag. „Wij mogen hier niet winnen", zei haar trainer en partner Sjef Janssen. Na twee van de drie onderde len was het EK beslist. De toe schouwers, onder wie vele Ne derlanders, berispten de jury met schril gefluit. De juryleden waardeerden de proef van Van Grunsven een vol procent lager dan die van Werth. De Brabant se voelde zich bestolen, slikte en ging over tot de orde van de dag. Kritiek leveren op juryle den is uit den boze, zoiets kan immers later tegen je worden gebruikt. Dus toverde Van Grunsven haar vriendelijkste glimlach tevoorschijn. „Ik heb jaren gezwoegd, ge ploeterd en gezweet om dit ni veau te halen", zei ze later, bui ten gehoor van de Duitse con currentie. „Dan leer je eerst rij den en later leer je te accepte ren." Bonfire liep zaterdag de proef van zijn leven, vonden zo wel Van Grunsven als Janssen. „Beter kon op dit moment niet. Daarom voel ik me de morele winnaar", aldus de rijdster. „En ik vond het een fijn gehoor dat het publiek zo floot. Zelf kan ik dat nooit doen." Het verschil tussen Gigolo (Werth) en Bonfire (Van Gruns ven) was minimaal, meldde het Duitse jurylid Mechlem. „Gigo lo heeft een mooiere stap, Bon fire is in de passages beter", vond hij. „Dat klopt", erkende Van Grunsven. In het totaal beeld zag de Nederlandse eigen voordelen, die evengoed beslis send hadden kunnen zijn. „De jury let op details, maar dres suur is vooral expressie, uitstra- ling." Juist daarin, zo meent Van Grunsven stellig, is het klasse- verschil tussen beide toppaar den evident. „Bonfire is de bes te. Gigolo vind ik aartslelijk, heel stijf. Isabell zal dat wel an ders zien." De twee amazones hebben geregeld contact. Ze kunnen het goed met elkaar vinden. „Dan praten we over koetjes en kalfjes, niet over onze paarden", aldus de Brabantse. „Dat doe je niet." Zondag zou ze knallen, voor spelde Van Grunsven. „Ik geef niet op." Het mooie slotakkoord kwam niet. Een verkeerde stap- beweging van Bonfire ontnam haar het laatste restje hoop. De 79,95 deed pijn, nooit eerder bij een belangrijk evenement bleef de combinatie de laatste jaren onder de tachtig punten. „Ik blijf in ieder geval nog vier jaar wereldkampioene", zei Van Grunsven. „Drie jaar", corri geerde Janssen. Het volgende WK, in Dublin, is in 1998. Werth was een klasse apart voor de Nederlandse equipe, die het zilver van Van Grunsven en het brons van ex-Duitser Ro- thenberger niettemin wist te vieren. „De tweede plaats is ook mooi", zei de Brabantse. Ro- thenberger ging gisteren de on ervaren Schaudt voorbij. „Een mooi succes", zo beoordeelde bondscoach Wim Ernes de twee medailles. De Europees kampioene, de eerste volgens het systeem van drie gelijkwaardige onderdelen, liet in de kür zien de ware num mer één te zijn. „Ik heb vrijwel foutloos gereden", zei Werth za terdag. „Dat was mijn bedoe ling." De Duitse legde in de klassieke proeven de nadruk op het maken van zo weinig moge lijk fouten, zondag liet ze zien ook de kür een voltallige plaats in haar repertoire te hebben ge gund. Het was haar tweede op treden met Gigolo. „We hebben de Werth. Die kon slechts knik ken. Anky van Grunsven heeft met jury-beslissingen leren leven. Maar ze vond de prestaties van haar Cameleon Bonfire op het EK dressuur ei genlijk goed voor goud. foto anp Bronzen plak voor Corrie de Bruin fukuoka anp Het is niet gemakkelijk op de laatste dagen van de Univer- siade nog te moeten preste ren. Te midden van sporters die klaar zijn met hun „taak" en zich steeds ongediscipli- neerder gaan gedragen moet je heel sterk in de schoenen staan. Eén van de atleten die dat kan weerstaan is Corrie de Bruin. Veertien dagen geleden met de Nederlandse ploeg meegekomen, werd ze eerder in de week knap vierde bij het discuswerpen. Zaterdag deed ze het, hoewel kogelsto ten niet haar favoriete num mer is, nog beter. Met 17,82 meter werd de Nederlandse recordhoudster (18,15 m) in de stromende regen derde. Zij won de laatste bronzen medaille voor de Nederland se ploeg. Het goud was voor de Chinese Wu met 18,31 meter. Het zilver ging naar landgenote Cheng met 17,95 meter. Beiden hebben een persoonlijk record van meer dan 19 meter. De 18-jarige De Bruin sluit met de Universiade een be langrijk jaar af. Ze nam deel aan drie toernooien, de Eu ropese jeugdkampioen schappen (titel bij het dis cuswerpen), de wereldkam pioenschappen voor senio ren en de Universiade. Het is haar laatste jaar als junior. Behalve dat ze vanaf volgend jaar voor wat betreft de atle tiek als volwassene wordt be schouwd, begint ze als atlete ook daadwerkelijk te rijpen. Waar ze vroeger moeite had met langdurig van huis zijn, zich geen plaats kon verwer ven in een groep mensen die in het algemeen een stuk ou der zijn en daar zichtbaar onder leed, laat ze zich nu veel meer gelden. „Ik ben nu iemand", verwoordt ze haar verworven volwassenheid. „Als nu dingen me niet be vallen, dan zeg ik het ge woon." Veel begeleiding lijkt ze ook niet nodig te hebben tijdens een toernooi. De coach van de atletiekploeg, Charles van Commenée, was haar voldoende. Aan ande ren had ze geen behoefte, „want die stellen toch alleen domme vragen". Naast De Bruin kwamen ook de twee steeple-lopers Marcel Laros en Simon Vroe- men in actie. Laros liep een solide race. Hij had een klei ne kans op een medaille. Na een aantal ronden op de zes de plaats, schoof Laros op naar de vierde plaats. In de laatste 800 meter passeerde hij de Marokkaan Boulami, maar het brons bleek op de laatste tweehonderd meter niet te houden. Winnaar werd de Keniaan Mutuli in 8.27.83, Laros vierde in 8.35.23. Simon Vroemen ein digde als vijftiende. Met de laatste medaille van Corrie de Bruin kwam de oogst van de 66 Nederlandse sporters op een gouden me daille (Jongmans, 800 meter), twee zilveren (Jaklofsky, ver springen en Muis, 100 meter vrije slag) en twee bronzen (De Bruin, kogelstoten en Muis, 50 meter vrije slag). noot hij na van zijn machtsgreep. In 1990 had hij de jaarlijkse afsluiting van het sei zoen in München voor de eerste keer ge- Dompeling, die in Atlanta aan zijn derde Olympiade begint, moest vrijdag na de eer ste drie rondjes (23, 24 en 25 punten) nog genoegen nemen met de tweede plaats, achter Al Rashidi uit Koeweit (73 punten). Zaterdag profiteerde de Europese kam pioen dankbaar van het barre weer. In re gen en wind maakte hij in de vierde en vijf de ronde geen fout. Tijdens de beslissende ronde (24 punten) kon hij zich zelfs één misser veroorloven om zijn belagers Sychra (Tsjechië) en Al Rashidi net voor te blijven. „Ik denk dat mijn ervaring in dit soort omstandigheden de doorslag, heeft gege ven", zei Dompeling. „Het was typisch Hol lands weer en daarin voelde die jongen uit Koeweit zich toch niet op zijn gemak. Ook de Italianen waren nergens. Ik had echter nauwelijks last van de elementen." Dompeling hield aan zijn eindzege een beker en een medaille over. Een geldprijs was niet voorradig. „Het is helaas nog steeds een pure amateursport", stelde hij. „Ik denk dat het ooit nog wel eens zal ver anderen. Ik hoop dat ik tegen die tijd ook nog bij de wereldtop hoor." Dompeling doet het in de lange aanloop naar Atlanta'96 rustig aan. Veel officiële wedstrijden zal hij niet meer afwerken. Op zijn openbare kleiduiven-schietbaan in Am sterdam kan hij trainen wanneer hij maar wil. Dompeling doet in in maart nog wel mee aan het pre-olympisch toernooi in At lanta. ,Het kan geen kwaad om even op de olympische baan rond te kijken", mpnde hij. „Ik heb begrepen dat hij nu nog niet klaar is. Verder wil ik nog een paar wed strijdjes in Nederland aflopen. Puur om rit me te houden. Want het heeft geen zin om je vlak voor de Olympische Spelen helemaal leeg te schieten." 1 Of hij in Atlanta gezelschap krijgt van zijn gelouterde collega Eric Swinkels is nog niet bekend. De illustere schutter heeft niet vol daan aan de kwalificatie-eisen en kan alleen nog via een wildcard bij het olympisch toer nooi komen. „Ik hoop dat Eric wordt toege laten", aldus Dompeling. „Dat is wel zo ge zellig in Atlanta." Mathias Gronberg, een 25-jarige Zweedse golfer, heeft een geluk kige hand van combineren. Voor de European Masters in de Zwitserse plaats Crans-sur-Sier- re gebruikte hij een nieuwe dri ver en een andere caddy, maar z'n oude vertrouwde putter. Het leverde hem de toernooizege op en de vetste cheque uit zijn profloopbaan. Hij verdiende in een klap bijna drie ton. Gronberg won dan wel, hij durfde zondag tijdens de laatste rondgang langs de achttien holes niet naar het scorebord te kijken. De jonge Zweed concen treerde zich slechts op z'n eigen spel. Dat was goed genoeg voor een slotrondje van 69, drie on der het baangemiddelde. Het bracht hem op een totaal van 270 slagen, twee minder dan de Italiaan Costantino Rocca en de Brit Barry Lane. De eerste, lid van de Europese selectie voor de Ryder Cup, le verde zondag een scorekaart met 66 in. Hij dankte opnieuw Bruno de Michelis, de psycho loog van AC Milan die hem dit seizoen bijstaat in moeilijke momenten. Lane was met een laatste ronde van 64 de beste speler van de dag. Hij schoof daarmee van de zeventiende plaats op naar de tweede. Gronberg, die bij zijn laatste veertien toernooien liefst tien keer de cut niet haalde, was aanvankelijk met stomheid ge slagen over z'n onverwachte succes. „Het was allemaal zo nieuw, deze week", stamelde hij. „Ik gebruikte een nieuwe driver, waarmee ik een meter of tien verder kon slaan. Voorts besloot ik een putter tevoor schijn te halen waarmee ik in geen maanden had gespeeld. En dan ook nog een nieuwe caddie, van wie ik alleen weet dat hij Ken heet. Zijn achter naam ken ik niet eens." Severiano Ballesteros verkon digde zondag dat het volgend Europees Masterstoernooi een moeilijkere baan verdient. De 38-jarige Spanjaard deed overi gens zeifin Crans-sur-Sicrrc het weekeinde niet meer mee na openingsronden van 74 en 76. Hij miste de cut op zeven sla gen. Toch was Seve gedecideerd in zijn oproep. Meer bunkers zijn nodig. „De laatste negen holes hier zijn te gemakkelijk. Dit toernooi moet niet zoals vo rig jaar gewonnen worden met 22 onder par. Tien of twaalf on der het gemiddelde zou mooi zijn, want we willen de baan ook weer niet te moeilijk maken voor de vele toeristen die hier komen." - ~ïres Norman halveert eigen startgeld Jans-sur-sierre Een half miljoen gulden ving golfer Greg Nor- 6 e$an voor zijn start in de Europese Masters in het Zwitserse Visser nins-sur-Sierre. De 40-jarige in Florida wonende Australiër Zandt» de er danig teleur. Hij miste vrijdag de cut. 1 opgajet ronden van 73 en 72 slagen had hij twee slagen teveel om 2fgen 6por te dringen tot de laatste twee ronden. The White Shark, 6la's z^n biinaam luidt, toonde zich een gentleman. Hij gaf de obbenrift van zijn startgeld terug, gaf een handgeschreven veront- 2- jhuldiging voor zijn slechte spel bij de organisatie af en beloof- -te$ met de hand op het hart volgend jaar terug te komen. Berg J 'i^fan Bracht buitenspel voor EK i^ntr1 haag De keuze voor ASN/IJsselzicht in de driebandencom- Beijenftïtieyan de Vereniging Driebanden Nederland (VDN) heeft 1 por Rini van Bracht het vervelende gevolg dat hij in september ssseiiniet kan deelnemen aan de Europese titelstrijd in Praag. De keu- Van Bracht, wereldkampioen bij de amateurorganisatie nT-o#'^' '10uclt >n dat de Europese bond hem automatisch schorst, de Martelers in de VDN-competitie mogen niet meer op evenemen- V van uitkomen. evai jfP,aag zal ^leen John Tijssens Nederland vertegenwoordigen Europese titelstrijd. Hij verdedigt in de Tsjechische hoofd- fj*# de titel. ilajweemaal prijs voor Sprinkhuizen cukcitiDEN R°b'n Sprinkhuizen (deZijl/LGB) heeft dit weekeinde Kroof/ee medailles behaald bij langebaanwedstrijden. De Leidenaar zaterdag in Goes na twee kilometer vrije slag als tweede d 'ithet water in 24.26,4. Gisteren tikte hij bij wedstrijden in Vlis- -4. hgen als derde aan op 3 km vrij in 35.45,6. laniherkamp vrouwen nog onbeslist 'Rieden De derde partij in de damherkamp tussen Delia Verhoef Erna Wanders heeft geen beslissing opgeleverd. Na 62 zetten ruim vijf uur spelen eindigde het duel om de tweede plaats n het NK vrouwen in remise. Komende zaterdag gaan beide :elsters in versneld tempo verder. Dan worden telkens sets 5 partijen gespeeld met een bedenktijd van een half uur >r speelster. De winnares van deze herkamp gaat samen met npioene Karen van Lith in december naar het WK i Mali. op de mondiale kampioensgor del. De Amerikanen Tim Whi- terspoon (1986) en Mike Tyson (1989) en landgenoot Lennox Lewis (1993) waren te sterk voor Bruno, die te vaak op de beslis sende momenten last had van faalangst. Tegen de 30-jarige McCall, die in oktober vorig jaar de we reldtitel van Lewis overnam, kampte Bruno niet met verlam mingsverschijnselen. Zijn pun- tenzege stond na twaalf enerve rende ronden vast: .115-113, 117-111, 117-111. Het was pas de tweede keer in zijn lange loopbaan dat Bruno over de volle ronden ging. „Mijn droom is uitgekomen", glunderde hij. „Ik heb er eigenlijk geen woor den voor. Ik dank God dat ik heb gewonnen." Tijdens de afsluitende pers conferentie trok promotor Don King vrijwel alle aandacht naar zich toe. De flamboyante Ame rikaan liet weten op korte ter mijn met Bruno naar de Vere nigde Staten te vertrekken om diens nieuwe tegenstander aan te kondigen. „Ik heb net telefo nisch contact gehad met Mike Tyson", sprak King op gewichti ge toon. „Hij was niet verrast over de uitslag van het gevecht. Mike zei uit te kijken naar een er McCall maakte in de eerste ronde kennis met de linkervuist ion op punten. 1 cser Frank Bruno was in >ot-Brittannië vele jaren een inlpulaire schlemiei. Wat de 33- :us ook probeerde, de reldtitel in het zwaargewicht steevast aan hem voorbij. zaterdagnacht op Wem- kreeg de charmante En- sman eindelijk zijn verdien- loon naar lange en harde ar- 1-2 iitl. Hij onttroonde de Ameri- 11 in Oliver McCall als wereld- npioen van de WBC. Laat Mike Tyson nu maar ien", riep Bruno meteen tikje overmoedig uit. Drie eerder deed hij een aanval revanchepartij tegen Bruno." Tijdens hetzelfde profgala, bijgewoond door ongeveer 25.000 toeschouwers, behielden Virgil Hill (halfzwaar) en Nigel Benn (zwaarmidden) hun we reldtitel. De Amerikaan Hill (WBA) won overtuigend op punten van de Canadees Drake Thadzi. „Fast" Eddy Smulders uit Eindhoven is mogelijk de eerstvolgende tegenstander van de titelhouder. De Brit Benn schakelde in de zevende ronde de Amerikaanse uitdager Danny Ray Perez resoluut uit. Het was de negende keer dat Benn zijn WBC-wereldtitel met succes verdedigde. t iduivenschutter Hennie Dompeling was ;e ig jaar februari, als één van de eerste Ne- landse topsporters, al zeker van deelna- aan de Olympische Spelen in Atlanta. 29-jarige Amsterdammer moest van het rde|)CNSF alleen nog vormbehoud tonen, hem niet gelukt, n het pre-olympisch jaar demonstreerde •mpeling juist een enorme progressie, rde bij het WK op Cyprus, kampioen bij Finland en afgelopen zaterdag maar van de wereldbeker in München. ;t kan niet op", grijnsde hij na zijn tri- Duitsland. „Ik heb een fantastisch rachter de rug." )e finale van het wereldbekertoernooi rmde een goede graadmeter voor de mpische wedstrijd in Atlanta'96. De bes twaalf schutters van de wereld op het on- K rdeel skeet namen het in München tegen Biaar op. Zij hadden zich via een zestal we- hekerwedstrijden voor het eindtoernooi latst. 'ompeling ging als vierde van het klasse- fnt de finale in en kwam als glorieuze t de strijd. „Het liep heerlijk", ge- Jessica Gal heeft gisteren bij de Open Duitse judotitelstrijd de titel in het lichtgewicht behaald. Zij versloeg in de finale van de categorie tot 56 kg de Hongaar se Maria Pekli met yuko. Een dag eerder was haar zus Jenny Gal in de klasse tot 61 kilogram te sterk voor de Duitse Elna Schminke. Althans, dat besliste de jury, unaniem (3-0). Het zwaargewicht bij de vrou wen (+72 kg) was een geheel Nederlandse aangelegenheid met de nimmer aflatende 'olympische' tweestrijd tussen Monique van der Lee en Angeli- que Seriese. Geen van beiden kwam op de mat tot enig voor deel van betekenis, zodat ook hier de jury uitspraak moest doen. Die gaf de voorkeur aan Van der Lee met de stemver houding twee tegen één. De overige medailles van de JBN-afvaardiging in Russels- heim waren bronskleurig: Clau dia Zwiers (-66 kg), Karin Kien- huis (-72 kg), Mark Huizinga en Maarten Arens (beiden -86 kg) en Rogier Smulders (+95 kg). Monique van der Lee werkt Angelique Seriese tegen de grond in de finale van de Open Duitse titelstrijd bij de zwaargewichten. Ze zou van de scheidsrechters het voordeel van de twijfel krijgen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19