Goede start Barcelona 'Koeman beslist sneller in het veld dan erbuitei De voorzitter van UVS pinkt een traantje weg Sport Zygmantovitsj toch in selectie Wit-Rusland Bekerfinalist Volenda snel uitgeschakeld Jan van Eijck op non-aci MAANDAG 4 SEPTEMBER 1995 982 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. FC Utrecht polst De Ruiter utrecht Het bestuur van FC Utrecht wil oud-trainer Nol de Ruiter op korte termijn in de technische staf opnemen. De club leiding ziet in de 55-jarige vakman een ideale coördinator van het scoutingsapparaat, dat uit zes man bestaat. Het gaat om een baan in deeltijd. Woensdag praten beide partijen over de invul ling van het takenpakket. De Ruiter is niet in beeld als vervanger van algemeen directeur Ad Zonderland, die vorige week uit zijn functie werd gezet. „Dat is uitgesloten", zei voorzitter Jan van de Kant. „Voorlopig hebben we de dagelijkse werkzaamheden van Zonderland verdeeld onder de huidige stafleden." De Ruiter was van 1984 tot en met 1987 trainer-coach van FC Utrecht. Daarna vertrok hij als bondscoach naar de KNVB. In 1992 trad de gebo ren Utrechter in dienst van FC Den Haag. Vorig jaar was hij werkzaam in Egypte. Dit seizoen zit hij (nog) zonder club. Go Ahead Eagles strikt Nigeriaan Deventer Go Ahead Eagles heeft zich versterkt met de Nigeri- aanse verdediger Kingsley ObiekuJu. De 20-jarige jeugdinterna- tional, een goede bekende van ajacied Kanu, tekende een con tract voor één seizoen. Hij liep al geruime tijd stage in Deventer. Het Centraal Bureau Arbeidsvoo.rziening (CBA) moet Obiekulu nog wel een werkvergunning verstrekken. Go Ahead Eagles moet een transfersom van ongeveer drie ton aan zijn oude club in Ni geria betalen. Jaar voorwaardelijk voor Asprilla Bogota Fausto Asprilla is d oor een.rechtbank in Bogota wegens verboden wapenbezit veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstrafvan een jaar. De Colombiaanse international, spe lend in de Italiaanse Serie A bij Parma, moet zich verder de ko mende twee jaar maandeli jks melden bij het Colombiaanse con sulaat in Milaan. Asprilla voelde zich in januari in zijn geboorte plaats Tulua tijdens een debat met plaatselijke supporters be dreigd en haalde twee vuurwapens tevoorschijn. Tegenover de autoriteiten bekende hij geen vergunning voor de wapens te hebben. Daarop staat in Colombia een maximum gevangenis strafvan vijf jaar. noordwuk marcel van der kraan gpd-verslaggever Danny Blind neemt het Ronald Koeman kwalijk dat deze wekenlang heeft gewacht voordat hij be sloot niet terug te keren in het Nederlands elftal. De aanvoerder van Ajax, die had gedreigd zich nooit meer beschikbaar te stellen voor Oranje als de Feyenoorder zich weer als libero bij de selectie zou voegen, meent dat er met hem is gesold en dat hij onnodig in een lastige situatie verzeild is Blind vindt dat Koeman veel eerder duidelijk heid had moeten verschaffen. Nadat hij gister morgen in het hotel van het Nederlands elftal een onderhoud met Hiddink had gehad om een aan tal problemen weg te nemen, luchtte de aanvoer der van Ajax en Oranje zijn hart. „Koeman," hekelde Blind, „beslist sneller in het veld dan erbuiten. De bondscoach hoeft heus niet aan mij uit te leggen wat hij allemaal van plan is en of hij mij nog wil handhaven. Maar doordat Koeman en Hiddink er zo ontzettend lang over bezig bleven, werd het een hele affaire. Totaal onnodig, vind ik. Als Koeman wat eerder zijn beslissing had genomen, had ik heel wat minder vragen moeten beantwoorden." Volgens Blind was het gesprek met Guus Hid dink verhelderend, al zal de Zeeuw ongetwijfeld het gevoel hebben dat hij tweede of derde keus is als libero bij het Nederlands elftal. Want nadat Ronald Koeman aan Guus Hiddink al voorzichtig had laten doorschemeren dat hij geen Heintje Davids wilde worden, toog de bondscoach ook nog een keer naar Londen om Ruud Gullit als vrije verdediger aan het werk te zien en om met hem van gedachten te wisselen. Ook Gullit hield de deur gesloten. Blind, quasi grijnzend: „Ik sta hier nog steeds als international De verdediger kreeg lastige vragen voor zijn kiezen. Zoals die van een verslaggever, die wilde weten of hij nog wel dezelfde strijdlust kan tonen en door het vuur wil gaan voor een bondscoach die maandenlang op zoek was naar een vervan ger voor hem. Blind, op zijn hoede en heel tactisch: „Ik speel niet voor Guus Hiddink, ik speel ook niet tegen Ronald Koeman. Ik speel voor het Nederlands elf tal." Blind werd ook gevraagd wat er waar was van het verhaal dat bij Ajax de reacties woest geweest zouden zijn als hij op een zijspoor was gezet door Hiddink. Mede om een nieuwe conflictsituatie tussen Ajax en Feyenoord te voorkomen,) nald Koeman hebben afgezien van een rt> Oranje. De Feyenoord-verdediger had twee maanden na zijn verhuizing vanuit| geen trek in allerlei herrie rond zijn per^ bij het Nederlands elftal, waar nog alti, Ajax-spelers de dienst uitmaken. Blind: „Dat is flauwekul. Het is toch gee|' tuin bij het Nederlands elftal. We zijn volwassen mensen. Ik vind alleen dat ill WK in Amerika tot tevredenheid heb gep{ als libero van Oranje. Je hoort mij niet roe, ik het fantastisch heb gedaan. Maar sief het zeker niet. En als Hiddink andere besljl wil nemen, moet hij dat gewoon doen. Hi antwoordelijk en moet doen waarvan h| dat het succes op zal leveren. BUITENLANDS VOETBAL Real Madrid, Deportivo La Coruna en Barcelona, de drie belangrijke kandidaten voor de Spaanse titel, zijn het lange seizoen uitstekend begonnen. Ze behaalden in hun eerste van liefst 42 duels in de Primera Division een afge tekende zege. madrid «sid noordwuk anp Andrei Zygmantovitsj, oud-spe ler van FC Groniingen, is toch opgenomen in de selectie van Wit-Rusland voor de wedstrijd tegen het Nederlands elftal op 6 september. Aanvankelijk stuur de de Witrussische coach Bor- ovski een lijstje met vijftien na men naar de KNVB in Zeist, zonder de verdediger van Ra cing Santander;. De definitieve selectie wijkt toch op een aantal plaatsen af van de eerste groep. Onder de „buitenlanders" zijn Sergei Ge- rasimets, rmiker van het doel punt in Minsk waar Wit-Rus land op 7 juni met 1-0 won, en Sergei Vekt.ev, die volgens opga ve bij 'fJorussia Dortmund speelt. De seleclic.' is: Sjatalosov, Satsoenke- vitsi (Lokornotiv Nivgorod), Goerenko (Lokomotiv Moskou, Rusland), Rod- nenok. Krr.elnitski (Ataka Minsk), Zyg- mantovit sj (Racing Santander. Spanje). Taikov. /oeravel, Katsjoero (Dinamo Minsk). 'Dovnar (Dinaino-93 Minsk), Gerasirnots (Bnei Yehoda. Israël), Kas- ientsev (Maccabi, Israël), Joesipets (Al- lemania Aachen, Duitsland). Romas- jenko (Jekaterinaburg, Rusland). Vergeitsjik (RWD Molenbeek, België). Vektev (Borussia Dortmund, Duitsland). DUITSLAND Vierde speeldag: Leverkusen-St. Pauli 1-1, Freiburg-Frankfurt 2-0, 1860 Münch- Bayern M 0-2, Uerdingen-Bremen 3-0, HSV-Schalke'04 1-1, Kaisersl-Stuttgart 1-1. Düsseldorf-Rostock 2-2. Stand aan kop: Bayern M. 4-12, St. Pauli 4-7, Ros tock 4-7, M'gladbach 4-7, Stuttgart 4-6, Leverkusen 4-6, Uerdingen 4-5, Frankfurt 4-5. Dortmund 4-5, Kaisersl. 4-5, Schal- ke"04 4-5, Bremen 4-5. OOSTENRIJK Zesde speeldag: Graz GAK-FC Tirol 3-0. Stand aan kop: Rapid Wien 6-13, Sturm Graz 6-12, Salzburg 6-11, Graz GAK 6-10, FC Tirol 6-9, Linzer ASK 6-9. SPANJE Eerste speeldag: Deportivo-Valencia 3-0, Vallecano-R. Madrid 1-5, Zaragoza-Oviedo 1-0, Merida-Betis 1-1, Valladolid-Barcelo- na 0-2, Celta-Compostela 0-1, Espanol-Sa- lamanca 3-1, Sevilla-Tenerife 0-1, Gijon- Albacete 3-0, Atl Madrid-Sociedad 4-1, Bilbao-Santander 4-0. EK KWALIFICATIE Groep 4: Kroatië-Estland 1-0 (1-0). 33. Maric 1-0. Toeschouwers: 3000. Stand: 1. Slovenië 7-16, 2. Oekraïne 7-16. 3. Kroa tië 8-16, 4. Italië 6-13, 5. Litouwen 7-3, 6. Estland 9-0. Kampioen Real, op 13 septem ber de eerste tegenstander van Ajax in de Champions League, won de derby bij Rayo Valleca- no met 5-1. Barcelona kon bij Valladolid pas in de tweede helft afstand nemen: 0-2. Pope- scu, ex-PSV en centraal op het middenveld geposteerd, zorgde voor het eerste doelpunt in de competitie voor de ploeg van Cruijff senior en junior, die ook in de basis stond. Met nummer 14. Dat gebeurde na 67 minu ten. Hij scoorde met het hoofd na een doorgekopte corner. In blessuretijd was de tweede tref fer van De La Pena, afkomstig uit de eigen jeugd. Valladolid, dat voor rust sterk aandrong, voelde zich bestolen omdat het meende recht te hebben op een strafschop. Barcelona deed het zonder een paar van zijn bui tenlanders, die waren opgeroe pen voor interlands: Figo (Por tugal) en Prosinecki (Kroatië). Voor Real, met slechts de Ar gentijn Esnaider als buitenlan der in de opstelling, opende Amavisca de score na een half uur. International Hierro was topschutter met twee doelpun ten, waarvan een uit een straf schop. Sandro Sierra en Quique scoorden eveneens. Laudnip was opgeëist door de Deense bondscoach Möller-Nielsen. Nieuweling Vallecano speelde na een rode kaart lange tijd met tien man en in de slotfase zelfs met negen na een volgende uit sluiting. Esnaider miste nog een strafschop. Sevilla, de club van Tarik Ou- lida, verloor thuis met 1-0 van Tenerife, waar de Duitser Jupp Heynckes trainer is. Voor 39.000 toeschouwers in stadion San chez Pizjuan werkte Jimenez de bal vlak voor tijd in eigen doel. Duitsland Otto Rehhagel heeft zijn succes formule meegenomen van Bremen naar Mlinchen. Bayern München behaalde zaterdag in de Bundesliga zijn vierde op eenvolgende zege, 2-0 in de derby tegen 1860 München. Aad de Mos, opvolger van Re hhagel bij Werder Bremen, leed zijn eerste nederlaag, 3-0 bij Uerdingen. Rehhagel bracht in het uitverkochte Olympia-sta- dion (71.800) zijn droomelf in het veld, met Papin en Klin- smann als speerpunten. Het Eric Meijer wordt omarmd door zijn belager Schultz van Werder. Meijer won met Uerdingen van het Werder van Aad de Mos. duo veroorzaakte veel hachelij ke momenten voor het doel van 1860, maar pas na hun gelijktij dige vervanging in de 72e mi nuut door Kostadinov en Ner- linger werd Bayern produktief. Ziege maakte twee minuten la ter 1-0 en invaller Nerlinger vier minuten voor het einde 2-0. Door de overwinning bleef Bayern de enige ploeg in de Bundesliga zonder puntverlies. De voorsprong groeide naar vijf punten na vier speeldagen. De koploper wordt gevolgd door twee promovendi, Hansa Ros tock en St Pauli, en Borussia Mönchengladbach, dat vrijdag de eerste nederlaag leed bij landskampioen Borussia Dort mund (2-1). Werder Bremen leed in Kre- feld dubbel verlies, 3-0 tegen Uerdingen en aanvaller Hobsch door een rode kaart. Erik Meijer, door Uerdingen van PSV ge leend, maakte zijn eerste doel punt in de Bundesliga. Hij opende de score in de 25e mi nuut met een afstandsschot. In de 78e minuut werd hij gewis seld voor Krieg. Op dat moment stond de eindstand al vast door treffers van Peschke (54) uit een strafschop en Wedau (74). Voor De Mos was het de eer ste competitienederlaag i ner van Werder. De Ht heeft de ideale formal niet gevonden. In alle v\( den stuurde hij een and sis in het veld. In Krefi Hobsch de enige spits; stond zijn middenlinie i man. Gevaar ging ervan! niet uit, ook niet na dé van de Russische sluipsj Bestsjasnitsj. I Hans de Kruijs en Hans van Leeuwen nemen afscheid leiden rob onderwater UVS - Katwijk (2-4) is een 'gewone' oe fenwedstrijd, maar de Leidse voorzitter Bart van Leeuwen drentelt nerveus rond. Hij gedraagt zich of vandaag de nieuwe driepuntenregel al in werking treedt. Voor Van Leeuwen staan er hoogte punten op het spel. Zoon Hans van Leeuwen en schoonzoon Hans de Kruijs nemen afscheid van het door (schoon)vader Bart bestuurde UVS. Al thans, van het vlaggeschip dat op zon dag uitvaart. Verloren voor UVS gaan ze niet, want de zwagers treden toe tot het zaterdagteam, dat uitkomt in de eerste klasse van de afdeling. Een half uur mogen De Kruijs (30) en Van Leeuwen (35) hun kunstjes ver tonen aan de 300 belangstellenden. Dan legt scheidsrechter Haak de wed strijd stil. Bossen bloemen en gevulde enveloppen worden aangerukt. Voor zitter Bart trekt een sprintje en knipt foto's dat het een lieve lust is. Van het laatste optreden van zijn oogappels wil hij niets missen. Zoon Hans was eigenlijk vorig jaar al gestopt. Dat afscheid had een officieus karakter, want Gerard De'sar kon te al len tijde een beroep op hem doen. Dat gebeurde, op een enkele bekerwed strijd na, niet. Hans van Leeuwen speelde in 16 sei zoenen 412 wedstrijden. En hij is nog lang niet uitgespeeld. In de kleedka mer zegt zijn zwager „dat er een toe komstige trainer in hem schuilt. Om dat hij helemaal gek is van het spelle tje." Bij De Kruijs zelf ligt dat allemaal an ders. Hans de Kruijs vindt voetballen leuk, maar niet meer dan dat. „Daar om heb ik er niet uitgehaald wat er in zit. Dat weet ik maar al toe goed." De Kruijs is gezegend met veel tech niek, heeft een neusje voor doelpun ten, maar buitte dat talent niet echt uit. Toen Arie Lagendijk trainer was bij UVS zei hij tegen De Kruijs „dat hij ei genlijk niet in de hoofdklasse thuis hoorde en in het betaalde voetbal had moeten spelen." De Kruijs is die woorden nog altijd niet vergeten. Hij onderkent zijn man kementen, maar deed er ogenschijnlijk niets aan om ze 4e verbeteren. „Ik wil de best, maar het ging gewoon niet." De over hem uitgestorte kritieken in de pers is hij nog altijd niet vergeten. „Ik den haag anp Hans de Kruijs (I) en Hans van Leeu wen, 'ge: tooid' met bloemen en ge schenken, bij hun af scheid van UVS 1, za terdag in het oefen duel met Katwijk. FOTO HIELCO KUIPERS was nonchalant, ik nam zogenaamd ATV-dagen op, dat soort dingen", zegt hij met een veelzeggende glimlach. De Kruijs laat een erfenis na van 'on geveer' 300 wedstrijden in UVS 1, waarin hij 90 keer scoorde. Op de eeu wige ranglijst, aangevoerd door Gerard De'sar, neemt De Kruijs de vierde plek in. Gezien zijn leeftijd had hij een gooi kunnen doen naar de eerste positie. „Maar het werk laat dat niet toe. Ik ben. belastingadviseur in Amsterdam en die baan slokt veel tijd op. Ik kan niet al tijd trainen en als je zoals vorig jaar in de hoofdklasse speelt, kan dat niet." Daarom heeft De Kruijs gekozen voor de 'zaterdag'. Een ploeg waarin hij ex-ploeggenoten als Jeroen Désar, Mario Faber, Hans Verkuijlen en Nico van Dam weerziet. „Een andere club is niet aan de orde geweest. UVS is mijn club en ik heb het hier heel goed naar m'nzin." De oefenwedstrijd tussen UVS en Katwijk had, buiten het afzwaaien van de routiniers, weinig om het lijf. 'Oran je' wilde na de inspanningen van afge lopen weken vooral'heel blijven voor de confrontatie zaterdag tegen Noord- wijk. Blauwwit speelde vooral in de eerste helft zonder bezieling, strooide met foutjes en werd dan ook terecht met een 0-2 achterstand (Zwaan en De Ridder) geconfronteerd. In de tweede helft kwam UVS via Hoogland en De Kievit terug. Daarop gaf Katwijk weer even gas en sloeg via Braaf en Krom menhoek een gat van twee treffers. Katwijk lijkt zijn zaakjes aardig op orde te hebben voor de seizoensouver ture, al is het optreden nog lang niet overtuigend. Geruststellend is wel de groeiende vorm van Pim Langeveld en Marco de Ridder. UVS-trainer Wim van Zwam heeft de puzzel nog niet rond. De oefen- meester liet de eersteklasser in een 4- 4-2 formatie opereren, waarin Marco Akerboom veelvuldig achter zijn de fensie opereerde. Tegen Katwijk is zo'n speelwijze vragen om moeilijkheden. Over de technische vaardighéden van de selectie hoeft Van Zwam niet in te zitten, taktisch daarentegen rammelt het bij UVS aan veel kanten. Waar UVS vorig seizoen steevast als overwinnaar uit de bus kwam in de oe fencyclus tegen de zaterdageersteklas sers, heeft de Leidse ploeg nu louter nederlagen geleden. Ee'n troost: vorig seizoen viel UVS na de hosanna-stem ming in een zwart gat met c als gevolg. UVS - Katwijk 2-4 (0-2). 25. Zwaan 0-1, 35. De Ridder 0-2, 47. Hoogland 1-2, 52. De Kievit 2-2, 67. Braaf 2-3, 71. Krommenhoek 2-3. Scheids rechter Haak. UVS: De Heiden, Van Orssagen, Parrel (Kotten- hagen), Akerboom. Van Tol: Roest, Jansen. Van der Heiden, Van Leeuwen (Van Daalen), Hoog land (Bennekers). De Kruijs (De Kievit, Van Heijningen). Katwijk: Van Duyvenbode: Van Zeist, Robbers. Vogelaar. Kwestro (Marcel de Haan): l'Ami, Langeveld (Roodakkers), Braaf; Krommenhoek, Zwaan, De Ridder. Vorig seizoen finalist, dit jaar een afgang. Volendam kan zich helemaal richten op de strijd om klassebehoud in de eredivisie. Het bekertoernooi is na de eerste (groeps)ronde voor de ploeg van Bert Jacobs voorbij. Eer'ste-divisieclubs AZ en Haarlem hielden de Volen- dammers van een vervolg af. Op de tweede ronde van het bekertoernooi kan nog slechts één amateurploeg aanspraak maken. Dan moet Urk wel van de koploper in de eredivisie, Heerenveen, winnen. De Frie zen, finalist in 1993, hadden zaterdag de volgende ronde kunnen veiligstellen maar ver loren verrassend van Hera cles. „Jullie hebben een veel te grote broek aan", zei trainer Foppe de Haan tegen zijn spelers, hetgeen zoiets bete kent als dat ze naast hun schoenen liepen. Topscorer Velten besliste het duel al na twee minuten. Op een ludieke manier. Doel man L'Ami trapte de bal weg, via de buik van de Heracles- spits belandde de bal in het Friese doel. De beloning voor Heracles is een thuiswedstrijd tegen Ajax in de tweede ron de. Dat duel is overigens niet op 29 november zoals de meeste andere wedstrijden, maar op 20 december. Ajax speelt de 28e in Tokyo voor dewereldbeker tegen Gremio uit Brazilië. Omdat zowel Sparta 1 als Sparta 2 een thuiswedstrijd lootte, gaat een van beide duels naar dinsdag 28 of donderdag 30 nol ber. i Urk en Heerenveen sj op 16 september voor dl plaats in de tweede rondj het bekertoernooi, i Heerenveen doorgaat, I de derby in Leeuwarden Cambuur. Heerenveen een beter doelsaldo da amateurs en aan een g spel genoeg. Urk speeld) terdag gelijk tegen Emmd 2). Tussen de ere- en eers visieclubs bevindt zich nog het tweede team Sparta. Dat elftal legde 2 dagavond Excelsior ove knie. De periodekamj van vorig jaar verloor ii acht alle wedstrijden. TÓ ontkwam aan een dec door zaterdag gelijk te sj tegen amateurkampioen selmeervogels. De 1-1 w< voldoende voor plaatsinj Brabanders hadden na duels een beter doelsaldt de bezoekers. Haarlem moest amateurs van AFC '34 wi om naar de volgende ron gaan. Fattouchi zorgde n kwartier al voor 1-0. Kort rust legde scheidsre Meerkerk het duel stil w< een enorme regenbui. H de ploegen na 42 mir gaan rusten. Na het oj houd liet hij de rester drie munten van de eerst riode uitspelen, om vc gens direct van speelhe wissel. Haisselbaink met twee treffers de volg bekerronde veilig. rheden gpdwaarna hij in novemb operatie zal ondergaa daaropvolgende rev neemt zeker vier a vijf m; in beslag. „Het is dus d dat ik twee jaar uit de 1 ben", aldus Van Eijck. „I gend seizoen rond de weet ik wat ik wel en niet Jan van Eijck moet stoppen als trainer van voetbalhoofdklasser Rheden. De Wageningse oefen- meester heeft grote problemen met het kraakbeen in zijn lin kerknie. Van Eijck moet twee maanden absolute rust houden,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14