Bouterse acht samenwerking met Nederland mogelij l Kirgiezen eren oerheld Manas in eeuwenoud epog Pinochet blijft struikelblok voor democratie in Chili Buitenland Liberia maakt zich op voor vrede Joodse leiders eisen door nazi's p geroofde miljoenen op van Zwitsefc ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1995 342 Qf SANTIAGO EPUARDO GALLARDO AP De jongste pogingen van presi dent Eduardo Frei om 'Chili's onvolmaakte democratie' te verbeteren, zijn tot mislukken gedoemd door de erfenis van de dictatuur van generaal Au- gusto Pinochet. Frei legde vorige week een compromis op tafel: als Pino chets politieke en militaire bondgenoten enige macht zouden afstaan, zouden mili tairen kunnen rekenen op be perkte onschendbaarheid voor de schendingen van de men senrechten die ze tijdens het 17-jarige Pinochet-bewind hebben begaan. Maar niet al leen Pinochet en zijn aanhan gers wezen dat van de hand, ook voorvechters van de men senrechten verwierpen het voorstel. De problemen in Chili zijn ver gelijkbaar met die in andere Zuidamerikaanse landen. Ze trachten te balanceren tussen de om gerechtigheid roepende nabestaanden van de slachtof fers van de dictaturen, de be hoefte aan verzoening en de noodzaak om de nog altijd machtige legers tevreden te stellen. Maar in Chili liggen de tegen stellingen nog scherper dan el ders. Pinochet mag dan af stand hebben gedaan van de regeringsmacht, hij is nog steeds opperbevelhebber van de strijdkrachten en zijn hand langers zitten nog steeds in de Senaat en op andere belangrij ke posten. Bovendien blijven Frei en zijn coalitie gebonden aan de grondwet van Pinochet. Frei heeft het parlement opge roepen speciale rechters te be noemen om het lot te onder zoeken van duizend dissiden ten die verdwenen nadat ze waren gearresteerd door de DINA, Pinochets veiligheids dienst. DINA-agenten die met de overheid willen samenwer ken, zouden volgens Frei's plan niet worden vervolgd en hun identiteit zou geheim blij ven. Maar dat heeft kwaad bloed gezet bij de nabestaan- Generaal Pinochet (rechts) blijft invloed uitoefenen op de Chileense regering. foto archief den van de slachtoffers. „Wat wij willen is gerechtigheid", zei Sola Sierra, voorzitster van de Vereniging van Familieleden van Verdwenen Gevangenen. Verder stelde Frei voor om de acht door Pinochet benoemde senatoren de wacht aan te zeg gen en om de samenstelling te veranderen van het Constitu tioneel Tribunaal en de Veilig heidsraad, twee machtige in stellingen die door Pinochet in het leven zijn geroepen en waarin het leger grote invloed heeft. Hoewel Frei niet zo ver ging het aftreden van Puinochet en drie andere le gerleiders te eisen, wees Pino chet het compromisvoorstel vierkant af. „Als je olie en azijn mengt, krijg je niets", vindt hij. Pinochet werd op 23 augustus 1973 tot legerleider benoemd door president Salvador Allen- de, die hij 19 dagen later afzet te via een bloedige coup. Het regime-Pinochet heeft zich volgens officiële cijfers schul dig gemaakt aan meer dan 3.000 politieke moorden. Pino chet kan nog altijd op steun uit het leger rekenen. Dat bleek vorige week nog, toen de gar nizoenscommandant van San tiago, generaal Carlos Krumm, zei dat Pinochet de „blijvende en volledige loyaliteit" van het leger geniet. ,-,Uw leger zal al tijd tot uw beschikking staan, mijn generaal", zo sprak Krumm tot Pinochet. De bevelhebbers van de mari ne en de luchtmacht hebben zich ook fel gekeerd tegen Frei's voorstel om de president de bevoegdheid te geven top officieren te ontslaan. Voor: man Jovino Novoa van de ul tra-rechtse Onafhankelijke De mocratische Unie vindt dat plan 'een aanfluiting'. De rechtse partijen plus de door Pinochet aangestelde senato ren hebben genoeg stemmen om Frei's voorstel te blokkeren in de Senaat. Ze hebben aan gegeven dat ze geen enkele verandering van de militaire wet zullen toestaan. En hoewel ze zich bereid hebben getoond om andere delen van Frei's voorstel te bespreken, zijn ze allesbehalve enthousiast. Jaime Estevez, de socialistische voorzitter van het Lagerhuis, heeft voorgesteld een volks stemming te houden over de voorstellen van Frei. Op die manier zou het Pinochet-ge- trouwe blok onder de politici kunnen worden omzeild. Maar of er ooit een referendum komt, is natuurlijk zeer de vraag. Gewezen legerleider Suriname preludeert op regeermacht Vorige week was het ineens stil op het Liberiaanse slagveld. Zes jaar lang konden de gewapende facties maar geen genoeg krijgen van eindeloze aanvallen op elkaar en gruweldaden tegen de burgerbevolking en nu bleek iedereen er plots meer dan genoeg van te hebben. Al dagen voordat een officiële wapenstilstand in zou gaan, vielen de kanonnen en artillerie stil. Niet eerder was door de strijders in het veld zo alert gereageerd op een door hun leiders gesloten akkoord. Vandaar ook dat het optimisme onder de bevolking en de nauwlettend toekijkende rest van de wereld ditmaal groot was. Na zo'n twaalf eerder gesloten, maar vrijwel onmiddellijk gebroken overeenkomsten lijkt Liberia nu echt op weg naar vrede. De nieuwe tijdelijke regeringsraad die het vredesproces de komende tijd vorm en richting moet geven, bestaat uit zes mensen. Naast drie burgers zijn dat de drie rebellenleiders die de afgelopen jaren de strijd in Liberia hebben bepaald: Charles Taylor van het Nationaal Patriottisch Front (NPFL), Alhaji Kromah van de Verenigde Bevrijdings Beweging (UL1MO) en George Boley van de Liberia's Vredes Raad (LPC). Bittere rivalen die eikaars strijders jarenlang op gruwelijke wijze door hun aanhang hebben laten afslachten. Maar ook collega's die elkaar tijdens onderhandelingen vriendschappelijk op de schouders sloegen, wat bij waarnemers zowel verbazing als walging opriep. Maar per slot van rekening hebben de drie in het verleden ook zeer nauw samengewerkt. In de jaren tachtig maakten ze deel uit van het bewind van Samuel Doe, Liberia's laatste president. Kromah was minister van informatie, Boley minister van onderwijs en Charles Taylor was een hoge ambtenaar die het beheer voerde over 's lands rijkdommen. Hij maakte van die post Charles Taylor is eindelijk in Monrovia. Wat hem via een gewapende strijd zes jaar lang niet lukte, heeft de rebellenleider nu via het vredesproces wel voor elkaar gekregen. Taylor vormt met een aantal rivalen sinds gisteren het nieuwe bestuur van Liberia. De verwach tingen zijn hooggespannen. Maar ook de hordes die nog genomen moeten worden zijn hoog. dankbaar gebruik om veel geld naar het buitenland over te maken, geld dat hij eind 1989 gebruikte om de gewapende rebellie tegen Doe te beginnen. Dat het bijna zes jaar heeft moeten duren voordat Liberia in staat was een eind te maken aan een gruwelijke en slopende burgeroorlog, is voor een belangrijk deel aan diezelfde Taylor te wijten. Hoewel, de strijd die simpel begon met een rebellengroep werd door de jaren heen ook steeds complexer en daardoor moeilijker te beëindigen. Meer mensen aasden op macht en stelden meer eisen en voorwaarden. Maar was er dan eindelijk een akkoord, dan was het meestal Taylor die zich op het laatste nippertje terugtrok of het verdrag een dag later nietig verklaarde omdat hij z'n opponenten niet vertrouwde. Vooral als het om de ontwapening van zijn strijders ging, gaf Taylor niet thuis. Wat hem al die jaren vreselijk dwarszat was natuurlijk het feit dat hij er nimmer in slaagde het leiderschap van het land te grijpen, ook al liet hij zichzelf op een gegeven moment maar tot president kronen. Eerst was het het regionale interventieleger Ecomog dat hem op weg naar Monrovia tegenhield, later kwamen er steeds meer rebellenbewegingen die met succes de strijd aanbonden met zijn NPFL om hem van het presidentschap weg te houden. Bovendien slaagden die groepen er in grote stukken land op het NPFL te veroveren en werden daardoor steeds belangrijkere gesprekspartners aan de onderhandelingstafel. Gefrustreerd maar vastberaden gaf Taylor zich echter niet zomaar gewonnen. Resultaat van deze waanzinnige machtsstrijd is dat van het eens welvarende Liberia na zes jaar weinig over is. Van de 2,5 miljoen inwoners is de helft gevlucht, zijn er 150.000 omgekomen en leeft de rest nu in bittere armoede. Vooral in het midden van het land, waar het afgelopen half jaar zwaar is gevochten, is sprake van een ernstige crisis. Honderdduizenden mensen gaan gebukt onder ziekten en honger. Een onderzoek heeft uitgewezen dat 56 procent van de bevolking zwaar ondervoed is. Gewichtsverlies en opgezwollen buiken zijn enkele veel voorkomende kwalen onder de meest kwetsbare groepen als ouderen en kinderen. Hulpinstanties waarschuwen dat duizenden kinderen op korte termijn de hongerdood zullen sterven als niet snel voedsel naar het gebied wordt gebracht. Iedereen hoopt dat nu er een vredesakkoord is, dit sneller en makkelijker zal gaan dan in het verleden. Het is aan de nieuwe leiders om te bewijzen dat ze echt hun lust naar macht opzij hebben gezet voor het landsbelang en in staat zijn samen te werken om alle problemen adequaat te lijf te kunnen gaan. Van cruciaal belang is of ze er dit keer in zullen slagen hun strijders te ontwapenen, te demobiliseren en zicht te geven op een nieuw bestaan buiten of binnen nieuw te vormen nationale strijdkrachten. En is het land weer een beetje op de been geholpen dan kunnen ze serieus aan verkiezingen gaan werken. Als de tienduizenden mensen die Charles Taylor donderdag bij zijn intocht in Monrovia begroetten een teken aan de wand zijn, kan hij misschien toch nog ooit echt tot president worden gekroond. Desi Bouterse noemt het Neder landse Suriname-beleid „vernede rend en beledigend" voor volk en gezagsdragers. Toch sluit hij sa menwerking met Den Haag niet uit als zijn Nationale Democrati sche Partij (NDP) de verkiezingen wint. ,,De samenwerking moet ge baseerd zijn op wederzijds respect en wederzijds voordeel. Het gaat niet om voor of tegen Nederland, het gaat primair om: voor Surina me en de Surinamers", aldus Bou terse. PARAMARIBO ANP De voormalige leger- en regeringsleider verwacht dat hij in de naaste toekomst constant zal worden aangevallen vanuit Nederland. De aanvallen zullen, net als in het verleden, verband houden met vermeende betrokkenheid bij drughan del. Bouterse verwacht ook Nederlandse druk op de Surinaamse regering om hem juridisch te vervolgen wegens de moorden op vijftien opposanten in de cember 1982. „Onberedeneerde angst voor de ver kiezingsuitslag is de basis", houdt de NDP-voorzitter een drukbezochte partij vergadering in Paramaribo voor. Hij heeft Nederland voorgehouden dat angst een slechte bondgenoot is en Den Haag opgeroepen om zich niet te be moeien met interne aangelegenheden van Suriname. Alle uitspraken van Bou terse duiden erop, dat hij verwacht dat de NDP na de verkiezingen van mei 1996 regeermacht krijgt. Volgens Bouterse is door de jaren heen gebleken, dat Nederland een „zeer onbetrouwbare bondgenoot" is. Hij neemt het de leiders van de huidige re geringscoalitie in Paramaribo dan ook zeer kwalijk, dat ze Nederland een vin ger in de pap laten houden zonder noe menswaardig tegengas te geven. „Wij als volk voelen dagelijks de klappen van het door Nederland opgedrongen structu reel aanpassingsprogramma en van sys tematische ondermijning van beleid vanuit Den Haag." De ex-legerleider heeft er geen goed woord voor over, dat Nederland de af spraken met militairen over de uitbeta ling van zogeheten suppletiegelden niet nakomt. Ruim twintig officieren van het Surinaamse leger moeten uitkeringen krijgen op basis van individuele over eenkomsten die ze in 1975 sloten, toen ze van Nederlandse naar Surinaamse krijgsdienst overstapten. Nederland schortte in 1982 die betalingen op naar aanleiding van de decembermoorden, waarvoor Bouterse verantwoordelijk wordt gehouden. „Nederland bedrijft politiek met de suppletieregeling", meent de man die in 1982 de leiding zou hebben gehad bij de executie van vijftien prominente Surina mers die als staatsgevaarlijk werden be schouwd. Ook Bouterse zelf komt ook voor op de suppletielijst. „Ik wil het geld feitelijk niet, maar ik heb er recht op. Ik zal het aan zwervers geven", aldus Bou terse. De Surinaamse regering verwijt hij ernstig gebrek aan gezag en daadkracht. Als zijn NDP de verkiezingen wint, dan wil Bouterse in de eerste plaats een halt toeroepen aan de criminaliteit waarop de politie, ondanks steun van Nederland in de afgelopen jaren, geen antwoord lijkt te hebben. Een tweede belangrijke kwestie vindt Bouterse het decentralise ren van het staatsbestuur, waarbij de districten een eigen budget zouden moeten krijgen. De NDP-voorzitter heeft verder aangekondigd, dat alle contrac ten met buitenlandse maatschappijen na mei 1996 worden herzien, als het aan hem ligt. Binnensland voorziet Bouterse grote onrust, ja misschien zelfs oorlog. „Er zal strijd worden gevoerd, er zal bloed vloei en." Daarmee doelt hij op het hardhan dig ingrijpen van de politie, eerder deze week, in concessiegebied van de Cana dese goudmaatschappij Golden Star, in het district Brokopondo. Bewoners van die streek, die menen dat de concessie hun woongebied omvat, hielden de ei gendommen van het goudbedrijf enkele dagen bezet. Bouterse heeft de regering het „welge meende, dringende" advies gegeven in overleg te treden met de bosnegers en hun gezagsdragers. Volgens hem komen de bewoners op voor hun rechten en „kan de tijdbom «nyf/meontploffen". ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA worden bezongen als de basis voor een nieuwe, nationale ideologie. Als al- omheersend staatssym- bool heeft Manas Lenin al verdrongen: zijn beeltenis siert de bankbiljetten, het internationale vliegveld van Bisjkek draagt zijn naam, en zelfs de lokale cognac is naar hem ge noemd. Deze week wordt een mausoleum aan hem wijd in de westelijke plaats Ta- las, waar hij zou zijn begraven. De Manas telt 500.553 verzen, 20 maal zo lang als Homerus' Odysseus en Ilias bij elkaar. Tel daarbij nog de epen van Manas' zoon en kleinzoon, die beide net zo lang zijn, en de verteller is drie weken bezig de volledige liederencyclus voor te dragen. De manasji, de barden die het hele gedicht uit hun hoofd ken nen, genieten van oudsher veel respect onder de Kirgiezen. Eeuwenlang brachten ze de Manas half sprekend, half zin gend ten gehore in de joerts (tenten) van de nomaden, ter wijl ze zich met een driesnarige komuz begeleidden. Een goede Manas-verteller slaagt erin zijn publiek in een soort trance te brengen, zegt de manasji ToktogoelSatalganov. „Maar in de steden voelt nie mand ervoor drie weken lang te blijven luisteren. Ik word vaak uitgenodigd om het verhaal in een half uur te vertellen." Volgens het lied slaagde de krij ger Manas erin zijn volk te be vrijden van vreemde overheer sers, de nomadenstammen te verenigen en terug te brengen naar hun geboorteland Ala-Too. Daar stichtte hij het grote Kirgi- zische khanaat, dat zich uit strekte tot India, Mongolië en Centraal-Azië. Wanneer dit allemaal "heeft plaatsgevonden is niet duidelijk, maar enkele historici verwijzen naar de periode tussen de 9de en de 11de eeuw na Christus, toen de Kirgizische nomaden van hun gronden werden ver- •dreven en Mongoolse en Siberi sche gebieden veroverden. Of Manas ook daadwerkelijk heeft bestaan is onwaarschijnlijk, maar veel mensen geloven in hem, zegt Saginali Soebajev v<in de Philharmonische Academie in Bisjkek. „Mensen praten met hem, dromen van hem, en als ze problemen hebben geloven ze dat hij hen zal redden." Van generatie tot generatie Spoedig gesprek met Zwitserse bankdirecteuren r o a J_ i-an Een delegatie joodse leiders verlangt teruggave van miljoenen guldens die door de nazi's van jo den zouden zijn gestolen en op Zwitserse bankre keningen zouden zijn gezet. Avraham Burg, de voorzitter van het Joodse Bureau, en Edgar Bron fman, hoofd van het Joodse Wereldcongres, zul len later deze maand een ontmoeting hebben met Zwitserse bankdirecteuren en de Zwitserse president Casper Williger om het geld terug te vragen. Dat heeft woordvoerder Boaz Herman van het Joodse Bureau meegedeeld. Op de Zwitserse banken zou behalve gestolen geld ook geld staan van joden die, voor ze in de Tweede Wereldoorlog werden afgevoerd naar de vernietigingskampen van de nazi's, éen rekening bij die banken hebben geopend. Volgens Herman gaat het in totaal om meer dan 1,6 miljard^!, den. at Als er nakomelingen van de rechtmatige £en naars in leven zijn, dan moet het geld aana^s worden gegeven, zo vindt Herman. Maar tn(je dan 99 procent zou niet meer aan de rechtm^torj eigenaars of hun erfgenamen kunnen worde^g, ruggegeven. „In de naam van de rechtvaa^^ heid en de ethiek denken we dat het het jo|t zj volk toebehoort", zei Herman. euj, De twee joodse leiders zullen naast hur^ sprekken in Zwitserland ook een ontmoej hebben met vertegenwoordigers van joodsesto| meenschappen uit heel Europa om te pratenLsc de teruggave van joodse bezittingen die tijLfcj de Tweede Wereldoorlog werden afgenomen^^ gesprek zal in Brussel plaatsvinden. |jjfe leg prd [dei werd de Manas mondeling r overgedragen, aangezien de Kr gizische nomaden geen schrifL kenden. Onder de dictatuur v# Stalin werd het epos gebrand-P merkt als bourgeois-nationali^ tisch en conservatief-tribaal. 2P die de traditie in leven trachtte te houden, verdwenen in de j* werkkampen. r Na Stalins dood gebruikten del' Sovjetautoriteiten de Manas l voor hun eigen politieke doel- einden. Met name na de breuk met communistisch China wel de anti-Chinese toon van het j lied aangescherpt. Manas trekij regelmatig ten strijde tegen de Chinezen, en wordt verscheurd tussen de liefde voor zijn vrouv Kanikei en zijn vriendschap m| Almambet, een Chinese mos lim. Veel verzen zouden echter op gezag van Moskou zijn gecen sureerd. Daarom zijn er plan nen om de ontbrekende delen op te tekenen onder de 135.00( Kirgiezen die in China wonen. Bouterse heeft een lange geschiedenis van strubbelingen met Nederland. In 1990 maakte hij bijvoorbeeT Schiphol een tussenstop (foto) terwijl hij op doorreis was naar Ghana. De Rijkspolitie gaf hem geen toes! ming om met de Nederlandse pers te praten. foto af deze week het duizendjarig be- foto reuter shamil zhumaa JL nH „De bevalling van Manas duurde negen dagen. Acht vroedvrouwen stonden zijn moeder bij. Toen ze na de geboorte bij be wustzijn kwam, wilde ze haar zoon vasthouden, maar Manas weegde even zwaar als een 30-jarige man. In één keer at de pasgeborene drie met bo ter gevulde schapemagen op." Manas is de nationale held van de Kirgiezen, die deze week het duizendja rig bestaan van het epos over zijn leven vieren. Manas is Odysseus en Dzjengis Khan in één, en belichaamt de cultuur en geschiedenis van de Kirgi zische nomaden. Na meer dan een eeuw Russische overheersing en 70 jaar communisme helpt Manas de Kirgiezen hun nationale identiteit terug te vinden. President Askar Akajev grijpt de waarden van eenheid, harmonie en een sterke'staat die in het lied

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6