Het Grote Ongenoegen van Rob Scholte n Houdbaar ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1995 Aan tafel lezen wij niet. Tijdens de maaltijd zijn boeken en kranten bij ons taboe, ook al is de verleiding steeds weer groot. Elk van ons ver geet het verbod wel eens en komt dan toch per ongeluk met een boek aan tafel zitten. Maar dat wordt door de anderen, de hoeklozen, prompt verboden. Ho. ho, geen boeken aan tafel. De leesverslaving is zo groot, dat we bijna vanzelf een surrogaat zoeken. Zo komt het dat wij vaak de hagelslag gaan lezen, een pak hopjesvla of de verpakking van de cornflakes. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands We kennen die teksten uit ons hoofd. Roept u maar. Hopjesvla? 'Dit Neder landse kwaliteitsproduct is gegarandeerd vers en ten minste houdbaar tot de op de bovenzijde van dit pak vermelde datum, mits gekoeld bewaard'. Hagelslag? '...is een heerlijk beleg voor op de boterham, maar smaakt ook uitstekend op beschuit, knac- kerbröd, crackers of gepofte rijstwafelsj. Cornflakes? 'Het zonnige ontbijt, elke dag weer'. En ze zijn tenminste houdbaar tot einde maand/jaar. Als het gesprek stokt, maken we d'r wel eens een quiz van. Ik heb een brief gekregen van een me vrouw die ook haar hagelslag en hopjesvla goed gelezen heeft. Maar ze vindt het op schrift onjuist. 'Op veel levensmiddelen staat: houdbaar tot tenminste die en die da tum, alsof je het absoluut niet vóór die da tum mag gebruiken'. En ze voegt eraan toe: 'Zou u daar niet ook iets leuks over kunnen schrijven?' Die laatste zin bevalt me wel. Ik maak eruit op dat ze minstens één stukje van mij wel aardig vond. De rest begrijp ik niet. Volgens mij staat er op de hagelslag en op de hop- jesvla precies wat de fabrikant bedoelt. Je mag het best voor de genoemde datüm opeten. Er staat immers niet: 'bewaren tot tenminste die datum', maarr 'houdbaar tot'. Anders gezegd: je hoeft het niet te bewaren, maar je zou het kunnen bewaren tot die da tum. En 'ten minste' lijkt me ook correct. Ten minste is: mogelijk langer bewaarbaar, maar zeker tot genoemde datum. Stel dat de fabrikant zou zeggen: houdbaar tot ten hoogste die datum, dan zou de hopjesvla ook wel eerder bedorven kunnen zijn, maar gegarandeerd bedorven op de genoemde datum. Ten minste noemt een gegarandeerd mini mum. Het kan meer zijn maar minstens dit. Dat lijkt me bij houdbaarheid van levens middelen de juiste formulering. Ten hoog ste noemt een mogelijk maximum. Dat is bruikbaar voor maximum snelheid, maar niet voor levensmiddelen. Ik ben niet geïn teresseerd in hoe lang mijn hopjesvla mo gelijkerwijs, onder gunstige omstandighe den, goed blijft; ik wil weten tot hoe lang hij zeker goed is. Het verschil is misschien duidelijker te zien als we over leeftijden spreken. Wat mag je eruit opmaken als we van iemand horen dat hij ten minste 16 is? Ten minste 16 is minimaal 16, gegarandeerd minimum, maar misschien wel 17 of 18. Iemand die ten hoogste 16 is, zou ook 15 of 14 kunnen zijn, maar geen 17. Ik laat nu even in het midden of je 'ten min ste' in zulke gevallen eigenlijk los zou moe ten schrijven. Daar is wat voor te zeggen, maar veel verpakkingen schrijven het aan elkaar. Over spelling een andere keer; nu even alleen over de betekenis van deze woorden. Ten hoogste, en hoogstens, komen in de buurt van 'nauwelijks'. Maar met één be langrijk verschil. Ten hoogste 16 laat de mogelijkheid open dat onze held ook wel 15 of 14 kan zijn. Nauwelijks 16 is echter wel degelijk 16, ook al is het beslist niet meer dan 16. Krap aan, dus. Net als amper 16. Zou de fabrikant van hopjesvla zeggen dat zijn produkt nauwelijks houdbaar is tot op die en die datum, dan garandeert hij die da tum wèl, maar geen dag langer. Dat zou dus een veel zuiniger garantie zijn dan 'ten minste tot...'. Ik keur ook 'uiterste datum' op levensmid delen niet goed. Je kunt van een uiterste da tum spreken voor het inleveren van je be lastingformulier (mag eerder, maar uiterlijk op die datum). Bij houdbaarheid gaat het niet om een uiterste datum, uiterlijk tot en met die dag, maar om minimaal en gega randeerd tot en met die dag. Oftewel 'ten minste'. Wat gebeurt er als we al deze woorden zouden schrappen? Wat zouden we denken van 'Houdbaar tot die datum'? Sommige produkten worden inderdaad zo aangegeven. Het voordeel van 'ten minste' is, dat het royaler klinkt. Althans een voor deel voorde fabrikant. De consument heeft niks aan zo'n royale fabrikant. Na de ge noemde datum eet je toch voor eigen risico. Kunstenaar wil de politiek in Scholte en zijn uw Micky bij de ndschildering'Na ide Zondvloed'. '94 FOTO'S CPD PAUL VANRIEL toe bijdragen dat mensen zich weer verant woordelijk voelen voor de natuur, voor water, voor elkaar, voor alles. De titel en het kunst werk zelf moeten voldoende zijn om dit op te roepen. Scholte kan in de kunst alleen zijn ideële ei niet meer kwijt. Zeker niet na wat hem is aangedaan. Hij gaat de politiek in. Hij heeft net zijn advocate de opdracht gegeven om uit te zoeken hoe er een politieke partij opge richt kan worden. Zijns inziens bestaat in Ne derland geen recht meer; hij moet het dus gaan herstellen. „Het is toch te gek dat ik vanaf het begin af aan weet wie me de lucht in hebben geblazen, dat aan de politie vertel, en dat er nog steeds geen oplossing is geko men. Ze wachten tot de mensen zijn verdwe nen. De manier waarop ze ons in Nederland hebben behandeld, is zo onbeschoft en zo gruwelijk. Het heeft alles te maken met de gammele manier waarop politie en justitie op dit moment de ernstige criminaliteit aan pakken." Scholte kan zich mateloos opwinden over de gedoogpolitiek in het drugbeleid. Een van zijn ergernissen: Ed van Thijn heeft in zijn dagboek geschreven dat de Nederlandse po litie in januari 1993 - voor een undercover operatie - 5000 ton cocaïne importeerde. Scholte: „Dat betekent een kleine 50 grarq per hoofd van de bevolking. Dat kan toch niet meer onder gedogen vallen?!" Scholte is ervan overtuigd dat de politie eigen laborato ria in Zuid-Amerika heeft en grof geld maakt. De politie en justitie hebben naar zijn me ning de verkeerde kant gekozen. De verloe derende moraal van Nederland gaat hem aan het hart. „Wat we in 80 jaar sociaal-democra tie hebben opgebouwd, wordt in tien jaar over boord gegooid." Daar wil hij via de par lementaire democratie een halt aan toeroe pen. Voorbeelden Zijn politieke agenda gaat verder dan zijn persoonlijk lot. Het ambtenarenrecht moet worden herzien, zo ook de privatisering van staatsbedrijven en de dijkverzwaringen. Heeft hij medestanders onder de Nederland se politici, geestesverwanten? Want voor een partij zijn toch meerdere mensen nodig. Voordat hij wegging uit Nederland heeft hij met PvdA-voorzitter Felbc Rottenberg ge praat. Nee, eigenlijk put hij geen inspiratie uit de bestaande Nederlandse politici. Hij kijkt liever naar een Berlusconi en zijn Forza Italia, naar de Amerikaanse onafhankelijke politicus Ross Perot. Dat zijn krachten die uit de maatschappij afkomstig zijn. Een een- manscarrière hoort dus tot zijn mogelijkhe den. Maar hij is ervan overtuigd dat zijn ideeën een grote weerklank zullen vinden onder de bevolking. „Toen ik mijn Comité van Waak zaamheid had aangekondigd, heb ik stapels brieven gekregen van mensen die zich be dreigd voelen, gepest, getreiterd en onveilig. Ik ben niet de enige die het afgelopen jaar de lucht in is geknald." 'Politieke onwil' Er is, volgens hem, radikaal iets mis gegaan in Nederland. Kinderen zijn via TV-beelden en films dermate door geweld geobsedeerd geraakt, dat ze niet meer met andere waar den kunnen omgaan. „Nintendo voedt de kinderen meer op dan de ouders. En kijk maar naar die spelletjes, het gaat allemaal om geweld. Geweld heeft liefde vervangen." Scholte denkt dat er radicale maatregelen moeten worden genomen, voordat alles ka pot gaat. Zijn voorbeeld wat het milieu be treft, is Thailand: „Daar gooien ze alle auto's die geen katalysator hebben er gewoon uit. Zoiets zouden we in Nederland ook moeten doen." Hij is ook voor strengere straffen: „Het is toch te gek dat iemand die gepakt wordt met een pistool op zak, vijfhonderd gulden moet betalen en weer vrij mag rond lopen, hetzelfde als iemand die zijn auto ver keerd heeft geparkeerd." Hij vindt de politieke onwil om dingen te veranderen in Nederland stuitend. Die onwil is een gevolg van de heersende zelfgenoeg zaamheid en desinteresse. „We zijn zoge naamd een vrij en tolerant land, maar de prijs die we voor de vrijheid betalen, is te hoog." Hij citeert de Zuidkoreaanse presi dent Kim Young Sam die onlangs in een toe spraak in de Verenigde Staten zei: 'Freedom is not for free'. Dat wil hij graag voor Neder land herhalen: „De prijs die we voor vrijheid betalen, is een hogere criminaliteit en een moraal die verloren gaat." Scholte wil die prijs niet meer betalen. Er moet - vindt hij - een grote schoonmaak komen. De bezem door subsidieregelingen, beerputten openbreken en weg met de van zelfsprekendheid waarmee criminaliteit wordt getolereerd, omwille van de toekomst van de kinderen. Die zelfvergenoegzaamheid zou plaats moeten maken voor openstaan te genover andere culturen, zodat er echt een multiraciale samenleving in Nederland kan ontstaan. „Iedereen heeft een - negatieve - mening over Japan, maar geen hond gaat werkelijk kijken." Hij bewondert de Japanners enorm om de manier waarop ze zich verdiepen in andere culturen. „Neem Huis Ten Bosch. Ze hebben niet lukraak een kopie gemaakt. Ze hebben alles grondig bestudeerd. Ze zijn naar Nederland gekomen, hebben de archie ven nageslagen. Ze hebben nu een originele re versie van het paleis dan er in Den Haag staat, omdat ze ook de Franse tuinen hebben uitgevoerd." De schilderopdracht was een grote uitda ging voor Scholte. Het enorme oppervlak al leen al. Sinds de Renaissance is er niet meer zo'n grote schildering gezien. Maar, hij wil zich niet direct vergelijken met de Renaissan- ce-meesters. „Dat mag je niet doen. Dat is hartstikke taboe." Geen vereenzelving met een Michelangelo. „Dat vind ik gewoon niet zo mooi. Nee, eerder met een Uccello, een Giotto. Die mannen probeerden ook met hun beelden de wereld, in hun geval de kerk, te veranderen." 'Schande...' Hij beschouwt het als een uitdaging om net als de Renaissance-schilders in op dracht te werken. In dit geval voor een con glomeraat van Japanse bedrijven die oprecht geïnteresseerd zijn in wat hij maakt. Hij wil niet voor een 'anonieme' werkgever, zoals de staat, aan de slag tenzij er een officiële uitno diging ligt om Nederland te vertegenwoordi gen, bijvoorbeeld op biënnales. Potverteren op subsidieregelingen vindt hij schandelijk: „Ik heb nog nooit een opdracht vanuit de Nederlandse staat gekregen voor welke een- procentsregeling dan ook. Het merendeel van dat soort kunstenaarsopdrachten is van 'maak maar iets, het interesseert ons niet wat eruit komt'. Die kunstwerken belanden alle maal in een kelder. Kunstbergen, tomaten- bergen, ik vind het een schande"! De invulling die hij aan de Oranjezaal ge geven heeft, noemt hij 'Uniek en oer-Hol- lands'. Alles doet namelijk mee: de mozaïek vloer een raderwerk van kompassen vormt een integraal geheel met de wand. Ie- dere scharnier en deurknop hoort bij het ont werp, evenals de koningsblauwe bankjes die langs de kant komen te staan. Geen Japanner had volgens hem de koppelingen kunnen leggen die in het werk zitten; die tussen mo derne geschiedenis, kitsch en de 17de eeuw. Sterker nog, het was onmogelijk geweest dat een ander dan hij het had gemaakt. Druk programma Voorlopig hebben zich nog geen verdere Ja panse opdrachtgevers aangemeld. Hoeft ook niet, want hij heeft het druk zat: zijn profes soraat in Kassei, een carnavalsposter voor Te- nerife, een aantal maanden naar Amerika om te leren lopen, samen met zijn vrouw Micky een modecollectie maken. „Eerst maar eens lekker vakantie houden", voegt Micky toe, „en afwachten of we het jaar overleven." Rob Scholte heeft namelijk een dreigement ontvangen dat hij binnen een jaar na het houden van een persconferentie definitief zou worden geëlimineerd. De persconferen tie vond in februari dit jaar plaats, op Schip hol vlak voordat hij koos voor een vrijwillige ballingschap op Tenerife. Maar hij komt terug naar Nederland, en dan zal hij nog lastiger zijn dan voorheen. Realen, wilskracht, een vlotte c bbel, organisatietalenten een ïlepele omgang met zijn eigen vgens t rijdighedenmoeten de 3 37-jarige kunstenaar Rob ve •'.holte helpen in zijn politieke jirrière. Hij wil een eigen partij H fan oprichten. En dan: 'Grote S schoonmaak'. 'J Rob Scholte - die op 24 november 1994 zijn benen verloor ten gevolge van een bomaanslag - werkt thans in Huis ten Bosch'. Niet in Den Haag maar in het Japanse Nagasaki. ob Scholte zit in het hartje van I een Nederlands stadje aan een psychedelische tempel te schilde- re^. Après nous le Déluge ('Na ons de Zond vloed') heeft hij de 1050 vierkante meter gro te wandschildering in de Oranjezaal van Huis Ten Bosch gedoopt, naar een citaat van Lo- dewijk de Vijftiende. Nee, we bevinden ons niet in Den Haag. Scholte werkt in een le vensechte kopie van het paleis van Hare Ma jesteit dat in de buurt van het Japanse Na gasaki naast een Spakenburgs straatje, de Alkmaarse kaasmarkt, de Domtoren, Hotel de l'Europe en nog een paar honderd andere 17e-eeuwse Hollandse gebouwen staat. Per dag komen hier gemiddeld 8000 toeris ten zich vergapen aan de schoonheid van het Holland uit de Gouden Eeuw, het land dat 300 jaar lang voor Japan het enige venster naar het Westen was. Rob Scholte over zijn kunstwerk: „Het gaat over de zondvloed. Het gaat in ieder geval over heel veel water. Als je in het midden staat, moet je het gevoel hebben dat je om ringd bent door water, dat je verdrinkt." Dat gevoel is nog moeilijk op te wekken. Nu over heersen in de ruimte popmuziek, spotlights en de steigers waarop Scholte en zijn zes as sistenten aan het werk zijn. Ze dragen een overall met op de rug in een sierlijke calligra- fie: Rob Scholte. Over twee maanden moet het werk klaar zijn. „Dat lukt wel'', knikt Scholte zelfverzekerd. Hij heeft zich net van de steiger op de rolstoel geschoven, onder het toeziend oog van tientallen Japanse toe risten. Het getuigt van een enorme wilskracht om negen maanden na de gruwe lijke aanslag, waarbij beide benen boven de knie moesten worden geamputeerd, weer op de werk vloer te zitten. Hij rolt naar zijn- kantoortje. Bestraffend spreekt hij de cura tor van het museum Huis Ten Bosch aan. Het persbericht bevat te een verkeerde titel voor het schilderij, iets met oorlog en vre de. De maestro wil ook niet dat na de officiële opening museumgid- sen de bezoekers gaan uitleggen hoe ze het schilderij nu eigenlijk moeten interpreteren. Dat moe ten de mensen zelf maar bepalen. Niet dat Scholte geen diepere bedoelingen met zijn kunstwerk heeft. „Het schilderij moet oproe pen tot een stellingname naar het idee van 'Na ons de zondvloed'. De meeste mensen maakt het niets uit wat er na hen gebeurt met de wereld. Het is ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken", aldus de kunstenaar. Daar wil hij tegen in gaan. De schildering moet er- Scholte bij de ingang van de Ora sch in Japan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 43