In Den Haag 530 maal kinderbijslagfraude van tilVuiHiMUi Studenten krijgen minder invloed op bestuur van hun universiteit dragen overbelasten lulplijn Windows 95 Binnenland Burger beter af met nieuwe afspraken gezondheidszorg' MINOHI ZITCOMFORT VOLGENS VAN TIL IVliiioüi Studenten betuigen Ritzen tevredenheid Brandweer kreeg in '94 weer meer loos alarm HBG: einde winstgroei Advocaten kopstukken Bende van Venlo vragen vrijspraak -,TERDAG 2 SEPTEMBER 1995 Tielemans weer 'mosselman van jaar' ■rseke Voor de tweede achtereenvolgende keer is chefkok Al ert Tielemans van Clubrestaurant WTC Amsterdam uitgeroe- en tot 'mosselman van het jaar'. Tielemans verdedigde gister- liddag met succes zijn titel op een drooggevallen zandplaat lidden in de Oosterschelde. De verkiezing ging vooraf aan de iationale Mosselweek. )oor lage BTW 1.850 banen [n haag Het Centraal Planbureau (CPB) raamt bij een eerste oorrekening dat het lage BTW-tarief voor enkele arbeidsinten- ieve diensten (kappers, schilders, reparatie zoals schoenherstel- »rs) 1.850 banen zal opleveren. Dat zijn dure banen als de verla- ing van de BTW (van 17,5 tot 6 procent) volledig ten laste komt an de schatkist: ruim twee ton per baan en in totaal 400 mil- >en per jaar. TROS krijgt recht op Mega Top 50 ^sterdam De TROS heeft het exclusieve recht om de Mega op 50 op televisie en radio uit te zenden. De vice-president van e rechtbank in Amsterdam, mr. W. Tonkens-Gerkema, heeft at gisteren in kort geding bepaald. De TROS lag met de Stich- jig Mega Top 50 overhoop, omdat deze ook een contract met et sinds gisteren commerciële Veronica had afgesloten. Dat ond de TROS in strijd met de afspraken die zij zelf met de stich- ing meende te hebben gemaakt. £ok gaat kennismaken met Antillen pn haag Premier Kok brengt van 24 tot 30 september een ken- lismakingsbezoek aan de Nederlandse Antillen en Aruba. Dat jiaakte de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekend. Kok heeft lp Curasao onder meer een gesprek met de Antilliaanse premier (ourier. Ook staan bezoeken aan Aruba, Bonaire, Saba, St. (laarten en St. Eustatius op de agenda. LNV'ers wijzen CAO-akkoord af jükerkDe leden van de CNV-ambtenarenbond CFO hebben jstermiddag de collectieve arbeidsovereenkomst voor de 12.000 rijksambtenaren in grote meerderheid afgewezen. De ^FO-ers hebben onvoldoende vertrouwen in de herbezetting an de arbeidstijd die vrijkomt door verkorting van de werkweek an 38 naar 36 uur. De werkdruk bij de rijksdienst is volgens hen |ok zo hoog, dat arbeidstijdverkorting geen enkel soelaas biedt. Leguanen geboren in Blijdorp otterdam Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft succes ge- loekt met het fokicen van neushoornleguanen. Voor het eerst in "lederland is een aantal eieren van deze bedreigde diersoort uit- [ekomen. In het buitenland slaagden slechts enkele dierentui- ïen hierin. De afgelopen weken zijn tien jonge neushoornlegua- ïen uit hun eieren gekropen. Dertien bevruchte eieren liggen log in de broedmachine. Homodiscriminatie in industrie imsterdamHomoseksualiteit is in de industriële sector nog iteeds niet gewoon. Uit een onderzoek in opdracht van de In- iustriebond FNV blijkt dat 42 procent van de bijna tachtig on- lervraagden last heeft van intimidatie, 14 procent meldt discri- ninatie bij in- door- en uitstroom op de werkplek en 12 procent verzuimt wel eens wegens reacties op zijn of haar homoseksuali- DOFDDORP GPD iet nieuwe computerprogram- ia Windows 95 van Microsoft )ept bij duizenden Nederlan- prs vragen op. Kopers breken ch het hoofd over installatie ?n Windows op hun computer, laar hebben ook problemen iet niet-werkende printers of e onmogelijkheid om in te bel- ;n op Internet. Dat blijkt uit navraag bij de jverbelaste) telefonische hulp- jn van Microsoft Benelux. De rachttijd voor klanten bedraagt emiddeld een kwartier en liep jstermiddag zelfs op tot ruim én uur. Het aantal telefonische ïulpverleners' van Microsoft is imiddels uitgebreid van 50 laar 70. Maandag schuiven nog ens vijf extra medewerkers an. Door de vloedgolf van bei ers vielen deze week af en toe <eertig van de in totaal honderd ijnen uit. PTT Telecom pro- leert deze technische storing zo nel mogelijk te verhelpen. Microsoft lanceerde Windows 15 vorige week. Windows 95 jou voor een computeranalfa- >eet de bediening van zijn PC jen stuk gemakkelijker maken. ANP Algemeen Nederlands Persburi GPD Geassocieerde Pers Diensti den haag gpd Premier Kok en minister Borst van volksgezondheid zijn tevreden met de nieuwe afspraken die het kabinet, in afwijking van het regeerakkoord, heeft gemaakt over de gezondheidszorg. Volgens Kok is 'de burger beter aF door onder meer het verdwijnen van de vermogenstoets voor de bejaarden oorden en het van tafel gaan van het verplichte eigen risico van 200 gulden met ingang van 1997. Hij noemde het een 'goed signaal' dat de paarse part ners PvdA, WD en D66 bij dit 'ontzet tend gevoelige dossier' allen water bij de wijn hebben gedaan. Zoals eerder deze week gemeld, heeft het kabinet besloten toch geen verplicht eigen risico van 200 gulden in te voeren voor ziekenfondsverze kerden. Om de minima en chronisch zieken te sparen, wordt nu gestudeerd op een alternatief, waarbij de patiënt een deel van de rekening zelf betaalt tot een bepaald inkomensafhankelijk maximum. Zo moeten prikkels inge bouwd worden om mensen minder gebruik te laten maken van zorgvoor zieningen. Chronisch zieken zouden volgens Borst via een speciale belas tingaftrek ontzien kunnen worden. PvdA en D66 hadden grote moeite met het in het regeerakkoord vastge legde verplichte eigen risico. De inko mensafhankelijke bijdrage is tegen het zere been van de WD, maar de libera len hebben hun punt gescoord met het afschaffen van de vermogenstoets voor de bejaardenoorden. De maxi male eigen bijdrage van het inkomen voor bejaardenhuizen en verpleeghui zen wordt nu 3.000 gulden. Maar voor 'kwalitatief zeer goede voorzieningen', luxueuze tehuizen dus, kan nog wat extra's worden gevraagd. Het wettelijk in elkaar schuiven van ziekenfonds en particuliere verzeke ringen gaat niet door, ook iets waar de WD blij mee is. Volgens minister Borst (volksgezondheid) botst dit met Europese regelgeving. Bovendien wil het kabinet geen uitzichtloze oorlog met de zorgverzekeraars. Overigens hebben de particuliere verzekeraars toegezegd dat alle nieuwe polissen per 1 januari aanstaande een eigen risico krijgen van 200 gulden. Zo moet het beroep op de zorg worden terugge drongen. Volgens Kok lopen de geplande be zuinigingen in de volksgezondheid geen schade op door het schrappen van het eigen risico voor ziekenfonds verzekerden. Extra geld moet onder meer binnenkomen door de prijzen wet voor medicijnen. Die moet de in ons land naar verhouding dure ge neesmiddelen goedkoper maken. Vol gens premier Kok vormen de nieuwe afspraken „een evenwichtig pakket, dat kan rekenen op een maatschappe lijk en politiek draagvlak". Sociale Verzekeringsbank stopt uitkeringen vinnig De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft voor 530 perso nen, van wie het gezin in het buitenland woont, de kin derbijslag stopgezet. Dat gebeurde nadat misbruik was geconstateerd. De personen in kwestie bleken niet meer in Nederland te wonen en hebben dus geen recht meer op kinderbijslag. De SVB zal daardoor in totaal vier mil joen gulden per jaar minder uitkeren aan kinderbijslag. Hoeveel geld de bank door de fraude teveel heeft uitge keerd is nog niet bekend. Amstelveen ANPbij agrarische loonbedrijven, een soort uitzendbureaus voor de landbouwsector. Die bedrij ven zijn nagenoeg geheel in handen van Turken, zodat de SVB georganiseerde fraude niet uitsluit. Van de 1,8 miljoen gezinnen die kinderbijslag krijgen woont het overgrote deel in Nederland. Van 10.000 tot 15.000 kinderbij slagontvangers woont het gezin Het misbruik deed zich vooral voor in de regio Den Haag bij Turken van wie het gezin in het moederland woont. Bij een on derzoek van het SVB-kantoor in Den Haag bleken de aanvragers van de kinderbijslag niet (meer) in Nederland te verblijven. Het ging voornamelijk om personen die een dienstverband hadden in het buitenland. De ontvan gers ontlenen hun recht op de uitkering aan het feit dat ze in Nederland verblijven. Zodra ze het land verlaten vervalt het recht. President-directeur P. Schaaf- sma van de SVB kondigde giste ren een scherpere controle op kinderbijslag aan. Het bestand van de bank wordt gekoppeld aan de bevolkingsadminstratie. De SVB krijgt dan automatisch door als iemand uit Nederland vertrekt. Bovendien zullen per sonen van wie het gezin in het buitenland woont zich ieder kwartaal persoonlijk moeten melden bij de SVB. De bank sluit niet uit dat ook elders in het land misbruik met kinderbijslag voorkomt. Volgen de week begint zij een onder zoek in Amsterdam. Daar wor den achthonderd gevallen on derzocht. De fraude in de regio Den Haag kwam aan het licht na tips, controles en onderzoek van een sociaal rechercheur. Uiteindelijk werd aan 1.636 per sonen verzocht zich te melden voor identificatie. In 1.106 ge vallen bleek niets aan de hand, maar 242 personen waren met onbekende bestemming ver trokken, 266 kwamen er niet opdagen en 22 bleken niet de genen te zijn voor wie ze zich uitgaven. Overigens zegt de SVB dat er geen enkele aanleiding is te ver onderstellen dat alleen Turken zich schuldig maken aan de be doelde fraude. Vóór het onder zoek in Den Haag van start ging is overleg gepleegd met Turkse organisaties in deze stad. Minottl is een uitgesproken expo nent van Italiaanse meubelmakers kunst. Van dit topmerk presenteert Van Til exclusief een aantal model len die op fraaie wijze gestalte geven aan geperfectioneerd zit comfort. De Minotti Epoca en Continental kennen zelfs een trap loos verstelbare zitdiepte! De bekleding wordt naar keuze uitgevoerd m stof. leer of alcantara. DESIGNCENTRUM voorburg «anp Maar sinds de introductie bel len dagelijks gemiddeld 800 mensen naar de Nederlandse hulplijn, twee keer zoveel als waarmee Microsoft in geval van topdrukte rekening hield. De reden is volgens support manager Hans van der Meer de massale run op Windows 95. In Nederland zijn in één week tijd bijna 50.000 exemplaren van het programma verkocht. Er was op de helft gerekend. Volgens Van der Meer bete kent de rood aangelopen hulp lijn niet dat Windows 95 kopers voor de gek heeft gehouden. Eén van de belangrijkste oorza ken is dat technische onderde len van een computer als het moederbord, de geluidskaart of de harde schijf in sommige computers zijn verouderd of door PC-dealers slordig zijn ge- installeerd. Volgens Van der Meer weet Microsoft 95 procent van alle vragen direct te beantwoorden. „Het zijn er minder dan bij de introductie van de oude Win- dows-versie. Toen belde gemid deld één op de drie kopers. Nu is dat er maar één op de dertig." De brandweer is vorig jaar vaker uitgerukt voor loos alarm dan in 1993. Bijna 35.000 keer kwamen de brandweermannen voor niets in actie en dat is een toe name van 8 procent. Uit de op gaven die de brandweerkorpsen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben ge daan, blijkt het aantal brand meldingen stabiel. De hulpverlening, zoals het bevrijden van personen, schoonmaken van wegen, be strijden van wateroverlasten en stormschade door de brand weer nam in 1994 af. De brandweer rukte in totaal ruim 100.000 keer uit, in vier van de tien gevallen om het blussen van een brand. In bijna drie van de tien gevallen ging het om hulpverlening. Meer dan drie van de tien keer trok de brandweer er voor niets op uit. Het was voor de eerste keer in 1994, dat de loos alarmmel dingen de keren hulpverlening overtroffen. Het aantal doden bij brand is in 1994 gelijk gebleven in verge lijking met 1993, namelijk 84. Wel waren er vorig jaar meer gewonden, 912 vergeleken met 868 het jaar daarvóór, maar dit is lager dan in voorgaande ja ren. De materiële schade be droeg op een totaal van 40.000 branden ruim één miljard gul den en was daarmee bijna 30 procent lager dan in 1993. Spelen met vuur, vandalisme en brandstichting is van bijna de helft van alle branden de oorzaak. Van een kwart van de branden is de oorzaak onbe kend. den haag Het was hem al lang niet meer overkomen, maar minister Ritzen van onderwijs kreeg gisteren eindelijk weer eens bezoek van een club studenten die tevreden zijn over zijn beleid. Althans, over de OV- kaart voor studenten, waarmee sinds 1991 zo'n 600.000 jongeren van bussen, trams en treinen gebruik maken. Uit dank voor de mogelijkheid tot vrij reizen overhandigden enkele aankomende studenten van de Technische Hogeschool Rijswijk Ritzen op het Binnenhof een OV-kaart op reuzeformaat. De ludieke actie maakte deel uit van de introductiepe riode voor nieuwe studenten. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS den haag gpd Nederlands grootste aannemer, de Hollandse Beton Groep (HBG), heeft steeds meer last van de concurrentie. In Neder land, Duitsland en Groot-Brit- tannië, de belangrijkste mark ten voor HBG, staan de marges onder druk door scherpe con currentie. Een groot woning bouwproject in Berlijn levert zelfs verlies op. HBG verwacht dat de prijsdruk nog wel even zal aanhouden. Het bedrijf denkt daarom dat de winst over het hele jaar niet hoger zal zijn dan de 102 miljoen gulden over 1994. HBG zag de omzet het eerste halfjaar teruglopen van 2,8 miljard gulden naar 2,6 mil jard gulden. Deels kwam dat door minder werk, en deels door de lagere koers van het En gelse pond en de dollar. De net towinst nam nog wel toe, van 46 miljoen gulden tot 55 miljoen gulden. In die winst zat een bij zondere bate van 15 miljoen gulden, geld dat verdiend werd op de verkoop van aandelen Volker Stevin. Bovendien be taalde HBG 4 miljoen gulden minder belasting dan in de eer ste helft van 1994. Roermond «gpd Dpnieuw was de 23-jarige 'kroongetuige' gisteren de Roermondse rechtbank mikpunt van en spot tijdens het monsterproces tegen de supende van Venlo. De advocaten van de kopstuk- boken van de bende trokken voor de zoveelste keer de afgelopen twee weken alle registers open dpm 'het ongeleide projectiel' als een volstrekt on- lilpetrouwbare getuige neer te zetten. De beschul diging dat de bende zeven moorden op haar ge- AvJveten heeft, onderbouwt justitie voor een niet ■nrf)naanzienlijk deel met verklaringen van dit vol- 3k$ens psychiaters debiele bendelid, ich Omdat hij in hun ogen ten onrechte als 'kroon- )t «etuige' wordt gezien en anderzijds omdat de po- zijjitie tijdens de verhoren verdachten bekentenis- onsen in de mond zou hebben gelegd, vonden de ee,advocaten van de 22-jarige bendeleider en zijn ,rdl9-jarige rechterhand dat het duo alleen veroor- kan worden voor de roofmoord op J. Wis- :et)sink uit Reuver. Dit misdrijf hebben ze ook toege- jdigeven. Voor de andere zes liquidaties (het hoog- echtpaar Van Rijn, de Turk lbo Karaca iet en drie illegale landgenoten) die het duo worden riajaangewreven, zou vrijspraak moéten volgen. Te- gen allebei werd deze week twintig jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling met dwangver pleging geëist. „Hij deugt niet als getuige. Zijn verhalen mo gen niet als bewijs worden beschouwd. Hij is ont zettend beïnvloedbaar. Als zijn verklaringen in twijfel worden getrokken, slaat hij helemaal aan het overdrijven", zei mr. T. Klaassen, raadsman van de 'kroongetuige'. Ook de advocaten van de 19-jarige verdachte dachten daar zo over. „Die knaap slikt bekentenissen even gemakkelijk in als hij ze aflegt. Hem kun je met de beste wil van de wereld niet serieus nemen". Strafpleiter Th. Hiddema deed daar nog een schepje bovenop. Zijn cliënt een 35-jarige Turkse drugsbaron, werd gearresteerd nadat vooral de 'kroongetuige' hem uitdrukkelijk aanwees als op drachtgever voor de moord op drie landgenoten. Tegen hem vorderde justitie twintig jaar cel, maar volgens Hiddema is de man 'de onschuld zelve' en moet hij worden vrijgesproken. De advocaten hadden zonder uitzondering be denkingen over de manier waarop de politie de verdachten heeft verhoord. Rechercheurs zouden daarbij 'sturend' te werk zijn gegaan en boven dien verklaringen selectief aan het papier hebben toevertrouwd. Opvallend was het pleidooi van advocaat E. Ge- radts van de 'kroongetuige'. Het bendelid, tegen wie 18 jaar en TBS met dwangverpleging werd ge- eist, bestreed ondanks eerdere bekentenissen ca tegorisch zijn betrokkenheid bij zes moorden. Maar mr. Geradts twijfelde kennelijk aan de on schuld van zijn cliënt. Hij vroeg om een korte cel straf, zodat de verdachte zo snel mogelijk psychi atrisch kan worden behandeld. De advocaten van de andere bendeleden ko men maandag aan het woord. 'Vierdaagse' breekt DAF- Yverknemcrs op den haag gpd De vierdaagse werkweek bij DAF is faliekant mislukt. Veel werknemers zijn juist lènger gaan werken in plaats van kor ter, sinds de vierdaagse werk week anderhalf jaar geleden werd ingevoerd. Volgens de In dustriebond FNV komt dat doordat de orderportefeuille wel groeit, maar het (vaste) per soneelsbestand nauwelijks. „Het is geen uitzondering dat werknemers twee a drie maan den lang 45 uur in plaats van 36 uur per week draaien", aldus FNV-bestuurder A. Antonis. Er worden wel steeds meer los- vaste medewerkers aangetrok ken. „Inmiddels is nog maar zestig procent van de produk- tie-medewerkers iq vaste dienst. Te gek voor woorden", klaagt Antonis. De andere vakbonden heb ben wel begrip voor het hoge percentage uitzendkrachten. „DAF verwacht in '97 weer een 'dip' in de markt. Men wil voor komen dat er tegen die tijd weer mensen ontslagen moeten wor den", aldus A. Koning van de Industriebond CNV. den haag anp Studenterj. krijgen minder invloed op het bestuur van hun universiteit. Ze mogen bijvoorbeeld niet meer meebeslissen over de begroting. Daar staat tegenover dat studenten zich meer kunnen bemoeien met de kwaliteit van opleidingen. De uni versiteitsraad in zijn huidige vorm ver dwijnt en wordt vervangen door aparte inspraakorganen voor studenten en per soneel of een soort medezeggenschaps raad, zoals die al in het hoger beroepson derwijs gangbaar is. Dat is het gevolg van een wetsvoorstel om de universitaire bestuurstructuur te moderniseren, waarmee het kabinet gis teren heeft ingestemd. De nieuwe struc tuur moet 1 september 1997 zijn inge voerd. De studentenorganisaties reageer den gisteren woedend. Ze menen dat ze buitenspel worden gezet en dreigen met acties. In kringen van universiteitsbe stuurders klonken daarentegen tevreden geluiden. De veranderingen komen vooil uit de wens van minister Ritzen van onderwijs het bestuur van de universiteiten en fa culteiten slagvaardiger te maken. Hij wil het college van bestuur en de decanen meer bevoegdheden geven, zodat die daadkrachtiger kunnen opereren. De hui dige structuur, het gevolg van de demo cratiseringsgolf in de jaren zestig en ze ventig, staat dat volgens de bewindsman in de weg. Die gaf studenten bijvoorbeeld medeverantwoordelijkheid voor het be stuur van de universiteit en de faculteit. Ritzen geeft de universiteiten zelf de keus hoe ze het bestuur willen organise ren. Ze kunnen kiezen voor gezamenlijke medezeggenschapsraden van studenten en personeel, die instemmings- en ad viesrechten hebben. Het college van be stuur kan ook kiezen voor aparte in spraakorganen voor personeel en studen ten, overeenkomstig de ondernemingsra den die buiten het onderwijs gangbaar zijn. Het college wordt op de vingers geke ken door een Raad van Toezicht, die en kele huidige taken van de minister over neemt, zoals de benoeming en het ont slag van de leden van het college van be stuur. Universiteiten kunnen ook oplei dingsdirecteuren of -besturen aanstellen. Die zijn aanspreekbaar op het dagelijks bestuur van een opleiding en het perso neelsbeleid. De vakgroepen verliezen hun huidige bevoegdheden. Voorzitter Saskia Nuyten van het Inter universitair Studentenoverleg (ISO) zegt dat Ritzen zich opnieuw niet aan zijn af spraken houdt. Hij heeft volgens haar eerder toegezegd dat de inspraakmoge lijkheden voor studenten en personeel niet zullen worden gescheiden./ De Landelijke Studenten Vakbond lü- Vb gaat alle universiteitsraden mobilise ren om te prosteren tegen de plannen. „Hoe is het mogelijk dat de generatie van '69 die zelf het Maagdenhuis bezet heeft nu met deze voorstellen komt. Dit is het definitieve einde van de democratie op de universiteit", aldus voorzitter Mike Riegel. Voorzitter J. Veldhuis van het college van bestuur van de Universiteit Utrecht was gisteren in een eerste reactie tamelijk positief. „We moeten af van te veel ge deelde verantwoordelijkheden. Er moet meer eenduidigheid komen. De verant woordelijkheden moeten gelegd worden bij mensen die er ook op aanspreekbaar zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3