Koerier bezorgt softdrugs thuis Gedoogbeleid Er zijn nu ook koeriersdiensten die de de drugs aan huis bezorgen. 'Als ergens vraag naar is, zijn er altijd mensen die het gevraagde leveren'. foto united photos de boer poppe de boer handelen kan ze niets schelen, als ze maar dik geld verdienen. En dat is niet zijn manier. „Dat vind ik zo jammer. Ik kan mijn bestel dienst niet geregistreerd krijgen. Ik kan ook mijn belastingen niet betalen. Ik kan niets of ficieel doen. Terwijl ik gewoon een nette za kenman ben. Niets meer, niets minder." Hij zegt het gevoel te hebben dat de overheid 'goed fout' bezig is. „Softdrugs mogen niet, maar ze worden wel gedoogd. En waar veel geld valt te verdienen, komen de criminelen op de proppen. Die maken geen onderscheid tussen softdrugs en harddrugs. Als het maar verdient. Maar nee hoor, de overheid gaat - om het zo maar eens te zeggen - naar het po litiebureau, doet de agenten handboeien om, en zet ze aan het werk." Zelf heeft hij zo zijn eigen ideeën over hoe het softdrugbeleid in elkaar zou moeten ste ken. „Misschien dat de overheid iets kan le ren van wat ze in Engeland deden met de gokindustrie. Die was volledig illegaal, je had overal underground-casino's. In 1968 kwa men ze met de zogeheten gaming act. Ze stelden een regeringscommissie in die direct verantwoording schuldig was aan de rege ring. Met een eigen politiekorps. Ze verstrek ten speciale vergunningen, alleen aan men sen zonder strafblad en zonder criminele contacten. Ik ken een Engelsman die crou pier was. Die hebben ze compleet doorge licht, zijn familie incluis, voordat hij mocht delen in het casino. Doe datzelfde nou eens met de coffeeshops in Nederland." Goede regelgeving, daar gaat 't hem om. Officiële verbouwers die een vergunning hebben om het te verbouwen. Officiële distri buteurs, die een'vergunning hebben om te leveren aan coffeeshops. Allemaal mensen zonder strafblad en zonder banden met cri minelen. „Bekijk de handel in softdrugs van de zakelijke kant. Reguleer de prijs, stel een prijsstructuur vast voor de softdrugs die in coffeeshops worden verhandeld. Net zoals er een prijsstructuur is voor alle andere produk- ten. Als dat allejnaal goed wordt gereguleerd zullen veel criminelen geen interesse meer hebben. Dan laat je geen ruimte voor een zwarte markt. Dan zijn de besteldiensten ook niet meer nodig. En dan zijn er overal nette coffeeshops, geleid door zakenlieden zonder strafblad. Ook in Noordwijk en in Katwijk. Als dan harddrugdealers de zaak binnen komen en dealen, haal je ze er zo uit. Want als je niet met criminelen werkt en die mensen ook geen criminelen kennen, dan weet je natuur lijk zo wie de harddrugdealers zijn. Politie bellen en ze de deur uitzetten. Voor mij is dat een beter systeem dan het huidige." sugesties Bovendien, softdrugs zijn niet meer te weren uit onze samenleving, denkt Wim. „Ik las in het Parool dat geschat wordt dat enkele hon derdduizenden mensen in Nederland soft drugs gebruiken. Ik denk dat dat aantal nog veel hoger ligt. Ze praten immers alleen over bezoekers van coffeeshops. Maar er zijn veel mensen die het privé verbouwen, mensen die thuis roken." En harddrugs, hoezeer het hem ook spijt, zijn ook niet meer weg te denken uit het da gelijkse leven. „Maar als ze een regerings commissie voor softdrugs in het leven roe pen, zou die commissie ook de harddrugs voor haar rekening moeten nemen. Er zou een door de regering gesponsord systeem moeten komen waarbij je apotheekachtige winkels hebt waar je je harddrugs kunt ko pen. Alleen met een identiteitsbewijs. Dege nen die de drugs kopen moeten centraal worden geregistreerd. Je kunt dan zien of ie mand op dezelfde dag op verschillende plaatsen probeert te kopen. Dan kan de poli tie langs gaan en zeggen: 'Je mag maar zoveel per dag kopen. J.e hebt tien keer zoveel ge kocht, wat doe je daarmee?' Je weet dan wie de dealers zijn, Je kent dan iedereen die harddrugs gebruikt. Dat is de enige manier om ze te pakken." Strenge controle is niet het enige, betoogt hij. Ook een goede voorlichting aan potentië le gebruikers is onmisbaar. „Vertel ze hoe ze de drug moeten gebruiken. Wat de voordelen zijn. Èn wat de nadelen zijn. Wat je niet moet doen. Bijvoorbeeld: geen naalden gemeen schappelijk gebruiken in verband met het ri sico van AIDS. Geef ze een compleet verhaal bij elke drug. Zo van: met XTC zul je dat ge voel hebben van extase. Maar daarna zul je twee, drie dagen depressief zijn. Vragen Als iemand de winkel binnenloopt en zegt 'Ik zou wel eens cocaïne willen proberen', dan zou de man achter de toonbank hem dat moeten afraden. Het moet een winkel zijn waar de overheid zo weinig mogelijk pro beert te verkopen. Dan is het uiteindelijk de keuze van de persoon in kwestie zelf. Mensen De politie van het district Hollands Midden weet van het bestaan af van de besteldiensten in softdrugs die in de regio Leiden en de Bollenstreek opereren. „En echt niet alleen hier. Die besteldien sten zijn een landelijke trend", zegt voorlichter Van Egmond. „We volgen wat dat betreft ook het landelijke gedoogbeleid. We sporen niet actief op, maar houden wel een vinger aan de pols." Zolangs de besteldiensten zich aan de regels houden is er niets aan de hand. „Ze moeten niet voor overlast zorgen. Wanneer daadwer kelijk aan huis wordt afgeleverd, gebeurt dat ook niet. Ze mogen ook geen reclame maken. Bovendien mogen ze niet veïkopen aan jongeren onder achttien jaar. En ze moeten zich niet schuldig ma ken aan grove handel. Dat wil zeggen: grote partijen of harddrugs. Want anders treden we wél op." die nu harddrugs verkopen zullen je dat nooit vertellen. Ze zullen je niet zeggen dat het verslavend is. Alleen dat je er een kick van krijgt. Hun enige belang is dat er nog meer mensen gaan gebruiken." De prijs voor harddrugs kan op deze ma nier ook worden gereguleerd. Dat is niet aan trekkelijk voor criminelen, zegt Wim. „Als je een XTC-tablet 5 gulden maakt en een gram cocaïne 10 gulden, dan is er geen winst meer te behalen voor de criminelen. Dan heb je de hele industrie voor ze verwoest. En de over heid kèn dat. Goed, je kunt zoiets niet legali seren, met al die internationale verdragen. Maar kun je daardoor ook geen speciale commissie in het leven roepen? Dat is nog steeds mogelijk, denk ik. Ik weet het, het is een ruwe schets. Er zitten natuurlijk nog heel wat haken en ogen aan. Maar ik vind het vreemd dat er op topniveau nog nooit op de ze manier over is gepraat." Wim ziet niet gebeuren dat de situatie de komende tijd drastisch zal veranderen. „Maar ik heb mijn idealen. Ik zou graag wil len dat mijn bedrijfje legaal kan opereren. Want Ik ben niet het probleem. Het pro bleem is de georganiseerde misdaad. Maar ik geef toe, ik moet realistisch blijven. Ik zie op korte termijn nog geen verbetering. Nou ja, met Soft Express ga ik in elk geval gewoon door. Al was het alleen maar om te laten zien hoe het óók kan. Ik vind de 15 tot 25 gulden die vaak voor een gram wiet wordt gevraagd abnormaal. Goed, we willen natuurlijk wel wat verdienen met de besteldienst. Maar het bedrijfje is echt niet alleen om zakelijke rede nen opgezet. Voor mij is 12,50 gulden echt de maximumverkoopprijs voor een gram wiet. Je hoeft niet rijk te worden van wiet. Wiet moet je een tevreden gevoel geven." Afgelopen week presenteerde het bureau 'Telepanel' de uitkomsten van een onderzoek naar de mening van de bevolking over het Nederlandse drugbeleid. De belangrijkste: bijna driekwart wil dat de handel in en het gebruik van drugs met harde hand worden bestreden. Intussen groeit de handel in softdrugs nog steeds. Er zijn nu zelfs koeriersdiensten die de drugs aan huis bezorgen. Ook in de regio Leiden. „Als ergens vraag naar is, zijn er altijd mensen die het gevraagde leveren. Wim heeft een bedrijfje. Hoe wel, bedrijfje... Ingeschreven bij de Kamer van Koophan del staat het niet. Want wat Wim doet, mag niet. Zijn zaak levert wiet op bestelling. De. gevraagde softdrug wordt hoogstpersoonlijk bij de klant thuis afgeleverd. „Ik ben me er van bewust dat het niet legaal is wat ik doe. Maar ik gelóóf in wat ik doe. Ik heb niet het idee dat ik iets fout doe. Niet legaal is niet hetzelfde als crimineel. Maar goed, dat het wettelijk niet mag, daar moet ik voorlopig mee leven." Wim is dan ook niet zijn echte naam. Die geeft hij liever niet prijs, ook al knijpt de overheid vaak een oogje dicht als het om softdrugs gaat. Dat hij een jaar of dertig is, in Leiden woont en overdag een baan in de bloemen heeft, vindt hij wel voldoende ach tergrondinformatie. En de naam van de be steldienst? „Zeg maar Soft Express. Volgens een van de regels van het gedoogbeleid is het verboden om reclame te maken voor soft drugs. En ik wil me geen onnodige moeilijk heden op de hals halen door wel een naam te noemen. Soft Express dus. We leveren voor namelijk in de Bollenstreek." Zijn bedrijfje is naar zijn schatting een van de zes besteldiensten in softdrugs die daar actief zijn. Vooral in de grotere dorpen als Katwijk en Noordwijk. Dat is logisch vindt Wim. „Zolang er geen coffeeshops zijn in de dorpen tussen Leiden en Amsterdam zullen die besteldiensten er zijn. Of wij het nu doen of iemand anders. Er is veel vraag naar soft drugs. En als ergens vraag naar is, zijn er al tijd mensen die proberen het gevraagde te le veren." En ook al zouden er wel coffeeshops in Katwijk en Noordwijk zijn, dan nog zouden de besteldiensten niet zonder werk zitten. „Want je hebt een boel wietrokers die geen bartypes zijn. Die geen zin hebben om in cof feeshops rond te hangen. Dan staan ze voor de keuze. Of ze zoeken iemand in de buurt die zelf wiet verbouwt, of ze gebruiken een besteldienst." Bescheiden Zoals Soft Express. Een kleine besteldienst, zegt Wim. Heel klein zelfs. „We zijn met zijn vieren. Een van ons verbouwt de wiet, twee jongens leveren het af en ik ben de baas. We maken bijna geen winst. Zeker in het begin niet, een paar maanden terug. Alles wat we er toen mee verdienden hebben we er weer in gestopt. Het gedoogbeleid wil dat we maar acht uur per dag open zijn. We dealen ook bij lange na niet de hoeveelheden die cof feeshops dealen. En we mogen dus niet ad verteren. Het eerste half jaar hebben we on geveer zes zakjes per dag verkocht, van twee tot drie gram. Kleine hoeveelheden." Hoe de besteldienst te werk gaat? „Ge woon. Ik ontmoet mensen die wiet roken. Die thuis willen roken. Die goede kwaliteit wiet willen. Ik geef ze mijn kaartje, ze bellen me op, en ik zorg voor de wiet. Ik ken al mijn klanten persoonlijk. Dat zijn allemaal men sen met wie ik bevriend ben. Ik drink ook met ze. Ik ga naar feestjes met ze. Zo wil ik het graag houden. Ik ben een erg klein baas je. Nog steeds. En ik heb geen plannen om een grote te worden." Wim en zijn mannen leveren de wiet naar eigen zeggen keurig netjes af en hebben tot nu toe geen problemen met de politie gehad. „Omdat wij ons netjes aan de regels houden. Niet alleen omdat het moet, maar ook omdat ik er achter sta", zegt Wim. „Ik heb nog nooit harddrugs gedeald. Daar ben gewoon ik te gen. Voor mij is het softdrugs of niets. Recla me maken? Doen we niet, zoals ik al zei. Het is niet ons doel om mensen softdrugs aan te smeren. Dat moeten ze zelf bepalen. Overlast op straat is er ook niet bij. Wij verkopen al leen aan mensen in hun eigen huis. En alleen kleine hoeveelheden. Dat zijn de richtlijnen van het gedoogbeleid die je moet volgen." Controle Eén van de belangrijkste richtlijnen is het verbod op verkoop van softdrugs aan kinde ren onder de achttien jaar. Daar letten hij en zijn mannen scherp op. „Als er een aanwij zing is dat iemand jonger is dan achttien, vraag ik naar een identiteitsbewijs. Als dat niet wordt getoond, wordt er geen wiet ver kocht. Zo simpel is dat." Hij vertelt van een Koninginnedag in Am sterdam, een paar jaar geleden. „De bestel dienst was er nog niet. Ik verkocht daar joints gewoon op straat. Buiten bij Suzy's, een bar van Hells Angels. Twee meisjes, van een jaar of twaalf, dertien, kwamen naar me toe. Ze wilden joints van me kopen. Maar ik zei nee. Of het nou Koninginnedag was of niet. Ik zei ze dat niet eens oud genoeg waren om siga retten te roken, laat staan wiet. Ik werd door de Hells Angels toegejuicht. Mooi toch? Er is niets verkeerds aan het verkopen van wiet. Tenzij je het verkoopt aan mensen die jonger zijn dan 18. Dat is hetzelfde vind ik met alco hol. Nou ja, ik geloof dat alcohol nog meer schade kan veroorzaken dan wiet." En dan komt Wim bij de kern van zijn be toog. Het steekt hem dat softdrugs nog steeds niet zijn gelegaliseerd. En dat softdrugs en criminaliteit vaak hand in hand gaan. Omdat veel dealers behalve softdrugs ook de door Wim verfoeide harddrugs aan de man bren gen. Tegen schofterige prijzen. Wat ze ver- ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1995 'We volgen netjes de richtlijnen'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39