bPORT Nederlaag bederft iumeur Haarhuis i mm "hristie grijpt ook laast goudstaven en rif Pierce kan zich weer niet meten met de top Goedkoop schrikt van niveau volleybalsters Verstappen blijft nuchter onder komst van Berger .RDAG 2 SEPTEMBER 1995 JwlLLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 '9 \yd Björkman moeiteloos naar derde ronde w - it.. ••pen Amerikaanse tenniskampioenschappen worden ar gespeeld tegen een decor van hijskranen en staal- ^•tructies. Nog geen honderd meter van het Louis itrong-stadion verrijst een tweede arena, die ruim S%tniljoen dollar kost en in 1997 het nieuwe centre- •t van de US Open moet vormen. Paul Haarhuis i zich gisteren hardop af of hij ooit op die plek zal in. Na zijn snelle nederlaag tegen Jonas Björkman t\ 4-6, 3-6) in de tweede ronde won de teleurstelling ven zijn nuchterheid. m DRK ERIC DE BIE iRSLACGEVER maar, want de 29-jarige lovenaar liet er snel op li dat het zeker de bedoe- s om het nieuwe complex lichtbij te belijken. „In elk als dubbelspeler. En waar- pu ik niet nog eens in het spel voor een opmerkelijke ais atie kunnen zorgen?" twee uur daarvoor had hij een superieure Björkman t li achter de feiten aangelo- Gefrustreerd raakte hij er- (vant Haarhuis haat verlie- Dmdat de zes jaar jongere Zweed geen krimp gaf, moest de scheidsrechter het ontgel den. In de tweede set kwam dat Haarhuis zelfs op een waar schuwing te staan, toen hij de man op de stoel na een discuta bele beslissing toe beet: 'You irste zege Borussia Dortmund [mund» Borussia Dortmund heeft op de vierde competitie ve eerste zege behaald. De landskampioen versloeg beker der Borussia Mönchengladbach gisteren met 2-1. In Kars- p won de SC met 1-0 van FC Köln door een doelpunt van isler acht minuten voor tijd. De Zweedse international Dahlin Ie Dortmund in de 19de minuut op achterstand: 0-1. Na de ize boog de thuisclub voor 42.800 toeschouwers de achter- |d om. Max Huiberts (ex-Roda JC) viel in voor Dahlin. >rdeaux verslaat kampioen Nantes deaux Landskampioen Nantes heeft de inhaalwedstrijd in legen Bordeaux met 3-0 verloren. Zidane scoorde gisteren e maal voor Bordeaux, Dugarry een keer. Lyon en Strass- irg speelden gelijk: 1-1. Door de overwinning kroop Bor- jjx, de club van Richard Witschge, naar de tiende plaats met I uit zeven. emens Zwijnenberg onder het mes rERDAM Feyenoord-verdediger Clemens Zwijnenberg heeft iderdag een operatie aan de rechterenkel ondergaan. De rmalige Twent, die afgelopen zondag tegen zijn oude club al de kant moest blijven, werd geplaagd door een ontsteking in •nkel, overblijfsel van een oude wond aan de voet. Zwijnen- l moet enkele dagen het bed houden. Vermoedelijk mist hij :ompetitiewedstrijd tegen Volendam, volgende week zondag Ie Kuip. EC trekt tweede Witrus aan aegen» NEC heeft een tweede Witrus aangetrokken. Het is ig Boetilo van Dinamo Minsk, een 21 -jarige spits. Hij treft bij IC zijn landgenoot Michailevitsj aan. Boetilo is een talent. Hij !elt dinsdag met het olympisch elftal van Wit-Rusland in Til- rg tegen de Nederlandse jeugd. iley wint sprint in Berlijn kelende goudstaven in een omgeving. Berlijn had het idioze sluitstuk moeten Üen van de Golden Four, j serie van vier wedstrijden een jackpot van twintig dstaven als de grote verlei de verdeling ervan ston- Michael Johnson, Natalja colenko, Gwen Torrence en ia O'Sullivan gisteren voor- Linford Christie was de e kanshebber die op de 'ge herfstavond in Berlijn aakte. jf kandidaten telde de Final nog voor de verdeling van [uitgeloofde goudstaven. Ze Iden zich voorafgaand in Os- pürich en Brussel de sterkste iond op hun specialiteit, hristie was de eerste die het tegenvallende aantal 30.000 liefhebbers aan de rt was. Met het blote oog de nederlaag tegen de Ca- ese wereldkampioen Dono- Bailey niet waar te nemen, finishfoto bood na raadple- wel uitsluitsel, met het te- rstellende resultaat voor de se olympisch kampioen als ülg. hristie, begin augustus in leborg door een hamstring- ssure kansloos voor prolon- e.van de wereldtitel op de int, was goed weg. Op de lede vijftig meter kreeg hij iter Bailey naast zich. De Ca- lees wierp zich bij de finish irbij de 35-jarige Brit. Na de reldtitel ging er dus ook een lus van in elk geval 80.000 don't see Jack Shit', je ziet hele maal niets. „Omdat het woord shit erin zat, vond hij het blijkbaar nodig een waarschuwing te geven. Ik maakte me kwaad omdat een duidelijke winner van mij werd uitgegeven. De scheidsrechter zei dat hij te ver van de achter lijn zat en hij de beslissing daar om niet kon terugdraaien. Daarmee gaf hij in feite toe dat hij niet op dat gedeelte van de baan lette", mopperde Haar huis, die echter ook wel besefte dat de reden van zijn verlies een geheel andere was. De import-Monegask moest zich na afloop in de spelers ruimte alleen even uideven, zoals ook een nietsvermoeden de Amerikaan ervoer. Met een cynische discussie over een al dan niet bezette stoel reageerde Haarhuis zich af. „Het ging niet lekker. Dit was duidelijk mijn slechtste wedstrijd van de afge lopen weken. Zo'n Björkman dwingt dat ook een beetje af. Hij sloeg de meest fantastische re turns. Ik probeerde daar iets Gebrselassie kan record niet aanscherpen berlijn anp De organisatoren trokken veel geld uil voor hel duel der duels. De Ethiopiër Haile Gebreselas- sie tegen de Kenyaan Moses Kiptanui op de vijf kilometer. Gebrselassie won, Kiptanui ei- nigde als tweede. Gebrselassie bleef opnieuw onder de dertien minuten op de vijf kilometer, maar zijn twee weken oude we reldrecord van 12.44,39 bleef met bijna negen seconden bui ten bereik (12.53,19), Ruim drie miljoen gulden kostte het slot-gala van de Final Four in Berlijn. Wereldrecords bleven echter uit. De Algerijn Morceli miste het door de slechte omstandigheden op de mijl, Haile Gebrselassie kwam er ook niet aan toe. Ondanks de kwart miljoen gulden, die de or ganisatie onder leiding van Rudi Thiel voor het spraakmakende gevecht tegen Kiptanui uitkeer de. Daarnaast was gerekend op 50.000 toeschouwers. „Dit weer heeft niet aleen topprestaties onmogelijk gemaakt, maar ook veel toeschouwers en dus geld gekost", aldus Thiele. Steffie Graf had in de derde ronde van de US Open weinig moeite met de Frangaise Tauziat: 6-3 6-3. aan te doen door wat vaart uit mijn services te halen. Maar daardoor kwam ik nooit in mijn ritme". Björkman profiteerde er dankbaar van. De net als Stefan Edberg in Vaxjo geboren tennis ser wil tijdens de US Open iets rechtzetten. Vorig jaar bereikte hij op Flushing Meadow de kwartfinales, waarin hij verloor van Michael Stich. Het was het sein voor een uitstekend half jaar, dat hem in de top dertig bracht. Maar eind mei verslikte hij zich in de eerste ronde van de open Franse in de Australiër Scott Draper. Dat was zo'n mentale klap voor de Zweed dat hij daarna nog nauwelijks een fatsoenlijke bal over het net sloeg. In New York wil Björkman, die nog nooit een toernooi heeft gewonnen, bewijzen dat zijn plaats bij de laatste acht vorig jaar geen uitschieter was. Haar huis werd daarvan het slachtof fer. Net als zijn overwinnaar heeft de Brabander een kwartfi naleplaats als beste resultaat op Flushing Meadow staan. Maar die dateert al weer van vier jaar geleden, toen Haarhuis zich liet intimideren door Jimmy Con nors. Daarna won hij nog maar drie partijen in de yuppiewijk Queens. Een voordeel is dat Haarhuis en Jacco Eltingh zich nu geheel op de verdediging van hun dubbeltitel kunnen concentreren. Volgend jaar waagt hij in zijn eentje zeker nog een nieuwe poging. „Of dit land moet me tegen die tijd mijn neus uitkomen. Door de Olympische Spelen in Atlanta (waar Haarhuis en Eltingh in elk geval dubbelen, red.) zitten we volgend jaar bijna de hele zo mer in de Verenigde Staten. Ik weet niet of ik dat volhoud." new york gpd Mary Pierce leek begin dit jaar eindelijk bevrijd van de last die haar dominante va der op haar schouders legde. De eindzege in de Australian Open plaatste haar tennis- kwaliteiten eindelijk nadrukkelijk op de voorgrond. Zes maanden later is van die sportieve ommekeer in haar leven nog maar weinig over. Op Flushing Meadow verloor de Amerikaanse Franchise gisteren in de derde ronde van Amy Frazier: 3-6, 6- 7 (6-8). Roland Garros (vierde ronde) en Wim bledon (tweede ronde) brachten haar al niet wat ze na haar overwinning in Mel bourne verwachtte. Verlost van de storen de aanwezigheid van haar vader had de twintigjarige Mary Pierce de smaak te pak ken en kondigde een tweede Grand Slam- titel aan. „In Melbourne werd een door mij lang gekoesterde droom waarheid", zei ze gisteren na haar nederlaag. „Daarna dacht ik dat ik klaar was voor een vaste plaats in de top, dat ik elke week met de besten zou meekunnen. Dat werd een teleurstelling." „Waarom het niet lukt, weet ik niet", vervolgde Pierce, die als zesde was ge plaatst. „In de aanloop naar de US Open heb ik hard getraind. Ik speelde goed en ben vol vertrouwen naar New York geko men. Ik zal nu naar de oorzaak voor deze nieuwe tegenvaller gaan zoeken". Samen met haar Nederlandse trainer Sven Groeneveld en Nick Bollettieri, die na zijn breuk met Boris Becker weer meer tijd voor de blonde diva heeft. De twee schreeuwden in de VIP-box hun kelen bij na schor, maar hun breekbare protégée slaagde er niet in de partij tegen Frazier, die in de eerste ronde Stephanie Rottier geen game gunde, een andere wending ge ven. Bij de mannen verspeelde gisteren Tho mas Enqvist, die anderhalve week geleden voor het eerst in zijn carrière de top-tien binnenstapte en op de favorietenlijst van de US Open als negende was ingeschaald, zijn troeven. Tegen Byron Black uit Zimba bwe verloor hij in vier sets: 4-6, 4-6, 6-3, 3- 6. De 21-jarige Zweed klaagde na afloop over vermoeidheid. De vijfsetter tegen Marcelo Rios in de eerste ronde had te veel van zijn krachten gevergd. „Ik kwam steeds te laat", sprak de pupil van oud speler Joakim Nyström. haarlem gpd Het eerste optreden voor eigen publiek sinds tijden zal de Ne derlandse volleybalsters nog lang heugen. Oranje wilde goed voor de dag komen, maar kreeg op de eerste dag van de Haar lemse volleybalweek een draai om de oren van Kroatië. Binnen een uur zaten de speelsters van Bert Goedkoop weer in de kleedkamer. Een illusie armer en een 3-0 nederlaag (7-15, 2- 15,3-15) rijker. „Gewogen en te licht bevon den", was het harde oordeel van de bondscoach. „Deze ne derlaag baart me zorgen. Ze wil den dolgraag voor eigen publiek wat laten zien. Dan is het be grijpelijk dat je gespannen speelt. Maar dat mag toch niet ontaarden in een niveau, dat niet eens op tien procent van je kunnen ligt. Van de jonkies kan gulden aan de neus van de sprinter voorbij. Michael Johnson, de ster van de wereldtitelstrijd in Zweden, kon zich evenals Sonia O'Sulli van (vijf kilometer), Gwen Tor rence (200 meter) en Natalja Tsjikolenko (speer) wel vol doende opladen voor een laatste explosie. Johnson won met overmacht de 400 meter in 44,56. Landgenoot Derek Milss moest vier tienden van een se conde prijsgeven. Johnson: „Ik deed wat ik me had voorgeno men: ongeslagen blijven." De tijd was dan ook, voor de Ame rikaan tenmminste, Weinig aan- spfekend. Het leverde de Amerikaan, in Göteborg als eerste loper in de geschiedenis kampioen op de 200 en 400 meter, vijf goudsta ven op. Hij moest het totale prijzenpakket delen met drie at letes. Gwen Torrance won de 200 meter. Haar meest gevrees de tegenstandster, Merlene Ot- tey, gaf halverwege op met een blessure. O'Sullivan was on genaakbaar op de vijf kilometer. Ze rekende in de eindsprint af met de Portugese wereldrecord houdster Fernando Ribeiro. Speerwerpster Tsjikolenko bleef de concurrenten bijna twee me ter voor. De Duitse Gritt Breuer maak te in Berlijn na een schorsing van drie jaar wegens dopege bruik haar rentree op het hoog ste platform. Op de voor haar georganiseerde 400 meter moest ze, twee dagen na haar rentree bij wedstrijden in Kö- nigs Wusterhausen, de Australi- je dat misschien nog verwach ten, maar toch niet van de erva ren speelsters. Maar goed, slechter kunnen we niet." Nederland, met de jeugdin- ternationals Riette Fledderus en Élles Leferink in de basis, deed de eerste set nog aardig mee. Daarna ging het bergafwaarts met het verkrampte Oranje, dat geen bal meer fatsoenlijk over het net kreeg. Kroatië, dat bij het EK in Nederland over drie weken wel eens hoge ogen kan gaan gooien, kende geen par don met Nederland. De tweede set en de derde set duurden res pectievelijk twaalf en dertien minuten. Captain Cintha Boers- ma schaamde zich rot. „Het liefst zou ik iedereen persoonlijk onze verontschuldigigen willen aanbieden. Tegen Tsjechië zul len de mensen een ander Oran je zien." 'Ji* Met het blote oog is nauwelijks waarneemnbaar dat Donovan Bailey zich eerder over de finish werpt dan Lin- ford Christie (rechts). foto. ap sche Cathy Freeman laten voor- jaar later in Tokyo tweede op de 51,68). „Bij warmer weer moet gaan. De inmiddels 23-jarige WK. Gisteravond bleef ze in de ik harder kunnen. Maar voorlo- Duitse werd in 1990 Europees kou ruim een halve seconde pig wil ik geen overdreven ver kampioene op de afstand, een achter bij Freeman (50,98 om wachtingen wekken." heerlen/enstone ivo op den camp gpd-verslaggever Benetton-Renault heeft Gerhard Berger voor de komende twee jaar gecontracteerd als teamge noot van Jean Alesi. Beide cou reurs rijden nu nog voor Ferrari. De Italianen maakten twee we ken geleden bekend volgend jaar in zee te gaan met wereld kampioen Michael Schuma cher, die nu nog de kleuren van Benetton verdedigt. Het vastleggen van Alesi en Berger houdt niet automatisch in dat Jos Verstappen, die dit jaar als testrijder onder contract staat bij Benetton, de Britse ren stal daadwerkelijk verlaat. Ber- nie Ecclestone, de man die de touwtjes in handen heeft in de Formule 1, heeft vorige week het idee gelanceerd de teams tpestemming te geven volgend jaar met drie auto's aan de start te verschijnen. De topteams Ferrari, McLaren, Williams en ook Benetton zijn hier voor stander van. Een beslissing om trent het inzetten van een derde bolide valt waarschijnlijk bin nen twee weken. Benetton-teambaas Flavio Briatore heeft een optie voor volgend jaar op Verstappen die op 30 september afloopt. „Tot die tijd heeft Briatore de moge lijkheid een alternatief aan te •dragen. Ik heb begrepen dat hij wil meewerken een oplossing te zoeken. Daarna ben ik vrij te doen wat ik wil", zei Verstap pen. De Limburger toonde zich verrast noch teleurgesteld door het nieuws dat Berger bij Benet ton gaat rijden. „Er circuleerden meerdere namen. Ik wist dat ik één van de kandidaten was, maar wel degene met de minste ervaring." Verstappen vindt het geen drama mocht hij gedwongen worden het Benetton-team te verlaten. „Ik heb voldoende al ternatieven achter de hand. Ik maak me niet druk om volgend jaar. Ik weet zeker dat ik aan de bak kom. Ook op sponsorge- bied zit er schot in de zaak. Na tuurlijk zou het mooi zijn als ik bij een topteam kan rijden. Maar één of twee jaar bij een team uit de sub-top is voor mijn ontwikkeling misschien ook niet slecht." Berger, die zijn eerste van ne gen Grand Prix-zeges in 1986 in Mexico aan het stuur van Be- netton-BMW behaalde, vond het een moeilijke beslissing Fer rari te verlaten. „Ik heb er zes mooie jaren gehad. Maar Be- netton heeft aangetoond over het beste totaalpakket te be schikken. Ik kom bij een team waar ik in staat moet zijn veel races te winnen", aldus de 36- jarige Oostenrijker, die met 174 Grand Prix' de meest ervaren Formule 1-coureur van de hui dige generatie is. Naast het tweede Ferrari-zitje is er nog één vacante plaats bij één van de vier topteams: bij McLaren. Teambaas Ron Den nis zoekt nog een collega voor Mika Hakkinen. Dennis gokt op Alain Prost. De viervoudig we reldkampioen is onlangs gecon tracteerd als testrijder en is mo gelijk te porren voor een nieuw race-avontuur. Naast Benetton heeft ook Williams (Hill en Vil- leneuve) zijn rijders voor vol gend jaar al aangewezen. Excuses Jan Wouters van PSVgafYassine Abdellaoui van NAC tijdens het sportieve Brabants onderonsje, zondag in het gezellige Bredase stadionnetje, het advies weer eens gauw het vliegtuig naar Marokko te nemen. Wat bezielde Jan met deze op merking? Was Jan het als enige opgevallen dat Yassine wallen met zich meedroeg onder zijn ogen en kwam Jan, bezorgd om Yassines welzijn, want Jan voelt zo iets aan en heeft wat van de wereld gezien natuurlijk, tot de slotsom dat een paar daagjes Marokko wonderen zouden doen voor Yassine? Moet je doen, joh! Mooi land, niet te duur, de mensen zijn er nog aardig, goed eten, leuke meisjes, zandstranden van hier tot Tokyo, enz., enz. Nee, Onwaarschijnlijk. Het voetbalseizoen is net begon nen. Het bestaat niet dat een ge zonde jonge vent als Yassine er nu al doorzit. Jan zal iets anders hebben bedoeld. Leidde Jan dan misschien uit het spel van Yassine af dat hij in het verre Noord-Brabant onder gro te heim weeën gebukt gaat en dat het in het belang van Yassine en zijn club te overwegen is dat Yassine zijn familie weer eens opzoekt, ook al was het maar een lang weekend? Doen, joh! Knuffelen met de hond, zondag metz'n allen naar de moskee, het koffiehuis in, appelgebak, je vriendin weerzien, enz., enz. Nee, uitgesloten. De Abdellaoui's wonen al jaren in Brabant en voelen zich er zeer thuis. Yassine is opgegroeid in de cultuur van het carnaval en de zachte g en zijn familie bezoeken gaat hem fietsend af. Toch heeft Jan het vast niet zo maar gezegd, dat Yassine nodig naar Marokko terugkeren moet. Weet Jan meer dan wij? En meer ook dan Yassine? Is Yassines in Marokko achtergebleven be- dovergrootmoeder wellicht ern stig ziek en breekt Jan zich al da gen het hoofd of er wel iemand zo goed is het oude mensje nu en dan een kopje thee voor te zet ten? Typisch Jan! Jan had het bij toeval opgevangen, van Yassines bedovergrootmoeder, rode hond op zo'n leeftijd is niet best, als dit maargoed komt, Jans spel leed er erg onder, onder dit familie drama, maar Jan wilde per se wachten met het aan Yassine te zeggen tot hij hem persoonlijk spreken zou, enz., enz. Nee, bij nader inzien niet aan - nemelijk. Yassines bedovergrootmoeder stief jaren geleden al. Na een lang en gelukkig leven. Wat heeft Jan er in 's hemels naam ddn toe bewogen Yassine dit reisadvies te geven? Als het, naar wij hebben gecon cludeerd. geen niet te weerstane last minute zon- en strandva- kantie, heimwee of zieke oma. enz. betreft, wat dan wel? De eerlijkheid gebiedt mij op te biechten dat Jan het niet hele maal precies heeft gezegd zoals ik het in de eerste alinea van de ze kolom samenvatte. Dat van het vliegtuig heb ikzelf verzon nen. Soriy. Ik bied u en Jan hier bij mijn verontschuldigingen aan. Ik had Jan dit niet in de mond mogen leggen, al neem ik aan dat Jan het wél zo bedoeld heeft, dat Yassine per vliegtuig mocht, Jan is heus geen type clat Yassine op de tandem naar Marokko sturen zou. Zo is Jan niet. Ik moet trouwens toch op mijn woorden passen, want Jan heeft het helemaal anders gezegd dan ik suggereerde. Hij bedoelde het wel ongeveer zo, maar zei het anders. Mijn fout! Excuses nog maals. Het beste blijft het toch de dingen precies op te schrijven zoals ze zijn gezegd. Dit heet ci teren. Ik zal dit doen. Ik citeer nu Wouters in gesprek met Ab dellaoui: „Kut-Marokkaan, rot op naar je eigen land. In de jaren zestig zou overeen opmerking als deze in kranten niet zijn geschreven. In de jaren zeventig zou zijn vermeld dat Wouters van PSVztch naar ver luidt heeft schuldig gemaakt aan onwelvoeglijk taalgebruik. In de jaren tachtig maakten we ervan dat Wouters zich in racis tische termen heeft uitgelaten. Vandaag de dag schrijven de kranten letterlijk op wat er ge zegd is. Kut-Marokkaan, enz. Gelukkig heeft Jan Yassine zijn excuses aangeboden. Dat doet Jan namelijk altijd. Vraag het Alex Pastoor. Vraag het Paul Gascoigne. Bent u ook zo be nieuwd aan wie Jan nu morgen zijn excuses weer aanbiedt?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23