Leidsch HÉ Dagblad Fransen enteren Rainbow Warrior Brommerinstructeurs zakken massaal voor examen GOED NIEUWS (VANR0YC.S. NAVO en VN stoppen even luchtaanvallen Publiekstrekker voor nieuw parkeerterrein gÊ" fERDAG 2 SEPTEMBER 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40867 LOSSE NUMMERS 1,85 HET WOORD IS AAN wisselvallig' i ;r.ï§K io*/17° 10718° 12*/19° necnilg 50% 40% 50% 20% 30% 30% VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport23,24,25 Strips staat j>Perend goed Onroeri Je autoeheemskerk Elizabeth met stip ie allerrijkste De Britse koningin Elizabeth II s in de jaarlijkse lijst van rijkste Iritten van het blad Business 4ge gestegen van de 72ste naar de eerste plaats. Deze stijging is liet het gevolg van zakelijk for- maar van een andere bere kening. Haar persoonlijke bezit werd opgewaardeerd van de 158 mil joen pond (395 miljoen gulden) die vorig jaar op de lijst stond vermeld tot 3,4 miljard pond (8,5 miljard gulden). Bucking ham Palace heeft steeds gezegd dat het koninklijk bezit geen ei gendom is van degene op de troon. Business Age zei echter de strikt juridische definitie van vermogen te hanteren. Zijn de kandidaten voor het examen bromfietsinstructeur lui geweest en heb ben ze het examen onderschat, of is het gewoon te moeilijk? Over die vraag over leggen de samenstellers van het examen maandag met opleiders en examencom missie. De resultaten waren in elk geval bedroevend: van de 92 kandidaten die in twee sessies theorie-examen deden, slaagden er twee. De kandidaten - in het dagelijks leven veelal rijinstructeur - sneuvelden vooral op de onderdelen die waren toegespitst op de bromfiets. Met de andere negen, meer algemene modules over verkeers- wetgeving hadden ze minder moeite. Volgens directeur Jongepier van de vak opleiding Rijinstructeurs in Soest speelt hier vooral een leesvaardigheidspro- bleem. Veel van de tweehonderd vragen bestonden uit een stelling die met 'juist' of 'onjuist' moest worden beantwoord. „Soms was het wel een halve bladzijde vol juridische termenHij meent dan ook dat het Politie Verkeersinstituut, dat de vragen opstelde, „teveel door een po- litiebril heeft gekeken. Een instructeur moet de regels kennen, maar is natuur lijkgeen politieagent." Als voorbeeld noemt hij een geval waarbij een bromfietser uitwijkt voor ie mand die plotseling uit de bus stapt. De bromfietser verliest de macht over het stuur, stuitert het bushokje in en rijdt daar iemand aan. Wie is er aansprake lijk? Niet de bromfietser, maar degene die uit de bus stapt. Het ministerie van verkeer en water staat veronderstelt daarentegen dat de kandidaten, die soms al tientallen jaren rijles geven, het examen domweg heb ben onderschat en zich onvoldoende hebben voorbereid. De veranderingen in de verkeerswetgeving zouden hen fataal zijn geworden. Jongepier bevestigt dat dit voor een deel van de kandidaten zeker geldt. „Van een rijschool had ik drie mensen. Die zijn zes van de elf cursusdagen niet ge weest." Daar staat tegenover dat er ook kandidaten gezakt zijn die enkele dagen later fantastisch mooie punten haalden voor het examen motorinstructeur. „Hoe kan dat dan?" Ook een aantal afdelingsbestuurders van Veilig Verkeer Nederland die hun brood verdienen met het geven van rij les, strandde op het brommmer-examen. Volgens WN-woordvoerder Wouden berg 'geeft dat te denken, omdat dit toch gemotiveerde mensen zijn'. Ook hij denkt dat een deel van de kandidaten het examen onderschat heeft. De mees ten zijn mensen uit de praktijk, die al tientallen jaren vertrouwd zijn met be paalde formuleringen en nu ineens - door wijzigingen in de verkeerswetge ving - een andere terminologie moeten hanteren. Hij vraagt zich daarom af of het niet te vroeg is om het examen aan te passen. Echte haast is er volgens hém niet, om dat de duizend instructeurs pas over een jaar nodig zijn. Vanaf 1 juni '96 moeten zestienjarigen een certificaat halen voor dat ze op de brommer mogen. Innovam in Nieuwegein, dat de exa mens afneemt, is 'erg ongelukkig' met de resultaten. „Er was paniek in de tent, ze durfden de uitslagen niet onmiddellijk te geven", zegt Jongepier. Maar woord voerder Spruijt, relativeert de treurige re sultaten. „Het is minder dramatisch dan het lijkt, omdat mensen niet het hele examen over hoeven te doen, maar al leen de modulen waarvoor ze zijn ge zakt". PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 400121 zaterdag Sport Alecto Leiderdorp drijft op een jeugdig elan ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Ijeiden [Tël. (071) 122362 Feiten en Meningen Maarten 't Hart gaat nooit meer v vliegen Cultuur en Kunst Jong Leids talent zingt over het trieste lot van Bello nte.plegger wil welier in Alphense egerplas Joor' HEN AAN DEN RIJN JAN WINDE nJ" jhet aan de Alphense onroe- jpe fd-goedbelegger Krol ligt, o jlergaat de Zegerplas een metamorfose. Zijn Vere- le Bedrijven Krol BV heeft nen om het Zegerslootge- om te toveren in een toe- ische trekpleister. Zo moet le zuid-oosthoek over twee al een reusachtige pier ijzen met op Amerikaanse de M geschoeide horeca-gele- iheden. ook 11 wil het groots aanpakken, ich- In het Zegerslootgebied weer «rekkelijk te maken voor re- ter- lanten moet er een ligweide pen, uitlopend op een strand frit, n de zuid-oostkant van de |s", vertelt hij enthousiast, leel jaarvoor moet de Zegerplas n die zijde, waar nu de T-stei- ligt, iets vergroot worden. rder is er in de plannen een ihthaven opgenomen, evenals n waterski-baan." Een voorwaarde voor het wel- 5*007 gen van het project is volgens lAlphenaar wel dat de brug- !i die nu tussen het Aarkanaal de Zegerplas liggen, verdwij- „Ze moeten plaatsmaken ir één nieuwe draaibrug om de toegankelijkheid van de ;erplas voor watersporters te groten." dber Het idee voor 'Pier One', zoals :rte t project genoemd is, heeft kKEN ol opgedaan in Amerika en gen I de Bahama's. Hij schat dat -jDAi 1 totale investering voor de be- luwde pier op zo'n tien mil- en gulden komt en dat het an werkgelegenheid verschaft in minstens tweehonderd ensen. Van het gemeentebestuur ts gistermiddag niemand be- ikbaar voor een reactie. Hoe ver mag de politie gaan? Dat is de kernvraag in het onderzoek van de commissie Van Traa. Beroepschauffeurs en hun trauma na een ongeluk. Instituut TLD richt zich op verwerkingsproces. Historisch moment in het Amerikaanse honkbal. Het legendarische record van 'Iron Horse' gaat sneuvelen. Kinderbescherming wil Russische jeugdzorg helpen. 'Pure struggle for life'. Onderzoek naar het Indische verleden van Pim Muiier. Een patriarchale opa in Deli. Denkwijzen Melatonine. 'Soft Express' bezorgt in regio Leiden joints aan huis. *'Wij volgen het gedoogbeleid'. Kunstenaar Rob Scholte wil een eigen politieke partij. Bericht van zijn werkvloer in Japan. Onze Taal: Houdbaar. Volgende week vredesgesprek in Genève BOEDAPEST-DEN HAAG GPD De NAVO en de Verenigde Na ties hebben hun luchtacties te gen Bosnisch-Servische militai re doelen gisteren tijdelijk opge schort. Gistermiddag kwamen nog wel eenheden van de snel le-reactiemacht op de berg Ig- man in actie. Met zware artille rie voerden zij beschietingen uit op Servisch anti-luchtdoelge schut en een raketwerper bij Sa rajevo. Gisteren braken zware gevechten uit in de moslim-en clave Bihac in Noordwest-Bos- nië. VN-zegslieden in Sarajevo zeiden dat het Bosnische rege ringsleger is begonnen met schieten. De opschorting van operatie Deliberate Force (Opzettelijk Geweld) was onder meer be doeld om een ontmoeting mo gelijk te maken tussen de Bosnisch-Servische opperbevel hebber Mladic en VN-comman- dant Javier. Hoewel veel van de ontmoeting werd verwacht, toonde Mladic zich tijdens een gesprekspauze onverzoenlijk: „Ik heb Janvier gezegd dat ik niets met hem wil bespreken voor alle NAVO-vliegtuigen het luchtruim verlaten hebben". Mladic weigerde ook gisteren gehoor te geven aan de eisen om zijn zware wapens terug te trekken uit de zone van twintig kilometer rond Sarajevo en om de toegangswegen vrij te ma ken. Een grote doorbraak was het nieuws gisteravond dat de mi nisters van buitenlandse zaken van Bosnië, Kroatië, Servië en rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) eind volgende week vredesbesprekingen hou den in Genève. Volgens de Amerikaanse woordvoerder Bums is de ontmoeting bedoeld om 'basisprincipes' te ontwik kelen voor intensieve vredeson derhandelingen. De Bosnische regering heeft de opschorting van de NAVO- operatie scherp veroordeeld omdat de Serviërs dan niet ge noeg onder druk worden gezet om te onderhandelen. Volgens de VN kan de NAVO de bom bardementen op elk moment hervatten. „De pauze duurt zo lang het nodig is''. Pagina 5: Vredesgesprek ministers ex- Joegoslavië in Genève Nederlandse militairen niet naar Gorazde 'Dutchbat-soldaten niet schuldig aan val Srebrenica' NAVO bombardeert Slo bodan Milosevic steviger in het zadel Lesbiennes toch naar Peking ven. Het COC wil in China de problemen en de positie van lesbische vrouwen onder de aandacht brengen. De organisa tie had weliswaar toestemming om als waarnemer de conrcien- tie bij te wonen, maar door ad ministratieve fouten dreigde het visum niet tijdig af te komen. Nederlandse COC-vrouwen hebben alsnog een visum ge kregen voor de VN-vrouwen- conferentie. Na bemiddeling van het ministerie van buiten landse zaken heeft de Chinese ambassade toestemming gege- tEiDEN. Het treintje en de machinist... Peter Labruyère poseert trots naast het toeristische voertuig, waarmee hij een week lang mensen die hun au- o neerzetten op het parkeerterrein aan de Haagweg naar het Leidse winkelcentrum brengt. In de wagentjes kunnen 32 passagiers worden ver boerd, de elektrische locomotief rijdt 16 kilometer per uur. De stichting Parkeerplan Leiden ziet het treintje - dat tot voor kort dienst deed in de Rot- erdamse diergaarde Blijdorp - vooral als een 'gimmick', een publiekstrekker voor het nieuwe parkeerterrein. foto henk bouwman Franse commando's pakken de snijbranders om zich toegang te verschaffen tot de machinekamer, foto ap De Franse marine heeft gisteren het vlaggeschip van de milieu-organisatie Greenpeace geënterd en opgebracht. De stroom op de Rainbow Warrior werd afgesloten en de radiokamer bezet, waardoor alle communicatie onmoge lijk werd gemaakt. De geruchten dat Frankrijk op elk mo ment de eerste van een reeks van zeven of acht kernproe ven zou gaan nemen, leidde ertoe dat het schip de verbo den twaalf-mijlszone rond het atol Mururoa binnenvoer met het doel de kernproef te dwarsbomen. Een hoge re geringsfunctionaris zei later dat het 'onwaarschijnlijk' is dat dit weekeinde al de eerste ontploffing plaatsvindt. PARUS-PAPEETE Rtr-AFP-GPD Na de Rainbow Warrior werd ook het schip Greenpeace geën terd. Franse commando's had den gewacht tot de helikopter van het actieschip van een vlucht boven het atol was terug gekeerd. Een verslaggever aan boord zei dat Franse mariniers met touwen uit helikopters op het schip werden neergelaten. De Greenpeace zou zich buiten de twaalf-mijlszone hebben op gehouden. De milieu-organisa tie heeft aangekondigd om die reden actie te ondernemen. Greenpeace zal voor verdere ac ties tegen de Franse kernproe ven twee andere schepen inzet ten, aldus het Groen Links-ka merlid Vos vanaf Tahiti. Ook de rubber boten en hun opvarenden die eerder door de twee schepen te water waren gelaten, zijn gepakt. De twee duikers die zich onder de kern installatie in de lagune van Mururoa hadden begeven, zijn ook opgebracht. Marinecom mando's 'legden voorzichtig hun handen op de duikers zo dra zij aan de oppervlakte ver schenen', zei admiraal Euverte. De Fransen maakten met groot materieel een einde aan de acties. De commando's die de Rainbow Warrior enterden, sneden zich met messen en snijbranders een weg door het dek naar de machinekamer waar de motoren werden stilge legd. Tijdens de acties raakte niemand gewond, zo deelde een Franse woordvoerder mee. Minister van defensie Millon verklaarde in Parijs dat de twee schepen van Greenpeace zullen worden weggesleept en naar een Franse haven gebracht. Eu verte zei dat de vaartuigen niet naar Papeete zullen worden ge bracht, hoewel dat de dichtst bijzijnde Franse haven is. Het is nog altijd niet duidelijk wanneer Frankrijk zijn eerste kernproef op het atol Mururoa zal houden. Aanvankelijk wees alles er op dat de eerste kernex plosie vrijdag al zou plaatsvin den, maar dat werd later in Pa rijs tegengesproken. Onderdi recteur Launois van de militaire afdeling van de Franse Com missie voor Atoomenergie (CEA) zei tegen de radiozender RTL-2: „Het zou mij zeer verba zen als de proef vanavond wordt gehouden. Nee, het zal niet dit weekeinde gebeuren. Jullie kunnen naar huis gaan zonder je zorgen te maken. De toeschouwers rond Mururoa, die de precieze datum proberen te achterhalen, moeten onze ac tiviteiten verkeerd hebben be grepen". Het Franse leger op Mururoa is in staat van paraatheid in ver band met de aanwezigheid van vele schepen met actievoerders en parlementariërs uit landen uit de hele wereld. Buiten de wateren rond Mururoa heeft zich een internationale flottielje verzameld om tegen de Franse kernproeven te protesteren. De protesten tegen Frankijks nieuwe serie ondergrondse kernproeven nemen toe naar mate het moment van de eerste proef naderbij komt. Gisteren hadden acties plaats in Zwitser land en Parijs. Op Tahiti is er dit weekeinde een demonstratie waar zo'n 15.000 mensen wor den verwacht, onder wie ook parlementsleden uit Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en di verse Europese landen. De Ja panse minister van financiën Masayoshi zal eraan deelne men, evenals 24 leden van het Japanse parlement. Pagina 5: Parijs verhindert protestacties Rustige vakantie voor alarmcentrale den haag «anp tegen ruim 13.000 keer in 1994. ANWB-woordvoerder Grootmeijer schrijft de daling toe aan het schitterende weer. „Veel meer mensen dan vorig jaar hebben op het laatste mo ment besloten in Nederland vakantie te vieren". Voor het eerst in dertig jaar heeft de alarmcentrale van de ANWB in de zomermaanden juli en augustus minder hulp verleend. De centrale kwam ongeveer 15.000 keer in actie Spike Milligan God heeft de nacht gemaakt, maar de mens de duisternis. Ti HUUR, u SI. U 071134700 UIDIRDOHF oom Ito 071-120110 HOUTWERF KEUKENS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1