'Wat het gekost heeft? Geen flauw idee' De boodschap van Vassula Ryden Leiden Regio Baarmoeder |Sei loe Kerk Samenleving ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1995 IRDP CHEF HENNYVAN EGMCND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOO* Bedrijfsleven speelt goed in op gevolgen van operatie 'nieuw telefoonnummer' Na 10 oktober zal het in Nederland nooit meer zijn zoals het was. Op die datum namelijk bestaan alle telefoonnummers in ons land uit tien cijfers. Die verandering brengt grote consequenties met zich mee. Voor particulieren, maar vooral voor instellingen en bedrijven. En niet in het minst voor de KPN, de uitvoerder van dit gigantische project, zelf. Vrijwel alle gebrui kers krijgen een nieuw nummer. Een netnummer van drie cijfers met een abonneenummer van zeven cijfers (Leiden: 071 - 5 en het eigen nummer) of een net nummer van vier cijfers met een abonneenummer van zes cijfers (Alphen: 0172 - 4 en het eigen nummer). Daarnaast zul len veel kengetallen gewoon verdwijnen. Voor de hele Bol lenstreek bijvoorbeeld staat straks 071 te boek als netnum mer. Slechts voor zeven gemeen ten in Nederland verandert er niets. Die hadden, met de grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam voorop, al tien cijfers. De gevolgen voor de particu lier zijn duidelijk. Agenda, klap per, telefoon en fax zullen aan gepast, c.q. opnieuw gepro grammeerd moeten worden. Wat dertig jaar lang voor in de mond lag - het telefoonnummer van moeders - komt het ko mende half jaar nog slechts hakkelend over de lippen. Visi tekaartje en briefhoofd kunnen gevoeglijk in de prullenbak ver dwijnen. Daar moeten nieuwe voor worden aangeschaft. De consequenties voor instel lingen en bedrijven zijn vele malen groter. Neem bijvoor beeld het AZL. Dat op jaarbasis anderhalf miljoen A-4tjes en, niet te vergeten, nota's met het briefhoofd verstuurt waarop ui teraard het telefoonnummer vermeld staat. Hetgeen dus alle maal aangepast moet worden. Een operatie die ongetwijfeld in de papieren gaat lopen. „Dat valt mee", zegt woord voerder Ketting van het zieken huis. ,,We wisten natuurlijk al twee jaar dat dit eraan zat te ko men. Konden dus berekenen wanneer we door de voorraad heen moesten zijn. Zodoende sluit het vrijwel naadloos aan. Natuurlijk kost het wel geld, want ook al de brochures, me moblokjes, visitekaartjes, papier van de afdelingen zelf en dat soort dingen worden anders. Maar het valt te overzien." Bert Jansen: „Nu komen bedrijven straks weer voor kosten te staan." Heineken nam, met het oog op 10 oktober 1995, geen enkel risico en stelde een jaar geleden reeds een aparte werkgroep in die zich met de nieuwe num mering moest bezighouden. De centrale, de computerbestan den en het internationale net werk van de op één na grootste bierbrouwer ter wereld zijn in tussen omgeschakeld. „Maar de afdeling formulierenbeheer", zo zegt een woordvoerster van fir ma uit Zoeterwoude „heeft er ook bij ons het meeste mee te maken. Correspondentie, factu ren, kaartjes, brochures, alles moet veranderd worden. En dat feitelijk voor slechts één cijfer tje, die 5. Wat het gekost heeft? Geen flauw idee." Het bedrijf dat zonder con currentie overigens de meeste kosten moet maken is de KPN zelf. „De technische realisatie van dit project plus de hele pu bliciteitscampagne er omheen komt op ongeveer 200 miljoen gulden", zegt voorlichter Annet van de Wetering zonder blikken of blozen. „En dat is los van on ze eigen papierwinkel die, zoals je begrijpt, niet gering van om vang is. Een knap bedrag, ja. Maar we moesten wel. Want de .capaciteit aan nummers was op. En nee verkopen aan de consument, dat kan natuurlijk niet. Verder moesten we vol doen aan de internationale nor men en daarnaast ook nog eens ruimte maken voor de concur rentie." De operatie zelf verloopt tot nu toe volgens plan. „Het werkt al, zij het af en toe nog met ver traging. Qua informatieverle ning zitten we eveneens op schema. Veel grote bedrijven hebben adequaat gereageerd. Hebben we ook van dienst kun nen zijn met bijvoorbeeld flop py's om de bestanden aan te passen. Wat ons zorgen baart is het midden- en kleinbedrijf. Daar lijkt men het wat op zijn beloop te laten. Zo van: dat komt later wel. Nu hebben ze natuurlijk nog een half jaar de tijd, maar vroeger of later zal men toch de consequenties on der ogen moeten zien. Met de gewone consument gaan we vanaf nu in de slag. Die is vooral gebaat bij voorlichting op korte termijn. Zo van: morgen ge beurt het." Blijven er natuurlijk altijd nog mensen over die winst zien daar foto henk bouwman waar anderen problemen ken nen. Drukkerijen bijvoorbeeld, zoals Sparta van Leidenaar Bert Jansen, kunnen rekenen op nieuwe orders. „Er is inderdaad sprake van een toeloop. Al gaat het geleidelijk, want inderdaad hebben veel mensen dit tevoren zien aankomen en hun maatre gelen genomen. Dus de voor raad eerst opmaken en dan ko men voor nieuwe briefhoofden, brochures en visitekaartjes. Vreemd is wel dat de Kamer van Koophandel kortgeleden heeft aangekondigd dat elke on derneming in 1997 een ander handelsregisternummer krijgt. Dat hadden ze misschien beter gelijk met de KPN kunnen doen. Nu komen bedrijven straks weer voor kosten te staan." Theo Bakker Hij mag dan neger zijn en maar schoenpoetser, gek is-ie niet, mijn man bij het Grand Central Station. Herkenning na een jaar. „Nog steeds de zelfde flicking sportschoe nen", grijnst-ie, omdat-ie weet dat ik zijn godsgave lach tel kens weer een dollar waard vind. Maar tijd om te praten heb ik niet, de warme onder buik van New York lonkt. Uit de roosters, door de gan gen, over de trappen, waar je ook bent, hitte. Geruststellend slaat de stinkende lucht haar arm om je heen en jaagt de laatste restjes kou, onrust, angst, haast uit het lijf. De on dergrondse van New York is onveilig zeggen ze. Maar ik hunker naar het zitten op een bankje drie niveau's onder het aardse, kijkend, ruikend, zwe tend. Doof zijn en toch weten dat jouw lijn eraan komt door de golf warmte die dat gillende, stalen vehikel uit de donkere koker voor zich uit duwt. Heel even maar spert het monster de kaken open om snel de ene lading uit te spuwen en de vol gende meedogenloos te ver zwelgen. Mij best, ik zit eri voel me goed. Lekker met z'n allen vlak bij elkaar, veilig op geborgen in dit bonte men sennest. Alsof-ie klaar komt, zo schokt mijn schuilplaats bij iedere stop. Mij deert het niet. Dank baar laat ik door het helse ge snerp, gebonk en gedreun alle denken stopzetten. Alleen nog maar kijken, ruiken, vegeteren, alles opzuigen. Witte, zwarte, gele, mengkleu- ren, alle soorten mensen staan in één wagon bijeen. Vette, magere, arme, rijke, stinkende, welriekende, hoopvolle, uitge bluste lui hangen tegen elkaar aan. Een samenleving in het klein. Zo klein, zo belastend, dat de schilden van gezond verstand bij velen gevallen zijn. Ongegeneerd laten zij hun waanzin de vrije loop. Ge- gva ez\ zichten, kleding, ogen.j ren, geschreeuw waar vanaf druipt. In de ond| grondse geen poppenkJTERW! mens is er prachtig, waBETH E zichzelf. Ik dommel weg, beden^ y8 een ondergrondse natupj^ dé oplossing is voor allLfcn keerproblemen in Leid|udse dat we die met gemak lieme bekostigen wanneer wand. geld dat we op 3 oktob^ geven één keer bij elkaj gen, als een zachte hanl11^1 mijn schoot mij verschiL^i ogen doet opslaan. Eenjvast telhanger met de tekst: |onk doof. Koop deze hange^n', dollar.' De samenhang®rkv\ me. Maar niet het gezicPe c< mij vanaf de overzijde apPra staart. Een messteek, ikp dood in de ogen. Ze is Direct sla ik de ogen we neer, zo beangstigt mij uitgeholde, vervuilde gfys', waaruit de tanden ver ninte ren steken, en waarin twdie ogen vol sadisme staand n die genieten van de schper ze anderen aanjagen. NI1 01 even kijk ik op, maar onLts, minderd grijnst haar dojate toe. Dan duikt ze ineen£)e in haar zwarte lange gearde krabt zich over het hele Insi chaam en vloekt en sist fter het leven. Ze zit er, het if mens en ik kan niet zapf de ondergrondse kun jep dollar alle onwetendheid tevredenheid, zelfgenoe^jf zaamheid, alle 'het leveijn toch zo lief, leuk en aardjpp ideetjes' van je af kuren.ime Ik kijk een andere kant cps zie dat iemand voor de ifPF bedelaar, die niks heeft a haald, de deur naar het r gende compartiment op| houdt. Zo zit het dus. Cy me. Maar dan zetten evq der twee mannen op aco on en klarinet zomaar tri V zoete Balkanwijsjes in. Al lieve troostende muziekj p zoete weemoed, ach, wai voortdenderende baarmi KORTWEG Emeritaat Dominee CJ. Honig van het algemeen psychiatrisch zie kenhuis de Robert-Fleury Stichting in Leidschendam gaaf met emeritaat. Zijn af- scheidsdienst wordt zondag 3 september om 10.00 uur gehouden in de Hulp en Heilketk aan de Veurse- straatweg 185 in Leidschen dam. Muzikale medewerking wordt verleend door 'Opus '90' onder leiding van Martin Lekkerkerk. Iedereen is wel kom. Evolutieleer De Amsterdamse rabbijn W.J.E. van Dijk houdt voor het Genootschap Nederland- Israël op woensdag 6 sep tember een lezing met de ti tel 'Evolutieleer versus crea- tieleer'. De lezing wordt ge houden op woensdag 6 sep tember in de bovenzaal van de synagoge. Levendaal 14/hoek Korevaarstraat in Leiden. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Leden hebben gratis toegang, intro- duceés betalen 2,50 gulden. Zangdienst De Baptistengemeente Ich- thus in Alphen aan den Rijn houdt zondag de eerste zangdienst van het nieuwe seizoen in de aula van de scholengemeenschap Groen Hart Lyceum aan de Henry Dunantweg 1 in Alphen. Het Ichthuscombo begeleidt de samenzang. Spreker is evan gelist Bert de Jong uit Baarn. De dienst begint om 18.30 uur. Jaap Kooy Prediker Jaap Kooy is van avond en morgenochtend te gast bij de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn. De bij eenkomsten worden gehou den in de aula van het Scala College aan de Verlengde Marnixstraat/hoek Jonk. Co- ninckstraat 102. Kooy spreekt op zaterdagavond om 19.30 uur en op zondagmorgen om 10.00 uur. Kooy was zende ling in Indonesië en Australië en werkt momenteel als di recteur van het 'Hij Leeft Centrum' in Zevenhuizen (Gr.). 'Ik moet vertellen hoe mensen in contact met God kunnen komen T~"i lke dag hoort zij de t stem van Jezus, die haar opdraagt wat zij precies moet doen. „Het is een innerlijke stem, maar de stemis echt en schenkt mij een grote en diepe vrede", zegt Vassula Ryden. „Ik begrijp er echt niets van dat God juist mij heeft aan gewezen om de mensen te wij zen op zijn evangelie. Ik ging al jaren niet meer naar de kerk én mijn christelijk geloof had nau welijks nog enige betekenis. Toch is mij dit overkomen." En dat gebeurde nu bijna tien jaar geleden, in november 1985. Ze kan zich nog heel goed her inneren dat ze een penseel in haar hand had (ze kan heel goed schilderen), toen er plotse ling een stem tot haar sprak. „Het is heel onwezenlijk, wan neer je zoiets meemaakt. Het was de stem van een engel, die zich Daniël noemde. Mij werd bevolen om eerst berouw te to nen over mijn zonden. Toen heb ik mijn zonden voor Gods aangezicht beleden, waarna er een geweldige kracht kwam in mijn hand waarmee ik mijn penseel vasthield. Ik kreeg toen opdrachten door, die ik moest opschrijven. Ik kon geen weer stand bieden aan deze kracht. Op dat ogenblik voelde ik mij ook helemaal bevrijd van mijn zonden." Volgens Ryden was het daar na Christus zelf die haar op drachten doorgaf om de wereld ervan te doordringen, dat het einde der tijden nabij komt. „Ik heb aanvankelijk meerdere ma len kenbaar gemaakt dat ik zo iets nooit kon volbrengen. Maar dan hoorde ik weer die innerlij ke stem van Jezus, die zei: ik weet wat de juiste weg is. Ik kan u verzekeren dat ik ook een echte stem hoor, die vol van vrede is." Gewone vrouw Wie is eigenlijk Vassula Ryden, die gezien haar bijzondere op drachten, toch in de schijnwer pers van de wereld zou moeten staan? Maar iemand met een diep spiritueel leven, zoals deze „Soms gebeuren er heel spontaan wonderen tijdens bijeenkomsten waar ik spreek. Ik geef in de eerste plaats datgene door wat op dat moment mijn innerlijke stem mij opdraagt. Er kan tijdens die bijeenkomsten van alles gebeuren als de Heilige Geest er werkzaam is. Soms is dat heel veel." Vassula Ryden begrijpt het eigenlijk zelf ook niet, waarom juist zij is uitgekozen om de boodschap van Jezus aan de mensen door te geven. vrouw het elke dag weer onder gaat, heeft daar geen enkele be hoefte aan. En zo werkt dat ook niet. Het is de Heilige Geest van God waardoor mensen moeten worden geraakt, om een leven te gaan leiden, dat gewijd is aan Hem, zegt ze door de telefoon vanuit haar huis in Zwitserland. „Kort voordat u belde kreeg ik weer een heel belangrijke bood schap." Ryden noemt zich een gewo ne vrouw, die thuis kookt, de af was doet, de bedden opmaakt en boodschappen doet, althans wanneer ze niet op reis is. Ze is getrouwd met een man die werkzaam is bij de FAO, de We- reldvoedelorganisatie. In die functie woonde het echtpaar, dat twee kinderen heeft, in tal van verschillende landen. Ze was lid van de Grieks-Ortho doxe Kerk, maar had er geen enkele binding meer mee. Ze was een papieren lid, om het zo maar te zeggen. Vassula Ryden werd in Egypte geboren en is van Griekse af komst. Ze kan fantastisch schil deren en nam als mannequin aan heel wat modeshows deel. Die tijden zijn echter voorbij, sinds haar leven tien jaar gele den een drastische ommekeer nam. Toch bleef ze de vrouw die ze was, eenvoudig en be scheiden, zonder enige poes pas. Haar goddelijke openbarin gen zijn universeel, en zijn niet gebonden aan welk leergezag dan ook, terwijl ze ook niet met een kerkelijke instelling zijn ver bonden. Verrassing Hoe reageerden haar man en twee kinderen op haar veran derde leven? „Het was voor hen net zo n grote verrassing als voor mij. Maar zij geloven rots vast in wat mij is overkomen. Wanneer ik weer een bood schap doorkrijg, vertel ik ze wat God van mij vraagt." Drie jaar lang dicteerde ze thuis al die opdrachten die ze van 'bovenaf kreeg. Daarna werd het haar duidelijk dat ze op reis moest gaan om haar unieke zending, want zo ervaart ze het zelf, de wereld in te bren gen. „Ik moet de mensen vertel len hoe ze in contact kunnen komen met God. Ook heb ik de opdracht om de mensen duide lijk te maken wie God nu eigen lijk is, wat precies de Heilige Gèest is en de Heilige Sacra menten van de kerk." Wat bedoelt ze precies met kerk? „Het is de kerk zoals die door Christus is gegeven in de tijd van de eerste christenen met alle tradities die erbij ho ren." Op al haar reizen wordt ze begeleid door door haar geeste lijke leidsman, pater Michael Vassula Ryden: „Het is een innerlijke stem, maar de stem is echt en schenkt mij een grote en diepe vrede." foto gpd O'Carroll. Dus toch verbonden met de RK kerk? „Ik kom niet alleen in katho lieke maar ook in protestantse kerken. Na mijn bezoek aan Ne derland reis ik door naar Scan dinavië, waar ik in Zweden, Noorwegen en Denemarken in een heleboel lutherse kerken mijn getuigenis geef. Mijn mis sie is ook, dat de mensen ook die vrede en vreugde ondergaan die ik zelf ook al jaren ervaar. Want God is altijd en alom aan wezig, dat moeten de mensen weten. Ik vertel de mensen, dat we in een tijd leven van afvallig heid en rebellie in de kerk. En dat gebeurt nu ook, dat hoef ik u niet te vertellen. Ook Christus zelf heeft het gezegd. En we hoeven maar oms ons heen te kijken wat voor verschrikkelijke dingen er momenteel in deze wereld gebeuren. Deze tijd wordt gevolgd door een tijd, waarin liefde en Heilige Geest centraal staan. Mijn boodschap is ook de eenheid van de Kerk. Daar hamer ik steeds op, want ook aan die opdracht moet ik voldoen." Vassula Ryden is alleen van daag in Nederland. Ze is te ho ren tijdens een bijeenkomst in de Vituskerk in Hilversum, die om 14.30 uur begint. Info: 035- 217751. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 0', C O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071 -356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKE ONGEVALLENDIENST °r Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES tt Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 07P ABONNEMENTEN h bijvooruitbetaling: [c per maand (acceptgiro) |q per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) F per kwartaal (autom. betaling) ij per jaar (acceptgiro) h per jaar (autom. betaling) L VERZENDING PER POST f, per kwartaal (NL) hebben of blind zijn (of een andereT dicap hebben), is een samenvatting*'r regionale nieuws uit het Leidsch Darr geluidscassette beschikbaar. Voor in 08860-82345 (Centrum voor Gespri tuur, Grave). Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 eik woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessr en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo<L ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur L Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30f' na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen^ pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasf II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tok uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruit zoekmogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oo kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkui heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12