EIDEN Leidse garage wil Fiat-dealer blijven Politie neemt showmodel Ferrari in beslag 'Niet doen alsof iedereen gelijk is' iet doorgaan City Run n 'gigantische misser' ibreker verplicht naar psychiatrische inrichting CHTERGROND ©AC 2 SEPTEMBER 1995 ete voor lawaai uit café l» De eigenaar en een voormalige medewerker van café Sus toon aan de Oude Vest in Leiden zijn door de Haagse eco- jsche politierechter Van Dijk elk veroordeeld tot een boete |250 gulden. De rechter achtte de twee verantwoordelijk ernstige geluidoverlast vanuit het café in de woning van de ji. Het vonnis is gelijk aan de eis van officier van justitie, pn geluidmeting op 21 mei van het afgelopen jaar werd in oning van de buurman 47 decibel gemeten. De normen p niet meer dan 25 decibel toe. NO 1895 Maandag 2 September >n avond van Koninginnedag (Zaterdag-avond) werd op de tenmarkt alhier een muziekuitvoering gegeven door de ka ler Leidsche Schutterij, in de met vetlichtjes geïllumineerde ilijke muziektent. Zeer velen waren naar het ruime plein op- jmen om naar de muziek te luisteren, te joelen en te zingen fvens om de illuminatie van het terrein in oogenschouw te jen. Het nu en dan afsteken van bengaalsch vuur bracht aardige afwisseling teweeg. NO 1970 woensdag 2 september inder geanimeerd was gistermiddag in „De Beukenhof' te [tgeest de receptie, die daar gehouden werd ter gelegenheid het afscheid van de heer E.A.E. van Dishoeck als directeur het Leidsch Dagblad. Een afscheid, dat tevens was bedoeld |cennis te maken met zijn opvolger, de heer G. Koopman, nvas een hartelijk afscheid van een man, die als commissaris aandacht nog zal blijven wijden aan de ontwikkeling van het had de vergunningen al maan den binnen toen B en W afgelo- jiet doorgaan van de City pen dinsdag vergunning gaven >p zondag 10 september is voor een koopzondag óp dezelf- jigantische misser' van de de dag. Gemeentelijk woord- ente. Dat schrijft SP'er voerder Joop Maat sprak van fan Houten in schriftelijke een'communicatiefout', n aan burgemeester en puders. Van Houten wil De SP wil nu van B en W we- i wat B en W gaan doen ten of er te veel, of juist te wei- erhaling van de blunder te nig mensen bij de gemeente be- omen. zig zijn met de coördinatie van organisatie van de City evenementen*' Het aflasten van een sportief evenement de City Bun is volgens Van Hou- hardlopers en wielrenners, ten betreurenswaardig. DE BETERE LENING OMT UIT JE OMGEVING. ...bij de Stadsbank. Persoonlijke leningen en doorlopende kredieten met dé allerlaagste rente en nog vlakbij ook! Bel of kom langs voor meer informatie. Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 16 77 77 Telefoon Na 10 oktober be- I 2 staan alle PTT-tele foonnummers In Neder land uit een reeks van tien cijfers. Jac. P. Thijsse yt a Na ruim zestig jaar I in de kluis te heb ben gelegen verschijnt nu toch weer een boek van Jac. P. Thijsse Bedrijf spant kort geding aan tegen importeur Het Leidse autobedrijf De Wit wil Fiat-dealer blijven. Het bedrijf heeft daarom een kort geding aangespannen te gen importeur Fiat Auto Nederland die eerder het con tract met het Leidse bedrijf heeft opgezegd. Het geding dient maandag in Amsterdam. van dat het dat besluit wilde te rugdraaien. De importeur zou er niet in zijn geslaagd een ge schikte opvolger voor De Wit te vinden. De samenwerking tus sen importeur en dealer ging dan ook na 15 maart gewoon verder. De Wit levert nog altijd De importeur zegde de over eenkomst vorig jaar, volgens de regels, per 15 maart 1995 op. Fi at Auto Nederland gaf er vol gens Hans de Wit van het gelijk namige bedrijf later echter blijk nieuwe Fiats af en in juni wer den zelfs afspraken gemaakt over nieuwe verkoopdoelen. Tot verrassing van De Wit bleek on langs echter dat Fiat Auto Ne derland vasthoudt aan het op zeggen van het contract. De Wit wil naar eigen zeggen via het kort geding de continuï teit van zijn bedrijf waarborgen. „We geloven in het produkt waar we helemaal op zijn inge steld. De monteurs zijn speciaal geschoold voor Fiat. We kunnen niet zomaar op iets anders over stappen. Dat vergt ook een gro te investering." De Wit ontkent dan ook dat hij met een ander merk in zee zou willen. Een aantal van zijn klanten heeft zich inmiddels achter De Wit geschaard. Zij heben de impor teur brieven gestuurd. Fiat zou de samenwerking met De Wit willen opzeggen omdat het bedrijf de verkoop doelstellingen niet haalt. Maar volgens De Wit is Leiden al sinds jaar en dag een moeilijke regio voor het Italiaanse merk. De verkoop van Fiat blijft in de Leidse regio al twintig jaar ach ter bij andere delen van Neder land. Het merk versleet de afge lopen jaren dan ook al verschil lende dealers, waaronder de fir ma Huisman, de Korevaargara- ge en -in Leiderdorp- garage Van Krey. De Wit is sinds 1988 Fiat-dea ler. Kort daarna ging garage Van Krey failliet, hetgeen nogal wat onrust in de markt teweeg bracht. De Wit: „Fiat Auto heeft ons nooit de tijd gegund om het vertrouwen terug te winnen. Men eiste direct een hoge ver koop, maar tegelijkertijd werd wel geprobeerd andere dealers aan te stellen. Iedere keer was dat heel snel in de stad bekend. Met name zakelijke klanten werden daardoor terughou dend. Die vroegen zich af hoe lang die De Wit dealer zou blij- Fiat Auto Nederland wil zo lang de zaak onder de rechter is geen commentaar geven. Acht maanden geëist voor serie inbraken DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CER8ERUS Voor zeven inbraken in wonin gen in Leiden en diefstal van een tas is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 36- jarige Leidenaar door officier van justitie, mr. D. Kuipers, een celstraf van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk ge- eist. Omdat de 36-jarige al ge ruime tijd in voorarrest heeft gezeten, verzet de officier zich er niet tegen als het resterende deel van de straf in onbetaalde arbeid wordt omgezet. De officier hield er in zijn eis rekening mee dat de drugver slaafde Leidenaar zich in een af kickcentrum heeft laten behan delen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Computerclub LEIDEN De Hobby Computerclub (HCC) organiseert vanaf morgen elke eerste zondag van de maand computerbijeenkomsten. De bijeenkomsten worden van 13.30 tot 16.00 uur gehouden in het DOCOS tafeltenniscentrum en zijn ook voor niet-leden toe gankelijk. Toegang is gratis. Zestienhoventoer LEIDEN Fietsvereniging Swifttoer orga niseert op 3 september de Zes tienhoventoer. Er kan 30 of 60 kilometer gefietst geworden. De start is tussen 8.30 en 12.00 uur vanaf het clubhuis aan de Wil lem van de Madeweg. Deelna me kost 2,50 gulden, deelne mers onder de 16 betalen 1,50 gulden en gezinnen 5 gulden. Weer conflict om auto videotheek De rode Ferrari die twee jaar lang de etalage van videotheek Videoworld aan de Korevaar- straat sierde is vanmorgen in opdracht van de politie wegge sleept. Eigenaar J. Verbaan is woedend. Zijn raadsman R. Dormeier heeft bij korpschef van politie J. Molenaar gepro testeerd tegen de gang van za ken. „Ze hebben die auto in be slag genomen zonder goede grond en zonder achterlating van een kwitantie. Zulk gedrag hoort niet thuis in dit land in deze tijd." De rode Ferrari 308 is niet de eerste auto waarover Verbaan met autoriteiten in de clinch ligt. Een conflict over een be stelbus met reclameborden op het dak van een pand aan de Korevaarstraat sleept al acht maanden. „Ze hebben natuur lijk de ziekte in dat ze die auto er niet af krijgen en nu hebben ze deze in beslag genomen", zegt Verbaan. En ook Dormeier vermoedt dat de gemeente en de politie op zijn cliënt hebben zitten 'loeren'. Volgens de politie is de zaak simpel en duidelijk. „Agenten troffen vrijdag om tien over half negen op dé Korevaarstraat een rode Ferrari zonder kenteken platen en zonder kentekenbe wijs deel drie", aldus woord voerder T. Stuifbergen. „En als zo'n dure auto op de openbare weg staat zorider dat wij kun nen vaststellen wie de eigenaar is dan gaat die mee naar het bureau voor identificatie. Maar volgens Verbaan was het voor de agenten heel een voudig geweest om vast te stel len wie de eigenaar was. „Die auto heeft twee jaar bij mij in Agenten bekijken de Ferrari die in beslag werd genomen. de etalage gestaan, dat weet ie4 dereen. Ik ben aan het verbou wen en die auto gaat eruit, dus die hebben we de straat op ge duwd. Hij zou naar mijn garage aan de Maresingel worden ge bracht. Maar hij stond nog geen tien seconden op straat of de politie was erbij. Ik heb ge zegd dat die auto van mij was, mijn personeel stond er om heen, allerlei voorbijgangers die het wisten... Maar er was met die mensen niet te pra ten." Volgens Stuifbergen waren de verklaringen van eigenaar en getuigen niet voldoende. „Hij moet met papieren kun nen aantonden dat die auto van hem is. Nou, dat kon hij niet." Maar Dormeier vindt dat een formeel en ambtelijk standpunt dat nergens op slaat. „Het in beslag nemen is een dwangmiddel waartoe je niet zomaar mag overgaan. Die agenten wisten donders goed waar die auto vandaan kwam. En de eigenaar was bij de hand." De politie heeft Verbaan in middels medegedeeld dat hij, mits hij aantoont dat de Ferrari van hem is, de auto aan de Langegracht kan komen opha len. Maar dat is de boze Leide naar niet van plan. „Ze komen 'm maar brengen." Zijn jurist is het daar van harte mee eens. „Als hij die auto gaat ophalen zou hij daarmee feitelijk zeggen dat er wat hem betreft niets aan de hand is." Collegevoorzitter Vredevoogd aan de vooravond van academisch jaar universiteit. foto loek zuiderduyn IAAG\LEIDEN UREAU CERBERUS 21-jarige Leidenaar - ver- oordelijk voor zo'n 15 in- en in Leiden, Voorschoten, rijk en Noordwijkerhout - is' ren door de Haagse recht- van rechtsvervolging ont- in en in een psychiatrisch ;nhuis geplaatst. De man bleek tijdens de inbraken, die zijn gepleegd in het najaar van 1994 en in het voorjaar van 1995, psychisch zo in de war te zijn geweest dat hij niet wist wat hij uithaalde. Twee gedragsthe rapeuten noemden de man in hun rapporten ontoerekenings vatbaar. Tijdens de strafzitting in Den Haag namen de officier van jus titie en ook de rechtbank dit oordeel van beide deskundigen over. De rechtbank bepaalde dat de man zich een jaar lang in een psychiatrische ziekenhuis moet laten behandelen. De ver dachte stemde in met dit von nis. „Ik moet alles eens goed op een rijtje zetten", zei hij eufe mistisch. De man had zich schuldig ge maakt aan diefstallen in wonin gen, waaronder zijn ouderlijk huis, winkels, en auto's. In een winkelcentrum stal hij een col lectebus van een collectante van Jantje Beton. Het geld ging op aan drank en drugs. De man bekende tijdens de rechtszitting alle strafbare feiten, alhoewel hij ze niet allemaal meer even hel der wist te herinneren. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een grauwsluier van gelijkheid hangt over de Nederlandse uni versiteiten. En daar wil hij van af. „Universiteiten lijken nu te veel op elkaar en dat is dode lijk." Het zal heel wat jaren in beslag nemen voordat de ambi tieuze Leidse plannen zijn ver wezenlijkt. „Maar je moet wel vandaag beginnen, anders ge beurt er nooit wat". 'Leiden' wil de beste zijn: in onderwijs en onderzoek. Een kleinere universiteit waar alleen goede en gemotiveerde studen ten kunnen studeren. En wat de andere universiteiten daarvan vinden, interesseert de college voorzitter van de Leidse Rijks universiteit niet. Loek Vredevoogd staat aan de vooravond van een nieuw aca demisch jaar. Zijn tweede in Leiden. Hij heeft het druk. Want de Leidse academie, 's lands oudste, moet worden opgesto ten in de vaart der volkeren. Al les moet beter worden: onder zoek èn onderwijs. De ambities van Leiden staan verwoord in het plan 'Koersen op kwaliteit'. Een meerjarenplan, maar vol gens Vredevoogd staat er al het een en ander 'op poten'. „Faculteiten zijn al druk bezig hun onderwijs beter te organi seren. Zo moeten er vaste aan spreekpunten komen, zodat duidelijk is wie verantwoorde lijk is voor het onderwijs. Bo vendien willen we goede docen ten een onderwijs-carrière bie den. Ook gaan we een proef doen met een bindend studie advies voor eerstejaars studen ten. Want we willen straks al leen goede en gemotiveerde studenten in Leiden behouden. Omgekeerd hebben wij hen straks ook iets extra's te bieden: masterclasses waar zij zich ver der kunnen bekwamen." „Wat het onderzoek betreft: er komt een stimuleringsfonds voor goed en vernieuwend on derzoek en onderwijs. Het colle ge van decanen bepaalt twee keer per jaar welke dat zijn. In die pot zit jaarlijks zo'n 4,5 mil joengulden." Daarnaast is een commissie onder leiding van professor Van der Waals op dit moment bezig de kwaliteit van het Leidse on derzoek en onderwijs door te lichten. Vredevoogd: „Want we moeten keuzes maken. Wat goed is en toekomst heeft, moe ten we behouden. Wat niet goed genoeg is maar er wel bij- hoort, moet worden versterkt. En wat we niet nodig hebben, moeten we afbouwen. Goed on derzoek gaan we straks extra belonen." Vredevoogd weet dat binnen tien jaar ongeveer de helft van zijn personeel uitstroomt. Dat geeft hem mogelijkheden voor een 'flexibel' personeelsbeleid. „Minder vaste dienstverbanden, meer kansen voor jonge en veelbelovende onderzoekers. De universiteit zat jarenlang potdicht. Het moet weer een open instelling worden met kansen voor jonge talenten." „Laten we nou niet doen alsof iedereen-gelijk is, want dat is niet zo. Wij willen ons profile ren, zodat we straks ook stu denten trekken uit andere delen van het land. ik hoop dat men sen straks bewust kiezen voor deze universiteit, op basis van ons profiel. En wat andere uni versiteiten daarvan vinden, in teresseert me niet. We praten daar ook niet over. Iedereen broedt blijkbaar zijn eigen plan netjes uit." Hij houdt zich op de vlakte als de uitgelekte plannen van mi nister Ritzen ter sprake komen. „Ik heb zelf op het ministerie van onderwijs gewerkt en weet dat die op het laatste moment, vlak voor Prinsjesdag, nog kun nen veranderen." Hij voelt in elk geval niets voor een driejari ge universitaire opleiding. „Dat kün niet. Maar ik vind het ook niet goed om alle opleidingen in vier jaar te stoppen: niet elke opleiding is hetzelfde." Vredevoogd voelt veel voor Ritzens plan om de universitei ten te financieren op basis van diploma's en niet op basis van inschrijvingen. „Dat verplicht ons tot een uiterste inspanning om studenten naar de eindstreep te brengen." De collegevoorzitter hoopt wel dat de overheid zich in de toekomst terughoudender op stelt als het om het hoger on derwijs gaat. „Ze zou zich alleen nog moeten bemoeien met de toegankelijkheid en de kwaliteit van het onderwijs en de finan ciering van het fundamenteel onderzoek." door: Henny van Eqmond Referendum schaadt relatie tussen burgers en politiek referendum komt voort uit de nota be- ïrlijke vernieuwing. Politici werden ge- fronteerd met een steeds geringere he istelling van Leidénaars voor hun da- Zij bedachten een reeks van maatrege- om de burger bij de politiek te betrek- Het referendum is het meest opvallen instrument. Maar dat heeft nog geen ment goed uitgepakt, de eerste volksraadpleging die wérd ge- den na een initiatief uit de bevolking r het Koninklijk Militair Invalidenhuis de Hoge Rijndijk) reageerde de politiek mgemakkelijk. De gemeenteraad vond onderwerp, bebouwing van een terrein, nlijk niet geschikt. Maar die mening d gelogenstraft door de Leidenaars. Vol- ïnde kiezers brachten hun stem uit en rden zich tegen het bouwplan. Die uit- aak kwam Leiden te staan op een scha- :laim van 2,5 miljoen gulden van de bou- laf het begin heeft de Leidse politiek delijk gemaakt geen referendum te wil- over het verpleeghuis. Ook gisteren, de handtekeningen werden ingeleverd, geerden raadsleden weer uiterst nega- En die reactie is op z'n minst vreemd te men. Want wat was het doel van het re- ndum? De relatie tussen de burgers en Het referendum, bedoeld om de relatie tussen Leidenaars en politiek te verbeteren, dreigt een tegenovergesteld effect te krijgen. De Leidse politiek wordt geconfronteerd met een tweede aanvraag, ditmaal over de bouw van een verpleeghuis in een deel van het Noorderpark aan de Willem de Zwijgerlaan. En hoe reageert de politiek op de actie uit de bevolking? „Verspilde moeite." Het is een reactie van politici die in de problemen zitten. Problemen die zij zelf veroorzaakt hebben. de politiek verbeteren. Door e<?n afwijzing van de aanvraag wordt het beeld dat politici nooit naar burgers luisteren alleen maar versterkt. De politieke reacties zijn ook in een ander opzicht onverstandig. Ruim vijfduizend Lei denaars hebben door hun handtekening te kennen gegeven de bouw van het verpleeg huis als een probleem te ervaren. Negatieve reacties daarop als 'het gaat maar om een klein stukje van het park', 'er hoeven maar een paar bomen weg' of 'het is zonde van de tijd' zorgen alleen maar voor verharding van het conflict. Op geen enkel moment is de raad de discussie aangegaan met de om wonenden. Zelfs niet nu ze daartoe worden uitgenodigd via een referendumaanvraag. Het is overduidelijk dat door dit referen dum af te wijzen de kloof tussen de Leide naars en de politiek alleen maar groter wordt. En dat heeft de politiek alleen maar aan zichzelf te danken. Direct na het refe rendum over het Koninklijk Militair Invali denhuis gingen er al stemmen op de veror dening aan te passen, zodat sommige on derwerpen niet meer in aanmerking zou den komen voor een volksraadpleging. Die wijziging is nog niet doorgevoerd. En daarmee heeft de politiek zichzelf diep in de nesten gewerkt. Zij heeft spelregels opgesteld waaraan een referendumaan vraag moet voldoen. De aanvragers voldoen aan die normen en krijgen toch te horen dat hun verzoek niet wordt gehonoreerd. En daar blijft het niet bij. De dames en he ren politici bagateliseren de kritiek en gaan een inhoudelijke discussie uit de weg. Ooit bedoeld om de kloof tussen politiek en be volking te verkleinen is het referendum zo verworden tot een splijtzwam.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11