•J Laguna Break alternatief ruimtewonder Nederlandse Volvo staat voor begin nieuw tijdperk O Weg en wiel Topsnelheid op roeitandem /RIJDAG1 SEPTEMBER 1995 iiktie 2 ig van iet 42* iet jaai nsen 1 de tn lan be* iden I ;1. Vij Mogelijke fusie Mitsubishi/Honda Volgens Japanse banlders is Mitsubishi met Honda in ge sprek over een mogelijke fu sie tussen beide fabrikanten. Dit meldt het gezaghebben de tijdschrift Far Eastern toverkopen uitbreiden en dat zou mooi kunnen via de vestigingen die Mitsubishi al in diverse landen heeft. Het is niet de eerste keer dat samengaan van Economie Review deze week. Honda en Mitsubishi wordt gepraat, enige jaren geleden trok Honda zich terug uit de besprekingen omdat het bang was zijn onafhankelijk heid te verliezen. i grote mo gelijkheden voor een geza menlijk optreden, vooral ii Azië. Daar wil motorfiets marktleider Honda zijn au Nieuwe Fiat uit Argentinië loor een nieuw te bouwen au- I ofabriek in Argentinië die aan j.000 mensen werk kan bieden jeeft Fiat een bedrag van een dat A''iarrï gulden uitgetrokken. Met wachten is nu op instem- ,f htsPiHg van Argentijnse rege- Jng. De fabriek zou vanaf eind ue CtQQC mnslal mat in har model r -aanduiding 178 gaan bou- 1 iven in een tempo van 150.000 de sit?er ïaar' Later zou er een twee" ren re moc^e' kunnen bijkomen, e beef aarmee no8 zou veauiUi8en- -iat heeft al fabrieken in Brazi- i ië, die als eerste de wereld-auto '178' gaan maken. Er komt een breed gamma van varianten: 3/5-deurs, 4-deurs sedan, sta tionwagon, pick-up en bestel wagen. Als technische basis dient de Punto/Tipo. Gaande weg moet in steeds meer lan den de produktie van deze auto starten, tot zelfs in Europa. Hij is wel speciaal bedoeld voor minder hoog ontwikkelde lan den, waarbij in onze buurt te denken valt aan Griekenland, Turkije en het voormalig Oost blok. Bij ons komt Fiats 'wereld auto' niet op de markt. ambo Fleurige muziekdoos in de auto i de c r ;J>EN HAAG GPD £erder dan met auto's maakte Korea naam met gunstig ge prijsde elektronica. De combi- 000 tensif aa^d'at'e auto~e'eFronica ligt d311 edrii\loor Fand; autoradio's dus. 000 e'et mefk Haitai heeft nu een n b^ederlandse importeur gevon den in accessoirespecialist Au- tovision te Hoofddorp. In Euro pa is de Koreaanse fabrikant Binds 1990 actief, met als doel volledige dekking van de Eu- ropese markt. 40,De radio's komen nu zelfs uit a jeen fabriek in Frankrijk. Haitai 1 3ikoert een compleet programma j^jvan radio's in combinatie met i 37jcassette- of cd-speler, multi-cd- 1 i speler, luidsprekers, extra ver sterkers enzovoort. Uiteraard zijn daaronder ook modellen met de typische Europese voor ziening Radio Data System RDS, inclusief de nieuwste functies EON automatische zenderwisseling en program masoort aanduiding PTY. Bijzondere aandacht trekt men met de middenklasse radio/cas sette combinatie T-800. Die kost 399 en kan met zes ver schillende kleuren voor het af neembaar frontpaneel geleverd worden. Dat paneel is transpa rant, het hele front licht bij in geschakeld apparaat in kleur op. Groen, blauw, paars of wat minder opzichtig kleurloos en grijs/zwart is mogelijk. DEN HAAG. GPD Bij de motorfietsafdeling van BMW hebben ze geen reden tot klagen. Van de nieuwe genera tie vierklepsboxers zijn tussen 1993 en juli van dit jaar meer beursijdan 40.000 exemplaren van de band gerold van de typen R 1100 RS, GS en R. Met de voor veeleisende groottoeristen ont wikkelde R 1100 RT probeert de laten fabriek dit succesverhaal langer latente laten duren. Ondanks het vrij bullige uiterlijk van de in een windtunnel ontwikkelde kunst stoffen stroomlijn wordt een laten zeer lage luchtweerstand (0,494) 'aten opgegeven voor de RT. De TfTI tweewieler is mede daardoor rLU I volgens BMW 215 km/u snel. aankoi ^et ^et °°8 °P Z'n gro°rioeris- i,7fl tische functie heeft de RT een 12 tankinhoud van 26 liter en een j 2] in drie standen instelbare zadel- 29,g hoogte. Om ook in koude perio- 113.4 den de handen warm te houden 3| van winterharde doorrijders, 33T zijn in de stroomlijn twee af- WEGWERKZAAMHEDEN Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Geuzenveld en Rottepolderplein. Zaandam - Amsterdam (A 8) Tussen aansluiting N8 en knooppunt Zaandam. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) Ter hoogte v Ter hoogte v Den Haag richting Rotterdam (A 13) Ter hoogte van Hoornbrug. Rotterdam richting Den Haag (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg. Breda richting Rotterdam (A 16) Tussen Prinsenbeek en Zonzeel, avond en nacht. Rotterdam - Bergen op Zoom (A 29) Ter hoogte van Hellegatsplein. Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) Ter hoogte van de Heinenoordtunnel, avond en nacht. Eindhoven richting Maastricht (A 2) Tussen Maasbracht en St. Joost, overdag. Arnhem - Oberhausen (A 12) Ter hoogte van knooppunt Velperbroek, overdag. Papendrecht - Dordrecht (N 3) Tussen Papendrecht en Dordrecht. BMW R 1100 RT ontwikkeld °:j voor veeleisende groottoerist 3.1 sluitbare kleppen aangebracht. Daarmee kan warme lucht, af komstig van de in de stroom- lijnneus gemonteerde oliekoe- Ier, over de handvaten worden geleid. Om het hoofd uit de rij- wind te houden is een elektrisch verstelbare stroomlijnruit aan wezig. Ook de matzwart gespo ten koffers (inhoud 33 liter) en een (top)kofferrek zijn stan daard. In de nieuwe R 1100 RT kan hetzelfde motorblok worden aangetroffen als in de RS. Kortom: een lucht/oliegekoelde 2-cilinder die goed is voor een vermogensafgifte van 90 pk en een maximale trekkracht van 95 Nm. In tegenstelling tot bijvoor beeld landen als Japan, de Vere nigde Staten en Zwitserland wordt een katalysator (nog) niet standaard aangebracht in exemplaren voor ons land. Dit attribuut is dan ook tegen meerprijs leverbaar. De R 1100 RT is vanaf oktober te koop in ons land voor 30.500 gulden. De euforie rond het feno meen ruimtewagen (MPV) lijkt wat te zijn afgenomen. Nu heel wat merken er een in de gelederen hebben, blijkt dat lang niet zoveel mensen als verwacht warm lopen voor zo'n ruimte- wonder. En dat heeft alles te maken met de prijs. Ruimtewagens zijn indruk wekkend, multifunctioneel en heel erg ruim, maar doorgaans ook behoorlijk prijzig. De autoindustrie reageert op deze ontwikkeling door zijn oog weer wat meer te laten vallen op de stationwagon, een variant die steeds populairder wordt. Verschillende merken bieden nu stationwagons aan voor de zelfde prijs als de personenwa gen waar ze van afgeleid zijn. En ook komen er nieuwe, fanta sierijke stations op de markt, die een uitstekend (en vooral betaalbaar) alternatief bieden voor de ruimtewagens. Een mooi voorbeeld van die nieuwe station-strategie is de Laguna Break, die Renault eind september op de markt brengt. Het is een zeer ruime, origineel vormgegeven auto met veel comfort en dezelfde rijkwalitei- ten als de Laguna sedan. Want er mag vooral geen bestelwa gen-gevoel opkomen. In het bij zonder deed Renault zijn best om de Break binnenin even stil te maken als andere Laguna's en is daar goed in geslaagd. Waar sommige merken de voor keur geven aan een coupé-ach- tige achterkant voor hun sta tionwagon (onder meer Audi, BMW en Citroën) koos Renault voor maximale ruimte met een meer rechthoekige achterste ven. Originele en handige de tails benadrukken dat de Lagu na Break als privéauto is be doeld. Ford/Mazda pickups Ford en Mazda willen samen in Thailand een assemblagefabriek voor pickups opzetten. Deze moet medio 1998 klaar zijn en dan een produktiecapaciteit hebben van 135.000 stuks. De pickups zullen zowel worden verkocht in Thailand zelf als in andere Aziatische landen. Zo zijn alle versies leverbaar in 7-zits Familiale uitvoering, met een opklapbaar kinderbankje in de bagageruimte. Daarop is goed gestudeerd. Uit praktische en veiligheids-overwegingen staat het bankje met de rug in rijrichting, andersom dan in vo rige Familiales. Het bankje is niet als accessoire achteraf in te bouwen, want ermee samen gaan extra balken opzij achterin de carrosserie voor aangepaste botsveiligheid Tevens hoort er een kantelbaar paneel bij, waar door de vloer lager wordt voor meer beenruimte. Het bankje is op twee manieren op te klap pen en ook geheel te verwijde ren. Met ruim 11 centimeter meer lengte en een gewijzigde daklijn zit men vooral achterin nog vor stelijker dan in het gewone mo del. Omdat de ruitontwaseming helemaal achterin een station wagon minder vlot gaat bedacht Renault dat de achterste zijrui ten dan elektrische verwarming moesten hebben. Standaard in alle 7-zits versies, maar niet op de 5-persoons RN basisuitvoe ring. Evenmin heeft die RN dakrails, veelvuldig gebruikt om een sta tionwagon extra cachet te ge ven. Alleen de duurste versie RXE krijgt standaard nog iets moois mee: een afzonderlijk te openen achterruit, om bood schappen in te laden zonder de hele achterklep te hoeven ope nen. Als extra kan al het ge noemde wel op elke versie gele verd worden. Vanaf het najaar worden in Ne derland zeven versies geboden (nog afgezien van de Familia- De in Nederland te bouwen Volvo S4 debuteert op de autotentoonstelling van Frankfurt. j Overzicht van werkzaamheden waarbij vèrtraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen I via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Het nieuwe model Volvo, dat naast de Mitsubishi Carisma bij NedCar in Born gebouwd wordt, krijgt de aanduiding S4. Hiermee introduceert de Zweedse fabrikant een afwij kende naamgeving, die 'het tijdperk van een nieuwe strate gie inluidt', aldus Volvo-presi- dent Per-Erik Mohlin. BEESD De Volvo S4, voorheen bekend als project 'V40', debuteert bin nenkort op de autotentoonstel ling van Frankfurt en zal naar verwachting begin volgend jaar bij de dealers staan. Volvo Car Corporation onder gaat momenteel een proces van diepgaande veranderingen. De nieuwe strategie strekt zich uit van het ontwerp van nieuwe modellen tot en met de benade ring van de klant. Ook de ande re wijze van naamgeving van toekomstige modellen past daarin. De S4 is de eerste in een geheel nieuwe serie modellen. De komende vijf jaar zal Volvo jaarlijks een compleet nieuw model introduceren. Met het aanbieden van meer modellen wil Volvo nieuwe doelgroepen aanboren en zijn positie als toonaangevend automerk ver stevigen. De doelstelling voor de lange termijn is te komen tot een jaarproduktie van 500.000 auto's, aldus Mohlin. Bij de uitbreiding van het mo- dellenprogramma, zoals Volvo die voor ogen heeft, wordt de huidige type-aanduiding ontoe reikend. Het nieuwe systeem, gebaseerd op de combinatie van een letter en een cijfer, is eenvoudig, logisch en flexibel, vindt Volvo. De letter geeft de aard van het model aan, terwijl het cijfer de aanduiding vormt voor de afmetingen van de au to. Volvo gaat de volgende drie let ters gebruiken: de S voor sedan, de C voor cabriolet of coupé en de F van flexibiliteit, voor alle overige modellen. Zo staat S4 voor een 4-deurs se dan in de middenklasse en zal later dit jaar het volgende mo del uit het V40-project, de 5- deurs hatchback, F4 gaan he ten. Onduidelijk is nog welke aanduiding de geplande sta tionwagon krijgt: F4 Estate of misschien wel C4, waarbij de C dan naast cabriolet en coupé ook combi kan betekenen. In 1996 introduceert Volvo een cabriolet op basis van de huidi ge 850, die onder de aanduiding C7 in 1997 op de markt komt. Alle toekomstige Volvo's zullen hun naam ontlenen aan het nieuwe systeem van type-aan duidingen. Het lijkt er dus op dat tussen de nieuwe 'Neder landse' Volvo en genoemde ca briolet nog twee modelseries gepland staan, de 'vijven' en 'zessen'. En wellicht komt er nog een 3-serie onder de nieu we 4-serie, ter vervanging van de huidige 400-modellen. Maar zover is Volvo nog niet. Toyota ontwikkelt Europese accessoires BRUSSEL GPD Kort geleden bezochten we in België de nieuwe onderdelen- en trainingscentra van Mazda, gevestigd in de buurt van Brus sel. Ook Toyota heeft in die om gevingeen onderdelencentrum, terwijl het Europese hoofdkan toor in Brussel zelf staat. Daar is nu voor dertig miljoen gulden een nieuwe afdeling bijge bouwd voor de ontwikkeling van accessoires en voor perso- neelstraining. Net als Mazda gaat Toyota spe cifiek Europese accessoires ont wikkelen, om zijn auto's nog meer aan de lokale smaak aan te kunnen passen. Het betekent dat die accessoires dan naar Toyota's wensen bij Europese les). Met RN of RT uitrusting is er keus uit 1.8 en 2.0 liter benzi nemotoren en een 2.2 diesel. Topmodel wordt de RXE 2.0 S met de pas geïntroduceerde 140 pk 16-kleps motor. Ook met V6- motor wordt de Laguna Break gemaakt, maar daarvoor ver wacht men in Nederland te wei nig belangstelling en die zal dus bij ons niet te koop zijn. Nog iets over de uitrusting: op merkelijk genoeg ontbreekt daarin een airbag, zelfs bij de duurste versie. Zou de in no vember arriverende opvolger voor de Renault 19 die wel stan daard hebben? Die nieuwe 19- reeks zal overigens, zo verna men we, ook een bijzonder mo del omvatten dat het midden houdt tussen een stationwagon en ruimtewagen. Weer een aan wijzing dat Renault gelooft in extra ruime modellen, maar niet ziet gebeuren dat iedereen een volwaardige grote MPV kan en wil aanschaffen. Met de Laguna Break kom je ook een heel eind, want voor een prijs die zal beginnen bij net geen 40 mille staat er een prachtige alternatieve ruimte wagen voor de deur. De Laguna Break is in feite de opvolger van de 21 Nevada en in Frankrijk komt hij dan ook als Laguna Nevada op de markt. De Nevada heeft het altijd goed gedaan in ons land met als top jaar 1988, toen er 2.270 Ne vada's werden verkocht. Met de Laguna Break hoopt Renault nog betere resultaten te beha len. In 1996 verwacht men er 2.700 aan de man te brengen. Toppers bij Seat goedkoper De importeur van Seat voert een 'herschikking van prijzen' door. Meestal een eufemisme voor duurder maken, maar Seat gebruikt deze zinsnede om een prijs verlaging aan te kondigen. In vrijwel het hele gamma worden de topvarianten flink goedkoper. Op deze mooist aangeklede model len wil de importeur 'meer de aandacht vestigen'. Seat gebruikt de term her schikken omdat bij alle mo dellen gelijke, overzichtelij ke prijsverschillen tussen de diverse uitrustingsvarianten worden geschapen. Maar het belangrijkste effect is dat in de modelseries Ibiza, Cordoba en Toledo vooral de duurste uitvoeringen in prijs dalen. Bij de Ibiza en Cordoba scheelt het op top- versies 2.000 tot 2.500 gul den en in de middenmoot 300 tot 800 gulden. Bij het oudere model Toledo gaat er zelfs circa 4.000 gulden af op ruwweg de helft van alle leverbare varianten. Koepelbeurs Op zondag 17 september wordt in het Nationaal Automobiel museum te Raamsdonksveer voor de tiende keer de Koepel- beurs gehouden,het bekende jaarlijkse evenement voor lief hebbers van modelauto's en au- tomobilia. De Koepelbeurs is geopend van 10 tot 16.30 uur, een toegangskaartje kost vijf gulden, kinderen tot 13 jaar be talen drie gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij foto volvo W houtge- maakte roeitandem, de 'Flying Dutchmen', proberen Luuk van Dinther en Wilbert Thijsen het wereldkampioen schap voor ligfietsen te winnen dat deze week in Lelystad wordt gehouden. De basisvorm van het voertuig is een twee- persoonsfiets, die wordt aangedreven door met armen èn benen een roeiende beweging te maken. Via een ketting wordt deze beweging overgebracht op het achterwiel. Ontwerper Derk Thijs toonde een jaar geleden aan dat het roeiprincipe een fiets uiterst ef ficiënt kan voortbewegen. Op een roei-ligfiets won hij een wedstrijd Parijs-Amsterdam met een voorsprong van maar liefst anderhalf uur op deelne mers met normale ligfietsen en racefietsen. Dit succes was aanleiding om een dergelijk voertuig voor twee personen te ontwerpen. Nol Twigt van het ontwerpbureau NTO tekende voor het ontwerp. Hout als bouwmateriaal voor een moderne fiets is nog niet eerder toegepast. De bouww- wijze houdt volgens de ontwer per het midden tussen die van een race-auto en een zeilboot. r achter. Na het wereldkampioenschap ligfietsen verschijnt de Flying Dutchmen op 9 september op nieuw aan de start voor de rit Parijs-Amsterdam. Op grond van de opgedane rij-ervaringen werpen coureurs en ontwerper zich vervolgens op de bouw van lig- en roeifietsen voor een en twee personen. Er zijn al plan nen om de Flying Dutchmen in een serie van vijf tot tien stuks te bouwen. Fietsers hebben al belangstelling getoond, omdat met de roeibeweging veel meer spiergroepen getraind worden. Roeiers zijn enthousiast over de nieuwe vinding, omdat zij daar mee op het droge kunnen trai nen. Meer informatie geeft Nol Twigt van NTO in Hoorn, tel. 02290-70726. Wegwijzers Een van de proefprojecten van het Masterplan Fiets van de tekening ontwerpburo nto rijksoverheid is het plaatsen van betere wegwijzers voor fietsers. Om te beginnen in Utrecht heeft de ANWB 150 borden op belangrijke kruispunten ge plaatst. Daarna is Haarlem aan de beurt. Er wordt niet zozeer verwezen naar plaatsen of wij ken als wel naar sociale reisdoe len als werk, studie, sport en station. Doel van de nieuwe wegwijzers is het stimuleren van het Fietsgebruik. De fietser zal merken dat over de beweg wijzering is nagedacht. Waar in de meeste gevallen fietsers de zelfde kant worden opgestuurd als auto's, zijn nu kortere en handiger routes aangegeven dan gebruikelijk. De nieuwe borden zijn wit met rode letters, toeristische be stemmingen staan er in groene letters op. Het plan is om heel Nederland binnen tien jaar van deze fietsersborden te v BLIK IN HET VERLEDEN fabrikanten vandaan zullen ko men. Verder biedt men nu een centrale trainingsmogelijkheid vooralle Europese importeurs, inclusief training in carrosserie reparatie. Er zullen tevens tech nische handboeken gemaakt worden, die nu nog (misschien niet altijd even perfect vertaald) uit Japan komen. In 1970 verraste Opel de autowereld door de Opel Manta op de markt te brengen. Een, zeker voor die tijd, fraai gelijnde sportcoupé, gebaseerd op het onderstel en de motorisering van de op hetzelfde moment gelanceerde Opel Ascona. Op 9 en 10 september viert de Opel Club Nederland in Autotron Rosmalen het feit dat de Manta een kwart eeuw geleden werd geïntroduceerd. In totaal zijn er tot 1990 ruim een miljoen Manta's gebouwd, waarvan er 46.108 in ons land zijn verkocht. foto opel Nederland

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7