Nieuwe conferentie over Noord-Ierland Nederlandse vrouwen eisen Haags protest bij Chinezen De tranen van - MyrnaGoossen- Buitenland r Belfast staat stil bij doden Weer aanslag in Algiers Twee van de drie Fransen zijn tegen kernproeven Vermiste EU-waarnemers op weg naar Belgrado !.;|e siklls Spraakmakender dan ooit! premier 1 njab MARCO VAN BASTEN Crisis br WILU enSOR bii elkaar! lad Privé Druk op Bosnische Serviërs was nog nooit zo groot ir na overgave Japan 9p Hawaiï herdenken de Amerikanen de komen- ficiële einde van de Tweede Wereldoorlog, dat op ■j45 kwam met de ondertekening van de overgave ers aan boord van de Amerikaanse oorlogsbo- i de baai van Tokyo (foto boven: de Geallieerde lier generaal MacArthur tekent het document), pn en zijn vrouw Hillary zijn gisteren op Hawaiï [>e First Lady had problemen met de wind en wist I haar hoed op te houden. foto's reuter voor journalisten Indonesië echtbank in de Indonesische hoofdstad Jakarta -disten Achmad TauFik en Eko Maryadi elk tot fht maanden celstraf veroordeeld. De twee voor- en van de onofficiële Alliantie van Onafhankelijke §JI) werden schuldig bevonden aan het prediken ^ndschap tegen de Indonesische regering. Tegen week vier jaar geëist. AJI is een jaar geleden op- ie officiële journalistenbond PWI had geweigerd ijte protesteren tegen het verschijningsverbod van jeekbladen. jenoemt nieuwe premier ^ident van Rwanda heeft Pierre-Celestin Rwige- Hutu, gisteren benoemd tot nieuwe Ruandese Weidde de staatsradio'. Rwigema, die minister van D< volgt Faustin Twagiramungu op. Diens ontslag vr^rnstige politieke en etnische crisis in de hoofd- Riigema is econoom en als gematigde Hutu lid van 34als Twagiramungu. iar Nicolaas II geïdentificeerd De stoffelijke resten die in 1991 werden gevonden Ekaterinburg in de Oeral, zijn van Nicolaas II, de phe tsaar. Dat hebben Amerikaanse en Russische i bevestigd. Het DNA uit het gevonden skelet, de ügerafdruk', is vergeleken met dat van George Ro tste broer van de Russische keizer. Diens resten r opgegraven uit de keizerlijke crypte in St. Pe- e identiteit van de resten wetenschappelijk is vast- Nicolaas en zijn gezin eindelijk officieel worden 13 'ïisstraf dreigt voor zoon Walesa iwomijr Walesa hangt een gevangenisstraf boven officier van justitie in Warschau heeft een strafver- [ïem ingesteld, nadat hij woensdag bij een stop- Vagen op de auto voor hem was gebotst. Uit een Pjek dat Walesa een alcoholpromillage van 2,7 had j is een promillage van 0,2. Bovendien had de zoon Int geen rijbewijs. Dat is hem in 1992 voor vier jaar dat hij in Gdansk de macht over het stuur had ver- figereden op een kleuterleidster. Hij kreeg toen T^vaardelijke gevangenistraf. D doden bij mijnongeluk sontploffing in een kolenmijn in Mieres in Noord- isteren al aan veertien mensen het leven gekost: Tirden, vier Tsjechen en een Portugees. Directeur Ba van de mijnbouwmaatschappij Hunosa zei dat Brzaakt was door het ontploffen van mijngas. Van- anijnen van Spanje het werk neergelegd ter nage- jflde slachtoffers. Volgende week woensdag in Engeland John Major en Jon Bruton komen woensdag bij elkaar in het buitenhuis van de Britse premier, Chequers. Daar zullen de Britse en Ierse regeringsleider praten over het vredesproces in Noord-Ierland. Een woordvoerder van de Britse premier heeft dat gisteren bekendgemaakt. vredesproces in Noord-Ierland is een jaar nadat de IRA akkoord ging met een bestand in het slop geraakt na eisen van de Britse regering dat de republi keinse gewapende groep de wa pens inlevert. Pas daarna zou den besprekingen tussen alle Noordierse partijen over de toe- londen AFP-Rtr De aankondiging lijkt aan te ge ven dat Londen en Dublin tij dens intensief overleg de afgelo pen weken nieuwe stappen zijn overeengekomen om uit de im passe te geraken over de geëiste ontwapening van de IRA. Het komst van de provincie worden georganiseerd. De leider van de IRA-partij Sinn Fein, Gerry Adams, zei gis teren in Belfast ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het IRA-bestand dat de 'strategie van de vrede de juiste strategie is'. Maar, zei hij tijdens een persconferentie, 'deze strategie moet nu eindelijk worden uitge voerd. „Ontwapening dient een doel te zijn en niet een obstakel of een voorwaarde, zoals de Britse regering ervan heeft ge maakt.' Belfast Bevrijd van hun jaren lange angst staan de Noordieren dezer dagen stil bij de slachtof fers die tijdens het 25 jaar du rende bloedige conflict zijn ge vallen. Gewone burgers, Britse soldaten, politiemensen, IRA- en protestantse strijders: 3.173 na men rollen van donderdag tot vrijdagnacht over een groot scherm in het centrum van de hoofdstad Belfast. Het zijn de namen van de doden in het con flict: zij die het bestand niet meemaken. H.P. McNamee, P. Finnucane, K. Graham, L.M. Robinson, G. Sta- rett. Bondgenoot of vijand, kin deren of moordenaars, geen slachtoffer van wat eufemistisch 'de onrust' wordt genoemd ont breekt. De eerste naam is Francis McCloskey, een katholiek die op 14 juli 1969 stierf aan hoofdlet sel na botsingen met de politie in Londonderry. De laatste, poli tieman James Seymour, overleed in maart 1995 op 55-jarige leef tijd na een coma van 22 jaar als gevolg van een IRA-aanslag. FOTO EPA MARTIN McCULLOUCH Algiers Een aanslag met een autobom heeft gisteren in Algiers negen mensen ge dood en honderd verwond. De bom ontplofte op een plein (foto) tegenover het hoofdkwar tier van de Algerijnse veiligheidsdienst. Het was al de vijfde aanslag met een autobom deze maand. Nog niemand stelde zich ver antwoordelijk, maar de Algerijnse president Zéroual hield het op 'terroristen', zoals de of ficiële benaming voor radicale moslims luidt. De afgelopen weken voerden militante mos lims soortgelijke aanslagen uit als protest te gen de aangekondigde presidentsverkiezin gen. De regering wil die in november hou den. FOTO EPA HOCINE ZAOURAR parus-papeete ap-anp Demonstranten Tahiti slaags met politie kan beginnen. De confrontatie vond plaats toen de politie eer einde maakte aan de bezetting van de startbaan van het inter nationale vliegveld van Papeete Aan de bezetting namen enige tientallen mensen deel, voorna melijk oudere vrouwen. Eerdei was in de straten van Papeete a tegen de kernproeven geprotes teerd. In Duitsland overhandigde plaatsvervangende voorzittc Herta Dauber-Gmelin van de oppositionele SPD gisterei 100.000 protesthandtekeningei bij de Franse ambassade. Frankrijk staat tot nu toe oj de derde plaats wat betreft he aantal atoomproeven. Tot et met gisteren deden de Amerika nen 1.027 proeven, de Russet 715 en de Fransen 192. De Brit ten beproefden het kernwapei 45 maal, de Chinezen 43 keet Kleinere kemmogendheden zijt India, Pakistan, Zuid-Afrika ei Israël. Het preciese aantal kern proeven van deze landen is on bekend, maar zeer klein. Bijna twee van de drie Fransen zijn tegen hervatting van de atoomproeven op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. Dat blijkt uit een opiniepleiling waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd in Parijs. Verder vindt 65 procent van de ondervraagden dat president Chirac niet zonder parlementair debat of een referendum kan beslissen over de hervatting van de proeven. De peiling is ver richt in opdracht van de Green- peace-krant Observez. Uit het telefonische onderzoek blijkt ook dat 78 procent van de on dervraagden het, gezien de in ternationale politieke ontwikke lingen en de val van het Sovjet communisme, niet nodig vindt nog atoomwapens te ontwikke len. In de hoofdstad van Tahiti, Papeete, raakten ongeveer der tig betogers gisteren slaags met de politie. De demonstranten betoogden tegen de kernproe ven die Frankrijk elk moment Anderen vinden organisatie vrouwenconferentie best in orde Jury mag slechts deel racistische uitspraken horen brussel gpd los angeles ap peking* yvonne van der heijden correspondent Boze Nederlandse politievrou wen vragen van de regering in Den Haag een officieel protest tegen de omstandigheden waaronder de schaduwconfe- rentie voor vrouwen in het Chi nese Huairou plaatsvindt. „De werkomstandigheden zijn der mate slecht dat het de niet-gou- vernementele organisaties on mogelijk wordt gemaakt op effi ciënte en effectieve wijze hun taken te verrichten', aldus de tekst van het verzoekschrift. De bezwaren richten zich vooral tegen de slechte onder komens, de grote afstanden tus sen hotels en vergaderruimtes en de chaotische organisatie. „In appartementen hangen de elektriciteitsdraden los in de badkamer. De toiletpotten zijn niet vastgezet. En ze stoppen ook nog eens acht mensen in één appartement, dus twee we ken lang geen enkele privacy. Het is ronduit beledigend dat vrouwen in zulke appartemen ten worden ondergebracht", lichtte een verontwaardigde Els Berger gisteravond de klachten toe. Zij is een van de tien leden van de delegatie van het Euro pean Network of Policewomen. Opmerkelijk is overigens dat het de politieagentes gistermid dag niet lukte de hele Neder landse delegatie van bijna drie honderd mensen achter het verzoekschrift te krijgen. Een andere Nederlandse deelneem ster die bij het delegatie-overleg aanwezig was, zei gisteravond dat de politievrouwen de pro blemen wel erg zwaar hebben aangezet. „Er zijn inderdaad wel kleine dingetjes waarop wat valt aan te merken. Bussen staan niet altijd klaar en dan moet je wachten. Over het alge meen loopt eigenlijk alles ge woon goed. De meeste vrouwen zijn volgens mij zeer tevreden, althans niet echt ontevreden", aldus deze Nederlandse. De meesten van de deelne mers aan wie gisteren in Huai rou werd gevraagd naar hun er varingen, antwoordden 'zeer enthousiast' te zijn. Rechter Lance Ito heeft gisteren beslist dat de jury die de van tweevoudige moord beschul digde voormalige football-ster O.J. Simpson moet berechten slechts twee van de 41 racisti sche uitlatingen van politiere- chercheur Mark Fuhrman mag horen. De beslissing van de rechter is een ernstige tegenval ler voor de verdediging, die de kroongetuige te kijk had willen zetten als een verstokte racist, die er zijn hand niet voor om draait met bewijsmateriaal te knoeien om zwarte verdachten veroordeeld te krijgen. Intussen heeft bijna de hele bevolking van de Verenigde Staten de op schepperige uitspraken van Fuhrman tijdens een reeks in terviews met een scenario schrijfster kunnen horen. Senders tonen TV-beelden De Bosnische Serviërs zeide dat ze de doodgewaande waai nemers uit voorzorg had vastge zet, om ze te beschermen tege wraakacties van de bevolkini De vermiste waarnemers ware onderweg naar Pale, het hoofd kwartier van de Bosnische Sei viërs, toen ze 'zoekraakten'. Z wilden in Pale proberen een bc lofte los te peuteren dat de hiï torische Koratische havensta Dubrovnik niet (meer) zou woi den gebombardeerd. Twee dagen heeft mevrou* Schoonenwolf doodsangste uitgestaan over het lot van ha; man. Gisteravond even vot acht uur haalde ze opgeluel adem. Haar 50-jarige echtgt noot blijkt volgens een fax va een bevriende collega in Most; niet bij de NAVO-bombardt inenten om het leven te zijn gi komen, maar gegijzeld in Pali Beelden van de Bosnisch-Serv sche televisie leveren een ha uur later het bewijs. De vijf EU-waarnemers, die sinds maandagavond werden vermist, zijn door de Bosnische Serviërs vrijgelaten en inmid dels op weg naar Zagreb. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie vanoch tend bevestigd. Verdere infor matie over de vermiste vijf ont breekt nog. Van de vijf werd eerder nog gedacht dat ze dood waren. De vrees bestond dat ze bij de NAVO-aanvallen om het leven waren gekomen of dat ze waren gedood door de Bosni sche Serviërs. „We hebben een goed gevoel. We denken dat het mogelijk is dat ze spoedig in Belgrado arri veren". Zo luidden gisteravond laat al de voorzichtige, diploma tiek gekozen woorden van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken over het lot van vijf waarnemers van de Europe se Unie. Onder hen de de Ne derlander Peter Schoonenwolf, een 50-jarige beroepsmilitair uit Amersfoort. .mier van de t Punjab, is gis- I. Hij kwam om 'ringsgebouw in Tiandigfh een i<n de ai o van "aderen von- dc, terwijl dertig .lVd(. kten. Radi- iben de verant- A voor de bom- Ge Nd-- cl het persbureau >eweging Babbar >h. zelf een sikh, idat hij de sikh- heeft verraden", dertekend door n Babbar Khalsa ilitie worden ge- Dedt sinds de ja- :n bloedige op- hs die naar af- ven. Singh was injab sinds 1992. nd om zijn harde methodes, waar- tand van zijn ge- ;streed. TOCH VERZOENl HET DRAMA VAN HAAR EENZAAMHEID belgrado dusan stojanovic In de meer dan drie jaar die de oorlog nu duurt hebben de Bosnische Serviërs nooit van zoveel kanten tegelijk onder druk gestaan. Begin augustus ging hun enclave Krajina in Kroatië verloren en het Kroatische leger dreigt bij Dubrov nik Servisch gebied in Bosnië binnen te vallen. In Midden-Bosnië biedt het le ger van Bosnische moslims en Kroaten de Serviërs harde weerstand. Sinds woensdag hebben de Serviërs er een duidelijke vijand bij en worden hun stellingen in heel de republiek aange vallen door NAVO-straaljagers. Tegelij kertijd hebben de Amerikanen een di plomatiek offensief geopend, waar de Servische president Slobodan Milosevic volledig achter staat. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, wil de schijn vermij den dat hij naar de onderhandelingsta fel wordt gebombardeerd om een vre desregeling voor Bosnië te accepteren. Hij sprqk na de aanvallen van harde taal en verschuilt zich voorlopig achter Milosevic. Op het moment dat NAVO-straaljagers Servische militaire installaties in Bosnië in de as legden toonde Milosevic zich in Belgrado enthousiast over het vredes voorstel dat de Amerikaanse ondermi nistervan buitenlandse zaken Richard Holbrooke kwam toelichten. Karadzic zei meesmuilend dat het Westen met zijn volk wil praten, maar het ook bom bardeert. Maar uiteindelijk wordt niet Karadzic, maar Milosevic gezien als de leider die druk kan maken en over oorlog en vre de kan beslissen. Milosevic steunde im mers ook de Servische opstand nadat Bosnië zich in 1992 onafhankelijk ver klaarde van Belgrado. De Bosnische Serviërs hadden mede dankzij de steun van Milosevic een overwicht aan zware wapens opgebouwd, waarmee zij de oorlog jarenlang naar hun hand hebben kunnen zetten. Juist dat belangrijke mi litaire voordeel lijkt nu door de NAVO- aanvallen verloren te gaan. In Washington en andere Westerse hoofdsteden was er van tevoren reke ning mee gehouden dat de Bosnische Serviërs het Amerikaanse voorstel net zo lang zouden becommentariëren en heen en weer draaien totdat het net als eerdere vredesinitiatieven een zachte dood zou sterven. Slechts door de Ser viërs op het slagveld te treffen zouden zij tot concessies kunnen worden ge dwongen. In de bloedige granaataanval van de Serviërs op Sarajevo, waarbij maandag 37 mensen omkwamen, vond de NAVO de perfecte aanleiding om vergeldings- aanvallen uit te voeren op Servische stellingen. Welke Servische eenheid de granaten heeft afgevuurd of van wie het bevel kwam is niet bekend. De Serviërs lijken de massale acties die de NAVO onderneemt in ieder geval niet te heb ben ingecalculeerd. Mogelijk heeft de NAVO een beslissen de actie ingezet die een einde maakt aan de strategie van de Serviërs: het langdurig belegeren van steden zonder ze in te nemen en daarmee het gijzelen van Kroatische en moslim-burgers. Of alle Servische leiders het nog wel met die koers eens zijn is niet zeker. Tussen Karadzic en zijn generaal Ratko Mladic is een machtsstrijd gaande. Momcilo Krajisnik, een van de belang rijkste adviseurs van Karadzic, viel zijn leider woensdag eveneens af en zei dat er ondanks de NAVO-aanvallen moge lijkheden tot overleg zijn. Krajisnik denkt dat de Bosnische Serviërs nu eie ren voor hun geld moeten kiezen om te voorkomen dat ze door de NAVO en de legers van moslims, Bosnische Kroaten en Kroatië verder worden teruggedron gen en geen aanspraak meer kunnen maken op gebied dat ze nu bezet hou den. Holbrooke was gisteren in Zagreb om het plan uit te leggen en het commen taar van Milosevic over te brengen. De onderminister moet de toezegging van Kroatië zien te krijgen dat het land geen nieuwe eisen gaat stellen of een offen sief opent, waardoor het vredesplan als nog ondermijnd zou kunnen worden. Ook van de Bosnische moslims ver wacht Washington terughoudendheid. Voor Milosevic is er een belangrijke prijs te winnen als de vrede in Bosnië wordt getekend. De VN-Veiligheidsraad zou dan de nog resterende economi sche sancties tegen Belgrado intrekken, op voorwaarde dat Milosevic Bosnië en Kroatië als onafhankelijke staten erkent. De Bosnische Kroaten en Serviërs zou den dan een confederatie kunnen aan gaan met Kroatië en Servië. Milosevic wist eerder een deel van de 3ancties uit te poetsen door vorig jaar formeel de materiele steun aan de Bosnische Ser viërs af te kappen. Milosevic, die als oorlogsmisdadiger te boek staat omdat hij de Bosnische Ser viërs drie jaar geleden tot oorlog ophits te, blijkt wederom een van de cruciale gesprekspartners. Hij zou zichzelf aan het hoofd van een Servische delegatie hebben gesteld die de handtekening onder een vredesverdrag kan zetten. Volgens de Bosnische premier Haris Si- lajdzic zijn de Bosnische Serviërs totaal irrelevant geworden. „Wat telt...is wal het regime in Belgrado zegt", aldus Si- lajdzic.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5