v-i I - Voorhoeve hoeft niet op te stappen 'Fiscus moet flexibeler omgaan met pensioen' VOLGENS KNAPPE KOPPEN DE BESTE ANTI-ROOS SHAMPOO. Binnenland Duitse deelstaat wil verdrag over Betuwelijn veranderen Slachtoffers vrouwenkampen herdacht Hoge celstraffen geëist tegen Bende van Venlo Slachtoffers verkrachtingsdrama weer naar Turkije om te getuigen Softdrughandelaars zetten jaarlijks 19 miljard om Politici zien niets in plan hogere maximumsnelheid VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 'Geheugenpillen bestaan niet' den haag Voedingssupplementen die het geheugen verbeteren, bestaan niet. Dat zeggen het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding (VoVo) en de Vereniging tegen Kwakzalverij. Daarmee rea geren de organisaties op de stroom van zogenaamde 'geheugen - pillen' die de Nederlandse markt momenteel overspoelt. De af gelopen week werden twee nieuwe voedingssupplementen geïn troduceerd: Brain Bow, dat werd ontwikkeld door een Israëlische arts en Memo Plus, een Deens produkt. Inwoners Groesbeek vinden babylijkje groesbeek Inwoners van het Gelderse Groesbeek hebben woensdagavond het stoffelijk overschot van een pasgeboren ba by gevonden. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat het meis je zeer waarschijnlijk op natuurlijke wijze ter wereld is gekomen. De politie vermoedt dat het kind kort na de geboorte te vonde ling is gelegd. Waaraan het meisje is overleden, is nog niet be kend. Urk kiest voor nieuwbouw visafslag urk» Met een krappe meerderheid van acht tegen zeven stem men heeft de gemeenteraad van Urk gisteravond gekozen voor nieuwbouw van de visafslag. Voorwaarde is dat de kosten daar van de 25 miljoen gulden niet overschrijden. De tegenstanders van de nieuwbouw vrezen door steeds kleiner wordende vang sten en de dalende prijzen een financieel fiasco. Oorzaak bosbrand blijft raadsel Apeldoorn De oorzaak van de grote bosbrand eerder deze maand bij Kootwijk blijft onduidelijk. De Apeldoornse politie heeft het sporenonderzoek zonder resultaat beëindigd. Het vuur verwoestte een natuurgebied van ruim honderd hectare. De brandweer had bijna een week nodig voor het nablussen. NS onderzoeken veiligheid alleenwerker utrceht» De Nederlandse Spoorwegen gaan onderzoeken of al leen werken aan het spoor wel veilig is. Op basis van dat onder zoek zal de NS binnen twee weken mogelijk maatregelen nemen om plekken, waar NS-ers in hun eentje werkzaam zijn, veiliger te maken. Dat zijn de ondernemersraad en de directie van Infra Services gisteren na een spoedoverleg overeengekomen. Aanlei ding van het onderzoek is het ongeluk bij Gouda afgelopen woensdag waarbij een medewerker van Infra Services om het le ven kwam. De man reed met een snorfiets over een brug langs het spoor om de baan te controleren toen hij door een langsrij dende trein werd gegrepen. Streefcijfers voor uitzetten illegalen utrecht» De politie heeft met de Immigratie- Naturalisatiedienst (IND) precies afgesproken hoeveel illegalen jaarlijks het land moeten worden uitgezet. Als zij niet aan dat quotum voldoet, dreigt zij financieel te worden gekort. Dit zegt J. Hoeksema, chef Vreemdelingendienst in de regio Flevoland, in een interview met Contrast, het orgaan van het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB). De IND bevestigt dat er in een convenant met de politie regio's streefcijfers staan maar wil niet zeggen hoe die precies luiden. Wel spreekt de IND tegen dat er sprake zou zijn van sancties of consequenties als de streefcijfers niet worden ge haald. Hormonenmaffia ook actief in Nederland Antwerpen De negen hormonenhandelaren die de afgelopen dagen in België zijn gearresteerd, hebben de verboden groei- middelen ook aan Nederlanders geleverd. Dat deelde de Ant werpse justitie gisteren mee. Justitie hoopt dat de arrestaties nieuw licht werpen op de moord op veearts Van Noppen, die zich bezighield met de bestrijding van de hormonenmaffia. Advies commissie-Witteveen: den haag gpd De minimale pensioenleeftijd moet worden verlaagd van 60 tot 55 jaar. De leeftijd waarop het maximum bedrag van 70 procent van het eindloon kan worden behaald hoort tussen de 60 en 65 liggen. Het moet mo gelijk worden pensioen op te bouwen over loon in natura en de pensioenopbouw te baseren op het oude salaris als iemand tegen het eind van zijn carrière een minder zware baan accep teert. Met onder meer deze voorstellen wil de commissie Witteveen het pensioenstelsel flexibeler maken. De adviesgroep onder leiding van mr. D. E. Witteveen, direc teur-generaal fiscaal beleid van het ministerie van Financiën, is ingesteld door staatssecretaris Vermeend. De commissie vindt dat de belastingdienst bij de be handeling van aanvullende pensioenen beter moet kunnen inspelen op veranderingen in de maatschappij. Daarom wordt er niet voor gepleit de ge wenste versoepeling wettelijk vast te leggen, maar over te la ten aan ministeriële regelge ving. De commissie heeft ook voor gesteld het percentage van het eindloon dat jaarlijks kan wor den ópgespaaïd te verhogen van 1,75 naar 2 procent. Dat maakt het makkelijker om daadwerkelijk een eindpen- sioen (inclusief AOW) van 70 procent van het laatst verdiende loon te behalen. Ook moet het mogelijk worden door te sparen tot een eindpensioen van 100 procent, als er na de beoogde pensioendatum wordt doorge werkt. Het kabinet heeft vanochtend zijn standpunt bepaald over het advies. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uitkomst daarvan nog niet bekend. a n t i r o o s ANP Algemeen Nederlands Persbur GPD Geassocieerde Pers Diensti enschede gpd De regering van de Duitse deelstaat Noordrijn- /Westfalen wil het in 1992 gesloten Verdrag van Warnemünde openbreken. Daarin zijn de Bonds republiek en Nederland overeengekomen dat de hoofdtak van de Betuwelijn bij Emmerich wordt aangesloten op het Duitse spoorwegennet. De aansluiting moet volgens de regering van Noor drijn/Westfalen uitsluitend via Oldenzaal en Ven- lo lopen. De regering van Noordrijn/Westfalen, die sinds de laatste verkiezingen bestaat uit een coalitie van de SPD en de Grünen. heeft deze nieuwe po litieke koers vastgelegd in het onlangs gesloten regeerakkoord. Door deze standpuntbepaling hoopt de deelstaat de overlast van de Betuwelijn voor een belangrijk deel door te schuiven naar de deelstaat Nedersaksen. Op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag is verrast op de koerswijziging in Duitsland gereageerd. Nog onduidelijk is in hoe verre de deelstaat-regering de aanleg van de Be tuwelijn ernstig kan vertragen. Internationale projecten zoals de doorgaande spoorlijnen beho ren weliswaar tot de bevoegdheid van de bonds- arnhem» Enkele honderden belangstellenden en genodigden hebben gisteren in Arnhem de dui zenden slachtpffers van de Japanse Vrouwenkampen in het voormalig Nederlands-Indië herdacht. In aanwezigheid van onder anderen prinses Juliana werden in de Eusebiuskerk en bij het konink lijk tehuis voor oud-militairen Bronbeek herdenkingsbijeenkomsten gehouden. Prinses Juliana legde een krans bij het Vrouwenmonument op het terrein van Bronbeek. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Politie maakt na weken eind aan gijzeling Utrecht roermond anp Een arrestatieteam van de poli tie regio Utrecht heeft woens dagmiddag een 20-jarige inwo ner van Tegelen bevrijd uit een woning in de wijk Lunetten in de gemeente Utrecht. De man werd daar sinds zondag 13 au gustus gegijzeld. Zes verdachten zijn aangehouden en worden vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Roermond. De man had een aantal ge kneusde "ribben, hij is vermoe delijk mishandeld. Volgens de politie maakt hij het 'redelijk'. De man vertrok zaterdag 12 augustus naar Rotterdam. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg zijn vriendin bericht van de verdachten, dat ze hem ge gijzeld hadden. De verdachten, in de leeftijd van 20 tot 23 jaar, eisten 100.000 Duitse mark los- Twintig jaar en TBS voor hoofdverdachten roermond gpd Twintig jaar cel en TBS met dwangverpleging. Dat was gis teren voor de Roermondse rechtbank de eis tegen de twee kopstukken (22 en 19 jaar oud) van de van zeven moorden ver dachte Bende van Venlo. Vol gens officier van justitie D. van Delft mogen de bendeleider en zijn boezemvriend, die bij alle liquidaties waren betrokken, ei genlijk nooit meer in de maat schappij terugkeren. Helaas voorziet het Nederlands straf recht niet in een sanctie die daaraan tegemoetkomt." Een 23-jarige man, die een aandeel had in zes moorden, hoorde achttien jaar cel en TBS tegen zich eisen. „Bedankt", riep hij de officier van justitie toe. Voor de twee mannen van 24 en 35 jaar oud. respectieve lijk betrokken bij de dubbele moord op een hoogbejaarde echtpaar uit Venlo en de moord op drie Turken, vroeg Van Delft twintig jaar gevangenisstraf. Tegen de 41-jarige helper van de laatste vorderde hij, onder luid applaus van de verdachte, vijftien jaar cel. Voor de 45-jari- ge man die de bende met zijn tips aanzette tot twee roofmoor den, vroeg hij achttien jaar cel. De 19-jarige ex-vriendin van de hoofdverdachte hoorde acht jaar tegen zich eisen. De zeven andere bendeleden moeten in de ogen van justitie voor hun misdaden boeten met gevangenisstraffen die variëren van vier tot twaalf jaar. De rechtbank doet uitspraak op maandag 16 september. hilversum-alanya anp-gpd 'Beste koop' volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995. De twee Nederlandse vrouwen die in mei het moord- en verkrachtingsdrama in Turkije over leefden, zullen opnieuw bij de rechtbank in het Turkse Alanya getuigen tegen de verdachten. Hanneke Adrichem (28) en Suzanne Kranenburg (26) uit Hilversum zijn 'blij' dat ze nog een keer hun verhaal kunnen vertellen en op die manier kunnen bijdragen aan het bewijs tegen de man nen die hen een hel op aarde bezorgden. Vier mannen werden kort na het drama aange houden en voor de rechter gebracht. Drie van nJ?n bekenden snel, de hoofdverdachte houdt vol ontoerekeningsvatbaar te zijn. Bij de eerste zit tingen juli waren ook de slachtoffers en de nabe staanden van de dode vrouwen aanwezig om te getuigen. Gisteren vroegen de rechters in het op zienbarende proces opnieuw een, eventueel regering, maar de macht van de deelstaten is in Duitsland groot. De koerswijziging van de deelstaatregering heeft te maken met de problematiek rond de aan leg van de noordtak op Nederlands grondgpbied. In Nederland wordt ernstig betwijfeld of de aan leg van de noordtak via Oldenzaal rendabel zal zijn. Daarom heeft minister Jorritsma begin van dit jaar overleg gepleegd met haar Duitse collega over een aanpassing van het Verdrag van Warne münde. De Bondsrepubliek heeft de Nederlandse regering daarop laten weten aan de drie grens overgangen bij Oldenzaal, Zevenaar en Venlo vast te houden. Wel verklaarde men zich bereid om tijdelijk meer goederenverkeer via Emmerich af te wikkelen, als Nederland de noordtak later zou willen aanleggen. In Noordrijn/Westfalen is men nu bang dat van dit uitstel afstel komt en dat Emmerich op den duur toch al het Nederlandse goederenvervoer moet gaan verwerken. Door te kiezen voor Olden zaal en Venlo met weglating van Emmerich hoopt de deelstaat-regering te bereiken dat de lasten van de nieuwe goederenspoorlijn beter worden verdeeld over Nedersaksen en Noordrijn/Westfa len. Kamer wil wel vergaande reorganisatie defensie Minister Voorhoeve van defensie mag blijven. De Twee de Kamer zal hem de foutjes die zijn departement maak te in de nasleep van de val van de moslim-enclave Sre brenica politiek niet zwaar aanrekenen. De bewindsman haalde gisteren tijdens overleg met de Kamer vooral bij de regeringspartijen PvdA, WD en D66 grotendeels de onvrede over het functioneren van het defensieapparaat den haag anp-gpd De Kamer wil wel meer duide lijkheid over de maatregelen die Voorhoeve wil nemen om de communicatie tussen de krijgs macht en het ministerie te ver beteren. De bewindsman wil echter eerst de resultaten van een intern onderzoek afwach ten alvorens hij met definitieve aanpassingen komt. Hij ver wacht eind oktober daarover uitsluitsel te kunnen geven. Inmiddels heeft de minister chef defensiestaf Van den Bree- men meer bevoegdheden gege ven bij de planning, voorberei ding en begeleiding van vredes operaties. Dat betekent dat landmachtgeneraal Couzy aan macht en invloed inboet. Ook worden bij de landmacht, lucht macht en marine vaste verbin dingsofficieren geplaatst om de Werkgever lapt allochtonenwet aan zijn laars den haag gpd Werkgevers negeren nog steeds massaal de wettelijke verplich ting het aantal allochtonen dat in dienst is te registreren (offi cieel: de wet bevordering even redige arbeidsdeelname al lochtonen). De drie maanden respijt die de bedrijven op 1 ju ni kregen, hebben daar geen verandering in gebracht. D66- woordvoerder Bakker wil dat minister Melkert (sociale zaken) de boete die in de wet is opge nomen (maximaal 25.000 gul den) gaat opleggen. Rosenmöl- ler (Groen Links), een van de initiatiefnemers tot de registra tieplicht, is bereid de wet te ver soepelen. Nauwelijks meer dan tien procent van de bedrijven heeft inmiddels de registratie ingele verd. Het ministerie van sociale zaken rekent voorlopig op zo'n twintig procent. De werkgevers vinden de wet te bureaucratisch en een inbreuk op de privacy van het personeel. De registratie is openbaar en moet de bedrij ven aanzetten tot het in dienst nemen van meer allochtonen. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 zijn zeer gepikeerd over de onwil van het bedrijfsle ven. Het CDA heeft er geen moeite dat het bedrijfsleven de wet aan zijn laars lapt. De chris ten-democraten waren van meet af aan tegen de registratie plicht. dagelijkse communicatie met het departement te verbeteren. Volgens de Kamer was het ook beter geweest als de Neder landse VN-militairen onmiddel lijk na de gebeurtenissen in Sre brenica zouden zijn onder vraagd over hun ervaringen. Daarmee zou Voorhoeve heb ben voorkomen dat door ver klaringen van Dutchbat-militai- ren in de media de indruk ont stond dat Defensie geen goed beeld had van de omvang van Servische oorlogsmisdaden. Hoewel de Kamer pas dins dag een defintief politiek oor deel over de minister velt, lijkt Voorhoeve niet het slachtoffer te worden. Dit ondanks de eer dere dreiging door de grote par tijen met een eigen onderzoek als de minister niet voldoende opheldering kon geven. PvdA-woordvoerder Valk wees erop dat Voorhoeve door de hele gang van zaken 'butsen' heeft opgelopen. Maar volgens hem hebben die zijn politieke positie niet ondergraven. D66- woordvoerder Hoekema zei dat het er niet om gaat 'zondebok ken te zoeken maar een koele analyse te maken van wie waar voor verantwoordelijk is'. Alleen CDA-woordvoerder De I loop Scheffer sprak van grote nalatig heden. Hij liet daarbij in het midden welke politieke gevol gen daaraan moeten worden verbonden. De Kamer kreeg van Voor hoeve een gedetailleerd verslag van de gebeurtenissen tijdens en na de val van Srebrenica. De minister betreurde de fouten (de verklaring-Franken, het ver lies van een fotorolletje, het kwijtraken van een registratie- lijst met de namen van 239 moslims). Maar hij vroeg de Ka mer tegelijkertijd de gebeurte nissen in het juiste perspectief te zien. De gemaakte taxatiefou ten en de communicatiestoor nissen hebben geen directe ge volgen gehad voor het lot van de moslimbevolking of de af loop van de gebeurtenissen in Srebrenica beïnvloed, zo stelde de bewindsman. den haag gpd Vorig jaar hebben Nederland se criminele organisaties voor ongeveer 12,5 miljard gulden aan hasj en marihuana buiten Nederland afgezet. Via de Rot terdamse haven ging nog eens voor 3,9 miljard gulden naar Duitsland, België en verder. Van de Nederlandse cannabispro- dukten verdwijnt voor 1,8 mil jard gulden naar het buiten land. De gegevens hebben de mi nister Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) ge bruikt in de drugnota. Vandaag praat de ministerraad over het al grotendeels uitgelekte be leidsstuk. Nederlandse criminelen zetten jaarlijks voor 19 miljard gulden om aan de handel in softdrugs. In Nederland zelf wordt per jaar 'slechts' voor een bedrag van 800 miljoen gulden aan hasj, marihuana en nederwiet ver kocht. Dat blijkt uit gegevens van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI), de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), het Horeca-in- terventieteam en het douane informatiecentrum Vlaardin- gen. Het IKON-programma Kenmerk kwam gisteravond met deze gegevens. den haag anp geldende maxima van 100 en 120 kilometer. De organisatie is ervan overtuigd dat de automo bilisten zich door deze versoe peling beter aan de regels hou den. Het idee van WN is volgens de twee ministeries flagrant in strijd met het overheidsbeleid. De uitstoot van kooldioxyde (C02) is nu al een probleem, laat staan als er 140 mag wor den gereden. Bovendien leiden hogere snelheden tot meer on gelukken op de toch al overvolle wegen en een hoger brandstof verbruik. Ook PvdA, WD, CDA, D66 en Groen Links zien niets in het voorstel. De ministeries van verkeer en waterstaat en milieu zien niets in de suggestie van Veilig Ver keer Nederland om onder be paalde voorwaarden de maxi mumsnelheid op autosnelwe gen te verhogen tot 140 kilome ter per uur. Ook de grote frac ties in de Tweede Kamer en de verkeerspolitie wijzen het idee van de hand. Veilig Verkeer vindt dat de snelheidslimiet op autosnelwe gen buiten de spits kan worden opgetrokken naar 140, mits au tomobilisten zich tijdens de spis of drukte beter houden aan de schriftelijke, verklaring van de slachtoffers. Vooral willen de rechters weten welke rol iedere ver dachte afzonderlijk gespeeld heeft op de fatale avond in mei. De rechters hebben inmiddels besloten de hoofdverdachte in de zaak voorlopig niet terug te sturen voor een tweede psychiatrisch onderzoek. Zij willen de uitslag afwachten van eenzelfde on derzoek dat voor de verkrachtingzaak van een Duitse vrouw loopt. Als de man geestelijk gezond verklaard wordt voor de Duitse zaak, waarin hij wel heeft bekend maar beweerde ontoereke ningsvatbaar te zijn, zal de rechter waarschijnlijk afzien van een tweede onderzoek, zei de openba re aanklager tegen deze krant. Als hij niet in orde verklaard wordt, zullen de advocaten vart de Ne derlandse slachtoffers dit aanvechten en een nieuw onderzoek eisen. De zaak is verdaagd tot 25 september. W£LK£ Z£KD£R ZÉTTEN Wé: NOU OP EN WELKE OP 7 1 V ALS DE UITKNOP NWAR OP Z'N PLAKTS PLI^TT Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3