Commissie ziet geen nieuwe alternatieven voor celstraf Op naar arbeidscontract voor vijfjaar Feiten Meningen Radicaal rechts Israël schuwt geen geweld VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 NIEUWSANALYSE Naarmate de ondertekening van het 'Oslo-2 akkoord' over de uitbreiding van Palestijns zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever naderbij komt, groeit het ex tremisme in kringen van Israëls rechtse oppositie. De Israëlische politie houdt nu ernstig rekening met de mogelijkheid dat aanhangers van radicale bewegingen een aanslag zullen uitvoeren op een Israëlische politie ke leider. De persoonlijke bewaking van premier Rabin, minister Peres (buitenlandse zaken) en andere be windslieden is verscherpt. Een van de verklaringen voor de radicalisering is het gebrek aan belangstelling voor rechtse acties en de monstraties. Hoewel een groot deel van het Israëlische publiek misschien zelfs meer dan de helft beden kingen heeft tegen het vredesbeleid van de regering, is de actiebereidheid gering. In het begin van de jaren tachtig de tijd van de Li banese oorlog lukte het de linkse oppositie honderd duizenden mensen op de been te krijgen. De emoties liepen daarbij hoog op. Zo hoog, dat een rechtse tegen- demonstrant een handgranaat onder de aanhang van Vrede Nu wierp. Een van de leiders van de organisatie, Emile Grundzweig, verloor daarbij het leven. Het is niet duidelijk waarom nu zo weinig mensen bereid zijn de straat op te gaan terwijl voor de Israëli's toch om een veel principiëler zaak gaat dan de invasie in Libanon. De discussie over de toekomst van 'Groot- Israël' heeft immers al jaren geleden een vrijwel on overbrugbare scheidslijn getrokken tussen links en rechts. Misschien heeft het te maken met de omstan digheid dat betrekkelijk weinig Israëli's de gevolgen van het huidige vredesproces aan den lijve ondervinden, terwijl in het begin van de jaren tachtig vrijwel iedereen wel een vriend of familielid had in Libanon. Daarom zijn de deelnemers aan demonstraties in overgrote meerderheid bewoners van de gebieden wier leven direct wordt beïnvloed door de beslissingen van de regering. Als de oppositie er niet in slaagt de Israëli's ervan te overtuigen dat er een geloofwaardig alternatief bestaat, zal ze het alleen aan zichzelf te wijten hebben als alle huidige protesten, demonstraties en hongersta kingen de geschiedenis ingaan als symptomen van po- lieke onmacht, aldus The Jerusalem Post eerder deze week. Of het werkelijk tot politieke moorden komt, moet worden afgewacht, maar de eerste tekenen van door frustratie gevoed geweld zijn al zichtbaar. Een paar we ken geleden passeerde een jonge kolonist op de weg Je- ruzalem-Tel Aviv een auto met minister Yossi Sarid, van de liberale Meretz-partij. Hij hield in en probeerde ver volgens Sarids dienstwagen van de weg te duwen. Na dat hij was aangehouden, verklaarde de kolonist het jammer te vinden dat hij niet in zijn opzet was ge slaagd. Bij betogingen tegen de regeringspolitiek zijn leuzen als 'Rabin verrader' of 'Rabin moordenaar' inmiddels normaal geworden. Deze week lanceerde Rechavam Ze'evi, voormalig generaal-majoor in het Israëlische le ger en nu leider van de rechtsextremistische Moledet- partij, in het parlement een verbale aanval op de Israë lische politie. Agenten zouden te hard zijn opgetreden bij recente rechtse be togingen. Minister Shachal (politie) zei deze week dat hij be schikt over informatie dat extremisten van plan zijn mi nisters aan te vallen. Hij vroeg leiders van rechtse oppo sitiepartijen hun toon te matigen, een oproep die posi tief is ontvangen door de Likuds Benjamin Netanyahu en Rafael Eitan van Tsomet. Ook de officiële Raad van Kolonisten heeft haar aanhang verzocht 'de legitieme strijd niet te laten ontaarden'. Maar uit die hoek zal het geweld waarschijnlijk niet komen. De politie besteedt extra aandacht aan margi nale rechtse groepen, zoals de verboden bewegingen 'Kach' en 'Kahane Chai' en de legale Moledet. Benja min Kahane, leider van 'Kahane Chai' beweging zegt dat een aanslag op een regeringsleider zeker tot de mo gelijkheden behoort, al zou hij daar zelf geen voorstan der van zijn. Prof.Asher Kasher, een filosoof van de Universiteit van Tel Aviv, meent dat sommige rechtse groepen 'een sfeer van terreur en intimidatie' hebben geschapen. Hij vindt de situatie van nu in menig opzicht gevaarlijker dan die tijdens de Libanese oorlog. „In de jaren tachtig ging het om mensen die zich keerden tegen betogingen door 'Vrede Nu'. Ze schaarden zich aan de kant van de regering, en tegen de betogers. De haat van nu is de haat van een oppositie en die gebruikt per definitie har dere woorden en hardere methoden, want die vormen in een democratie hun enige mogelijkheid tot verzet". Kasher raadt de regering aan een wig te drijven tus sen de gematigde oppositie en de extremisten. „Ik ben ervan overtuigd dat de belangrijkste Likud-leiders niet graag zien dat er opnieuw een granaat wordt bij een demonstratie". JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Strafdeskundigen zetten Sorgdrager voor het blok Tot haar grote spijt heeft justitieminister Sorgdrager gisteren moeten constateren dat het de adviescommissie-Korthals Al- tes niet is gelukt nieuwe alternatieven voor de gevangenisstraf te bedenken. Terwijl dat nu juist de belangrijkste opdracht was van de vorig jaar geïnstalleerde commissie. 'De gedurfde benadering' waarop Sorgdrager zo hoopte, heeft niet geleid tot nieuwe inzichten en alternatieven. De mogelijkheden voor alternatieven voor celstraf zijn niet onbegrensd. De bestaande bouwplannen voor meer cellen zullen niet voldoende zijn, aldus een commissie van deskundigen. foto loekzuyderduin De minister hecht groot belang aan het vinden van alternatie ven voor celstraffen omdat zij er niets voor voelt ongebreideld gevangenissen te blijven bij bouwen. Dat kost niet alleen veel geld, Sorgdrager vraagt zich ook af of gevangenisstraf wel de meest doeltreffende reactie is op begane strafbare feiten. De commissie blijkt zich echter niets van de overwegingen van de minister te hebben aange trokken en geeft nu nota bene als belangrijkste advies: „De be staande celcapaciteit behoeft nog een drastische uitbreiding." Geen wonder dat Sorgdrager pissig opmerkte: „Het rapport biedt weinig creativiteit." De Leeuwarder procureur-ge neraal mr. Dato Steenhuis, als adviseur verbonden aan de commissie, kan zich niet vinden in die kwalificatie: „Het verwijt van de minister kan ik niet be grijpen. Ik heb begrip voor haar teleurstelling, maar er is geen andere conclusie mogelijk dan dat er nauwelijks nieuwe alter natieven zijn te bedenken. Na tuurlijk moet het gebruik van de bestaande alternatieve straffen worden uitgebreid, maar de mogelijkheden zijn niet onbe grensd. Celstraffen zullen altijd nodig zijn." Steenhuis wist dat eigenlijk al toen de commissie nog aan het werk moest. „Ik ben dagelijks bij de problematiek betrokken. Als er nog alternatieven zouden zijn, dan hadden we die wel ge vonden. De conclusie dat ze er niet zijn, kan mij dan ook niet verwonderen." Steenhuis legt uit: „In het Ne derlandse systeem moet je toch al heel veel drempels over voor dat je in de cel belandt. Er is een heel scala aan maatregelen om iemand niet op te hoeven slui ten. Werk- en leerstraffen bij voorbeeld, voorwaardelijke straffen en boetes. Degenen die in de cel zitten, zijn die drem pels al voorbij. Daar valt in veel gevallen geen alternatief voor te bedenken." Wel heeft de commissie voorge steld de bestaande mogelijkhe den tot het opleggen van een taakstraf te verruimen. Ook moeten de bestaande mogelijk heden beter worden benut. Het college van procureurs-generaal (PG's) vaardigt binnenkort een richtlijn uit voor de officieren van justitie dat zij als het even kan een taakstraf moeten vor deren voor delicten met een maximale straf van zes maan den cel. Vordert de officier toch een celstraf dan zal hij moeten motiveren waarom. Uitbreiding van het aantal taak straffen zal het tekort aan cellen ongetwijfeld doen verminderen. Geweldige effecten moeten er echter niet van worden ver wacht, omdat het vooral relatief kortgestraften zijn die een alter natief voor de cel krijgen aange boden. Justitie heeft de afgelopen jaren al duizenden nieuwe cellen ge opend en ook nu wordt er nog volop gebouwd. Volgend jaar beschikt Nederland over twaalf duizend cellen, twee keer zoveel als zes jaar geleden. Bovendien heeft het kabinet begin dit jaar besloten dat er daarna nog eens duizend extra bij moeten. Te vens is het aantal heenzendin gen van verdachten het tweede kwartaal van dit jaar gehalveerd tot zo'n zevenhonderd. Het gaat toch de goede kant op? Steenhuis: „Er zit nu inderdaad een dip in het aantal heenzen dingen. Maar zevenhonderd is nog steeds buitengewoon de sastreus. Ik wil geen litanie hou den, want wij zijn blij met de daling. Maar de situatie dat er niemand meer hoeft te worden heengezonden, bereiken we zo niet." Steenhuis wijst erop dat de prognoses voor het huidige bouwprogramma in feite alweer achterhaald zijn. „Een bekend gegeven is dat er steeds zwaar der gestraft wordt als gevolg van de ernstiger wordende crimina liteit en door de neiging van rechters harder op te treden. Tot voor kort echter bleef het aantal opgelegde celstraffen sta biel tussen de 18.000 en 21.000 per jaar. Maar de allernieuwste cijfers wijzen uit dat dit nu ook fors stijgt, tot 24.000 vorig jaar." Ongebreideld doorbouwen dan? Steenhuis: „Niet ongebreideld. Daar valt met mij niet over te praten. Je kunt Nederland ook niet ongebreideld volleggen met autowegen. Maar ik betwijfel of de huidige bouwprogramma's volstaan. In het rapport staat ook dat de oplegging van cel straffen in Nederland welhaast tot een minimum is beperkt. Nederland scoort met zestig ge detineerden per 100.000 inwo ners Europees gezien laag. Des ondanks kampt men ook in landen om ons heen met hee zendingen." Volgens de prognoses van ju; tie zou er met de bestaande bouwprogramma's komend niemand meer hoeven te wo den heengezonden. Steenhu ziet dat dus niet gebeuren. als het al zo ver zou komen, c zijn we nog lang niet uit de p blemen. De huizen van bewa ring zitten dan nog steeds vol met mensen die eigenlijk in gevangenis horen. Er is name lijk ook nog een wachtlijst vai achtduizend kortgestraften vo wie geen plek is. Terwijl uitvo ring van straffen de essentie van een geloofwaardig straf rechtelijk bedrijf. Steenhuis waagt zich niet aap het noemen van aantallen bij, bouwen cellen. „Dan staat er morgen in de krant: Steenhui! wil er drieduizend cellen bij. Daar begin ik niet aan. De des kundigen moeten eerst maar eens nieuwe prognoses ma ken." De commissie-Korthals-Altes concludeert op voorhand al d de bestaande celcapaciteit no een drastische uitbreiding be hoeft. Tegen zo'n keiharde coj clusie kon ook Sorgdrager gist ren niet op. Met het rapport ir de hand moest ze wel conclud ren: „Ik sluit niet uit dat we op termijn inderdaad meer cellen nodig hebben." DEN HAAG HARM HARKEMA Pim Fortuyn pleit bij afscheid Erasmusuniversiteit voor eerherstel maakbare samenleving Is er na de overwin ning van het kapita lisme na de val van de Muur in 1989 geen wolkje meer aan de hemel? Zeker niet. Opmerkelijk genoeg is het na de beëindiging van de Koude Oorlog te vens duidelijker ge worden dan ooit dat de economische po- PIM FO sitie van de westerse medew< landen beslist niet onaantastbaar is. Er melden zich meer deelnemers op de wereldmarkt dan ooit te voren, gesitueerd in landen waar een verzorgingsstaat nau welijks tot ontwikkeling heeft kunnen komen, waar milieube heer schone schijn is, waar ar WIM STEVENHAGEN SrOPEMTeA f&JflTE(2EJJKl€T w STUtqJMCq [pJüfyTflüVAPfcV SlNPJ 19fio.L beid goedkoop is, waar de staat een betrekkelijk be scheiden bestaan leidt en waar belas tingen en premies laag zijn. Deze landen komen met de ontwikke ling van de informa tietechnologie zon der al te veel pro- JYN blemen bij ons bin- »r nen. Steeds meer Nederlandse bedrij ven, ook het mid den- en kleinbedrijf, zien in de ze nieuwe deelnemers naast concurrenten ook potentiële bondgenoten om te bereiken wat hier steeds moeilijker wordt: reductie van de arbeids kosten, milieukosten en belas tingen. Onze uitstekende sociale voor zieningen, onze zorg voor het milieu en de inkomsten van de overheid worden zo onder mijnd, wordt vaak gezegd. Daar is zeker iets van waar. Probleem is echter dat het op onderdelen ook niet waar is. Onze sociale zekerheid biedt bijvoorbeeld mensen geen perspectief meer op betaald werk, maar slechts een inkomensgarantie voor zo lang het duurt. Onze milieuzorg is dikwijls voorbeeldig, maar onze ongebreidelde consumptie zorgt voor toenemende milieu vervuiling. Onze overheden zijn inderdaad uitstekend toegerust, maar lijden nog steeds aan ver vetting en overproduktie van beleid. Dat neemt niet weg dat de soci ale ellende, de milieuvervuiling en een vrijwel afwezige over heid geen wenkend perspectief vormen. Daar ligt ook de uitda ging van onze tijd: dat te voor komen en tezelfdertijd ons ar beidsbestel zodanig te vernieu wen dat we die wereldwijde concurrentie aankunnen. Voor het overige zullen we het vooral moeten hebben van een toegroei naar een wereldwijd gemeenschappelijk milieube leid, een algemeen geaccep teerd minimum aan sociale ze kerheid en een stelsel van belas tingverdragen dat fiscale dum ping tegengaat. In een niet-aflatende stroom van geschriften heb ik sedert 1990 het moderniseringspro bleem van de Nederlandse sa menleving aan de kaak gesteld. Hierna zal ik kort nog eens sa menvatten wat er naar mijn oordeel moet gebeuren om er voor te zorgen dat ieder die kan werken, daadwerkelijk kan voorzien in de kosten van zijn eigen levensonderhoud. SADDER AND WISER Het eerste is het voeren van open discussies waarin niet on middellijk het haalbare, maar het denkbare centraal staat. De Nederlandse samenleving heeft zich met het rigoureus ter zijde schuiven van de idee dat een samenleving maakbaar is, het zicht op haar eigen toekomst benomen. Het geloof in de maakbaarheid bracht ons te dikwijls precies het tegenover gestelde van hetgeen we ver wachtten. Sadder and wiser zouden we nu de discussie weer op moeten nemen en in moe ten zien dat de maakbaarheid een noodzakelijke utopie is. Noodzakelijk als een wenkend perspectief dat ons op weg doet zijn. Want dat is waar het in het leven om gaat: op weg zijn, waarbij het op weg zijn belang rijker is dan het bereiken van het doel. Daarna komt het haalbare. Dan zal blijken dat er vanuit het denkbare meer haalbaar is dan indien we direct het haalbare tot uitgangspunt nemen. Daar past dus niet in het eindeloos voor zich uitschuiven, zoals nu ook door het paarse kabinet wordt gepraktizeerd. Puntsgewijs is mijn bijdrage aan het debat, naast de algemene kaderstelling, de volgende ge weest. 1Afschaffing van de Bijstands wet in de huidige vorm. Daar voor in de plaats een wet die een inkomen garandeert aan wie psychisch, fysiek of vanwe ge leeftijd niet in staat is om in het eigen levensonderhoud te voorzien. Voor alle overigen geldt bij een inkomen van min der dan 700 gulden per maand een negatieve inkomstenbelas ting van 500 gulden. Deze nega tieve inkomstenbelasting, als mede de belastingen en pre mies, wordt via een glijdende schaal geheven, zodat de prik kel om zich te verbeteren alle ruimte krijgt. De keuze tussen een dure voetgangersbrug en een goedkoop maar ar beidsintensief pontveer (zoals op deze foto tussen Woubrugge en Roelofarendsveen) wordt niet eens gesteld, laat staan gemaakt. foto wim dijkman 2. Afschaffing van alle arbeids contracten van onbeperkte duur. Daarvoor in de plaats contracten met een looptijd van maximaal vijfjaar en de ver plichting om na vier jaar een besluit te nemen over verlen ging. Het geeft buitenstaanders ruimte om toe te treden. Voor de zittende medewerker bete kent dit dat hij heel alert zal moeten omgaan met zijn posi tie en ervoor zal moeten zorgen dat zijn arbeidskracht waarde vol blijft. Een dergelijk systeem zal het Nederlandse arbeidsbe stel zeer flexibel maken, het zal de deskundigheid verhogen en zo het concurrentievermogen aanzienlijk verbeteren. BASISSTELSEL 3. Rigoureuze individualisering van de arrangementen van de verzorgingsstaat, inclusief die van de sociale zekerheid. Dit kan slechts op een beschaafde manier gebeuren - met vermij ding van de zo gevreesde 'Ame rikaanse toestanden' - door een basisstelsel dat een cultureel bepaald minimum veilig stelt. Het ligt voor de hand om dit collectief te financieren en zon der winstmotief te laten behe ren, hetgeen uitbesteding va- taken onverlet laat. 4. Voor de collectieve sector be pleit ik een verdere decentrali satie van het arbeidsvoorwaar denbeleid. Daarnaast zou het goed zijn om binnen randvoor waarden de arbeidsmarkt zijn werk te laten doen. Met andere woorden: de wet van vraag en aanbod te laten doorwerken in het arbeidsvoorwaardenbeleid. Voorts zou de overheid er ver standig aan doen het eigen be leid op werkgelegenheidseffec ten kritisch onder de loep te ne men. Te vaak komt het voor dat met veel pijn en moeite werkge legenheid wordt gecrëeerd in de collectieve sector, terwijl die el ders in de organisatie moeite loos wordt weggerationaliseerd en -gesaneerd. De keuze tussen een dure voetgangersbrug en een goedkoop maar arbeidsin tensief pontveer wordt niet eens gesteld, laat staan gemaakt. 5.In het algemeen bepleit ik het openbreken van de overlegeco nomie. In de moderne tijd past het niet haar te laten optreden namens mensen, bedrijven en instellingen die niet uitdrukke lijk hebben laten blijken daar van gediend te zijn. Maar be langrijker nog is een mentale omslag, die ertoe moet leiden dat belangenbehartigingsorga- nisaties er zelf de noodzaak van gaan inzien zich te bewijzen en niet veruer illen gaan dan bin- nh. lijke, door hun le- ffrie, bereik ligt. Te- g Laai i' ealiteit, met een gevoel van trots over hetgeen lange tijd door dit bestel is ge realiseerd, maar ook met kriti sche zin voor het vele dat is misgegroeid. De overlegecono mie voorbij dus. 6. Het draait natuurlijk bij dit les om een zich internationali serende wereldorde. Het gaat om nieuwe vormen van arbeid en tegelijkertijd om het daad werkelijke herstel van de doel stelling van volledige werkgele genheid. Dit keer compleet mfl een tijdpad, met streefcijfers waaraan we elkaar houden en waaraan we de effectiviteit van onze maatregelen afmeten. In een geëmancipeerde maat schappij, waar we geen altern^ tief hebben kunnen ontwikke len voor de economische en so dale functies van betaalde ar beid, zit er niets anders op dan ervoor te zorgen dat iedereen die kan werken, aan de slag kar IDEAAL Een probleem, ten slotte, dat mij grote zorgen baart, Is het ongebreidelde winststreven en dito consumentisme. Is het een race die doorgaat tot in het on eindige, totdat we echt niet meer kunnen? Kan een kapita- listische, markteconomie het zonder regulering stellen? Ik denk het niet. Regulering za weer nodig zijn, maar dan op internationale schaal en ter in damming van moderne sociale en ecologische problemen. Nu al is het in de VS zo dat de ledet van de happy few net zover id- staan van hun minder succesrij; ke medeburgers als van de Chi nezen. Problemen genoeg die de markteconomie niet als van zelf oplost. Sterker nog, voor een flink deel zelfs veroorzaakt. Alle reden dus om het ideaal van de maakbare samenle' ing hoog te houden en te werken aan de oplossing van de proble men zoals die zichtbaar zijn voor iedereen die wil zien. Met het college 'de overlegeco nomie voorbij' heeft Pim For tuyn, columnist van deze krant, vandaag afscheid geno men van de Erasmusuniversi teit. Het bovenstaande is een bewerkte versie van zijn slot woord als hoogleraar. Een uit gebreide versie verschijnt als boek bij uitgeverij Bruna on der de titel 'De overlegecono mie voorbij'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2