Eltingh mist de stilte op US Open De omweg van Trustfull naar Zeist Rode kaart Frank de Boer ligt Ajax zwaar op de maag Sport FC Utrecht verder zonder Zonderland Eijkelkamp ^verrast 'Geld liever naar het Rode Kruis dan naar een club die je laat zitten' Crab'Verhoeven IJ DAG 1 SEPTEMBER 1995 chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef r08 onderwater. 071-356463 Grootmeester Poloegajevski overleden jirus Internationaal grootmeester schaken Lev Poloegajevski is loenstlag in zijn woonplaats Parijs op 60-jarige leeftijd na een Ingdurig ziekbed overleden. Dat heeft zijn familie gisteren mee- tdeeld. Poloegajevski, geboren in Mogilev in Wit-Rusland. werd 11962 grootmeester. Hij behoorde in de jaren zestig en zeven- ig, alsmede in het begin van de jaren tachtig tot de wereldtop, lij was enkele keren kampioen van de voormalige Sovjetunie, lij nam diverse keren deel aan de matches om het wereldkam pioenschap. Twee keer (in 1977 en 1980) drong hij door tot de lalve finales. Poloegajevski schreef bovendien meerdere sterke Internationale toernooien op zijn naam. In 1989 vestigde hij zich /n Parijs. Fans Gremio lusten Ajax rauw Iorto alegre Naar schatting 500.000 Brazilianen hebben Gre- nio gisteren gehuldigd voor het winnen van de Copa Libertado- es, de Zuidamerikaanse beker. De club had zich over twee wed strijden in de finale sterker getoond dan Nacional uit Colombia. }remio speelt in november in Tokyo om de wereldbeker tegen kjax, de kampioen van Europa. 'Nederland, kijk uit' en 'Laat Vjax maar komen', zongen de uitzinnige supporters in het cen- rum van Porto Alegre. In die stad speelde Ajacied Marcio Santos ïog bij de andere grote club: Internacional. Goud Jongmans tijdens Universiade iuKUOKA» Stella Jongmans heeft tijdens de Universiade in Fuk- jAoka (Japan) de gouden medaille gewonnen op de 800 meter. ^FDe atlete uit Den Haag liet een tijd noteren van 2.02,12. Tijdens (iet recent gehouden wereldkampioenschap in Göteborg werd ze uitgeschakeld in de halve finale. Het was de eerste gouden medaille voor de Nederlandse ploeg tijdens de studentenspelen. Christian Tamminga beleefde een teleurstellende finaledag. de ^■J\lphense polsstokhoogspringer miste de aanvangshoogte van 5,20 meter. 'Je wordt hier voortdurend afgeleid' new york eric de bie trecht cpd ld Zonderland en FC Utrecht ^jjn uit elkaar. De algemeen di- ecteur van de eredivisieclub Itemde gistermiddag in met lijn vertrek. Hij stapt onmiddel- 5- ijk op. Volgens FC Utrecht- ^joorzitter Jan van de Kant is er |een sprake van een afkoop- irsiom, wel van 'een regeling', ^■ionderland, medio 1992 de op volger van Hans Ooft in Galgen waard, had een dienstverband ^j'oor onbepaalde tijd. Ad Zonderland (54) ligt al maanden onder vuur bij FC Utrecht. Hij zou geen uitstraling bezitten, communicatieve vaar digheden missen en zich te wei nig profileren. Ook werden hem blunders in de schoenen ge schoven. Zo wordt Zonderland onder meer verantwoordelijk gehouden voor de mislukte ont slagprocedure rond Wlodi Smo- larek, de oudste en duurste spe ler in de selectie. Het bestuur van FC Utrecht heeft er tien dagen over gedaan om 'een sjieke oplossing' te vin den. Volgens Zonderland is dat gelukt. „Ik moet het nog zwart op wit zien, maar ik ga ervan uit dat dat geregeld wordt. Tot dan wil ik liever geen commentaar geven." In ieder mens huist waanzin en het boeiende van een wereldstad als New York is dat die 'madness' bij de meeste inwoners regelmatig naar buiten treedt. Het ge volg is een voortdurende herhaling van een keiharde MTV-clip, die iemand als de Nederlandse tennisser Jacco Eltingh doet duizelen, terwijl zijn landgenotes Brenda Schultz en Manon Bollegraf er juist intens van genieten. centratie Daarnaast moest Eltingh toe geven dat Korda, na een minde re periode aan de hand van To ny Pickard (de vroegere coach van Stefan Edberg) bezig met een wederopstanding, simpel weg beter was. „Hij sloeg soms ongelooflijke passeerballen. Dan dacht ik echt dat ik stond te dromen", bekende de part-ti me Monegask, die zelf net is hersteld van een knieblessure. „Maar ik voelde me vandaag fit. Dus daar lag het niet aan". In tegenstelling tot Eltingh mag Brenda Schultz haar relatie met het gekkenhuis op Flushing Meadow nog verder uitdiepen. De geboren Haarlemse, die sinds haar huwelijk met een Amerikaan de toevoeging Mc Carthy achter haar naam heeft staan, gaf Lindsay Lee even hoop, maar zette zich vervol gens schrap: 4-6,6-3,6-4. De andere fan van de 'Big Apple' moet weer genoegen ne men met een korte maar harts tochtelijke affaire. Manon Bolle graf kuste haar lievelingstoer- nooi vaarwel met een lange driesetter (5-7, 7-6, 4-6) tegen de Argentijnse Florencia Labat, een naam die de romans van Gabriel Garcia Marquez zou kunnen opsieren. Kletsnat van gpd-verslaggever In de mengelmoes van chaos en hitte ging de 25-jarige speler uit Heerde dan ook ten onder. Petr Korda zorgde ervoor dat El tingh. nummer 23 van de we reld, de eerste speler in de top van de ranglijst bleef die er nog nooit in geslaagd is de derde ronde van de US Open te berei ken. De spichtige Tsjech zege vierde me 6-2,6-4,3-6, 6-1. In vijf optredens in New York bleef het aantal overwinningen voor Eltingh daarmee op twee. Twee jaar geleden zegevierde hij in de openingsronde van de US Open over de Fransman Henri Leconte. Gisteren stond hij op dezelfde baan, court 17, en weer tegenover een links handige speler. „Misschien brengt me dat geluk", dacht El tingh vooraf. Maar helaas. Waarom het maar niet wil lukken op het vierde en laatste Grand-Slamtoernooi van het seizoen weet Eltingh eigenlijk niet. „Deze ondergrond zou me juist het beste moeten liggen", aldus de pupil van Henk van Hulst, die dit jaar in de kwartfi nales van de Australian Open en Wimbledon stond. „Het gaat echter steeds verkeerd. Je wordt hier ook voortdurend afgeleid. Vooral door het geroezemoes. Het is nooit stil. Daarnaast zweet je door de vochtige hitte veel meer dan bijvoorbeeld in Melbourne. Je bent constant bezig met het droogmaken van je handen en het afvegen van je gezicht. Dat verstoort je con het zweet besefte de 31-jarige Ermelose dat ze „al het mogelij ke had gedaan. Maar het was net niet genoeg". Bollegraf kan niettemin terug kijken op een uitstekende week. Inclusief de 'survival' van de kwalificaties boekte de 'oma' van het Nederlandse tennis voor het eerst sinds lange tijd vier overwinningen in het en kelspel op rij. „Ik kan me niet heugen wanneer dat voor het laatst was". Op Roland Garros in 1992. Kort na haar overgang van trainer Auke Dijkstra naar Ron Timmermans leefde ze daar op en bereikte de kwartfi nales. Tot vorige week wist ze bij de daaropvolgende negen Grand-Slamtoernooien maar één partij te winnen. „Ik heb op een gegeven mo ment natuurlijk voor het dub belspel gekozen", verklaarde Bollegraf haar aflopende presta tiecurve in de single. „Omdat ik bij elk toernooi meestal ver kom, kan ik niet de kwalificaties voor het enkelspel van het vol gende evenement spelen. Daar door verdien je natuurlijk bijna geen punten voor de ranglijst, maar dat is de consequentie van mijn keuze", aldus de hui dige nummer 190 van de we reld. Op de ranking voor dub- belspeelsters prijkt de Gelderse echter op de achtste plaats. Deze week liet ze weer eens zien dat ze het ook nog in haar eentje kan en de door haar ge liefde omgeving was niet de enige katalysator. In de aanloop naar de US Open deed Bollegraf namelijk met Florida Twist mee aan het Amerikaanse Teamten- nis, een jaarlijkse competitie waarin onder anderen ook Brenda Schultz en Martina Na- vratilova actief waren. Dat gaf haar de gelegenheid haar trai ning weer eens op het enkelspel af te stemmen. Bollegraf zal nu echter niet haar beslissing terugdraaien. „Nee, het dubbelspel blijft het I46U 7 d 3-4tZEIST HENRI VAN DER STEEN TdsGPD-VERSLAGGEVER ±1 Dat wordt lachen woensdag. ^Televisie-commentaar bij Ne- g derland tegen Wit-Rusland is !Vr£immers Harry Vermeegen. Drie [man lachen woensdag zeker: Richard Witschge, René Eijkel- kamp en Orlando Trustfull. Zij ids werden gisteren door Guus Hid- Ël'dink geselecteerd. i De Nederlandse voetballief hebber moet maar hopen dat Hiddink in elk geval het laatst lacht. Vooralsnog gaat het niet zoals de bondscoach wil. Eerst inde nederlaag bij Tsjechië, toen (iJ de wanvertoning in Wit-Rus- ~T land. Tot overmaat van ramp is S Hiddink er deze zomer niet in t a geslaagd zijn selectie te renove- I ren zoals hij in gedachten had. De selectie die Hiddink giste- ■"N ren had willen presenteren be- vatte namen als Ronald Koe- man, Ruud Gullit en Jordi j Cruijff. Alle drie weigerden se- j lectie. Nieuwe namen bevat de groep toch, omdat Hiddink het' principe van schuld en boete 1 wil hanteren: Wim Jonk (29 in- n terlands) en Stan Valckx (19 in- terlands) werden bedankt. Wim Jonk ook niet, maar ook de Volendammer rekende niet- j temin op selectie. Voor hem koos Hiddink echter de jonge Trustfull, daarmee meteen het vaste lijntje Jonk-Bergkamp ontkoppelend. Het quotum PS- V'ers (2) bleef op peil door de verrassende selectie van René Eijkelkamp. De lange uit Dalf- sen kan zich wel voorstellen dat her en der mensen de wenk brauwen hebben gefronst bij het lezen van zijn naam. „Maar die mensen hebben dan mis schien San Marino nog in het achterhoofd, mijn laatste inter-» land, ruim twee jaar geleden." Het was bar en boos met Eij kelkamp die avond. „Ik was blij dat Advocaat me wisselde." Hij verwachtte nooit meer ge selecteerd te worden. „Vier we ken geleden zat ik nog op de bank bij Brugge, nu ben ik weer international. Volgende week belt Milan of ik kom spelen." De selectie van Oranje is: Edwin van der Sar. Michael Reiziger. Danny Blind. Frank de Boer. Ronald de Boer. Edgar Davids. Patrick Kluivert en Marc Over- mars (allen Ajax). Ed de Goey en Or lando Trustfull (Feyenoord)! Arthur Numan en René Eijkelkamp (PSV), Ri chard Witschge (Bordeaux), Aron Win ter (Lazio Roma), Johan de Koek (Roda JC) en Dennis Bergkamp (Arsenal) Jong Oranje: Martijn Reuser en Nordin Wooter (Ajax), Giovanni van Bronck- horst en Bernard Schuiteman (Feye- noord), Roy Makaay en Louis Laros (Vitesse), Arnold Bruggink en Sander Westerveld (FC Twente), Dick van Bu- rik (NAC), Fernando Ricksen (Fortu- na), Bas Roorda (FC Groningen), André Ooijer (Roda JC), Ferdi Vierklau (FC Utrecht), Peter Hoekstra (PSV), Tarik Oulida (Sevilla) en Robert Fuchs (De Graafschap). Het goede spel van Orlando Trustfull van de laatste weken werd beloond met een selectie voor Oranje. foto cpd ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De collegialiteit is groot, de ge lukwensen zijn gemeend. In het spelershome druppelen na de ochtendtraining de spelers bin nen voor de lunch. Eén voor één springen ze op Oralando Trustfull af, die net door Willem van Hanegem apart is genomen en is ingelicht over zijn eerste uitverkiezing voor Oranje. Peter Bosz, die zelf buiten de boot is gevallen, zegt: „Klasse, Orlando. Je hebt het verdiend." Verzorger Gerard Meijer, al meer dan een kwart eeuw in de Kuip werkzaam, maar nog even enthousiast als er een Feye- noorder in het Oranje-shirt mag spelen, roept de dolgelukkige middenvelder bij zich. „Gewel dig, jongen. Gefeliciteerd." Het gros van de Feyenoord- spelers en anderen binnen de club weten hoe hard de dyna mische en technisch geschool de Amsterdammer voor zijn kans heeft moeten knokken. De weg naar Zeist ging voor Trust full niet over rozen, en leidde acht maanden geleden zelfs nog over de bijvelden van Var kenoord. Daar hobbelde Trust full, door Dick Advocaat jaren geleden al ontdekt als groot ta lent bij Haarlem en meege sleurd naar het toenmalige SW, in het tweede elftal rond. Alles behalve zeker van zijn toe komst, zonder uitzicht op een basisplaats in de hoofdmacht en zonder plezier in zijn vak. Trustfull kwam dus van ver en voelt zich daardoor sterker dan ooit. Ze hoeven niet bang te zijn dat hij nu naast zijn schoenen gaat lopen. „Het is een heel ge vecht om zo hoog te komen, maar het is heel gemakkelijk om weer hard en diep te vallen", al dus Trustfull. „Willem," zegt de nieuwe Oranjeklant over zijn trainer, „was de eerste die me feliciteer de. Hij was niet overdreven uit bundig, maar hem kennende zal hij ook nooit zo'n houding aannemen. Hij denkt al weer verder, hè! Hij is bang voor een hosanna-stemming rond mij." Zijn relatie met de Feye- noordcoach is op dit moment goed. In het verleden was die wel eens minder. Trustfull, die via SW/Dordrecht'90, Wim Jansen en ex-SW-voorzitter John van Dijk in de Kuip be landde, begreep in zijn eerste seizoen niet wat Van Hanegem van hem verlangde. Hij beland de op de bank en op de tribune. „Dat had ik nog nooit meege maakt. Bij Haarlem en SW stond ik altijd in de basis. In het tweede jaar heb ik het opge pakt. Ik wilde per se slagen bij Feyenoord, omdat ik zelf wist dat ik genoeg kwaliteit had om in de top mee te draaien." Toch werd Trustfull pas ge lanceerd, toen John de Wolf be sloot te vertrekken. Hij mocht het gat opvullen dat de aan voerder van de ploeg achterliet. Maar of dat de ideale positie voor hem was? Trustfull: „Nee. Ik heb zelfs nog rechtsback en rechtshalf gestaan. Het was ook niet eenvoudig om in die perio de als libero te opereren. Ik moest leiding geven aan een defensie. Iedereen speelde zon der zelfvertrouwen door alle rotzooi om de club heen." Zijn spelvreugde verdween, Trustfull loerde aan het eind van het seizoen stiekem naar een andere club. De naam van Ajax viel afgelo pen zomer ook in het transfer Joost Winnink verloor in de tweede ronde van de US Open van Pereira. belangrijkste. Vooral met het tennis is het dan genoeg". oog op de Olympische Spelen in Atlanta. Daar wil ik me samen met Brenda Schultz voor kwali ficeren. Daarna zet ik er een punt achter. Na tien jaar prof- Voor de andere Nederlandse qualifier, Joost Winnink, bete kende de tweede ronde even eens het eindpunt. De 24-jarige tennisser uit Peize kon zijn goe de resultaat tegen het serviceka non Greg Rusedski geen succes vol vervolg geven. Nicolas Perei ra uit^Venezuela bleek een iets ander*verhaal: 6-7 (4-7), 4-6, 6- 2.3-6. Sponsorclub Rijnsburgse Boys in rechtszaak verwikkeld RUNSBURG/NOORDWUK LOMAN LEEFMANS Peter Hoogeveen, eigenaar van brasserie Bon Bon in Noordwijk was vijf jaar geleden een tevre den sponsor van voetbalclub Rijnsburgse Boys. Aan de goede verstandhouding kwam echter drie seizoenen gelden door een reeks akkefietjes een abrupt einde. „Ik geef liever 10.000 gul den aan het Rode Kruis dan 4.000 aan Rijnsburgse Boys", zegt Hoogeveen nu. De Rijnsburgse sponsorgroep onder leiding van Kees Star vond echter dat de horeca-on- dernemer niet eenzijdig de overeenkomst kan opzeggen en eist via het Leidse kantonge recht het hele bedrag op dat toen was afgesproken. Het gaat daarbij om enkele duizenden guldens. Hoogeveen trad in 1990 toe tot de omvangrijke groep geld schieters van toen nog top- amateurclub Rijnsburgse Boys. „In het eerste jaar was er niets aan de hand en heb ik ook be taald. Bij de tweede editie van het strandvoetbaltoernooi (me de-georganiseerd door Bon Bon, red.) liet Rijnsburg me op het laatste moment in de steek.. Ook binnen de sponsorgroep zijn dingen gebeurd, die ik nu wil laten voor wat ze zijn. Ik ga niet roeren", aldus Hoogeveen die inmiddels shirtsponsor is bij Ter Leede en ook jarenlang geld stak in w Katwijk. Na het voorval op het strand liet de Noordwijker aan het be stuur van de club financiers van Rijnsburgse Boys weten dat ze niet langer op zijn inbreng hoef den te rekenen. „Het is inmid dels al een poosje geleden, dus wat er oorspronkelijk precies is afgesproken weet ik niet meer. In een goed gesprek waren we er nog wel uitgekomen, maar ik ben een keer openlijk bij Rijns burg in een kwaad daglicht ge steld." Voorzitter Kees Star van de sponsorgroep weigert op de zaak, waarvan de schriftelijke afhandeling woensdagochtend plaatshad, in te gaan. Beide par tijen hebben nu vier weken de tijd op eikaars verweer in te gaan. circuit rond Trustfull. En de naam van Ajax gonst nog steeds rond de middenvelder. Hij lacht, mompelt in eerste instan tie dat er slechts 'via, via' wat van de Amsterdamse interesse bij hem terecht is gekomen. Zegt daarna dat een overgang op sommige momenten wel se rieus dreigde te worden, „maar dat het misschien wel goed is dat het allemaal zo is gelopen en ik nu bij Feyenoord ben op gebloeid." Trustfull moet het Nederlands elftal dezelfde aanvallende im pulsen gaan geven als Feye noord. Hij is een voetballer met een sierlijke pas, een puntgave techniek en de drang om voort durend op avontuur te gaan. Een beetje Zuidamerikaans? Trustfull: „Ik vind mijzelf hele maal geen sierlijke voetballer. In het begin van mijn carrière schaamde ik mij zelfs als ik me 's avonds op televisie door het beeld zag rennen.- Van die rare korte pasjes. Gaston Taument en Henk Fraser, dat noem ik pas sierlijke voetballers. Maar met mijn bewegingen val ik kennelijk toch op." madrid/amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Misschien was Iwan Zamorano inderdaad wel 'een grote kwal'. En misschien was Diaz Vega ook 'de slechtste scheidsrechter' die Louis van Gaal ooit had ge zien. Maar de rode kaart voor Frank de Boer in het oefenduel tegen Real Madrid werd door de kritiek niet weggepoetst. Inte gendeel, als alle ambtelijke mo lens volgens de regels draaien, kan de Ajacied een schorsing te gemoet zien. Niet voor de Champions League, wel voor de Nederlandse competitie. Van Gaal had direct de gevol gen van het rood van zijn uit blinker in kaart gebracht. „Als Diaz Vega zijn kaart rapporteert aan de Spaanse bond. en die scheidsrechter kennende zal hij dat zeker doen, dan kunnen de Spanjaarden die kaart doorge ven aan de KNVB. De tucht- commissie kan dan tot schor sing voor de competitie over gaan." Volgens Ajax heeft het rood van De Boer geen gevolgen voor de Champions League. De gele kaarten voor Santos, Finidi en Blind gaan de prullebak in. De Boer had een half etmaal na zijn rode kaart nog zichtbaar moeite met de hele affaire. De absolute uitblinker, tot het inci dent met Zamorano, kwam niet veel verder dan de verklaring dat de Chileense spits 'een grote kwal was'. De verdediger van Ajax kreeg het na rust aan de stok met Zamorano. Het ver loop van de 'vechtpartij' was voor iedereen te zien. Arbiter Diaz Vega moet dus ook hebben waargenomen dat Zamorano één keer uithaalde. Dat hij het nóg een keer probeerde. En dat De Boer bij de derde poging be hendig bukte om de klap te ont lopen. De arbiter reageerde pas toen de Ajacied letterlijk terug sloeg. Diaz Vega trok rood. Ajax was een dag later nóg woedend. Technisch directeur Van Gaal had de Spaanse arbi ter nummer 1 na afloop van het duel, tot verbijstering van de Spanjaarden, al 'de slechtste scheidsrechter' genoemd die hij ooit was tegengekomen. Later legde hij dat uit. „Je laat je", zei Van Gaal, „toch niet zo maar twee keer achter elkaar slaan? Dat gaat toch te ver?" Déze scheidsrechter, Diaz Ve ga, maakte het tegen Ajax inder daad bont. Hij zag bij aanvallen van Ajax te vaak een paar Real verdedigers over het hoofd. Hij keurde een doelpunt van Blind af waar geen fan van Real ook maar dacht aan buitenspel. Aja> raakte geïrriteerd, raakte van dc kook, en verloor het duel. Dooi een doelpunt van Zamorano. Vlak voor de wedstrijd had Ajax al een botsing met dc Spaanse toparbiter. Een kwar tier voor aanvang van het due was Diaz Vega ineens de kleed kamer van de Europa Cup-win naar binnengekomen. Vice voorzitter André Kraan: „Hi wilde ineens onze paspoorter zien. Moet je nagaan, paspoor ten." Die lagen in het hotel Diaz Vega ging uiteindelijk overstag. De arbiter had Ajax in middels wel een half uur bezif gehouden. UVS - KATWIJK makelaars o.g.'.'mré- Stationsweg 2b 071 - 12 16 45 Stevensbloem 305 071 - 32 00 99

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17