Schreiner wellicht weg uit Libië valhMi 'Schade voor de kleuters enorm' Deense firma eist in kort geding verbod verkoop Katwijkse liniaal Randstad Veel klachten, over Russisie0okno| vracht vliegfi '("ahnva Studenten testen elektronische portemonnee Aanpak Waal-/Eemhaven kost milja Maak kans op 'n vakantiereis naar Denemarken tijdens onze Deense wel De sfeervolle meubelzaak van Valhal in Leiderdorp is van 2 t/m 9 september nóg sfeervoller! Want met de Deense week brengt Valhal Leiderdorp de Deense lifestyle én Deense design-meubelen, extra onder de aandacht. Behalve sfeervol is de Deense week ook smaakvol met deense hapjes drankjes. Alle festiviteiten van de Deense week zetten we hiernaast nog even voor u op 'n rijtje! P.S. Als u naar Valhal komt kunt u meteen de nieuwste kollektie gestoomd beuken meubelen van Palladium bewonderen! Kunst-expositie van Deense kunstenaars i.s.m. lambaa Art House Proef 'ns een likeurtje van Danish Distillers of andere Deense hapjes drankjes Foto-presentatie van Deense knipkunst Steun 'n goed doel met ansichtkaarten gemaakt door de Deense koningin. Audio-visuele Bang Olufsen show En nog veel meer Bij Valhal Leiderdorp zit het 0 tijdens de Deense week du<j wel goed met Denemarken en onze klanten i Meubelplein Leiderdorp 071-413444 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 Officier hekelt gedrag chauffeur taxibusje Luchtvaartbedrijf rekent op hogere winst in jubileumjaar land De invoering van de chipkaart als elektronische portemonnee heeft de komende jaren grote gevolgen voor het betalingsver keer in Nederland. De kaart gaat dienen voor het doen van minder grote uitgaven zoals het afrekenen in de kroeg, het beta len van kaartjes in het openbaar vervoer, de parkeerautomaat of het voldoen van een bekeuring. Dr. D. Wassenaar van de fa culteit Technische Bedrijfskun de van de Universiteit Twente (UT) voorspelde dat gisteren bij de introductie van de eerste chipkaarten voor studenten en medewerkers van de UT. In Groningen werd tegelijkertijd de eerste kaart overhandigd aan een studente van de Hanzeho geschool Groningen. In totaal 20.000 studenten in Groningen en Enschede krijgen de beschikking over de kaart, een initiatief van de Informatie Beheer Groep, IBM Nederland en PTT Telecom. Het project kost vijf miljoen gulden. De chipkaart heeft meerdere functies. Het is niet alleen de collegekaart, maar studenten kunnen er ook mee telefoneren, snoep of drank uit de automaat halen, ermee kopiëren en de re kening van de kantine en men sa mee betalen. Tevens dient hij als OV-kaart en - alleen op de UT - als campuskaart die toe gang biedt tot sportvoorzienin- gen. De kaart stelt de studenten ook in staat te communiceren met de Informatie Beheer Groep: zij kunnen contact ma ken met de computer van de IBG om te informeren naar stu diefinanciering of een verhui zing door te geven. Nog nooit VERVOLG VOOPAGINA „Kinderen in de kleuterleef tijd zijn enorm kwetsbaar. De schade is enorm, op kor te en op lange termijn. Nu al zie je seksueel ontremd gedrag, agressie, broek- en bedplassen, eetproblemen. Allemaal gevolgen die er niet om liegen. Gevolgen niet alleen voor de kinde ren, maar ook voor ouders en gezinnen." Harde woorden, gis termiddag, van officier van justitie Oosterhuis in de strafzaak tegen de 64-jarige man uit Nieuw-Vennep die wordt verdacht van seksueel misbruik van zeker zes kleu ters. De chauffeur van het taxibusje werd in november vorig jaar wegens drankmis bruik ontslagen, maar pas begin van dit jaar begon het onderzoek wegens mogelijk misbruik. Dat gebeurde nadat een van de kleuters naar een an dere school was gegaan. De directeur daar stelde vast dat het meisje afwijkend ge drag vertoonde en proble men had met mannelijke taxichauffeurs. Vervolgens bleek dat de ouders van een van de kinderen eerder al hun bevreemding hadden uitgesproken over de lange rijtijden van de chauffeur. Uiteindelijk zijn de be trokken kinderen gehoord door een speciaal team. Ze vertelden daar allerlei de tails over het misbruik. Offi cier Oosterhuis betrok dat gisteren bij het bewijs en ook de verklaringen van kleuters tegenover hun ou ders. De Venneper zelft ontkent ten stelligste dat hij iets on- oirbaars heeft gedaan. De man wilde gisteren niet uit sluiten dat de kleuters zijn misbruikt, maar niet door hem. Er zou sprake kunnen zijn van een 'complotje' van het Medisch Kindercentrum Kennemerland. „Ze gaan heel slim te werk door me dat in de schoenen te schui ven. Ik heb de indruk dat ze hun eigen vuile was niet buiten durven te hangen." Onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) heeft uitgewezen dat de man minder dom is dan hij op het eerste gezicht lijkt. De Venneper heeft een zekere boerenslimheid, maar wordt verder kinderlijk en dwangmatig achterdochtig genoemd. Volgens het PBC- rapport is hij verminderd toerekeningsvatbaar. De officier betrok dat bij haar eis en vroeg de recht bank tevens de vordering van een drietal ouders tot schadevergoeding toe te wijzen. Advocaat mr. LJ. Woltring was het niet met de officier eens. Terwijl de emoties in de volle zaal hoog opliepen, vroeg de raadsman vrijspraak. „De verklaringen van de kinde ren zijn steeds fantastischer geworden. De grens is moeilijk: wat is waar, wat is niet waar, wat is de invloed van de ouders?" Volgens de advocaat ont breekt het wettig en overtui gend bewijs. Hij vroeg naast de vrijspraak ook om on- middelijke vrijlating van zijn cliënt. Reactie uit de zaal: „Laat hem maar vrij, dan gaat zijn kop eraf." De rechtbank wees het verzoek om vrijlating af en doet op 14 september uitspraak. De Schreiner Luchtvaart Groep in Leiden is van plan binnenkort twee vliegtui gen met 25 man personeel terug te halen uit Libië. Dat maakte directievoorzitter drs. J.J. Röben gisteren be kend tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan in kasteel Oud Wassenaar. De internationale boycot treft niet het binnenlandse vliegverkeer, wat Schreiner verzorgt. Het verbiedt wèl de invoer van onderdelen, aldus Röben. Schreiner heeft die hard nodig voor noodzakelijk onderhoud. WASSENAAR COR BOOS Röben uitte kritiek op Frankrijk en Zwitserland die in Libië ook toestellen hebben vliegen en wèl onderdelen invoeren. „Als wij vertrekken zullen die con currenten onmiddellijk in het gat springen", aldus Röben. De schade voor het bedrijf zal ove rigens meevallen. Röben verge leek Libië met Nigeria, waar de Leidse luchtvaartgroep een vloot van dertig helikopters en vliegtuigen heeft voor vluchten in West-Arika. Volgens Röben boekt Schrei ner ook in andere landen, inclu sief Europa, aardige successen. Het eerste halfjaar 1995 leidde dat al tot verdere groei van om zet en winst. Die bedroegen vo rig jaar respectievelijk 180 en 10 miljoen gulden. Voor dit jaar re kent hij op twaalf miljoen winst bij een omzet van tweehonderd miljoen. Zestig procent van de omzet is afkomstig van de verhuur van vliegtuigen en helikopters met personeel, twintig procent komt uit de verkoop van onderdelen en twintig procent verdient Schreiner met vliegopleidingen. Op alle fronten worden die acti viteiten uitgebreid, aldus Rö ben. Hij zei te verwachten dat steeds meer luchtvaartmaat schappijen een deel van hun werk gaan uitbesteden om min Zestig procent van de omzet van Schreiner komt uit de verhuur van vliegtuigen en helikopters. der te hoeven investeren en flexibeler te kunnen opereren. Sabena is één van de maat schappijen die bij Schreiner vliegtuigen en helikopters huurt. De passagiers merken daar niets van, want de toestel len zijn in de Sabenakleuren ge schilderd. Vooral in het Verre Oosten acht Röben expansie mogelijk met de levering van vliegtuigon derdelen. Schreiner gaat in Ku ala Lumpur een eigen kantoor openen. Röben wees er op dat intensieve contacten in Maleisië zijn gelegd met een transport groep die vorig jaar aandelen van de familie Schreiner heeft gekocht. Het bedrijf werd in 1945 op gericht door Bob Schreiner. Die legde de basis voor de in om vang vierde luchtvaartmaat schappij in ons land. En het be drijf behoort tot de tien grote helikopterbedrijven in de we reld. Met ongeveer de helft van alle helikoptervluchten naar boortorens op het Nederlandse continentale plat en alle vluch ten voor loodsen, is Schreiner een geduchte concurrent van KLM-ERA Helicopters. Er wer ken circa vijfhonderd mensen. Op de luchthaven Maastricht- Aken is Schreiner de grootste werkgever. Het bedrijf leidt daar met vijftien vliegtuigen en si- mulatoren voor zestig landen verkeersvliegers op. Ook de Luchtmacht besteedt opleidin gen uit aan Schreuder. Samen met Fokker exploiteert Schrei ner in Maastricht de grootste si mulator-vestiging van Europa. Er staan Boeing 737, 757, 767 en Fokker 27, 50, 70 en 100 simula- toren. In Hoofddorp is ook zo'n opleidingscentrum dat binnen kort wordt uitgebreid met nieu we vliegnabootsers. Het eigen onderhoudsbedrijf repareert voor vijftig procent passagiers- en vrachtvliegtuigen van andere maatschappijen. De onderdelenleveranties hebben plaats vanuit Leiden. Schreiner vertegenwoordigt een groot aantal fabrikanten van vliegtui gen, helekopters en onderdelen. Zoals Eurocopter. Een tegenslag was dat de overheid voor de Amerikaanse Apache koos, me moreerde Röben. Schreiner ver tegenwoordigt de Europese Ti- gre. Eind vorig jaar werden 17 Cougar transporthelikopters verkocht aan de Koninklijke Luchtmacht. Dit jaar leverde Schreiner een aantal helikopters aan de Rijkspolitie. eater Het regent klachten <êl? Onde luidshinder van rumXoj vrachtvliegtuigen ronlaarlemn haven Schiphol. Dagber een het om tientallen en Op het p om honderden klachn jonge B. binders van de (itervoors Geluidshinder Schiph een liter Iljoesin De klachtenstroom, ken aanhoudt, wordt 'MADEtv oorzaakt door het g'o^pop-fe vluchten met het Concert vrachtvliegtuig, de Ilj,iaanin' In juni landden nofopen|u, Russische toestellen. -j-^v0 q( is inmiddels meer dajen zjCp beid, nadat Rotterdai0e pjse; vluchten met de vrac^atmu7j gen op 14 juni verbo(\jederia volg van een fout in dydt ^et f ten mochten de toest^ velvt meer op Rotterdam vlSOCiëtei doen ze sindsdien weer aan. De geluidsh ven de hoofdstad was nomen nadat de Zwe baan deze zomer opl gebruik was genomen. Rotterdam In Rotterdam leidde tuiglawaai in juni ooi klachten. De veroude tuigen maken voora zwaarbeladen zijn eer baal. Officieel mogen vens vluchten niet vl Ze moeten binnen toestellen ontvangen, dam voerde al een ofl gingsbeleid door nacht! tegen te gaan en de tal verhogen, maar dit bleéi resultaat. Door een fo| contracten met vliegt| schappijen kon aan de| van de Iljoesjins alsnog! worden toegeroepen. Schiphol kijkt nu beurt hoe de extra geit last kan worden vermir eerder is besloten per n< hogere landings- en sta te heffen om zo het kc gaan van lawaaiige vlit te ontmoedigen. Als i helpt, wordt getracht ht nachtvluchten te vermir Eva Simonis, studente aan de Hanzehogeschool in Groningen, demonstreert het gebruik van de studenten chipkaart. FOTO ANP eerder zijn zoveel functies op een dergelijke kaart samenge bracht. Hij heeft het formaat van een bankpas en is beveiligd met een pincode. Klus De invoering van de chipkaart is een moeilijke klus. Niet alleen moeten de initiatiefnemers de kaarten laten aanmaken en uit geven, ze moeten ook de nodige apparatuur installeren. Zo ko men er zogenaamde opwaar- deerstations. Die zijn bedoeld om geld op de kaart „te plaat sen". In kantines, drank- en snoepautomaten, kopieerma chines en printers worden ap paraten geïnstalleerd die het geld van de kaarten kunnen af schrijven. Na het proefjaar verwachten de initiatiefnemers dat de chip kaart nog meer functies krijgt. Studenten kunnen dan met de kaart toegang krijgen tot gebou wen die in de avonduren zijn gesloten. Ook kunnen ze dan contact maken met centrale computers van de universiteit en zo bij voorbeeld tentamen- cijfers inzien. Voor vele functies op die ene chipkaart dienen nu nog verschillende magneetkaar ten. Door het op grote schaal toe passen van de chipkaart gaat er met name bij de banken en an dere organisaties het nodige veranderen, zo verwacht UT- medewerker Wassenaar: er zal werk verdwijnen, maar ook bij komen. Administratief controle- werk zal vervallen, terwijl de re latie met de cliënt extra aan dacht krijgt. Wassenaar noemt het overigens opmerkelijk dat de banken niet voorop lopen bij de nieuwe ont wikkeling. Nu met name de PTT veel energie steekt in de kaart zal die situatie volgens hem wel snel veranderen. De herinrichting van het Waal- /Eemhavengebied in Rotterdam vergt een totale investering van een miljard gulden. De gemeen te Rotterdam neemt ongeveer tweehonderd miljoen voor haar rekening. Van het Rijk wordt eenzelfde bijdrage verwacht. De rest van het geld moet van het bedrijfsleven komen. Dit blijkt uit de toekomstvisie voor de Waal-/Eemhaven die het ge meentelijk havenbedrijf giste ren heeft gepresenteerd. De twee havens liggen op de zuidelijke Maasoever bij woon wijken als Charlois en Heyplaat. Er worden voornamelijk contai ners (en miljoen per jaar), hout, ijzer, staal en conventioneel stukgoed (zakken, pallets) over geslagen. Het gemeentelijk ha venbedrijf verwacht in die la dingsegmenten een groei, waar door het nodig is deze oude ha venbekkens nieuw leven in te blazen. De verwachting is dat alleen al de overslag van contai ners tot 2010 zal verdubbelen tot 2.2 miljoen. Met de herinrichting en revi talisering wil Rotterdam het ge bied weer tot een op Noord europees niveau concurrerend havengebied maken. Veel ho mogeen stukgoed, hout en houtprodukten, ijzer en staal, is Rotterdam de laatste jaren kwijtgeraakt aan Antwerpen. Die lading wil Rotterdam terug halen. Volgens directeur W. Scholten van het gemeentelijk havenbedrijf is Rotterdam in cjit middensegment van de goede renoverslag niet goed genoeg. De haven weet zich wereldwijd beter te verkopen als vestigings plaats voor grote chemische in dustrieën dan de concurrentie aan te gaan met een plaats als Tiel voor de vestiging van een distributiecentrum Dat hiaat wil Rotter. het Waal-/Eemhavengel vullen met 650 hectare drijfsterreinen, even en een gemiddelde EuropI T ven. Doordat grote bM i zoals ECT/Unitcentre l_ gebied vertrokken, is i noodzakelijke ruimte o voor een soort herverkav^üüli e D Havenwethouder R. Smitass, spelt dat met de plannP°r d nen vijftien jaar minstei»e' (I nieuwe banen in de RijPor'i en 6300 in de rest van snorc land ontstaan. e bo De Katwijkse firma Bura krijgt over een week te horen of zij de verkoop van een van haar pro- dukten, een dertig centimeter lange liniaal, moet staken. De Deense firma Linex eiste woensdag tijdens een kort ge ding voor de Haagse recht bankpresident E. Numann, een verkoopverbod. De liniaal van het Katwijkse bedrijf lijkt volgens Linex te veel op de meetlat die hij al veertig jaar wereldwijd ver koopt. Dat is de Linex superli niaal, een doorzichtig exem plaar met een groene strook aan de onderkant. De liniaal van Bura toont, zo bleek giste ren op de zitting, veel overeen komsten met de Deense meet lat. Niet alleen de liniaal zelf maar ook de verpakking Iaat zich amper onderscheiden van het produkt dat het Deense be drijf op de markt brengt. Vol gens de woordvoerster Linex zijn de verkoopactiviteiten van de Katwijkse firma in strijd met het auteursrecht en het merk recht. Zij verweet Bura gisteren een slaafse nabootsing van de Deense succesformule. Alleenrecht De advocaat van Bura bestreed niet dat de Bura liniaal veel lijkt op het Deense fabrikaat. Hij betwistte echter wel dat Linex het alleenrecht op het ontwerp van de liniaal heeft. De oor spronkelijke firma Linex is in 1993 namelijk failliet gegaan. Het is onduidelijk of de nieuwe firma Linex de auteurs- en merkrechten van de oude be drijf heeft overgenomen. On danks herhaalde oproepen van Bura, wilde Linex tot gisteren hierover geen opheldering ver schaffen. Tijdens het kort ge ding was de advocate van Linex dan toch bereid een verkoop akte aan de rechter te overhan digen waaruit zou blijken dat haar cliënt alle rechten van de oude firma Linex heeft overge nomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14