Leiden Politiek blijft bij afwijzing referendum 5.- 'Ik zal nooit het academiegebouw bezetten' olitie Hollands Midden rijgt er 22 agenten bij Leidse 'schatgraver' hoort in hoger beroep opnieuw geldboete eisen Markt Stevenshof verhuist f RIJ DAG 1 SEPTEMBER 1995 -chef hans koenekoop, c Vissen /t O Honderden vissen I in Roelofarends- veen zijn gestorven als ge volg van zuurstofgebrek in de ringsloot Schreiner a De jubilerende I Luchtvaart Groep Schreiner uit Leiden moet waarschijnlijk vertrekken uit Libië. Fietsendievegge mag 178 dagen zitten [leiden» Een 28-jarige Leidse fietsendievegge is gistermiddag op |de Oude Rijn aangehouden door de eigenaar van de fiets die zij Ikorte tijd eerder op de Haarlemmerstraat had gestolen. De eige- inaar, een Leiderdorper, leverde de vrouw over aan de politie. [Het was niet de eerste keer dat ze een fiets stal. De Leidse doet het regelmatig om aan geld te komen voor drugs. Op het bureau j bleek dat ze voor andere vergrijpen nog een onvoorwaardelijke celstraf van 178 dagen moet uitzitten. Daarom mocht ze meteen blijven. Hardhorende vrouw zorgt voor paniek leiden» Op langdurig aanbellen en hardhandig bonken op de i deur werd niet gereageerd. Daarom schakelden de buren de po- litie in, een beetje ongerust over het feit dat hun bejaarde buur- j vrouw, die heel hard de televisie had aanstaan, niet open deed. Ook de agenten belden en bonkten, maar opnieuw kwam er geen reactie uit de woning aan het Zwarte Pad. Een agent for- ceerde daarop een ruit en ging naar binnen. In de huiskamer trof hij de nietsvermoedende vrouw aan, die op haar gemak tele visie zat te kijken. Vanwege haar hardhorendheid had ze niets gehoord of gemerkt. CDA 'er Kluck: 'Dit is verspilde moeite ANNO 1895 Maandag 2 September Advertentiën. „Jopha" stilt onmiddellijk de hevigste kiespijn, on verschillig uit welke oorzaak deze ontstaat, hetzij uit holle kie zen, rheumatisme, koude of ontsteking van het tandvleesch. Be waart de tanden tot in den hoogsten ouderdom; tast geen tand of tandvleesch nadeelig aan; geeft hagelwitte tanden; werkt anti septisch en neemt alle onreinheden uit den mond weg; voor komt het hol worden der kiezen; als mondspoeling voorkomt het den kwalijk riekenden adem. Prijs per flacon 35 Cents. Reyst Krak, Beestenmarkt. ANNO 1970 dinsdag 1 september Temidden van de gespannen situatie rond de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar was het de minister van Buitenlandse Zaken J. Luns die voor de „komische noot" zorgde. Kennelijk had hij teveel vertrouwen in het hekje r.ondom de tuin van de Wassenaarse familie Andersen van waaruit hij de toestand in ogenschouw nam. Toen hij met een lenig gebaar het hekje wilde „nemen" zakte de minister waardig door de omhei ning. Met een ontwapenende glimlach vervolgde hij zijn weg. De 3800 handtekeningen die de Vrienden van het Noorderpark met hun aan vraag voor een referendum hebben opgehaald veran deren niets aan de stand punten van de politieke partijen. Met uitzondering van SP en Leiden Weer Ge zellig/De Groenen blijven zij bij hun afwijzing van een volksraadpleging ovei de bouw van een verpleeg huis in het Noorderpark „Verspilde moeite", zegi CDA-voorman Paul Kluck over het feit dat de 'Vrien den' hun actie voortzetten. Al voor de vakantie maakte de overgrote meerderheid van de gemeenteraad duidelijk, dat zij van een referendum over het Noorderpark niets wil weten. Een motie van de WD, waarin werd gevraagd ondanks de massale protesten een bouw vergunning te verlenen voor verpleeghuis en zorgwoningen, werd door alle grote partijen ge steund. „En wat ons betreft gaat het referendum nog steeds niet door", zegt fractievoorzitter Roelie van Opijnen van de PvdA. „Wij hebben als politiek onze eigen verantwoordelijk heid." Een grote stroming in de raad vindt dat de referendumveror- 'Leidenacirs denken dat ze niet serieus worden genomen Daniël Young (met blauwe bloes) levert samen met de andere Vrienden van het Noorderpark 3.800 handte keningen in op het stadhuis. „Voldoende voor een referendum over het Noorderpark." foto hielco kuipers vervolg van voorpagina Young en de andere leden van de Stichting Vrienden van het Noorderpark, die de afgelopen weken hele straten deur aan deur af gingen op jacht naar hand tekeningen, hebben de in druk dat de inwoners van Leiden inmiddels alle ver trouwen in de politiek kwijt zijn. „Tot in de Stevenshof, overal hoorden we hetzelf de verhaal. Als er ergens in een buurt een bouwplan of s dergelijk is, dan mogen dening moet worden aangepast. „We moeten ons afvragen of we de grenzen niet te ruim hebben gesteld, of we het aanvragen van een referendum niet te ge makkelijk hebben gemaakt", zegt wethouder Ron Hillebrand (PvdA). Rianne Peeters (Groenlinks) vindt wijziging van de verorde ning alleen al nodig om teleur stelling van actievoerders in de toekomst te voorkomen. „Het moet in elk geval duidelijker worden waar een referendum voor bedoeld is", zegt CDA'er Kluck. „Het is een middel om de bevolking te consulteren, niet om de politiek te corrige- SP en LWG/De Groenen heb ben groot respect voor het doorzettingsvermogen van de Vrienden van het Noorderpark. „Het is hoopgevend dat mensen denken dat ze toch nog invloed hebben op de politiek", vindt Margje Vlasveld van LWG/De Groenen. „Aan het aantal hand tekeningen zie je dat het onder werp leeft in de stad. Het zou echt een ramp zijn als het refe rendum door de politiek werd afgewezen." Cor Vergeer (SP) denkt dat de grote politieke partijen geen idee hebben hoe moeilijk het is om duizenden handtekeningen onder een petitie te krijgen. „Als er nu geen referendum komt is dat een blamage voor de demo cratie." „Die referendumverordening is indertijd met veel gejubel vastgesteld. Alleen de WD was tegen. En nu willen ze hem weer op de helling zetten. Zo blijf je bezig." de wel r spraakavond maar uitein delijk drijft de gemeente haar zin gewoon door. Dan vind je in het uiteindelijke plan niets van de opmer kingen Vein de omwonen den terug", zegt Young. „De Leidse burgers hebben het idee dat ze niet serieus worden genomen. Dat bleek vorig jaar al uit een enquête en dat is inmiddels nog steeds niet veranderd. Heel veel mensen zijn ge frustreerd." De Vrienden, die samen met onder andere raadsle den van LWG/De Groenen en een afvaardiging van de bomenbond de handteke ningen afleverden op de af deling post- en archiefza ken, denken dat een posi tieve beslissing over het or ganiseren van een referen dum nog slechts een for maliteit is. „De vraag of het Noorderpark al dan niet een onderwerp voor een referendum is, is tijdens de vorige raadsvergadering al positief beantwoord", zegt Young. „Het enige argu ment tegen was, dat het hier om postzegelproble- matiek zou gaan. Boven dien, als de Leidse politici denken dat ze goede argu menten tegen het referen dum hebben, waarom zijn ze dan nooit met ons in discussie gegaan? Tot nu toe hebben ze slechts cam pagne tegen ons gevoerd." Vandaag wil de stichting opnieuw handtekeningen inleveren op het stadhuis, de laatsten die gisteravond werden verzameld. De politie van Hollands Midden krijgt er het komend jaar 22 nieuwe agenten bij. Bij de nieu we lichting zitten acht vrouwen en vijf allochtonen. Op dit mo ment telt Hollands Midden 1070 'blauwe' personeelsleden, politieagenten en inspecteurs. Korpschef S. van Hulst zegt Iblij te zijn met de komst van de [nieuwe agenten. „Hoewel dat er niet meer zijn dan gepland om het natuurlijk verloop op te vul len." Er zijn nu minder agenten op straat dan voor de reorgani satie van de politie waarbij de gemeente- en de rijkspolitie werden samengevoegd. Eerder dit jaar had de korpschef laten weten dat Hollands Mid den 250 tot 300 agenten extra nodig had om goed te kunnen functioneren. arthur maandag Officier van justitie mr. M.J. van Ling heeft gisteren bij de rechtbank geldboetes van duizend gulden geëist tegen een 65-jarige Haarlemmer en een 34-jarige man uit Leiden. Het tweetal wordt verdacht van een illegale opgraving in Haarlem. Eerder sprak de kantonrechter beiden vrij, maar het openbaar ministerie ging in hoger beroep. De Haarlemse stadsarcheo- loog drs. M. Poldermans trof beide mannen op 23 april 1992 aan in de tuin achter een be drijfspand. Ze waren daar een zeventiende-eeuwse beerput aan het leeghalen. Poldermans alarmeerde de politie. Op 15 februari vorig jaar kwam de zaak voor bij de Haar lemse kantonrechter. Beide mannen voerden daar aan dat ze de Monumentenwet niet hadden overtreden, omdat deze wet het zonder vergunning ver storen van de bodem verbiedt. In dit geval zou de bodem ech ter al enkele tientallen jaren ge leden zijn verstoord. Toen werd ter plekke een septic-tank ge plaatst. In geroerde grond mag wel zonder vergunning worden gegraven, aldus de twee ver dachten. De kantonrechter was het hiermee een§. Volgens het OM doet het er echter helemaal'niet toe of de grond wel of niet is geroerd. „Die eis komt in de wet niet voor. Het gaat er om dat er geen vergunning was", zei officier Van Ling gisteren. Van Ling Student Ramon Delima voorzitter Leidse universiteitsraad leiden caroline van overbeeke Hij voelt zich thuis in het ty pisch Leidse sfeertje van con us en harmonie. Op de bar ricades zullen ze hem dan ook niet snel aantreffen. Overleggen en naar elkaar luisteren: dat staat bij hem voorop. Want: „je bent samen verantwoordelijk." De Leidse student Ramon Deli ma (24) is vandaag gekozen tot voorzitter van de universiteits raad, het inspraakorgaan van de Rijksuniversiteit Leiden. „Ik ga conflicten niet uit de weg maar ik vind wel dat we er zoveel mo gelijk sémen moeten uitko- Voordeel Delima volgt professor J. Mul der op die de afgelopen vier jaar UR-voorzitter was. Het is de tweede keer dat Leiden een stu dent krijgt die het hamertje in het academiegebouw hanteert. In 1984 werd student Ruud Kouijzer gekozen voor diezelfde taak. Delima: „Ik denk dat het een voordeel is om een student als UR-voorzitter te hebben. Studenten zijn minder afhanke lijk en kunnen kritischer gelui den laten horen dan perso neelsleden. We worden opge leid tot kritische geesten en dat moeten we ook laten blijken." Delima heeft een behoorlijke staat van dienst in allerlei in spraak- en overlegorganen van de Leidse universiteit. Als stu dent 'Talen en culturen van La tijns Amerika', is hij lid van van het faculteitsbestuur letteren, de faculteitsraad en lid van de universiteitsraad. Het is vooral idealisme dat hem drijft zich in te zetten voor het reilen en zei len van 's lands oudste universi- „Ik wil mijn steentje bijdra gen want ik voel me verbonden met deze universiteit. Als stu dent ben je niet alleen onder- wijs-consument. Nee, je bent medeverantwoordelijk voor wat hier gebeurt. Daarnaast vind ik dat de universiteitsraad niet op timaal functioneert: het kan in mijn ogen wel wat efficiënter en levendiger. Waar ik naar streef, is een overvolle publieke tribu trokken zijn bij de UR. Dat bete kent meer inhoudelijke en voor- Onze achterban, personeel al ook spannender disdussies. studenten, moet meer be- Nu krijgen we vaak de kritiek dat het allemaal te vaag en te abstract is." De Leidse UR heeft inmiddels weer besluitvormende bevoegd- ning en zal informeel ook niet schromen die te verkondigen. Veel speelt zich namelijk achter de schermen af. Zo ben ik elke week bij de vergaderingen van het college van bestuur aanwe zig: dat vind ik erg belangrijk. Mijn kamer is bovendien vlak bij die van de collegeleden: we zitten op dezelfde gang. Dat be tekent dat ik dicht bij het vuur zit. En daarvan wil ik ook profi- He liefst zou Delima de Groenoordhallen afhuren voor een UR-vergadering. „Of het academiegebouw uitbreiden. Puur en alleen omdat er zoveel publieke belangstelling voor de UR-vergaderingen is. Maar dat zal wel niet zo snel gebeuren." „Hoewel ik zelf niet zo snel op de barricades spring, vind ik het hartstikke goed dat studen ten steeds mondiger worden en met spandoeken laten zien wat ze willen. Maar waar ik tegen ben, is het platleggen van de be drijfsvoering van de universiteit. De academie heeft het al moei lijk genoeg. Dus moet je haar kerntaken, onderwijs en onder zoek, zoveel mogelijk met rust laten. Maar onze inspraakmo gelijkheden moeten wel behou den blijven." Samenwerken Delima gelooft niet in het be zetten van bestuursgebouwen als middel om zijn mening ken baar te maken. „Nee, volgens mij bereik je daar niets mee. Deze universiteit heeft grote problemen en grote ambities. Die kan het college niet alleen oplossen. Daarom moeten we samenwerken. Conflicten zullen er heus wel komen. En daar ben ik ook niet tegen, als er maar wordt gepróót. Wat absoluut niet mag gebeuren, is dat mi nister Ritzen de universiteiten uitspeelt tegen de studenten, zodat die twee partijen tegen over elkaar komen te staan. Dat moeten we zien te verhinde- Delima is gekozen voor een periode van twee jaar. „In die tijd hoop ik ook mijn studie af heden. Maar als voorzitter mag te ronden. Maar goed in de toe- Delima niet inhoudelijk mee- komst kijken, kan ik niet. Mis- praten. „Maar ik heb als lid van schien besluit minister Ritzen de UR wel een bepaalde me- wel om de UR af te schaffen." sprak over schatgravers die, uit financiële overwegingen, het cultuurgoed bedreigen dat zich in de bodem bevindt. Ze hield het bij haar eis dit keer nog op een geldboete maar dreigde voor de toekomst met celstraf. Uitspraak is op 14 september. Jaar celstraf voor inbraken en geweld den haag/leiden n joustra Vanaf 2 september heeft (Koop) Centrum Leiden geen parkeer- en bereikbaarheidsproblemen meer!! Parkeer de hele dag voor op het Nieuwe Haagweg parkeerterrein En laat u met alle inzittenden GRATIS EN VLOT met Leidse Glippers (busjes) afzetten en afhalen bij een van de 4 haltes in Hartje Leiden markt niet goed aan bij het win kelcentrum. Dat is nu met de verhuizing wel het geval vinden de betrokkenen. Overigens hopen de kooplui dat de markt in de toekomst nog een stukje wordt verscho ven naar het grasveldje schuin tegenover de Digros. Die plek is nog beter naar hun mening, omdat er nog meer ruimte is. Probleem is echter dat tandarts Van der Grijp daar nieuwbouw heeft gepland. Hij zit met zijn praktijk al tien jaar in een nood- onderkomen. Hij wacht op een bouwvergunning van de ge meente, maar die is nog niet verstrekt. De welstandscommis sie keurde het plan van de tand arts af en eiste een aanpassing. De donderdagmarkt in de Ste venshof verhuist. Met ingang van 21 september staan de kra men op het parkeerterrein van het Ina Boudier-Bakkerplein bij winkelcentrum Stevensbloem. Daarmee is de gemeente tege moetgekomen koesterde wen kooplieden. Die kregen i geleden e aantal jaren toegewezen het gezondheidscentrum in de Stevenshof. Ze maakten er echter nooit een geheim van niet veel vertrouwen te hebben in deze locatie. De plek was naar hun mening niet goed be reikbaar. Bovendien sloot de De Haagse rechtbank heeft gis teren een 40-jarige Leidenaar veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden. Te gen de man was vier jaar geëist. De rechter achtte het bewezen dat de man zich dit jaar schul dig had gemaakt aan diefstal met geweld, diefstal en verkoop van auto-accessoires, heling van gestolen flessen whisky en inbraak. De man werd vrijge sproken van ontucht met een minderjarige en van diefstal van de flessen whisky die hij had verhandeld. De Leidenaar was begin dit jaar, nadat hij net een straf we gens verschillende vergrijpen had uitgezeten, onmiddellijk weer in de fout gesprongen. Na een verjaardagfeestje van zijn moeder in het Plantsoen in Lei den was hij met het hele gezel schap naar een woning gegaan aan de Geregracht, waar een man woonde die toevallig op het partijtje was verzeild ge raakt. De man werd in zijn ei gen huis mishandeld en be roofd. Ook maakte de Leidenaar zich in korte tijd schuldig aan verschillende inbraken, bij een autohandel in Emmen en een notariskantoor in Emmen. Hij heelde tevens flessen whisky die waren gestolen uit een slijterij in Rijnsburg. De man zou ook ontuchtige handelingen hebben gepleegd met een tienjarig jon getje, het zoontje van zijn toen malige vriendin in Emmen. Op dat punt werd hij echter vrijge sproken. De rechter veroordeelde de 61-jarige moeder van de Leide naar tot een gevangenisstraf van 113 dagen, precies de tijd die ze in voorarrest had doorge bracht. De vrouw had meege daan aan de mishandeling aan de Geregracht. Bovendien werd ze schuldig geacht aan heling. Een 24-jarige Leidse die even eens actief was geweest bij de mishandeling werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden waarvan vijf voorwaardelijk. Behalve de mis handeling had zij dit jaar in een dronken bui een beeldscherm en een pincode-apparaat ver nield bij een benzinepomp.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11