Soeharto: Staatsbezoek begin van nieuwe toekomst in betrekkingen met Nederland Maarten 't Hart gaat lezers wekelijks een beetje jennen Ieren leven een jaar tussen hoop en vrees Feiten Meningen DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 152 NIEUWSANALYSE Jorris Minne werd op toerisme-beur- zen door zijn buitenlandse collega's vaak aangesproken op een meeleven de toon, die aanleunde tegen neerbui gend. „Je zag ze denken: wat een baan, toerisme in Noord-Ierland verkopen zegt Minne, stafmedewerker van de Noordierse VW. Maar dat is allemaal verleden tijd. „Dank zij de wapenstil stand word ik weer als een serieuze concurrent beschouwd", aldus Minne. Het is deze week een jaar geleden dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) de wapens neerlegde; later volgden schoorvoetend de protestante milities in Ulster. Minne en zijn collega's kre gen plots de kans om het prachtige Noordierse landschap te verkopen- zonder de rook van bomexplosies. Hun branche profiteerde geweldig van het nu een jaar oude bestand: het aan tal buitenlandse bezoekers aan Noord- Ierland is dit jaar met 56 procent toe genomen. Maar deze nog altijd bescheiden 'boom' legde meteen zwakke plekken bloot. Een tekort aan hotelkamers bij voorbeeld. Eén van de gevolgen van bijna een kwart eeuw geweld. De om geving mag nog zo feeëriek zijn, bom explosies en terreur nodigen niet uit tot forse investeringen in de toeristen sector. Daarvoor is meer stabiliteit nodig dan een nerveuze gewapende vrede. Een mooi akkoord bijvoorbeeld over de toekomst van Noord-Ierland, tus sen Groot-Brittannië, de Ierse repu bliek, de Noordierse protestante partij en en de katholieken van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. En dat vergt een enorme mentaliteitsveran dering voor alle partijen. Het enige dat de 60 procent pro testanten en de 40 procent katholieken in Noord-Ierland op dit moment echt delen, is een gevoel van opluchting over een jaar van relatieve rust. Het liet de bevolking ruiken aan een nor maal leven. Tegen alle verwachtingen in hielden zowel de IRA als de 'free dom fighters' van protestante organi saties zich aan de afspraak om het wa pentuig voortaan thuis te laten. Hele maal rustig werd het natuurlijk niet. Extremisten en dissidenten uit beide kampen gingen geregeld met honkbal knuppels en ijzeren staven op strafex peditie tegen vijanden en/of verraders. Protestant en katholiek hebben el kaar nog lang niet gevonden. Nog steeds wil de meerderheid van de pro testanten dat 'hun Ulster' een deel van het Verenigd Koninkrijk blijft. En opi niepeilingen geven aan dat de meeste katholieken vinden dat Noord-Ierland op den duur aansluiting bij de Ierse re publiek moet krijgen. Het bestand geeft echter hoop. Het brengt mensen ertoe bezoeken te brengen aan streken waar ze zich an ders niet zouden wagen: Noordierse protestanten naar de republiek, katho lieken naar voorheen protestante bas tions. Britse kranten rapporteren vreugdevol over protestante en katho lieke commando's, die na een jaar 'werkloosheid' met elkaar in de pub een biertje drinken. Deze zwaluwen kunnen pas zomer brengen als het bestand kan worden omgezet in een permanente vredesre geling. Daarvoor zouden alle betrok ken partijen met elkaar om de tafel moeten gaan zitten. De eis van Lon den en de Ulster protestanten dat de IRA eerst alle wapens moet inle veren vóór er kan worden gepraat, ver hindert dat. Sinn Fein-leider Gerry Adams zegt dat het dogmatisch vasthouden aan deze eis aantoont dat de Britten slechts uit zijn op totale overgave van de IRA. Daar zit een kern van waarheid in. De IRA-terreur hield niet op bij Ier se grens, maar trof ook de Britten in eigen land. Vandaar dat de Britse pre mier Major ooit zei dat zijn maag zich omdraaide bij de gedachte dat hij ooit met de terroristen van Sinn Fein zou moeten onderhandelen. Dat dit nu toch gebeurt, wordt door Londen be schouwd als een enorme concessie, waarbij het zou moeten blijven. Het gevaar is echter dat de haviken uit beide kampen als overwinnaars uit de strijd zouden komen wanneer on derhandelingen uitblijven, binnen de IRA zou sterke stroming bestaan, die Adams terzijde wil schuiven als niet snel een onderhandelingsresultaat wordt behaald dat neerkomt op aan sluiting bij Ierland. Adams heeft tegen over deze vleugel een succesje nodig, en daar hoort dus niet bij de eis om wapens in te leveren nog voordat er een resultaat is geboekt. Aan protestante kant ligt het zo mo gelijk nog moeilijker. Deze week trad James Molyneaux af, leider van de grootste Unionistische politieke partij. Daardoor zitten de toch al verdeelde protestanten nu met een leiderschaps crisis. Molyneaux was een geslepen vos, die anders dan zijn fel unionis tische tegenstrever dominee Paisley inzag dat krampachtig Vasthouden aan de eigen zekerheden politiek ver lies kan brengen. Als zijn opvolger op schuift in de richting van net Paisley- kamp, dan blijft langdurige vrede in Noord-Ierland een droom. LONDEN HANS GELEUNSE ■Exclusief interview met president van Indonesië Schrijver maakt vanaf zaterdag column voor deze krant Koningin Beatrix en de prinsen Claus en Willem-Alexander hebben vandaag hun bezoek aan Indonesië afgesloten. Voor hun gastheer, president Soeharto, heeft het bezoek een „nieuwe toekomst" van beter begrip, samenwerking en vooral intensiever handelsverkeer en culturele betrekkingen ingeluid. weer zo'n pennestrijd is ont staan over het wel of niet opne men van de evolutietheorie in eindexamens. Allerlei krankzin nigen hebben er een mening over, zoals ene meneer Bruin- sma die onlangs in NRC Han delsblad schreef dat hij de hand van de Schepper ziet in de evo lutie. Wat een stomme bioloog! Zo'n man moet toch ook weten van parasieten en van vreselijke wormen die er in mensen hui zen en die door je ogen naar buiten komen? Nou, als je daar het werk van de Schepper in herkent, ik begrijp er niks van". Vakantie. „Vreselijk. Een van de ergste rampen die een mens kan over komen. Thuis heb je alles bij de hand. In de tuin staat alles te groeien en je haalt 't zo binnen. In den vreemde moet je voor al les heel duur betalen en met twee koffers leven. Al die dingen die je nodig hebt, zijn er dan net niet. En dan nog al die stress..." „Ik ga ook nooit naar verre lan den. Voordatje weg kunt, moet je allemaal enge prikken heb ben. In je bil bijvoorbeeld. Mijn verste bestemming was Mallor- ca. Vier uur vliegen. Dat vond ik ontzettend ver". „Ik ben niet zo bang voor vlie gen, dat vind ik heel leuk eigen lijk. Maar het feit dat, als er iets zou gebeuren, je dan niet te voet terug kan. Ik wil nooit zo ver gaan, dat ik niet te voet zou kunnen terugkeren. Dus België vind ik eigenlijk ai de grens". Veronica's Travestie Show. 't Hart veert op: „Dat heb ik met enorm veel plezier bekeken. Het was eigenlijk een dunne formu le, maar het werd ontzettend aardig gedaan. Het zag er vrese lijk leuk uit allemaal. Wat ik een beetje bezwaarlijk vond, was dat die jongens die optraden, wel erg op het uiterlijk schoon waren gericht. Dat gaf een scheef beeld van de zaak. Frits Bolkestein. „Ik koester geen grote sympa thie voor die man, ook niet voor de partij waar hij voor staat. Maar ik heb ook geen grote he kel aan hem. Van Agt, daar had ik een vreselijke afkeer van. Bol kestein laat me helemaal koud, ik denk niet dat ik zo gauw iets over hem zal schrijven. Het lijkt me niet de man die mij inspi reert om grappen over te maken of te jennen, of iets te schrijven waarmee je hem belachelijk kunt maken. Over die man van de PvdA, hoe heet-ie, eh, Rot tenberg, daar zou ik wel over willen schrijven. Daar zou ik wel raad mee weten. Verliefd zijn. „Dat is een Van de ergste din gen die je kunnen overkomen. Je verliest je hoofd, je bent hele maal beneveld. Je neemt beslis singen, impulsief, waarvan je la ter denkt 'Jezus, hoe heb ik zo stom kunnen handelen'. Het heeft zich al in geen tijden meer bij mij voorgedaan. Van verliefd zijn krijg ik ook een hoge bloed druk." De Evangelische Omroep. „Daar is mijn moeder lid van, dus daar kan ik niets kwaads over zeggen. Ik merk er weinig van. Ze hebben op de radio wel heel goede klassieke-muziek- programma's. Veel beter dan de VPRO. Die hebben altijd snert- programma's. EO-programma's op TV bekijk ik nooit. Behalve als er samenzangprogramma's zijn vanuit de Grote Kerk in Maassluis. Dan kijk ik. Of ik be kenden zie." De krant. „Dat is iets waar je elke dag naar uitkijkt. Maar heb je hem eenmaal gelezen, dan hou je er eigenlijk een vaag gevoel van te leurstelling aan over. Zo'n ge voel van 'ik had er meer van verwacht'. Het is net als met de post. Je verwacht iets bijzon ders, maar het zijn toch altijd dezelfde dingen die je krijgt". „Wat er nou precies tegenvalt aan een krant? Eh, misschien mis ik een goede column...." WARMOND PETER KUUT De Indonesische president ziet uit naar zijn tegenbezoek aan Nederland, waarvoor koningin Beatrix hem heeft uitgenodigd. „Het is al te lang geleden, nu zo'n 25 jaar, dat ik in Nederland was en we zullen ons via de ge bruikelijke kanalen beraden overeen geschikt tijdstip", al dus Soeharto in een exclusief gesprek met de Geassocieerde Pers Diensten, waarbij ook deze krant is aangesloten. De 74-jari- ge president was uitstekend ge luimd en goedlachs en zei zich „fit en gezond" te voelen. Soeharto hoopt dat koningin Beatrix een goed beeld van het Indonesische land en volk heeft gekregen. Zelf is hij onder de in druk van de kennis van zaken van de koningin tijdens de ge sprekken vorige week in Jakarta. „Haar Engels is perfect en ze houdt niet van omongkosong (zinloos geklets)", voegde Soe- harto's persoonlijke tolk hieraan toe. De president benadrukt dat hij niets wil weten van Nederland se spijtbetuigingen over het ver leden. „We moeten geen gevan genen van het verleden wor den." Nederland en Indonesië moesten zich natuurlijk bewust zijn „van de reis die ze door de geschiedenis hebben gemaakt", aldus de president. „Maar we moeten vooruitzien in de hoop op een betere toekomst. We zetten alles op onze nationale ontwikkeling om het Indonesi sche volk een hogere levens standaard en meer rechtvaar digheid te bezorgen. In dat ver band moeten onze beide lan den de verantwoordelijkheid nemen om nieuwe geschiedenis te schrijven op basis van soeve reiniteit, gelijkwaardigheid en onderling begrip." Zich richtend tot de jongere ge neratie in Nederland merkt Soe harto op dat „zij die straks de teugels overnemen, onze ge schiedenis moeten kennen om er lering uit te trekken zodat de fouten uit het verleden niet worden herhaald". In dat op zicht beschouwt hij ook „de zaak Pronk" als definitief afge daan. „Indonesië wil alle hin derpalen voor een goede ver standhouding met Nederland uit de weg geruimd zien. We Koningin Beatrix nam vorige week afscheid van president Soeharto. Volgens de Indonesische president markeert het staatsbezoek een nieuwe toekomst in de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. foto reuter enny nuraheni hebben niets tegen mensen rechten, ook niet in de kwestie Oost-Timor. Maar dan alleen in de zin van dialoog en niet van confrontatie. We werken samen met de VN-commissie voor de mensenrechten en Indonesië heeft internationale rapporteurs uitgenodigd om een onderzoek te komen instellen naar de ver meende schendingen van men senrechten in Oost-Timor. Maar mensenrechtenkwesties mogen niet als voorwaarde wor den gebruikt voor ontwikke lingshulp of economische sa menwerking. En zekér niet als politiek drukmiddel, intimidatie of inmenging in onze binnen landse aangeledenheden", al dus Soeharto. Als Nederland „niet opnieuw dit soort obsta kels opwerpt dan beschouwen wij de casus Pronk als afgedaan en kunnen onze wederzijdse betrekkingen verder worden uitgebouwd". Volgens de Indonesische presi dent is een breed scala van sa menwerking mogelijk op eco nomische en cultureel gebied. „We moeten onze contacten in tensiveren en uitbreiden, niet alleen op regeringsniveau, maar ook tussen academici, zakenlie den en mensen uit de culturele sector. Ik denk aan culturele en zakelijke missies, tentoonstel lingen, symposia en andere ma nieren om de contacten te ver stevigen. De oprichting van het Nederland-Indonesië Forum in beide landen is een gewaar deerd instrument voor meer in tensieve samenwerking en be grip", aldus Soeharto. Het Indonesische staatshoofd is goed op de hoogte van de han delsrelaties tussen zijn land en Nederland. „Nederland is de zesde investeerder in Indonesië met in totaal 116 projecten ter waarde van meer dan 2,7 mil jard dollar. Nu we hebben be sloten tot verdere deregulering en het tegengaan van bureau cratie van onze economie, zijn er grote mogelijkheden voor verdere Nederlandse investerin gen, te meer omdat buitenland se bedrijven hier nu 100 procent zeggenschap krijgen over hun investeringen. Ik zie de land bouw, de tuinbouwsector, het toerisme, de ontwikkeling van onze infrastructuur en kleine alsmede middelgrote bedrijven als goede mogelijkheden voor Nederland. En de toevloed van Hollandse toeristen is uiteraard welkom voor ons nationale in komen." Over zijn opvolging (zijn huidi ge ambtstermijn loopt af in - 1998, red.) weigert Soeharto vragen te beantwoorden. Met een lachje wil hij slechts kwijt: „Als democraat geloof ik in de wijsheid van ons constitutionele systeem, en alles wat het presi dentschap betreft zal door het Indonesische volk volgens de grondwet worden geregeld". JAKARTA BOB KROON Het is alweer een paar jaar gele den dat schrijver Maarten 't Hart menigeen verbijsterde door zich in vrouwenkleren in het openbaar te begeven. Die periode heeft hij naar eigen zeg gen nu achter zich: het mantel pakje komt niet meer van het knaapje af. Wat blijft, is een Maarten die schrijft. Vanaf ko mende zaterdag ook als colum nist van deze krant. Wekelijks zal hij over wat hij in de wereld waarneemt zijn licht laten schij- Tweemiijoen boeken („Dat zegt m'n uitgever tenminste") zijn er van dr. Maarten 't Hart (50) ver kocht sinds hij in 1971 debu teerde met Stenen voor een ransuil Alleen al van Een vlucht regenwulpen werden zo'n 450.000 exemplaren gedrukt. En vorig jaar ontving 't Hart voor zijn boek Het woeden der gehele wereld de Gouden Strop voor de beste Nederlandstalige mis daadroman. Inmiddels staat het volgende boek alweer op stapel. Veel wil en kan hij er niet over zeggen. „Het is min of meer een vervolg op Het woeden der gehele wereld Geen echte thriller, tenminste zo zie ik het niet. Ik ben nog maar op de helft, dus ik kan nog niet precies overzien hoe het al lemaal zal aflopen. Ik heb daar over wel een plan in mijn hoofd, maar al schrijvend merk ik toch vaak dat je er een beetje van af wijkt. Ik laat me leiden door wat me invalt als ik achter de com puter zit." 't Hart gaat zijn invallen nu ook benutten voor deze krant. We kelijks zullen er van hem stukjes verschijnen, „die het liefst een klein beetje controversieel zijn". Er verschijnt een duivelse gri mas op zijn gelaat: „Ik wil pro beren mensen een beetje tegen de haren in te strijken. Te jen nen, te provoceren. Ik weet niet of dat lukt en in hoeverre dat ook kan. Misschien dat een co lumn over de paus die ik ze ker wil gaan schrijven min- Maarten 't Hart: „Sport is levensgevaarlijk, vakantie vreselijk en verliefd zijn heel erg". der goed zal vallen bij sommige lezers." Een goede column moetje wil len uitlezen, stelt 't Hart. „Het moet prikkelend zijn, persoon lijk, opiniërend, grappig eventu eel, al is dat niet altijd even makkelijk. Niks is moeilijker dan geestig zijn, maar je moet het wel proberen. Voor NRC Handelsbladheb ik stukjes ge schreven die een beetje colum nachtig waren, maar die waren vrij lang. Ik zit nu aan 3.500 aanslagen vast. Dat is niet zo erg veel, je wilt altijd meer zeg gen dan je kwijt kunt. Dan komt het erop neer datje dat 'meer' eerst opschrijft en dan alles wat overbodig is gaat schrappen. De grote kunst van het schrijven, is hu eenmaal schrappen wat niet essentieel is. Dat 't pats! pats! pats! pakt!" De schrijver belooft plechtig dat hij niet al te vaak zijn stok paardjes zoals klassieke mu ziek, literatuur zal berijden. „In klassieke muziek zijn zo weinig mensen geïnteresseerd. Er zitten geen massa's te wach ten op columns waarin ik een cantate van Bach behandel. Slechts als er iets in de actuele sfeer gebeurt, zal ik erover schrijven. Hoe kijkt 't Hart dan tegen het nieuws van alledag aan? Wat voor columnistenvlees hebben we met hem in de kuip? „Ik kijk naar het journaal van 8 uur en ik lees de krant. Maar ik volg het niet met een vergrootglas", zegt hij. Niettemin begroet hij met juichende instemming „Ja, leuk!" een lijst met namen en begrippen waarop hij fris van de lever commentaar mag geven. We beginnen met Ajax. 't Hart: „Heb ik onlangs nog ge zien in de wedstrijd tegen Feye- noord om de Supercup. Ik heb met verbazing zitten kijken, want volgens mij zijn ze een stuk achteruit gegaan sinds vo rig seizoen. Feyenoord is beter foto hielco kuipers geworden. Dat verheugt me enorm, want ja, ik kom per slot van rekening uit Maassluis. Ik ben altijd erg voor Feyenoord geweest." „Ik vind sport eigenlijk onzin nig. Levensgevaarlijk ook. Je krijgt er allemaal blessures van. Die topvoetballers hebben al weet ik hoe vaak in het zieken huis gelegen, terwijl ik tot mijn vijftigste slechts één dag in het ziekenhuis heb doorgebracht." Internet. „Het lijkt allemaal prachtig, maar ik heb geen idee waar het werkelijk over gaat. Een vriend van mij is er goed in, die heeft eens op mijn computer allerlei smerigheid tevoorschijn ge haald. De meest ongelooflijke pornografie stond op het scherm. Hij heeft het er geluk kig weer snel afgehaald, want ik zou niet weten wat ik er in een zwak moment mee zou doen." De evolutietheorie. „Het is ongelooflijk dat er nu

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2