urn EsèJ Krajicek nog niet rijp voor psycholoog Real Madrid neemt voorsprong op Ajax Trustfull bij Oranje-selectie Sport Becker wordt nooit meer nummer een Paul Bahlmann: 'Zaterdagclubs bevoordeeld bij districtsbeker' DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Nederlander neemt mentale barrieremet zege op Novacek Jacob Spijker nieuwe trainer van AZC alphen aan den run Jacob Spijker heeft zich voor drie jaar als trainer verbonden aan AZC. De 42-jarige Leidenaar vervangt bij de Alphense waterpoloploeg Fred van Dorp, die de voorkeur geeft aan een functie bij de LEN (een organisatie van scheids rechters) boven de opvolging van AZC-trainer Fred Kransstau- ber. Spijker was 16 jaar als speler actief bij De Zijl/LGB. Daarna trainde hij onder andere DZV uit Delft, het Nederlands waterpo- -• ,-jloteam onder 20 jaar en De Zijl/LGB. ooronderzoek naar Peter Bosz Szeist De tuchtcommissie van de KNVB stelt een vooronderzoek jin naar het gedrag van Feyenoorder Peter Bosz tijdens de wed strijd tegen FC Twente, afgelopen zondag in Enschede. De waar nemer heeft geconstateerd dat de Rotterdamse middenvelder bij een vrije trap tot twee maal toe met opgetrokken knie tegen Ni co Jan Floogma is opgesprongen. Scheidsrechter Blankenstein -ontging dat. Bosz is gevraagd zijn gedrag toe te lichten. Ook het ^bestuur van Feyenoord kan de tuchtcommissie inlichtingen ver- ggischaffen over de gang van zaken. Dat moet voor 4 september lipjn gebeurd. 3MyPa naar halve finales Finse beker den haag» MyPa, tegenstander van PSV in de eerste ronde van v |het toernooi om de UEFA-beker, heeft zich geplaatst voor de jhalve finale van het nationale bekertoernooi. Onder toeziend Irapog van PSV-trainer Advocaat en manager Arnesen won het met SM#- 1 van FC Jarro. Eendracht Aalst lijdt eerste nederlaag Brussel» Eendracht Aalst, dat tot veler verrassing vijf wedstrijden had gewonnen in de Belgische competitie, is op de zesde speel dag voor het eerst verslagen. Dat gebeurde bij AA Gent, dat voor net eerst won: 3-1. feendracht Aalst, de club van de Nederlander Edwin van Anke ren, blijft wel eerste op de ranglijst. Dat kwam omdat Standard Luik ook niet won. Luik speelde thuis 1-1 tegen RDWM. Neo-in- lernational Foguenne bracht de thuisclub op voorsprong, waar- pa Sabadini 1-1 maakte. Nieuweling Harelbeke, getraind door He Nederlander Henk Houwaart, blijft de verrassing van de nog verse competitie. Harelbeke won met 3-0 van St. Truiden. listerChelsea met Gullit opnieuw remise bstan' f ia/omlonden Ruud Gullit heeft in de vierde competitiewedstrijd van Chelsea voor de derde keer gelijkgespeeld. Na twee keer 0-0 was nd h^et nu 2-2, thuis tegen Coventry City. Wise en Hughes maakten fers pinnen tien minuten de eerste treffers van het seizoen voor de :lub uit Londen, die de voorsprong daarna uit handen gaf. Met Noodrie punten staat de door Glenn Hoddle getrainde club onderin, og geNewcastle United is de enige ploeg na vier ronden die het maxi- n zitfnale aantal van twaalf punten heeft. De club van manager Kevin Keegan versloeg thuis nieuwkomer Middlesbrough, dat Glenn Helder wil overnemen van Arsenal, met 1-0. Bayern München versterkt koppositie münchen Bayem München heeft zijn leidende positie in de Bundesliga versterkt door de thuiswedstrijd tegen het KFC Uer- dingen van Eric Meijer met 2-0 te winnen. Papin en Helmer ver borgden gisteren de score. Meijer kreeg geel. Parma gauw uitgebekerd in Italië 'alermo AC Parma, de laatste jaren vaak bekerwinnaar in Italië, r s er in de tweede ronde al uit gevlogen. De cuphouder verloor gisteren met 3-0 bij Palermo uit de Serie B. Met Parma sneuvel den nog vier clubs uit de Serie A: Torino, Bologna, Bari en Pado- /a. Sampdoria won met 1-0 bij Perugia. Van der Tang mist podiumplaats «iaaldwijk Wielrenner Ronald van der Tang (Swift/Casba) is als tierde geëindigd in de Ronde van Naaldwijk. De A-amateur uit /oorhout kwam gisteravond na 100 kilometer net te kort voor ien podiumplaats. Clubgenoot Aart Vierhouten liet zich even- ;ens zien tijdens de 46ste editie van de plaatselijke ronde. De ïanstaande profrenner, die afgelopen dinsdag nog zilver greep n het Belgische Merksem, kwam als negende over de meet. Aji- Iré van de Reep kwam goed voor de dag bij de junioren. De 18- arige Hillegommer veroverde na een sterk slot de tweede plaats. new york gpd Boris Becker wordt nooit meer de beste tennisser van de wereld. Als hij tenminste niet zijn huidige levensstijl verandert en zijn familie te veel bij zijn 'werk' blijft betrekken. Dat is de mening van coach Nick Bollettieri, in wiens armen de Duitser op Wimbledon na zijn zege op André Agassi in de halve finale nog vloog, maar met wie hij kort daarna plotseling brak. De ware reden van de breuk tussen de excen trieke Amerikaan en Becker, die gisteravond ten koste van zijn landgenoot Carsten Arriens zonder al te veel moeite (6-1, 6-3 7-5) de derde ronde van de US Open bereikte, is tot nu toe niet echt boven tafel gekomen. Maar dat de twee zeker niet 'in goed overleg' uiteen zijn gegaan, werd deze week in New York wel duidelijk. „We hebben geen ruzie, maar er zijn wel wat meningsverschillen geweest", liet de trainer uit Florida weten. „Na Wimbledon hebben we sa men besloten er een punt achter te zetten. Dat moest wel. Het bereiken van de finale was een kroon op ons werk, maar tegelijk het maximaal haalbare. Na de nederlaag tegen Pete Sampras zag ik een lachende Boris. Ondanks het verlies was hij gelukkig. Toen wist ik zeker dat ik deze Becker nooit kan terugbrengen naar de eerste plaats op de wereldranglijst". Bollettieri doelt daarbij vooral op het idyllische leventje dat Becker nu met zijn gezin leidt. In New York is bij elke training vrouw Barbara met zoontje Noah op de arm aanwezig. „In mijn ogen is Boris de enige speler die Agassi op elke onder grond kan verslaan. Hij moet dat echter zelf ook beseffen". Patrick Kluivert is in een sierlijk duel verwikkeld met Manoio Snchis van Real Madrid (rechts). Richard Krajicek zwaait naar het publiek na zijn zege op de US Open. LPRIP YPE MINKEMA P-VERSLAGGEVER :al Madrid - Ajax ging niet om e afzichtelijke wastobbe met I nden handvatten, die de Ma ilenen de Trofeo Santiago irnabeu hebben genoemd. ït ging ook niet om de 'exhibi- l van aanvallend voetbal', als trainer Jorge Valdano een iar uur voor het duel had ge- randeerd. En het was nog het inst een oefenwedstrijd voor start van het seizoen. Real adrid - Ajax (1-0), de kam- aen van Spanje tegen de kam- aen van Europa, was gister- ond een prachtig spel voor de yche. Met als inzet de voor rong voor de 'echte' wedstrij- n. Real won, zowel de Trofeo i het psychologische spelletje. f\jax wilde indruk maken in adrid. Het eerste tikje uitde- i, twijfel zaaien. Real had zich vier jaar eindelijk bevrijd van t bewind van Barcelona. Er Deide, voorzichtig, weer enig Ifvertrouwen. Een duwtje zou beschifloe8 kunnen zijn, voor straks. ix maakte ook indruk in Ma- iti-diefsjd. Precies zoals Real-trainer ldano moet hebben gevreesd. a[\V Argentijn had 'mentale ze- Lcjk rheden' ingebouwd. Collega ^^^uis van Gaal ging er een dag >r de wedstrijd nog vanuit Real in de sterkste formatie spelen, omdat het zich geen ang kon permitteren. Maar dano zette Hierro, Luis Enri- R, Quique en Amavisca gstpersoonlijk op de tribu- Omdat hij, zo heette het, i risico's wilde nemen met oog op de komende inter- 1 tegen Cyprus. Valdano ït de eerste coach in de ge- edenis zijn die het landsbe- orbehoudig boven dat van zijn club ilt. De trainer liet bovendien vijf buitenlanders (Redon- do, Laudrup, Rincon, Esnaider en Zamorano) opdraven. Er mogen er straks maar drie mee doen. Valdano speelde een spel letje. Gisteravond met succes. Hoe sterk was Ajax? De win naar van de Champions League Sportpsycholoog Jim Loehr hoeft binnenkort geen tele foontje van Richard Kraji cek te verwachten. De kop man van het Nederlandse tenniscontingent op het gisteren snikhete Flushing Meadow sluit zeker niet uit ooit op de bank van een zielenknijper te gaan lig gen, maar voorlopig heeft de 23-jarige Monegask daar geen behoefte aan. Zeker niet na zijn eenvou dige zege (6-3, 6-4, 6-4) op de Tsjech Karei Novacek, die hem in de tweede ron de van de US Open bracht. ,,Ik raak niet zo snel in pa niek". new york eric de bie gpd-verslaggever De Amerikaanse Daviscup- coach Tom Gullikson had Kraji cek in Tennis Magazine de sug gestie aan de hand gedaan om, in zijn pogingen van zijn 'Grand-Slamsyndroom' af te ko men, eens een psycholoog te consulteren. Sinds de open Franse van 1994 kwam de gebo ren Rotterdammer, die toen al twee halve finales op zijn naam had staan (Melbourne '92 en Parijs '93), tijdens één van de vier traditionele tennisevene- menten immers niet meer ver der dan de tweede ronde. Het gaf Krajicek al het etiket niet te kunnen pieken als het er echt om gaat. „Richard Krajicek beschouw ik als een groot talent. Ik denk dat zijn tekorten eerder op het mentale dan op het fysieke vlak liggen. Tijdens de wedstrijden gaat hij te snel bij de pakken neerzitten. Waarom niet aange klopt bij iemand als Jim Loehr? Dat is geen teken van zwakte. Iedere speler heeft iemand no dig die hem helpt bij het verbe teren van zijn wedstrijdhou ding", aldus Gullikson. Momenteel ziet Krajicek ech ter geen enkele aanleiding de deed één helft wat het wilde. Het speelde voetbal voor de lief hebber, de favoriete bezigheid van Frank en Ronald de Boer. De broers waren de besten van het stel, ze meldden zich steeds als eersten bij de bal. Precies de raadgeving van de Amerikaan op te volgen. Ondanks het feit dat de zege op Novacek dit sei zoen pas zijn derde overwin ning tijdens de jaarlijkse gang langs de 'Grote Vier' was. Marsh (Melbourne) en Sinner (Parijs) zette hij eerder makkelijk opzij, maar Ondruska (Melbourne), Ilie (Parijs) en Shelton (Wimble don) vormden al een te groot obstakel. „Als ik nu steeds in de aan loop naar een Grand-Slamtoer- nooi goed zou spelen en het op het moment supreme zou laten afweten, dan kun je zeggen dat er iets scheef zit. Maar dat is niet het geval", gaf Krajicek zijn visie. „Dit jaar heb ik in de we ken voorafgaande aan Melbour ne, Roland Garros en Wimble don ook steeds matig gepres teerd. Hier kende ik pas voor het eerst een goede voorberei ding", zei de huidige nummer dertien van de wereld, die an derhalve week geleden in de fi nale van New Haven twee matchpoints tegen André Agassi onbenut liet. „In feite had ik in het verle den met haptonoom Ted Troost al een soort van psychologische begeleiding. Wat hij doet, is niet precies hetzelfde, maar het komt wel in de buurt. Na die te genvaller op Wimbledon was ik natuurlijk behoorlijk teleurge steld en probeerde ik naar oor zaken te zoeken. Daardoor ver beterde mijn instelling eigenlijk al vanzelf. Ik ben weer naar Oostenrijk gegaan om er te langlaufen. De frisse berglucht heeft me goed gedaan". Ondanks de (schijnbare) nuchterheid bij Krajicek, sprak foto efe rol die Van Gaal voor de twee ling in zijn hoofd - of in zijn schrift - heeft. De technisch di recteur bracht de broers na rust nog dichter bij elkaar. Frank volgde Blind (gele kaart) op als libero, Ronald was tegen Laud- zijn coach Rohan Goetzke na de partij tegen Novacek van een 'mentale barrière, die genomen was'. „Deze wedstrijd was niet bedoeld om zijn beste tennis te laten zien. Vandaag was winnen het belangrijkste". Tot opluchting van de sympa- tieke Australiër deed Krajicek dat zonder al te veel moeite en werd hij de zesde Nederlanders die op Flushing Meadow de eer ste schifting overleefde. In an derhalf uur zette Krajicek de ze ven jaar oudere Novacek, die vorig jaar in New York nog de halve finales had bereikt (verlies tegen Michael Stich) maar daar na mede door blessures weinig heeft laten zien, aan de kant. Met een ace (zijn negende) van maar liefst 212 kilometer per uur maakte hij een einde aan de wedstrijd. Zo hard heeft zijn service al lang niet meer gesla gen. Een teken dat Krajicek zich lekker voelt en een teken dat hij in mentaal opzicht toch is ge groeid. Een in Rotterdam opge lopen knieblessure deed hem in maart nog meteen terugdenken aan het halve jaar verplichte rust in de winter van '93/'94. Hij had toen last van ontstekingen in beide knieën. „Die nieuwe kwetsuur heeft me toch een tijdje onbewust beziggehouden. Misschien ging het daarom zo beroerd in Parijs en op Wimble don". Een nieuw lichamelijk ongemak in de afgelopen maanden maakte hem echter minder van streek. In Toronto trok hij zich in de tweede ronde terug met een pijnlijke elleboog en schouder. Door die blessure miste hij het toernooi van Los Angeles. Be handeling door de overgevlogen Jan Naaktgeboren, een fysiothe rapeut die in de praktijk van Troost werkt, bracht snel verbe tering, getuige zijn finaleplaats in New Haven. „Volgens mij was dat resultaat echter meer geluk dan wijsheid", was Kraji cek gisteren nog voorzichtig. In de tweede ronde mag hij tegen de onbekende Amerikaan Justin Gimelstob het begin van het te gendeel bewijzen. rup de 'achterste' middenvel der. Maar de opvallendste Aja- cied was Patrick Kluivert. Bij de finale van de Champions Lea gue, goed voor één kans en één doelpunt, in Madrid alleen in de eerste helft al vier keer vrij voor doelman Buyo. De nul bleef staan. Het zou Ajax later nog flink opbreken. Ajax werd in één seizoen groot en volwassen, maar blijft op het veld toch gretig en jong. De kampioen irriteerde zich dan ook mateloos aan de Spaanse arbiter Diaz Vega, die het wit van Real blijkbaar een leukere kleur vond dan het diepgroen van Ajax. Sterker, de winnaar van de Champions League liet zich nog betrekkelijk simpel provoceren. Blind was al vertrokken met een gele kaart, Frank de Boer volgde, met een rode. Zamorano had het eerst geprobeerd met zijn elleboog. De reactie van Frank de Boer was naïef. Hij sloeg terug. Val dano zal een aantekening heb ben gemaakt: Ajax bleek met een paar simpele Spaanse trucjes uit zijn evenwicht te brengen. Vanaf dat moment was de Europese titelverdediger kwets baar. Real scoorde via Zamora no, nadat Santos wat onbehol pen onder de bal was doorgelo pen. Ajax wilde alleen nog maar naar huis. Real Madrid - Ajax 1-0 (0-0) 70. Za morano 1-0. Scheidsrechter Diaz Ve ga. Toeschouwers: 35.000. Gele kaar ten: Blind, Santos, Finidi (Ajax). Rood: Frank de Boer (Ajax) Real Madrid: Buyo: Chendo, Sanchis, Alkorta, l.asa; Michel, Redondo (45. Al- varo), Laudrup. Rincon (45. Milla); Esnaider (55. Sandro), Zamorano. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Frank de Boer, Blind (45. Scholten), Santos; Ro nald de Boer, Litmanen (55. Bogarde), Davids; Finidi, Kluivert. Overmars (85. Demtsjenko) zeist/alphen aan den run loman leefmans Trainer Paul Bahlmann van Al phense Boys is 'zeer ontstemd', zoals hij het zelf omschrijft. Aanleiding vormt het tijdstip van de bekerwedstrijd van aan staande zaterdag tussen zijn club die thuis moet aantreden tegen het Katwijkse Quick Boys. „Ik ben boos op de KNVB en teleurgesteld in de houding van Quick Boys", aldus Bahlmann. „Zaterdagverenigingen zijn bij bekerwedstrijden al in het voor deel omdat op 'hun dag' wordt gespeeld. Maar doordat het aanvangstijdstip ook nog eens is bepaald op half drie, zijn de zondagclubs extra in het nadeel. Ik mis bijvoorbeeld vier basis spelers omdat die moeten wer ken." De Alphense oefenmeester had liever de confrontatie om zeven uur of desnoods om vijf uur willen laten beginnen. „Een uurtje eerder van je werk ver trekken, is wat anders dan bijna de hele dag vrij moeten nemen. Zo'n bekerpartij is een prachti ge oefengelegenheid, maar wat heb ik er aan als ik niet op volle sterkte kan aantraden. De KNVB kan beter deze duels om half zeven vaststellen en als de clubs er onderling uitkomen, kan er alsnog om half drie worden af getrapt. Maar ze draaien de zaak om. Ze willen er toch een interessante competitie van maken?", vraagt Bahlmann zich hardop af. Hij voorspelt dat bij ARC - Tonegido hetzelfde euvel zich voor zal doen. Vanuit Zeist laat competitie leider Sander Hoveling weten dat hij de ophef van Bahlmann niet goed begrijpt. „Het gaat al jaren zo en er zijn nog nooit klachten over geweest. Een paar clubs hebben wel eens laten weten dat het hen niet zo goed uitkwam, maar daar bleef het bij. En in onderling overleg mo gen de verenigingen het tijdstip verplaatsen. Ik begrijp wel, Quick Boys speelt liever om half drie met de kans op een ver zwakte tegenstander. We heb ben bij de KNVB wel eens deze kwesties besproken, maar geen reden gezien om het huidige systeem te veranderen", aldus Hoveling. In Katwijk weet men ook van de prins geen kwaad. „Het is al drie maanden bekend wanneer de derde bekerronde wordt af gewerkt en het staat ook vast dat als je een zaterdagvereni ging loot, er op zaterdag wordt gespeeld", stelt Arie de Vreugd van Quick Boys. „Eerst zouden ze bij Alphense Boys problemen hebben met de velden en daar om op een later uur willen spe len. En dan komen ze nu met het verhaal van spelers die moeten werken. Als ze dat gelijk hadden gezegd. Wij maken sim pelweg geen gebruik van de mogelijkheid tot verplaatsing. En ik kan je vertellen dat de be sturen van beide verenigingen geen problemen met elkaar hebben." Lutiiifj derde ronde dlslriclsbekcr Wnl 2: Alpheuse Hci\s IJun l Uo\s I I 10| I I' Noordwijk (za). WSB Katwijk 2 (za 18.00), AR(^ ^Tonegido, nWO-Ujudunum l/o, Rijiuburgso Uovs I/a'. IB.oÓ), Winnaar HS/Texas RAVA-HBS/Postduiven-UVS (onbekend). Nieuwkoop-Roodenburg (zo. 14.30) Blind eist uitleg van bondscoach zeist henri van der steen gpd-verslaggever Guus Hiddink laat Oranje vanaf zaterdagavond geen minuut meer alleen. Anders dan gewoonlijk verzamelt de selectie van het Nederlands elftal niet op de vrijdag voor de wedstrijd, maar één dag later. „Ik heb een ononderbroken periode aan voorbereiding gewild", aldus Hiddink giste ren. „Normaal verzamelen we vrijdag en gaan de spelers zaterdag voor een nachtje naar huis om dan zondag weer bij elkaar te komen. Ik wilde het nu anders. Daarom komen we een dag later bij elkaar en gaan ze daarna ook niet meer naar huis." Zondag vertrekt de selectie na de persconferen tie naar Amsterdam, waar in het Olympisch Sta dion tegen Jong Oranje wordt geoefend. Dat ge beurt achter gesloten deuren. Maandag staan er twee trainingen op het programma, dinsdag volgt een afsluitende oefening. In de selectie van Hiddink, die vandaag bekend wordt gemaakt; maakt in elk geval Orlando Trust full zijn debuut. De Feyenoorder, enkele weken geleden 25 geworden, imponeert dit seizoen met zijn creatieve en zelfbewuste spel op het midden veld. Vorige week had Hiddink die gisteren de mond op slot hield in Barcelona al een lang gesprek met Trustfull, in aanwezigheid overigens van Ronald Koeman. Met diens nee betreffende een rentree in Oran je is duidelijk dat Hiddink vandaag niet zijn favo riete lijstje van zestien naar buiten brengt. Als de bondscoach vrij spel had gekregen was trouwens ook Ruud Gullit teruggekeerd in Oranje en zou Jordi Cruijff mogelijk zijn debuut hebben ge maakt in de selectie. De laatste keer dat Cruijff ju nior zich uitliet over Oranje was hij zelf echter nog van mening niet klaar te zijn voor een selec tie. In vergelijking met de laatste interland tegen Wit-Rusland worden John van 't Schip en Stan Valckx waarschijnlijk niet worden herkozen. In de selectie keert wel Frank de Boer terug. De num mer 4 van Ajax was voor het duel bij Wit-Rusland geschorst. Ook Dennis Bergkamp is van de partij. De aanvaller van Arsenal miste de laatste twee in terlands vanwege blessures. Tegen Wit-Rusland kwam Bergkamp nog wel naar het trainings kamp, op de vroege ochtend van vertrek naar Schiphol meldde de spits zich echter alsnog af. „Ik had niet naar Noordwijk moeten komen, maar ik wilde zo graag. Het Nederlands elftal, dat is iets speciaals. Maar ik was op. Na die afmelding heb ik een week geslapen", zei Bergkamp vorige week nog. Inmiddels is Bergkamp zonder klachten. De nooit geblesseerde Danny Blind daarentegen heeft weer wel een klacht; de libero en aanvoer der van Oranje wil van Hiddink uitleg over de langdurige en wat hem betreft pijnlijke flirt met Ronald Koeman. „Ik wil, als Hiddink me nog no dig denkt te hebben, snel een goede uitleg van hem", aldus Blind deze week voor vertrek naar Madrid. Blind zal dat gesprek wel krijgen en Hiddink zal de gelegenheid te baat nemen zijn captain meteen uitleg te verschaffen over zijn plannen voor de interland tegen Wit-Rusland. De bonds coach pakt volgend week immers naar alle waar schijnlijkheid uit met een ander systeem: vier verdedigers, geen vleugels. Het spelen met drie man achterin lijkt Hiddink na het laatste debacle in Minsk definitief te heb ben afgezworen. De bondscoach opteert nu voor een verdediging van vier man, een middenveld in ruit (twee spelers aan de zijkanten, in het cen trum een aanvallende en een verdedigende mid denvelder) en twee centrumspitsen. Oranje moet de resterende drie interlands (Wit- Rusland thuis, Malta uit, Noorwegen thuis) win nen om kans te behouden op EK-kwalificatie. Ook bij drievoudige winst is plaatsing voor Enge land nog niet zeker. Mogelijk moet Nederland medio december in Manchester nog een barrage spelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17