Nederlander wil drugs aanpakken 'TV-zenders zijn eigenlijk nu al primitief en eenzijdig' Binnenland 2'Laat dat gezeik nou "toch eens ophouden' Kamer vreest minder ^treinen voor meer geld Weigeraars van identificatie gezamenlijk naar de rechter DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 ,,jerLeider Bende van Venlo uiterst kregelig roermond cpd ^)e 22-jarige vermeende leider ran de Bende van Venlo was RU gisteren kennelijk met het ver keerde been van zijn brits ge stapt. Kregelig en af en toe ronduit onbeschoft reageerde hij op de zevende dag van het monsterproces tegen de moordlustige bende op vragen ran rechters, officier van justitie sn advocaten. „Of ze is achterlijk, of ze heeft stront in haar oren. Laat dat ge- teik toch eens ophouden", be daagde de man zich bij de •echtbank over officier van jus- ;itie K. Janssen. Naar zijn zin gleef de officier te lang doorha- op zijn betrokkenheid bij gle moord op drie illegale Tur- >lerefeS-. 3; Het was niet de eerste uitbar sting van de bendeleider. Eerder vcjj>p de morgen spuwde hij bijna (xiur toen een 17-jarige scholier bnder ede kwam vertellen dat }e leider in augustus 1993 met ;en nekschot koelbloedig een D-^inde had gemaakt aan het le- in h^en van een onbekende man. straa p)e scholier kon het weten, grafs/ant hij was er zelf bij geweest, ie b<>ei hij. Om dat te onderstrepen, san t;af hij een gedetailleerde be- ichrijving van het slachtoffer rouvlat volgens hem ter plekke door tentile leider en zijn rechterhand vas begraven. Ook het 15-jarige troprtjp van de bendeleider was Jaarbij geweest. Deze was een Tiendje van de 17-jarige getui- acht de blikken van de bende- hadden kunnen doden, de getuige ter plekke omge vallen. „Waar is dat lijk dan? onge, jonge wat een gelul. Ik :ende je in die tijd niet eens. Je €n haag gpd Extra onderzoek naar zelfstandige NS en liberalen vandaag aan de Ka mer voor. Naar het zich laat aanzien stuit het niet op proble men, want ook het CDA dringt al langer aan op nader onder zoek. Eind juni zetten Jorritsma en de NS hun handtekening on der het voorlopige contract over de verzelfstandiging. De rijksbij drage aan de NS wordt terugge bracht van 350 miljoen dit jaar naar nul in 2000. .De regeringspartijen vrezen een monopolie-positie voor de NS als de overheid haar handen van de spoorwegen aftrekt. )e regeringspartijen vrezen ho- ere prijzen en minder service oor de treinreiziger als de NS TE Eerden verzelfstandigd. WD en >66 eisen daarom een onafhan- plijk advies over de voorgeno men privatisering. De PvdA leeft daar geen moeite mee. linister Jorritsma van verkeer n waterstaat komt daarmee in Ie problemen omdat zij de ver- elfstandiging voor 1 december bnd wil hebben. Het verzoek om een extern nderzoek leggen Democraten roept maar wat", beet hij de wasbleke getuige toe. „Die knaap is gek. Met zijn fantasie moet hij naar Hollywood gaan om films te maken." Ook advocaat Th. Hiddema moest het ontgelden. De straf pleiter wilde weten waarom de bendeleider zijn cliënt, een 35- jarige Turkse drugbaron, in he melsnaam heeft genoemd als opdrachtgever voor nog veel meer moorden dan de in totaal zeven waarvan de bende offi cieel wordt beschuldigd. De bendeleider streek woest door zijn van gel glimmende paardestaart en snauwde: „Man, hoe vaak moet ik je dat nog uitleggen. Als ze me beter hadden behandeld, was dat niet gebeurd. Ik zat in de cel en mocht niet douchen of luchten. Ik dacht: fantaseer maar wat en noem wat namen, dan wordt de politie wel aardiger. „Ik heb zelfs moorden ver zonnen op twee juweliers in Rotterdam, een stel Turken in Eindhoven en een Colombiaan se drugshandelaar in Heerlen. Ik zei dat ik wel zou aanwijzen waar de lijken allemaal lagen. Dat heeft me nog een heleboel mooie ritjes opgeleverd. Ik heb hele dagen in het bos doorge bracht. Daar ben je beter af dan in de gevangenis. En de politie maar zoeken. Die lui kun je echt alles wijsmaken." Vandaag gaat het proces ver der met het horen van de ver dachten als getuigen in eikaars zaken. De bendeleden liegen daarbij volgens justitie dat het gedrukt staat. Het aantal aange kondigde vervolgingen wegens meineed nadert inmiddels al de dertig. lieshout De Tilburgse Waterleidingsmaatschappij (TWM) komt in september met een eigen merk bronwater op de markt: Prise d'Eau. Het water dat in Tilburg en Goirle gewoon uit de kraan komt, wordt 1 bij Bavaria in Lieshout. foto anp frans v Driekwart vindt ons land te tolerant tegenover druggebruikers Bijna driekwart van de Nederlanders wil dat de handel in en het gebruik van drugs met harde hand wordt bestre den. Een vrijwel even grote groep (73 procent) vindt dat Nederland te tolerant is tegenover druggebruikers. amsterdam Dit blijkt uit een representatief onderzoek onder 1930 perso nen. Zij werden naar hun me ning over het Nederlandse drugbeleid gevraagd. Het on derzoek is uitgevoerd door het bureau Telepanel, dat verbon den is aan de Universiteit van Amsterdam. Van de ondervraagden is'56 procent van mening dat Neder land door zijn liberale drugbe leid in het buitenland een slech te naam krijgt. Verder onder schrijft 18 procent de visie van enkele hoofdcommissarissen van politie dat de strijd tegen de drugs feitelijk verloren is. Daar entegen denkt 56 procent dat die strijd kan worden gewonnen als politie en justitie harder op treden. Dat door een verdere liberali satie van het drugbeleid de strijd tegen de drughandel kan worden gewonnen, onder schrijft 13 procent. Slechts drie procent verwacht dat dit ook kan met voortzetting van het huidige beleid. Het huidige gedoogbeleid van softdrugs ondervindt maar wei nig goedkeuring. Slechts 11 pro cent kan zich daarin vinden. De meningen zijn verdeeld over de vraag hoe dat beleid er dan wèl uit moet zien. Voor volledige le galisatie van softdrugs spreekt 10 procent zich uit. In legalisa tie onder de voorwaarde dat 'een beperking wordt opgelegd aan het aantal verkooppunten, kan 29 procent zich vinden. In totaal 45 procent kiest voor een strenger optreden. Harder optreden tegen gebruik en ver koop van softdrugs heeft de steun van 23 procent. Voor een totaal verbod spreekt 22 pro cent zich uit. Precies de helft van de ondervraagden is van mening dat legalisatie van soft drugs zal leiden tot een daling van de criminaliteit. Een derde verwacht dat in dat geval de cri minaliteit gelijk blijft en 16 pro cent denkt dat die zal toene men. Verstrekking van hard drugs door de overheid doet de criminaliteit afnemen, zo meent 57 procent. Van de ondervraagden vindt 45 procent dat Nederland enigszins tegemoet moet ko men aan de kritiek van het bui tenland op het Nederlandse drugbeleid. Dat kan door een hardere aanpak van het drug- toerisme. Nederland moet het hardere drugbeleid van landen als Duitsland en België overne men, is de mening van 21 pro cent. Daarentegen vindt 24 pro cent dat Nederland de interna tionale gemeenschap juist van het gelijk van zijn beleid moet overtuigen. 'Goede hoop om juridisch gevecht te winnen want wet rammelt he leidschendam anp Als het aan J. Derks ligt gaat de 'rammelende wetgeving' op het gebied van de identificatieplicht zo snel mogelijk via de rechter op de helling. Samen met zo'n vijftig anderen weigert Derks, milieumedewerker bij de Ver eniging van Nederlandse Che mische Industrie (VNCI), mee te werken aan uitvoering van de Wet op de identificatieplicht. Doordat de vijftig op princi piële gronden weigeren te vol doen aan de wet, worden zij zwaar gekort op hun salaris. Zij zijn maandelijks tussen de zes honderd en achthonderd gul den armer geworden. Daarom gaan zij binnen enkele weken de Staat der Nederlanden en de fiscus dagvaarden. De groep denkt daarbij aan het voeren van kort gedingen. De belastingdienst heeft hon derden Nederlanders die mede werking aan de wet weigeren, overgeheveld naar het zoge noemde anoniemtarief. Daar door moeten ze zestig procent van hun bruto-inkomen aan de fiscus afdragen. Derks c.s. zeggen goede hoop te hebben het juridisch gevecht te winnen. De nieuwe regeling rammelt namelijk, menen ze. In artikel 29 van de Wet op de loonbelasting 1964 staat dat de werknemer een geldig identifi catiebewijs ter inzage aan zijn werkgever moet overleggen. De Wet op de identificatieplicht verplicht de werkgever een af schrift van een relevant bewijs in zijn bezit te hebben. Beide bepalingen zijn strijdig met el kaar en daardoor valt de werk gever en dientengevolge de werknemer eigenlijk niets te verwijten, aldus Derks. Dat werkgevers zelf niets on dernemen komt doordat zij in Derks' ogen gewoon te sullig en te kritiekloos tegenover de wet staan. De groep van Derks heeft er dan ook van afgezien ook werkgevers te dagvaarden. De weigeraars kunnen hun te veel betaalde belasting overi gens na een jaar terugkrijgen Met de aanslag wil de fiscus na melijk alleen hen treffen die anoniem willen blijven. Maar de principiële weigeraars zijn alles behalve anoniem. Hun streven is erop gericht dat de omstre den wet van tafel gaat. Het zal volgens de vijftig niet bij een kort geding blijven. De groep, die bestaat uit werkne mers, onder wie academici, ju risten, maar ook uit uitkerings gerechtigden, wil meer juridi sche processen voeren om meer aspecten van de in hun ogen fnüikende wetgeving onderuit halen. iag Volgens Maurice de Hondnieuwe topman Wegener, staat wereld aan vooravond van zeer ingrijpende revolutie le befaamde ex-opiniepeiler Maurice de Hond treedt deze week i dienst van Wegener, onder meer de grootste uitgever van re- lonale kranten. De Hond gaat zich bij Wegener vooral bezigfrou- en met de nieuwe elektronische (digitale) media. Die zullen de apieren krant nooit helemaal verdringen, voorspelt hij. „Al lans de eerstkomende pakweg vijftig jaar niet." en haag margreet vermeulen |n 1880 deed iemand de seri- Uze voorspelling dat er in New ork in 1940 door de grote hoe- eelheid paardevijgen niet meer I rijden zou zijn. Wat was het pval? Tussen 1860 en 1880 beide het aantal paard en wa- ens enorm snel. En toen is ien gaan uitrekenen wat er zou Bbeuren als die groei 60 jaar ing zou aanhouden". Anno 095 maakt de BV Nederland Bn soortgelijke fout, vindt de jond. „Ik durf erom te wedden pt Schiphol die 40 miljoen pas- igiers nóóit haalt. En de Betu^ lelijn? Weggegooid geld." le behoefte aan vliegreizen en bederentransport zal veel min er groeien dan de afgelopen ecennia. Want de technologi- [he ontwikkelingen maken Bel vervoer op den duur over- bdig. „Stel dat ik nóast de fa- tiek van Bauknecht woon en bn koelkast bestel. Geheid dat et apparaat toch nog 200 kilo eter aflegt via een van de vele Istributie-punten, voordat het ing bij mij thuis is. Dat is alle- laal overbodig als de klant in jchtstreekse verbinding staat let de producent. En daar gaan i op den duur naartoe." klant-van-morgen gaat niet de handel in witgoed met i consumentengids in de ld, maar achterhaalt via In- rst wat de beste koel st is voor de laagste prijs en stelt het apparaat direct bij de iriek. Ook het betalen gebeurt (teraard digitaal (met pinco- p). „Heel wat schakels zullen het moeilijk krijgen: distributie centra, groothandels en ook winkeliers die alléén maar ver kopen en geen advies- of een andere functie hebben." De eerste middenstander die met uitsterven wordt bedreigd, is de eigenaar van de video theek. „Over tien jaar bestaat er geen videotheek meer. Tegen die tijd kun je, met zoiets als vi- cleo-on-demand, alle beschikba re video's rechtstreeks op je TV- computer krijgen." Volgens De Hond staan we aan de voor avond van een revolutie waar de landbouw- en de industriële revolutie bij zullen vervagen. Nu draait alles nog om het transport van dingen. In de toe komst zullen vooral bits (infor matie-eenheden van een com puter) heen en weer worden verzonden. „En dan moetje denken aan informatie, kennis, amusement en bijvoorbeeld ook geld, want betalen met je pincode gebeurt via het heen en weer zenden van bits." De TV-zender bijvoorbeeld legt over pakweg twintig jaar het loodje. „TV-zenders zijn eigen lijk nu al primitief en eenzijdig", vindt de Hond. Ook alweer om dat afnemers in de nabije toe komst via hun PC een direct contact kunnen leggen met de producent van - in dit geval - te levisieprogramma's. „De pro ducent van The Bold en de Be autiful maakt gewoon een re kensom. Nu krijgt hij van RTL4 10.000 dollar per aflevering, schat ik zo. Maar als die produ cent iedere kijker één gulden per aflevering vraagt, levert dat 300.000 maal één gulden op en dat is 200.000 dollar De TV- kijker van de toekomst bepaalt zelf waar en wanneer hij welk programma wil zien. Om te bewijzen dat het geen futurisme is wat hij beweert, verwijst de Hond naar de meest recente bokswedstrijd van Mike Tyson. „Zo'n wedstrijd is in de VS niet meer op de openbare TV te zien, maar alleen via pay- per-view (betaal-per-keer). Je koopt als het ware een 'kaartje' van 20 30 dollar om thuis de wedstrijd te zien. Dat is hier technisch nog niet mogelijk, maar dat komt vanzelf." KRANT In al dat electronische geweld kan de pdpieren krant zich best staande houden, denkt de nieu we Wegener-man. „Ik bedoel het niet zoals je hoofdredacteu ren vaak hoort zeggen: dat mensen altijd boeken en kran ten zullen blijven lezen of dat lezen zo goed is voor je fantasie. Dat soort emotionele uitspra ken zijn erg tijd- en plaatsge vonden." „Maar de krant krijgt wel een steeds andere rol. Vroeger bracht de krant alle nieuwsfei ten als eerste. Maar dat is met de snelleelectronica voorbij. Neem de finale-wedstrijd Ajax- AC Milan. Geen enkele krant heeft een letterlijk wedstrijdver slag geschreven, iedereen kent de uitslag immers al van radio, teletekst of televisie. Toch weet ik zeker dat die stukken worden gespeld. De krant brengt diep gang en achtergrond en wat niet op radio en TV is geweest." „De radio heeft destijds de krant niet verdrongen. De tele visie heeft de radio niet ver drongen. Dus waarom zullen de media de krant verdrin Maurice de Hond wordt de n s mediabaas bij Wegener. gen? Zélfs de bioscoop heeft het allemaal overleefd." Alle media blijven naast elkaar bestaan en de consument kan kiezen welk medium het beste bij hem of haar past. Daardoor neemt het relatieve belang van de krant natuurlijk wel af. „Kijk maar naar de jongeren. Die zijn al multimediaal. Je luistert radio in de auto, thuis heb je de ka belkrant, op je werk teletekst, 's avonds gebruik je de TV en op zaterdagochtend de krant. Je kiest het medium dat het beste bij het tijdstip en de plek past." Op die manier blijft er voor de papieren krant de eerstkomen de vijftig jaar een rol van bete kenis bestaan, verwacht de Hond. „Maar uitgevers moeten wel definiëren wat hun taak is. Kijk, toen ik vier jaar geleden als directeur marketing bij de Gou den Gids kwam, zag men zich zelf als een uitgever van adres boeken met advertenties. Maar ik zei: eigenlijk ben je een ser vice-organisatie tussen kopers en afnemers. Het adresboek is alleen maar een middel. Nu is onze informatie beschikbaar via diskette, een 06-lijn, CD-rom en foto cpd cees zorn MAKELAARS Naar analogie van de Gouden Gids ziet de Hond krantenuitge vers als makelaars in informatie. Ook hier is het papier een mid del en slechts een van de vele middelen. Dè uitdaging voor de uitgeversbedrijven is om die communicatie-middelen te in tegreren. „Dat vergt van journa listen wel een forse omschake ling. Journalisten zullen de in formatie die ze verzamelen voor meerdere media geschikt moe ten maken. Je kunt dit interview afdrukken in de krant, er een samenvatting maken voor de kabelkrant en er tegelijkertijd een kort vraaggesprek van ma ken voor TV. Tot slot is er nog een groepjes lezers dat denkt: 'goh, wat interessant, daar wil ik alles van weten'. Die kun je ver wijzen naar de radio waar het gesprek integraal wordt uitge zonden." De consument krijgt ondertus sen steeds meer keus, met als gevolg dal iedere burger zijn ei gen, volstrekt unieke, pakket in formatie samenstelt: Die frag mentatie is volgens de Hond trouwens al jaren aan de gang. „Als je nu met een programma 10 procent van de kijkers trekt, heb je een ab-so-lu-te topper. Vroeger werd je met zo'n score meteen van het scherm ge voerd." Het gevolg is dal be staande gemeenschappelijke noemers waardoor mensen zich met elkaar verbonden voelen, verdwijnen. Maar er komen be slist andere voor terug. „Daar gaan mensen vanzelf naar op zoek. En wat dit betreft, bieden de nieuwe media ook weer kan sen. Stel dat ik sjerpen verzamel uit de tijd van Napoleon. We reldwijd zijn er hooguit hon derd mensen met zo'n hobby. Nu komen die honderd types elkaar om de tien jaar tegen op een tentoonstelling in Parijs. Maar straks kunnen ze dag en nacht met elkaar over die sjer pen c

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5