'Geslaagd festijn, ondanks het weer' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Waterschap verkoopt gemaal linke buit Fanatieke strijd om de 'Gouden Gaffel' )ij inbraken Oegstgeest overweegt drie illegale huisjes te ontruimen jbrugge Twee jongens in Alphen mishandeld alphen aan den run Een 15- jarige jongen van Alphen is zaterdag mishandeld. De jongen reed met een vriend en een vriendin op het fiets pad naast elkaar. Omdat ze niet snel genoeg opzij gingen voor een achterop rijdende fietser werden ze omgeduwd. Vervolgens stapte die fietser af en gaf de jongen een stomp in zijn gezicht. Daarna is die man doorgereden. Zondagochtend rond vijf uur werd een 23-jarige inwo ner uit Alphen door een on bekende plotseling geschopt en geslagen. De Alphenaar stond te praten met vrienden toen een voorbijganger hem aanviel. De man is overge bracht naar het Elisabethzie- kenhuis. MANDAG 28 AUGUSTUS 1995 Gemaal van der Breggen in Vriezekoop wordt verkocht. De nieuwe eigenaar mag er in wo nen en eventueel een kantoor, atelier of praktijkruimte in vesti gen. Waterschap De Oude Rijn stromen, dat nu nog de eige naar is, stelt wel als voorwaarde bij de verkoop dat het karakte ristieke, uit 1870 daterende pand behouden blijft. Voordat het gemaal kan wor den verkocht, moet de gemeen teraad van Jacobswoude ak koord gaan met een bestem mingsplanwijziging. B en W stellen de raad voor om mee te werken. De commissie ruimte lijke ordening buigt zich ko mende donderdag over het raadsvoorstel. Het pand raakt buiten ge bruik vanwege de bouw van een nieuw gemaal achter het huidi ge. Dijkgraaf D. Kemp verwacht dat dit op 1 november in ge bruik wordt gesteld. In het hui dige gemaal woonde de machi nist. Mankracht is straks niet meer nodig omdat de Wasse- naarse polder automatisch wordt bemalen. Eerder was De Oude Rijnstro men van plan om van het beeldbepalende pand een mu seum te maken. „Dat is van de baan. Er was onvoldoende ani mo om de vestiging van een museum financieel haalbaar te maken", zegt Kemp. Enkele jaren geleden was hij als dijkgraaf van het toenmalige waterschap De Aarlanden fel gekant tegen bewoning van het gemaal Cornelis Den Hertog. Dit in Alphen gevestigde gemaal werd vorig jaar vervangen door een nieuwe installatie die er naast was gebouwd. Het water schap vreesde dat bewoners in de toekomst bezwaren zouden kunnen tegen stank of geluids overlast, waardoor de voortgang van de polderbemaling in ge vaar zou kunnen komen. Vol gens de Stichting tot Behoud van Alphens Erfgoed die het ou de gemaal van het waterschap over wilde nemen, was bewo ning van het pand financieel de enig haalbare oplossing waarbij het behoud van het monument verzekerd was. Uiteindelijk kwamen de twee partijen tot een oplossing: het waterschap stond bewoning toe op die voorwaarde dat de bewoners nooit bezwaren zouden kunnen maken tegen de ongemakken die een in werking zijnde instal latie met zich meebrengt. Nu is het het waterschap zelf die met het voorstel komt om het gemaal Van der Breggen voor bewoning geschikt te ma ken. De bezwaren die het wa terschap nog bij het Alphense gemaal had, heeft het nu niet. „We stellen dezelfde voorwaar den bij de verkoop als die bij Cornelis den Hertog, waardoor de werking van de nieuwe in stallatie is veiliggesteld", aldus Kemp. DUIVEN BERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Orleans, Aalst en Strom- beek. Jonge duivenvlucht vanuit Orleans: PV De Reisduif H. Dusoswa 1,3,4,6, 8, 10; N. de Groot en Zn. 2; Comb. J. Hartevelt 5, 7, 9. PV De Vriendenclub Comb, v/d Nieuwendijk 1, 4,5; Comb. v. Weeren/Pracht 2, 7; R. v/d Dop 3, 8; Jac.J. de Schrijver 6,10; Comb. J. M. Degen 9. PV Leiderdorp W. v. Oosten 1, 3; D. v. Seggelen 2,4, 5, 6, 7, 9, 10; Th. Habraken 8. PV Het Oosten W. Kop 1, 2, 4; B. van Putten 3, 5, 7, 8, 10; P. van Duyl 6; A. Geyte- man 9. PV LPC J. Staffeleu 1; Groenendijk Korte 2, 5; Witteveen v. Gorkum 3; H. Pen 4, 6, 7, 8, 10; J. v/d Hoogt 9. PV De Zwaluw v/d Kooy-de Best l, 2, 4, 8; P. v. Leeuwen 3, 5, 7, 9; L. en Th. Ver- hoork 6; N. Meeuwenoord 10. Natour vlucht vanuit Aalst: PV De Reisduif H. Dusoswa 1, 6, 8, 9; Comb. Hartevelt 2, 3, 4; N. de Groot en Zn. 5, 7. 10. PV De Vriendenclub C.P. Gijsman 1, 3, 6; Comb. v. Weeren/Pracht 2; R. Metscher 4; A. Pracht 5; Comb. S. C. Vinkensteyn 7; Comb. Straathof/v.d. Berg 8; Comb, v/d Nieuwendijk 9,10. PV Leiderdorp D. v. Seggelen 1, 5; R. v/d Nieuwendijk 2, 4, 6, 9; W. Jacobi 3, 8; W. Rietkerken en Zn. 7; J.C. Knijnenburg 10. PV Het Oosten W. Kop 1; Comb. Mooten-v/d Hoogt 2, 5, 7, 10; W. de Jong 3, 4; B. van Putten 6,9; N. v/d Blom 8. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 2, 3, 4, 10; Comb. Montanje 5; M. Gijsman 6; R. v/d Geer 7; P. de Mooy 8; Comb, v/d Blom 9. PV LPC Groenendijk Korte 1; H. Pen 2, 5; K. Lefebre 3, 4; J. Boelee 6; J. Staffeleu 7,10; J. v/d Hoogt 8; Witteveen v. Gorkum 9. Vanuit Strombeek: PV De Zwaluw v/d Kooy- de Best 1, 10; N. Meeuwenoord 2; G. Hoogervorst 3, 5, 6, 9; A. v. Wissen 4; P. v. Leeuwen 7,8. Vrouw in sloot leiderdorp/alphen Een vrouw uit Alphen is vanochtend met haar auto op de Achthovenerweg in Leiderdorp geslipt e sloot belandt. Ze kwam door de klap achterin de wagen terecht. Om te voorkomen dat ze verder rugletsel op zou lopen, haalde de brandweer het dak van de auto, zodat ze eruit getakeld kon worden. Ze is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd. Geld weg uit woning oegstgeest Geld verdween, maar waardevolle spullen bleven zaterdagmiddag liggen bij een inbraak in een woning a Apollolaan in Oegstgeest. De inbrekers kwamen binnen door de voordeur van het huis op grove wijze open te breken, waarna al le kasten in de woon- en slaapkamer werden doorzocht. Hoeveel geld er precies weg is, is niet bekend. Inbraken in ouderenwoningen oegstgeest Inbrekers hebben zondag vier bejaardenflats be zocht aan de M.H. Tromplaan in Oegstgeest. De bewoners r geld en sieraden. Hoewel de flat een afgesloten heeft, kon den de inbrekers toch binnenkomen. Daarna vernielden ze de slotplaat en de sloten van de toegangsdeuren van de vier wonin gen. Vrouw bijt man voorschoten Een passagier van buslijn 46 is zaterdagmiddag in Voorschoten gebeten door een 20-jarige vrouw uit Voorschoten die hij juist wilde helpen. De vrouw kreeg in de bus een aanval :r van hyperventilatie. Toen de man haar wilde helpen, begon ze in zijn arm te bijten. Daarna rende ze ervandoor. De politie trof de vrouw aan op het Kerkenpad. Ze was in de war en is overge- en aan de RIAGG. Spullen weg van boot voorschoten Een buitenboordmotor, een accu en een benzine tank zijn zaterdagnacht gestolen van een boot die lag afgemeerd de Professor Boerhaaveweg in Voorschoten. De eigenaar is r ongeveer 7000 gulden gedupeerd. Woning Nieuwkoop brandt uit nieuwkoop» Een hoekwoning aan de Wagnerstraat in Nieuw koop is vannacht rond half twee helemaal uitgebrand. In de v ning waren geen mensen aanwezig. De uitslaande brand werd "i na half twee gemeld door omwonenden. Om vijf voor twee de brandweer de brand meester. De woning is eigendom de Woningstichting Nieuwkoop. De naastgelegen woning liep ernstige rookschade op. De oorzaak is nog niet bekend. fRIJETIJD „Deze huisjes staan hier al sinds 1976 en worden met stil zwijgende goedkeuring van de gemeente verhuurd. Nu gaat de gemeente opeens proble men maken omdat ze hier ille gaal staan", zegt eigenaar Per- fors boos. Hij is de verhuurder van de huisjes aan de Oude Rijnsburgerweg 21. Op 17 au gustus kregen hij en de vijf huurders van zijn drie huisjes een brief van de gemeente waarin stond dat zij uiterlijk 15 oktober a.s. hun woonruimte moeten verlaten. Niet veilig De brief volgde op een onder zoek van de afdeling Bouwen en Wonen begin deze maand. Dit onderzoek wees uit dat de huisjes niet voldoen aan de veiligheidseisen en dat er on voldoende brandwerende voorzieningen aanwezig zijn. De gemeente dreigt Perfors met een dwangsom van 400 gulden per dag met een maxi mum van 31.000 gulden als zijn huurders niet voor deze datum zijn vertrokken. Indien de dwangsom geen resultaat oplevert volgt bestuursdwang. „Ik word gepakt op leugens van de ambtenaren. Dit is laag bij de grond. Met die ambte naren van Bouwen en Wonen kun je absoluut geen afspra ken maken", zegt Perfors. Hij stelt dat in het bijzijn van wet houder Van Eisen goede af spraken zijn gemaakt, maar dat hij en zijn ambtenaren langs elkaar heen werken. Van de gemeente zou ook geen antwoord op zijn brieven ko men. Terwijl de brandweer volgens hem nooit kritiek had op de brandwerende voorzie ningen, komt de gemeente met een lijst van op- en aan merkingen. Perfors denkt dat de ambtenaren strenger in de leer zijn dan de wethouder zelf. „Zo'n bericht valt toch wel rauw op je dak. Waar moet ik nu binnen twee maanden ver vangende ruimte vinden?" vraagt een van de huurders zich af. Dit probleem geldt voor alle bewoners. Een ande re bewoner heeft net een huis gekocht maar krijgt de sleutel pas op 1 december uitgereikt. Niet brandveilig Wethouder Guus van Eisen stelt dat op het moment dat er een nieuwe eigenaar kwam van het woonperceel de ge meente het een goede moge lijkheid vond iets te doen aan het gebrek aan brandveilig heid. „De gemeente wil niet als schuldige worden aange wezen indien er toch wat ge beurt," zegt hij. Afgesproken was met Perfors dat de ge meente zich flexibel zou op stellen als er maar voldoende veiligheidsmaatregelen kwa men, hetgeen niet is gebeurd. Van Eisen toonde zich wel be reid tot nader overleg. de b Tafelvoetbal. Jongeren uit het Noorderkwartier, Slaagwijk en Groen- fce/ni or<J kunnen op woensdag 30 augustus meedoen aan een tafelvoet- altoernooi in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Het toer- wordt tussen 14 en 17 uur gespeeld met teams van twee perso- Inschrijving vanaf 14 uur voor de leeftijdsgroepen 11-15 jaar of 16-24 jaar. Deelname kost 1 gulden. Informatie: 071-220866. gisteren." Zijn vader had ook te diep in de glaasjes jenever geke ken. „Hij durfde niet te bukken, want dan val ik van boord, zei ie." Ook de schipper van de Jonge Juffer was niet helemaal lekker, volgens zijn bemanning, hij ligt nu ziek in bed. Gezelligheid is belangrijk, maar ze komen vooral om het zeilen. „Jullie liepen hard, téring Jantje!" zegt Kees van de Ronde Vener. „Dat was vechten met de Groote Juffer, ik heb gevochten hoor!" Met een plastic lepeltje in zijn enorme handen eet hij smakelijk van de schippers- maaltijd die in de tent wordt ge serveerd. „Je moet bloedfana- tiek zijn, kijk maar naar de An- tonius, dat is een scheepie van niks, maar die wint toch van de Juffer." De Antonius is één van de schepen van de familie Per soon. Opa en vader Persoon hebben nog gevaren op West landers vertelt Ton Persoon, één van de 14 kinderen. „In de oor log was er geen olie, toen moes ten ze zeilen van de armoe." Hij vindt het jammer dat pa dit niet meer kan meemaken. „Die zou ons voor gek verklaren, met al dat racen." Zijn neefjes waren die ochtend als enigen zonder gereefde zeilen en daarmee het risico nemend om te slaan. En gewonnen natuurlijk. Ton doet mee met de Marie,'een West lander die hij als roestige oude bak ergens bij de Rijksweg vond en zelf restaureerde. Maar nu hangt er een bosje stro in de mast: het traditionele teken dat het schip te koop is. Hij heeft een andere roestbak vol gaten op de kop getikt. Riet, zijn vrouw: „Je hebt botenmannen en huizenmannen en ik ben met een botenman getrouwd." Ze vindt het jammer dat de Ma rie te koop is, want ze is gehecht aan het schip. Op zondagochtend zeilt de Marie met Henk, - de broer van - en Albert, - de zoon van - het Joppe op. Bij het inhalen van de Vrouwe Catharina roept schip per Ton met ingehouden tri omf: „Lekker weertje hè?" De schipper kijkt wat zuur terug. Even later kijkt Ton bezorgd naar achteren, de Twee Zusters dreigt in te halen. Henk gaat nog op het zwaard staan, dan verlijert het minder, maar de boeg van de Zusters doemt dreigend op. Op een decimeter passeren ze, het water spuit over het achterdek van de Ma rie. „Ik ga door de wind hoor!" grapt Ton als de Zusters langszij komen. De schipper kijkt be nauwd, dan moet hij uitwijken. Even later ligt de Marie door FOTO HENK BOUWMAN een slim 'hoogteklappie' weer voor. En dan valt de wind weg. Beurtelings werken Henk en Al- bert zich in het zweet om met de boom de vaart er in te hou den. De Zusters dobberen langs, nu op een centimeter en de vaarboom van de Marie dreigt als een lucifershoutje te knap pen tussen het staal. „Pleur op. joh!" roept Henk boos en duwt de Zusters met zijn vaarboom weg. Ton blijft vriendelijk: „Niet tegen me aan varen, dat moet je niet doen, hoor." De Gouden Gaffel in de A- klasse werd door Groote Juffer gewonnen. In de B-klasse won de Twee Gezusters, de Marie werd zevende. Henk Persoon: „De wind is je vriend en vijand, zei mijn vader altijd." Maar je kunt nog altijd je schroef eraf halen. Dertigste Gondelvaart trok weer duizenden bezoekers De dertigste gondelvaarteditie van afgelopen zaterdag in Oude Wetering, het Venetië van de Veenstreek, werd be heerst door één gedachte: houden we het wel droog? Ge lukkig viel slechts één activiteit in het water: de fietscom- petitie op cardio-fietsen. Voor het overige viel er voor de duizenden bezoekers op en langs de Weteringvaart veel te genieten. oude wetering gerard van der geest Overdag werd de traditionele drakenbootrace op pure souplesse en spierkracht ge wonnen door de acht kracht patsers met de vertederende naam de Gordijntjes, 's Avonds stal een vijfentwintigtal sleep boten van de jubilerende Stich ting tot behoud van Autenthie- ke Stoomvaartuigen en Motor boten de show. Samengebalde schoonheid in de Rot (1887, Sloten, Friesland). En pure power in de 'Welvaart' (1948). Waarom is kapitein Pe ter Groot zo groots met zijn 'Welvaart'? Vanwege zijn ruw- oliemotor, zijn 72 PK en zijn trekkracht van 1,827 ton? Ja, maar meer nog omdat de Wou- bruggenaar naar eigen zeggen 'een vreemde kronkel in de kop' heeft. De waterfestiviteiten werden omlijst door evenementen op de wal. Dertig gevels waren ver sierd. De beker en wisseltrofee voor de fraaiste versiering ging naar S. van der Heden met het thema Kerkstraat/Poepstraat. De traditionele braderie had plaats gemaakt voor een aantal nieuwe activiteiten, als de Flip- po-fair, de klimwand en de hobby-markt. Bij de Flip- pokraam dreven verhitte vaders en vermanende moeders uit naam van hun begerige kroost koortsachtige ruilhandel. De klimwand was er meer voor - merendeels jonge - alpinisten in de dop. Zo bedwong de drie jarige Marije Barnhart uit Lei- muiden exact 1.87 meter. Sier De hobbymarkt was er in hoofdzaak voor de artistieke sier. Door 17 hobbyisten werd ijverig gekantklost, 'gedroog- bloemd' en 'gepergamanood'. Het spreekuur van de pluche beren-dokter was continu be zet. De Oudeweteringse Plonie Klein had zich in haar kraam omgeven door een aantal zelf vervaardigde handgekleide fi- mofeeksen. En zelfgebakken in haar eigen huishoudoven. Plo nie Klein gloedvol: „De ene dag gaat er een pizza, de andere dag een pop in mijn oven." Het elan kon die dag niet meer stuk. Met een spetterend vuurwerk op de Braasem werd het waterfeest besloten. Woord voerder Anne van Raaijen van de organisatie sprak na afloop van 'een geslaagd festijn, on danks het weer.' „Alleen de bra derie werd node gemist. Die zal volgend jaar vast wel in de een of andere vorm terugkomen." De traditionele gondelvaart in Oude Wetering trok zaterdagavond weer duizenden bezoekers. FOTO DICK HOCEWONINC Buurtfeest. In de Hekkensteeg wordt op vrijdag 1 september een uurtfeest gegeven. Om 13.00 uur begint een rommelmarkt en van |3.30 tot 16 uur treedt het kindertheater 'Kijk haar nou' op. Vanaf 16 r muziek en een uur later begint een barbecue voor de buurt- Bij slecht weer vindt het feest plaats in het Volkshuis. Ze halen zelfs de schroef er af, zo fanatiek zijn de schippers die dit weekend in Warmond voor de 'Gouden Gaffel' strijden. „Dat remt, die schroef, maar d'r zijn er ook die de hele motor er uit halen", zegt Henk Persoon. Hij staat op zaterdagmiddag na te praten op het zeilschip de Jonge Juffer, een sjekkie in de ene hand en een flesje bier in de ander. Op het kleine achterdek zitten de jongens van de Juffer, een kratje bier binnen handbe reik in het water. Ze praten over hoe erg het mis ging vandaag. Bij de start in de Leede draaide ineens de wind, viel toen hele maal weg en plots lagen in het smalle kanaal alle schepen op elkaar. „Op de woonarken za gen ze hun bankstelletje al weg varen", vervolgt Henk. „Levens gevaarlijk", beaamt een schip per, „ik heb de motor aangezet, want ik zag er één bijna zijn voet verbrijzelen om af te hou den." Die schipper had gelukkig zijn schroef nog, maar degenen die het op zeil moesten doen, kraakten hier en daar een sloep je of woonark. De wedstrijdlei ding verklaart later op de avond de hele wedstrijdronde voor vervallen. Velen hadden zich op de motor gered uit de puinhoop en dat mag niet. Ton Persoon, schipper van de Marie loopt langs de Juffer, een glimmende schroef onder zijn arm. Een vro lijke man met een alpinopetje en grijze baard „Wie nou nog de motor aanzet, raakt zijn schroef kwijt!" roept hij quasi dreigend. Westlanders en Kagenaars heten deze traditionele zeil schepen, waarmee vroeger mest, aarde en turf werd ver voerd door de smalle sloten. Het zijn wendbare scheepjes zonder kiel, twee zwaarden aan weerszijden zorgen dat het schip niet afdrijft. Alleen ken ners zien het verschil tussen de verschillende typen Westlan ders en Kagenaars, een klein randje hier, een ronde of spitse voorsteven. De scheepstaal is ook even wennen. „Ja, die wa ren effe theedrinken!", lacht Ni co. Hij beschrijft plastisch hoe zijn tegenstander de wal invoer tijdens de ongelukkige manoeu vres die middag. „Maar ik heb heerlijk gezeild, hoewel ik nog wel een beetje zompig was van /an de Marga Klom- :straat in Alphen werden van- icht kwart voor vijf wakker in sleutelgerinkel van een in- eker. Toen de politie ter laatse kwam, was deze er al idoor met een videocamera, cd's, fotoapparatuur, een ïmonnee met wat kleingeld enkele passen. De inbreker de woning binnengekomen aan de voorkant het huis. Een videorecorder, ïn keyboard en een klein geld- :aterdagavond gesto- ïn woning aan de laasstraat in Alphen. De inbre- kwam de woning binnen de voordeur open te bre- Treinconducteur ïishandeld treinconducteur is dit lekeinde omstreeksin de trein |j Alphen mishandeld. De man eeg bij de controle van de |aatsbewijzen ruzie met twee lannen. Eén van hen kon geen ildig plaatsbewijs tonen. Hier- nde f> ghigen de twee de conduc- te lijf. De machinist kwam hulp, waarna de jongelui benen namen. Volgens de ilitie heeft de conducteur n ernstig letsel opgelopen. terk Woubrugge lordt uitgebreid k de Goede Herder aan de evveg in Woubrugge wordt ;ebreid. De uitbreiding is no- omdat er behoefte is aan invalidentoilet en een ver- ite. Burgemeester en ouders van Jacobswoude de raad voor om mede- irking te verlenen aan het kundfuwplan. De uitbreiding komt de oostkant, de kant van de teweg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9