De ontspoorde groeten in het rayon Leiden 'Machtsstrijd kwelt Willibrord' Leiden Regio Waar voor ie gelP PTT en de bezorgtijden Kerk Samenleving MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-353 Korte broek aan, pet op en een flacon factor twaalf in het rugzakje. Over de rand van zijn zonnebril werpt de toerist een kritische blik op zomerse attracties. Deze week: de ansichtkaartentest. De zon schijnt. Het is hier prachtig. Wij maken heel wat mee. Het is bloedheet aan het strand. Het bier in Duitsland is heerlijk. Gezellige mensen. In de zomer ontplooit de Ne derlander zich als schrijver. Schrijven is schrappen, luidt het adagium van menig literair au teur. Geen woord te veel, zo le ren romanciers als Nescio, A. Alberts en Willem Elsschot dat de zuinigheid der lage landen ook in de letterkunde geldt. De boodschappen die in de zomer maanden per ansichtkaart naar het thuisfront worden gestuurd zijn over het algemeen ulta- kort. In feite is de vakantie-ansicht een boodschap op zich: ik be sta. Net als de kerst- en jaarwis- selingskaarten. We gebruiken die twee momenten in het jaar om ons sociaal netwerk per post af te perken. Heel wat vakantie uren worden vergald door de vraag wie wel en wie niet met een vier-kleuren-prent moet worden bedacht. En ook thuis wordt de balans opgemaakt. Geen kaart van Klaas? Blijkbaar zijn we over de rand gevallen. Wel een kaart van Klaas? We weten wat Klaas heeft willen la ten weten: hij bestaat. Het belang van die kerktoren met 'Groeten uit...' is dus groot. Een snelle bezorging is meestal van minder importantie. Toch informeren we bij terugkomst altijd even: „Kaartje gekregen?" We willen even controleren of de boodschap is overgekomen. „Nog niet? En ik heb hem zo veel dagen geleden op de bus gedaan!" Op vrijwel elke PTT-brieven- bus staat „vóór 18 uur gepost, de volgende dag bezorgd". Be loofd is beloofd. En het gebeurt ook vaak genoeg dat we er op willen vertrouwen dat de post bode onze berichten op tijd op de deurmat laat vallen, bijvoor beeld bij verjaardagen. De proef op de som. Ver spreid over postbussen in de gehele regio gingen 21 kaarten door de gleuf. Zeven daarvan moesten naar Utrecht, veertien naar Leiden. Van die veertien voor het Leidse adres was de helft volledig correct geadres seerd, de andere zeven hadden óf geen postcode of een foutieve postcode. Zo gauw er iets niet in orde is met de postcode heeft de PTT problemen. Een wijze les kan uit de test worden getrokken: niet zeker van de postcode, geen gebruiken. Het kaartje dat in Noordwijk op de bus ging met een gefingeerde reeks cij fers en letters dook pas een week later weer op. De kaartjes zonder code deden er maximaal twee dagen te lang over, maar er bestaat ook een goede kans dat ze op tijd komen. Van de veertien correct ge adresseerde kaarten kwamen er toch drie een dag te laat. Dat is dus meer dan een vijfde. M. Dalen Gilhuys is oprecht verbaasd over deze uitslag. Da len Gilhuys is rayon-manager Leiden van PTT Post. Hij heeft de verantwoordelijkheid voor de postbezorging in het gehele noorden van Zuid-Holland, van Hillegom tot Wassenaar tot Bo degraven. Dalen Gilhuys streeft er naar om de belofte op de brieven bussen waar te maken. Hon derd procent, dat is het streven. Honderd procent van alle aan de PTT toevertrouwde poststuk ken moet - indien vóór de bus lichting gepost - de volgende dag worden bezorgd en nu dreigt zijn reputatie te grabbel te worden gegooid. Dalen Gilhuys haalt onmid dellijk een dik rapport uit zijn la. Dat rapport is opgesteld door onderzoeksbureau Intomart. Dalen Gilhuys: „Het is een ex tern bureau dat representatief onderzoek doet voor de PTT." Intomart heeft de ansichten test in het groot overgedaan. Vanaf het begin van het jaar tot half juli verstuurde Intomart 2.733 proefbrieven vanuit het rayon Leiden naar adressen in het rayon. „Dat zijn adressen die wij niet kennen", verzekert Dalen Gilhuys. „Anders zouden wij die test kunnen beïnvloe den." Van dat aantal kwam vol gens het onderzoeksbureau 97,4 procent op tijd aan. Van de 223 brieven tussen half juni en half juli werden er drie te laat be zorgd. Volgens de rayonmanager zit het verschil in de uitslag van de twee testen in het verschil in aantal proefpoststukken. En dat is natuurlijk een mogelijke ver klaring. Als je twee kaarten ver stuurt en daarvan komt er één pas twee dagen later aan, dan kun je zeggen dat de post in 50 procent van de gevallen faalt, maar ook dat die ene nou net die negatieve toevalstreffer is. Hoe komt onze kaart uit Noordwijk in Leiden? De bus wordt om zes uur 's avonds ge licht en dan gaat alles uit het vak 'overige bestemmingen' Een postbode licht de brievenbus. naar het 'expeditieknooppunt' in 's-Gravenhage. Daar worden onze groeten vrijwel volledig automatisch gestempeld en ge sorteerd. Samen met de kaarten uit Leimuiden, Stompwijk, Al phen en Voorschoten (de kaart uit Lisse brengt een bezoek aan Haarlem) gaat-ie per vrachtwa gen terug naar het noorden. Om zes uur 's ochtends verzamelen de bezorgers zich op de Schip- holweg in Leiden en sorteren ze hun portie: eerst op straatnaam, vervolgens op huisnummer. Om negen uur klappert de eer ste brievenbus. De kaart met een fantasie-co- de maakt eerst een reis naar - om maar eens een uithoek te noemen - Groningen. Als daar de postbode er achter komt dat er helemaal geen Mare onder de Martinitoren ligt, haalt hij een boze pennestreek door het verzinsel en kan de kaart de reis terug aanvangen. Vele 'schakels' zijn er dus, zoals Dalen Gilhuys het noemt. En op elke schakel kan er iets fout gaan. Maar waar het bij on ze drie juist geadresseerde test- kaarten nou mis ging, durft hij niet te zeggen. Ze zijn op tijd af gestempeld, en dat betekent ('aha!') dat in elk geval de bus sen op tijd zijn gelicht. PTT Post, zo verzekert Dalen Gilhuys, voert eigen controles uit op elke schakel om proble men op te sporen. Volgens hem is er niet één echt zwakke scha kel in de keten, maar zijn de ontsporingen incidenten. Blijkbaar hecht de PTT veel belang aan de postcode. Maar als we nou een brief adresseren met 'derde huis aan de linker hand voorbij de brug', kunnen we er dan op rekenen dat-ie aankomt? „Dat is onze beroeps FOTO HENK BOUWMAN eer. Als je 's ochtends op de Schipholweg bij het sorteren gaat kijken, dan kun je zien wat een inzet onze mensen hebben. Dan hoor je conversaties als 'die; weet je waar die woont? die is verhuisd, die woont tegen woordig daar-en-daar' Kaarten naar Utrecht volledig correct geadresseer verzonden vanuit: aantal d; gen later bezorgd: Alphen aan den Rijn 1 Leiden 2 Leimuiden 1 Lisse 2 Noordwijk 1 Stompwijk 1 Voorschoten 1 Kaarten naar Leiden volledig correct g verzonden vanuit: aantal gen later bezorgd: Alphen aan den Rijn 1 Leiden 1 Leimuiden 1 Lisse 1 Noordwijk 2 Stompwijk 1 Voorschoten 1 Kaarten naar Leiden zonder postcode verzonden vanuit: aantal d gen later bezorgd: Alphen aan den Rijn 1 Leiden 1 Lisse 3 Voorschoten 3 met foutieve postcode verzonden vanuit: aantal d gen later bezorgd: Leimuiden 3 Noordwijk 6 Stompwijk 4 l/R Bij de berekening van de zorgtermijn is het weekeir verdisconteerd. j'afe REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -35fur BUITENLAND KORT Deken Banning geeft tekst en uitleg over ontslag pater Ver\>ooren Moeder Teresa Moeder Teresa heeft afgelo pen zaterdag haar 85ste ver jaardag gevierd alsof er niets te vieren viel. Ze begon de dag om half zes met de in spectie van de tehuizen van haar Missionarissen van de Naastenliefde in de Indiase stad Calcutta. Tijdens het ochtendgebed bad zij voor de meer dan driehonderd slachtoffers van de jongste en grootste treinramp uit de geschiedenis van India. In 1950 richtte moeder Teresa in Calcutta de orde op voor hulp aan de ontheemden in de hele wereld. Tijdens een korte toespraak in het hoofd kwartier riep zij alle mensen op zich in dienst van de me demenselijkheid te stellen. Op een vraag van een jour nalist over haar gezondheid zei ze: „Ik voel me goed". Moeder Teresa, in Joego slavië geboren uit Albanese ouders, ontving in 1979 voor haar werk de Nobelprijs voor de vrede. Sinds zij de leiding van haar orde aan jongere zusters heeft overgedragen, wijdt zich zich steeds meer aan de bestrijding van de abortus. Aanslag Voor de vijftiende keer in drie maanden is in Nicara gua een rooms-katholiek kerkgebouw door een bom aanslag getroffen. Bij de ex plosie in Masaya bij de hoofdstad Managua werd een kapel ernstig bescha digd. Niemand raakte ge wond, zo heeft de politie be kendgemaakt. De afgelopen week werden negen verdach ten aangehouden die deel uitmaakten van het vroegere leger van de Sandinisten. Een van hen bekende; hij be schuldigde zijn medever dachten van medeplichtig heid. In kerkelijke kringen wordt een verband gëzien tussen de aanslagen en pogingen van de RK kerk om te bemid delen tussen de conservatie ve president van Nicaragua, Vïoleta Chamorro, en het parlement. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Een ordinaire machtsstrijd. Zo typeerde gisteren een pa rochiaan het conflict binnen de Willibrord-parochie in Oegstgeest. De ruzie kwam in een stroomversnelling door het bisschoppelijke besluit dat pater Frans Ver- vooren per 15 januari 1996 wordt ontslagen. Dit nieuws stuitte op zoveel weerstand dat deken L.A.M. Banning gisterochtend persoonlijk uit Den Haag kwam om de ver ontruste kerkgangers tekst en uitleg te geven. van zaken. Zij vinden dat ze voor een voldongen feit zijn ge plaatst waar niets meer aan te veranderen is, ondanks hun protesten. „Het besluit van de bisschop is geen dogma, maar toch blijf ik bij mijn eerder ge geven advies", meende de de ken. In januari moet pater Ver- vooren weg, „om de eenheid in de parochie weer te laten ke- Rooseveltstraat82 071-3563! Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-1280; Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-1280; DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J„G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) OEGSTGEEST CARINE DAMEN Vele kerkgangers begrijpen niet waarom hun pater moet wor den ontslagen. Ze zijn veront waardigd over de - volgens een actiecomité dat vecht voor Ver- voorens aanblijven - „roddel en achterklap, door een klein groepje parochianen verspreid om de pater zwart te maken." De onenigheid over het func tioneren van Vervooren werd tot voor kort in het parochiebe stuur uitgevochten. Hierbij zeg gen de leden J. Dunselman en D.L.M.T. Dankers-Hagenaars het steeds voor Vervooren te hebben opgenomen. De grieven van hun collega's tegen de pater werden steeds talrijker en ern stiger. Geruchtenstroom Een steeds sterker wordende geruchtenstroom polariseerde de tegenstellingen binnen het parochiebestuur nog meer. Ver vooren zou actief hebben mee gewerkt aan het vertrek van pastoraal werker G. Kester, een jaar daarvoor. Hij zou tegen oe cumene zijn, zou zich elitair ge dragen en zou niet willen dele geren. Ten slotte bestond er enige wrijving tussen Vervooren en een oude begeleidingsgroep contactpersonen. Uit onvrede stapten Dankers- Hagenaars en Dunselman op 15 maart uit het bestuur. Pas half augustus werden de overige pa rochianen op de hoogte gesteld van het bestaan van het con flict. Na het bisschoppelijke be sluit van Vervoorens ontslag - hem toegezonden terwijl hij op vakantie was - stuurden de vier nog steeds zittende bestuursle den een brief rond met dit nieuws. De parochianen zeiden giste ren boos te zijn over deze gang PUBUC RELATIONS Deze eenheid zal echter nooit weerkeren door de komst van een nieuwe pastoor, vond een aanwezige. „Eerst moeten de problemen tussen de verschil lende groepen binnen de paro chie opgelost worden. Met een ander krijgen we precies dezelf de problemen." Dit is ook de opvatting van actiecomitélid L. van der Heijden. „Zestien jaar lang hebben bepaalde mensen in het parochiebestuur enorm veel macht kunnen vergaren. Pastoor Koster vond het alle maal goed, die bemoeide zich nergens mee". Toen Koster weg was, probeerden diezelfde paro chianen van de Willibrordparo- chie een lekenparochie te ma ken, aldus Dankers-Hagenaars, ook actief in het actiecomité. „Met elke zondag een pastoraal werker en af en toe een bejaar de pastoor te gast. Zodat zij hun macht behielden Nadat Vervoorens voorgan ger, pastoor Stolk, na drie maanden was 'weggepest', zou ook Vervooren slachtoffer zijn geworden 'van de machtswel lust van het kleine groepje paro chianen'. Deken Banning en bisschop Van Luyn hebben zij van hun gelijk kunnen overtui gen. „En dat terwijl 99 procent van katholiek Oegstgeest voor stander is van Vervooren" meende een parochiaan giste ren. De officiële reden van Ver- W. H. C. M. Steverink OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKEN ONGEVALLENDIENST 071-356356 per jaar (autom. betaling) Redactie: 071- Hoofdredactie: 071- i ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071" 35tpL. RUBRIEKSADVERTENTIES f Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071- 14fr ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) hebben of blind zijn (of een andere Ic dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl^n. geluidscassette beschikbaar. Voor inforij 08860-82345 (Centrum voor Gesproken) tuur. Grave). Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v< woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen! en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. voorens ontslag luidt dat de af gesproken termijn van zijn aan stelling in januari 1996 afloopt. Het is regel dat een pastor slechts drie jaar op zijn eerste parochie blijft, daarna moet hij veranderen. In de praktijk ech ter blijven de meesten veel lan ger. Dit door het nijpend tekort aan priesters in de katholieke kerk. Vervooren zou niet als pastoor in de Willibrord-paro chie kunnen worden aangesteld omdat hij te weinig ervaring zou hebben. Eenheid De pater heeft echter, volgens voorstanders, wel een jarenlan ge ervaring als pastoraal werker. Volgens deken Banning is er nooit sprake geweest van een aanstelling van Vervooren als pastoor. Uit zijn aanstellings- brief van juli 1993, waar gis terochtend een alinea uit werd voorgelezen, blijkt echter dat er wel degelijk sprake van was Ver vooren na een korte kennisma kingsperiode tot pastoor van de Willibrord-parochie te benoe men. „De reden van ontslag is inderdaad Vervoorens onver mogen om de parochie over eind te houden", erkent Henk Heruer, woordvoerder van het bisdom Rotterdam. „En de eni ge manier om de eenheid in de parochie terug te laten komen, is een nieuwe pastor". „Pater Vervooren preekt uit stekend, hij is goed in het be jaardenpastoraat, zijn begelei ding van kinderen bij het vorm sel is goed, hij gaat prima met de mensen om. Dat is het ook allemaal niet", zegt Banning. „Hij is alleen niet in staat de communicatie tussen verschil lende groepen te bevorderen". Dankers-Hagenaars weet wel waarom. „Vervooren staat vast in zijn geloof. Progressieven, die in plaats van het evangelie een verhaaltje van Godfried Bomans aan de kinderen willen vertel len, botsen uiteraard met hem. Maar dat is niet zijn schuld". Rechtbank Het actiecomité is intussen be reid tot het uiterste te gaan om pater Vervooren voor Oegst geest te behouden. „Zelfs als het tot de kerkelijke rechtbank moet komen", meent Van der Heijden. Het liefst zouden de actievoerders zien dat er een nieuw parochiebestuur wordt gekozen dat gaat bekijken of het ontslag van Vervooren wel of niet legitiem is. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uu 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 ui uur en 18.30-19.30 uur, kla ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uu 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslui d< voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimiy, zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkund U' heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. n Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—1 tt uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. tev iripj IW lev Vele kerkgangers van de 'Willibrord' in Oegstgeest begrijpen niet waarom hun pater moet worden ontslagen. FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8