Leiden Watertoren wellicht museum Holland Centraal stort zich in televisie-avontuur EWR wil bedrijven half gezuiverd water leveren MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 Lokale omroep moet t\'-pad op om te overleven Na wat duw- en trekwerk gaat het schaap nu dan toch over de dam. Voorzitter Roelof Eleveld en algemeen hoofdredacteur Melle Tuik van Holland Cen traal (HC) waren tot voor kort voorzichtig en terughoudend met plannen voor lokale televi sie. „Televisie is duurder, inge wikkelder en tijdrovender dan radio", redeneert Tuik. „Voor radio hadden en hebben we de mensen, voor televisie nog niet." Toch hebben de twee zich nu voorgenomen zich 'ergens in 1996' in een televisie-avontuur te storten. Met welke frequentie en met wat voor programma's de in de Leidse regio actieve omroep bewegende beelden wil brengen, is nog onduidelijk. De HC'ers komen er rond voor uit dat ze eigenlijk hele maal nog niet klaar zijn voor te levisie en dat er vooral strategi sche redenen zijn om de beel den te laten bewegen. In de nieuwe mediawet die van kracht wordt, zijn commerciële lokale radio én televisiestations toegestaan. „Ook in deze regio kunnen dan her en der initiatie ven de kop opsteken. Holland Centraal, een publieke omroep, moet tegen die tijd een voor sprong hebben genomen of zijn uitgegroeid tot een goede part ner van bijvoorbeeld een uitge ver die iets met televisie wil. Als we nu niets doen, zijn wij straks uitgerangeerd", voorspelt Ele veld. Eleveld geeft toe dat Holland Centraal, nu nog alleen in de ether met radio en teksttelevi sie, zich anders is gaan opstel len door een duwtje in de rug van Joop Maat, de Leidse ge meente-ambtenaar die de afde- Melle Tuik (links) en Roelof Eleveld van Holland Centraal: „Wonderen moet je er niet van verwachten." foto ben de bruyn ling communicatie aanvoert. Maat heeft al eerder aangege ven dat hij in lokale televisie een uitstekend middel ziet om de gemeentepolitiek dichter bij de burgers te brengen. „Holland Centraal is als enige gemachtigd bewegende beelden uit te zen den. Dat de gemeente met ons wil samenwerken, is dan ook lo gisch." Voor de benodigde appara tuur zijn afspraken gemaakt met het audio visueel centrum van de rijksuniversiteit, dat een studio heeft ingericht in het LAK-theater. Enige ervaring heeft Holland Centraal al opgedaan met tele visie. Bekend zijn onder meer de uitzendingen over de 3 okto ber-feesten van Omroep Rijn land, een van de tien instellin gen die in Holland Centraal, een stichting, zijn opgegaan. Van recentere datum is de uitzending over het bloemen corso en het televisie-verslag van het debat aan de vooravond van het referendum over het Koninklijk Militair Invaliden huis. Over het laatste was vlak voor het zomerreces D66-raads- lid A. Pechtold tijdens een dis cussie over nieuwe media wei nig complimenteus. Hij noem de het gebodene 'statisch': „Vergeleken met die uitzending is het Capitool een vlotte talk show." De D66'er liet nog bui ten beschouwing dat het geluid wegviel. Hij wilde met zijn op merkingen vooral aangeven dat lokale televisie alleen maar zin heeft als de kwaliteit in orde is. Verwend Eleveld zegt zich daarvan be wust te zijn. „De kijker wordt hedentendage enorm verwend. Het aanbod is enorm. Als je daar met lokale televisie nog iets naast wilt zetten, moet dat minstens ongeveer dezelfde kwaliteit hebben." Eleveld en Tuik zijn optimis tisch. „Onze Voorschotense me dewerkers verzorgen nu al een maandelijks programma over die gemeente. Cijfers kan ik niet overleggen maar gebleken is dat goed naar die programma's wordt gekeken. Er wordt veel over gepraat in het dorp." Hoopgevend vinden de twee dat SBS 6, de nieuwe commer ciële zender, onder de titel 'Het hart van Nederland' lokale pro gramma's op landelijke schaal gaat maken. De HC'ers, die zijn gevraagd - tegen een vergoe ding - bijdragen te leveren voor dit SBS 6-programma, verwach ten dat lokale televisie kan pro fiteren van een programma als 'Het hart van Nederland'. „Een uitzending over Voorschoten of Leiden kan - mits goed gemaakt - wel degelijk interessant zijn voor tv-kijkend Maastricht." Behalve dat Holland Centraal nog lang 'geen televisie-organi satie' is, zoals Tuik het uitdrukt, bestaat er ook nog veel ondui delijkheid over de financiële kant van de onderneming. Wel licht dat Holland Centraal, dat voor het grootste deel met ama teurs werkt, meer professionals moet aantrekken. „En een kale studio kost tweeëneenhalve ton. Dan zit er nog niet eens een ge bouw omheen", noemt Eleveld nog een kostenpost. Qua inkomsten moet Holland Centraal het hebben van adver- tentiegelden en een deel van de kijk- en luistergelden die als ge volg van lokale televisie wellicht met 5,25 gulden zullen stijgen. Gerekend wordt ook op een bijdrage van de gemeente. Bang dat als de gemeente betaalt, zij ook wil bepalen, is hoofdredac teur Tuik niet. „Een sponsor van een voetbalclub, heeft toch ook niets over de opstelling te zeggen. De vorm van de pro gramma's en de commentaren van de uitzendingen over de ge meentepolitiek is aan de redac tie voorbehouden. En de pro grammaraad waakt over de in houd." Tuik waarschuwt de politiek ook voor te hoge verwachtingen van lokale televisie. „De kloof tussen bestuur en burger is een maatschappelijk probleem dat niet verdwijnt met een tv-ka- naal erbij. Wonderen moet je er niet van verwachten." Nieuws moet centraal staan in de programmering van Hol land Centraal, stelt Tuik, maar is niet het enige. Hij denkt ook aan amusement en sport. „Maar laten we de lat niet te hoog leggen. Laten we eerst maar eens een mooi tv-verslag van de Jazzweek maken. Denk niet dat we AT5 (het Amster damse tv-station) van Leiden worden." De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland bestudeert een plan om half gezuiverd water te leveren aan bedrijven. Dit water, dat alleen is voorgezui- verd en niet drinkbaar is, is goedkoper en minder belas tend voor het milieu. Nu al hebben zich bij de EWR enkele bedrijven gemeld die interesse hebben voor dit water. Volgens directiesecretaris W. Oosthout kan het voor bedrij ven lucratief zijn halfgezuiverd water te kopen. Dal water zou bijvoorbeeld kunnen worden gebruikt voor wasstraten voor auto's en voor het reinigen van wegen. Er zal wel een aparte leiding voor moeten worden aangelegd. „Het gaat dus om klanten die een grote hoeveelheid water afnemen", aldus Oosthout, die het plan 'een reële optie' noemt. Overi gens wijst Oosthout erop dat de EWR het'plan zelf niet meer zal uitvoeren, omdat het wa terleidingbedrijf overgaat naar het DZH, de Duinwaterlei dingmaatschappij Zuid-Hol land. „Wij blijven alleen de dist ributie verzorgen. Het voornemen om half ge zuiverd water te leveren staat in het jaarverslag van de EWR over 1994. Daarin is verder te lezen dat de netto opbrengst van het energiebedrijf vorig jaar 6,6 miljoen gulden positief bedroeg. Dat was minder dan het jaar daarvoor, toen het netto resultaat op 15 miljoen gulden uitkwam. Eén specifie ke reden is daarvoor niet aan te geven, een complex van bij zondere factoren ligt eraan ten grondslag. Over de toekomst zegt het jaarverslag dat de EWR meer concurrentie verwacht op de energiemarkt. Het energiebe drijf kan financieel voordeel halen door samen te werken met anderen bij de inkoop van gats, elektriciteit en water. Een zoektocht naar geschikte part ners heeft in 1994 niets opge leverd. Een volledige fusie zal alleen nog tot stand worden gebracht als dit aantoonbare voordelen voor de klanten op levert. Andere cijfers: de gasafzet van de EWR was in 1994 bijna 6 procent lager dan in het voorgaande jaar. Daarentegen is de afzet van elektrische energie toegenomen met bijna 5 procent. Ook het walerver- buik nam in totaal iets af, maar door de stijging van de watertarieven kwam er toch meergeld binnen. Problemen heeft de EWR met de uitvoering van het ei gen milieuplan. Het lukt nog niet zo goed om de uitstoot van stoffen die verzuring te weeg brengen (vooral CÜ2) te gen te gaan en daarmee het broeikaseffect te verminderen. Het bouwen van warmte krachtinstallaties is een be langrijk wapen in de strijd te gen milieuvervuiling, maar de EWR ondervindt daarbij hin der door de overcapaciteit in de landelijke elektriciteitspro- duktie, waardoor het niet aan trekkelijk is nieuwe installaties te bouwen. Daarbij kwam dit jaar de aankondiging van het ministerie van economische zaken dat de subsidie op de bouw van warmtekrachtinstal laties zal worden afgeschaft. Mede daarom heeft de EWR zich nader geörienteerd op windenergie. Een plan voor een windmolenpark ergens i de Leidse regio is in studie." Burenruzie ioopt uit de hand leiden Een 25-jarige bewoner van de Waldeck Pyrmontstraat in Leiden is zondagmiddag mishandeld door zijn buurman en diens twee vrienden. Het slachtoffer, wiens geluidsinstallatie drie maanden geleden in beslag was genomen wegens geluids overlast, vond nu dat de buurman te veel herrie maakte en ging zijn beklag doen. De buurman wees hem echter de deur, kwam hem achterna met twee maten en begon te schoppen en te slaan. Daarbij brak het slachtoffer een rib en liep hij bloeduit stortingen op over zijn hele lichaam. Gestolen fiets staat tegen politiebureau leiden Tot haar verbazing trof een 55-jarige vrouw uit Leider dorp zaterdagmiddag haar gestolen fiets bij het politiebureau aan de Langegracht in Leiden aan. Ze wilde juist aangifte van de diefstal doen. Twee mannen bleken op haar fiets naar het bu reau te zijn gekomen om een vermissing te melden. Zij verklaar den de fiets te hebben gekocht van een student. Fietsendief scheldt agenten uit leiden De politie heeft zondagochtend rond half twee een 21-ja rige Leidenaar op de Besjeslaan aangehouden wegens fietsen diefstal. De man voerde fietsend een racefiets aan zijn hand mee. Omdat hij geen goede verklaring kon of wilde geven over de herkomst van het rijwiel, werd hij aangehouden. In de poli- tie-auto trachtte hij de stoelen te vernielen en schold hij politie mensen uit voor facisten. Leidenaars op straat mishandeld leiden Een 21-jarige Leidenaar is zaterdagochtend rond vier uur mishandeld door een groepje mensen op de Aalmarkt. De man liep met een vriend over de Aalmarkt toen hij plotseling door één van hen een stomp in zijn gezicht kreeg. Hij brak daarbij zijn neus en moest in het AZL worden behandeld. Een 20-jarige Leidenaar werd zondagochtend omstreeks half drie geslagen toen hij drie jongens op de Haarlemmerstraat passeerde. De man viel tegen het rolluik van een winkel aan. Het drietal pakte zijn fiets en liep ermee weg. De vernielde fiets werd halverwege de Haarlemmerstraat teruggevonden. Ongeluk op weg naar AZL leiden Een 22-jarige Rijnsburgse ging zondagavond met één gewonde in haar eigen auto naar het AZL, maar na een ongeluk op de Wassenaarseweg moesten zij en twee inzittenden per am bulance naar het ziekenhuis worden gebracht. De vrouw bracht een 19-jarige vriendin die een gebroken t'êen had even naar Lei den. Op de Wassenaarseweg vloog zij uit de bocht. Haar auto kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal. De hulpvaardige vrouw, haar vriendin en een 22-jarige man uit Rijnsburg raakten gewond. ANNO 1895 Woensdag 28 Augustus Heden in den vroegen ochtend kwam een paard, waarop een man gezeten was, het Plantsoen alhier over. Het dier stortte op eens ter aarde en was terstond dood. De man viel door dit onge val ook op den grond en bekwam daardoor eene wonde. Dit on geval was, doordien men daar ter plaatse een bloedplas vond, aanleiding dat allerlei geruchten zich door de stad verspreidden, als bijv, van een verschrikkelijken moord. ANNO 1970 Tijdag 28 augustus De restauratie van het St. Elisabeth Gasthuishof komt dit jaar ge reed. De nieuwe bestemming van de gebouwen staat zeer dicht bij de oorspronkelijke: huisvesting van verpleging behoevende bejaarden. De kerkzaal vroeger kapel met ziekenzaal krijgt zijn oorspronkelijke bestemming van ziekenzaal. De huisjes aan de Lijsbethsteeg zijn bestemd voor de huisvesting van verpleeg sters. De woning aan de kant van de Oude Vest is bestemd voor directie en staf. In de nieuwbouw bevindt zich o.a. de revalida- tieruimte. Recreatie- en dagverblijven completeren het geheel. Groeten 8 Van veertien in de re gio geposte ansicht kaarten kwamen er drie een dag te laat, zo blijkt uit een test. Gondelvaart 9 De dertigste gondel- vaart in Oude Wete ring, het Venetië van de Veenstreek, was weer een geslaagd festijn. Nieuwe camera's leiden tot groot aantal verbalen leiden hans koenekoop De proefweken van de nieuwe camera's die op een aantal drukke kruispunten in Leiden en Voorschoten verkeersover- treders vastleggen, zijn 'succes vol' verlopen. Elke dag raken de films volgens de politie met ge mak vol. De twee camera's, die rouleren over zes kruisingen, zullen leiden tot een groot aan tal bekeuringen. Het Openbaar Ministerie heeft toegezegd alle bekeuringen te vorderen. Komende donderdag is het over met de proefnemingen en krijgen de nieuwe camera's offi ciële status. Wethouder P. Lan- genberg van verkeer en hoofd I. Molenaar van de politie Hol lands Midden onthullen dan de nieuwe apparatuur die staat op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de IJsselmeer- laan. De camera's maken een foto van zowel automobilisten die door rood licht rijden als snel heidsovertreders. Ze zijn be doeld om het aantal ver keersongelukken op drukke kruispunten te verminderen. Vandaar ook dat de nieuwe op- stelposten op die punten ko men te staan waar de afgelopen twee jaar de meeste ongelukken zijn gebeurd, de zogeheten 'black spots'. De afgelopen weken draaiden twee camera's proef. Ze ston den om beurten langs de Wil lem de Zwijgerlaan, de Chur- chilllaan en de Voorschoterweg. Op deze kruispunten zijn in de periode 1992 tot 1994 tientallen ongevallen gebeurd waarvan ook heel wat met gewonden. Zo blijkt uit een overzicht dat op de kruising Willem de Zwijgerlaan- /Marnixstraat 61 ongelukken plaatshadden en daarmee is dit kruispunt recordhouder in Lei den. Op een goede tweede plaats staat de kruising langeg racht/Hooigracht/Klokpoort, waar het tussen '92 en '94 59 keer mis ging. Het plaatsen van de nieuwe camera's is uitvloeisel van nieu we afspraken tussen Leiden en Voorschoten en de politie van het district Leiden/Voorscho ten. De gemeenten maken we gen en kruispunten veiliger en de politie gaat scherper contro leren. OPGESLOTEN - Een 37-jarige Leidenaar en zijn vriendin heb ben zondagavond opgesloten gezeten op een garageterrein aan de Vondellaan. Het tweetal wilde de auto laten wassen. Na dat zij waren binnengereden ging het hek op slot. Dankzij de politie kon het tweetal worden bevrijd. De plannen voor een historisch museum waarin de Leid se energie- en watervoorziening wordt getoond, worden steeds concreter. In samenwerking met een speciaal daartoe opgerichte stichting bekijkt de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) of een nutshistorisch mu seum kan worden ingericht in de voormalige watertoren aan de Hoge Rijndijk. LEIDEN HENNY VAN EGMOND Volgens directiesecretaris W. waarin vroeger het water zat. Oosthout van de EWR spitst de Die moet eruit. Dan moeten er discussie zich op dit moment vloeren worden in gemaakt en vooral toe op de kosten en de het liefst ook ramen, omdat er nauwelijks lichtinval is. Over die ramen zullen we met de ge meente Leiden praten, omdat de watertoren een gemeentelijk monument is." Kosten Ook over de kosten is nog geen duidelijkheid. „Het hangt een beetje af van de vraag welk plan we uitvoeren. Het goedkoopste plan, waarbij slechts één vloer wordt aangelegd, kost iets meer dan een miljoen gulden. Wordt voor de duurste uitvoering ge kozen, dan belopen de kosten ruim drie miljoen gulden. Al leen het weghalen van de be tonnen bak kost al tonnen", al dus Oosthout. De afspraak is dat de EWR de kosten van de verbouwing draagt en de voormalige water toren om niet aan de stichting beschikbaar stelt. De stichting moet dan zorgen voor een slui tende exploitatie. In de stichting zit een werknemer van de EWR, voor de rest wordt het bestuur gevormd door ex-werknemers. Volgens Oosthout is de water toren een goede plek voor een nutshistorisch museum. Het pand is ruim genoeg. „Het is verbazingwekkend hoeveel ruimte er in de toren zit. Het zou ook heel goed zijn als de to ren een dergelijke bestemming krijgt", meent Oosthout. Overigens zijn er ook al plannen geweest om er een representa tieve ruimte voor de EWR van te maken of er een restaurant in te vestigen. Een permanente tentoonstelling over de Leidse energie- en watervoorziening is mogelijk over enige tijd te zien in de watertoren aan de Hoge Rijndijk. foto ben de bruyn IcmmMAwmvvs DcfBiiiecnU' heeft bij du Hoa*« liaar excuses aangeboden voor liet U

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7