Artsen zonder Grenzen weg uit vluchtelingenkampen Tudjman moet schoorvoetend wandaden Kroaten erkennen GOED KOOP Buitenland Defect voorkomt ramp: bom op spoor van TGV België treedt hard op tegen neonazi's Weer leden Harnas gepakt Krajina-Serviërs naar Oost-Slavonië lAAANDAG 28 AUGUSTUS 1S Populariteit Chirac op laagterecord parus De populariteit van Jacques Chirac heeft het laagtste punt bereikt van alle presidenten voor hem sinds De Gaulle op een vergelijkbaar punt van hun mandaat. Dat blijkt uit een opi niepeiling van het weekblad Journal du Dinianclw. Uit de pei ling blijkt dat de waardering voor de Franse president na hon derd dagen is gezakt tot 39 procent, terwijl gelijktijdig het per- !estjcentage ontevredenen is gestegen tot eveneens 39. Toen Chirac 199|in mei aantrad was 59 procent tevreden en 22 ontevreden over hem. GEIHet sneeuwt in de Oostenrijkse Alpen wenen In Oostenrijk is, evenals in veel andere Europese lan- RE*lden, het kwik flink gedaald. In de Alpen sneeuwt het zelfs boven de 1.500 meter. Volgens de ÖAMTC, de Oostenrijkse ANWB, zijn sinds vanochtend sneeuwkettingen verplicht op de Silvretta- bergpas en de Grossglockner-weg. Ook op de Sankt-Gothardpas in Zwitserland is winteruitrusting noodzakelijk. OR" Franse waarschuwing activisten Papeete Franse militaire autoriteiten hebben de Greenpeace- boot Vega en nog een ander schip van de 'vredesvloot' schrifte lijk gewaarschuwd dat zij met de Franse wet worden geconfron- Zw|teerd als zij de territoriale wateren rond Mururoa invaren. Daar oeN hervat Frankrijk begin volgende maand haar kernproeven. De )en'vvaarschuwing werd gegeven terwijl in Papeete, de hoofdstad n <4van Tahiti, duizenden mensen de straat opgingen uit protest te mogen de Franse kemproeven. 3 bj of jMarcos-miljoenen naar Filipijnen co jZüRiCHZwitserland heeft ermee ingestemd om de sinds 1986 bevroren miljoenen van de vroegere Filipijnse president Ferdi- "™^nand Marcos te storten op een geblokkeerde rekening in de Fili- jpijnen. Het gaat om ruim 825 miljoen gulden, die de familie Marcos zich volgens de Filipijnse regering tijdens de dictatuur ?del|wederrechtelijkheeft toegeëigend, efst Algerijn verdacht van moord op imam Stockholm De Algerijn Abdelkrim Deneche, die vorige week maandag op verdenking van medeplichtigheid aan de aanslag op het Parijse metrostation Saint-Michel in Zweden is aange houden, wordt nu verdacht van de moord op imam Sahraoui op 11 juli in Parijs. Deneches advocaat heeft dat gisteren verteld aan de Zweedse radio. Volgens de advocaat is Deneche in hon- gerstaking gegaan uit protest tegen de beschuldiging. /«Huisarrest ex-SS-kapitein Priebke san carlos de barilocheErich Priebke, een 82-jarige voormalige officier van de Duitse SS is zaterdag in Argentinië opnieuw on der huisarrest geplaatst. Priebke heeft in 1944 deelgenomen aan de moord op 335 Italiaanse burgers in voormalige zandsteen- groeven bij Rome. Volgens zijn advocaten vecht Priebke zijn uit levering aan Duitsland niet aan. Priebke was juist donderdag ontheven van huisarrest dat hem vijftien maanden geleden was opgelegd op grond van een Italiaans uitleveringsverzoek. Singaporezen maken spieren los itva.'siNGAPOREDertigduizend Singaporezen, onder wie premier ""•^Goh ChokTong en diverse ministers en parlementsleden, heb ben gisteren deelgenomen aan een aerobics-oefening om een inieuw record in het Guinness Book of Records te laten registre ren. De Singaporezen verbeterden hun eigen record van oktober 1993. Toen namen 26.017 van de ongeveer 2,8 miljoen inwoners van de stadstaat deel aan een sportmanifestatie. gkgjBotswana hangt vijf moordenaars op in ^gabarone In de Afrikaanse staat Botswana zijn zaterdag vijf 'en - moordenaars door ophanging geëxecuteerd. Het waren de eer ste executies in vijf jaar. President Ketumile Masire had tevoren oproepen van Amnesty International en andere organisaties '9 voor de mensenrechten om de doodstraf niet toe te passen, naast zich neergelegd. Winnie Mandela vecht scheiding aan Johannesburg Winnie Mandela zal de echtscheiding aanvech- (ten die haar echtgenoot, de Zuidafrikaanse president Mandela, iin gang heeft gezet. Dit meldt de krant Sunday Independent op 'basis van uitlatingen van de advocaat van Winnie. De echtschei dingsprocedure zal volgens hem meer dan een jaar duren. Sudan laat ex-premier Al-Mahdi vrij khartoum Sudan heeft de vroegere premier Sadeq al-Mahdi na drie maanden gevangenschap vrijgelaten. Al-Mahdi's vrijlating volgde nadat de Nationale Veiligheidsraad eerder vorige week besloot een aantal politieke gevangenen vrij te laten. Sadeq al- Mahdi werd op 15 mei gearresteerd op verdenking van onge wenste contacten met de buitenlandse oppositie. Zaïre dreigt VN Hutu's met geweld over grens te zetten Artsen zonder Grenzen Nederland trekt zijn 25 medewer kers terug uit de kampen in Zaïre met vluchtelingen uit Rwanda. Jacques de Milliano, directeur van de organisa tie, heeft dat vanochtend laten weten voor de NCRV-ra- dio. Zaïre heeft gedreigd opnieuw Hutu-vluchtelingen uit Rwanda en Burundi met geweld over de grens te zullen zetten, als de Verenigde Naties geen haast maken met hun vrijwillige repatriëring. den haag-nairobi anp-gpd Artsen zonder Grenzen vindt dat schuldigen van de genocide vorig jaar, die rondlopen in de kampen, moeten worden opge pakt en gestraft. „Artsen zonder Grenzen pleit sinds meer dan een jaar voor het oppakken van de veroorzakers van de genoci de," aldus De Milliano. „Diege nen die verantwoordelijk zijn, kunnen straffeloos in de vluch telingenkampen rondlopen. Die straffeloosheid moet worden stopgezet, want deze leiders hebben de volledige macht over die kampen in handen." Door in de kampen te blijven, vindt De Milliano dat Artsen zonder Grenzen de verdachten van volkerenmoord helpt bij het in stand houden van hun machtspositie. „Maar wij vin den dat we verantwoordelijk heid moeten dragen voor deze negatieve effecten. Onze con clusie is dat wij daar niet verder aan willen bijdragen." Het besluit om te vertrekken is volgens hem al een week of vier geleden genomen en heeft volgens De Milliano niets te maken met de gedwongen te rugkeer van vluchtelingen naar Rwanda. Het repatriëringspro gramma van de VN-vluchtelin genorganisatie (Unhcr), dat vrij dag van start ging, is tot dusver op een mislukking uitgelopen. Nog geen 300 Hutu's hebben te kennen gegeven weer naar hun vaderland terug te willen. De Zaïrese autoriteiten eisen daarentegen dat tenminste 5.000 vluchtelingen per dag naar hun land van herkomst worden teruggebracht. Slaagt de Unhcr er niet in dit te reali seren, dan zal het Zaïrese leger weer worden ingezet om de vluchtelingen met dwang over de grens te krijgen. Vorige week zette het leger op weinig zacht zinnige wijze meer dan 15.000 Hutu's het land uit. De Unhcr hoopt echter dat Zaïre de gewelddadige uitzet tingen niet zal hervatten alvo rens besprekingen tussen vluchtelingencommissaris Sadako Ogata en de Zaïrese premier Kengo wa Dondo heb ben plaatsgevonden, vandaag in Genève. Een Rwandees meisje zoekt op een bord naar nieuws over haar broertje. FOTO REUTER Sfeer van nervositeit in Frankrijk parijs cees van zweeden correspondent Frankrijk, dat de afgelopen weken twee keer werd getroffen door bloedige bomaansla gen, is het afgelopen weekeinde ontkomen aan een nieuwe aanslag. Op het spoor van de flitstrein TGV werd even ten noorden van Lyon een bom gevonden, die alleen door een montagefout niet is afgegaan. Evenals de twee bommen die in Parijs voor doden en gewonden zorgden, bestond de bom bij Lyon uit een gastankje dat was gevuld met explosieven. De bom lag aan de voet van een bovenleidingsmast. Hij had moeten ontploffen op het moment dat de trein over een kabel reed die aan de bom was bevestigd. Maar hoewel vijftien treinen zaterdagmorgen over de kabel reden, bleef de veiligheidspal van de bom op zijn plaats. Op de plaats van de beoogde aanslag rijdt de TGV 200 kilometer per uur. Een ontplof fing had de trein, die gewoonlijk vele hon derden passagiers vervoert, kunnen doen ontsporen. Het spoor van de TGV, die snel heden haalt tot 320 kilometer per uur, is be veiligd door hekken. Bij wijze van extra vei ligheidsmaatregel worden TGV-spoorlijnen elke ochtend geïnspecteerd door een spe ciale, langzaam rijdende trein. De beman ning daarvan had de bom zaterdagochtend echter niet opgemerkt. Om 8.30 uur 's ochtends rapporteerde de machinist van de Lyon-Nantes-express ech ter een verdacht voorwerp te hebben ge zien. De machinist van de volgende trein, die opdracht had gekregen de plek te in specteren zonder de locomotief te verlaten, bevestigde vervolgens de aanwezigheid van een pakje. Daarop werd alle treinverkeer gestremd. In Parijs en andere Franse steden heerste dit weekeinde een sfeer van nervositeit. Bij de Hallen werd zaterdag een aantal restau rants ontruimd, nadat op het trottoir een doos was gesignaleerd. De doos bleek leeg te zijn. Op Parijs' grootste luchthaven, Charles de Gaulle, werd gisteren alarm ge slagen nadat iemand per abuis een koffertje had achtergelaten. S3 ZAGREB Rtr-AFP-ANP De Kroatische president Tudj- man heeft zaterdag erkend dat de Kroaten zich bij de her- overing van de Krajina schul- mfi dig hebben gemaakt aan mis- handeling van de Serviërs. i lij Maar hij toonde begrip voor de plegers van deze wanda den. „Hoe kunnen wij verhin- j deren dat mensen wier fami lieleden zijn gedood en wier huis en kerk in brand is gesto ken, dat doen", aldus de presi dent. verh Hij sprak formeel tegen dat de U Kroaten uit waren op een etni- H© sche zuivering van het gebied, en riep de Kroaten op geen wraak op de Serviërs te nemen en niet de door de Serviërs ver laten huizen te verwoesten. Tudjman zei dat de regering in Zagreb de Serviërs ervan heeft proberen te weerhouden om te vluchten. „Wij hebben hen op geroepen te blijven, zij hebben niet naar ons geluisterd, we laan dan een goede reis", riep de president uit. Er komen steeds meer bewij zen van Kroatische oorlogsmis daden bij de inname van de Krajina. Tudjman heeft zelfs kritiek gekregen van bondge noot Duitsland, waardoor de president, die zaterdag met de weer in ere herstelde treinver binding Zagreb-Split een tri omftocht door Kroatië maakte, wel moest reageren. Als Bonn namelijk een boze brief naar EPR) 3523 Zagreb stuurt, heeft de Kroati sche regering echt een pro bleem. De Duitsers geloven im mers in Kroatië. In zijn brief schreef de Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) vorige week dat de plunderingen, brandschattin gen en andere vernielingen van Servische eigendommen niet zijn te rechtvaardigen. De 'etni sche schoonmaak' kan niet zonder gevolgen blijven voor de Kroatische wens aansluiting te vinden bij de Europese Unie, zo waarschuwt Kinkel. De Duitse minister baseert zijn kritiek op rapporten van Eu ropese waarnemers en organi saties van de mensenrechten, die langzaam beginnen binnen te druppelen. Na de Kroatische 'Operatie Storm', die meer dan 150.000 Serviërs uit de Krajina verdreef, hadden de waarne mers aanvankelijk grote moeite hun werk te doen. Intussen is uit hun verslagen echter steeds duidelijker geworden dat Servi sche huizen systematisch wor den geplunderd en in brand gestoken. Zelfs het vee van de Serviërs is op grote schaal afge slacht. Ook journalisten maken mel ding van stelselmatige ver woesting van Servische eigen dommen. Na twee weken van explosies en branden biedt het dorpje Kistanje nu de aanblik van één grote ruïne van zwart geblakerde muren en balken. Ooit was dit een welvarend boerendorp van trotse stenen huizen langs wegen met plata nen, en de thuisbasis van 300 Servische families. Inmiddels zouden zo'n veertig dorpen hetzelfde lot als Kistanje heb ben ondergaan. Langs de weg, in greppels, in ruïnes, treffen waarnemers ook regelmatig de lijken aan van omgekomen Serviërs. Soms duiden de wonden zoals een kogel door het hoofd op standrechtelijke executies, maar Kroatische militairen ma ken een gedegen onderzoek stelselmatig onmogelijk. De lij ken worden zo snel mogelijk opgeruimd. Toch is het tot nu toe verzamelde bewijsmateri aal voor de VN voldoende om de Kroaten ook te beschuldigen van willekeurige moorden op Servische burgers. Veel aandacht richt zich mo menteel op een mogelijk mas sagraf bij Knin, de gewezen hoofdstad van de 'Servische re publiek' in Kroatië. Waarne mers van de VN hebben hier 96 kruisen gesignaleerd op kers verse graven. Een anonieme VN-soldaat zei op de Belgische televisie dat hij eerder in Knin had gezien hoe een bulldozer een groot aantal lijken, waar onder ook die van kinderen en vrouwen, in een massagraf schoof. Alleen een diepgravend onderzoek kan de 'volledige le lijkheid en smerigheid' van de ze oorlog vaststellen, conclu deerde VN - woordvoerder Chris Gunness. De Kroatische minister van buitenlandse zaken kwam don derdag met nieuwe cijfers over het aantal slachtoffers van de bliksemoorlog. Onder Servi sche burgers zijn volgens hem slechts 24 doden gevallen. Het aantal gesneuvelde Servische soldaten zou 524 bedragen, al leen al in de zuidelijke helft van Krajina. In de euforische sfeer die Kroatië beheerst, plaatst geen van de oppositiepartijen bij deze cijfers vraagtekens. Aanvankelijk leek de vierdaagse oorlog, waarmee Kroatië begin augustus Krajina heroverde, ook betrekkelijk netjes te verlo pen, alleen al omdat het leger van de Kroatische Serviërs nau welijks ve.rzet bood. Bovendien wilden Westerse landen graag geloven dat de Kroaten de mensenrechten respecteerden. De verslagen van VN-waarne mers dwingen de Westerse bondgenoten van Zagreb ech ter tot een kritischer opstelling. Zij kunnen hun ogen moeilijk sluiten voor het feit dat na de herovering van Krajina nog maar 130.000 Serviërs in Kroa tië wonen. Voor de oorlog wa ren dat er 600.000. Onder Tudj- mans bewind heeft Kroatië, in de woorden van een VN-zegs man, steeds meer weg van een 'etnisch zuiver paradijs'. Rellen rond Ijzerbedevaart diksmuide gpd-anp De Belgische rijkswacht heeft gistermorgen meer dan 100 Duitse, Britse, Franse en Neder landse neonazi's het land uitge zet. Ze waren zaterdagavond na hevige rellen in het Westvlaam- se Diksmuide gearresteerd. En kele tientallen Belgische neona zi's werden over de gemeente grens gezet. In totaal werden zo'n 250 neonazi's aangehouden, onder wie 144 Duitsers, 45 Fransen en 14 Nederlanders. In de laatste jaren liet de rijkswacht de rechts-extremisten, die zich tra ditioneel aan de vooravond van de zogeheten Ijzerbedevaart in Diksmuide verzamelen, nage noeg ongemoeid. Ze konden vaak ongehinderd verboden lectuur verspreiden, nazi-sym bolen dragen of nazi-liederen zingen. De rijkswacht besloot dit keer tot massaal optreden, nadat grote groepen rechts-extremis ten zaterdagavond met terras stoelen waren begonnen te gooien en het politiebureau van Diksmuide wilden belegeren. Daar waren in de loop van de dag al enkele tientallen neona zi's opgesloten, onder wie enke le Belgische rechts-extremisti- sche kopstukken. Nadat de rechts-radicalen met het waterkanon uiteen wa ren gedreven, begon de rijks wacht op grote schaal arresta ties te verrichten. Ook werden invallen gedaan in enkele café's, die in de afgelopen jaren notoi re verzamelplaatsen van rechts- extremisten werden. Bij de rel len liepen twee rechts-extremis ten botbreuken op. Twee agen ten van de rijkswacht raakten lichtgewond. Tijdens de eigenlijke Ijzerbe devaart, gisteren, bleef het rus tig. Wel werd de scheuring in de Vlaamse Beweging dit jaar over duidelijk. Radicaal-nationalisti sche Vlamingen weigerden de eigenlijke herdenking van de Vlaamse slachtofers uit de Eer ste Wereldoorlog bij te wonen omdat het organiserend comité officieel alleen streeft naar zelf bestuur van Vlaanderen. Dat vinden ze niet ver genoeg gaan. Ze willen dat het comité kiest voor een onafhankelijk Vlaan deren en verzamelden zich op de andere oever van de rivier de Ijzer, vanwaar zij de toespraken regelmatig met boegeroep ver stoorden. Jeruzalem GPDstad een goed heenkomen heb ben gezocht. Israël en de PLO hebben gis teren in Caïro een akkoord on dertekend waarbij opnieuw be voegdheden worden overgedra gen aan de Palestijnse Autoriteit op de Westelijke Jordaanoever. Krachtens de overeenkomst zijn de Palestijnen voortaan verant woordelijk voor de landbouw, de handel en de industrie op de Westelijke Jordaanoever. De overige terreinen die het ak koord beslaat zijn het verzeke ringswezen, werkgelegenheid en nijverheid, stedelijk bestuur, posterijen, brandstofvoorzie ningen statistieken. De Israëlische veiligheidsdienst heeft het afgelopen weekeinde opnieuw tientallen militanten van de islamitische verzetsbe weging Harnas opgepakt. Een aantal van hen zou van plan zijn geweest zelfmoord-aansla gen uit te voeren op doelen in Jeruzalem, waaronder het cen trale busstation. Ze wilden ook kolonisten vermoorden en sol daten ontvoeren. Israël houdt de Palestijnse au tonome enclave Jericho afgeslo ten van de buitenwereld. Israël eist de uitlevering van een aan tal Hamas-militanten, die in de Homo-protest tegen president van Zimbabwe JOHANNESBURG Rtr-AFP Ongeveer tweehonderd Zuid afrikaanse homobetogers heb ben zaterdag de spot gedreven met de Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe bij zijn aankomst in Johannesburg voor een regionale topconferentie. „Mugabe pas op, U betreedt een zone van gelijke rechten", stond op een spandoek van de zwarte en blanke betogers op het vliegveld. 'Mugaybe or Mugaybe not', was de tekst op een ander. De Zuidafrikaanse Nationale Coalitie voor gelijkheid van ho mo's organiseerde de demon stratie uit protest tegen Muga be's herhaaldelijke felle uitbar stingen jegens homoseksuelen, die hij minder waard noemde dan varkens en honden. De pre sident meent dat homo's per- verselingen zijn die geen rech ten hebben in zijn land. SISI ORANGE diverse smaken fles 1,5 liter NU 3 FLESSEN A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS Serx'ische politie gebruikt geweld BELGRADO-ZAGREB AFP-Rtr-Ind Servië dwingt vluchtelingen uit de door Kroatië heroverde Kraj ina zich te vestigen in Oost-Sla vonië. Op die manier kunnen zij een buffer vormen tegen het Kroatische leger. Dat meldt van daag de Britse krant The Inde pendent in een bijdrage van Emma Daly vanuit Belgrado. Oost-Slavonië is het enige deel van Kroatië dat nog in Ser vische handen is. De Kroatische president Tudjman heeft het af gelopen weekeinde zijn volk op nieuw beloofd dat het gebied zal worden heroverd, 'goed schiks door onderhandelingen, dan wel kwaadschiks door mili tair geweld'. De Servische vluchtelingen uit de Krajina spreken over ge dwongen verhuizing. De Servi sche politie pakt vluchtelingen op en gebruikt daarbij zonodig geweld. Volgens het verslag worden de Serviërs ter beschik king gesteld van de milities van de beruchte 'warlord' Zeljko Ra- znjatovic, beter bekend als 'Ar- kan'. Deze heeft in de oorlog in voormalig Joegoslavië 'naam' gemaakt bij de etnische zuive ringen in Bosnië en Kroatië. De troepen van Arkan zouden Oost-Slavonië moeten verdedi gen tegen een mogelijk Kroatisch offensief. President Tudjman deed zijn belofte zaterdag tijdens een rit in een speciale trein met zes honderd genodigden die reed van Zagreb naar Split aan de Adriatische kust. Het was voor het eerst in vier jaar dat dit tra ject van 423 kilometer weer kon worden afgelegd. Sinds de ver overing van de Krajina door op standige Serviërs in 1991was treinverkeer tussen Zagreb en Split onmogelijk geweest. In toespraken beloofde hij de Kroaten beloofde dat hij hen ook 'Vukovar zal teruggeven'. Vukovar ligt in Oost-Slavonië. De stad vieL in 1991 in handen van de Serviërs na een beleg van drie maanden en is sinds dien een symbool van heroïsch Kroatisch verzet. Tudjman deed in zijn rede echter de toezeg ging dat hij vier maanden de tijd geeft aan onderhandelingen en diplomatieke pogingen om de streek terug te winnen en dat pas daarna geweld wordt ge bruikt. De Verenigde Staten zijn gis teren begonnen aan een nieuwe poging hun vredesvoorstel voor ex-Joegoslavië aan de man te brengen. Onderhandelaar Hol brooke praat vandaag in Parijs met de Bosnische president Izetbegovic. Franjo Tudjman laat zich tijdens zijn treinreis van Zagreb naar Split overal hartstochtelijk toejuichen. FOTO REUTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5