Aanpak TBC schiet tekort Onze Top 10 van deze week. Binnenland 'Vrij weekeinde' wordt yoor Beatrix mediacircus Jjk Groninger in Bremen Tandenbus moet trend naar meer gaatjes keren Terug in de tijd bij Loevestein Nettorama: Desnoods naar rechter voor Grolsch-bier Econoom Van Wijnbergen: Alleen AOW koppelen aan lonen O O O O O O O O O 89 9.90 79 2.39 1.99 6.96 3.59 1.59 1.49 2.99 nü79 ICttl (flAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbur Politie pakt amfetaminemaker Iden bosch Een 26-jarige inwoner van Den Bosch is gisteren aangehouden wegens het maken en verkopen van het pepmid- |del amfetamine. Volgens de politie is hij een van de kopstukken van een criminele organisatie, waarvan nu 39 leden zijn aange houden. De man fungeerde als een van de laboranten van de or ganisatie. Slachtoffer roofoverval overleden venlo» Een 74-jarige eigenaresse van een sigarenwinkel in Venlo is zaterdag aan de gevolgen van een gewapende roofoverval overleden. Op 4 augustus was de vrouw bij de overval levensge vaarlijk gewond geraakt. Twee jongens uit Amsterdam van 16 en 17 jaar hadden de Venlose op klaarlichte dag met een kapmes op het hoofd geslagen. De vrouw werd met zware hoofdwonden jnaar het ziekenhuis gebracht. Afgelopen week raakte ze in coma. !De jonge daders zijn in verzekering gesteld. Achtjarige dood na val met fiets goes Een achtjarige Duitse jongen is zaterdag overleden aan de jgevolgen van een val met zijn fiets op een Zeeuwse camping. Hij viel door nog onbekende oorzaak en heeft vermoedelijk het stuur in zijn buik gekregen. Een arts verleende eerste hulp en ambulancepersoneel trachtte het kind te reanimeren. Op weg jnaar het ziekenhuis overleed de jongen aan inwendige bloedin gen. Overval op beveiligingswinkel barneveld» Een 22-jarige Veenendaler heeft zaterdag getracht in Barneveld een winkel in beveiligingsapparatuur te overvallen. De man drong zaterdagmiddag gewapend met een pistool de winkel binnen en bedreigde de eigenaar en twee klanten. Om |nog onbekende reden vluchtte hij snel daarna weg op zijn fiets. Een inwoner van Barneveld zag de man de winkel uitvluchten, ging hem achterna en belde via zijn autotelefoon de politie. De- |ze hield de man aan en nam hem mee voor verhoor. 1anado carine neefjes let privébezoek van koningin leatrix, prins Claus en kroon- jrins Willem-Alexander aan (lanado op Sulawesi is in het reekeinde ontaard in een me- (iacircus. Gouverneur Mangin- iaan van Noord-Sulawesi liet iet koninklijke gezelschap niet het rust. Eigenhandig organi- eerde hij voor de koninklijke (imilie een rondrit over het ei- jnd en nodigde daarbij de tidonesische pers uit. De ko- (ingin en de prinsen toerden privé' in een kolonne auto's en lussen, begeleid door politie (iet gillende sirenes. Koningin Beatrix was aanvan- jelijk niet van plan zich in haar rije tijd weer in mensenmas- a's te storten. Ze wilde in he loten kring gaan snorkelen in je prachtige koraaltuin bij het iland Bunaken. Daar ging het iterdag voor het eerst flink is. Tot ongenoegen van de irstin werd ze achtervolgd tor een boot met Indonesi- :he journalisten. Gelukkig voor latrix bleef de gemiddelde anadonees rustig bezig met ijn handeltje en werd de Indo- isische pers uiteindelijk weg- istuurd door de politie. Op het eiland Bunaken was er ik sprake van een misver- land. Een van de restaurant-ei- inaren had erop gerekend dat it koninklijk gezelschap bij [em de lunch kwam nuttigen, ij had een nieuw toilet geïn- lalleerd, de tafels gedekt met ïveren kandelaars en deftig irvies, maar het gezelschap >am niet opdagen. Volgens ibassadeur Brouwer was er ücieel niets afgesproken, laar toch werd prins Willem- lexander langs gestuurd om ixcuses te maken. i Gouverneur Mangindaan eeft maandenlang de Neder- mdse organisatoren van het laatsbezoek proberen duidelijk maken dat hij geen voorstan- er is van uitsluitend een privé- temen dpa-anp iet lijk dat op 3 augustus in een vier bij de Noordduitse stad remen werd gevonden, blijkt at van een 36-jarige Groninger zijn. De man exploiteerde aar twee koffieshops. Op zijn chaam zijn sporen van fors ge- 'eld aangetroffen. Bovendien jonde de rechterslaap een :hotwond en was de achter- Een op vijf patiënten maakt kuur niet af den haag cpd Nederland heeft een tekort aan TBC-artsen en een schreeuwend tekort aan gespecialiseerde verpleegkundi gen. Noodgedwongen worden gepensioneerde artsen van stal gehaald en patiënten aan hun lot overgelaten. Steeds meer patiënten breken hun behandeling af, met alle risico's van dien. De Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding van Tuberculose (KNCV) pleit voor een verdubbeling van het aantal TBC-verpleeg- kundigen en invoering van de vooralsnog verboden com binatietabletten. omdat we een gebrek aan man kracht hebben", zegt consulent arts Veen van de KNCV. De be handeling bestaat uit een half jaar lang vijf tabletten per dag slikken. Voor zo veel discipline moet de patiënt bewust zijn van het belang van de behandeling. Een op de vijf patiënten, vooral asielzoekers, thuislozen en drugverslaafden, denken vaak den haag gpd Niet de sterke stijging van het aantal patiënten (1.811 in 1994) baart de KNCV zorgen, maar wel hun behandeling. „Door een goed opsporingssysteem vinden we bijna alle mensen die besmet zijn met TBC. Maar ver volgens zijn we niet in staat de patiënten goed te begeleiden dat het zo'n vaart niet loopt en haken voortijdig af. Het niet afmaken van een kuur is levensgevaarlijk. In de eerste plaats voor de patiënt zelf. In het begin van deze eeuw eindigde de 'vliegende tering' vrijwel altijd met de dood. Sinds de komst van effectieve medi cijnen is TBC in de rijke landen vrijwel uitgeroeid, maar in ont wikkelingslanden is het nog steeds een gevreesde ziekte. Wie zijn kuur niet afmaakt, loopt het risico dat met de dood te bekopen. Volgens de KNCV gebeurt dat ook regelmatig, maar zijn er geen exacte cijfers. Door het niet afmaken van de kuur kunnen de bacteriën bo vendien resistent worden tegen de medicijnen, waardoor men sen die door een TBC-lijder zijn besmet ook niet meer te behan delen zijn. Om de patiënten aan de ta bletten te houden, moet het aantal begeleidende verpleeg kundigen worden verdubbeld, meent de KNCV. Om de uitval te beperken, heeft de KNCV nog een andere oplossing: laat de patiënt niet langer vijf verschil lende tabletten slikken op een dag, maar twee combinatieta bletten. In Nederland mag het combinatietablet echter niet worden voorgeschreven, omdat het medisch niets toevoegt aan de bestaande middelen. „For meel niet nee. Maar als je kijkt naar patiëntentrouw, dan heeft de combinatiepil wel zeker een meerwaarde", vindt Veen. Hij huopt dat politiek Den Haag zich over de kwestie zal buigen. daalde tussen 1960 en 1990 sterk bij kinderen, mede door het gebruik van fluor. Maar be zuinigingen op bijvoorbeeld de schooltandarts hebben dat beeld gewijzigd. Kinderen poet sen minder of helemaal niet meer. Bij GGD's moeten mede werkers die soms maar 20 uur per week werken, honderden scholen in de gaten houden. Hun activiteiten worden dan vooral gericht op risicoscholen. Geld om meer te doen is er niet. In sommige regio's is de tand heelkundige preventie helemaal verdwenen. De gezamenlijke actie zal na een jaar worden geëvalueerd. Het is de bedoeling van alle deelnemers er ook in het schooljaar 1996-1997 mee door te gaan. Behalve de toer van de bus komt er ook een begelei dende TV-campagne. Kinderen vinden het belangrijk er goed uit te zien. Kijk maar naar hun mening over kleding en schoenen. Daar moet bij de voorlichting over het belang van tandenpoetsen op worden inge haakt. Schone witte tanden moeten een onderdeel worden van de wil 'er goed uit te zien'. Onder dit motto zijn de regio nale GGD's, de organisatie voor mondgezondheid Ivoren Kruis en een aantal producenten van tandpasta vanmiddag in Breda een actie gestart. Gedurende een jaar rijdt er een 'Sterke Tan- den'-bus langs geselecteerde basisscholen in het hele land. Twee van de drie kinderen hebben geen gaatjes. De laatste jaren neemt het aantal kinderen met cariës weer toe, vooral bij die uit sociaal zwakkere en al lochtone milieus. Tandbederf bezoek aan zijn regio. Pas deze week is de koningin officieel aan de wens van de gouverneur 'tegemoetgekomen' aldus een regeringswoordvoerder. De inspanningen van de ei genzinnige gouverneur zijn niet voor niets geweest. Nergens is de koningin zo hartelijk ont haald als in Noord-Sulawesi. Het was gisteren koninginnedag in de tropen. Temidden van palmbomen en kokosnoten klonk het lied 'Dat we toffe jon gens zijn' en na een week Indo nesië was voor het eerst uit het publiek de kreet 'Leve de konin- gin'te horen. De bevolking in deze streek heeft een speciale band met Nederland. In de negentiende eeuw kwamen Nederlandse missionarissen hier naar toe. Er werden scholen gebouwd en zeer velen leerden de Neder landse taal. In de koloniale tijd kregen de eilandbewoners daar om bestuurlijke functies. Tij dens de koloniale oorlog wer den Manadonezen ingezet te gen de Indonesische vrijheids strijders. In die jaren kende Noord-Sulawesi ook de politie ke organisatie Twapro, wat aan gaf dat de Minahassers hun streek beschouwden als de twaalfde provincie van Neder land. De historische band was echter voor de koninklijke fami lie niet de reden voor het privé- verblijf op Noord-Sulawesi, maar het prachtige natuur schoon. Hoewel de rust van de vorstin tijdens haar rondrit werd ver stoord door flitsende camera's en TV-ploegen, wekte ze toch de indruk dat ze het naar haar zin had. De koningin, prins Claus en kroonprins Willem- Alexander genoten zichtbaar van het onverwachte, maar har telijke onthaal op het vroegere Celebes. Inmiddels is het gezelschap aangekomen in Balikpapan, een van de oliecentra van Kaliman- tan (Borneo). loevestein Een bijna sprookjesachtig beeld dat van voor de oorlog lijkt, toen nog dagelijks tientallen stoomslepers slot Loevestein passeerden over d werd dit weekeinde een historische visserijdag gehouden, waar ook de stoomslepers niet ontbraken. Supermarktketen gaat boycot aanvechten 'Aanvoer hasj naar koffieshop niet verbieden' den haag anp De ministers Sorgdrager van justitie en Borst van volksge zondheid willen de aanvoer van softdrugs bij koffieshops in be perkte mate toestaan. In de langverwachte drugnota die de ministerraad bespreekt kondigt Justitie verder aan de groot schalige produktie van soft drugs hard te gaan aanpakken. De kleinschalige teelt van soft drugs krijgt daarentegen minder prioriteit. Daarmee maken de bewinds vrouwen een opening naar het toeleveren van kleine hoeveel heden softdrugs naar de koffie shops. Het betekent niet dat de toevoer formeel wordt gedoogd. Nergens in de nota staat met zoveel woorden dat geteelde softdrugs aan koffieshops mo gen worden aangeboden en ook niet hoeveel. Wel schrijven Sorgdrager en Borst dat de hoeveelheid die een consument mag kopen en bezitten niet langer dertig gram maar voortaan vijf gram be draagt. Over de voorraad die een koffieshop mag hebben zwijgt de nota. D66-kamerlid De Graaf, die de nota nog niet onder ogen heeft gehad, reageert positief op de passage over de softdrugs. Hij hoopt echter dat de nota meer zal bieden. Hij denkt daarbij aan het verstrekken van harddrugs bij wijze van me disch experiment, de overlast- bestrijding van koffieshops en de noodzaak van het voeren van een internationale discussie over het drugsbeleid. Woordvoerder Korthals (WD) wilde vanmorgen niet reageren, omdat hij de nota nog niet heeft kunnen inzien. De PvdA was niet bereikbaar voor commen- oosterhout anp schedel ingeslagen. Een wandelaar waarschuwde op 3 augustus de politie, nadat hij in een rivier een tas met ste nen en delen van wat hij dacht het kadaver van een dier had aangetroffen. Later bleek het om resten van een menselijk li chaam te gaan. De Groningse politie wilde op geen enkele manier ingaan op de zaak. Supermarktketen Nettorama overweegt via een kort geding bierbrouwer Grolsch te dwin gen bier te leveren. Grolsch wei gert Nettorama nog te bevoor raden omdat de discountketen afgelopen week de bodemprij zen losliet. Nettorama trekt zich vanaf deze week niets meer aan van prijsafspraken tussen fabrikan ten van A-merken en super markten. In een klantenfolder afficheert het bedrijf zich als de keten die de laagste prijs voor A-merken garandeert. De uit de begin van de jaren tachtig stammende prijsafspra ken zijn volgens directeur Bast- meijer niet meer van deze tijd. Het loslaten van de bodemprij zen past naar zijn smaak volko men bij de opvattingen van mi nister Wijers van economische zaken, die zich nadrukkelijk te gen prijsafspraken verzet. Daar naast bieden supermarktketens als Albert Heijn klanten allerlei voordelen via Air-miles en ze gelacties. Ook dat is een vorm van korting. „Wij kunnen alleen maar reageren via lagere prij zen", aldus Bastmeijer. Tenslot te neemt het bedrijf een voor schot op de komst van de Duit se keten Lidl naar Nederland. Van dit bedrijf is bekend dat het zich niets aantiekt van bodem prijzen heeft vooral een scherpe reactie van Grolsch opgeleverd. De brouwerij heeft een leve ringsstop afgekondigd. Mocht na gesprekken met Grolsch be gin volgende week de levering niet meer op gang komen, dan stapt Nettorama naar de rech ter. Bastmeijer spreekt tegen dat het om een tijdelijke actie gaat. Lagere marges worden gecom penseerd door omzetstijging. De nieuwe prijstactiek legt het bedrijf met negentien vestigin gen, voornamelijk in het zuiden en het oosten van het land, geen windeieren. Volgens Bast meijer is in de eerste week van de actie de omzet met tien tot vijftien procent gestegen. Bastmeijer verklaart wel dat Nettorama geen produkten on der de inkoopprijs zal aanbie den. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel drong er onlangs nog bij minister Wijers op aan de huidige prijsafspra ken te vervangen door een zo geheten anti-dumpmaatregel. Volgens Bastmeijer is zo'n be sluit overbodig. „Er doen zich geen excessen voor in Ne- derand. Een dergelijke maatre gel is dan ook helemaal niet no- dig." amsterdam roland zwiers Het is onjuist om alle uitkeringen te koppelen aan de lonen in de marktsector. Bij de bijstand gaat dit ten koste van de werkgelegenheid, om dat het verschil tussen werken en niet-werken te klein blijft. Voor de AOW geldt dit argument niet omdat deze mensen niet meer werken. Daarom zou de AOW wél altijd de loonontwikkeling moeten volgen. Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam, heeft ge mengde gevoelens bij het kabinetsbesluit om volgend jaar de koppeling volledig te herstellen. Daarmee laat het paarse kabinet een kans lopen om de AOW structureel te ontzien. „Ik vind het feit dat al die uitkeringen over één kam worden geschoren echt een schandaal. Daardoor wor den AOW'ers veel te hard gepakt. Het basispro bleem met de uitkeringen is natuurlijk de WAO. Daar hoort de helft niet in thuis. Wij lossen ei genlijk het WAO-probleem op over de ruggen van de AOW'ers." Op het gebied van het werkgelegenheidsbeleid signaleert Van Wijnbergen een belangrijke koerswending ten opzichte van vorige kabinet ten. In plaats van lastenverlichting voor ieder een, zoals onder de kabinetten Lubbers, concen treert paars zich op lastenverlichting op en vlak boven het minimumloon. De Amsterdamse hoogleraar vindt dat terecht, omdat de werk loosheid onder ongeschoolden het grootst is. Wel moet het kabinet ervoor zorgen dat be staande CAO-afspraken en andere regels niet banen op minimumloonniveau onmogelijk ma ken. „Bijna niemand verdient het minimum loon. De laagste CAO-lonen zitten daar soms 30 procent boven en gaan nog elk jaar omhoog. En omdat mede door overheidsingrijpen bijna 80 procent van de economie onder CAO's valt, is dat heel schadelijk voor de kansen van laagge schoolden." „Of het minimumloon zelf een probleem is, weet ik niet. Bijna niemand heeft het en zolang dat het geval is, weten we niet of een verlaging veel uitmaakt. Mensen als werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan zeggen: Ja, dat is cruciaal, het mi nimumloon moet minstens 30 procent omlaag. Dat kan best waar zijn, maar hij kan dat niet waarmaken, en ik kan het tegendeel ook niet be wijzen. Dus zou ik zeggen: laten we eerst iets doen aan die lege loonschalen boven het mini mumloon." Op het gebied van onderwijs en actief beleid om werklozen aan de slag te krijgen, boekt het paar se kabinet volgens Van Wijnbergen weinig voor uitgang ten opzichte van zijn voorgangers. Het onderwijs in Nederland blijft eenzijdig gericht op het hoger onderwijs. Het begeleiden van werkzoekenden naar een baan in de marksector staat op een laag pitje en de overheid kiest zelfs voor 'schijnoplossingen' door zelf langdurig werklozen in dienst te nemen. „De beste oplossing is natuurlijk niet een lager minimumloon voor ongeschoolden, maar min der ongeschoolden. In de hele wereld wordt het hoger onderwijs echter gesubsidieerd ten koste van hel lager onderwijs. Kinderen uit de politiek meest actieve groepen profiteren daarvan, dus dat wordt nooit afgeschaft. Het gevolg is wel dat de onderwijsbegroting veel te weinig geld vrij maakt voor lager onderwijs en daardoor onno dig veel ongeschoolden produceert." „We hebben geen goed basisonderwijs, we heb ben veel te grote klassen. Voor kinderen uit ach terstandsgroepen is dat rampzalig. Er is te wei nig aandacht op school en thuis wordt dat niet goedgemaakt. Dat is echt iets dat inkomenson gelijkheid doet voortbestaan." „Ook wordt er nauwelijks ingespeeld op doel groepen als werkloze jongeren en allochtonen. Er is zelfs sprake van wachtlijsten voor taalcur sussen Nederlands. Dat is crimineel. Dat is de meest stupide bezuiniging die je je kunt voor stellen. Op die manier creëer je je eigen langdu rig werklozen." „Bij het bevorderen van de werkgelegenheid la ten we veel kansen liggen. Oude buitenwijken in grote steden hebben een hele grote concentratie aan langdurig werklozen. Daar wordt helemaal niet op ingespeeld. Je zou daar industrieterrei nen kunnen aanleggen met goede vervoersfacili- teiten. Met een bemiddelingsbureau vlak in de buurt en een sanctiebeleid voor mensen die werk niet aannemen. Gesubsidieerde overheids banen voor langdurig werklozen zijn een vol strekte schijnoplossing. Die Melkert-banen zijn alleen goed voor mensen voor wie het honderd procent zeker is dat ze toch nooit aan de slag ko men. Dan denk ik aan een 50-jarige metaalbe werker die al tien jaar werkloos is. Dat is een heel scherp omlijnde groep, maar daar zijn die banen helemaal niet op gericht." Tomaten, 500 gram Hamburger ongepaneerd, 100 gram 465" 1.05 kilo ®®s® 4530" Uit de bedieningsafdeling: C(1 Slagersleverworst, 100 gra m 129" Ctl Bretonse ham, verpakt, per 100 gram 449 Cd Tarwe-, witte bolletjes of witte puntjes, zak 10 stuks 469 D.E. Roodmerk koffie, snelfilter- ®®a®® of grove maling pak 500 gram 449 Smiths Dorito's, 2 zakjes en Pepsi Cola Max, blikje 0,33 Itr samen AST Cd Knakworst, blik 10 stuks, 200 gram 499 Cd Ontbijtkoek, volkoren, oude wijvenkoek, 500 gram of gesneden 499 Cd Keukenrollen met decor, pak 3 rollen 409 Extraatje van deze week: Ctl Groenteconserven, diverse soorten, 1/3 pot 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 september a s.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3