Ook het zweet van de sterren is te koop Flippo-shirts Mode Brendels brillen zijn zo licht als een suikerzakje z U MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 22 Hij Mannenmode haakt in op de flipporage en heeft van Smith het exclusieve recht gekregen om T-shirts te verkopen met een flippo-af- beelding. Op de shirts staan in kleur de originele tekeningen van Chester Chee. Tot het einde van de zomer verschijnen er elke twee weken drie nieuwe flippo-shirts. Ze zijn verkrijgbaar in alle Hij-filia len in maat 92 tot en met 176 en kosten tussen de twaalf en zestien gulden. Achttien gulden kost het shirt in large voor de grotere flippo- fan. Ze wegen niet meer dan zes gram. „Zo licht als een suiker zakje", zegt Ann-Kristin Brendel over haar nieuwe lichtgewicht brillen van 'super-titanium'. De vroegere binnenhuisarchitecte is getrouwd met Hans Philipp Brendel, eigenaar van een brilmonturenbedrijf in het Duit se Fürth. Ann-Kristin hield zich aanvankelijk bezig met de in koop, maar omdat eigenlijk geen montuur haar beviel, ging ze zelf ontwerpen. Mevrouw Brendel was onlangs even in Nederland om de unie ke eigenschappen van haar nieuwe serie Titanium-model- len toe te lichten. De sierlijke monturen zijn ragdun met ova len glazen. Omdat titanium een van de sterkste metalen is die er zijn, kunnen de monturen tegen een stootje. De pootjes kunnen bij voorbeeld ver naar buiten worden gebogen zonder de bril te beschadigen. Brendel ontwerpt al vijftien jaar brillen voor 'mensen met een sterk karakter'. „Ik maak brillen voor individualisten, die mo dern en eigenzinnig zijn. Wie van mijn brillen houdt, heeft geen pretenties, maar wel dui delijke verwachtingen van het leven. Mijn brillen onderstrepen zo'n persoonlijkheid, maar mo gen zichzelf nooit op de voor grond dringen." Brendel houdt haar ontwerpen bewust simpel. Functionaliteit vindt ze minstens zo belangrijk als de vorm. Daarom besteedt ze veel aandacht aan de kleinste details. „Een bril moet er niet alleen goed uitzien, maar ook echt goed in elkaar zitten.Dat de prijs van de lichtgewicht bril len gemiddeld zo'n vijfhonderd gulden is, moet het 'sterke ka rakter' dan maar voor lief ne- Een aantrekkelijker prijskaartje hangt aan haar recente collectie Basix, waarmee Brendel aan sluit op de jongste trends op het gebied van 'streetwear' en 'techno'. Bedoeld vooreen iets jonger publiek biedt deze col lectie zonnebrillen en monturen in acetaat en metaal, in meer dere kleuren. In Nederland zijn de brillen van Ann- Kristin Btendel verkrijgbaar bij de be tere opticien. Importeur is Brendel Holland (03418-54054). P U Z Z E L R E K A M M L 1 F 1 E L T F E E S T A V O N D F E R 1 T A A M R O F D S F K O S E T 1 R F R E T 1 O K F S T E L F E O E L E K A E F T S R S H 1 A T E K F R E A A A P F N C O A E N V F A A K T L R N T R L E 1 E L A R R B A N A O F N E F M O N S E A M O N E T T F O 1 T T 1 P D 1 L 1 S S P 1 E N L T 1 P A N A F R L 1 O O 1 M L F 1 1 G R E F N F O L S R O L F O K T H C 1 L S T 1 L F F N T U O F G L O O V 1 R F T Fakkel Filmidool Fokker Falen Filmmaker Foliant Fazant Financier Formaat Feestavond Fiool Fort Feminist Flamingo Fout Fervent Flaphoed Fraai Fielt Flets Frater Fiets Flipperkast Frites Fietsbroek Flitslicht Frivool Fietsrek Fluor Front Filantroop OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts van rechts naar links, van boven-naar beneden of om gekeerd of schuin. Sommige let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. ezelin z-z-a—i-e waard-a-s a-n—ernst model-e-o hknor blaker a-ai rysbos HEINZ AUGUSTUS, IK M£EM EEN PAPAYA VAN JE .PAK KOM IK MOOSEN WEL EEN MAET&EP &PEN&EN. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende ,,De legende?" herhaalde heer Bom mel onthutst. „De Bommel-legende bedoelt u? Wat heeft die met mijn snelheid van daarnet te maken?" Hij trok het oude papier uit zijn zak en ging er dom in staan lezen. Als die kalk die mij bedekt over vijf minuten niet is weggehakt", mom pelde hij „zal het geslacht Bommel ellendig aan zijn eind komen." „Hum", zei Tom Poes. „Ik snap ook niet wat dat papier met uw tijdproe- ven te maken heeft." De geleerde lachte fijntjes. „Ei, ei, hoe dom van u", sprak hij. „Nu, voor mij is de zaak geheel dui delijk. Denk maar eens goed na. Be denk, dat ik iemands tempo kan ver snellen en ook vertragen. Houd er rekening mee dat ik iemands tijdrit- me zelfs kan laten teruglopen zodat hij zich terugspoedt in het verleden. En overweeg dan tenslotte dat de le gende betrekking heeft op een druip steengrot waarin een heervormige stalagmiet verblijft. „Ik begrijp het niet", klaagde heer Ollie. „WUt u dat allemaal nog eens rustig herhalen?" „Nee", zei de professor vriendelijk. „Nu moet u gaan. Maar u mag terug komen wanneer u het begrijpt, dan zal ik gaarne nog eens met u praten." Met deze woorden sloot hij de deur. „Wat een onzin", zei heer Bommel. „Hij is een knap iemand, dat wel, want tenslotte ben ik door hem de snelste heer van de wereld geworden. Maar soms praat hij wartaal. Wie kan dat nu allemaal volgen? Zeg nu zelf, jonge vriend." „Hm", zei Tom Poes, „het lijkt op een raadseltje maar ik ga er toch eens over peinzen. H W DOOR HANS VAN ES Het contrast tussen de eerste drieënhalve week van augustus en de laatste dagen van de maand kan nauwelijks proter. Het warmte-over schot van vier graden, dat in de afgelopen weken is opgebouwd, zal niet kunnen worden rechtgetrokken, maar een maandrecord zit er m het oog op de komende frisse dagen niet meer in. Dat geldt zeker voor de uiteindelijke neerslagsom. Er wordt de komei de dagen genoeg regen verwacht, zodat het tekort, vooral in het noot den en noordwesten flink kan worden aangevuld. De neerslagkaartei voor de komende 60 uur geven een indicatie voor sommen van 50 millimeter en meer boven de zuidelijke Noordzee en een aangrenzei de smalle kuststrook. Verwonderlijk is dit niet; de tegenstelling tussen het warme zeewate en de uit de poolstreken afkomstige lucht die er over heen strijkt, is zeer groot. Talrijke stevige buienwolken, boven zee gevormd, storter hun lading uit over de kuststrook. De in het oog springende overgang van warm en droog naar koel en kletsnat hebben we in de afgelopen decennia wel vaker gezien. De droge en warme hooimaand van 1976, waarbij in Hoofddorp slechts 16 millimeter werd afgetapt, werd gevolgd door een natte septembe (117 mm). Te Haarlem waren de augustusmaanden van 1983 (30 mm), 1984 (13 mm), 1991 (23 mm) en 1994 eveneens warm en droog; ze den vrij abrupt gevolgd door een periode met zeer veel buien. Er wer hier in genoemde jaren een septembertotaal van resp. 220 mm, 17 mm, 108 mm en 217 millimeter afgetapt. Na een vriendelijke zaterdag met zon en 20 graden werd het in de loop van het weekeinde gaandeweg buiiger en koeler vanuit het noordwesten. Aan zee stond een harde noordwester en tijdens de bu en, plaatselijk met onweer en hagel, zakte het kwik naar een gure li graden. Niet alleen bij ons, maar grote delen van West-en Middeneuropa bej ven deze week een voorproefje van de herfst met talloze buien e nedennormale temperaturen. Tussen een Scandinavische depressie en een Iers hogedrukgebied .blijft de stroming een groot deel van de week noordwestelijk. Dankzij het naderbij komen van het hoog wor den later in de week de opklaringen wat breder. De noordwestenwind neemt na vandaag wat in kracht af. Het blijft aanhoudend koel met maxima tussen 16 en 18 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Bewolkt mddagtemperatuui Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en langs de Engelse' Noordzeekusten half tot zwaar bewolkt en kans op enkele buien. Elders op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Langs de Noordzeekust veel wind Vrij den in Schotland tot 18 in het zuiden van Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt met enkele, soms fikse, buien. Vandaag in het oosten mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en in de oostelijke helft enkele buien, soms met onweer. In de westelijke departementen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Tamelijk koel met middagtempe ratuur rond 17 graden, in de Vendee iets Aanhoudend zonnig noorden Middagtemperatuui Madeira: Perioden met zon, later ook enkele wc kenvelden. Droog. Middagtemperatui vandaag nog 27 graden; daarna iets I, Duitsland: Herfstachtig weer met geregeld buil ma soms met onweer of hagel. In het noke den veel wind. Vrij koel m< ■atuur rond 17 graden. middagte jnfi 29 i 36 Zwitserland: Veel bewolking en vooral aan de no kant van het Alpenmassief perioden regen, vandaag misschien ook onw Morgen aan de zuidkant droger en af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden in Noord-Zwil land tot 24 in Tessin. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met rei misschien ook onweer. Morgen in S marken en Karinthië droger en wat Middagtemperatuur ongeveer 17 Polen: Koel en wisselvallig met regen- en weersbuien. Weinig zon. Middagtem ratuu r ongeveer 16 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en enkele reg of onweersbuien. Vrij koel; middagt peratuur ongeveer 16 graden. Hongarije: Nu en dan zon maar van tijd tot tijd enkele fikse regen- en onweersbui' Verdere daling van temperatuur tot geveer 18 graden. droog maar langs de Golf van :rst nog enkele wolkenvelden kans op regen. Middagtemperatuur de Co§ta's tussen 28 en 32 graden. noorden ook wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur eerst circa 29 graden, daarna net iets lager. Marokko: Westkust: vrij zonnig. In het zuiden ook enkele wolkenvelden. Droog. Warm met vlak aan zee temperaturen van 30 gra- DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden a Zon op 06.46 Zon onder 20L Maan op 10.36 Maanonder2l| Waterstand u IJmuiden Katwijk h Hoog 06.22 18.46 05.55 18! Laag 02.03 14.15 01.44 13{ Weerrapporten 27 augustus 20 u Amsterdam regenbui "nkei nVor s op e Veel z king en morgen een kleine k; bui. Morgen iets minder wari zee maxima rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral op het Centraal Massief en in de Franse Alpen kans op enkele buien; vandaag ook nog bij de Pyreneeën. In de Provence en aan de Middellandse Zee-kust vrij zonnig. Wel kans op de Mistral. Middagtempera tuur dalend tot ongeveer 21 graden, in de Provence en aan de Middellandse Zee tot rond 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Toenemende wind. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- Aanhoudende kans op buien, mogelijk vooral in het noorden, morgen juist in het zuiden Daarnaast ook hier en daar zon. Daling van temperatuur. Morgen maxima uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 27 op Sicilië. Sardinië: flinke stapelwolken en vooral i mogelijk een bui. Veel wind. Minder warm met op morgen een mid dagtemperatuur van ongeveer 24 gra- Naast z Malta: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Iets min der warm met middagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta-, Ten noorden en westen van Athene half tot zwaar bewolkt en enkele fikse buien, met onweer en plaatselijk veel neerslag Elders zonnige perioden en bijna overal droog. Vandaag nog maxima rond 30 graden, daarna geleidelijk minder warm. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog, maar in het noord westen eerst enkele wolken en kans op een bui. Maxima tussen 27 en 33 gra- Bangkok weerlicht Buenos Aires motregen „Jij bent de vrouw om wie alles draait en dank zij de ze liefdadigheidsverkoop hoefje geen filmster te zijn om je als een filmster te kleden." Wervende taal uit een folder op de toonbank van tweedehands-kleding winkel The Fan Club in New York. De rijen rekken vol glamourkleding, ooit gedragen door wereldster ren en de opzwepende showmuziek die uit de speakers klinkt, geven je inderdaad even het gevoel dat uitgerekend jij dadelijk op de bühne wordt ver wacht. Tegelijkertijd brengt het gesnuf fel tussen de pailletten, glitters, zijden stukken, het goud en het zilver je terug naar vroeger, toen je stiekem in moeders feestgar- derobe rommelde, fantaserend over die geheimzinnige volwas senenwereld die onbereikbaar leek. In The Fan Club hangen de prachtigste feesttooien juist om gezien, of zelfs toegeëigend te worden. Hollywood is dich terbij dan de meesten denken: voor gemiddeld 200 dollar gaan klanten met een feestjurk naar huis. Eigenaar en voormalig kos tuumontwerper Gene London zit al 28 jaar in het vak. Via zijn eigen televisieshow leerde hij filmsterren kennen als Mariene Dietrich, Grace Kelly en Lucille Ball. London laat graag terloops allerlei anekdotes horen: „Ik heb veel kleding van Doris Day. Ik schreef haar ooit een brief met het voorstel een modeshow te organiseren voor haar liefda digheidswerk. Ze schreef terug dat ze alle kostuums die ze voor de film moest dragen haatte. Ik vond dat verbazingwekkend, want Doris Day had zoveel in vloed op het modebeeld." Kofferbak Met Faye Dunaway heeft London nog een appeltje te schillen: ze verknipte een antie ke jurk die London haar had ge leend voor de film Wait Until Spring Bandini. Joan Crawford was de eerste met wie London zaken deed: de bevriende ster gaf hem een hele kofferbak vol met kleding. Dat was het begin van zijn verzamelhobby die niet los te zien is van de magie rond beroemdheden. De magie die alles wat door de ster is aange raakt als bij toverslag in goud verandert. Je moet er natuurlijk wel gevoelig voor zijn, want zonder het kaartje met de naam van de ster erop, is zo'n glamourstuk soms niet meer dan een eenvoudig kledingstuk met de geur van okselzweet. Extreem hoge bedragen worden geboden in de wereld van de verzamelarij van celebritykle- ding. John Thomas, assistent van Gene London: „Een aantal jaren geleden konden we op een veiling een onderbroek van Marilyn Monroe kopen voor 1000 dollar. We twijfelden een beetje, want iedereen weet dat ze die niet droeg, dat zei ze ten minste. Ze vond dat niet com-» fortabel. We boden dus iets on der de prijs en daarom kre gen we hem niet. Nu zou zo'n onderbroek on geveer 10.000 dol lar waard zijn." Zuurvrij Gene London en zijn assistent maken wel dege lijk onderscheid. De originele kle dingstukken van Marilyn Monroe en andere kostbaarheden liggen keurig opgeslagen bij de bank. Daarnaast lig gen zo'n 60.000 waarde volle kledingstukken in zuurvrij papier en lucht dichte verpakking in een opslagruimte. Al leen voor de kledingten- toonstelling die over niet al te lange tijd de wereld af gaat reizen, zullen ze te voorschijn worden gehaald. In The Fan Club wordt hoofdzakelijk kleding van ei gentijdse vrouwelijke be roemdheden als Glenn Close en Dolly Parton verkocht. Heren kleding is ook hier onderge schoven kindje: tussen de tallo ze dameskledingrekken bevin den zich misschien één of twee rekken met herenkleding. Duidelijk in het zicht hangt een volledig met lovertjes bedekte, felgekleurde japon. Er hangt een kaartje aan met 'Whitney Houston'. Moeten we zomaar geloven dat hij de zangeres ooit omsloot, of zit er een 'echtheidsgarantie' bij? Tho mas: „We proberen altijd een foto erbij te krijgen van de be kendheid in het kledingstuk. Verder zijn er allerlei andere be wijzen mogelijk, zoals veiling papieren, brieven, films, en der gelijke. De japon van Whitney Houston komt van een verza melaar. Hij werd direct herkend door de vrouw die hem had ontworpen. Ze kwam hier in de winkel en riep: 'O mijn God, die heb ik nog voor Whitney ge maakt'. Ze beloofde een brief te sturen, maar ze heeft het nooit gedaan." Thomas laat een blouse zien van Dolly Parton, waarop een foto is gespeld. En wat is er overtuigender dan de filmster Kathleen Turner herself, die tij dens het gesprek in The Fan Club met een zakje kleding on der haar arm binnen komt lo pen? Thomas: „Zag je dat? Dat was Kathleen Turner. Het is als of ik het zo georganiseerd heb." Aids Met Kathleen Turner spreekt Thomas af welk deel van de op brengst naar welke liefdadig heidsinstelling zal gaan. Per ver docht kledingstuk gaat 30 tot 100 naar een van de drie lief dadigheidsinstellingen die The Fan Club financieel steunt: Equity Fights Aids, Women in Need en God's Love We Deliver. De eerste instelling draagt zorg voor mensen uit de showbizz die aids hebben, de tweede biedt opvang van dakloze en mishandelde vrouwen en de laatste instelling verzorgt maal tijden voor mensen met aids die niet meer zelf hun boodschap pen kunnen doen. De wereldsterren die hun kle ding in The Fan Club laten ver kopen, levert de transactie een belastingvoordeel op. Naast het kaartje met de naam van de be roemde ex-bezitter, dat aan sommige kledingstukken zit, hangt een prijskaartje waarop staat welk percentage van de opbrengst naar welke liefdadig heidsinstelling gaat. Glamour en liefdadigheid kunnen heel goed samen gaan, bewijst The Fan Club. Gene London, eigenaar van The Fan roe gemodelleerde dame. Club, met een naar Marilyn Mon- foto CPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22