Leidsch Dagblad jj" Kamer eist studie naar rol Dutchbat 1 Bulldozer bevrijdt Deense gevangenen Café Bebop mag van rechter open blijven t Katwijk hupt naar nieuw record Tweehonderd CD's te horen op 06-luisterlijn Pitbull bijt meisje in lip Vergeefs zoeken naar gezonken Regenboog GOED NIEUWS iAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40862 LOSSE NUMMERS 1,65 Binnenland Buitenland Radio en televisie Kunst Door te weinig 3 personeel schiet aanpak TBC tekort Servië verplaatst gf vluchtelingen Krajina 'j naarOost-Slavonië. Programma's van SBS 6 vanaf vandaag in deze krant Jean Shy zingt mooieJazzliedjes voor ouder publiek OPENHACEN Rtr-DPA 'waalf Deense gevangenen zijn isteren uit een gevangenis in kopenhagen ontsnapt nadat en handlanger met een bulldo- er een bres in de buitenmuur eed. Een TV-ploeg die van te- oren was getipt, filmde de ge- ieurtenis. De gevangenen werden ge licht op de binnenplaats van de evangenis, toen de bulldozer en gat van vier bij acht meter de muur ramde. De chauf- ir sprong uit het voertuig en ende weg, gevolgd door twaalf evangenen. Op het moment an de ontsnapping waren er lechts twee bewakers aanwe- ig- Twee voortvluchtigen zijn linnen enkele uren in de bin nenstad van Kopenhagen weer ipgepakt, maar de overigen en le chauffeur van de bulldozer lijn nog spoorloos. De politie denkt dat buiten de {evangenis verschillende fluchtauto's klaarstonden. De neeste van de ontsnapte ge- rangenen zaten lange straffen lit, onder meer wegens moord, jewapende overval en drugde- icten. Opnames van de ontsnapping loor een filmploeg van de plaatselijke zender TV-Stop zijn loor de nationale TV vertoond. Sj ##r5 f 'Het ging de hoogste leiding nooit om de slachtoffers HET WOORD IS AAN Lou Erickson Aan tuinieren komt veel wa ter te pas, grotendeels in de vorm van transpiratie. De bulldozer ramde een groot gat in de muur van de gevangenis. De druk op minister Voorhoeve van defensie om volledi ge openheid van zaken te geven over wat bekend is over Servische oorlogsmisdaden in Srebrenica neemt toe. Na nieuwe aanwijzingen dat Bosnisch-Servische troepen bij de verovering van de moslim-enclave op grote schaal moslims hebben vermoord, dreigen PvdA, CDA en D66 met een parlementair onderzoek als de minister er deze week niet in slaagt voldoende opheldering te geven. DEN HAAG ANP-GPD De camera-ploeg zei een tip te hebben gekregen dat er iets stond te gebeuren in de buurt van de gevangenis. De politie heeft de journalisten meegeno men voor ondervraging. Zij ris keren een aanklacht omdat ze de politie niet van tevoren heb ben geïnformeerd. De ontsnapping vond plaats op het moment dat de politie druk bezig was de orde te hand haven tijdens een voetbalwed strijd tussen de twee belangrijk- foto reuter sören jensen ste voetbalteams van Kopenha gen, Bröndby en FC Kopenha gen. „Het was goed getimed", aldus een politiewoordvoerder. „De mensen die dit hebben ge pland wisten wellicht dat we el ders bezig waren." In een brief aan de Kamer zegt Voorhoeve dat tijdens en na de val van Srebrenica waarschijn lijk twee- tot drieduizend mos lims zijn vermoord. Voorhoeve erkent in zijn brief dat er 'onvol komenheden' zijn geweest in de communicatie tussen de land machtstaf en het ministerie. Hij heeft oud-minister De Ruiter" (justitie en defensie), voormalig chef-defensiestaf Huijser en brigade-generaal Van der Wind aangezocht de nasleep van de val van de enclave te onderzoe ken. PvdA, D66 en CDA overwe gen een eigen parlementair on derzoek. De WD vindt dat wat voorbarig en wil het overleg van donderdag met Voorhoeve af wachten. Het afgelopen weekeinde uit ten minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) en de Ne derlandse ambassadeur bij de VN in New York, N. Biegman, zware kritiek op de gang van za ken rond Srebrenica. „Het ging Unprofor (de vredesmacht van de VN) en de VN om onszelf, de positie van de mensen die wa ren uitgestuurd. Het ging de hoogste leiding nooit om de slachtoffers", aldus Pronk. „Het maakt niet zo'n geweldige in druk als je erheen gaat om een gebied te beschermen en het je eerste prioriteit is om je eigen mensen eruit te halen", aldus Biegman. Daar bovenop kwamen dit weekeinde opnieuw Nederland se blauwhelmen met aanwijzin gen van Servische massaslach tingen. Zo meldden twee Ne derlandse blauwhelmen dat zij onderweg in Bosnië een vracht auto met lijken hebben gezien en ook rijen lijken langs de kant van de weg. Vanuit Indonesië liet minister Van Mierlo van buitenlandse zaken weten dat er inderdaad verscheidene dingen zijn mis gegaan. „Toch zeg ik: de opera tie is heel succesvol verlopen. Bij het terugblikken zien som migen de dingen die wel goed zijn gegaan niet meer in hun juiste proportie." Pagina 2: Heldenmissie Dutch bat werd dubieuze afgang. ilDEN ANNET VAN AARSEN fcafé Bebop aan de Leidse He enstraat hoeft voorlopig niet te luiten. Volgens de Haagse echtbank is het besluit van de emeente om de zaak voor vier baanden dicht te doen te voor- iarig. De eigenaar van Bebop pande een kort geding aan te en de gemeente om de tijdelij- e sluiting aan te vechten. De echter heeft nu het omstreden pesluit geschorst. Burgemeester C. Goekoop iad het café aan de Herenstraat pegin deze maand laten weten lat er voor vier maanden geen aken meer mochten worden {edaan. Bij controles zou her- paalde malen zijn gebleken dat (r in Bebop alcohol én softdrugs werden verkocht. De gemeente beschuldigt Bebop bovendien van verkoop van softdrugs aan minderjarigen. Toen begin deze maand de sluiting werd aangekondigd, liet de gemeente duidelijk blijken haast te willen zetten achter de maatregel. Binnen een paar da gen zou een deurwaarder de zaak komen sluiten. Bebop heeft dat tot nu toe echter we ten te voorkomen. De eigenaar van Bebop heeft altijd ontkend zich schuldig te hebben ge maakt aan verkoop aan jonge ren. Bovendien zou de verkoop van softdrugs plaatshebben vanuit een aparte ruimte, die slechts via een aparte deur van af de straat is te bereiken. Dollar moet weer cent inleveren IMSTERDAM ANP be dollar stond vanochtend een cent lager dan de slotkoers van [rijdag. Vanmorgen werd in Amsterdam 1,6460 genoteerd tegen f 1,6550 op vrijdag. Voor vliegtuigbouwer Fokker, dat betalingen in lollars krijgt, is dit slecht nieuws. Silver en brons mor Irene Eijs AMPERE. ANP :en zilveren en bronzen me- aille wegen bij elkaar niet op egen één gouden plak. Dat on- lervond Irene Eijs het afgelo- ien weekeinde tijdens het we- eldkampioenschap roeien in iet Finse Tampere. De sport - rouw van Leiden narrj met de vveede plaats in de dubbeltwee 'n de derde plaats in de.dubbel- der alvast een voorschot op irolongatie van die titel. Maar 'eel liever zou zij alles inleveren 'oor één enkele wereldtitel. De grootste frustratie van Eijs, lie nooit eerder met een me tafile terugkeerde van een WK, 'old haar optreden in de dub- leltwee. Samen met Eeke van les leidde de 28-jarige biologe anaf de start, tot zij in de aller- aatste meter werd ingehaald loor het Canadese duo Marnie 'IcBean en Kathleen Haddie. .Ik heb het helemaal gehad met lie Canadezen", zei Eijs, nadat Canadese dubbelvier haar [isteren in de slotfase ook nog lens het zilver afsnoepte. Ondanks het ontbreken van ;oud, waren Eijs en Van Nes de uccesvolste Nederlandse verte- enwoordigsters op het WK. let duo, dat als enige van de )ranje-equipe op twee onder- leien in actie kwam, arriveert anavond op Schiphol. De Hol- and Acht prolongeerde de weede plaats van vorig jaar en le vrouwen acht werd gisteren lerde. Gevoegd bij de bronzen katwuk. Jong en oud zetten zaterdag in Katwijk letterlijk de beste beentjes voor. De Katwijkers hesen zich in 1.100 postzakken om al huppend in de Kerkstraat een kort parcours af te leggen. Daarmee schreef het Rijndorp een nieuw wereldrecord zaklopen op zijn naam. Het oude in het Guin ness Book of Records vermelde record was in handen van Kasterlee. Deze Belgische gemeente kreeg vorig jaar september 1.056 mensen op de been. Katwijk aan den Rijn heeft inmiddels een naam hoog te houden waar het gaat om het verbeteren van records. In voorgaande jaren verbeter den de Katwijkers zo de wereldrecords zuurkool eten en touwtrekken. De jongste recordpoging bracht niet alleen 1.100 zaklopers op de been, maar ook honderden toeschouwers. foto dick hocewoninc Beverwijkers steken miljoen gulden in eigen idee Irene Eijs. foto anp plak die Annet Bogstra al eerder haalde in de lichte skif, leverde dat Nederland in totaal een on gekend grote oogst van vijf me dailles op. Volgend jaar in At lanta gaan de diverse Neder landse ploegen, al dan niet in gewijzigde samenstelling, voor olympisch goud. Pagina 19: Handvol medailles geeft geen voldoening. HEEMSKERK JURIAAN GELDERMANS Nederland is vanaf vandaag een 06-lijn rij ker: de Nationale CD-luisterlijn. Wie belt met 06-9225 kan naar CD's luisteren door de telefoon. Als de muziek bevalt, is de CD te bestellen voor een prijs die om en nabij een tientje lager is dan in de winkel. Tele foonkosten: een piek per minuut. De lijn is een idee van de Beverwijkers René Mulder (29) en Hans Kramer (28). „Ontwikkeld op de achterkant van een bier viltje", aldus Mulder. Een jaar en een inves tering van een miljoen gulden verder, kan de lijn 'de lucht in'. De beller maakt bij de Natiofiale CD-luisterlijn een keuze uit vijftig CD's die (al dan niet versneld) zijn te be luisteren. De platen zijn ondergebracht in een Top 10 van vijf verschillende genres: dansmuziek, populair, easy listening, verza mel en muziek van Nederlandse bodem. Maar hoe laat je tweehonderd bellers te gelijk naar vijftig verschillende CD's luiste ren, waar ze dan ook nog eens 'doorheen kunnen zappen'? „In ieder geval niet door tweehonderd CD-spelers neer te zetten", zegt Kramer. „Alles zit in één computer, die vijf- tot zesduizend bellers per dag kan be dienen. Hoe die werkt? Zeggen we niet. Het heeft drieëneenhalve ton gekost om de computer zoals die er nu staat te ontwikke len. Dan is het een beetje zuur als een an der je idee zo overneemt. Vandaar ook dat we de nieuwe, vitale onderdelen van het systeem hebben gepatenteerd." Mulder: „De meeste computerdeskundi gen die we hebben geraadpleegd, hielden vol dat het onmogelijk was. Te ingewikkeld. We hebben met computerfreaks over de hele wereld gebeld. Van een hardware techneut in Tokyo via een automatiserings deskundige in New York naar een program meur in Duitsland. Steeds kwamen we een stapje verder. Uiteindelijk hebben we de ideeën van vier, vijf briljante geesten kun nen koppelen, waarna de computer in Ne derland is gebouwd." Mulder en Kramer richten zich vooral op VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 21 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's17 Sport13 t/m 20 Strips22 NOORDWUK WIM VAN WANROOY Op een camping aan de Lange- velderslag in Noordwijk is zater dagavond een 6-jarig meisje uit Amsterdam door een pitbullter riër in haar gezicht gebeten. Het kind verbleef met haar moeder in een caravan van de eigenares van de hond. De hond at aangelijnd in de voor tent uit een voerbak, toen het meisje er een greep naar deed. Onmiddellijk beet de hond in de onderlip van het kind. Het dier liet daarna direct los. Het meisje hield aan de beet een gescheurde lip en een gaat je in haar wang over. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. De hond is in beslag genomen en in afwach ting van een nadere beslissing naar elders overgebracht. ROELOFARENDSVEEN TIM BROUWER DE KONING Cor de Groot is al drie dagen zijn Regenboog kwijt. De deel nemer aan de Nederlandse kampioenschappen zeilen op het Braassemermeer verloor af gelopen vrijdag de controle over zijn schip, dat omsloeg en zonk. Vanmorgen werd voor de derde keer geprobeerd om Regenboog 16 op te duiken. De Groot kon zijn boot, ter wijl hij voor de wind voer, niet in toom houden. Zijn slingeren de Regenboog kantelde en liep vrijwel meteen vol. De opvaren den konden tijdig door de wed strijdleiding worden opgepikt. „Maar niet iedereen slaagde erin portemonnee en autosleu tel mee te nemen", aldus Marij ke Manuel van de wedstrijdlei- ding. Dat Regenboog 16 vervolgens niet werd teruggevonden, wijt Manuel aan een bijzondere sa menloop van omstandigheden. „De mast van een Regenboog vind je op het Braassemermeer normaal gesproken altijd terug. Behalve als je in de put tussen het Trekgat en de Kleine Hem terechtkomt. Daar is het in ver band met een afgraving 23 me ter diep. De boot van De Groot zonk op die plek." Ondanks de kennis van de plaats, slaagden duikers er het afgelopen weekeinde niet in de kapitale Regenboog op te spo ren. I-eden van Watersportvere niging Braassemermeer kwa men op eigen initiatief dichter in de buurt van de gezonken boot. Vanmorgen trokken dui kers de tips na van Braassem- kenners als Jan van Staveren en Fred Bulk, die in de diepte wat hebben gevoeld. Overigens was Cor de Groot niet de enige pechvogel op het Braassemermeer. Volgens Ma nuel brak de mast af bij vier deelnemers aan het NK en zonk gisteren nog een boot. „Maar die is wel vlotgetrokken. Het was bovendien geen Regen boog. Er zijn nog steeds mensen die denken dat de Braassem zo'n vriendelijke plas is. Ik houd mij soms meer bezig met het redden van opvarenden dan met het organiseren van wed strijden." mensen van 15 tot 35 jaar. Speciaal daarom adverteren ze in de Veronica-TV-gids. De miljoen gulden die ze nodig hadden, kregen ze alleen op tafel door hun 'hele hebben en houwen' in te zetten. Vervolgens klopten zij aan bij vrienden en familieleden. „De meesten geloofden er niet in, vier of vijf uit zonderingen wel." Uiteindelijk vonden ze niet alleen een bank die erin geloofde, maar ook een grote computerfirma, die het geld wilde lenen voor de ontwikkelingskosten van de com puter. Rest de vraag hoe blij ouders van tie ners zullen zijn met deze nieuwe loot aan de toch al zo omvangrijke 06-boom. Mul der: „Ouders zijn er natuurlijk al niet blij mee als hun kroost naar een 06-sekslijn belt. Maar dat is toch meer een moreel dan een financieel bezwaar. Als tieners nu naar onze luisterlijn bellen, hoeven hun pa en ma dat morele bezwaar in ieder geval niet te hebben. Blijft overeind dat het geld kost, dat is waar-ja." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus r I Naam: \m i ik nu een proefabonnement. Postcode:. I I Tel: Nr. bank/giro: I Handtekening:- OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vri|dag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1