Handvol medailles geeft geen voldoening Postma stilt pijn in schouder met brons Balk van één miljoen Schumacher schrijft geschiedenis met gedurfde inhaalrace Sport MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 19 Contract Korzeniowski Het bestuur van de KNRB wil Cris Korzeniowski voor lan gere tijd. het liefst tot en met de Spelen van Sydney 2000 aan zich binden. De Ameri kaan voelt er wel voor. al maakt hij nog wat voorbe houden. ,,De roeiers en roei- sters moeten het ook graag willen." Korzeniowski boekte in twee jaar in Nederland grote successen. Hij leidde de Ne derlandse vrouwen in de open klassen naar één we reldtitel ('94) en drie wk-me- dailles ('95). Hen onvoorstel bare prestatie, want het vrouwen roeien was, behalve in het lichte veld, dood. Korzeniowski is emotio neel zeer betrokken, want de laatste meters van zijn ploe gen ziet hij zelden of nooit. Daar kan zijn hart niet tegen. Hij is grof in de omgang, zijn methodiek is zeer on-Neder lands, inspraak duldt hij niet of nauwelijks. Lang niet alle roeisters pruimen zijn werk wijze. Muriel van Schilfgaar- de, slag van de acht die brons haalde en van het gouden kwartet in Indianapolis, weet niet of ze volgend jaar weer wil meeselecteren voor de op het ultieme moment samen gestelde Nederlandse ploe gen. Anderen dragen Korze niowski op handen. De scull- sters Irene Hijs en Eeke van Nes wonnen dit jaar twee medailles waarmee ze toch blij zijn. ,,Hij houdt alles bij", weet Van Nes. Elke start, elke tussensprint noteert hij, van elke training, alles. Hij verge lijkt de tijden met Amerika nen, Canadezen en Chinezen en hij schrijft elke maand voor wat het slagtempo moet zijn. Onvoorstelbaar. Haldan niet terug in tafeltennisploeg Apeldoorn Paul Haldan keert dit seizoen niet terug in de natio nale tafeltennisploeg. De meervoudig Nederlands kampioen heeft de bondscoaches Peter Engel en Paul Noël laten weten dat hij zich niet beschikbaar stelt als international. Ook ziet Haldan af van pogingen om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Atlanta. Het NOC*NSF wilde de tafeltennisser op weg naar Atlanta steunen, maar de Apeldoorner zag zelf van die mis sie af. „Het zou ook een beetje hypocriet zijn om, na twee jaar niet als een topsporter te hebben geleefd, nu plotseling naar de Olympische Spelen te willen." Elf man Ryder-Cupteam Europa stuttgart Na de Open Duitse titelstrijd zijn de namen van elf golfers bekend die Europa straks vertegenwoordigen in de Ryder Cup tegen de Verenigde Staten. Tien golfers plaatsten zich via kwalificatie-toernooien: Colin Montgomerie, Sam Torrance, Da vid Gilford, Mark James, Howard Clark (alien GBr), Bernhard Langer (Dui), Costatino Rocca (Ita), Seve Ballesteros (Spa), Per- Ulrik Johansson (Zwe) en Philip Walton (Ier). De Brit Nick Faldo krijgt een van de twee resterende wild cards. De twaalfde man wordt maandag door coach Bernhard Gallacher bekend ge maakt. De Nijs pakt zilver bij World Cup kano unquera De zilveren medaille die Edwin de Nijs zaterdag ver overde bij de World Cup kano was een bevestiging van zijn posi tie in de wereldtop. In het Noordspaanse Unquera moest de Eu ropees kampioen op de marathon alleen de Portugees Rui Can- cio laten voorgaan. De Nijs finishte in 2.11.07. Door een schat tingsfoutje bij de laatste overdracht miste De Nijs het goud. „Ik gleed uit in de modder, daar profiteerde de Portugees handig van", aldus de Nederlander wiens ploeggenoot Van Vlaanderen in 2.18.14 als twaalfde eindigde. - N Het afgooien van een balk kost ïn3 g springruiter en -paard gewoon- veidi lijk vier strafpunten. Voor Jos -o Lansink bedroeg de boete zon- 34 dag bijna een miljoen gulden, eter Bij winst in de Grote Prijs van d W' Valkenswaard had Lansink n b 600.000 dollar verdiend, door Holt die ene onnozele fout deva- [®u^|lueerde zijn prijzengeld tot 2500 gulden. Jan Tops won het con cours hippique dat in zijn eigen s'wei achtertuin werd gehouden. 2. Dl Het CSI in Valkenswaard was ^'}®'de tweede wedstrijd in de pres- aansltigieuze Pulsar-Crownserie, geesteskind van de Mexicaanse industrieel Alfonso Romo Gar za. Lansink won de eerste afle-» vering, in Luxemburg. Zondag zadelde hij voor de speciale ge- Vijdejlegenheid Libero H, de wonder- 1013 hengst die hem al naar zoveel nes - successen bracht. De beloning bleef i tweede manche was de c tratie even zoek. De driesprong ging probleemloos, bij de vol gende hindernis stuiterde een geelwitte balk door het gras. De toeschouwers kreunden van ontzetting. „Klote", mompelde Lansink. „Net dat beetje geluk ontbrak. Libero sprong fantas tisch." Medio oktober krijgt Lansink een nieuwe kans, dan lonkt ook voor Tops de hoogste winstsom, ooit in de paar- desport uitgekeerd. „Bij vele concoursen staan zulke hoge bedragen op het spel, maar dat wordt zelden uitbetaald. Het wordt tijd dat het nu wel eens lukt", zei Lansink. Tops moet het daarmee eens zijn. In Mon terrey, in de Mexicaanse hitte, gaan beide Nederlanders voor de hoofdprijs. Horn mist op ,ci 3EK droomteam C VALKENSWAARD ANP Bondscoach Hans Hom moest zondag weer twee springruiters schrappen voor zijn equipe voor de Europese kampiqen- H- Bejschappen. Albert Voorn en Rob Ehrens haakten om verschillen de redenen af. Uit zijn selectie van tien man bleef de helft over, met hen gaat Hom in septem ber naar Zwitserland. Jan Tops (met Top Gun) en Jos Lansink (met Easy Jumper) vormen de assefjnjggegraat van het Nederlands ^Jteam. Wout-Jan van der Schans, I A(Bert Romp en Emile Hendrix D16jjzijn kandidaat voor de overige 3. 3|twee plaatsen, Hendrix wordt D|waarschijnlijk de reserve, „ons. jn Sankt Gallen behoort Ne- De Biderland niet tot de favorieten, II °Pjdie rollen lijken weggelegd voor S: jlerland en Duitsland. „We gaan Rniet met een droomteam naar *:Amjhet Europees kampioenschap", 6-o zei Horn. NecM Brons schrale ;*f;. troost polosters |Het brons dat de Nederlandse aterpolosters zaterdag bij het JEuropees kampioenschap in '"enen haalden was niet meer een schrale troost. Vrijdag het zicht op goud ontno- [men door een onnodige neder laag tegen de traditionele rivaal Hongarije. Die frustratie rea- sjgeerde de selectie van bonds- 'l^jcoach Kees van Hardeveld in -4 het mobiele zwembadje in het HjErnst Happel-stadion af op [Griekenland, 8-3, bereikt in een r speeltijd. Het typeert de vrouwenploeg an een nieuwe tegenvaller sprake kon zijn. Nederland egon voortvarend en liet de wee perioden zien' waar lom het doel in Wenen - titel- irolongatie - niet op vage hoop Eudberustte. Concentratie, agressie produktiviteit kenmerkten start tegen de Grieken, die :eepster Karla van de Boon enkele keer in verlegen- eid brachten. De onttroonde iuropese kampioen (Leeds *93) wam in een oogwenk met 7-0 'oor, door onder meer vijf doel punten van Karin Kuipers. 5 slaPaarmee was de strafexpeditie iger#egen de verkeerde tegenstan- rijd l^er voorbij. Griekenland mocht de c|iets van ^e ontegenzeggelijke aal forderingen tonen. Het team 'an coach Anagnostopoulos ad Nederland immers opgeza- ?t Hongarije door de we reldkampioen te verslaan en ;oif$elf ongeslagen te blijven in de 'eede ronde. Damon Hill zat erbij met het gezicht van een doodgraver. Hij kon moeilijk anders. Hill werd gisteren bij de Grand Prix van België door zijn grootste tegen strever om de wereldtitel, Mi chael Schumacher, tot op het bot vernederd. De Duitser won, van de zestiende positie ge start, na een magistrale inhaal race met een overmacht die de Formule 1-wereld nog lang zal heugen. De race op het spectaculaire Ardennen-circuit zal de annalen ingaan als een van de meest memorabele uit de geschiede nis. Een Grand Prix die alle in grediënten had die van een For mule 1-maaltijd een heerlijke hap maken: geweldige stuur manskunst, sensatie, spanning, angstaanjagende duels. Met als. man van de dag Michael Schumacher, die zijn voor sprong in de tussenstand van het wereldkampioenschap tot vijftien punten uitbreidde. Pure reclame voor de sport, ook al ging het er op het asfalt af en toe letterlijk op leven en dood aan toe. Dat vond het Wil- liams-team na afloop ook. De werkgever van Hill diende een protest in tegen Schumacher, wegens ongeoorloofd rijgedrag op het moment dat Hill de Duitser wilde inhalen. Het kwam Schumacher op een voorwaardelijke schorsing van één race te staan, met een proeftijd van vier wedstrijden. De discutabele acties vonden plaats halverwege de race. De donkere wolken produceerden hun eerste druppels, waarop Hill besloot meteen de pits op te zoeken om regenbanden te laten monteren. Een gok, omdat het niet hard regende en zeker niet op alle plaatsen van het cir cuit. Na zijn stop kwam Hill snel in het kielzog van Schumacher, die had besloten nog een tijdje op profielloze banden te blijven rijden en te gokken op betere klimatologische condities. Twee ronden lang deed de Duitser al les wat (on)geoorloofd was om Hill achter zich te houden. „Onacceptabel," riep Hill na afloop van de race. „We hebben elkaar met de wielen geraakt. Er waren enkele heel gevaarlijke momenten. Ik was duidelijk sneller en dan moet hij me voorbij laten." De verklaring van Hill was het begin van een verbale oorlog, die plaatsvond in de perskamer ten overstaan van honderden journalisten. Een paar weken geleden leek de vrede getekend tussen het tweetal. Nu kwam de strijdbijl weer te voorschijn. Daarna kwam de stopstraf aan de orde, die Hill kreeg opgelegd wegens te snel rijden in de pit straat. De Williams-rijder had zijn regenbanden alweer geruild tegen rubber zonder profiel. Een faliekante blunder, zo zou blijken. In de pits gingen kost bare seconden verloren, terwijl geen tien minuten later de re gen met bakken tegelijk uit de hemel viel. Een klein sprankje hoop gl oorde voor Hill toen de race-lei- ding besloot de safety-car het circuit op te sturen, zodat ieder een de pits kon opzoeken om regenbanden te monteren. Gunstig voor Hill, die aanslui ting bij Schumacher kreeg, om dat de leider in de race achter de safety-car moet blijven en de achtervolgers kunnen aanslui ten. Tegelijk betekende het ook zijn definitieve nederlaag. Hill reed een fractie harder dan de toegestane 80 km/uur door de pitstraat en werd daarvoor be straft met tien seconden stop- straf. Dat het een spannende race zou worden, stond vooraf ei genlijk als een paal boven wa ter. De trainingen waren im mers door de onvoorspelbare weersomstandigheden min of meer lot een loterij gedegra deerd, waarin Hill en Schuma cher hun kansen op een goede startplaats vergooiden door een aantal niet voorziene ritjes naast het asfalt. De Engelsman moest daardoor vanaf de acht ste positie aan de race begin nen, terwijl de Duitser niet ver der reikte dan de zestiende stek op de grid. Hill kon zich in de zesde ron de al achter teamgenoot Coult hard nestelen, met de zekerheid dat teamorders hem de leiding in de race zouden bezorgen. Dat was niet nodig, omdat de Schot in de veertiende ronde met een kapotte versnellingsbak bleef staan. De ware show kwam echter van Michael Schumacher. De Benetton- coureur liet zien waarom het wel heel vreemd moet lopen wil hij niet ook dit jaar de wereldtitel grijpen. Een magistrale inhaalrace, vervol gens een duel met Hill waarin hij de Brit minutenlang aan het lijntje hield en tot slot een stra tegie rond de al of niet noodza kelijke pitstops die van Hill een figurant maakte. Prestaties Nederlandse zwemploeg op EK tikken aan Roeiers hadden meer verwacht van WK Je moet het maar kunnen. Vijf dagen achtereen plaatsnemen op de tribune, met niets anders te doen dan kijken naar je ploeggenoten. En jij zit daar maar, te wachten tot je zelf aan de beurt bent, op de slotdag van de Europese kampioenschap pen. Op jouw race, de vijftig meter vrije slag, een loterij. Een serie. En de finale, als je vol doende bent opgeladen. Dat was Angela Postma. Zoals ze gisteren bewees met haar bron zen medaille en dubbele olym pische limiet. De sprint staat nu eenmaal elk toernooi voor de laatste dag geprogrammeerd. Bovendien had Angela Postma wel iets an ders aan haar hoofd dan zich te storen aan een vaste plek op de tribune. Postma had voorname lijk pijn, aan haar schouder. Het gevecht met dat euvel nam alle tijd in beslag. „Zes weken geleden schoot het er ineens in", zei Postma. „Op de tribune nog wel, bij de NK. Ik wilde een ploegmaatje van me aanmoedigen, drukte me op en pats, daar was het." Een spontane ontsteking in de linkerschouder. Zo pal voor de EK, het toernooi waar de basis gelegd diende te worden voor de Olympische Spelen. „Ik heb enorme twijfels gehad", gaf ze gisteren in Wenen toe. „De ene week dacht ik erover na om me af te melden voor het toernooi, dan richtte ik me weer op het pure deelnemen en vervolgens groeide het gevoel van 'ik ga er gewoon voor'. „Bovendien", lachte de num mer vijf van het vorige EK, „is vijftig meter te kort om over pijn na te gaan denken." Dat deed ze dus ook maar niet, te beginnen bij de serie die ze sa men met de Russische Mesche- riakova als snelste (25.84) afleg de. Ze onderdrukte de pijn door tweemaal daags een pijnstiller in te nemen. Verder werden haar trainingen aangepast, veel loopwerk, om het zeurende ge wricht rust te geven. Het hielp allemaal net een klein beetje. Gisteren voelde ze alles weer. Maar de finale was er. Daarin maakte ze deel uit van een select gezelschap. In eerste instantie uiteraard Franziska van Almsick, op jacht naar haar zesde gouden plak van het toer nooi. Getergd stond de Duitse op het blok, omdat ze weer eens verkeerd was geciteerd in een krant en alle Duitse media over haar heen rolden. Aanleiding s 50 meter vrije slag. Ze bereikte met een gedeelde s was een zinsnede als zou Van Almsick een fan zijn van Adolf Hitler, terwijl ze slechts geïnte resseerd blijkt in het fenomeen. Inge de Bruijn was ook op jacht naar eerherstel na haar verloren vlinderslag. Zoals de Zweedse Linda Olofsson af wilde rekenen met haar eeuwige tweede plaat sen. Olofsson kreeg als enige waarnaar zij op zoek was. Van Almsick werd tweede, Angela Postma derde. Inge de Bruijn tikte als vierde aan, in exact de zelfde tijd als 's ochtends bij de serie. Wederom een knauw voor haar, omdat 25,95 seconden precies eenhonderdste van een seconde te langzaam is voor de olympische limiet. Maar ook Postma baalde, ondanks de tweede olympische bevestiging voor haar. „Zonder die schou der had er goud ingezeten", zei ze. Franziska van Almsick kroon de zich zoals de laatste jaren ge bruikelijk tot EK-koningin met vijf gouden (en een zilveren) medailles. De prestaties van de Belgische Brigitte Becue (schoolslag), Mette Jacobsen (vlinder en rug), Krisztina Egerszegi (rug en wissel) en de Ierse Michelle Smith, getraind door ex-discuswerper Erik de Bruin mochten er ook zijn. Zij waren ieder goed voor twee gouden plakken. Bij de mannen was het Rus land dat domineerde in de gou den personen van Popov (vier keer), Pankratov en Selkov (bei den drie keer). De Fin Sievinen schaarde zich ook in dat rijtje, hij veroverde drie Europese ti tels. Balans Bondscoach Rene' Dekker nam in het Stadionbad van Wenen maar wat graag het presteren van de Nederlandse ploeg door. Twee zilveren medailles, een bronzen. Dertien olympische li mieten. Vier Nederlandse- en twee clubrecords. Negentien A- finales. Negentien keer een ver betering van een persoonlijk re cord. De organisatie van de Spelen in Atlanta heeft elf maanden voor de openingsce remonie al een notitie gemaak er komen minimaal twaalf Ne derlandse zwemmers en z stersnaar Georgia. „We mogen Benno Kuipers wel dankbaar zijn", sprak de verheugde bondscoach. Benno Kuipers?! De schoolslagzwem mer die achtste werd in de A-fi- nale over 100 meter? De Ede- naar die dertiende werd op de 200 meter schoolslag? „Hij heeft de toon gezet. Door op ons eer ste EK-nummer meteen een persoonlijk record te zwemmen en zich voor de A-finale te plaatsen. Dat was voor de rest van de ploeg het bewijs dat de voorbereiding goed was ge weest. Dat iedereen hier in staat zou zijn om te pieken. Vanaf dat moment veranderde er ook iets binnen de ploeg. Er werd gela chen, de druk was weggeval len." Carla Geurts en Pieter van den Hoogenband profiteerden er optimaal van, van het nieuwe Nederlandse zwemelan. Geurts reist als de vaderlandse' EK-ko ningin terug naar Utrecht en UZSC. Haar twee zilveren me dailles van de 400 meter vrije slag en de estafette over 4 x 200 meter bestempelen de studente tot een serieuze olympische kandidate. Elk aan ze in Wenen deelnam was goed voor een Atlanta-limiet en een A-finale. Wereldtop Zelfs bij het weinig verwende mannenzwemmen traden na men op de voorgrond. De pas 17-jarige Pieter van den Hoog enband lijkt op dit moment zelfs voorbestemd zich lussen de wereldtop op de vrije slag te gaan mengen. De zwemmer van PSV haalde vijf A-finales, zwom twee olympische limie ten en had een aandeel in alle Nederlandse records op de EK. Waarbij de individuele toptij den over 100 en 200 meter vrije slag om voorrang vroegen. Zijn 'split' over de eerste 100 meter in de estafette was evenwel op zienbarend: 49,5 seconden, zo snel is een jongen van zijn leef- ijd nog nooit gegaan. „Waarom zou Pieter er ooit over naden ken om in Amerika te gaan trai nen?", schatte René Dekker die tijd op waarde in. „Amerika wil nu weten hoe hij hier in Neder land traint. Schitterend." De beste resultaten ooit en toch gevoelens van onbe hagen. Het gaat hard met het Nederlandse roeien, straks het vlaggeschip van Oranje bij de Olympische Spelen in Atlanta. Tampere ANP Vijf medailles bij de wereldkam pioenschappen in Tampere, zó goed presteerde Nederland nooit eerder op het hoogste ni veau. De stemming was na af loop desondanks zeer ingeto gen, eenvoudig omdat er geen wereldtitel bij was. De vijf plak ken hadden de kleuren zilver (Holland-acht-mannen en dub- beltwee Irene Eijs/Eeke van Nes) en brons (vrouwen-acht, dubbelvier vrouwen en de lichte skiff van Annette Bogtstra). Bij alle podiumplaatsen wa ren vooraf de kansen van Ne derland nog hoger ingeschat. „Wij waren de beste ploeg", stelde Michel Bartman van de Holland-acht, „dus gingen we voor goud". Deze tien woorden kon hij niet uitspreken zonder in tranen uit te barsten. De Duitsers waren dit seizoen drie keer door Nederlanders versla gen en nu kaapten zij de titel voor hun neus weg. Nico Rienks reageerde nuch ter op de prolongatie van de tweede plaats in Indianapolis: „tweede zijn is ook een inspira tie er volgend jaar nog meer aan te doen. Dat gaat ook zeker ge beuren, want vanaf 1 januari zullen ook de vier roeiers die er dit jaar een baan bij hadden, helemaal vrij zijn voor de voor bereiding op de Olympische Spelen. In Atlanta moet het luk ken met het goud." Laurien Vermulst roeide met Ellen Meliesie in de lichte dub- beltwee in een hoosbui de halve finale. De Utrechtse liep in die perfecte race een kou op. Zater dagavond had zij 39,2 graden koorts, gisterochtend roeide ze krachteloos de eindstrijd. Een zekere medaille ging verloren: zesde. Sneu voor de fitte Melie sie, balen voor coach Hans Lycklama die graag met een mooie prijs afscheid van het roeien had genomen. „Ze waren achter elkaar wereldkampioen geworden", bromde hij. De vrouwenacht had even eens te kampen met zwaar weer. Wind dwars over de baan, voor de start kwam de boot al scheef te liggen. Stuurvrouw Jis- sy de Wolf moest over de rand gaan hangen om de boot recht te krijgen. Na het eerste kwart van de ra ce lag de ploeg kansloos voor de titel op de zesde plaats, door vier of vijf misslagen bij de start. Dat de ploeg toch nog brons pakte achter de Verenigde Sta ten en Roemenië mocht een wonder heten. Irene Eijs en Eeke van Nes waren zaterdag het dichtst bij een wereldtitel van alle Neder landers. Zij leidden 1995 van de 2000 meter en verloren de sprint tegen de Canadezen Mar- nie McBean en Kathleen Haddie op de finishlijn. Acht honderdste seconde bedroeg het verschil. „Als je er zo dicht bij bent, is het toch een grote teleurstelling als je maar zilver hebt", zei Eijs, die overigens nooit eerder een medaille won. „Het was klote, toen ik de Canadesen hoorde juichen", vond Van Nes. „Ik heb het gevoel dat ze de titel van ons gestolen hebben", voegde Eijs weer toe. Van domme taktiek wilden de twee niet horen. „Knetterhard starten was de enige manier om te kunnen winnen. De laatste 250 meter zaten we nog blind te sprinten. In Luzern hadden we nog drie seconden achterstand op de Canadezen, nu nog maar acht honderdste seconde." Eijs en Van Nes roeiden giste ren in de dubbelvier met Anita Meiland en Nelleke Penninx naar het brons achter Duitsland en weer Canada. Zij startten dubbel omdat de roeibond twee kwalificatieplaatsen voor Atlan ta opteerde. De opzet slaagde, al ging dat misschien ten koste van een titel. De KNRB haalde 88 procent rendement uit het olympisch kwalificatietoernooi: acht van de negen ploegen haalden At lanta. Dit betekent een inschrij ving van alvast 34 roeiers. Zes deden het met finaleplaatsen, twee in de troostfinales (de twee-zonder van Vos/Simon en de lichte dubbeltwee van Van der Linden/Aardewijn). Alleen de lichte vier-zonder (Hitchcock, Emke, Bolk, Wey- schedé) haalde het niet. Deze ploeg krijgt mogelijk een her kansing in het continentale kwalificatietoernooi van vol gend jaar. Daar wil de KNRB ook nog een twee-zonder bij de vrouwen plus een vier-zonder bij de mannen in Atlanta brengen. Als het lukt behoort Nederland echt tot de grote roeilanden. De vrouwenacht viert de bronzen plak uitbundig. Na een dramatische start volgde een veelbelovende inhaalrace op de 2e kilometer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19