Wasps laat niets aan toeval over Een 'functie in stilte' voor Edelenbos Sport WIE ZEI DAT Euro Rugby Cup smaakt naar meer MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 Engelsen laten internationals overvliegen om zeker te zijn van zege len Het Engelse Wasps is de winnaar geworden van de Euro Rugby Cup'95. Captain Lawrance Dallagio ontving uit ;rd handen van wethouder Hans de Goede de Keytown Rug- :h- by Trophey na een 34-6 overwinning in de finale op Pon ce' typridd uit Wales. MEDEWERKER Ondanks het grote verschil in de eindstand was het voor de Wasps zeker geen eenvoudige klus. Er moest gewonnen wor den, want verlies tegen Ponty pridd zo vlak voor de start van de nieuwe competitie zou in de Engelse pers breed uitgemeten worden. Daarom namen de Wasps het zekere voor het onzekere en lie ten routinier internationals Si mon Hunter en Nick Popplewell overvliegen om aan de finale deel te nemen. Met name de in breng van Popplewell in de eer ste rij was een welkome verster king. Pontypridd, dat enkele ba sisspelers door blessures moest missen, kwam echter verras send op voorsprong. Na acht minuten schopte Lee Jarvis de strafschop tussen de palen (0- 3), nadat Wasps' flyhalf Colin Braithwaite zijn eerste poging had zien mislukken. Voor de Welshmen was het een hele opgave om de aanhou- nP; dende golf van aanvallen tot staan te brengen. De wedstrijd £er speelde zich dan ook voor het grootste deel af op de helft van /Vat Pontypridd, waardoor en" Braithwaite zijn tweede poging voor een driepunter wel zag sla- gen, 3-3. Het leek erop dat de Engelsen fysiek sterker en beter voorbe reid waren op de finale. On danks de sterke tegenwind lukte het Wasps toch de tegenstander w achteruit te zetten. Michael 'Buster' White en Richard Poole Jones drukten beiden een try en met de conversie van Braithwaite stond het na twintig minuten al 15-3. Tot overmaat van ramp ver loor Pontypridd in de 32ste mi nuut captain Nigel Bezani met een rugblessure uit de eerste rij. De Schotse referee Jim Flem- ming gaf in de slotminuut do h ong >se iberi de eerste helft een penaltytry, 20-3, nadat Pontypridd de scrum had laten instorten. Hier mee dachten de Welshmen een try voor Wasps te voorkomen. Braithwaite converteerde 22-3. Met de wind in de rug zat de Londonse club de tweede helft op rozen. Toen Pontypridd fou ten ging maken in het aanspe len van de bal en te vaak tegen de wind in voor het schoppen van de bal koos, was het ge beurd. Hoewel Jarvis zijn twee de penaltykick nog verzilverde, was het toch Wasps dat met fraaie staaltjes rugby het vele publiek vermaakten. In de twaalfde minuut strafte de rap pe scrum-half Andy Gomersall slordig uitverdedigen van Pon typridd af door een verwoede schoppoging van Lyndon Lewis te stuiten en op de bal te vallen. Braithwaite bracht het totaal op 29-6. Na twintig minuten werd Hunter in stelling gebracht. Als laatste in een perfect uitgevoer de driekwarten-aanval, mocht de inderhaast overgevlogen in ternational doen waar hij voor gehaald was en bracht de uit eindelijk slotstand 34-6 op het scorebord. Zichbaar content analyseerde Wasps-captain Dallagio na af loop de wedstrijd. „We hebben Pontypridd verslagen met goed rugby en snel spel. Pontypridd is een waardige tegenstander, maar ik had het gevoel dat wij fitter aan de wedstrijd begon nen en daardoor fysiek sterker. Ik ben erg blij met het resultaat, want dit is niet alleen belangrijk voor de clubs. Er ligt hier een platform voor goed internatio naal rugby, wat belangrijk is voor de verdere ontwikkeling van het rugby in Europa. Maar met clubteams van het conti nent redden ze het hier nog niet. Waarom wordt het toer nooi niet opgezet met Britse en Ierse clubteams aangevuld met landenteams als Roemenie, national: k andra van Dongen, secretaresse bij Feye- noord, in Sport Inter- die i i de rug, maar zijn situatie In de verste verte niet met in mij te vergelijken. Ruud Gullit over Marco van Basten in Nieuwe Revu: ,c Marco was een echte knokker, Van Feyenoord ga je vanzelf dk kon echl gemem ziJn Ak Mj houden. Dat zit heel diep. De liefde voor Feyenoord is ook on voorwaardelijk. Dat is maar goed ook, want Feyenoord kan soms behoorlijk pijn doen. Ronald Koeman in S.I.: „In Nederland is er geen club die zo'n publiek heeft als Feyenoord. Ook Ajax niet. Feyenoord-sup- porters zijn heel loyaal. Dat vind ik knap, want ze zullen hier best wat littekens hebben. Denk maar aan al die Feyenoord-Ajax wedstrijden van de laatste jaren. Ik voel dat ik hier speel bij een club met historie. Dat had je bij PSV bijvoorbeeld niet. De sup porters daar beleven hun club op een an dere manier. Hier bij Feye noord is dat heel intens. Een beetje vergelijk baar met het temperament volle van het Barcelona-pu- bliek. Tennistalent Sjeng Schalken i gepakt, kon hij zomaar kort daarna net even te laag inko men. Poehhh, dat kon hij. Dan miste hij echt niet. Ik heb dat nooit gedaan, dat hoorde niet bij mij. r zijn r 9 Idem, gevraagd tie op de naam Dick Advocaat: „Klein." Roeister Meike van Driel over bondscoach Kris Korzeniowski in NRC Handelsblad: „Hij scheldt je uit als je niet doet wat hij wil. Hij gaat daarbij veel te ver. Hij dreigt meteen je uit de ploeg te zetten. Het is moeilijk om te blijven beseffen dat hij het niet zo letterlijk „Ik zorg altijd dat ik goed voor bereid ben. Hoewel, in de kleine als dingetjes ben ik slordig. Kom ik ■n op het park, ben ik vergeten een maan te huren Sta ik op de ker bij Groningen of Go Ahead baa", ben ik ballen vergeten. Of Jspele„. H iaat niet met m'n PSV'er René Eij keikamp over trainer Hugo Broos, onder wie hij bij Club Brug ge speelde, in Voetbal Inter national: vergeten respect te to nen. Dan maak ik hem af. Overal waar ik kan. Zelfs al zou het ten koste van mijn carrière zijn gegaan. Dat was jammer geweest, maar op zo'n moment interesseert me dat geen hol. Was ik volgend jaar geu „Broos /erd verli ik heb geen handdoek bij me. Ik train graag met Stef Noteboom; lege die heeftal dat soort dingen per fect geregeld. Ik moet dat ook krijgen. Aan alles denken, op geen punt verzaken. Marco van Basten over Rinus Michels in de Telegraaf: „Ik verdenk 'm er nog steeds van, dat hij na het gewonnen EK het Cruijff niet gunde om hem met een \VK te overtreffen. Hoe wel Michels dat later ontkende, zal hij dat nooit meer uit m'n hoofd kunnen praten. Idem over het WK'94, toen hij de opengevallen plaats van Ruud Gullit wilde innemen: ngel „Helaas heeft Ruud het niet goed opgevat. Hij zag het als een aan- kloten spelen. Ondernemer Erik van Plate ringen over de gigantische ver koop van artikelen met het beeldmerk van voetbalclubs, in de Volkskrant: „Qua ondergoed is er heel veel mogelijk als je een beetje origi neel produïct op de markt brengt. Sjaak Troost, commercieel manager van Feyenoord, over hetzelfde onderwerp, in de Volkskrant: „Borussia Dortmund brengt on der de clubnaam zelfs melk, yo ghurt en mosterd op de markt. Wij onderhandelen met Melkunie en Campina om iets dergelijks te doen. Craig Bonnell van Ponty pridd torent hoog boven iedereen uit in de line-out. Toch moest zijn team in de finale van het toernooi om de Euro Rugby Cup het on derspit delven tegen de Wasps, foto dickhogewo- ning Ondanks te hoge verwachtingen moed. Meer in elk geval dan de kwalificatie in een landelijk ochtendblad, waarin het toer nooi in Leiden als een gedeva lueerde aangelegenheid werd afgedaan. „Als je zo iets leest", zegt Ynze Politiek, voorzitter van de organisatie, „vraag je je af waarvoor je het allemaal doet." De voormalige DIOK-voorzit- ter, die pas daags voor het begin van het toernooi terugkeerde van vakantie, hoopt behalve op gunstige kritieken op een flinke donatie van de International Board. „Er bestaat een plan om een deel van de opbrengst van het wereldkampioenschap ten goede te laten komen aan 'ont wikkelingslanden' aldus Poli tiek, die 'op zeer korte termijn' uitsluitsel van de bond ver wacht. „En op rugbygebied is Nederland nog een ontwikke lingsland. Wij kunnen de hulp van de Britten best gebruiken." Met voldoende geld in de knip, of dat nu door de interna tionale rugbybond of door grote sponsors wordt neergeteld, kan DIOK doorgaan met het organi seren van een jaarlijks rugby- toernooi dat in de smaak valt bij de toeschouwers in Nederland en de deelnemers uit de rest van Europa. Bovendien trekken de Leidse rugbyers zich in zo'n vriendschappelijk toernooi on tegenzeglijk op aan de buiten landse tegenstanders, zelfs als zij hun sterkste spelers thuis la ten. Maar de titel Europa Cup is vooralsnog niet geschikt voor een evenement waaraan dit jaar slechts één nationale kampioen (DIOK) deelnam en dat buiten n wordt afgewerkt. Zweden, Italië en Nederland? te meten. Hopelijk worden we Op zo'n manier wordt het nog ook voor volgend jaar weer uit- interessanter voor ons om naar genodigd, want het is hier grote Leiden te komen en de krachten klasse." Het Schotse Boroughmuir eindigde op de derde plaats door een 45-11 overwinning op Blackrock uit Ierland. DIOK leg de beslag op de vijfde plaats. Tegen de Haags/Delftse Combi natie werd het 20-16 voor de gastheren. Nooit eerder is DIOK zo laag ge ëindigd op het eigen internatio nale toernooi. Toch overheerste bij de Leidse rubgyers gisteren tevredenheid over de behaalde vijfde plaats. In de zes eerdere edities van het evenement be haalde DIOK altijd een hogere klassering, eenvoudig omdat er niet meer dan vier teams mee deden. Dit jaar waren dat er, zij het met pijn en moeite, zes. Dit jaar zou alles aan het toer nooi anders, groter en beter worden. Dat beloofden de orga nisatoren op 26 april jongstle den met veel tamtam tijdens een persconferentie op de Ne derlandse ambassade in Lon den. Het internationale toer nooi werd omgedoopt in Euro Rugby Cup. Alle kampioenen van belangrijke Europese rug- bygrootmachten zouden, met in hun spoor televisie-camera's en sponsors, naar de Smaragdlaan in Leiden komen. In plaats van de begrote acht teams streden echter slechts zes ploegen om de Key Town Trop hy. Toulon noch Toulouse, Tre- viso noch een Spaanse verte genwoordiger, de Engelse kam pioen Bath noch Swansea uit Wales en zelfs niet het Belgische Boitsfort bereikte de sleutelstad. Tegenvallende sponsorinkom sten lagen ten grondslag aan het intrekken of afwimpelen van uitnodigingen. Met wat restte (drie Brits, één Ierse en twee Hollandse deelne mers) mocht DIOK zijn handen uiteindelijk nog dichtknijpen. Hoewel het Engelse Wasps, het Ierse Blackrock, Boroughmuir uit Schotland en Pontypridd uit Wales de continentale Euro Rugby Cup als opwarmertje voor hun eigen competitie be schouwden, stroopten zij naar mate het toernooi vorderde de mouwen steeds verder op. De favoriete Wasps, die hun be kendste spelers hadden thuisge- laten, lieten op de finaledag voor alle zekerheid de interna tionals Nick Popplewell en Si mon Hunter overvliegen. Door zulke positieve 'last mi nute' initiatieven is de kans groot dat er een vervolg komt op het eerste toernooi om de Euro Rugby Cup. Zo'n blijk van waardering geeft de burger, cq. de ijverige DIOK-vrijwilligers, De primeur was niet voor haar wegge legd. In Engeland, bij Birmingham City, heeft de 26-jarige Karren Brady er al een paar jaar opzitten als directeur van het gelijknamige professio nele voetbalbedrijf. Brady haal de in Europa de voorpagina's toen zij werd aangesteld, omdat nog niet eerder een jonge vrouw het in de macho- en mannen wereld van het voetbal zo hoog had geschopt. De benoeming van Nicole Edelenbos (33) als directeur al geméne zaken bij Feyenoord was daarom niet meer 'wereld schokkend'. Al baarde de keuze van voorzitter Jorien van den Herik wel degelijk enig opzien en wordt er met spanning uitge keken naar de wijze, waarop de juriste van het advocatenkan toor Trenite van Doorn het be drijf achter de voetbalclub Feye noord gaat leiden. De vorige directeuren bij Feyenoord, Hans Kraay sr., Martin Snoeck en Thijs Libregts kwamen voortijdig buiten de poort van de Kuip te staan. Maar Nicole Edelenbos mag ei genlijk niet met dat trio worden vergeleken. Kraay, Snoeck en Libregts hadden rechtstreekse verantwoording over de techni sche zaken. Edelenbos zal zich niet met de voetbaltak bemoei- Ze heeft ook niet de kennis en de voetbalachtergrond die haar voorgangers hadden. Ze heeft ook geen interlands achter haar naam staan in, bijvoorbeeld, het Nederlands dames-elftal. Maar ze is wel al drieëneenhalf jaar betrokken bij alle juridische za ken van Feyenoord en heeft vol gens voorzitter Jorien van den Herik alle kwaliteiten om als di recteur te gaan functioneren. Aangezien zij pas op 1 no vember officieel in dienst treedt bij Feyenoord en tot die tijd haar energie stopt in haar werk als advocate bij een van de grootste kantoren van Europa, wenst ze voorlopig nog niet in de publiciteit te treden. „Ik hoop dat daar begrip voor is. Ik span mij nu nog volledig Nicole Edelenbos is de nieuwe algemeen directeur van Feyenoord. Ze is niet de eerste vrouw die deze functie bekleedt. De 26-jarige Karren Brady heeft er bij Birmingham City al een paar jaar opzitten. foto in voor mijn cliënten en wil niet de indruk wekken al helemaal met Feyenoord bezig te zijn", zegt Nicole Edelenbos, die voor de vaderlandse bekerhouder onder meer de juridische zaken behartigde in de Helderse affai re en de arbitragezaken met John de Wolf en Tomek Iwan. Nicole Edelenbos heeft een grote ver bondenheid met Rotterdam. Ze studeerde aan de Erasmus-universiteit en is woonachtig in de Maasstad. Haar levensgezel, ook een advo caat, is een fervent Feyenoord- supporter. Op het sportieve vlak liet ze het voetbal schieten, maar liep ze wel al een aantal marathons, in New York en Rot terdam. In het najaar wil ze an dermaal in de 'Big Apple' star ten. In het Feyenoord-shirt nota bene... De Rotterdamse advocaat mr. A. Velu noemt Nicole Edelenbos 'absoluut een goede collega'. „Ze is praktisch ingesteld en toegankelijk. Ze staat niet op een voetstuk." Velu kent Edelenbos goed omdat hij momenteel een pro cedure tegen haar heeft lopen over merkinbreuk. Velu verde digt de belangen van een han delaar die tegen de zin van de stadionclub een partij shirtjes met Feyenoord-logo en bulldog-afbeelding op de markt bracht. „Nicole en ik zijn toen bij Domeinen naar die shirtjes gaan kijkenherinnert Velu zich. Inmiddels zijn de ge wraakte kledingstukken vernie tigd. Velu's confrater mr. A.N. Kampherbeek, die zich Edelen bos nog uit zijn studietijd herin nert, onthult dat de nieuwe Feyenoord-directeur onver moede talenten heeft. „Ze kan goed zingen", verteldt de raads man. „Klassiek, close harmony, maar ook pop. Ze trad ook bij de Jonge Balie op in het caba ret." Kampherbeek noemt Edelenbos 'een slim meisje dat vlot doorheeft waar het om gaat in een zaak'. „Ze doet haar werk gedegen." Als haar beste eigen schappen noemt hij enthou siasme, innemendheid en intel ligentie. „Ze kan goed met mensen omgaan. Ik verwacht dat ze het ook bij Feyenoord goed gaat doen. Door haar con tactuele eigenschappen weet ze mensen voor zich te winnen." Over een negatieve eigenschap moet mr. Kampherbeek even nadenken: „Ze is nogal extra vert. Dat kan een nadeel zijn." Drs. Martin Snoeck, voorma lig directeur van Feyenoord en onder meer aan het bewind tij dens de periode dat HCS als geldschieter in de Kuip opereer de, vraagt zich af of de organisa tie bij Feyenoord wel gediend is met het aantrekken van mr. Ni cole Edelenbos. Zonder dat Snoeck daarbij overigens haar kwaliteiten in twijfel wil trek ken. Snoeck, die destijds door Van den Herik werd ontslagen: „Maar we hebben zo langza merhand allemaal gezien dat de voetbalwereld een heel aparte wereld is. Er zijn al zoveel men sen gesneuveld. Zeker voor de functie van directeur bij een topclub als Feyenoord mag je verwachten dat iemand vol doende ervaring en kennis in het profvoetbal heeft vergaard. Jorien van den Herik heeft daar in het verleden ook leergeld voor betaald. Die kennis is een 'must', anders wordt het zeker de eerste jaren echt een handi cap." De econoom, die on dermeer bestuurslid is van de WCS en ooit het Contractspelersfonds oprichtte, was destijds 18 maanden in dienst van Feye noord. Op het moment dat HCS wegviel als hoofdsponsor, moest ook Martin Snoeck het veld ruimen. „Ik kijk ondanks alles niet met rancune terug op die periode. Ik heb destijds de basis gelegd voor de wederop standing van Feyenoord. Trai nerswissels werden doorge voerd, Wim Jansen werd aange steld en er werd hard gewerkt aan de professionele organisa- Dat die toch anders is gewor den dan Martin Snoeck voor ogen had, ligt volgens hem aan Jorien van den Herik. Snoeck: „Van den Herik nam het van mij over. Ik was een betaalde kracht. Hij niet. Maar hij kon het zich permitteren heel veel energie te steken in de club. Hij zit natuurlijk ook anders in el kaar. Van den Herik heeft heel veel aan zichzelf gehouden. Hij heeft louter mensen om zich heen verzameld die de uitvoe rende taken voor hun rekening nemen. Alles bij Feyenoord wordt gedomineerd door één man en dat is Van den Herik. Met de aanstelling van me vrouw Edelenbos trekt hij die lijn weer door. Dat kan heel ge vaarlijk zijn, omdat er geen sprake is van risico-spreiding. Wat gebeurt er als Van den Herik op een dag wegvalt uit de organisatie? Mensen als Jan Huijbregts en George de Jong, die ook in het bestuur zitten, hebben weinig inbreng. Zij schikken zich volledig naar Van den Herik. Ik zou dat nooit kun nen." Ook Hans Kraay sr. zegt 'nooit, maar dan ook nooit' meer terug te willen naar Feyenoord. „Die functie van directeur hoef ik echt niet meer. Ik kijk niet be paald met het grootste genoe gen op die periode terug", zegt Kraay sr., die botste met Jorien van den Herik en in een verbit terde sfeer voortijdig zijn koffers pakte. Volgens Kraay is de functie van directeur bij een topclub als Feyenoord een heel aantrekke lijke baan, „maar er is een enor me moeilijkheidsgraad aan ver bonden." De oud-speler en oud-trainer van de Rotterdammers gelooft overigens niet dat Nicole Edelenbos zal struikelen door haar geringe ervaring in het be taalde voetbal. „De mediakant is misschien wel de gevaarlijkste en de lastigste, ha, ha. Ja, seri eus, ze gaat haar werk doen in de schijnwerpers. In een ander vak kom je niet elke week een journalist tegen. Al heb ik al be grepen dat Nicole Edelenbos meer van de publiciteit zal wor den afgescheiden. Het wordt een functie in stilte, zoals de se cretarissen van de grote Engelse clubs werken. Die kent nie mand in Nederland, maar ze runnen op de achtergrond wel het bedrijf." MARCEL VAN DER KRAAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17