Sport Rijsbergen van negatief imago af r De hockeyers en het finale-trauma roede perspectieven oor Jos Verstappen Uigby nu ook officieel »een amateursport meer Wouters beledigt Abdellaoui Feyenoord- aanhang houdt huis in Enschede Jan Siemerink is weer in tennisland MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 M4 C klopt PSV op karakter Dick Advocaat had de naam een defensieve coach te zijn, Vim Rijsbergen was geen haar beter, volgens menig ken- her en pseudo-kenner. NAC-PSV werd gistermiddag in Breda echter een geweldig spektakel. Snel, aanvallend Voetbal van beide kanten, een hele serie bloedstollende nomenten voor de goals. En de beste mocht winnen, fMC dus: 3-0 werd het liefst. stond PSV het soepel en fris spelende NAC de ene na de an dere kans toe. Bij rust was het 1- 0 (schitterende knal Abdel laoui), na anderhalf uur stond het 3-0, via een penalty van Re- mie en een late counter van Ar nold. Zeker de twee NAC-goals in de tweede helft waren het ge volg van naïef verdedigen van PSV; Valckx, Van der Weerden en Faber faalden. Advocaat en Wouters, twee frontsoldaten uit roeping, hekelden na afloop de instelling van PSV. De coach: „Voor rust was NAC veel fana tieker. Daarom kreeg NAC ook kansen en kwamen ze verdiend op voorsprong. Na rust hadden we bijna een half uur controle, maar toen misten we de kan sen." En Wouters: „PSV miste fanatisme. Maar ja, dat mist PSV al zo lang ik hier ben." PSV miste wel meer. Loopver mogen bijvoorbeeld. NAC-PSV was een wedstrijd voor dravers als Scheepers en Brusselers, voor een kamikaze-spits als Graham Arnold ook; scorend, hard werkend en Jonk achter ppd-verslaggever let behoudende imago van Ad- 'ocaat bleek deze zomer defini- (ief vals te zijn. PSV versterkte net louter voetballers: ink, Van der Weerden, Cocu. oud-bondscoach probeerde 10k nog een rechterspits te ha- i libero vond hij niet no- ig. Al in de voorbereiding bleek misrekening: PSV is nu lefensief wel erg kwetsbaar. NAC toonde gisteren aan dat ÏV nog altijd gebukt gaat on- i gebrek aan 'fighting spi- - vooral - verdedigings- Advocaat voelde zich, het 4-4-2-systeem van 1AC, gedwongen jonk op het niddenveld te zetten vóór twee •entrale mandekkers, de in du- vorm verkerende Valckx ten onrechte nog altijd liet afgeschreven Faber. Het verd een drama voor PSV, in •lk opzicht. Opbouwend was Jonk niet in taat zijn techniek en creativi- i te wenden, verdedigend 'j Vaclav Jezek overleden praag Vaclav Jezek, voormalig trainer van Feyenoord, ADO en FC Den Haag, is zondag overleden aan de gevolgen van een J hartaanval. Jezek, die aan het einde van het seizoen 1993-1994 U stopte met werken in de voetballerij, werd 72 jaar. Jezek behaal- Ide grote successen met het Tsjechoslowaakse voetbal, nog voor |de tweedeling van het land. Hij leidde de gecombineerde ploeg 11976 naar de Europese titel. Tussen 1972 en 1993 was hij di- erse keren in zijn land als bondscoach werkzaam. Hij was ook Iclubcoach bij FC Zürich en Spartak Praag. Zijn laatste functie s voorzitter van de Tsjechische voetbalbond. Vaclav Jezek I bracht zeven jaar als trainer in Nederland door. In 1981 eindigde zijn avontuur, toen hij door Feyenoord op „vakantie" werd ge- J stuurd. Volgens de Tsjech omdat hij de voorkeur aan Joop Hiele wilde geven boven de net gekochte Ton van Engelen. Winnink en Bollegraf in hoofdtoernooi Joost Winnink heeft zich geplaatst voor het hoofd toernooi van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen. De Nederlander speelt in New York in de eerste ronde tegen Greg Rusedski. In het kwalificatietoernooi behaalde Winnink drie overwinningen, op de Italiaan Sanguinetti (6-2 6-1), de Australiër Kilderry (6-3 4-6 6-2) en de Spanjaard Calatrava (3-6 7-5 6-0). Jacco Eltingh lootte in de eerste ronde een speler uit het kwalificatie-toernooi. Zondag bleek zijn eerste opponent uit Zimbabwe te komen, Wayne Black. Bij de vrouwen haalde Ma- Bollegraf ook via de kwalificaties het hoofdtoernooi. De Ne derlandse speelt in de eerste ronde tegen de Hongaarse Andrea iTemesvari. iancorchamps gpd s Verstappen en zijn manager iuub Rothengatter hebben tij- i de Grand Prix van België t stilgezeten. Omdat er onze- lerheid bestaat of de Limburger [olgend jaar in wel aanmerking r de tweede positie in jet Benetton-team naast Jean - op dit moment lijkt 'entzen de beste kansen te lebben - voerde het tweetal ge- Iprekken met andere teams. [„De vooruitzichten zijn goed," vertelde Verstappen. Vooral zijn persoonlijke sponsor Philips Car Systems is van plan komend jaar meer financiële middelen vrij te maken. Dat opent perspectieven, mocht Be- netton-teambaas Flavio Bria- tore afzien van de Limburger. Onderhandelingen worden ge voerd met Jordan, waar Barri- chello waarschijnlijk opstapt en met Sauber, dat Frentzen wel licht ziet vertrekken. Ook Tyrrell en Arrows zijn teams gesproken wordt. amateurisme hadden echter geen been meer om op te staan. Australische geldschieters had den al geprobeerd een profcir cuit op te zetten, te vergelijken met dat van het tennis. En in de belangrijke rugby-landen op het zuidelijk halfrond - Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland - werd al lang tegen betaling ge speeld. Media-gigant Rupert Murdoch verklaarde recentelijk dat hij 550 miljoen dollar had betaald voor de tv-rechten van alle belangrijke duels daar. Bovendien werden er al pro fessionele bonden opgezet en dreigde een exodus van spelers naar prof-rugby. Secretaris To ny Hallett van de Engelse Rugby Unie verwachtte dat ongeveer zestig spelers onmiddellijk vol ledig prof zullen worden. lp de dag dat de Engelse Rugby 'ague zijn honderdste verjaar- ag vierde, werd een heilig kas tel gesloopt. Rugby, de sport iannen die voor hun lezier tegen een stootje kun- en. is niet langer een ama- tursport meer. Hen goed besluit, want nu n ov unnen de spelers tenminste r fficieel worden betaald", zei de oach van Bath, een van Enge- tnds topclubs. Maar er waren a ok waarschuwende woorden. Het gevaar bestaat dat we onze iel en zaligheid uitleveren aan ^2 e tv, dat we de regels aaripas- ïn om het spel meer glamour t geven", aldus Vernon Pugh, oorzitter van de Britse ama- fcurbond. Pe voorstanders van volledig volgend. Zo snel ging het alle maal, dat types als Wouters en Lokhoff het niet konden belo pen. NAC liep niet alleen hard, NAC speelde daarbij nog eens heel behoorlijk. Scheepers was constant gevaarlijk, altijd aan speelbaar. Abdellaoui voetbalde als een prins. Achterin liet Van Burik zien hoe je moet verdedi gen. Niet - zoals kandidaat-in ternational Van Gobbel bij voorbeeld vaak - pal op de spits of te ver van de spits spelend, maar steeds schuin-achter Eij- kelkamp, altijd klaar om voor de tegenstander te komen. Van Bu rik was super, zoals ook Atmo- dikoro (tegen Zenden) geweldig speelde en zelfs Gaasbeek (te gen Nilis) een zeer dikke vol doende haalde. Ook nieuweling Vidmar, toch geen wondervoet- baller, trok zich aan de ploeg op naar een zeer behoorlijk niveau. NAC mazzelde wel dat Ronal- do niet kon beginnen. De Brazi liaan kwam ruim een half uur voor tijd in het veld. Enkele on beschrijflijk mooie passeerbe wegingen volgden, een doel punt bleef uitt Advocaat: „Ronaldo deed pas donderdag voor het eerst met de groep mee, hij had twee maanden geen wedstrijd gespeeld. Daar om liet ik hem uit de basis." Voor de coach zit er niet veel anders'op dan rust prediken en Yassine Abdellaoui, de maker van het eerste doelpunt bidden dat Ronaldo snel weer wedstrijden gaat beslissen. Een vervanger kopen voor Popescu (bij diens vertrek begon immers veel ellende) lijkt niet meer aan de orde. Wim Rijsbergen had nog wel een hint in die richting. „Ik denk dat de begroting van Philips wat omhoog moet." Advocaat kon erom lachen. Hij wil vechten en aanvallen met deze selectie. Rijsbergen doet het met de zijne. „Maar ik ben blij dat ik nu meteen van dat imago van defensieve coach af ben. Dat hebben de jongens toch maar mooi voor mij weg gepoetst." NAC: Achterberg; Atmodikoro, Van Bu rik, Gaasbeek. Vidmar; Brusselers, Lok hoff (89. Brood). Van Wonderen. Ab dellaoui (68. Remie); Arnold, Schee pers (83. Oostrom) PSV: Waterreus; Van der Weerden. Fa ber. Valckx. Numan; Wouters, Jonk, Cocu, Zenden (58. Ronaldo); Nilis (83. Van der Leegte). T duel met Ernst Faber. 'Hij was helemaal over de rooie Ja, hij realiseerde zich de mo gelijke gevolgen van zijn uit spraken zeer goed. Yassine Ab dellaoui wenste echter wereld kundig te maken wat er was gebeurd: Jan Wouters had hem in het veld grof beledigd. 'Kut- Marrokaan, rot op naar je ei gen land', voegde Wouters de linksbuiten van NAC toe. Dat verklaarde Abdellaoui gistermiddag na de wedstrijd. „Hij was helemaal over de rooie, Wouters. Ik had hem een duwtje gegeven. 'Elleboog, hè, riep-ie meteen. Nee, een duw tje. En toen riep hij dus dat an dere. Dat is niet normaal voor zo'n speler, iemand die alles heeft meegemaakt!" Uiteraard was er ook door Abdellaoui het een en ander gezegd. „Tuurlijk. 'Ouwe lui, dit tempo is veel te hoog voor je', dat soort dingen. Maar wat Wouters riep, ging echt buiten het normale. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat ze me om m'n kleur of afkomst bele digden. Op het veld tenminste, want vanaf de tribunes is al ge noeg naar me geroepen." Het incident in de 53ste mi nuut gebeurde volgens Abdel laoui onder mogelijke hooraf- stand van scheidsrechter Jol. „Hij stond er een paar meter vandaan." Jol had echter niks onoirbaars meegekregen. „Want in dat geval had ik Wouters meteen van het veld gestuurd. Hij heeft wel van al les geroepen toen ik hem zijn tweede gele kaart gaf. Nee, dat is niet voor herhaling vatbaar, wat hij toen zei." enschede gpd Een groep van twee- a driehon derd Feyenóordaanhangers heeft gistermiddag voor grote onrust gezorgd tijdens het voet balduel tegen FC Twente. Be zoekers werden van hun plek verjaagd, hekken werden be klommen en politiemensen be kogeld met stenen. Twee trein stellen werden vernield en een benzinestation geplunderd. De politie arresteerde in totaal 42 mensen. Drie agenten raakten lichtgewond en twee supporters werden door honden gebeten. De onrust begon al voor de wedstrijd toen Rotterdamse supporters via de hekken van hun vak op de sintelbaan te recht kwamen. Het aantal plaat sen voor de Feijenoordaanhang was te klein, zo bleek later. Dat kwam doordat een grote groep zonder kaartje naar binnen was gekomen. Naar schatting 150 aanhangers klommen vervol gens via de hekken naar vak U en joegen daar de mensen weg, die wel over een geldig plaats bewijs beschikten. Een politiemacht van 150 mensen was voor het voetbal duel op de been gebracht. Tij dens de wedstrijd kwamen daar nog eens 25 agenten uit de re gio bij. Van de 42 gea den, behoorden 27 i de aanhang van Feijenoord. Rijnsburger vol vertrouwen ondanks verlies commack eric de bie Mare Delissen bekijkt op afstand het feestje van de Duitsers. gpd-verslaggever Het finale-trauma van het Nederlands nenhockeyteam begint vervaarlijke aan te nemen. De wereldtitel, 1990 in Laho re, blijft staan in de geschiedenisboeken. Als laatste gewonnen eindstrijd van een groot internationaal toernooi. Sinds gisteren is Nederland niet alleen vice-wereldkam- pioen, maar ook vice-Eufopees kampioen. Opnieuw 'dankzij' een verloren strafballen- serie. Vorig jaar' in Sydney was het Pakistan, gistermiddag was het Duitsland dat het ge luk aan zijn zijde had. Waardoor de hoofd rollen in Dublin uiteindelijk gespeeld wer den door twee afwezige wereldtoppers: Taco van den Honert en Floris Jan Bovelan- der. „We zijn een waardig Nederlands team geweest", reageerde aanvoerder Mare De- lissen - uitgeblust, Iers-kristallen trofee op schoot - geïrriteerd bij het horen van beide namen. „Je ziet hoe ver we komen. We ha len de Finale, verliezen uiteindelijk met strafballen. We kunnen ze best missen." Het waren uitspraken van een emotione le speler, die met zijn schot op de dwarslig ger - strafbal nummer tweeëntwintig - de fi nale besliste. De strafballenserie was nood zakelijk na de 2-2 stand die na zeventig mi nuten op het scorebord prijkte. Later, beko men van de teleurstelling, de woede, het wegslikken van de tranen, keek Delissen verder. Naar Barcelona, waar Oranje zich half januari ongetwijfeld alsnog zal kwalifi ceren voor de Olympische Spelen. En naar Atlanta zelf. „Daar moeten we gewoon met de zestien beste hockeyers van Nederland spelen", pleitte de 'beste speler van het toernooi', diepe frons boven wenkbrauwen, voor een rentree van Van den Honert en Bovelander. „Hoe eerder ze mee kunnen doen, hoe beter." Bondscoach Roelant Oltmans gaat er vanqit dat de hockeymoeheid bij Van den Honert, technisch begaafde, makkelijk sco rende spits, na de zomer verdwenen is. „Ik hoop dat Taco er tijdens de Champions Trophy, volgende maand in Berlijn, al bij zal zijn. In Barcelona is hij in ieder geval van de partij." Strafcornerspecialist Bovelander is een ander verhaal. Zoals te doen gebruikelijk staan de plannen van de Bloemendaler voor de komende maanden nog niet vast. In principe zou hij februari '96 terugkeren naar Nederland, maar aan die datum kan nog gesleuteld worden. Zeker is alleen dat 'Flop' bij terugkeer uit Chicago, waar hij stage loopt in verband met zijn studie, weer gaat hockeyen bij Bloemendaal. „Of hij dan ook meteen weer international zal worden, is zijn beslissing", gaf Oltmans aan dat de bal bij Bovelander ligt. De Bloemendaler kennende zal een rentree in Oranje overi gens niet lang op zich laten wachten. Tijdens de poulewedstrijden en de halve Finale bleef Nederland tijdens het EK rede lijk moeiteloos op de been. Ook zonder Van den Honert en Bovelander. Maar de finale tegen Duitsland was van een heel ander ka liber. Naast de routine, de rust en de uit straling van Van den Honert en Bovelander miste Oranje het duo gistermiddag zodra de strafcorner in beeld kwam. Nederland nam tijdens het EK de toevlucht tot allerlei inge wikkelde variaties. Om het gebrek aan een echte hoofdcorner te verbloemen. Erik Jazet en Wouter van Pelt hebben een redelijke slag in huis. Maar missen de geslepenheid van de Van den Honert-push en de snel heid van de Bovelander-klap. „Natuurlijk zijn het twee wereldtoppers", besefte Oltmans, nukkig, nog nabalend van de verloren finale. „Maar ze waren er niet, de afgelopen twee weken. Dus waren ze voor mij op geen enkele wijze van belang. Er bestaan geen excuses in de sport. We hebben verloren van Duitsland. Punt uit. En of dat zonder hen nu wel of niet was ge beurd, dat doet er niet toe." Oltmans wond zich meer op over een kort gesprek dat hij, na afloop van de straf ballenserie, had met scheidsrechter O'Con nor. De Ier zag Jacques Brinkman in de tweede helft - bij een 2-1 voorsprong voor Nederland - de bal met zijn voet in de cirkel stoppen. En kende met veel misbaar de Duitsers een strafbal toe. Doelman Jansen was kansloos op de inzet van Andreas Bec ker, waardoor de afsluitende strafballense rie onvermijdelijk werd. O'Connor liet Olt mans na afloop even formeel weten 'dat het na het bekijken van televisiebeelden vast stond dat Brinkman de bal niet met de voet had gespeeld.' Oltmans: „Dat is toch om doodziek van te worden." Incident Het was het beslissende incident tijdens een finale waarin beide ploegen zonder meer aan elkaar gewaagd waren. Nederland regeerde tijdens de eerste helft, nam via Wouter van Pelt (strafcorner) en Stephan Veen (tip-in) een 2-0 voorsprong, maar liet na rust het initiatief aan de Duitsers. Die eerst middels een snel genomen vrije slag, ingetikt door Cristoph Bechman, tot 2-1 te rugkwamen. Waarna de dubieuze strafbal de stand gelijk trok. „Ik ga ze bijna haten die Duitsers", was Brinkman een half uur na de wedstrijd nog overstuur. „Dit is zo frustrerend. Nu besef ik het nog niet, morgen weet ik dondersgoed wat voor kans we hebben laten liggen. Dat ze een goal maken, oke'. Maar dat ze er een cadeau krijgen. Daar kan ik zo ziek van worden." gpd-verslaggever Jan Siemerink had er niet zo bij stilgestaan, maar achteraf vond hij het wel grappig dat hij in het naar Hamlet ver noemde tennistoernooi op nieuw voor een opmerkelijke prestatie zorgde. 'Zijn of niet zijn', liet Shakespeare de ko ning zeggen. Siemerink 'was' afgelopen week in Commack, een rijkeluisdorpje op een uurtje rijden van New York. Behalve dan in de finale. De 25-jarige Rijnsburger moest op de slotdag van het met een half miljoen gulden gedoteer de evenement met 6-7 (0-7), 2-6 voor een superieure Jevge- ni Kafelnikov buigen. Even had hij na zijn neder laag de pest in, maar dat was snel over, zei hij later in het houten clubhuis van de Ham let Golf en Country Club, waar tussen de 'greens' een klein centre-court is gebouwd. „Ka felnikov speelde vandaag ge woonweg te goed. Tijdens zijn servicebeurten heb ik geen kans gehad, terwijl ikzelf steeds hard moest werken om het punt binnen te halen. In de tiebreak gaf dat de door slag. Hij maakte een paar punten op rij en het was afge lopen. Daarna kon hij heel ontspannen spelen en dat deed hij ook gezien zijn fan tastische passeerslagen. In de ze vorm kan Kafelnikov echt iedereen verslaan", aldus Sie merink, die met de Rus aan opslag slechts tien punten scoorde. Niettemin reisde de getalen teerde Zuidhollander gister avond met een tevreden ge voel naar New York, waar van daag de US Open begint. Sie merink 'is' namelijk weer in tennisland. Na enkele moeiza me maanden vorig jaar, waar in hij kampte met blessures (onder andere een kapotte meniscus) en uit de top-hon- derd verdween, heeft Sieme rink de weg omhoog terugge vonden. Op Wimbledon gaf hij dat begin juli voor het eerst na drukkelijk aan door de derde ronde te bereiken. Boris Bec ker was toen nog te sterk. Twee weken geleden nam hij in Cincinnati wraak, nadat hij tussendoor de Nederlandse eer tijdens de Dutch Open had hoogehouden. In Amster dam was Marcelo Rios te sterk; gisteren volgde zijn tweede (verloren) eindstrijd van dit jaar. Bij winst in Commack was Siemerink naar de 23-ste plaats van de wereldranglijst gestegen, daarmee zijn beste notering tot nu toe (24-ste op 28 oktober 1991) verbeterend. Nu bleef hij steken op tree 25. „Maar die ranking interesseert me niet zo. Het is veel belang rijker dat ik weer goed speel, dat ik zelfvertrouwen heb en dat ik momenteel lichamelijk in orde ben. Ik kan nu spelen en rust nemen wanneer ik wil. Vorig jaar moest ik steeds maar afwachten wanneer ik weer de baan op kon. Mo menteel kan ik me geheel op het tennis concentreren en dan komen de resultaten van- zelF'. Ondanks alle tegenslagen heeft Siemerink daar ook al tijd in geloofd. „Al vrij snel na de operatie aan mijn knie, zag ik het weer zitten. Ik hield me zelf voor dat ik achter mijn service/volley-spel moest blij ven staan. Dat heeft vruchten afgeworpen". Daarbij wilde Siemerink niet 'voorbijgaan aan de in breng van zijn coach Tjerk Bogtstra, met wie hij sinds fe bruari werkt. Nadat hij op het centre-court van Commack een cheque van 25.000 dollar (ongeveer 45.000 gulden) had ontvangen, noemde hij in zijn dankwoord dan ook de naam van de oud-speler en zijn hui dige begeleider. „De samen werking is erg goed. Ik heb een tijdje zonder coach ge reisd, maar het blijkt wel dat ik iemand nodig heb die me soms corrigeert. Meestal weet ik wel hoe het moet, maar als je iets fout doet kom je daar vaak pas weken later achter. Een coach ziet dat meteen. Het zijn die kleine beetjes ex tra die je nodig hebt om om- hoogte komen". Deze week kan Siemerink ver der klimmen op de tennislad- der. Een zege op de Ameri kaan Derrick Rostagno, die hij morgen op Flushing Meadow in de eerste ronde ontmoet, is daarvoor al genoeg. „Met Rostagno weet je echter nooit. Hij is een beetje een frieme- laar. Speelt soms service/vol ley en soms slaat hij de mooi ste ballen vanaf de baseline. Ik zal even met Richard (Kraji- cek, red.) praten. Die heeft onlangs in New Haven tegen hem gespeeld. Verder moet ik gewoon aan mijn eigen spel vasthouden. Op hardcourt- banen hebben de meeste daar toch moeite mee". Behalve Kafelnikov dan. Maar de 21- jarige Rus geldt dan ook als een van de gevaarlijkste out siders tijdens de US Open.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13