Laatste blauwhelmen forazde"ietaanorcle laten Gorazde achter Handelaar: Geldmarkt is absoluut Buitenland [inister Madelin weg Franse franc valt rjt jware gevechten grens ®)agestan-Tsjetsjenië Kok: Blauwhelmen naar Geld voor opvang vluchtelingen Brand raast door Long Island new york Een bosbrand raasde gisteren voor de tweede dag door de rijke woonwijken in het oosten van Long Island, 150 km ten oosten van New York. Niemand liep verwondingen op, maar het vuur heeft al 2.500 hectare gebied bij de stranden ver De vlammen legden al acht huizen in de as. Honderden i waren gedwongen hun woning te verlaten. Veel wegen en spoorlijnen in het gebied moesten worden afgesloten. Gouver neur George Pataki van de staat New York riep de noodtoestand in het gebied uit. Hillary Clinton gaat naar China Washington De Amerikaanse First Lady Hillary Clinton brengt begin volgende maand een bezoek aan de VN-Vrouwenconfe rentie in China. De beslissing komt nadat China donderdag de activist voor de mensenrechten Harry Wu had uitgewezen. De First Lady zou volgens het Witte Huis niet naar Peking zijn ge gaan als Wu niet was vrijgelaten. Egypte biedt Saddam politiek asiel aan cairo De Egyptische president Hosni Mubarak heeft aangebo den de Iraakse leider Saddam Hoessein politiek asiel te verlenen om verder bloedvergieten te voorkomen en de problemen van het Iraakse volk op te lossen. Dat berichtte een Egyptische krant gisteren. Mubarak maakte het aanbod begin augustus, nog voor het overlopen van twee van Saddam's schoonzoons naar Jorda nië. kenbaar aan de Jordaanse koning Hoessein. Walesa ontslaat naaste medewerker Warschau De Poolse president Walesa heeft gisteren zijn om streden naaste medewerker en kabinetschef Mieczyslaw Wa- chowski de laan uitgestuurd. De stap wordt gezien als het begin i zijn campagne voor herverkiezing. De 45-jarige Wachowski, i van de impopulairste politici van Polen, was Walesa's voor- nalige chauffeur en werd geleidelijk diens belangrijkste politie- e adviseur. Aer massahuwelijk in Moonsekte De Zuidkoreaanse zakenman en sekteleider Sun Myung i, hoofd van de Verenigingskerk, leidde gisteren een bijeen- Jkomst in Seoul, waar ruim 35.000 paren in het huwelijk traden. a satellietverbindingen namen nog eens 325.000 paren in vele panden deel. De happening vond plaats in het Olympisch Sta llion van de Zuidkoreaanse hoofdstad. Moon, die in 1954 zijn ttekte oprichtte, hield in 1961 voor herperst een dergelijke bij eenkomst waar 35 paren aan deelnamen. [rus cees van zweeden |)rrespondent lin Madelin, de Franse i financiën zaken, is gisteren afgetre- nadat zijn bezuinigings- door de regering waren worpen. Hoewel premier Juppé het ontslag aan- lardde, was dat een bittere pil r de regering. De Franse c verloor bijna twee centi- ten opzichte van de Duitse k. adelin had donderdag voor Franse televisie gezegd dat ibtenaren moesten inleveren, noemde het 'niet normaal' jt ambtenaren maar 37-,5 jaar n hun pensioen hoefden bij terwijl alle andere ïrknemers veertig jaar moeten :alen. Madelin werd echter vrijwel imiddellijk teruggefloten door an Puech, de minister die ver- ïtwoordelijk is voor ambtena- nbeleid. Puech verklaarde dat kwestie niet ter discussie stond. Nadat Madelin ontslag had genomen, koos premier Juppé nadrukkelijk partij voor Puech. Juppé: „De strijd tegen de privileges (van ambtenaren) moet niet worden verward met het aantasten van sociale rech ten". HIJ benoemde Jean Art- huis tot opvolger van Madelin. Arthuis was minister van eco nomische ontwikkeling en plan ning. Het ontslag van Madelin had niet op een siechter moment kunnen komen. De Duitse Bun desbank heeft donderdag zijn lombard-rente (het tarief waar tegen zij voor korte tijd geld leent aan commerciële banken) met een half procent verlaagd. Hoewel de Franse centrale bank die renteverlaging niet volgde, werd aangenomen dat dat een kwestie van dagen was. Het ont slag van Madelin en de daarop volgende val van de franc heb ben dat echter minder waar schijnlijk gemaakt. Renteverla ging IS bitter hard nodig om de economie te stimuleren. )SKOU Rtr-AFP .4 Het 11 het grensgebied met de Rus- iche regio Dagestan zijn giste- gevechten met jetsjeense rebellen tenminste Russische grenswachten en aalf Dagestaanse soldaten ge- )od. Volgens het Dagestaanse listerie van binnenlandse za- oerden zo'n vijftig jetsjeense strijders uit Dage- in de aanval uit. incident was één van de ;te schendingen van het ilitair akkoord dat de Russi- tie regering en de opstande- igen eind vorige maand slo- De Tsjetsjenen voerden aanval uit mét automati ze geweren, zwaTe mitrail- raketwerpers. De ge- naren volgens Moskou inderdagavond begonnen na- de rebellen vier Russische Beieren in gijzeling hadden nomen. Het Russische ministerie van inenlandse zaken sprak in- •sen berichten tegen dat een Dep opstandelingen in Tsjets- gebouw in Goeder- es, de tweede stad van de op standige republiek, had bezet. Het Russische persbureau Itar- Tass had dat eerder op de dag op gezag van de Russische be velhebber in Tsjetsjenië be kendgemaakt. De woordvoerder zei dat er niets aan de hand was en dat de stad van 60.000 inwoners, die ten oosten van de hoofdstad Grozny ligt, onder volledige controle staat van de Russen en Moskou-gezinde lokale milities. Maandag eindigde een verge lijkbare actie door een andere groep verzetstrijders in de stad Argoen in een bloedbad. De Russische president Jeltsin liet gisteren doorschemeren zeer ontevreden te zijn over het trage verloop van het ontwape ningsproces in Tsjetsjenië. Jelt sin benoemde de secretaris van de nationale Veiligheidsraad, Oleg Lobov, als zijn persoonlijke vertegenwoordiger in de op standige deelrepubliek. Lobov geldt als een aanhanger van de harde lijn en één van de men sen die ervoor verantwoordelijk was dat Rusland destijds het le ger inzette tegen de Tsjetsjeense opstandelingen. 'Uwe Barschel is mogelijk toch vermoord' Uwe Barschel, de voormalige CDU-premier van de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein die in 1987 dood werd aangetroffen in de badkuip van zijn hotelka mer in Genève, is mogelijk toch vermoord. Dat heeft het Duitse TV-station ZDF gisteravond ge meld. Het Zwitserse openbaar mi nisterie had destijds geconclu deerd dat er sprake was van zelfmoord, en het dossier was gesloten. Maar nu is bij een nieuw toxicologisch onderzoek van de universiteit in München ontdekt dat er giftige stoffen in het lichaam van Barschel zaten die tot nu toe over het hoofd waren gezien. Een andere des kundige had al eerder geconclu deerd dat Barschel al in coma was toen dodelijke doses ge neesmiddelen werden toege diend. Het openbaar ministerie in Lübeck onderzoekt of het nieu we onderzoek voldoende feiten aanreikt om te concluderen tot moord. De nieuwe informatie is onder meer afkomstig uit de ar chieven van de Stasi, de voor malige geheime dienst van de DDR. Russische regering tracht met beschikbaar stellen roebels crisis in bankwereld te bezweren CORRESPONDENT De Russische regering en de centrale bank hebben gisteren onmiddellijke maatregelen aangekondigd om een cri sis in de particuliere bankwereld te be zweren. Plaatsvervangend premier Ana toli Tsjoebais beloofde dat de regering door het beschikbaar stellen van roebels zal zorgen dat de banken hun verplich tingen tegenover elkaar na kunnen ko men. De Russische financiële markt wordt sinds donderdag geteisterd door ernstige liquiditeitsproblemen. Min stens tien commerciële banken bleken niet meer in staat hun kredieten terug te betalen. „De geldmarkt is absoluut dood. Nie mand werkt", verklaarde een deviezen- handelaar van de Moskouse Mostbank gisteren. „De banken zijn bang voor el kaar. Niemand weet meer of een andere bank zijij schulden betaalt", aldus de zegsman. De rente voor daggeld liep binnen een paar dagen op van 60 tot 1000 procent op jaarbasis. Door de maatregelen van de centrale bank daal de dat percentage gisteren weer tot on geveer 200 procent, maar de geldhandel bleef dood en de baniders verlangden dat de centrale bank meer roebels be schikbaar stelt. De woordvoerder van een van de grootste commerciële banken zei dat hier het domino-effect zeer duidelijk zichtbaar wordt: „Als één bank begint te schudden, wordt dit buitengewoon pijnlijk voor de andere leden van de bankgemeenschap". De president-di recteur van de centrale bank, Tatjana Paramanova, verklaarde echter dat de banken in roebelnood verkeren doordat ze veel te veel dollars hebben gekocht. In bankierskringen wordt gevreesd dat een aantal kleinere banken het lood je zal leggen. Een bankier had het over een complot: „Er vindt een onbeschaafd gevecht plaats over de hoofden van de cliënten". Ook de leider van de invloed rijke Jabloko-fractie in het Russische parlement, de econoom Javlinski, ver langde gisteren energiekere stappen van de Russische regering en de centrale bank om de ondergang van een aantal banken te voorkomen. Terwijl de bankiers tobben over hun tekort aan roebels, deelden de regering en de centrale bank donderdag mee dat de pogingen om de koers van de natio nale munteenheid te stabiliseren succes hebben. Begin juli besloten regering en bank dat de roebel zou mogen zweven tussen de 4.300 en 4.900 voor een dollar. Tot 31 oktober stond de bank garant dat deze koers zou worden gehandhaafd. Nu is die maatregel verlengd tot eind van het jaar. Door steunaankopen moet de bank voorkomen dat de roebel, net als vorig jaar oktober, een tomeloze val beleeft. Deze 'zwarte dinsdag' heeft vele miljoenen Russen van hun spaargeld beroofd. Nu meent de centrale bank met een geschatte reserve van 25 miljard aan goud en harde valuta een herhaling van die catastrofe te kunnen voorkomen. „Het is duidelijk dat we in staat zijn de roebel binnen de afgesproken band breedte te houden", aldus plaatsvervan gend minister-president Tsjoebai. Hij voegde daaraan toe dat dit buitenge woon belangrijk is voor de exporteurs, de importeurs, de commerciële banken en de 'gewone' Russen. Volgens regeringsexperts is een van de gevolgen van het stabilisatiebeleid dat er veel meer geld in bedrijven wordt geïnvesteerd. Daarnaast heeft het beleid een positieve uitwerking op de inflatie, die blijft dalen en nu op ongeveer vier procent per maand staat. De financieel expert van de Stolitznibank zei gisteren echter dat er juist meer geld in de eco nomie moet worden gepompt: „Ze (de regering en de centrale bank-red.) heb ben geprobeerd de inflatie te snel af te remmen. Het is als in een auto: als je te hard remt, raakt je wagen van de weg". Andere experts vrezen dat alle goede voornemens van de regering teniet wor den gedaan als na de zomervakantie aan de landbouwsector weer vele mil jarden subsidie moeten worden betaald en defensie geld wil zien. Het ministerie van binnenlandse zaken, met een strijd macht bestaande uit honderdduizenden ME-ers, en het departement van defen sie meldden deze week dat ze alleen nog maar 'op krediet' vechten. De spe ciale eenheden in Tsjetsjenië hebben al drie maanden geen cent gezien en de meeste militairen die in de rest van Rus land zijn gelegerd, zijn op minimale rantsoenen gezet. De bewindslieden van defensie en binnenlandse zaken oefenen al maan den enorme druk uit op hun collega van financiën om eindelijk eens over de brug te komen, maar deze houdt zijn portemonnee nog steeds dicht. Toch zal er binnenkort betaald moeten worden, want met de verkiezingen van decem ber voor de boeg kan Moskou zich geen ontevreden boeren en soldaten veroor loven. Het zijn hoogstwaarschijnlijk die groepen die de doorslag zullen geven bij de verkiezingen. En indien het Kremlin aan de verlangens van militairen boeren tegemoet komt, zit een nieuwe inflatiegolfer dik in. Kroaten en Serviërs sluiten bestand over Oost-Slavonië 'Ook Rwandese vrouwen schuldig aan genocide' NAIROBIAP Vrouwen zijn even schuldig aan de genocide in Rwanda vorig jaar als mannen, maar veel vrouwenontlopen vervolging omdat ze nog steeds als on schuldige getuigen worden ge zien. Dat heeft de mensenrech tenorganisatie African Rights vandaag gezegd. Volgens African Rights heb ben vrouwen en meisjes, onder wie regeringsfunctionarissen, huishoudsters, onderwijzeres sen, verpleegsters en nonnen ook mensen vermoord. „Ze blonken uit als aanvoer ders van de genocide en spoor den de moordenaars met hun gezang en gejoel aan tot actie. Ze kwamen kerken, scholen, voetbalstadions en ziekenhui zen binnen om de gewonden af te maken en hakten vrouwen, kinderen en zelfs mannen dood", aldus een rapport van de in Londen gevestigde mensen rechtenorganisatie. Cyanide-lek in rivier gedicht GEORGETOWN DPA-Rtr Ingenieurs zijn erin geslaagd het weglekken van giftig afval water van een goudmijn in de Guyanese rivier Essequibo te stoppen. Ze hebben een nieuwe dam aangelegd rond het opslag bekken voor het afvalwater, dat een hoge concentratie cyanide bevat. Sinds het begin van de lekka ge, afgelopen zondag, is naar schatting 12,5 miljoen kubieke meter cyanide-oplossing in de belangrijkste rivier van Guyana terechtgekomen. Behalve dui zenden vissen zijn ook zoogdie ren, zoals everzwijnen, om het leven gekomen. Het leger voor ziet de mensen van schoon drinkwater. goma-den haag Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) stelt 10 miljoen gulden beschikbaar voor de opvang van Rwandese en Burundese vluchtelingen in kampen in Zaïre, Bu rundi en Tanzania. De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr kan het geld ook besteden voor de opvang van de vluchtelingen die deze week door Zaïre naar Rwanda en Burundi zijn terug gestuurd. Pronk besloot tot de gift omdat de Unhcr door de recente ontwikkelingen behoefte kreeg aan extra geld. Als gevolg van de deportaties van vluchtelingen op deze foto wachten enkelen van hen in een truck in Goma uit Zaïre naar Rwanda en Burundi moet de vluchtelingenorganisatie extra werk verrichten. foto »ap» ricardc mazalan De 65.000 moslims in de 'veilige zone' Gorazde zullen het voortaan zonder de bescherming van VN-blauwhel- men moeten stellen. Het laatste contingent van 171 Brit se blauwhelmen begon zich gistermorgen terug te trek ken. Eerder deze week verliet een groep van 58 Oekraïnse blauwhelmen Gorazde al. Volgens de VN betekent de te rugtrekking van vrijwel alle blauwhelmen niet dat de Vei lige zone' voortaan niet meer op bescherming kan reke- BOEDAPEST-ZAGREB «GPD-AFP-Rtr De blauwhelmen worden juist teruggetrokken om zonodig NAVO-luchtaanvallen te kun nen uitvoeren zonder het risico te lopen dat de belegerende Bosnische Serviërs opnieuw tot grootschalige gijzelingen over gaan, zo legde VN-woordvoer- der luitenant-kolonel Chris Ver non gisteren uit. Na het vertrek van de laatste blauwhelmen blijven slechts twaalf ongewapende VN-waar nemers in de moslim-enclave achter. Die kunnen zonodig NAVO-luchtsteun inroepen als de situatie daarom vraagt. Vol gens woorvoerder Vernon zal de NAVO in dat geval 'hard en grootschalig' optreden. Het vertrek van de eerste Brit se blauwhelmen uit Gorazde lokte donderdagavond een ern stig incident uit. Een dertigtal Bosnische soldaten viel het kamp van de Britten aan. Die sloegen de aanval af en schoten twee aanvallers dood. Gorazde is, na de val van Ze- pa en Srebrenica, de laatste moslim-enclave in het oosten van Bosnië. De Bosnische Ser viërs maken er geen geheim van dat ze Gorazde aan hun grond gebied willen toevoegen. Hoe wel de VN en de internationale gemeenschap tot nu toe belo ven Gorazde te beschermen te gen eventuele aanvallen van de Bosnische Serviërs, lijkt de be reidheid om Gorazde op te ge ven 'te groeien. Militaire des kundigen achten de enclave op termijn niet levensvatbaar. Het Kroatische leger en de opstandige Krajina-Serviërs hebben gisteren een formeel bestand gesloten voor Oost-Sla vonië, het laatste gebied van Kroatië dat nog in Servische handen is. Het akkoord treedt vandaag om twaalf uur in wer king. Volgens het akkoord kunnen VN-waarnemers aan de frontlijn terugkeren. Deze hadden het gebied in mei verlaten, tijdens de Kroatische aanval op West- Slavonië. De spanning rond Oost-Slavonië was weer opgelo pen nadat Kroatië drie weken geleden de rest van de Krajina veroverde. Schermutselingen deden zich voor aan de west grens van Oost-Slavonië. Ge vreesd werd dat ook het aan grenzende'Servië bij een even tueel conflict om Oost-Slavonië zou kunnen worden betrokken. Volgens Milan Milanovic, de 'minister van defensie' van de Serviërs in Kroatië, betekent het staakt-het-vuren van gisteren een 'eerste voorwaarde' voor mogelijke onderhandelingen met de Kroaten. Volgens hem wordt komende week maandag of dinsdag de speciale VN-ge- zant Akashi in Erdut vlakbij Vukovar verwacht. Dat kan 'het begin van een proces van on derhandelingen over de toe komst van Oost-Slavonië bete kenen'. Het kabinet is er volgens pre mier Kok nog lang niet aan toe Nederlandse blauwhelmen naar de bedreigde moslim-enclave Gorazde te sturen. Eerst moeten de VN en NAVO duidelijk ma ken wat zij met het gebied wil len. In elk geval is duidelijk dat Gorazde, evenals vorige maand Srebrenica, desgewenst op elk moment door de Serviërs over rompeld kan worden, aldus Kok na afloop van de ministerraad. Donderdag had de minister president zijn collega's Voor hoeve (defensie) en Van Mierlo (buitenlandse zaken) nog voor zichtig gepolst over het idee Ne derlandse militairen naar Gora zde te sturen. In het overleg met Voorhoeve bleek echter dat de ze er niets voor voelt opnieuw Nederlandse soldaten in een onhoudbare positie te manoeu vreren. Ook de WD- en CDA-fractie in de Tweede Kamer zijn mor dicus tegen een nieuw riskant avontuur in Bosnië. Zonder vrij wel algemene steun in kabinet en Tweede Kamer, zo heeft Kok geconcludeerd, is een Neder lands aanbod aan de VN om troepen voor Gorazde te leveren een onhaalbare kaart. De VN heeft bovendien nog geen ver- Wim Kok zoek tot troepenleverantie inge diend. Volgende week vrijdag zal het kabinet zich buigen over de vraag hoe het verder moet met de vredesmissie in voormalig Joegoslavië. Maandagavond krijgt de Tweede Kamer een brief waarin de val van Srebre nica wordt geëvalueerd. Brandweermannen in silhouet, afgetekend tegen een muur van vlammen in Westhampton. foto ap» bill davis

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5