Meer mogelijkheden om BVD-dossiers in te zien De politie zei dat ik mocht liegen en dat deed ik' idonesië-weigeraars ringen aan op erkenning Binnenland Slachthuis op snelweg Handelaar opgezette beesten een 'dierenvriend' mama PRESENTATIE VOLGENS VAN TIL van tilViiuüiMiii rERDAG 26 AUGUSTUS 1995 elefonistes onvriendelijk burg» I let is slecht gesteld met de manier waarop Nederland- bedrijven hun klanten telefonisch te woord staan. Uit onder- lek van het telemarketing-bedrijf Teleperformance blijkt dat lefonistes van Nederlandse ondernemingen bellende cliënten ;t traagst en het onvriendelijkst behandelen. In het onderzoek erd gelet op zaken als de wachttijd, de vriendelijkheid waar- ee de klant te woord wordt gestaan en de afsluiting van het ge- irek. Teleperformance belde met bedrijven in verschillende ctoren in Nederland, België, Italië, Duitsland, Groot-Brittan- Frankrijk, Oostenrijk en Zweden. De Zweden haalden de logste score: 14,5. Nederland was met 11,6 hekkesluiter. luit van een miljoen gevonden id gastel In een verhuurd gedeelte van een loods van een insporlbedrijf in het Westbrabantse dorp Oud Gastel heeft de ilitie voor een miljoen gulden aan gestolen spijkerkleding aan troffen. De spullen zijn in beslag genomen. Het spijkergoed is rig jaar gestolen bij Levi's in het Belgische Tremolo. Bij de in- in Oud Gastel zijn geen aanhoudingen verricht. De politie in idenbosch kreeg deze week een anonieme tip over de partij iding. aillissement Turbo Harry vernietigd nhem Het Arnhemse gerechtshof heeft het persoonlijke fail- sement van prof. H. Janssen ('Turbo Harry') gisteren vernie- d. Volgens zijn advocaat E. Kolkman heeft zijn cliënt nu geen hulden meer en is een 'voor iedereen bevredigende regeling' troffen. Het faillissement van Janssen, begin deze maand uit sproken door de Almelose rechtbank, was een rechtstreeks ge- lg van het bankroet van de Holland Hellas Groep, waarvan hij esident-commissaris was. Janssen dankt zijn bijnaam aan zijn te aantal BV's, commissariaten en zijn adviseurswerk. inkeliers blazen Frans feest af inhem» Het Arnhemse winkelcentrum Presikhaaf heeft beslo- h zijn jaarfeest, dat volgende week staat gepland, niet in de ranse sfeer te vieren. Hiermee protesteren de middenstanders gen het besluit van 'Parijs' om vanaf september weer atoom- joeven te nemen op het atol Mururoa. Er lagen plannen om jn compleet Mont-Martreplein in te richten, naar het voor meld van het artistieke pleintje in Parijs, compleet met kunste- lars en artiesten. Eveneens zou een Eiffeltoren in de Arnhemse adswijk worden gebouwd. In plaats daarvan staan vanaf pensdag een koffietafel, vendelzwaaien en een demonstratie jidhollandse ambachten op het programma. oorbijganger vindt handgranaat tterdam» Het Explosieven Opruimings Commando van de >ninklijke Landmacht (EOCKL) heeft gistermiddag rond vier r aan de Heemraadsingel in Rotterdam een handgranaat tot tploffing gebracht. Het projectiel - van Joegoslavische makelij /as langs de waterkant gevonden door een toevallige passant, ize legde de handgranaat in de aanhanger van zijn auto en iarschuwde de politie. MW's niet milieuvriendelijk jt haag De Nationale Postcode Loterij (PCL) mag geen recla- p meer maken met 'milieuvriendelijke' BMW's. Dit heeft de (clame Code Commissie (RCC) besloten naar aanleiding van |n klacht van een inwoner van Bunschoten. Volgens de RCC is ('geen enkele rechtvaardiging' voor de betreffende uiting van Postcodeloterij. De PCL heeft beroep aangetekend tegen de slissing van de codecommissie. En tot uitspraak is gedaan in beroepszaak, is de loterij niet van plan op te houden met het nprijzen van BMW's als milieuvriendelijk. „Iedereen begrijpt t wij dat niet zo bedoelen. Het gaat erom dat een BMW voor gentig procent recyclèbaar is. Dat willen wij onder de aan- cht brengen van het Nederlandse publiek", aldus de woord erster. cht voetbalfans aangehouden megen Na afloop van de wedstrijd NEC-Ajax is het gister- ond lange tijd onrustig geweest in'Nijmegen. Supporters van ide clubs gingen op een aantal plaatsen met elkaar op de ist. De politie had 120 man extra opgeroepen om de orde te rstellen. Er werd een charge gehouden, waarbij acht voetbal- is werden gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Bij onlusten werd in een café bij het stadion het inventaris ver- ;ld. idam kees bals istplichtigen die tijdens de Dnesische onafhankelijk- Isoorlog weigerden aan Ne- andse zijde mee te vechten, n erkenning dat ze destijds uiste beslissing hebben ge ien. Een in Zaandam opge- comité van Indonesië-wei- lars stelt de politiek verant- irdelijk voor de vervolging hun weigering en de gevol- die dat voor hen heeft ge- i de periode 1946-'49 wei- Ie een groot aantal Neder- lse dienstplichtigen om in anesië te vechten tegen de ïblikeinse troepen. Onge- vierduizend weigeraars den veroordeeld tot gevan- isstraffen die konden oplo- tot vijf jaar. fgezien van deze veroorde- zit het het comité dwars dat Kok: Ambtenaren hebben een zee van vrije tijd den haag gpd Ambtenaren moeten niet kla gen. Hun koopkracht mag vol gend jaar dan dalen, maar daar staat een zee van vrije tijd tegenover. „Als je een vrije- tijdstabel zou maken, zitten ambtenaren meer in de plus", wuift de premier de kritiek van tafel. Precies een week eerder klopte Kok zichzelf en zijn ka binet op de borst in 1996 voor iedereen behoud van de koop kracht te zullen realiseren. Die toezegging hield niet lang stand. Afgelopen donderdag werd door berekeningen van het Centraal Plan Bureau dui delijk dat bijvoorbeeld Koks ei gen medewerkers, de ambte naren, een half procent inleve ren. Daarover merkte de premier gisteren na afloop van de mi nisterraad op: „Bij de CAO-on- derhandelingen met de ambte naren is het accent wat meer komen te liggen op extra vrije dagen en dus wat minder op het loon". Rechter bindt dienst aan strengere regels De mogelijkheden voor inzage in dossiers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zijn verruimd. Tot op heden werden stukken jonger dan dertig jaar nimmer ter inzage gegeven, maar die termijn is veel te absoluut. Ook mag de BVD voortaan niet zonder meer kopieën van stukken weigeren. Dit blijkt uit een uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. den haag arthur maandag De Afdeling kwam gisteren met een beslissing in een door jour nalist Willem Oltmans aange spannen procedure. Oltmans had bij het ministerie van bin nenlandse zaken inzage ge vraagd in zijn eigen BVD-dos- sier. Daarop kreeg hij geen en kele informatie over stukken die jonger waren dan dertig jaar, terwijl hij van oudere stukken slechts een deel ter inzage kreeg. Een kopie van die stuk ken werd geweigerd. De rechters in Den Haag stel den gisteren, net als in juni vo rig jaar, dat het verstrekken van deze persoonsgegevens onder de Wet openbaarheid van be stuur (WOB) valt. Er is wel een aparte regeling in de Wet op de inlichtingen- en veiligheids diensten, maar die is in strijd met het Europese mensen rechtenverdrag en wordt der halve terzijde geschoven. De Afdeling stelde gisteren dat de minister onvoldoende heeft aangegeven waarom de veiligheid van de staat zich ver zet tegen vrijgave van de over Oltmans verzamelde gegevens. Uitgangspunt is immers dat ie mand wiens gangen zijn nage gaan na afloop daarvan op de hoogte wordt gebracht, 'indien de doeleinden waartoe het on derzoek is ingesteld dat toela ten'. De rechters betrekken daarbij ook dat het hier gaat om stuk ken die in de jaren vijftig en zes tig in politieke zin controver sieel en actueel waren en nu derhalve niet meer. Ook dat had bij de overwegingen moeten worden betrokken. De tot nu toe geldende grens van dertig jaar kan de minister volgens de Afdeling 'niet zonder meer han teren'. Zo'n algemene grens verdraagt zich niet met het uit gangspunt dat er per geval een deugdelijke motivering moet zijn. Na de uitspraak in juni vorig jaar kregen verschillende men sen inzage in hun BVD-dossier, waarbij ze tot hun boosheid vaststelden dal een kopie werd geweigerd. De Afdeling be stuursrechtspraak heeft hier nu een stokje voor gestoken. Inge volge de WOB is de voorkeur van de aanvrager mede bepa lend voor de manier waarop de informatie vvordt verstrekt. Dit houdt in dat wordt uitge gaan van de voorkeur van dege ne die een verzoek indient, ten zij dit het werk bij de overheid te zeer verstoort. De rechters zeggen dat in dit geval 'gesteld noch gebleken is' dat de vlotte voortgang van het BVD-werk door het maken van een kopiet je wordt verstoord. de weigeraars hun straf moes ten uitzitten tussen onder ande ren oorlogsmisdadigers uit de Tweede Wereldoorlog. Deze oorlogsmisdadigers konden profiteren van een aantal am nestie-regelingen, waarvan de weigeraars werden uitgesloten. Zij hadden bovendien te maken met nadelige maatschappelijke gevolgen, zoals uitsluiting van overheidsbanen. Het comité schrijft in een ver klaring dat 'de geschiedenis af doende heeft bewezen dat de toenmalige politieke partijen een volkomen foute beslissing hebben genomen door de pas uitgeroepen Republiek Indone sia gewapenderhand te bestrij den'. Een eerder comité 'Eerherstel Indonesië-weige- raars' ving met een vergelijk baar initiatief vijf jaar geleden bot bij de politiek. someren Bij een ongeval op de autoweg van Eindhoven naar Venlo hebben gisteren honderd varkens het leven ge laten. Ongeveer 125 beesten overleefden de klap. De chauffeur van de veewagen is licht gewond ter observatie opgenomen in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagen via een oprit de snelweg wilde oprijden en door nog onbekende oorzaak kantelde. Een tweede vracht auto reed op de ravage in. Door het ongeluk raakten beide rijstroken versperd. Dat had urenlang lange files tot gevolg, met een maximale lengte van veertien kilometer. Een vee arts heeft ter plekke een groot aantal gewonde dieren moe ten afmaken. De overige varkens konden de reis in een an dere veewagen voortzetten. Het reisdoel bleef hetzelfde: het slachthuis. foto anp Raad van State: Te veel haast met prestatiebeurs DEN HAAG ANP De Raad van State blijft van me ning dat het kabinet overhaast te werk gaat bij de invoering van de zogenoemde prestatie beurs. Desondanks heeft het ka binet gisteren besloten het wetsvoorstel opnieuw naar de Tweede Kamer te sturen. Het voorstel wijkt nauwelijks af van het plan tot invoering van de prestatiebeurs dat eerder dit jaar naar de Tweede Kamer ging. Studenten krijgen eerst een lening, die pas bij voldoen de prestaties wordt omgezet in een beurs. Het recht op studiefi nanciering wordt beperkt-tot de cursusduur, doorgaans vier jaar. Wel is de ingangsdatum gewij zigd: 1 september 1996 in plaats van 1 september 1995. De Raad van State meent dat de tijd te kort is om de studie programma's zo in te richten dat studenten oqk gegaran deerd binnen vier jaar kunnen afstuderen. Bovendien wijst het adviescollege erop dat minister Ritzen binnenkort een discussie start over de toekomst van de studiefinanciering. waardoor een wijziging nu alleen maar voor onrust zorgt. Het kabinet wijst er echter óp dat met universiteiten, hoge scholen en studentenorganisa ties afspraken zijn gemaakt over betere studieprogramma's. De Tweede Kamer heeft die verbe tering ook als voorwaarde ge steld aan de geleidelijke verho ging van het collegegeld met vijfhonderd gulden. Verder is volgens het kabinet nodig dat de studiefinanciering budgettair op orde is, voordat kan worden gesproken over een nieuw stel sel. De Raad van State liet zich begin dit jaar ook al kritisch uit over het eerste wetsvoorstel. Toen gold ook het argument dat voor de voorbereidingen van de invoering veel te weinig tijd be schikbaar was. Dat was ook een van de redenen dat een nipte meerderheid van de Senaat te genstemde. Troonrede moet boeiender DEN HAAG GPD De Troonrede moet dit jaar minder een lappendeken wor den van stukjes losse tekst die de verschillende ministeries hebben aangeleverd, maar één thematisch verhaal. Met dat doel voor ogen heeft de minis terraad over de rede gezamen lijk gebrainstormd. Het verslag van het vrijden- ken in de ministerraad wordt nu naar de ambtelijke staven ge stuurd, die moeten trachten per thema (bijvoorbeeld buiten lands beleid, veiligheid en ont wikkeling) een kernachtige tekst op te stellen. Premier Kok legt de laatste hand aan de Troonro de. Of Beatrix dankzij deze paarse procedure een aardiger verhaal mag voorlezen, moet nog blijken. 'Ik doe niets dat wreed is' londen «hans geleunse correspondent „Ik heb geen bloed gezien en het stonk er evenmin", zegt verslaggeefster Menna Davies van de County Times. Davies interviewde donderdag de Ne derlander, die zich voor de En gelse rechter moet verant woorden voor smokkel in zeld zame dieren en belastingont duiking. Davies ontmoette de Neder landse handelaar in opgezette dieren in zijn huis in het ge hucht Aberhafesp bij het plaats je Newtown in Wales. Hij leidde haar rond om aan te tonen dat alle verhalen over 'bloedbaden' en 'stinkende vrieskisten' leu gens zijn. De man klaagt In het gisteren door de County Times gepubli ceerde interview dat hij in de publiciteit is afgeschilderd als een slecht en wreed mens, als iemand die dierenhuiden stroopte, tenvijl de beesten nog leefden. „Ik ben juist een die renliefhebber, ik houd van beesten, ik doe niets dat wreed Hij zegt dat de dierenbescher mingsorganisaties uit sensatie zucht achter hem aan zitten. „Ik ben een verzamelaar. Andere mensen verzamelen postzegels, ik huiden, skeletten en opgezet te dieren. Maar het feit dat je een tijgerhuid thuis hebt, wil nog niet zeggen dat je het beest zelf hebt geschoten en in het land hebt gesmokkeld", zegt hij. De man geeft toe dat hij in opgezette dieren handelt. Maar volgens hem maakt het Wereld Natuurfonds veel lawaai over niks. „Ze willen doen geloven dat alle handel in bedreigde diersoorten illegaal is", aldus de handelaar. Volgens hem wor den echter vergunningen ver strekt en is zijn handel volstrekt legaal. Hij zegt ook dat het absolute nonsens is dat bij de politie-in- val voor vijf miljoen gulden aan opgezette of nog te bewerken zeldzame dieren is ontdekt. Het bleef gisteren onmogelijk direct in kontakt te komen met de handelaar. Bij zijn bedrijfje Eyedentity werkte alleen de te- lefoonbeantwoorder en op in gesproken boodschappen kwam gisteravond geen reactie. deSede nde van Venlo ontkent moorden op vier Turken >9.4roermond-venlo gpd alle toonaarden ontkent de Nederlands/ rkse Bende van Venlo twee jaar geleden een jarige Turk en drie illegale landgenoten te bben vermoord. Ondanks het feit dat een ital bendeleden eerder toegaf bij de vier lelbloedige liquidaties betrokken te zijn ge est, trokken de in totaal twaalf verdachten leren voor de rechtbank in Roermond alle (entenissen in. ichreeuwend en af en toe krokodilletranen ilend, beweerden ze dat de ontboezemingen n onder grote druk in de mond zijn gelegd, olitie, officier van justitie ën rechter-commis- is zijn de moordenaars", riep een van de acht rkse verdachten geëmotioneerd, laar justitie twijfelt er niet aan dat de Bende Venlo de moorden op haar geweten heeft. Vooral een 23-jarig bendelid, de tragische clown van het proces, beschreef tijdens de .langdurige verhoren aan rechercheurs tot in de finesses hoe de vier Turken aan hun einde zijn gekomen. Daarbij dichtte hij behalve de 22-jarige bendelei der en zijn 19-jarige rechterhand ook zichzelf een hoofdrol toe. De bijrollen verdeelde hij onder een aantal Turkse bendeleden. „Pure onzin, van a tot z gelogen", zei de 23-ja- rige verdachte, die als getuige inmiddels al tien aanklachten wegens meineed aan zijn broek heeft, gisteren niet zonder trots. „De politie ver telde me dat ik als verdachte mocht liegen en dat heb ik dus volop gedaan." Volgens het bendelid was het bovendien een kwestie van 'eigen schuld, dikke bult'. „Als ik de waarheid vertelde, was ik een leugenaar. Als ik over moorden begon, was ik een goeie jongen. Daarom zei ik maar wat de politie graag hoorde. En wie een verhaal wil, kan het bij mij krijgen." Maar justitie houdt deze verdachte aan zijn eerdere bekentenissen. In geuren en kleuren deed hij toen verslag over de moorden op de Turken. Eén Turk werd het slachtoffer van een afrekening in het drugmilieu. Een illegale Turk moest sterven, omdat een van de bendeleden nu eenmaal niet met zich liet spotten en er prijs op stelde dat gedane beloften werden nagekomen. „Hij kreeg voor een moord niet het geld waar hij rechtop had." Waarom de tweede en derde onbekende Turk werden vermoord, kon de 23-jarige verdachte de rechercheurs niet duidelijk maken. Of ze nu dood moesten, omdat ze getuige waren geweest van de liquidatie van de eerste illegale Turk, of omdat zij willekeurig als slachtoffer waren uitge kozen, bleef tijdens de verhoren in het midden. Wel zijn volgens de verdeachte zeker twee van de drie lijken in de bossen rond het Noordlim- biugse Arcen begraven. Daar werden inderdaad ook de stoffelijke resten van een onbekende man gevonden, maar het staat nog altijd niet voor honderd procent vast dat het om een slachtoffer van de Bende van Venlo gaat. Justitie is daar trouwens wel van overtuigd, omdat in de buurt van het provisorische graf een trui lag die tot de garderobe van een van de bendeleden behoorde. De advocaten van de verdachten verbaasden zich er gisteren opnieuw over dat justitie de ver halen van de 23-jarige, die volgens psychiaters 'volstrekt debiel is', zo serieus neemt. „Hij roept maar wat. Soms heeft hij op één dag vier ver schillende verklaringen afgelegd en ze ook alle maal weer ingetrokken. Je kunt hem met de bes te wil van de wereld toch geen betrouwbare ge tuige noemen. Zijn verhalen vallen in de catego rie hersenspinsels en gebakken lucht", aldus mr. D. Moszkowicz, raadsman van twee Turkse broers die als gevolg van de ontboezemingen van de 23-jarige werden opgepakt. Zitmeubelen van deSede bevinden zich internationaal gezien in het topsegment Bi| van Til worden deze bi|zondere ontwerpen voor u tastbaar gemaakt en met allure gepresenteerd DeSede werkt met wereldberoemde ontwerpers en waakt zorgvuldig over zijn Zwitserse kwaliteit Alleen de mooiste stoffen en het sterkste leer zijn goed genoeg Vakmensen brengen de bekleding nog handmatig op Een deSede onderscheidt zich daarom tot in de kleinste details. TIJDELIJK DIVERSE DESEDE MODELLEN SPECIAAL GEPRIJSD! 12000m' DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3