'Dit leidt tot een echte escalatie, tot oorlog' worden Euro Game lijkt nieuwe Golden Ten-affaire te Feiten &Meningen Jordanië laat band met Irak steeds meer vieren mHH£§ ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 NIEUWSANALYSE Koning Hussein. FOTO» AP Voor zover er nog onduidelijkheid bestond over de houding van Jordanië ten aanzien van Irak, heeft koning Hussein daar deze week definitief een eind aan gemaakt. In een televisietoespraak, afgelopen woens dag, lanceerde de Jordaanse vorst een aan: val op het regime van Saddam Hussein - zonder de Iraakse dictator met name te noemen - en prees overloper Hussein Ka- melal-Majid. ,,Mijn gesprekken met broeder Hussein Kamel hebben geholpen bij het verdrijven van de wolk die ons zicht geruime tijd heeft verduisterd", zo vertelde hij. De koning sprak verder over de behoefte van het Iraakse volk aan vrijheid, democratie en mensenrechten en maakte duidelijk dat de economische sancties van de Verenigde Naties pas zullen worden opgeheven als het regime in Bagdad voldoet aan alle verlan gens van de Veiligheidsraad. Tot dan toe had Jordanië zich alleen maar in negatieve zin over de sancties uitgelaten. De koning verwees naar de honderden Koeweiti's die sinds de Golfoorlog worden vermist. Maar het opmerkelijkst was toch de onverhulde steun die hij uitsprak voor Kamel Hussein al-Majid, de naar Jordanië overgelopen rechterhand van Saddam. Hij bleek zelfs geloof te hechten aan Kamels verklaring dat Saddam een nieuwe invasie van Koeweit en Saoedi-Arabië had voorbe reid, een onthulling die de Jordaanse pers de afgelopen week nog belachelijk had ge maakt. De Iraakse invasie van 1990 in Kuwait kwam voor de Jordaanse vorst als een on aangename verrassing. Aan de vooravond van de Golfoorlog weigerde hij niettemin de Arabisch-Westerse coalitie te steunen, niet omdat hij zo geestdriftig was over de aard van Saddams dicatuur maar om pragmati sche redenen. Hij voelde er niets voor zijn land aan te bieden als slagveld. En boven dien maakte de pro-Iraakse gezindheid van de Jordaanse Palestijnen (55 procent van de bevolking) het hem moeilijk zich tegen Sad dam te keren. Irak is nu geen militaire factor van belang meer. Sinds het einde van de Golfoorlog en de omwenteling in Oost-Europa zijn Israël en de Verenigde Staten in het Midden-Oos ten sterker dan ooit. Het was niet de toespraak van deze week, maar de ondertekening van het vredesver drag met Israël, vorig jaar oktober, die dui delijk maakte waar koning Hussein op dit moment staat. Het verdrag werd mogelijk nadat ook het realistische deel van de Pa lestijnen had besloten samen met Israël een weg naar vrede te zoeken. Vanaf dat mo ment wist Hussein dat hij binnenslands op een meerderheid voor zijn nieuwe politiek kon rekenen, wat niet wegneemt dat hij nog altijd het hoofd moet bieden aan een fana tiek afwijzingsfront van radicale moslims en pan-Arabisten. Hoewel het vredesverdrag met Israël Jor danië kwijtschelding van zijn Amerikaanse schulden en betere betrekkingen met het Westen opleverde, bleven de relaties met Saoedi-Arabië, Koeweit en de andere Arabi sche partners van de Golf-coalitie uiterst koel. Maar nu koning Hussein de Iraakse overlopers in zijn armen heeft gesloten en openlijk kritiek spuit op het regime van Saddam gaat ook dat veranderen. Opgejut door de Amerikanen onder minister Robert Pelletreau heeft net een rondreis door de Arabische wereld afgeslo ten hebben de Koeweiti's aangeboden Jordanië olie te leveren als het niet langer van Irak zou kopen. Sinds Saoedi-Arabië in 1990 de leveran ties stopzette met het doel Amman in de Golfcoalitie te dwingen is Jordanië voor zijn olie volledig afhankelijk van Irak. Iedere dag brengen tankauto's 75.000 vaten het land binnen. In ruil daarvoor krijgt Irak voedsel en andere produkten, waaraan het door de. VN-boycot dringend behoefte heeft. Een belangrijk deel van de Jordaanse economie drijft op de handel met Irak en alleen al daarom maakt koning Hussein geen haast met het verbreken van de eco nomische banden, wat hij in zijn toespraak nog eens bevestigde. In het Golfgebied is de verklaring van de Jordaanse koning met instemming ontvan gen. Vooral diens 'bevestiging' dat Saddam opnieuw wilde toeslaan, krijgt in de media uitgebreid aandacht. In Irak beschuldigt de legerkrant Al-Kadissiya de Amerikaanse on derminister Pelletreau van het uitoefenen van druk op Amman 'om Iraaks economie te wurgen en zijn geduldige volk de honger dood te laten sterven'. Maar het opmerkelijkst was dat de Iraak se staatstelevisie de toespraak van koning Hussein integraal uitzond, zij het voorafge gaan door de mededeling van een nieuws lezer dat de kijkers volwassen genoeg wer den geacht om de toespraak op de juiste waarde te schatten. Het was de jongste in de reeks onlogische en onvoorspelbare ge beurtenissen die h^t regime van Saddam Hussein zo typeren. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Per avond mag iemand niet meer winnen dan 10.000 gul den. Maar dat is hier nog nooit gebeurd." Een blik in de wat gezapige zaal leert dat op drie van de vijf ta fels wordt gespeeld. De spelers, enkele dames met grijze krul len, wat heren van middelbare leeftijd, zijn allen lid van de ver eniging. Alleen dan mogen zij meedoen. Iedereen kan lid wor den, mits een geldige legitima tie kan worden getoond. Verder is een ieder welkom in het casi no, desnoods alleen voor een bakkie koffie. „Hier worden geen miljoenen verdiend", zegt René. „We zijn nu anderhalf jaar bezig maar het loopt niet goed. Ik vraag me zelfs af hoe lang en of we er mee door kunnen gaan." Aanvankelijk was Delft één van de dertien gelegenheden met het nieuwe spel. In vier plaatsen werd door justitie ingegrepen. In Alkmaar, Zwolle, Weert en -Udenhout werden de tafels in beslag genomen maar werd gek genoeg geen aanklacht inge diend. De overgebleven negen zaken balanceren tussen slui ting of niet. „Spande Justitie maar eens een zaak tegen mij aan", zegt Van de Sande. „Dan zou ik tenmin ste voor een rechter kunnen aantonen dat het een behendig heidsspel is. Desnoods richt ik ter plekke een casino in." DEN HAAG RON DE GROOT ANP Bevolking Kosovo bang voor komst van Serviërs uit Kroatië In de Nederlandse gokwereld is een nieuw spel de inzet van een conflict tussen de Raad voor de Casinospelen, de uitvinder van het spel en exploitanten van ca sino's waar het wordt gespeeld. Het gaat om Euro Game, of Eu ro Observatie Game dat op dit moment op negen plaatsen kan worden beoefend. Volgens de raad is het niets anders dan een illegaal kansspel. De uitvinder en de exploitanten noemen het een behendigheidsspel dat niet onder de Wet op de kansspelen zou vallen. De raad, die naleving van deze wet in de gaten houdt, trok on langs aan de bel. Op 25 tot 30 plaatsen in Nederland zouden illegale gokholen het anti-ver- slavingsbeleid op losse schroe ven zetten door met een nieuw spel fervente gokkers te trekken. De illegale casino's adverteren open en bloot en zorgen daar mee dat probleemgokkers ver vallen in hun oude gewoonte. Bij justitie is al enkele keren ge vraagd of er iets aan deze wild groei in de kansspelwereld klan worden gedaan. Kwade genius achter (een deel van) de hausse aan illegale casino's lijkt A. van de Sande, directeur van Casino Service Breda. De gewezen technisch-chemicus ontwikkel de het gewraakte Euro Game, kreeg er patent op en levert en verhuurt sindsdien de speelta fels. De tafels en het spel blijven van hem: hij strijkt maandelijks de huur voor zijn tafels en vin ding op. Voor de Raad voor de Casino spelen is Euro Game niks nieuws onder de zon en slechts een afgeleide van het inmiddels Kosovo geldt sinds jaren als het kruitvat van de Balkan. De spanningen tussen de onderdrukte Al banese meerderheid en de Serviërs loopt verder op nu Servië vluchtelingen uit de 'Servische Re publiek Krajina' in deze provincie wil huisvesten. De etnisch-Albanees Bedri vluchte vier jaar gele den naar Nederland omdat hij niet aan Servische zijde in de Joegoslavische burgeroorlog wilde vechten. „Wij zijn een heel apart volk, dat niets te maken heeft met de Slavische volken." gezet. Wij hebben tegen de slui ting van de instellingen gepro testeerd. Servië trad hard op te gen de demonstraties, er is zelfs geschoten. De organisatoren zijn opgepakt en veroordeeld tot gevangenisstraffen van tien tot vijftien jaar." Kosovo was altijd het armste ge bied van Joegoslavië, maar sinds het zijn zelfbeschikking verloor, heeft het er alle schijn van dat Servië in het gebied de klok eeuwen wil terugzetten. De werkeloosheid is fors toegeno men. De Albanezen leven voor een belangrijk deel van het geld van familieleden in het buiten land. Maar juist doordat veel mensen, en vooral jonge man nen, naar het buitenland zijn gegaan, is het gebied verder ontwricht. DIENSTPLICHT Die mannen zijn vooral vertrok ken om zich aan de dienstplicht te ontrekken. Bedri was één van de eerste die weg ging. In de zo mer van 1991 kreeg hij een op roep om zich in zijn kazerne te melden. Omdat hij de spannin gen in Joegoslavië rond Slovenië en Kroatië in sneltreinvaart zag toenemen, vluchtte hij naar Ne derland, waar hij politiek asiel kreeg. „Ik ben Albanees, ik wil niet voor de Serviërs moorden begaan of zelf dood gaan." Ondertussen zitten er zo'n 200.000 Kosovaren in de dia spora. Na zijn vertrek, gingen ook twee van Bedri's broers het land uit. Eén broer bleef achter om voor zijn moeder te zorgen. „Maar mijn moeder krijgt regel matig politie aan huis om dat ze wallen weten waar hij zit, omdat hij ook is opgeroepen voor het leger. Hij leeft op een ander adres, min of nTeer ondergedo ken en kan hooguit 's avonds over straat. Mensen worden constant op straat aangehou den en moeten zich identifice ren. Als de Servische politie ver moedt datje de dienstplicht ontduikt, word je gearresteerd." Bedri houdt zijn hart vast. Als de Europese Unie en de Vere nigde Staten blijven toekijken, dan zal het Servië lukken om grote groepen vluchtelingen in Kosovo te plaatsen en zal de sa menstelling van de bevolking fundamenteel veranderen. Als er een conflict uitbreekt dan zal Albanië er zich mee gaan be moeien. Dan zullen ook de Al banezen die in Macedonië wo nen er bij betrokken raken en zal de oorlog zich verder ver spreiden over de regio. „Wij hebben altijd gewild dat ook de Albanezen in het voor malig Joegoslavië zouden wor den erkend als volk. We waren immers na de Serviërs en de Kroaten in omvang het derde volk. Wij zijn een heel apart volk, dat niets te maken heeft met de Slavische volken. We hebben een eigen taal, een ei gen cultuur." Ter bescherming van de geïn terviewde is zijn achternaam weggelaten. VIANEN KEES BALS verboden Golden Ten, waarvan ook werd beweerd dat het een behendigheidsspel was. Na sle pende juridische procedures werd Golden Ten eind jaren tachtig officieel tot kansspel be titeld en derhalve verboden bui ten de officiële speelgelegenhe- den. Voor Euro Game dreigt eenzelfde lijdensweg. De raad kan er eigenlijk niet zo gek ver naast zitten. Ten tijde van de rechtszaken tegen Gol- den-Ten-exploitanten, was Van de Sande namelijk in de rechts zaal aandachtig toehoorder. De Golden-Tenaffaire inspireerde hem. „Ik zag het gat in de markt", zegt hij. „Ik wilde niet mijn hele leven in de chemie zitten." Bij Golden Ten werpt de bou- leur het balletje in de roulette draaischijf. Betoogd werd dat spelers in staat zouden zijn het goede cijfer te gokken door de loop van het balletje te volgen: een behendigheid dus. De rechtbank zag niets in die be hendigheid en hield het op puur gokwerk. De behendigheid bij het Euro Game bestaat uit het zien aan de elips die de kogel maakt, waar het balletje uiteindelijk te recht zal komen. Het balletje wordt door een bouleur op een ronde, iets aflopende stalen schijf met in het midden de cij- ferschijf (de ketel) geworpen en maakt door de vorm van het staal een eliptische beweging. Van de Sande zegt inmiddels ongeveer twee ton te hebben uitgegeven aan diverse onder zoeken waarmee hij zijn gelijk wil bewijzen. Zo boog onder an deren dr. L. Boer van TNO zich Golden Ten werd door de rechter bestempeld als gokspel, hetzelfde lot lijkt Euro Game beschoren. ARCHIEFFOTO over de vraag of Euro Game een behendigheidsspel is of niet. Hij liet een geoefende speler uit de casinowereld tweehonderd spelletjes spelen. Verder moes ten een tiental beginners enkele dagen aan de ketel. Boers conclusie: „Euro Game kan met behendigheid worden gespeeld, maar daar is talent en oefening voor nodig." Over het geheel genomen, aldus de on derzoeker, was de kansfactor nog altijd belangrijker dan de behendigheidsfactor. De erva ren casinobezoeker liet volgens Boer zien dat hij kon voorspel len waar het balletje terecht zou komen. Maar hij zat er ook wel eens naast. De beginnelingen vertoonden na enkele dagen spelen 'een beginnende behen digheid', aldus Boer. De onder zoeker pleit voor een systeem waarbij de aspirant speler, alvo rens aan het Euro Game te mo gen deelnemen, eerst laat zien dat hij behendig genoeg is. Op die manier is juridisch te verko pen dat het spel niet alleen een kansspel is. Een zonnige dinsdagavond in Delft. Aan de Oude Delft num mer 1 is niets gedaan om te ver doezelen welk een nering hier is gevestigd: Casino preikt er in hoofdletters op de gevel. Van buiten al zijn de speeltafels te zien. Slechts een glazen deur zonder portier scheidt de bui tenwereld van de Delftse Be hendigheids Vereniging. Ze telen hier de verkapte crimine len die zich over de ruggen van gokverslaafden verrijken? Bin nen trekt zaalchef René een la van een antiek bureau open. „Wilt u Indisch geld of Neder lands", grapt hij naar de wat oudere man die twee bruine fi ches overhandigt. René haalt een briefje van honderd uit de la. De man vertrekt lachend. „Ze willen het spel in het crimi nele trekken maar dat slaat echt nergens op", zegt René, voor heen croupier bij een van de of ficiële Holland Casino's. „Dit spel is bedoeld voor mensen die het bezoek aan een normaal ca sino niet kunnen betalen. Dit is toch niet te vergelijken met Zandvoort of Schevenirigen? Hier krijgen ze een lekker bak kie koffie, een gebakje en spelen ze met fiches van een gulden. Bedri houdt zijn hart vast. De verovering van de 'Servische Republiek Krajina' door Kroatië kan een domino-effect hebben. Servië wil 10.000 vluchtelingen uit de Krajina huisvesten in Ko sovo, de Servische provincie waar voornamelijk (etnisch) Al banezen wonen. „Servië zegt een humanitaire daad te stellen met die vluchtelingen, maar dat is helemaal niet zo", zegt Bedri, afkomstig uit Kosovo. „Het gaat Servië om de veran dering van de bevolkingssa menstelling van Kosovo. Boven dien is Kosovo de laatste tijd steeds armer geworden en niet in staat om al die vluchtelingen te accepteren. Dit kan tot een echte escalatie, of zelfs oorlog leiden, zeker als Servië Albane zen gewoon op straat gaat zet ten." Vier jaar is Bedri nu in Neder land. De 30-jarige Kosovaar woont tegenwoordig in Vianen. Het is moeilijk om contact te blijven houden met zijn familie leden, maar toch begrijpt hij uit hun verhalen en uit wat hij op vangt via internationale radio stations dat het in die tijd steeds slechter is gegaan. „Als ik mijn moeder bel dan zegt ze dat er veel is veranderd. Maar wat pre cies, dat durft ze niet te zeggen. De mensen zijn bang dat de te lefoon wordt afgeluisterd." Kosovo was tot 1989 een 'auto noom gebied' in Joegoslavië. Formeel maakte het deel uit van de deelrepubliek Servië, maar in de praktijk had het bijna de zelfde vergaande zelfstandig heid als de andere deelrepublie ken. Deze aparte status had het te danken aan het feit dat onge veer 90 procent van de bevol king Albanees is. Zes jaar geleden maakte Servië aan die zelfstandigheid een eind. De onafhankelijkheidsver klaring van Kosovo nadat Kroatië en Slovenië zich uit Joe goslavië hadden losgemaakt is nooit geeffectueerd. Dat kan ook niet zonder enorm bloed vergieten. Voor de meeste Ser viërs is Kosovo een onafschei delijk onderdeel van hun land. De huidige Servische president Slobodan Milosevic maakte ge bruik van de nationalistische gevoelens van de Serviërs ten aanzien van Kosovo om aan de macht te komen in zijn repu bliek. Hij klopte die emoties op met onder meer massa-demon straties. Bedri: „Het dieptepunt in de spanningen tussen Albanezen en Serviërs was 28 juni 1989. Toen kwamen meer dan een miljoen Serviërs bijeen op het Merelveld in Kosovo, om te her denken dat de Serviërs daar precies zeshonderd jaar geleden verslagen werden door de Tur ken. Milosevic riep daar op om met de wapens in de hand te gen de Albanezen te vechten." UNIVERSITEIT Nadat Kosovo (Kosovë volgens de Albanese schrijfwijze) zijn zelfstandigheid had verloren, werd het volledig geserviseerd. De Albanese straatnamen wer den vervangen door Servische. Het parlement en de regering werden ontbonden. Alle instel lingen met Albanees als voertaal werden gesloten, zoals scholen, radio- en W-stations en de uni versiteit in de hoofstad Pristinë (Pristina). Bedri studeerde op dat moment werktuigbouwkunde. „Leerlin gen, studenten, hoogleraren werden allemaal zo op straat Sarajevo Bedri: "Flet gaat Servië om de verandering van de bevolkingssamenstelling van Kosovo ROEMENIË FOTO OSCAR FLOS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2