Sport Ajax begint met klapper tegen Real 'Verliezen is waanzinnig drama' Het Motortiuis Van Gaal prijst spelconcept NEC: 0-6 m Breukink loopt uit na straf voor Ekimov TOERNOOI UVS-terrein 'Kikkerpolder' FËMALE ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 ÏT| ROB ONDERWATER, 0 Titelverdediger graag geziene gast in groep D AMSTERDAM/BERG EN DAL „We zijn weer eens onbereikbaar", sprak de telefonist in één diepe zucht. De naam van AFC Ajax was bij de loting nog niet op de tweede plaats van Groep D gevallen of De Meer werd platgebeld. Ze willen er allemaal weer bij zijn, bij Ajax - Real Madrid, de start van de nieuwe Champions League. Zonde van de - verspilde - moeite en de tele foonkwartjes. „Want die wedstrijd is in principe al lang en breed uitverkocht." het administratieve gevecht te gen de klok wint. Louis van Gaal was tevreden over de loting en over het speel schema: „We beginnen èn ein digen, net als vorig jaar, met een thuiswedstrijd. Als we ons op de laatste speeldag nog moe ten kwalificeren, kan dat een belangrijk voordeel zijn. Boven dien zijn alle tegenstanders goed bereikbaar, er zijn geen lange reistijden." Feyenoord Feyenoord heeft vandaag al een afvaardiging naar Letland ge stuurd om Dag Liepaja, de te genstander in de eerste ronde van het Europa Cup Il-toernooi volgende maand, te bekijken. Aanvankelijk had trainer Wim van Hanegem gisteren, na het bekend worden van de loting, het plan opgevat om zelf vol gende week een kijkje te gaan nemen bij de bekerwinnaar van Letland. Feyenoord is volgende week vrij vanwege de interland tegen Wit-Rusland op woens dag 6 september in de Kuip. Maar op het moment dat de Feyenoord-leiding z'n reisplan nen bekendmaakte, werd dui delijk dat Dag Liepaja alleen dit weekeinde nog in actie komt, omdat ook Letland op 6 sep tember een interland op het programma heeft staan. YPE MINKEMA/GPD-VERSLAGGEVER De koorts slaat weer toe. Maar dit keer zijn het niet alleen de fans die weer doldraaien van de komende duels tegen Real Ma drid, Ferencvaros en Grasshop pers Zürich. Ook in De Meer zelf komt er dit keer flink stoom uit de oren. Door de late kwalifi catieronde kon er pas gisteren worden geloot. De tijd is kort, te kort eigenlijk. Voorzitter Mi chael van Praag was er al bang voor; een thuiswedstrijd en dan nog tegen een club als Real Ma drid. Over minder dan veertien dagen. Ajax vreest grote organi satorische problemen en 'hoopt' alleen maar dat de club Blind geschorst AMSTERDAM ANP Danny Blind mist de eerste wedstrijd van Ajax in de Champions League tegen Real Madrid, op 13 septem ber. De 34-jarige aanvoerder kreeg in de finale van afgelo pen seizoen tegen AC Milan zijn tweede gele kaart. Blind is de enige die door een schorsing ontbreekt. PSV PSV speelt in de eerste ronde voor de UEFA Cup wel uit tegen MyPa 47, maar die club speelt niet thuis. MyPa 47 heeft een stadionnetje dat slechts 4000 toeschouwers kan bergen en dat geen licht heeft. De wed strijd wordt waarschijnlijk ver plaatst naar Lahti.Ook de aan vangstijd is al gewijzigd en zal wellicht nog eens wijzigen. PSV wenst op dinsdag 12 september om 18.00 uur te spelen, om rechtstreekse uitzending via de NOS mogelijk te maken. Offi cials van MyPa 47 hebben giste ren in Genève na de loting voor gesteld nog een uur eerder te voetballen; ook het beoogde stadion in Lahti heeft geen kunstlicht en in Finland is het in september al om zeven uur donker. RodaJC „Het is de grote onbekende," zo luidt de eerste reactie van Roda JC-trainer Huub Stevens over Olimpija Ljubljana, de tegen stander van de Kerkraadse club in de eerste ronde van de strijd om de Uefacup. „Met Botev Plovdiv was Ljubljana de meest onbekende club. Of dat een voordeel is? Ik weet het echt niet. Wij kennen de kracht van de Slovenen niet. Ik verwacht dat Olimpija Ljubljana een ploeg is, die met twee spitsen voetbalt en die leunt op een fik se bezetting van het midden veld," aldus Stevens. Na bestu dering van het competitiepro gramma van Ljubljana stuurt Roda een afgevaardigde van de technische stafnaar Slovenië om de komende tegenstander te bekijken. Eric Stock stuit Mare Overmars onreglementair. Deze actie zou de verdediger van NEC NUMEGEN GERT V Vorig seizoen moest John van den Brom er als vervanger van Jari Litmanen nog aan te pas om de wedstrijd tegen NEC voor Ajax open te breken. Met twee treffers zorgde hij er toen voor dat de Amsterdammers geen puntverlies leden in De Goffert. Gisteravond had Ajax geen breekijzer nodig. De ploeg van Louis van Gaal walste zon der noemenswaardige krachts inspanning over het arme NEC heen: 0-6. Cees van der Linden stapte jarenlang als centrale verdedi ger rustig door het voetballeven bij de Nijmegen Eendracht Combinatie. Anoniem, maar degelijk. Deze zomer kreeg zijn loopbaan een plotselinge wen ding. Trainer Kees van Kooten achtte het raadzaam om de ro buuste stopper van weleer om te scholen tot rechtsback. En dat was geen verstandige zet, zoals gisteravond tegen Ajax pijnlijk duidelijk werd. Tegen De Graafschap hield Van der Linden zich in de eerste wedstrijd van het seizoen nog wel staande, maar door Mare Overmars werd de verdediger aan alle kanten voorbijgeraasd. De rechterkant van de Nijmeeg se defensie was een chaos.- Maar niet alleen Van der Linden was verantwoordelijk voor het deba cle tegen Ajax. Door achterin één op één te spelen zorgde heel NEC er voor dat de Amster dammers een genoeglijk avond je in De Goffert beleefden. Trainer Louis van Gaal prees het gedurfde spelconcept van NEC. „Ze wilden het ons waar schijnlijk lastig maken doSr on ze opbouw zo vroeg mogelijk te storen. Maar NEC had de pech dat Ajax op dit moment heel aardig loopt te voetballen. En je kunt tegen ons een afstraffing krijgen als je achterin één op één gaat voetballen. Dat hebben we vanavond laten zien. We hebben een goede wedstrijd ge speeld en verschillende spelers Nieuw contract Van Veenendaal SASSENHEIM slijk MARC VANDERJAGT Frank van Veenendaal heeft een nieuw sponsorcontract gete kend. De beroepsrenner uit Sas- senheim, die momenteel deel neemt aan de Ronde van Ne derland, draagt de rest van het Seizoen de naam van fiet Eind- hovense hotel Tulip-Inn op zijn shirt. Van Veenendaal werd be gin deze week door zijn sponsor Saxon ontslagen, omdat hij on danks diens verbod de Profron de startte in de mix-ploeg van bondscoach Gerrie Knetemann. De 27-jarige weigerde aanvan kelijk zijn Saxon-shirt en fiets in te leveren, maar draaide bij na het tekenen van het Wereldrecord voor Mutola Maria Mutola uit Mozambique heeft tijdens de Ivo van Damme Memorial in Brussel een we reldrecord gelopen op de 1000 meter. Ze legde de incourante afstand af in 2.29,33. Het record stond sinds augustus 1990 met 2.30,67 (Berlijn) op naam van de Duitse Christine Wachtel. Mutola werd tijdens de we reldkampioenschappen in Gö- teborg gediskwalificeerd na de halve finale van de 800 meter, omdat ze even uit haar baan liep. Ellen van Langen - kreeg daardoor alsnog toegang tot de eindstrijd. De Bilde in id de gevangenis >0 Hockeyniannen in EK-jitiale tegen eeuwige kwelgeest Duitsland PAULINE BLOM BRUSSEL De Belgische spits Gilles de Bil de heeft de nacht van donder dag op vrijdag in een politiecel doorgebracht. De aanvaller van Anderlecht, voetballer van het jaar in België, had enkele klap pen en een kopstoot uitgedeeld aan twee verplegers van het zie kenhuis in Jette. De Bilde, woensdag met zijn club in de Champions League uitgeschakeld door Ferenc varos, wilde zijn vader bezoe ken die onwel was geworden. Hij wilde de operatiekamer in gaan. Toen een verpleger dat probeerde te verhinderen, deel de de voetballer klappen uit. De Bilde moet alle kosten betalen. GPD-VERSLAGGEVER Het grote genieten nam gister middag maar een paar minuten in beslag. Direct na de gewon nen halve finale tegen Engeland (2-1) begon het Nederlands mannenhockeyteam aan de voorbereiding op de enige echte wedstrijd van het Europees kampioenschap. Er werd nog wat nagebabbeld over de su blieme eerste helft en 'het span ningsveld', eindelijk aanwezig na vijf bloedeloze EK-duels. Maar in de hoofden was de om schakeling reeds gemaakt. Naar Duitsland, Europees en olym pisch titelhouder, eeuwige kwelgeest, fantastische hockey- ploeg. En tegenstander van Ne derland in de finale. Oranje vecht morgen tegen Duitsland om de Europese hoc- keytitel, olympische kwalificatie èn een vrije december-maand. Verlies in de eindstrijd betekent verbanning naar Barcelona, vol gend jaar januari. Alwaar Oranje via een verplicht nummer als nog een ticket voor Atlanta'96 kan afhalen. „Als we verliezen, is dat een waanzinnig drama", weet middenvelder Jacques Brinkman. „Dan moet je weer twee maanden vol aan de bak. En hebben we deze hele zomer voor niets getraind. Nederland en Duitsland staan voor de vierde keer in zeven jaar tegenover elkaar in de EK-fina- le. De Duitsers wonnen vier keer, voor het laatst in 1991 in Parijs. Die 3-1 verliespartij zit Brinkman nog steeds dwars. „Kansloos waren we toen. We hebben daar destijds twee leuke weken gehad, hartstikke lekker gespeeld, maar alles wat ik me herinner is die verloren finale. Kijk, op de Spelen kan je nog blij zijn met een zilveren of bfonzen medaille. Maar op een EK telt maar één plaats." Engeland komt daar dit jaar in ieder geval niet voor in aan merking. De wereldtopper van weleer (hoogtepunt: olympisch goud in Seoul'88) is afgezakt naar een bedroevend niveau. Strijd levert de ploeg nog steeds, maar door een gebrek aan tech nisch hockeyvernuft komen de spelers niet verder dan voor spelbare acties. De eerste helft waren de En gelsmannen gistermiddag geen partij voor het onnavolgbare Nederland. Uit de lange reeks van kansen peurde Oranje slechts twee doelpunten, terwijl een walk-over in de lucht hing. Delissen verzilverde een straf- bal, Walter Drenth scoorde uit een strafcorner-variant. Enge land wist pas in de tweede helft, toen de concentratie bij Neder land traditiegetrouw wegviel, in de buurt van doelman Ronald Jansen te komen. Het was cor nerspecialist Calum Giles, vanuit de dug-out naar de rand van de cirkel gedirigeerd, die de stand met nog een kwartier te gaan op 2-JL bracht. In de laatste minuten kreeg Oranje het nog één keer benauwd, toen Chris Mayer alleen op Jansen af stormde. Maar de doelman hield het hoofd koel. Waar Oranje - op de 1-1 tegen België na - alle poulewedstrij- den won, ging Duitsland op de eerste dag onderuit tegen Enge land. Om vervolgens Wit-Rus- hebben een hoog niveau ge haald. Ik heb een erg goed Ajax gezien". NEC-Ajax was na een goed half uur spelen al geen wed strijd meer. Het keurkorps van Louis van Gaal raasde op dat moment in de hoogste versnel ling naar een 0-3 voorsprong. Alle Amsterdamse doelpunten ontstonden over de zwakke rechterflank van NEC. Een voorzet van Mare Overmars werd eerst nog door Martijn Reuser, de vervanger van de met het Nigeriaans Olympisch team naar Egypte afgereisde Kanu, op de paal gekopt. Maar in de rebound trof Finidi Geor ge in de zevende minuut onbe rispelijk de roos. De Nigeriaan bereidde zelf de tweede treffer van de Amster dammers voor. Uitgeweken naar de linkerflank bracht hij Edgar Davids in stelling. Doel man Wilfried Brookhuis werd het zicht ontnomen door Mar tijn Reuser en reageerde veel te laat op de schuiver van Davids. Marc Overmars zorgde in zijn eentje voor de 0-3 ruststand. Hij draafde op volle snelheid op Van der Linden af en de rechts back deed niks anders dan ach teruit lopen. Opeens stond Overmars in het Nijmeegse strafschopgebied en toen be sloot hij om ook maar direct te schieten: 0-3. De tweede helft was uiteraard een formaliteit. Ajax kon doen en laten wat het wilde met het murw geslagen NEC. Martijn Reuser en nogmaals Finidi Ge orge en Mare Overmars schoten het halve dozijn vol. NEC - Ajax 0-6 (0-3). 7. Finidi 0-1,31. Davids 0-2, 34. Overmars 0-3, 51. Reu ser 0-4, 56. Finidi 0-5, 75. Overmars 0- 6. Scheidsrechter: Wegereef. Toe schouwers: 18.000. Gele kaart; Verhoe ven (NEG). NEC: Brookhuis; Van der Linden, Aal- bers (46. Viedma), Stock en Verhoeven; Cruden, Van Diemen (60. Koning) en Janssen; Sumiala, Kooistra (64. Van Dij keren) en Pothuizen. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Bogarde; Ronald de Boer, Reuser en Davids; Finidi, Kluivert Siemerink naar halve finales LONG ISLAND. Jan Siemerink heeft zich bij het tennistoernooi in Long Island naar de halve finales gespeeld. De Rijnsburger versloeg vrijdag in de kwartfinale de Australiër Todd Woodbridge. Siemerink had slechts twee sets nodig: 6-4 6-2. In de halve finales komt de Nederlandse tennisser uit tegen de winnaar van het duel tussen de Amerikaan Malivai Washing ton en de Italiaan Renzo Furlan. De andere halve finale gaat tus sen de Zwitser Mare Rosset, die de Fransman Cedric Pioline in drie sets versloeg, en de win naar uit het duel tussen de Rus Kafelnikov en de Japanner Matsuoka. land (9-0), Polen (3-0), Zwitser land (7-0) en Ierland (2-0) te verslaan. Door een onwaar schijnlijk gelijkspel van Enge land tegen Zwitserland (4-4) stonden de Duitsers gister avond, als poulewinnaar, op de Dublinse kunstgrasmat' tegen over België. Bondscoach Alain Geens had net zo goed elf oran je pjlonnen op kunnen stellen. Duitsland hield op een ver schrikkelijke manier huis en veroordeelde België - in een moordend tempo - met nog re delijk vriendelijke cijfers (4-0) tot de troostfinale. Vandaag rust Nederland. Morgenmiddag staat de wed strijd op het programma waar de ploeg twee weken lang naar uit heeft gekeken. „Ik wil nu wel eens een keer een finale win nen", keek Teun de Nooijer, gisteren tegen Engeland terug in vorm, vooruit. „Ik ben al vaak genoeg tweede geweest. Niet al leen vorig jaar op het WK, ook in de jeugd. En het lijkt me wel een prettig gevoel, zo met die beker in je handen staan." GPD-VERSLAGGEVER Het moet lang geleden geweest zijn dat Jan Raas zo witheet was als gisteren, na de aankomst van de vijfde etappe van de Ronde van Nederland in Venlo. De Zeeuw uit de Zak van Zuid- Beveland kon vroeger als wiel renner zo woest worden als het water van de Oosterschelde. Maar de laatste tijd maakte hij zich nog zelden druk, hij werd steeds in dezelfde pose gesigna leerd: ongeïnteresseerd en on deruit gezakt achter het stuur van zijn ploegleidersauto. Wat zich tussen de wielen afspeelde, leek hem nauwlijks meer te kunnen boeien. Maar aan de oevers van de Maas, waar de Belg Tom Steels Jeroen Blijlevens (tweede) klop te in de massapurt, was de 'ou de' Raas weer eens te zien. De ploegleider van Novell klom de jurybus in, wees dreigend naar de verbouwereerde blazers, sprak met stemverheffing en liep eindelijk w rood MORGEN: 5e en 6e plaats (Aanvang: 10.00 uur) 3e en 6e plaats Aanvang: 12.00 uur 1e en 2e plaats (Aanvang: 14.00 uur) 17.00 uur prijs uitreiking Jeugdhonk UVS met hapje en drankjes TOEGANG GRATIS! De reden van zijn woede be trof de beslissing van de juiy zijn kopman Viatjeslav Ekimov te deklasseren in de laatste bo nificatiesprint in Velden. De Rus werd tweede achter Vanzella, goed voor twee tellen bonifica tie. Daarmee zou hij gelijk met Breukink aan de kop van het klassement Zijn gekomen. Vol gens de aanwezige juryleden - twee op de motor, één langs de kant - had Ekimov de benen van zijn ploegmaat Moncassin als 'lanceerplatform' gebruikt. Dat kostte hem tien seconden straf, een sanctie die vandaag in de afsluitende etappe door Zuid-Limburg wel eens beslis send zou kunnen zijn over ver lies en winst in de Profronde. Ekimov staat nu tweede op twaalf seconden, Vanzella derde op achttien seconden. Premier League Bergkamp kan zijn eerste giro- overschrijving van 60.000gul den tegemoet zien. Zijn eerste werkweek in de Premier League zit er op. Zo'n soldij van zestig mille lijkt op het eerste gezicht heel wat. Op het tweede gezicht trouwens ook. Maar vergist u zich niet, het leven in de Premier League is niet zaligmakend. Bergkamp krijgt het niet cadeau. Tijd om zich eens flink te vervelen is er voor Bergkamp in de Premier League niet bij. Bergkamp 's werkgever Arsenal, qua salarisadministratie het Ajax, Feyenoord en PSV tezamen van Engeland, begon het nieuwe Premier League-seizoen tegen Middlesbrough, zeg maar het TOP Oss van het Verenigd Ko ninkrijk. De Premier League-weekagenda voorzag voor Bergkamp meteen al in twee wedstrijden. (Twee wedstrijden in nog geen week! Bergkamp wist niet wat hij hoorde:Zijn ze belatafeld hier? Zo zijn we niet getrouwd! Weet de arbeidsinspectie hiervan? Ik moet golfen!). Hij had nog even een flesje prik gedronken in de kleedkamer, gedoucht, aange kleed, in de spiegel gekeken, zo, de kop was eraf, 1-1, lang niet gek. Hij groette bij wijze van af scheid zijn medespelers meteen welgemeend 'tot volgende week' en had de kleedkamerdeur al in de hand, toen aanvoerder Adams hem op de doordeweekse wedstrijd attent maakte. Hele maal vergeten!, stamelde Berg kamp, maar hij beloofde alles in het werk te zullen stellen om er woensdag bij te zijn. De verwachtingen voor Berg- kamp's clebuut in Engeland wa ren in Engeland hooggespannen. Arsenal- TOP Oss eindigde als gememoreerd in een draw. In het wedstrijdverslag in deze krant wercl de bijdrage van Bergkamp aan Arsenal-TOP Oss aldus samengevat: 'In de tweede helft was Bergkamp redelijk op dreef. Twee keer was hij dicht bij een doelpunt, maar steeds voor kwam doelman Miller een droomdebuut.' je kunt zo'n verslag natuurlijk lezen zoals je het wilt. Voor mij is er maar één uitleg mogelijk. Bergkamp laat nü al in Engeland andere spelers beter spelen! Miller moet de wedstrijd van zijn leven hebben gekeept. In het stadion klonk tot twee maal toe reeds het gejuich, stel ik mij voor, Bergkamp waande zich al cle gevierde jongen, maar langzaam maarzeker vloeide het gejuich over in een opzwel lend applaus en er klonk hier en daar een kreet van bewondering voor de geweldenaar die zich nog met leeuwenmoed op de bed had geworpen. Miller is sinds dien niet meer uit mijn gedach ten geweest. Waar ik ga of sta, Miller spookt door mijn hoofd. Ik stel mij bij Miller een keeper voor van kolossale afmetingen. Was Miller er met zijn drie me ter lengte en voor iemand van zijn reusachtige gestalte on waarschijnlijke reactievermogen niet geweest, dan had Bergkamp persoonlijk gehakt gemaakt van TOP Oss. Woensdag won Arsenal met 2-0 van Everton. De Engelse televisie zond van deze doordeweekse wedstrijd een samenvatting uit. Minutenlang zocht ik vergeefs naar Bergkamp. Zou hij zijn golfafspraak niet meer hebben kunnen wijzigen? Arsenal ging een corner nemen. Terstond begonnen twintig spe lers elkaar in het doelgebied van Everton naar het leven te staan. Adams mepte bij de eerste paal een Everton - verdediger buiten westen, Keown sloeg per ongeluk zijn ploeggenoot Winterburn de tanden uitzijn moncl, Parlour verloor ter hoogte van de penal tystip drie verstandskiezen, Merson wurgde een Everton- micldenvelcler, de corner kon nu elk moment worden genomen, Dixon sloeg nog even gauw een fotograaf knock-out, Wright gaf de Everton-keeper een por tussen cliens ribben en Platt kopte de bal hard tegen cle lat. De scheidsrechter floot en legde het spel stil, hij had een overtreding waargenomen. In de herhaling zag ik hoe Platt inderdaad een minuscuul duwtje gaf, terecht dat dit werd bestraft. In de herhaling viel mij nu ook Bergkamp plotseling op. Hij stond met de handen in de zij, een metertje of wat buiten het strafschopgebied. Zijn haar zat nog keurig. Stephan Veen wordt afgestopt door Russel Garcia (links) en doelman David Luckes. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19