'DASA kan niet zonder Fokker' NZH-directie wil snel deel chauffeurs kwijt Randstad Junks in Rotteredam houden demonstratie NS wil minder personee Kritische smaaktest spare ribs Weer recht op vervoerssubsidie gehandicapte bewoners inrichting ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS, 071 -35( rotterdam gpd Drie organisaties die zich inzet ten voor het wel en wee van drugsverslaafden in Rotterdam, houden op 14 september een demonstratieve optocht door het centrum van de stad. De Ni co Adriaansstichting, de Paulus- kerk en de Rotterdamse Junkie bond willen op die manier hun bezorgdheid uiten over de 'groeiende intolerantie' ten op zichte van junks. „Wij zijn van mening dat het protest tegen overlast soms ra cistische en discriminatoire sentimenten bevat," conclude ren de organisatoren. Ze willen met de optocht van de Paulus- kerk naar de Coolsingel tevens een lans breken voor regulering van de drugsscene. „Drugsge bruikers zullen zich leren te on derwerpen aan minimale fat soensregels en anderzijds zal de burger verlost zijn van hinderlij ke overlast." De verwachting is dat niet alleen verslaafden en medewerkers van de organise rende instellingen aan de de monstratie meedoen, maar ook andere sympathisanten. De optocht is tegelijkertijd een protest tegen de drugsactie Victor, die wordt gezien als' 'uit sluitend symptoombestrijding'. De gemeente Rotterdam, zeg gen de initiatiefnemers, propa geert hulpverlening maar jaagt de junks op hetzelfde moment door de stad. „Alle burgers die tegen overlast zijn maar tevens naar goede realistische oplos singen willen streven, worden uitgenodigd deel te nemen aan deze demonstratie." Op 13 september demonstre ren bewoners en ondernemers uit Rotterdam-West tegen de drugsoverlast in hun deel van de stad. Een dag erna is er in het stadhuis een drugsdebat. Project Adriaan van Dis en Willem Breuker gestaakt amsterdam anp De voorbereidingen voor de muziektheaterproduktie De Krant, waarvoor Adriaan van Dis het libretto en Willem Breu ker de muziek zouden schrij ven. zijn gestaakt. De Krant, een coproduktie van het Willem Breuker Collectief, Orkater en Toneelgroep Amsterdam, had op 8 november in première moeten gaan. Van Dis en Breu ker hebben geconstateerd geen gemeenschappelijke basis te kunnen vinden voor het project. Daarom hebben zij samen be sloten het te beëindigen. OR-voorzitter DASA relativeert anti-Nederlandse stemming Fokker en DASA zijn één bedrijf met hetzelfde be lang. Een eventueel bank roet van vliegtuigbouwer Fokker kost bij moederbe drijf Daimler-Benz Aero space (DASA) tweeduizend werknemers hun baan. Mensen die jjitsluitend voor de vliegtuigprogram ma's van Fokker werken. Alleen al daarom mag DA- SA het zwaar verliesgeven de Fokker niet aan zijn lot overlaten. hamburg» bill meyer Dat zegt Erwin Hilbrink, voor zitter van de ondernemingsraad van Daimler-Benz Aerospace Airbus, in een interview met de ze krant. Hilbrink maakte vorige week een geheim concept van het overlevingsplan voor DASA en Fokker, Dolores (dollar low rescue) geheten, openbaar. Dit rapport, in combinatie met het halfjaarverlies van Fokker van 651 miljoen gulden, veroorzaak te grote opschudding in Duits land en Nederland. Hilbrink: „De centrale onder nemingsraad van DASA is van zelfsprekend voorstander van het overeind houden van de Nederlandse vliegtuigbouwer. De aankoop van Fokker was geen fout van het management. Fokker en DASA zijn in de pro blemen geraakt, omdat verdere Europese samenwerking in de vliegtuigindustrie is uitgeble ven. En dat mag het manage-' ment van Daimler-Benz zich wel aantrekken." Saneringen In het sombere scenario van het onderzoeksbureau McKinsey wordt rekening gehouden met ingrijpende saneringen bij DA- SA en Fokker. Neemt de raad van bestuur van DASA het rap port over, dan verdwijnen in Duitsland en Nederland dui zenden banen. Fokker wordt gedegradeerd tot montagefa- briek en in Nederland zouden twee fabrieken de poorten moe ten sluiten. Hilbrink meent dat als het mes zo diep in de luchtvaart- poot van Daimler gaat, de Duit se en Nederlandse vliegtuigin dustrie zullen ophouden te be staan. „De sluiting van fabrie ken en het verplaatsen van werk naar het goedkopere buitenland bieden weinig soelaas voor be staande programma's. DASA en Fokker kunnen in dat geval een leidende rol bij de bouw van re gionale straalvliegtuigen in Eu ropa op hun 'buik schrijven. Dan doen de Fransen of Britten het wel. We moeten er daarom voor waken Fokker en DASA 'kaputt' te saneren. Dolores moet van tafel." Somber Het steekt Hilbrink dat waar in Assemblagehal van DASA in Hamburg. andere Europese landen de overheid klaar staat met bakken vol geld om hun vliegtuigindus trie op de been te houden, de Duitse overheid het helemaal laat afweten. In dat licht moet ook het 'uitlekken' van het Do- lores-rapport worden gezien. Er is hier sprake van een zeer som ber scenario dat de Duitse over heid moet wakkerschudden. Of dit scenario werkelijkheid wordt, valt te betwijfelen. Hil brink zegt het rapport in de 'tram' te hebben gevonden. Hij glimlacht bijde suggestie dat DASA-topman Manfred Bischoff hem het rapport in handen heeft gespeeld om zo de politiek rijp te maken voor steun aan de Duitse vliegtuigin dustrie. Europese samenwerking is volgens Hilbrink de oplossing voor de noodlijdende vliegtuig industrie. Hij is net als zijn on dernemingsraad- en vakbond collega's in Nederland van me ning dat verdere integratie de enige manier is om de giganti sche overcapaciteit en daaruit voortvloeiende concurrentie en lage prijzen uit de wereld te hel pen. Hilbrink: „Verdere Europese samenwerking in de vliegtuig bouw was juist de achterliggen de reden waarom DASA Fokker overnam. Het was de bedoeling dat het Franse Aerospatiale en het Italiaanse Alenia bij Fokker en DASA zouden aansluiten. Dat dat tot nu toe niet is gelukt, is een fout van het management van DASA. Dat neem ik de he ren Schrempp (voorzitter Daim ler-Benz) en Bischoff kwalijk. Ook het feit dat Fokker dit jaar een verlies van een miljard gul den zal leiden, is op het conto van het management te schrij ven. Europese samenwerking had, als alle- partijen niet zo koppig waren geweest, veel eer der tot stand kunnen komen. Maar niemand wil water bij de wijn doen." Volgens Hilbrink stelt de Daimler-top bovendien veel te hoge eisen aan de vliegtuigin dustrie. „Een rendementseis van twaalf procent, zoals Schrempp wil, is niet reëel. Eerst moet de Duitse overheid zich de vraag stellen wat de Duitse vliegtuigindustrie, inclu sief de defensiepoot, haar waard is. Is het antwoord bevestigend, dan moet zij een kader schep pen waarin wij concurrerend kunnen werken." Hilbrink weigert Fokker en DASA als aparte ondernemin gen te beschouwen. „Fokker is onderdeel van DASA. We zijn van elkaar afhankelijk. Om de effecten van de lage dollar en de tegenvallende vliegtuigverko pen op te vangen, moet elke DASA-onderneming zijn bijdra ge leveren. Mij gaat het er niet om het belang van DASA boven dat van Fokker te laten prevale ren. Daarvoor zijn de onderne mingen te hecht verweven." De OR-voorzitter was dan ook zeer verbaasd over de uitspra ken van de Duitse staatssecreta ris N. Lammert van economi sche zaken dat Fokker zijn lei dende rol bij de bouw van re gionale vliegtuigen moet opge ven. „Wat mij betreft hoeft er niets te veranderen in de rolver deling tussen Fokker en DASA. Als wij ons deel van het werk maar behouden. Ik acht het dan ook uitgesloten dat de eindlijn van de opvolger van de Fokker 100, F-AX geheten, in Duitsland komt." Hilbrink doet de uitspraken van Lammert af als 'politiek wa pengekletter'. Ook DASA heeft inmiddels ontkend de rol van Fokker in het concern te willen overnemen. Wel meent Hilbrink dat DASA en Fokker veel te lang "hebben gewacht om een nieuw vliegtuig op de markt te brengen. Hij ziet de Fokker 100 niet als een mo dem vliegtuig. „Daarom moet er een nieuw produkt komen. Wij praten er al vier jaar over. Maar door het uitblijven van verdere Europese samenwer king komt dit project niet van de grond. Fokker en DASA kun nen het niet alleen opbrengen." Dat in de Duitse media een negatief beeld van de aankoop van Fokker wordt geschetst Fokker is de miskoop van de eeuw genoemd deert Hil brink niet. „De media hebben ons allang begraven. Natuurlijk kom je werknemers tegen die menen dat elke D-mark dat naar Fokker gaat, banen in Duitsland kost. De onderlinge solidariteit wordt inderdaad op de proef gesteld. Dat zag je vroeger ook als het om fabrieks- sluitingen bij DASA ging. Ieder een was blij dat hij er niet bij zat. Maar zo werkt het niet. Ik kan u zeggen dat als Fokker fail liet gaat, er tweeduizend banen in Duitsland verdwijnen. DASA kan in dat geval zijn hoop op een belangrijke positie in de Eu ropese luchtvaartindustrie laten varen." Schrempp en Bischoff hoeven wat Hilbrink betreft niet te ver trekken. „God zij dank staan beide mannen vierkant achter de Duitse vliegtuigindustrie." Hilbrink geeft wel toe dat als de Mercedes-mensen de dienst bij Daimler-Benz uitmaakten, de toekomst van Fokker en DASA er nog een stuk slechter zou uit zien. utrecht anp Bij de Nederlandse Spoorw gen moeten tussen de 350 460 arbeidsplaatsen verdw nen om de kaartverkoop re dabei te maken. Van g dwongen ontslag van lokt tisten is echter geen sprak De operatie moet een besp ring opleveren van 30 m joen gulden. Dit heeft h projectteam verkoop en d' tributie aan de directie v; NS Reizigers voorgesteld. Als de plannen doorga; verdwijnen de lokettisten 85 kleine stations. De aut maat neemt hun taak ove Verder willen de Spoorwegf de verkoop op 190 grote middelgrote stations verb teren door onder meer b taaiautomaten (met pinpa te plaatsen. Bovendien de reiziger straks telefonist een kaartje bestellen en ele tronisch betalen. Bestuurder W. Kortewt van de Vervoersbond FN stelde vrijdag in een eers reactie dat NS soepel moete zijn bij het aanbieden nieuwe standplaatsen nieuwe functies. De bonde overleggen volgende wee met de NS over het bezuir gingsplan. De Spoorwegen willen komende jaren de nadn leggen op de grootste st tions die nu al goed zijn voi 85 procent van de omzet, het plan houden 22 statioi hun internationale verkoo| 35 raken die kwijt. De veranderingen moete de hoge kosten voor verkoa en distributie van treinkaar jes fors drukken, aldus hi projectteam. Ze moeten pi saldo (na aftrek van 15 mi joen gulden aan investerir gen) een besparing oplevt ren van 30 miljoen gulden. NS Reizigers Internatij naai kampen bij voorbee met 'een verlies van bijna miljoen gulden. Een besp; ring van 10 mij oen gulden daar noodzakelijk. De vei koop van binnenlands treinkaartjes moet 30 miljoe gulden goedkoper. Vooral op de kleinste sti tions liggen de verkoopko| ten per kaartje vaak dan de opbrengst. Dat korj onder meer doordat de 1< kettist de helft van zijn ti niets heeft te doen omdat geen klanten zijn. De spoorwegvakbond FS is ongerust over de toekom van het verkooppersoneel houdt begin septembi spoedoverleg met haar acl terban. Tegen die tijd ook z de directie NS Reizigers zie uitspreken over het voorstel In kader forse bezuinigingsoperatie 1996 haarlem cor boos De NZH-directie wil circa hon derd buschauffeurs in de gele genheid stellen per 1 januari 1996 gebruik te maken van een vervroegde VUT-regeling. Vol gens Frans Tolen, hoofd perso neel en organisatie, is met de bonden een akkoord bereikt over zo'n eenmalige VUT-rege ling. Rijdend personeel boven de 57,5 jaar kan er voor in aan merking komen, wanneer ook het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening en de kantonrech ter toestemming verlenen. De normale VUT-leeftijd in de ver- voers-CAO is 61 jaar. Volgens de directie van de Haarlemse vervoersonderne ming is het noodzakelijk te be zuinigen op personeelskosten. De totale bedrijfskosten moeten van de minister van verkeer en waterstaat vier procent omlaag. Van de circa 2400 chauffeurs voldoen er volgens Tolen 110 aan de criteria voor de ver vroegde uittreding. „Maar wan: neer je de werknemers die ab soluut willen blijven werken, anderen die niet achteruit wil len in salaris en de catagorie die bijna 61 jaar is er aftrekt, denk ik dat er zo'n zeventig gebruik maken van de regeling." Tolen: „Begin september be leggen we vergaderingen om de chauffeurs te informeren over de plannen. Die worden ge volgd door bijeenkomsten voor personeel dat voor de vervroeg de VUT in aanmerking komt. Daarna zijn er individuele ge sprekken waarin we iedereen precies vertellen wat de finan ciële gevolgen zijn". De NZH trof eind 1993 ooi zo'n regeling met de vakbt den, waarvan toen tach chauffeurs gebruik maakt Overigens is het aantal cha feurs in 1994 toch nog toeger men van 2309 tot 2371 op totaal personeelsbestand 3272 mannen en vrouwen. V gens Tolen is de groei van rijdend personeel verklaarbaa De NZH heeft vooral part me krachten nodig die op pi< uren kunnen worden inget Om de flexibiliteit van het v voerbedrijf te vergroten zal komend jaar vaker een bero worden gedaan op part-time Algemeen directeur drs. G. Trigt verwacht grote belangsl ling bij full-time personeel een paar jaar eerder in de VI te gaan. den haag» anp ruswuk Ruim 100 slagers uit heel Nederland hebben de afgelopen weken meegedaan aan de grote spare ribs-wedstrijd van het Bedrijfsschap Slagersbedrijf. Dat was voor de jury dikwijls smullen geblazen, al werden de smaakpapillen soms danig op de proef gesteld. Niet elk coteletje was even smakelijk tenslotte. Huib Oudshoorn, chef-kok van het Bedrijfs schap Slagersbedrijf, gebruikt hier al zijn smaakzintuigen om de spare ribs te testen. De uitslag van de wedstrijd wordt op 16 oktober in Alphen aan den Rijn bekend gemaakt, foto Gehandicapte inrichtingsbewoners kunnen met ingang van 1 januari 1996 weer aanspraak maken op een tegemoetkoming in hun vervoerskosten. Het kabinet besloot gisteren 50 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor gemeenten met in richtingen voor gehandicapten binnen hun gren zen om tegemoet te komen aan de vervoerski ten van de bewoners daarvan. Bij de invoering van de Wet voorzieningen handicapten (wvg) verviel de mogelijkheid v< gehandicapte inrichtingbewoners een tegemo koming in hun vervoerskosten te krijgen, leidde tot een storm van protesten van onder dere de Gehandicaptenraad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14