Omwonenden willen skatebaan kwijt Hutspot en bruine bonenschotel in Moskou Bouw ouderenwoningen aan Korte Vliet begonnen Leiden Echtpaar De Jong wil een schone kade Tropische plantenkas op terrein Sterrenwacht Rechter veroordeelt café tot betalen van schulden ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 Heler aangehouden leiden Een 69-jarige man uit Leiden is aangehouden in verband met het helen van fietsen. Hij heeft bekend. De man betrok de fietsen van een groep verdachten die vorige week al werd aange houden wegens fietsendiefstal. De eigenaars van vier fietsen hadden aangifte gedaan. Ze hebben hun vervoermiddel weer te rug gekregen Brutale inbreker slaat twee keer toe leiden Een zeer brutale dief heeft gisteren in korte tijd twee keer ingebroken in een kledingzaak aan de Breestraat. De inbreker zou volgens een getuige een ruit hebben ingeschopt en er ver volgens vandoor zijn gegaan met een leren jas. Gealarmeerde agenten gingen direct richting de Langebrug omdat de verdach te zich daarheen zou hebben begeven. Toen zij even later zon der succes bij de winkel terugkwamen, bleek de dief voor de tweede keer zijn slag te hebben geslagen. Hij had weer met een jas de benen genomen. Diefstal uit woning aan Oude Rijn leiden» In een woning aan de Oude Rijn is gisteren ingebroken. De inbreker is binnengekomen via de openslaande deuren aan de achterzijde van het pand. Een 64-jarige vrouw uit Oostburg, die daar logeert bij familie, ontdekte dat haar tas in de slaapka mer was opengemaakt. Zij mist twee armbanden, twee halsket tingen, een bedrag van 300 gulden, een paspoort en een bank- Boot van Leidenaar gestolen leiden» Een 34-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal van zijn boot die lag afgemeerd aan de Maresingel. Toen hij wilde gaan varen bleek zijn boot verdwenen. De waarde wordt geschat op 3400 gulden. ANNO 1895 Maandag 26 Augustus Bij de firma Blankenberg Co. alhier is verschenen: „Voor Moe ders en Dochters", eene studie over het korset en de gezondheid der vrouw door een ongenoemderi schrijver, dien men, als men het boekje leest, voor een heelkundige zou houden. De schrijver levert een warm pleidooi voor geheele afschaffing van het kor set. Twee afbeeldingen vóór in het boekje toonen zeer duidelijk aan hoe het lichaam der vrouw zonder en met korset er uitziet. ANNO 1970 woensdag 26 augustus Tiny Eikelenboom gaat een jaar lang in Teheran de „bloemetjes buiten zetten". De 27-jarige Sassenheimse heeft vorige week de eervolle en vererende uitnodiging ontvangen om aan het hof van Farah Dibah als bloemschikster te komen werken. Half sep tember zal zij naar Perzië vertrekken. Tiny Eikelenboom (prakti sche opleiding bij de bloemenhandel Preenen in Sassenheim) is in het bezit van twee diploma's van de vakschool bloemsier- kunst (Den Haag en Amstelveen). leiden «annetv Een 'schóón schip' hebben ze al heel lang, nu nog een schone kade. Het Leidse echtpaar De Jong kan er nog steeds boos om worden. Zo'n twee maanden geleden waarschuwde mevrouw M. de Jong de gemeente al dat ze haar boot de Kolibrie bijna niet meer kon bereiken. De mo torkruiser, die een vaste lig plaats heeft aan de Schelpenka de, wordt bijna aan het zicht onttrokken door het onkruid dat tot ongeveer een meter hoogte is gegroeid. De keitjes op de kade zijn door de 'strui ken' niet meer te zien. „We zijn net teruggekomen van vakantie. Met de boot naar Woerden geweest", zegt de Leidse. „We hadden gehoopt dat we nu wel weer gemakkelijk aan land zouden kunnen ko men, dat die troep was wegge haald. Maar nee hoor, het stond er nog steeds. En dan schiet het je behoorlijk in het verkeerde keelgat als je leest dat de ge meente in verband met de actie 'Schoon Schip' boten gaat weg halen, waarvoor geen havengeld is betaald. Wij betalen al zo'n 25 jaar havengeld, maar we zien er helemaal niets voor terug." Mevrouw De Jong klimt over de brugleuning op de boot. Met grote voorzichtigheid vanwege de brandnetels en de •honde stront. De honden hebben na melijk langs de Schelpenkade een perfecte uitlaatstrook ge vonden. „Toen ik zeven, acht weken geleden bij de gemeente klaagde, zeiden ze dat het pro bleem zou worden opgelost. Het kon even duren, zo'n drie weken. Maar we zijn nu al zo'n twee maanden verder en er is nog niets gebeurd", zegt me Mevrouw De Jong: „Wij betalen al zo'n 25 jaar havengeld, vrouw De Jong. „Mijn man is gisteren al aan de slag gegaan, om het hoogste onkruid weg te halen. Maar dat is geen doen. Hij heeft een kleine hersenat- tack gehad, hij kan dat niet meer. Hij was kapot toen hij te rug kwam." Haar echtgenoot: „Dat was inderdaad nog het mooiste, toen we over dat onkruid klaag den, zeiden ze bij de gemeente 'kunt u het zelf niet even weg halen?"' Zij: „Het is zo krom als terug." een hoepel. In Leiden zijn er les beter geregeld. „Je z voor booteigenaren nauwelijks gelijk als je daar komt aar voorzieningen. Maar je betaalt Bolders langs de kades, ontzettend veel. Voor onze boot en de boot van mijn zoon toch al zo'n 750 gulden per jaar." Nee, dan Woerden. Daar is al- afvalbakken. Je kunt water tanken en je kunt onder de douche. En het i schoon, heel schoon. Heel averal gratis FOTO BEN DE BRUYN ders dan in Leiden. Hier maken we de boot nog steeds vast aan de brugleuning. Dat mag niet. maar het kan niet anders. We hebben al heel vaak om een paar boldertjes gevraagd, maar die komen er gewoon niet." Handtekeningenactie tegen herrie in Stevenshofpark Het is een bijzondere planten kas met tropische planten en vlinders. Maar niet iedereen in de omgeving van de Leidse Sterrenwachtlaan is blij met de mogelijke komst ervan. Nu staat het bouwwerk van de biologen nog aan de Schelpenkade, maar daar moet hij weg. De Leidse ;rsiteit is van plan de kas te verplaatsen naar het terrein van de oude Sterrenwacht: reden tot ongerustheid bij omwonenden en amateur-sterrekijkers. De kas van drie meter hoog en een oppervlakte van zo'n 50 vier kante meter, zou ontsierend voor de omgeving van de Witte Singel. Bovendien zouden de sterrenkijkers last hebben van het kunstlicht in de kas. Volgens B. Beran van de afde ling huisvestingszaken van de universiteit, is het plan nog niet definitief. „We zijn nog volop in overleg met de gemeente over de beste plek voor de kas. We denken hem zó te kunnen plaatsen dat hij vanaf de singel zo min mogelijk zichtbaar is. Daarnaast willen we met de biologen overleggen om het ge bruik van kunstlicht in de kas zoveel mogelijk binnen de per ken te houden." Als de kas inderdaad naar de Sterrenwachtlaan komt, heeft de Hortus Botanicus ook een probleem. In de groenstrook te genover de oude Sterrenwacht staat namelijk tijdelijk een jon ge treurbeuk van de Hortus 'ge parkeerd'. De jonge boom moet in de plaats komen van de oude treurbeuk in de Hortus die op sterven na dood is. Maar de jon ge boom kan pas worden ge plant als de oude boom het loodje heeft gelegd. Volgens bioloog E. Meelis wordt in over leg met de Hortus naar een op lossing gezocht. In de Stevenshof zijn 500 handtekeningen opgehaald van bewoners die de skatebaan in het Stevenshofpark willen weg hebben. De omwonenden vertrouwen er niet op dat een hek rond het park een einde zal maken aan de over last die jongeren veroorzaken. „Het is gewoon enorm uit de hand gelopen. Keiharde muziek en rondscheurende brommers hebben het woongenot voor ons bedorven. Het park is niet meer wat het geweest is, het gras is kapot gereden en overal ligt glas", zegt een van de actievoer ders. rie wordt door een hek niet te gengehouden." „Als de gemeente niets doet, gebeuren er ongelukken", ver zekeren de bewoners, van wie de meeste in de Stevensbloem en de Zr. Meijboomstraat wo nen. „We hebben al eens op het punt gestaan met een stuk hout naar buiten te gaan. Het is niet goed om eigen rechter te spe leiden» alice v De gemeente Leiden besloot onlangs naar aanleiding van de overlast hekken te plaatsen bij de ingangen van het park. Fiet sen en brommers kunnen daar niet doorheen, rolstoelen en kinderwagens wel. Maar de om wonenden denken niet dat dit veel effect zal hebben. „De her- len, maar als de gemeente niets aan de situatie doet, vrezen we dat een aantal mensen niet meer is tegen houden. Dan es caleert de zaak en gaan er klap pen vallen", zegt een andere ac tievoerder wanhopig. Op de handtekeningenactie te gen de skatebaan is enthousiast regeageerd. „Die oude mensen hier beneden vielen me gewoon om de nek, zo blij waren ze dat er nu eindelijk wat wordt ge daan", zegt één van de actie voerders. „Maar ook jongere mensen zetten hun handteke ning." De bewoners willen de handtekeningen zo snel moge lijk aanbieden aan de wethou der van wijkbeheer J. Laurier (Groen Links). De actievoerders willen niet met hun naam in de krant, om IJan La Grand kookt en regelt Russische meisjes voor de bediening I leiden herman joustra De pot in de gaarkeukens voor Ide ouderen van Moskou schaft binnenkort hutspot. Of Zeeuw se stoofschotel. Of een stevige bruine bonenschotel. Dankzij Moskoviet Jan La Grand die ooit in Leiden een fameus restaurant dreef aan de Herengracht. Dankzij de streekschool aan het Lammenschanspark. En dankzij de KLM. t zo: de 49-jarige La Grand is een van de winnaars van de wedstrijd die de 75-jari- ge KLM had gehouden, Bridging the world. De winnaars van de ze wedstrijd krijgen van de luchtvaartmaatschappij de kans 'langgekoesterde dromen en idealen te realiseren, waarbij luchttransport geldt als sleutel tot verwezenlijking ervan'. Waar bestond de wedstrijd t, wat moest men doen om te winnen? Gewoon, een eigen fantasietje opsturen samen met het ideetje hoe dat werkelijk heid moest worden. Wat wenste La Grand? Dat hij met een stel aantal Russische koks naar Ne derland zou vliegen om ze daar een paar Nederlandse gerech ten te leren klaarmaken. Die ge rechten zouden ze dan zelf weer de gaarkeukens kunnen ko ken. Ambassade Maar eerst nog even een andere vraag: wat doet La Grand in 's hemelsnaam in Moskou? „O, ik ben daar kok op de Nederland se ambassade. Ik wil daar ver der niet te veel over uitweiden, maar een paar jaar geleden wil- Zo maak je Zeeuwse stoofschotel! La Grand legt het de Russische koks uit. de ik gewoon weg uit Neder land. Ik solliciteerde op de func tie bij de ambassade en ik werd nog aangenomen ook. Daar kook ik uitsluitend voor de am bassadeur, zijn vrouw en de gasten. Ik zorg ook voor de re cepties. Regel dan bijvoorbeeld de Russische meisjes voor de bediening. Soms lopen er wel twintig." Tsja, bij de gaarkeukens is het allemaal een stukje minder. Dat snijdt La Grand door de ziel. Daarom kwam hij ook met zijn idee. „Het is een kookcursus van vijf dagen", zegt hij, kort voor weer een les in de streek school. „Alle koks, meest vrou wen, hier zijn vrijwilligers die voor ouderen koken in de gaar keukens van Moskou." De ouderen die daar komen eten hebben een pensioentje FOTO BEN DE BRUYN van vier tientjes in de maand, zegt hij. „Daar kunnen ze in Rusland niet van leven. Ze zijn aangewezen op de' gaarkeukens. Die worden onder meer gefi nancierd door de Stichting Oost Europa Zending. En de koks hebben ook een laag pensioen tje. Door te koken verdienen ze nog wat bij." Dan is zo'n kookcursus in Ne derland een aardig extraatje. „Ik heb ze hier Nederlandse recep ten gegeven die ik heb laten vertalen. De recepten hebben echt nut, want alle ingrediënten voor de maaltijden die ze hier leren bereiden zijn op de Russi sche markt goedkoop te krij gen." Robota De Russische koks verkeren on dertussen in opperbeste stem ming. Ze genieten duidelijk van hun verblijf. „Zeker gisteravond. Toen zijn er televisie-opnamen gemaakt voor de NCRV. In de studio was een hele keuken ge bouwd waar ze mochten koken. En Joop Braakhekke jureerde." Dat programma, 'Wereldwen- sen', wordt in september uitge zonden. De Russen krijgen het dus niet te zien. Maar ach, het is toch al een enorme ervaring" voor ze om in Nederland te zijn. La Grand zegt nog dat de KLM er voor heeft gezorgd dat de gaarkeukens in Moskou niet on bemand zijn gebleven. De maatschappij heeft vervangers geregeld. Dan roept-ie plotse ling lachend dat ze aan het werk moeten gaan: „Robota, robota". Want het mag dan wel een ple zierreisje zijn. de gaarkeukens in Moskou moeten natuurlijk wel iets fatsoenlijks kunnen ser veren. Dus moeten de koks de armen even uit de mouwen ste ken. Aan het eind van de dag zal de beloning groot zijn, al weten de Russen dat nog niet. Het per soneel van de streekschool heeft namelijk op eigen initiatief kle ding voor het gezelschap inge zameld en cadeautjes gekocht. dat ze bang zijn voor represail les. Ze voelen zich bedreigd door de jongeren die dagelijks in het park bijeen komen. „We kunnen niet meer rustig in het park zitten. Ze hebben als het ware het hele park in bezit ge nomen met hun brommers en hun muziek. Die picknicktafels hebben ze ook al gesloopt en er worden drugs gebruikt. Er lig gen zelfs injectiespuiten, dan kun je kleine kinderen hier toch niet meer laten spelen." Tuinfeest Politievoorlichter R. Blom be vestigt dat er regelmatig klach ten komen over de jongeren rond de skatebaan. „Sinds 1 au gustus zijn er negen meldingen van overlast binnengekomen", zegt hij. „Het is natuurlijk ne- antiekbeurs congrescentrum "leeuwenhorst" noordwijkerhouk 50 deelnemers vrij 25 ang. 17-22 u. zat 26 aug. 11-18 u'. zon 27 aug. 11-18 u. Gooisch Antiquairs Gilde gen keer te i valt het mee. last, met nan el, maar op zich ziet dat de over- rond de parken, Door het mooie weer blijven mensen veel langer in parken hangen." Dat er injectiespuiten van drugge bruikers in het park rond zou den .slingeren, is volgens Blom loos alarm. De politie houdt het* park steevast in de gaten en probeert een balans te vinden tussen bei de groepen. „Het is natuurlijk niet zo dat je in een park alleen bomen hoort ruisen. Enerzijds moet het leuk zijn voor de jeugd, maar anderzijds moet het ook voor andere buurtbe woners plezierig blijven." Maar plezier is er volgens de omwonenden niet meer bij. „De politie heeft briefjes onder de jongeren verspreid met het verzoek de muziek zachter te zetten en niet meer met de brommer in het park te komen. Dat helpt niets. We kunnen door het lawaai niet eens meer op het balkon zitten. Ook 's nachts wordt er veel herrie ge maakt. Een aantal mensen is zelfs aan de andere kant van de woning gaan slapen." De enige oplossing in de ogen van de omwonenden is het ver wijderen van de baan. „Ik snap best dat die jongens iets te doen willen hebben", zegt één van de bewoners. „Maar waarom moet er zoveel herrie gemaakt wor den? Als die baan weg is, han gen we de vlag uit en organise ren we een tuinfeest in het park." naars dat er een afbetalingsre geling zou komen, maar we hebben tot nu toe niets ontvan- gerf." aldus advocaat Mr. B. Friedberg. Volgens de advocaat is er sprake van wanbeheer. Ook bij andere leveranciers zou het café schulden hebben. De advocaat vreest dat het café binnenkort failliet gaat. In den Leidschen Salon verscheen gisteren zelf niet op de rechtszitting. Eige naars S. van Hornsveld en J. En- gelvadrt zijn daarom bij verstek veroordeeld. Grandcafé In den Leidschen Sa lon moet binnen enkele dagen ruim 34.000 gulden betalen aan een van haar leveranciers. Vice- -president van de Haagse recht bank Mr. B.C. Punt heeft het ca fé aan de Steenstraat hiertoe gisteren veroordeeld. Schuldei ser Horecavo uit Rijswijk, leve rancier van frisdranken en snacks, vreest dat het café een openstaande rekening niet meer wil betalen. „Enkele we ken geleden beloofden de eige- leiden hans koenekoop Twee jaar heeft architect Ruud van der Kroft uit Lisse geknokt voor zijn bouwplan. Hij won er als student bouwkunde een prijsvraag mee, maar kreeg meteen te horen dat het nooit zou worden uitgevoerd. Het was financieel niet haalbaar, zo liet de gemeente Leiden weten. Gisteren keek hij trots en met een brede glimlach toe hoe een hei machine de eerste paal van zijn winnende ont werp aan het Korte VIietpad sloeg. Zelden is een Leids bouwplan zo ongemerkt de publieke revue gepasseerd als het complex van 29 ouderenwoningen dat aan de Korte Vliet verrijst. „Wat betreft het verkrijgen van de vereiste ver gunningen was er geen vuiltje aan de lucht. Nie mand uit de omgeving maakte bezwaar. Het leek wel of iedereen dit project graag wilde." De hobbels lagen vooral op het financiële vlak. Omdat de rijksoverheid praktisch geen susbidie meer verleent voor sociale woningbouw, maakte het bouwplan aanvankelijk geen schijn van kans. „Toch kreeg ik van Woningbouwverenging Lei den de kans het plan nog eens te bestuderen", zegt de architect. Een bouwteam heeft het ontwerp van alle kan ten bekeken op financiële voordeeltjes. „Het plan is eén paar keer op sterven na dood geweest. Dat zou helemaal niet ongewoon zijn geweest: ont werpen die uit een prijsvraag ontstaan, worden maar zeidén uitgevoerd. Maar telkens kwam er weer een nieuw idee waardoor het plan toch weer levensvatbaar bleek. Ook de gemeente heeft daar een belangrijke hand in gehad. Vooral wethouder Van Rij wilde dolgraag dat het project zou sla gen." Het leuke voor de architect is dat zijn originele ontwerp wordt uitgevoerd. „Het is een modern woongebouw met een sjieke uitstraling. En het komt natuurlijk mooi te liggen aan de Korte Vliet. Het is een gebouw waar je zeker niet aan afziet dat het sociale woningbouw is." Het wonen moet er voor ouderen erg prettig worden, denkt Van der Kroft „De appartementen zijn ruim en praktisch ingedeeld en kunnen heel goed worden aangepast voor invaliden." Directeur J. Boggia van Woningbouwvereniging Leiden (WBL) liet gisteren, tijdens het feestelijk begin van de bouw, doorschemeren dat het oude- rencomplex aan de Korte Vliet voorlopig het laatste is dat de WBL zal bouwen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13