'Politiek in Leiden heeft te weinig zelfvertrouwen' Grootste kathedraal staat in de tropen Kerk Samenleving Leiden ZATERDAG 26 AUGUSTUS *1 995 „Nee mijnheer, dit is echt geen prestige-object, beslist niet." Op verontwaardigde toon corrigeert zuster Georgette Curney de spreker. „Dit is een plaats van God. Ook kunt hier God ontmoeten." In het kantoortje van de zuster aan de voet van de grootste kathedraal van de wereld, de basiliek van de Notre-Dame-de-la-Paix in de hoofdstad Yamoussoukro van Ivoorkust, heerst normaal gesproken een serene rust. Maar het komt dan ook niet zo vaak voor dat zuster Curney geconfronteerd wordt met zoveel brutaliteit. Hoe durft die blanke toerist te veronderstellen dat de basiliek, neergezet door de voormalige Ivoriaanse president Felix Houphouët-Boigny, slechts een prestige-object zou zijn? Hoe onbeschoft eigenlijk! De basiliek van architect Pierre Fakhoury in Ivoorkust. i kunnen een plaatsje vinden op dat schitteren- r opgetrokken plein. foto gpd Wat zegt u? Een puist in de tro pen? Een steriel gebouw dat totaal niet past in de Afrikaanse cultuur? Zuster Gumey zucht. „Ik zal het u uit leggen", zegt ze met een donke re blik in haar ogen. Ze vertelt dat kosten noch moeiten zijn gespaard om in Ivoorkust iets moois neer te zetten; Dat de paus tien jaar geleden hoogst persoonlijk de eerste steen inze gende. Dat architect Pierre Fak houry prima werk heeft gele verd. En dat de Ivorianen trots zijn op 'hun' basiliek'. Nee mijnheer, niemand weet hoeveel het bouwen van de ba siliek nu precies kostte. Wat zegt u? Ruim 500 miljoen gul den? Tja. Maar papa Houp- houët heeft dat allemaal wel mooi uit zijn eigen zak betaald. En niet voor zijn eigen eer en glorie, mijnheer. Nee, allemaal voor de Heer. Daarom heeft pa pa Houphouët - God hebbe zijn ziel - de basiliek ook aan de paus geschonken. Ook de nabij gelegen prachtige villa is van de paus. Hij heeft er al eens over nacht toen hij in september 1990 Ivoorkust bezocht om de basiliek in te wijden. Zuster Gumey bidt iedere dag dat de Heilige Vader gauw weer zal ko men. „En mijnheer, straks ver rijst hier op dit terrein ook nog een ziekenhuis. Want dat wil de paus zo graag. Wanneer dat zie kenhuis hier komt? Nee dat weet ik natuurlijk niet. Ik ben maar een eenvoudige zuster." Schoonheid Domme vraag, van die blanke snuiter. Wat komt, dat komt. Ach, laat ze maar praten, die blanken. Ze kunnen het natuur lijk niet hebben dat Afrikanen ook mooie dingen kunnen ma ken. Wacht maar, als die witkop straks de schoonheid van dit ge bouw heeft gezien, dan piept hij wel anders. Als hij de gebrand schilderde ramen uit Parijs ziet, ruim twintig meter hoog met al lemaal afbeeldingen uit de bij bel. De mahoniehouten ban ken, gemaakt door de beste Ita liaanse timmerlieden. En niet te vergeten de immens hoge dori- sche zuilen waarop de koepel van de basiliek rust. „Weet u wel hoeveel mensen hier een mis bij kunnen wonen, mijn heer? Nou? Meer dan tweehon derdduizend. Nee, die kunnen natuurlijk niet allemaal naar binnen. Maar al die duizenden mensen kunnen een plaatsje vinden op dat schitterende ge heel uit marmer opgetrokken plein. Een kilometer marmer!" Het is natuurlijk best jammer dat er op zondag zo weinig mensen in de basiliek zijn. Een paar honderd, dan houdt het toch wel op. En dan te beden ken dat hij er maar liefst 7000 kan bevatten. De vier Poolse priesters van de basiliek hebben het rustig. En toeristen? Zuster Gumey ziet er dagelijks enkele tientallen in haar kantoortje verschijnen. Het houdt niet over. En daarom kan ze deze toerist maar beter niet te hard aanpakken. Wie weet, wat hij LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Geen krant ontvangen' Ma t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adiunct), J. Kiel adjunct HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023- 31] 023- 321 Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31^ ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 35^ RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u' 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) j LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAIi Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leq dicap hebben), is een I regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl; geluidscassette b zijn landgenoten over de basi liek gaat vertellen. Ze zal hem een boodschap meegeven, ja dat zal ze doen. „Het gaat God om de vrede van de wereld", zegt ze. Ver baasd luistert ze naar haar eigen woorden. „Maar voordat u om vrede voor de wereld bidt, moet u bidden voor vrede in uw eigen hart, om vrede met uw mede mens." Zuster Gumey slaat haar ogen neer. Tevreden leunt ze achterover. Zo, dat heeft ze mooi gezegd. Einde onderhoud, zou je zo denken. Ach, dat zou ze bijna nog ver geten. Ze wijst op een poster die aan de wand van haar kan toortje hangt. Daarin is duide lijk te zien dat de basiliek van Yamoussoukro een stuk groter is dan het 'origineel', de Sint Pieter in Rome. „En dit gebouw, mijnheer,", zegt ze op een bijna samenzweerderige toon, „is veel mooier." Maar een presti ge-object? Kom nou. Z I E K E N H U ONGEVALLENDIENST n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.1 Kraam-e ners bovendien van 10.30 -11.15 u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, 1 en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19. t 11.00 uur, uitslui 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 1( voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundig Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.39 uur; oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grGte kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. O Ex-wethouder financiën Steven de Vreeze eerste burger in Enkhuizen Om die boemerang vóór te zijn, klemt de voormalige wethouder financiën en wel zijnszorg al 18 maanden de lippen stijf op elkaar. „Niet in de fractie of op afde lingsvergaderingen, hoor, maar in de raadszaal." Ook dat werkt niet: „Het is begrijpelijk dat me wordt verweten dat ik daar alleen maar een stoel bezet houd." Aan die ook voor hem zelf onaan vaardbare situatie, is sinds begin deze week een einde gekomen. De Vreeze, sinds 1984 actief in de Leidse politiek, waarvan twee jaar als fractievoorzitter en drie jaar als wethouder, wordt vanaf 16 september burgemeester van het West- friese Enkhuizen. Tegen de verslaggever van Radio Noord-Holland noemt hij zijn benoe ming 'de enige logische vervolgstap'. „Ik ben nu eenmaal verknocht aan lokaal bestuur", laat hij de luisteraars weten. „De Enkhuizense vertrouwenscommissie wilde vanwege de sterk verdeelde ge meenteraad (de 17 raadsleden vertegen woordigen maar liefst 9 fracties, red.) een burgemeester met een blanco lei, een buitenstaander. Welnu, die krijgt ze. Niet dat ik m'n politieke achtergrond zal verloochenen maar ik ga niet naar Enk huizen om m'n partij te promoten. Ik sta boven de partijen." Als de radio-verslaggevet is vertrokken, zegt De Vreeze zich te kunnen voorstel len 'dat Leidenaars die mij politiek heb ben zien functioneren zich afvragen of ik dat wel kan, bruggen bouwen. Ik zal dat moeten bewijzen. Ik moet verstandige mensen om me heen zien te verzamelen, die me van goede adviezen voorzien. En niet bang zijn om fouten te maken. In elk geval heb ik de afgelopen anderhalf jaar een goede training 'inslikken' gehad." De Leidse burgemeester C. Goekoop wordt z'n voorbeeld. „Die doorgrondt als geen ander de essentie van politieke be sluitvorming en zijn eigen taak als voor zitter in dat proces. Hij zorgt er altijd voor dat er eerlijke informatie op tafel komt. Spelletjes en machtskongsies krij gen bij hem geen kans. Dikwijls zit hij tij dens collegevergaderingen privé-dingen te doen. een speech te schrijven of zo. Het lijkt dan alsof hij er met zijn hoofd niet bij is, maar vergis je niet, hij let zo verschrikkelijk goed op. Dat merk je aan het moment waarop hij zijn papieren terzijde schuift en zich ermee gaat be moeien. Dat moment is steevast perfect gekozen." Nu hij de Leidse politiek verlaat, komt PvdA'er Steven de Vreeze er rond voor uit dat hij sinds de verkiezingen in maart 1994, die hem zijn wethouderszetel kostten, 'voor Jan met de korte achternaam' in de gemeenteraad zit. „Mijn rol is hier al anderhalfjaar volledig uitgespeeld. Wat ik ook doe, het is nooit goed. Als ik m'n mond opentrek, ben ik een betweter. Als ik alles zo goed weet, waarom heb ik er dan als wethouder niets aan gedaan?" Zelf heeft de PvdA'er zich meer dan eens als een bevlogen heethoofd gema nifesteerd, ook in z'n wethoudersperio de. In zijn eigen woorden: „In de jaren zeventig ben ik opgeslurpt door de poli tiek en raakte ik in de ban van polarisa tie. In mijn jeugdige enthousiasme heb ik me achteraf gezien te veel afgezet te gen m'n eigen milieu. M'n vader heeft vijftien jaar namens de KVP in de Twee de Kamer gezeten, Hij was een bruggen bouwer bij uitstek, probeerde van één plus één drie te maken. Als onbezonnen idealist moest ik wel met hem botsen. Ik heb meer dan eens opvattingen naar buiten gebracht die meer uitgesproken waren dan ik wilde. Ik raakte daardoor nogal eens verstrikt in m'n eigen uitlatin gen." De hem kenmerkende passie kwam in elk geval wel van pas in zijn periode als wethouder financiën. Onder De Vreeze transformeerde de artikel 12-gemeente Leiden, die onder rijkstoezicht stond, in een stad die zijn eigen geldzaken regelt. De Vreeze: „Ik heb er bijgezeten dat een raadslid bij de toenmalige wethou der onderwijs, partijgenote Henriette van Dongen, informeerde naar de kosten van een schoolplein. Daarover moet u zaken doen met de wethouder firjaniën, kreeg de vragensteller te horen. Zo'n antwoord zou hedentendage tot een geweldige rel leiden." De Vreeze relativeert zijn eigen ver diensten voor het welslagen van deze noodzakelijke 'cultuuromslag'. „Ik had de tijdgeest mee. Ik moet je eerlijk be kennen: het cijferwerk heb ik nooit leuk gevonden. Ik kan niet rekenen en begro tingen vind ik vreselijk. Maar alles gaat om geld. In elk besluitvormingsproces komt er een moment dat de vraag rijst: hebben we daar geld voor over. Financi en vormen de meest integrale en breed ste bestuurdersportefeuille die er is." Hoewel hij kritisch is over zijn eigen bevlogenheid, zegt De Vreeze dat de zakelijking van het politieke debat in den hem evengoed tegenstaat. „Ik be perk me tot een wensachtige formule ring: het moet toch mogelijk zijn zonde te vervallen in de stijl van Margje Vla veld van de Groenen of in die van de ja ren zeventig, bevlogen politiek met idee en en vernieuwingen te bedrijv Raadsvergaderingen in Leiden zijn toch wel erg vaak om,elf uur afgelopen. En wat wordt er ook weinig geborreld." Of zijn roemruchte aanvaringen met zijn vroegere politieke opponent Pex Langenberg van D66, inmiddels zelf wet houder, voorbeelden waren van gepaste bevlogenheid, laat hij in het midden. De Vreeze weigert als afscheid aanvallen op personen te lanceren of openstaande re keningen te vereffenen. Toch laat hij zich ontvallen dat telkens als hij Langenberg achter de collegetafel ziet zitten, hij denkt: „Die zit op mijn stoel en in mijn wethouderskamer." Ook wil hij 'algemene kritiek' kwijt: „Leidenaars moeten zich eens van hun minderwaardigheidscomplex ontdoen. Behalve op 3 oktober zijn ze nooit trots op hun stad." „Dat gebrek aan zelfvertrouwen mani festeert zich ook in de gemeentepolitiek. Er wordt zo veel 'via de band', net als bij biljarten, gespeeld. Je krijgt nooit recht streeks kritiek te horen. Via-via wordt je duidelijk gemaakt dat iemand boos op je is. De contacten tussen burgers en raads leden lijden ook onder die circuitjespoli- tiek. Overal wordt gekankerd op het ge meentebestuur maar in die tien Leidse jaren ben ik hooguit twintig keer gebeld. Dat heeft volgens mij niets met die veel besproken kloof te maken." De Vreeze's wethouderszetel sneuvel de voorjaar 1994, direct aan het begin van de collegevorming, na de voor de PvdA desastreuze stembusuitslag: de partij verloor (weer) drie zetels, is niet langer de grootste van de stad en kon in het nieuwe college niet om oppositiepar tij D66 heen. Van het 'gewone' raadslid De Vreeze is maar weinig vernomen. Hij werkte in stilte aan een nieuwe stap in zijn carriè re. Het heeft er even naar uitgezien dat hij de politiek definitief voor gezien zou houden. De nieuwe Vereniging Open Monumenten trok hem aan als direc teur. Gemikt werd op 150.000 leden in een jaar maar de aanwas stokte bij 8.000. De financiële basis bleef uiterst wankel. „De VOM kon zich onmogelijk een betaalde directeur veroorloven. Zelf twijfelde ik ook aan de keuze die ik had gemaakt. Ik kan niet zonder de spanning van de poli tieke besluitvorming, het gevoel dat ik een wezenlijke bijdrage aan de groei en bloei van Leiden leverde." Enkhuizen was De Vreeze's derde gooi naar een ambtsketen. Hij werd uit 75 kandidaten gekozen. Hij wil niet zeggen in welke twee andere gemeenten zijn po gingen vergeefs waren. De Vreeze wist al enige tijd dat de benoeming er aan zat te komen. Tijdens een van zijn oriënteren de bezoekjes aan Enkhuizen kocht hij tien ansichten van het gemeentehuis om het nieuws in beperkte kring te versprei den. „De verkoopster keek me raar aan. Ze zal wel hebben gedacht: alsof er geen leukere bij zitten. Er zaten vergeelde en kromme exemplaren bij, zo slecht wer den ze verkocht." Steven de Vreeze: „Ik ben

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12