Knoedel overleefde Moravische eetcultuur Bewogen wijncultuur begon in Bohemen Smaak VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 REDACTIE *WIM VAN BEEK *072-196258 Hertwild zwijn en kwartel populair in Tsjechië De eetcultuur van Tsjechië is nauw verwant aan de keu kens van de buurlanden Oostenrijk en Hongarije. Maar door de jaren heen is er toch een geheel eigen karakter aan gegeven, die het beste valt te omschrijven als de Bo- heems-Moravische eetcultuur. Van de overdaad bij het vroegere Habsburgse hof is niet veel meer te merken. Toch doen de Tsjechische kookliefhebbers en koks heel erg hun best om er een eigen draai aan te geven. Het kenmerkende van de Bo- heems-Moravische keuken zijn vooral de kleine variaties in de bereiding van gerechten die we ook in Duitsland, Oostenrijken Hongarije kennen. Worstjes, ap- pelstroedel, goelasj, maar nèt ietsje anders. Een echte specia liteit is nog altijd de beroemde gerookte Praagse ham. Maar die is wel erg duur geworden. Het was trouwens vroeger, in de ja ren dertig, ook altijd al een luxe artikel. Praag is zeer Europees, een vleugje Slavisch misschien. De wijn- en bierlokalen van Praag,' waar ook uitstekend kan wor den gegeten, zijn heel bijzon der. Iedere avond zit het er stampvol, volgens de Capitool reisgids 'Praag' van uitgeverij Van Reemst, waarin veel aan dacht wordt geschonken aan de eet-, maar vooral ook drinkgele- genheden en de culinaire cul tuur in dit land. Varkensvlees en rundvlees zijn de basis voor de meeste vlees gerechten. Het kalf, het schaap en tam gevogelte volgen op aanzienlijke afstand. Van res tanten worden vele soorten worst, vleespuddingen en pas teien gemaakt. Elke slager heeft hier weer zijn eigen recepten voor. Knoflook zal daar echter nooit in ontbreken. Servetknoedel Vis blijft een veel gevraagd ge recht, ondanks dat de visstand in de rivieren lijdt onder toene mende waterverontreiniging. Toch komen er nog heel wat karpers, forellen, snoeken en meervallen op tafel. Ze worden vooral gestoofd en gebakken en met wijnsaus, mosterd of, als koude schotel, met mayonaise geserveerd. Zonder knoedels heeft de Bo heemse keuken geen recht van bestaan. Bekend is de servet knoedel. Een dik vloeibaar deeg van bloem met eieren, melk en wat zout dat in een vochtig ser vet wordt gepakt. Dat gaat daar na in een pan kokend water en wordt gestoomd tot het gaar is. Het servet gaat er af en de knoe del wordt met een draadje in plakken gesneden. Het is een bijgerecht bij vlees of vis. In Tsjechië kent men veel meer meelspijzen, vaak ook zijn het regionale variaties op elders be kende thema's. In Slowakije is de Slavische in vloed duidelijker te merken. Er komen gerechten op tafel die aan de Russische keuken doen denken. En er worden naar Rus sische trends allerlei feesten ge organiseerd. Slowaken houden van gebak, van zoetigheid en van zelfgemaakte likeur. Reusachtige porties Wie Tsjechië gaat bezoeken kan in heel wat gelegenheden voor weinig geld terecht. Gevulde ei eren zijn een populair voorge recht. Het hoofdgerecht bestaat uit veel vlees (varkens- of rund vlees) met knoedels, aardappels of rijst en een saus. Vlees, gevo gelte, vis, kool en aardappels worden allemaal heel simpel en zonder kruiden klaargemaakt. Vlees wordt gebraden, gebak ken of in bouillon in de oven gekookt. Bij speciale gelegenhe den eet men wild, vooral hert, wild zwijn of kwartel. De porties zijn meestal reusachtig en een hoofdgerecht is vaak een maal tijd op zichzelf. Varkensvlees met knoedels en zuurkool (ve- prové, knedliky a zelf) is de po pulairste maaltijd. Bij de meeste Twee Moravische gerechten waarin knoedels domineren met daarbij vlees (links) en g maaltijden serveert men knoe dels met jus. Ondanks een toe name in het aanbod blijven de porties groente vaak aan de krappe kant en de kwaliteit van salades wisselt enorm. Men be gint de maaltijd met soep, vari ërend van bouillon met lever knoedels tot koolsoep met worst. Chlebicky Deze opengesneden stokbrood- jes, chlebicky, kan men in elke labudky (delicatessenzaak) en bufet (snackbar) in Praag ko pen. Ook iemand die bij een Tsjechisch gezin te gast is, zal hierop worden getrakteerd. Als beleg gebruikt men ham, vis, salami, rosbief, ei of kaas, ge garneerd met mayonaise en au gurk (nakladana okurka). Deze specialiteit wordt helaas snel verdrongen door westerse hap jes. Tsjechisch bier is beroemd, maar wordt nergens zo enthou siast gedronken als in Praag. De bevolking is buitengewoon trots op zijn bier (pivo). Pils en daar van afgeleide dranken zijn af komstig uit Bohemen. Men zegt dat het beste pils vlak bij de bron wordt gebrouwen en de meeste brouwerijen bevinden zich dan ook in de buurt van Praag. Bier wordt in de fles, in FOTO STUDIO WICK NATZIJL blik of van de tap verkocht. Ech te kenners drinken bier nooit uit blik en dit wordt dan ook vooral voor de export gebruikt. In Tsjechië, met name in Zuid- Moravië, wordt flink wat wijn geproduceerd, maar dit wordt nauwelijks geëxporteerd. In de meeste restaurants wordt mine raalwater getapt, waarbij Matto- ni en Dobré voda (goed water) de bekendste merken zijn. Bron: Capitool Reisgids Praag, 49,90 uitgegeven bij Van Reemst Uitgeverij bv Den Bosch. Er is in Noord- en Zuid-Holland één Tsjechisch restaurant: Bohemen in Hoorn tel. 02290-47692. In Tsjechië bestaat de wijncultuur al heel lang, maar heeft een bewogener geschie denis dan elders. Zeker is dat in Bohe men in de 9de eeuw al wijn werd ge maakt. In de loop van de tweede helft van de 14de eeuw importeerde en plant te men er op aandringen van keizer Ka- rel IV wijnstokken uit de Bourgogne. Vooral rond Praag kende de wijnbouw een grote bloei in de 16de en het begin van de 17de eeuw. Maar toen brak de Dertigjarige Oorlog uit, die grote ver woestingen aanrichtte. In de 17de en 19de eeuw plantte men nieuwe wijn stokken die echter opnieuw werden ver nietigd. Men zou dus kunnen zeggen dat de huidige wijnbouw dateert van 1920, het jaar dat men aan de wederopbouw van de nationale wijnbouw begon. Volgens statistieken (die elkaar overigens nogal tegenspreken) lijkt de produktie van jaar tot jaar rond 1,3 miljoen hectoli ter te schommelen. Meer dan 85% is wit te wijn. De meeste wijn wordt, volgens de wijn- en bierencyclopedie in Tsjechië en Slowakije geconsumeerd. Er worden ook wel mousserende en niet-mousse- rende wijnen geëxporteerd. Anderzijds wordt er wijn geïmporteerd, om aan de Vijf rode en witte wijnen uit Tsjechië en Slowakije. stijgende vraag te kunnen voldoen. Men drinkt er jaarlijks 14 liter per hoofd, en het wijnoppervlak is ruim 46.000 hectare groot. De Boheemse wijnen vertonen een on miskenbare gelijkenis met Duitse wij- FOTO STUDIO WICK NATZIJL nen. Praag ligt op dezelfde breedtegraad als de Rheingau en de Rheinpfalz en men kweekt er ook dezelfde druiveras- sen: Riesling, Traminer en Sylvaner voor de witte wijnen, Blauer Burgunder, Por- tugieser en Saint-Laurent voor de rode. De beste kwaliteitswijnen komen uit een kleine zone ten noorden van Praag met de drie volgende aan de Elbe gelegen steden: Litomerice, Roudnice en Melnfk, en ook uit Velké Zernoseky, iets meer naar het westen toe. Het grootste gedeelte van de Moravische wijnen komt uit het zuiden langs de grens ten zuiden van Bmo, recht tegen over de aan de andere kant van de grens gelegen Oostenrijkse wijnbouwgebieden rond Krems en Wenen. Dit wijnbouwdistrict wordt in het westen begrensd door de plaats Znojmo, aan de Tsjechisch-Oostenrijkse grens door Mi- kulov en in het noordoosten door Hustopece. Dit laatste ras, dat langs de Donau, in Oostenrijk witte wijnen pro duceert, wordt in dit gebied gebruikt, naast andere variëteiten als de Rijn- en Walsh-Italiaanse Riesling. De laatste be slaat meer dan 20% van het wijngaard oppervlak. Van belang zijn ook de Sylva ner, Traminer, Sauvignon, Weissburgun- der en een soort die de Tsjechen Ru- landské noemen en die best de Rulan- der-Pinot gris kan zijn. De wijnen van Mikulov zijn licht en geurig, met een vrij hoge zuurgraad. Tsjechisch bier Pils is populair in Tsjechië. Dit heldere, goudkleurige bier met zijn sterke hopsmaak is laaggegist en rijpt bij lage temperatuur. Het woord pil sner is afgeleid van de plaats Plzn, die in het Duits Pilsen wordt genoemd. In deze stad, 80 km ten zuidwesten van Praag, werd in 1842 voor het eerst pils gebrouwen. Dezelf de brouwerij maakt tegen woordig nog Plzenské pivo en het iets zwaardere Plzensky prazdroj. Een iets zoeter bier is Budweiser Budvar en komt uit het plaatsje Ceské Budëjo- vice (Duits: Budweis), 150 km ten zuiden van Praag. De geschiktste plaats in Tsje chië om bier te drinken, is in een bierkelder (pivnice) of een café. Per café verkoopt men slechts één merk, maar wel verschillende soorten bier. Meestal drinkt men licht tapbier (svêtlé), maar in som1 mige gelegenheden schenkt men ook donkerder bier van de tap (tmavé). Voorts kan men kozel bestellen, een soort bokbier. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. bedevaartplaats; 5. onbe bouwde ruimte; 9. soort noot; II. drinkgerei; 13. kampeerver- blijf; 15. troefkaart; 16. vreemde munt; 18. meisjesnaam; 19. maanstand; 20. influenza; 21. de oudere; 23. vaatwerk; 25. deelteken; 28. absurd; 31. Spaanse uitroep; 32. papegaai; 33. beweegbare waterkering; 35. beroep; 37. hoeveelheid; 39. bij woord; 41. dik; 42. familielid; 43. onderricht; 45. onfris; 46. afgelegen; 47. doorzichtig weef sel; 49. verharde huid; 50. rente; 53. liefde van Julia; 54. fop. Verticaal: 1stuk staal dat ijzer aantrekt; 2. holtedier; 3. broeibak; 4. bij woord; 5. nachtspiegel; 6. loterij briefje; 7. gast; 8. beroep; 10. jacobsladder op een baggermo len; 12. Nederlandse rivier; 14. muurholte; 16. zwaardwalvis; 17. watervogel; 22. fortuin; 24. sieraad; 26. koker; 27. maand; 29. het vasteland; 30. bloeiwij- ze; 33. go-cart; 34. orgelregister; 35. klam; 36. kaartspelen; 38. blauwe kleurstof; 40. mannelijk dier; 42. schil; 44. bijdehand; 46. durende vijandschap; 48. een zekere; 49. ratelpopulier-, 51. tegenover; 52. boom. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. Essex; 2. rups; 3. Amati; 4. april; 5. anode; 6. frame; 7. graag; 8. barok; 9. huwen; 10. silo; 11. diner; 12. focus; 13. donor; 14. ikoon. Het citaat is: ,,Als je iets kwijt wilt, leen het dan aan een goede vriend". Platus. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel wandelde rustig om de scheefhangende motor van Bulle Bas heen. Hij trok vergenoegd aan zijn pijp terwijl hij het verschijnsel van al le kanten bekeek. ,,Het is geen gezicht", herhaalde hij. „Een wonder dat je niet omvalt, Bas! En beweging zit er haast niet in. Je hebt de snelheid van een slak!" Deze vergelijking scheen hem te bevallen, want hij herhaalde vergenoegd: „Een slak, Bas. Je weet wel!" De ongelukkige politiechef gaf geen antwoord. Geen wonder; hij wist in het geheel niet, wat er gebeurde. Ter wijl hij met een gematigde snelheid de bocht nam zag hij plotseling een vage vorm langs zich heen schieten, die een ratelend en kwekkend geluid voortbracht en enige keren om zijn voertuig cirkelde. Hij toeterde fel en remde uit alle macht en precies op dat moment schakelde professor Sickbock weer over op de normale klok. Voor heer Bommel was het alsof de wereld plotseling in beweging en la waai losbarstte. Hij zal Buile Bas met gierende remmen tot stilstand ko men terwijl het daveren van de mo tor onverwacht de mooie stilte ver scheurde. „W-wat w-was dat?" mompelde de commissaris, verdwaasd rondkij kend. Heer Ollie was echter te zeer ge schrokken om direct antwoord te kunnen geven. Hij begreep dat Sick- bocks uitvinding weer werkte en dat sloeg hem danig uit het veld. H W E R an /ai \lct DOOR HANS VAN ES De lange, warme zomer heeft een onmiskenbare uitwerking gehadi de temperatuur van het zeewater. Niet alleen de Noordzee, maar o grote delen van de Oostzee, de Middellandse Zee en de Atlantische R Oceaan zijn door het rustige hogedrukweer van de afgelopen maan den veel warmer dan normaal. De afwijkingen liggen in de orde var twee tot vier graden. Zo wordt momenteel aan de Ierse zuidkust eef watertemperatuur van 20 graden gemeten. De wateren voor Tunes! en Italië zijn met 28 graden bijna tropisch. Aan onze eigen strandt is circa 21 graden bereikt en met uitzicht op aanzienlijk koeler we? zullen de hoogste watertemperaturen nu wel zijn bereikt. Meteorol gisch gezien is er sprake van een belangrijk keerpunt. Vanaf maart heeft het water warmte verzameld. In de nazomer en herfst, als steeds koudere luchtmassa's over het water strijken, wordt de luch boven het water onstabiel. Nu wordt de opgeslagen warmte weer ai de atmosfeer teruggegeven. Grote hoeveelheden warme, vochtige lucht stijgen van het wateroppervlak omhoog; er worden stapelwoll jj gevormd, die onder gunstige omstandigheden tot hoog in de atmos feer reiken. Dit proces leidde gisteren boven de zeegebieden bij Ita tot de vorming van enorme onweerscomplexen. In de periode van september tot november zal het wel op meerdere p plaatsen in het Middellandse Zeegebied gaan spoken. De afgelope jaren, toen het zeewater ook flink warm was, leidde dit plaatselijk) neerslagrecords en overstromingen. Maar ook in ons eigen Noordzeegebied kan de komst van veel kout j, lucht tot mogelijk zware buien aanleiding geven. De weerkaarten v het komende weekeinde wijzen althans sterk in die richting. De vei anderingen worden aangestuurd door een actieve depressie, waariifand de restanten van de tropische storm Felix zijn opgenomen. De kern van het laag komt vanmiddag bij Noorwegen aan en zal zich de ko mende dagen vestigen boven Scandinavië (980 millibar). Het fron n' tensysteem geeft vandaag meer bewolking en een krachtige westei wind. De neerslaghoeveelheden zijn nog gering. In de koele lucht aimn ter het koufront ontstaat vannacht en morgenochtend al een eersti Noordzeebui. Ten westen van Ierland nadert een actievere storing, de nadering ervan neemt morgen de bewolking verder toe en kan e de avond regen van meer betekenis gaan vallen, vooral in de zuidel nge ke helft van het land. Achter de storing draait de wind op zondag n noordwest. Het kwik blijft onder de 20 graden steken en talrijke T' Noordzeebuien, mogelijk met onweer, bepalen het weerbeeld. Ook,[ begin volgende week blijft de buienmachine intact. - - E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met regen, mor gen in het zuidoosten ook enkele opklaringen. Maxi ma langs de westkust tus sen 11 en 15 graden, morgen in het zuidoosten rond 20 graden. Zweden: Vandaag eerst wat zon maar van het zuidwesten uit snel meer bewol- king en enkele buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Morgen later op de dag enkele opklarin gen. Nu en dan veel wind. Maxima rond 15 graden, vandaag in het zuiden nog iets hoger. Denemarken: Vandaag tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, misschien ook on weer. Morgen wat zon afgewisseld door een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen. Morgen droger en meer zon. In het midden en zuiden van Engeland beide dagen zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 16 gra den op de Shetlands tot 22 in het zuid oosten van Ierland en in Engeland. Van daag in Engeland nog maxima rond 25 graden. België en Luxemburg: Af en toe wat zon, maar ook tamelijk veel wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtemperatuur rond 23 graden, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon, maar ook wolkenvelden en plaatselijk regen. Morgen droger en in de zuidwestelijk gelegen departemen ten veel zon. Middagtemperatuur uit eenlopend van 20 graden aan de Ka- naalkust tot 25 landinwaarts. Morgen op de meeste plaatsen iets lagere tempera- Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 30 en 36 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden.. Vrij zonnig en droog maar langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur aan de Cqsta's tussen 28 en 32 graden, landin waarts 32 tot 37 graden. Aan de Golf van Biskaje maxima rond 23 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 29 graden. Marokko: Westkust: Veel zon, in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Droog. Warm met vlak aan zee temperaturen rond 30 gra- Tunesië: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden en nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur aan zee van 28 graden in het noorden tot iets boven de 30 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten droog en veel zon. Naar het westen en noorden toe vooral vandaag meer bewolking en kans op wat regen. Morgen kan later op de dag de Mistral opsteken. Middagtemperatuur van ongeveer 24 graden aan de westkust en op het Centraal Massief tot dicht bij 30 graden in de Provence en aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog kans op een regen- of on weersbui. Morgen zonnig. Middagtem peratuur vandaag ongeveer 28 graden, morgen iets hoger. Italië: Af en toe zon, maar ook enkele, soms zware, regen- en onweersbuien. Vooral in het zuiden kan erg veel neerslag. Mor gen van het noordwesten uit afnemend buiig en geleidelijk meer zon. Middag temperatuur ongeveer 28 graden, van daag bij lang aanhoudende buien een stuk koeler. Corsica en Sardinië: Vandaag nog kans op een regen- of on weersbui, morgen droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 27 graden. Malta: Perioden met zon en met name vandaag mogelijk een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog, maar op het Griekse vasteland en op de Ioni sche Eilanden meer bewolking en enke le, mogelijk zware, regen- of onweers buien. Maximumtemperatuur circa 30 graden Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Maxima tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Af en toe zon, ook tamelijk veel wolken velden en-plaatselijk regen of motregen. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 25 graden, morgen enkele graden lager. Zwitserland: Vandaag perioden met zon, ook kaï een bui. Morgen in het noorden wo velden en af en toe regen, aan de flank van het Alpenmassief droog e zonnig. Middagtemperatuur van 21 den aan de noordkant van de Alpe 28 aan de zuidkant. Oostenrijk: L Vandaag af en toe zon en vooral lat y de dag enkele regen- en onweersb Morgen wolkenvelden en af en tc a, gen, aan de zuidflank van de l droog en perioden met zon. Middag peratuur ongeveer 23 graden, morg Karinthie en Stiermarken circa 26. Half tot zwaar bewolkt en van tijd to r< enkele buien, ook met onweer. Mc 1 aan de Oostzee-kust veel wind. Mie temperatuur dalend tot ongeveei graden op morgen. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele b soms met onweer. Middagtemper na dalend tot ongeveer 21 graden op gen. Hongarije: Naast zon ook flinke stapelwolkede enkele regen- of onweersbuien. Gel i. J lijk iets minder warm; morgen r rond 25 graden. :1( ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 |,re Zon- en maanstanden :a Zon op 06.41 Zon onder 2 Maan op 07.02 Maan onder2 Ijd Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.40 16.58 04.13 Laag 00.36 12.44 00.17 Weerrapporten 24 augustus 20 uur: Amsterdam onbew. ichtbew. w3 half bew. nw 2 licht bew. w5 licht bew. w3 Eindhoven Den Helder licht bew Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona licht bew. regenbui licht bew half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. Bordeaux Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul onbew. Klagenfurt half bew. Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbew. Lissabon licht bew. Locarno half bew. Londen regen Luxemburg half bew. Madrid licht bew. Malaga licht bew. Mallorca half bew. Malta onbew. Moskou onbew München half bew Nice half bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans licht bew. New York onbew. 23 16 24 17 24 17 23 14 25 17., 23 1?0V 23 135 li 25 13 22 17 26 18 jj 33 23 27 20 25 15 31 19., 27 18tol 25 18 tot 31 22 23 17 25 16 25 16 half bew. Tokyo Toronto 26 15» 26 26 te 23 M ra 35 aS> 28 lf11 36 23 h 17 1:101

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8