AIRCO! LCITHON^w Seat op de sportieve toer JOS V.D. MEER DAEWOO NEXIA GM niet onder indruk van Daewoo-plannen Weg en wiel Volkswagen en Audi garanderen mobiliteit Fiscus aardig voor leasefiets JJ Kamcar AUTOBEDRIJF Voor nieuwe en gebruikte AUTO'S met BOVAG-garantie en voor al uw auto-onderhoud. Achterweg 64 - 2376 AZ Nieuwe Wetering Tel. 01713-12688 OFFICIAL DAEWOO-DEALER leverbaar zolang de voorraad strekt: voor 26.745,- incl. een Daewoo Nexia tijdelijk voordelig gekoeld Om zijn vliegende start te continueren blijft de Koreaanse nieuwkomer Daewoo volop in actie. Nu biedt men het meestgevraagde model Nexia 'zo lang de voorraad strekt' aan met airconditioning. De airco wordt tegen een meerprijs van slechts 750 geleverd op de 3-deurs hatchback GL en GTX, de 5-deurs hatchback GTX en de 4-deurs sedan GLX. Op de overige modellen is geen airco mogelijk. De goedkoopste 'gekoelde' Nexia is dus de 3-deurs 1.5 GL voor 26.745. Op de Onschatbare Klassieker-beurs, volgend weekeinde in Hilversum, zullen echte verzamelstukken niet i overvloed te koop staan. Maar ze zijn er wel, zoals deze fraaie Bizzarrini uit de tweede helft van de jaren zestig. Giotto Bizzarrini begon ooit bij Alfa Romeo en kwam daarna bij Ferrari terecht, waar hij de wereld beroemde 250 GTO ontwierp. Na een conflict kwam hij bij autobouwer Iso terecht en niet lang daarna (1963) begon hij zijn eigen bedrijf: Prototipi Bizzarrini. Daar ontwikkelde hij verschillende fraaie sportwa gens voor andere merken, maar als die niet in produktie werden genomen, bouwde hij ze zelf. Zo ook deze Bizzarrini GT, die is voorzien van een exclusief koetswerk van ongelakt aluminium. Lang duurde het alle maal niet, want al in 1969 kwam er een eind aan het Bizzarrini-avontuur. foto de onschatbare klassieker RIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Voertiiigrecycling Fiat Auto en Rover gaan in Italië en Groot-Brittannië samenwer ken op het gebied van voertuig- recycling. Beide autofabrikan ten gaan eikaars voertuigen ver zamelen en demonteren. Fiat heeft al soortgelijke overeen komsten met BMW in Duits land en Renault in Frankrijk. MILJONAIRS FIAT De Uno-opvolger Fiat Punto is een doorslaand succes. Bin nen 20 maanden na zijn Eu ropese debuut verliet al het miljoenste exemplaar de Mi- rafiori-fabriek in Turijn. Daar mee is het de zesde Fiat die tot de exclusieve club van miljonairs toetreedt. De Fiat 600 haalde (van '55 tot '70) 2.695.000 exemplaren, de Fiat 127 bracht het (van '71 tot '83) tot 5.330.000 auto's. Van de auto's die nog in produktie zijn, zit de Panda nu op 3.546.000 exemplaren (vanaf '80), de Uno op 6.244.000 (vanaf '83) en de Tipo op 1.896.000 geproduceerde au to's (vanaf '88). SAAB Van de in 1978 geïntrodu ceerde Saab 900 is kort gele den het miljoenste exemplaar van de band gerold. Deze mijlpaal kreeg gestalte in de vorm van een voor de Ameri kaanse markt bestemde Imo- la-rode Saab 900 Coupé Tur bo. De eerste generatie Saab 900 deed de teller stoppen op 908.817 exemplaren (waaron der 48.888 cabriolet's). De tweede generatie is nu ander half jaar in produktie. TOYOTA In 1966 bracht de Toyota Mo tor Corporation voor het eerst een auto uit met de naam Corolla. Nu, bijna 30 jaar la ter, gebruikt het Japanse merk deze naam nog steeds. In die tijd verlieten rond de 23 mil joen Corolla's de fabriek. In ons land zijn er sinds '66 ruim 200.000 Corolla's verkocht. 'Wet look' voor autobanden Zoals ongepoetste schoenen af breuk doen aan een mooi kos tuum, zo misstaan grijs uitge slagen banden onder een glim mende bolide. Aandacht voor de wielen is dus de 'Finishing touch' bij elke poetsbeurt. Daartoe introduceert Holt Lloyd een nieuwe 'wet look' voor autobanden, genaamd Turtle Wax Tyre Magic. Dit middel geeft de banden hun mooie diepzwarte glans terug, maar is niet ontwikkeld om alleen de banden uiterlijk op te knappen. Het nieuwe, transparante mid del reinigt de band en verjongt verder het rubber, aldus Holt Lloyd. Speciale conditioners in Tyre Magic dringen diep in de band door, maken het rubber weer soepel en gaan zo uitdro ging en de vorming van barstjes tegen. Daarbij beschermen UV- filters in het middel de band te gen de schadelijke invloed van zonlicht. Tyre Magic is verkrijgbaar in een flacon van 375 ml 16,95), waarmee vijftig banden kunnen worden behandeld. Een specia le spons wordt bijgeleverd. P Men Vanaf volgend jaar nodigt Mitsubishi elke zomer vijf leerlingen van middelbare scholen uit voor een bezoek :es weken aan Japan, wil de scholieren kennis laten maken met de, sterk van afwijkende, cultuur en gewoonten in Japan. Mitsubishi's hoogste man Hi- rokazu Nakamura kondigde bij NedCar in Born de eerste Carisma van Scholieren met Mitsubishi naar Japan de band liep. Belangstellenden zullen zich moeten aanmelden. Mitsubishi kiest er vijf uit op basis van (goede) schoolpres taties, nevenactiviteiten en een inschatting hoe goed de aanmelder zich bij een ande re cultuur kan aanpassen. Hoe en wanneer de aanmel ding precies van start gaat is nog niet bekend. de' 1 augustus worden alle euwe Volkswagen en Audi irsonenauto's afgeleverd met atis 'mobiliteitsgarantie'. euwe naam voor iropese pech-onderweg ser- zoals bijvoorbeeld Opel irder al invoerde. Mocht de euwe auto met een technisch •obleem stilvallen, dan kan de rijder een 06-alarmnummer de dichtstbijzijnde aler te laten komen. Het irmnummer is alle dagen dag nacht bereikbaar, de pech- 'j rvice geldt zowel voor de ei- n huisdeur als onderweg in el West-Europa. V/Audi heeft er echter een jiieke en slimme draai aan ge- j ven. De mobiliteitsgarantie s Idt in principe één jaar, of tot ,f eerste 'Grote Onderhoud rvice' na 30.000 km als dat rder komt. Maar houdt men auto in onderhoud bij een ficiële dealer en laat men ge viseerde reparaties uitvoeren, in wordt de mobiliteitsgaran- verlengd. Desnoods zo lang als de auto in gebruik blijft, ook bij volgende eigenaren, omdat de garantie aan de auto en niet aan de koper gekoppeld is. Zelfs is het mogelijk de mobili teitsgarantie 'terug te verdie nen'. Als na het verzaken van een beurt dezelfde of een vol gende eigenaar weer een grote onderhoudsbeurt met alle daar bij nodig geachte reparaties laat uitvoeren, dan treedt de mobili teitsgarantie opnieuw in wer king. Het is dus een instrument van de fabrikant/importeur om VW/Audi-rijders voor onder houd en reparatie bij de merk dealer te houden. Daar krijgt de rijder dan pech- onderweg service voor terug, in clusief zonodig gratis een ver vangende auto als de reparatie lang duurt. Hetgeen sommigen op het idee kan brengen dat het lidmaatschap van de Wegen wacht opgezegd kan worden. Al mogen we wel aannemen dat de bekende gele ANWB-auto's sneller te hulp kunnen komen bij pech langs de weg dan niet echt op dit werk ingestelde autodealers. )erde generatie Honda VTEC 'eel summier kondigt Honda uw motorconcept aan, j| t de voordelen van de beken- en opmerkelijke VTEC-ag- ïgaten gaat combineren. De loftes zijn mooi: nog twintig ocent zuiniger en tegelijk ertig procent sterker dan de lidige VTEC-E van 1.5 liter, j et een technische ingreep die i hteraf bezien zo logisch lijkt, de vraag opkomt waarom i rnda het niet meteen zo deed. wordt nog niets meegedeeld hoe ver de ontwikkeling aat en wanneer de derde TEC-generatie in een produk- ;auto verwacht mag worden, [el gaan er geruchten dat een euwe Civic op stapel staat ior de Tokyo Motor Show in ttober. Kan het toeval zijn dat st nu melding gemaakt wordt a een nieuwe motor? it begon met de variabele pbediening VTEC voor de ortiefste Civic-versie CRX en exclusieve topmodel NSX. :n ingenieus hydraulisch me- ne maakte een omscha keling in de klepbediening mo gelijk, waardoor bij hoge motor belasting de kleppen verder en langer openen. Daarmee kon den de eerste VTEC-motoren loeiend als een Formule 1-ag gregaat naar meer dan 7.000 toeren ijlen. De volgende ontwikkeling was de min of meer andersom wer kende VTEC-E. Daarin gaan bij lage motorbelasting juist twee van de vier kleppen per cilinder vrijwel niet open. Deze afgekne pen motorbeademing heeft be wezen voor een heel laag ver bruik te kunnen zorgen, terwijl de motor bij meer gasgeven bij na ongemerkt op een normaal prestatieniveau omschakelt. De nieuwste ontwikkeling is nu een VTEC-motor die beide om schakelingen kan maken. Af gaand op Honda's beloften valt te berekenen dat bijvoorbeeld een Civic met nieuwe 1.5 liter VTEC motor gemiddeld makke lijk 18 kilometer per liter zou halen, en maximaal circa 130 pk beschikbaar stelt. Uw SEAT dealer voor Leiden en omstreken FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Onschatbare klassiekers in Hilversum Volgend weekeinde wordt in de Hilversumse Expo-hal de vijfde aflevering van 'De Onschatbare Klassieker' gehouden. Op deze ontmoetingsplaats voor liefheb bers van klassieke auto's wor den zowel door particulieren als door bedrijven auto's te koop aangeboden. Het betreft daarbij niet alleen complete exempla ren, maar er worden ook onge- restaureerde modellen en on derdelen verhandeld. De 'Onschatbare Klassieker'- BUK IN HET VERLEDEN beurs speelt in op de nog steeds groeiende belangstelling voor klassieke auto's en brengt de geïnteresseerde koper in con tact met mensen die hun klas sieker willen verkopen. In totaal zullen er rond de 300 auto's staan. Daarnaast kan de bezoe ker terecht bij tal van kraampjes met een groot assortiment on derdelen en 'automobilia' als boeken, folders, miniatuurau to's, speldjes etc. Zoals gebruikelijk wordt tijdens de beurs het informatieve handboek 'De Onschatbare Klassieker' ten doop gehouden. De zesde editie bevat bijna 800 pagina's waarin 2.500 klassieke modellen aan bod komen. Het kost 24,95. De 'Onschatbare Klassieker'- beurs is zaterdag 2 en zondag 3 september geopend van 10 tot 18 uur en een toegangsbewijs kost 12,50. Kinderen tot 12 jaar betalen 7,50. Terwijl VW's Spaanse dochter Seat bezig is de financiën weer op orde te brengen na het verlies dat voortkwam uit de nieuwe fabriek voor nieuwe modellen (Ibiza, Cordo ba), mogen geen grote nieuwtjes verwacht worden. Toch kan men volgend jaar de aandacht blijven trekken met de van VW/Ford 'geleende' ruimtewagen Alhambra, en pronkt Seat op de komende autoshow in Frankfurt met een nieuwe modelvariant, de Cordoba SX Coupé. De definitieve produktieversie zal 'wat later' op de markt ko men als het sportieve model binnen de serie. Daartoe leent de oorspronkelijke 4-deurs Cor doba, sterk verwant met de klei nere Ibiza, zich goed. Met de hoge, korte kofferbak en stan daard spoiler daarop heeft die Cordoba al iets sportiefs. Voor de 2-deurs variant SX maakte Seat de overgang tussen dak en kofferbak nog wat vloeiender, iets anders gemodelleerde en forsere bumpers maken het af. De sportieve inslag houdt niet op bij een wat veranderd uiter lijk. De Cordoba SX krijgt ook de beschikking over naar ver houding krachtige motoren, te beginnen met een nieuwe 1.6 li ter die 100 pk levert. Daarnaast is er keus uit de sterkere, reeds bekende 2.0 liter en 16-kleps 1.8 liter motoren. Opmerkelijk is dat de nieuwe 1.6 liter niet al leen in geen andere Seat nog voorkomt, maar evenmin in enig model van moederconcern Volkswagen. Deze motor bevat als nieuw ele ment een variabele inlaatlengte, een klep in het inlaatsysteem die de aangezogen lucht via een Het prototype Cordoba SX, een coupé die waarschijnlijk in het najaar op de markt komt. foto pon car lange of korte weg naar de mo tor voert. Het effect daarvan is dat de motor meer trekkracht gaat leveren bij laag toerental. Dat laat toe andere kenmerken van de motor meer op hoog topvermogen af te stemmen, zonder daarbij een flink stuk motorsouplesse te moeten inle veren. Zo'n variabele inlaat kent tot nu toe geen enkele motor van Seat ofVW. Het lijkt erop dat Volkswagen deze motor niet gaat voeren, hij werd tenminste niet vermeld in het nieuws voor modeljaar 1996. Misschien komt dat later alsnog, als de Cordoba SX een maal op de markt is gebracht. Gezien het succes van de 4- deurs Cordoba zal de aantrek kelijk aangeklede SX-variant ge- makJcelijk genoeg kopers vin den. Tot de standaard uitrusting behoren in dit voor-stadium een ABS remsysteem, een anti- doorslipsysteem, twee airbags, een derde remlicht, dubbele koplampen, lichtmetalen velg en, extra meters in het midden console, elektrische ramen, cen trale deurvergrendeling en startblokkering. Maar het kan natuurlijk heel goed zijn dat bij de definitieve introductie een aantal van de genoemde zaken toch niet in elke Cordoba SX blijkt te zitten. Voordat de coupé in de verkoop komt, brengt Seat eind septem ber eerst nog een sportieve Cor doba S op de markt. Deze is ge baseerd op de 4-deurs 1.4i CLX en ten opzichte van die versie opgewaardeerd met een aantal extra's, zoals sportstoelen, een sportstuur, speciale bekleding en logo's en een middenconso le. De 1.4i S gaat 28 mille kos ten. De Amerikaanse autogigant General Motors (GM) heeft lauw gereageerd op de grootse plannen die de Zuidkoreaanse autoproducent Daewoo heeft met FSO, GM's partner in Po len. Ook als de plannen van FSO en Daewoo doorgaan, blijft GM betrokken bij de au toindustrie in Polen, zo heeft Zbigniew Lazar, GM's man in Polen, laten weten. WARSCHAU RTR Vorige week werd bekend dat Daewoo met het staatsbedrijf FSO een principe-overeen komst heeft gesloten voor de aankoop van een belang van 60 procent in de Poolse autopro ducent. Daewoo steekt, als de plannen doorgaan, 1,1 miljard dollar in de onderneming. GM heeft in Polen samen met FSO (Fabryka Samochodow Os- obowych) een bedrijf. In deze onderneming heeft het Ameri kaanse concern inmiddels twin tig miljoen dollar gestoken. Dit jaar produceert het Poolse be drijf 10.000 Opel Astra's (Opel is onderdeel van GM) en dit moet stijgen tot 33.000 stuks in 1996. FSO heeft niet alleen van Dae woo, maar ook van andere autoproducenten een aanbod gekregen voor investeringen. Autofabrikanten beschouwen Polen als een interessant land, omdat de loonkosten er laag zijn en de Westeuropese markt er dichtbij ligt. Tot de aanbie ders behoorde ook GM, maar FSO wees dat aanbod af omdat de Amerikaanse onderneming niet de produktie van een nieu we, moderne auto wilde garan deren. Voor zo'n wagen is een investering van zeker een mil jard dollar nodig, aldus FSO- woordvoerder Adrzej Smolinski. Daewoo heeft toegezegd in Po len jaarlijks 220.000 midden klasse-auto's te produceren. De produktie van de Polonez, een sterk verouderd model van FSO, kan gewoon doorgaan. Overi gens sloot de Zuidkoreaanse autobouwer in juni een over eenkomst met FSL, een Poolse producent van bedrijfswagens. Hier staan investeringen van 340 miljoen dollar en de fabri cage van bestelwagens op het programma. De investeringen kunnen oplopen tot 740 miljoen dollar. FSO is de op een na grootste autofabriek van Polen. Het con cern verkocht vorig jaar 86.870 wagens. De grootste is Fiat Auto Poland, eigendom van de Itali aanse Fiat-groep. Deze produ cent verkocht vorig jaar 130.460 auto's, voornamelijk de kleine Fiat Cinquecuento en de bijna vergeten Fiat 126. Of Daewoo inderdaad vastere voet aan de Poolse grond krijgt, is nog niet zeker. Woordvoerder Tomasz Bryzek van het Poolse ministerie van industrie liet we ten dat het moeiljk is om een uiterste datum vast te stellen voor een definitieve overeen komst. Bovendien blijft de deur voor onderhandelingen met GM openstaan, aldus Bryzek. GM liet weten dat er niets defi nitiefs is vastgelegd tussen FSO en Daewoo. Bryzek verklaarde verder dat Daewoo zijn oog op FSO heeft laten vallen omdat het rekent op belastingontheffing gezien de grote schulden waarin de Poolse autoproducent steekt. Bovendien heft Polen 35 pro cent belasting op auto's van buiten de Europese Unie. Op auto's van binnen de EU is dat 30 procent. Van de binnenlandse markt moet Daewoo zich niet te veel voorstellen. Er worden per jaar nog geen 300.000 nieuwe perso nenwagens verkocht. Veel van de auto's die het concern in Po len eventueel gaat maken, zul len dan ook voor de export zijn bestemd. De Zuidkoreaanse producent is elders in Oost-Eu ropa ook actief. Zo ligt er een toezegging voor investeringen van een miljard dollar in Roe menië en voor 340 miljoen dol lar in de Tsjechische vrachtwa genproducent Avia. De keuze voor Oost-Europa als produktieregio is niet verwon derlijk. Daewoo is nog niet zo lang geleden begonnen met een agressieve verkoopcampagne in Europa. Met modellen als de Nexia en de Espero hoopt het concern een redelijk marktaan deel te verwerven. De auto's van Daewoo behoren (nog) niet tot de modernste, want bijvoorbeeld de Nexia is geënt op het laatste model van de Opel Kadett. Door de wagens van veel extra's te voorzien ver wacht Daewoo veel kopers te trekken. In Nederland lijkt dat aardig te lukken. Vanaf maart verkocht de onderneming bijna 1.800 auto's, waarmee het zich nestelde op de 24ste positie op de ranglijst van verkopen in Ne derland. Daewoo passeerde daarmee merken als Saab en Lancia. Bij de leasefiets horen tevens regenkleding, slot, onderhoud en verzekering, foto acu en goede stap vooruit in het promoten van de fiets als vervoermiddel voor het woon-/werkver- keer. Zowel bij de ANWB als bij de fietsersbond EN- FB heerst tevredenheid over de belastingmaatre gelen die staatssecretaris Vermeend (financiën) per 1 september laat invoeren. De maatregelen behelzen onder meer dat een bedrijf aan zijn werknemers een fiets ter beschikking mag stellen, waarvan slechts een klein gedeelte (150 gulden) bij het belastbaar inkomen hoeft te worden geteld. Ook kosten voor regenkleding, sloten, ver zekering en onderhoud mag het bedrijf vergoeden. De ENFB kan zich vinden in de plannen van Ver meend. „Uiteraard. We hebben het zelf drie jaar geleden aangezwengeld bij de politiek, omdat er te veel onduidelijkhedenbestonden", zegt woordvoerster A. de Jong, „Het grootste voordeel van de nieuwe maatregelen is dat be lastinginspecteurs weten hoe ze moeten handelen. Doordat er zoveel onzekerheid was, werden bedrijven afgeschrikt terwijl ze wel degelijk geïnteresseerd wa ren. We hebben wel eens wan hopige fietshandelaren aan de telefoon gehad, die een contract voor een grote order zagen af springen op die onduidelijkhe den". Volgens de ENFB is de regeling nu helder. Ook de binnenkort door de belastingdienst te ope nen fietsinformatielijn, waar be drijven hun vragen over de regeling kwijt kunnen, kan op de goedkeuring van de ENFB rekenen. Dat num mer is nu nog niet bekend, maar zal vanaf 1 september te bereiken zijn. De ENFB: „Wat nu nog ontbreekt, is een goede re geling voor mensen die van hun eigen fiets gebruik ma ken en voor mensen die niet verder dan tien kilo meter van hun werk wo nen. Die hebben geen recht op vergoeding van het woon-/werkverkeer. Maar voor fietsers vinden we dat anders liggen dan voor au tomobilisten. Voor een fiet ser is tien kilometer relatief wèl ver. Daar hopen we nog een oplossing voor te vinden". Volgens een woordvoerster van de Belastingdienst moet nog kritisch gekeken worden naar een regeling voor mensen die niet ver der dan tien kilometer van hun werk wonen: „Die vallen inder daad buiten de maatregelen die per 1 september ingaan. Men sen die geen leasefiets nemen maar met hun eigen fiets ko men, mogen echter al hun kos ten van de belasting aftrekken". cpd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7