Koopkracht alleenstaande dicht hek op Borobudur en ambtenaar daalt in '96 Binnenland ^cht jaar en TBS oor moord op zoontje roep-Nijpels wil nieuwe >uderenpartij oprichten SCHOT IN DE ROOS, VOLGENS DE CONSUMENTENBOND. Koningin staat voor Handelaar in opgezette dieren was wereldberoemd Huisartsen inden te veel geld bij ziekenfondsen Bende van Venlo wil uit onder carnavalsmoord (RIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Gevaarlijke vorm van botulisme melo In een deel van het kanaal Almelo-Nordhorn is botulis me van het type E aangetroffen. Deze vorm van botulisme is ge vaarlijk voor mensen. Mensen die zijn besmet, kunnen proble- >Jli men met de ademhaling krijgen en met het zien. De provincie Overijssel heeft gisteren in overleg met het Waterschap Regge en Dinkel een visverbod ingesteld. De provincie raadt ten sterkste if vis te eten die eerder in het kanaal is gevangen. Zwemmen vordt ook afgeraden. Voor zover het Waterschap Regge en Din- ;el weet, is het de eerste keer deze zomer dat botulisme E voor- comt. leide bij Zundert brandt af buNDERT» Bij een grote brand op het landgoed Tachtig Bunders n Zundert is gisteren ruim twaalf hectare heide verloren gegaan. t de inzet van ruim honderd manschappen en twintig blus- vvagens uit de hele regio kon de brandweer voorkomen dat het r zich uitbreidde naar aangrenzende kurkdroge bosgebie- lden. Belangrijke hulp kwam van een boer. die met de inhoud a zijn gierkar voorkwam dat de brand bij een smalle brand- Igang oversloeg naar een belendend bos. leer bijstandsfraude opgespoord pen haag Gemeenten hebben vorig jaar bijna 33.000 gevallen W van bijstandfraude geconstateerd. Dat is 29 procent meer dan MM iet jaar daarvoor. Oorzaak voor de stijging is waarschijnlijk de ^4 verhoogde aandacht van sociale diensten voor fraude. Bijna driekwart van alle gevallen had betrekking op het verzwijgen van nkomsten. 'Bedrijven ontduiken VN-embargo' n bosch Justitie in Den Bosch verdenkt drie Brabantse bedrij- n van het ontduiken van het handelsembargo van de Verenig- e Naties tegen Servië en Montenegro. Of de bedrijven worden Ivervolgd, is nog onduidelijk. Het gaat volgens hoofdofficier van justitie Jansen niet om de levering van wapens, maar om gewo- e goederen. Collecte voor ultra-rechtse AWB uterdam Nederlandse neo-nazi's zamelen geld in voor de ex- - rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) in Zuid- rika. Zo willen ze bijdragen aan de totstandkoming van een ilanke Boerenstaat in Zuid-Afrika. Een van de Nederlanders die :olecteert is het Rotterdamse CP'86-raadslid Freling. AWB-leider 'Blanche dreigt met een burgeroorlog als de Zuidafrikaanse :egering niet meewerkt aan de totstandkoming van een onaf- to hankelijke blanke Boerenstaat. 'echter vonnist zwaarder dan eis i p< illi Bossche rechtbank heeft gis- »n een 37-jarige man uit Oss >r moord op zijn 7-jarige lontje tot acht jaar cel en TBS et dwangverpleging veroor- leld. De man doodde zijn kind 18 februari door wurging, essteken en verdrinking. Hij dat hij samen met zijn kind ad willen sterven, maar zijn oging tot zelfmoord mislukte. Met acht jaar legde de rechter n jaar cel meer op dan de offi- er had geëist. De ernst, de on- nkeerbaarheid en het onher- bare leed voor de familie amen volgens de rechtbank de eis onvoldoende tot uit- ukking. Ook woog mee dat op zitting bleek dat de man een ebrek aan inzicht in de gruwe- kheid van zijn handelen' heeft :toond. De rechtbank stelde man 'een onschuldig en kind op obsessieve wijze instrument in de relatie met i ex-vrouw gebruikte. Ook is it kind zijn levensrecht ont- md'. n aantal oud-hoofdbestuurs- len van het door ruzies ge- listerde Algemeen Ouderen irbond (AOV) wil een nieuwe i iderenpartij oprichten. Dat ;en van hen, voormalig OV-voorzitter Turkenburg, gis- bevestigd. Het gaat om een aantal ge- ouwen van fractieleider Nij- els die door AOV-oprichter Ba- 'fiburg afgelopen juni uit de e artij is gezet. Volgens Turken- irg is Nijpels op de hoogte van plannen en stemt ze er mee Kok kan belofte over koopkrachtbehoud niet waarmaken Het kabinet kan zijn belofte om de koopkracht volgend jaar voor iedereen op peil te houden niet nakomen. Al leenstaanden die het minimumloon of een modaal inko men verdienen, gaan er een half tot ruim een procent op achteruit. Ook grote groepen ambtenaren hebben vol gens de laatste koopkrachtplaatjes in 1996 minder te be steden. den haag cpdling aan de lonen in het be drijfsleven, volgend jaar inder daad op de nullijn. De modale inkomens (zo n 49.000 gulden bruto) gaan er iets (0,2 procent) op vooruit, twee keer modaal heeft volgend jaar een kleine half procent meer uit te geven. Alleenstaanden met een mo daal inkomen leveren volgend jaar echter een half procent koopkracht in. Datzelfde lot Premier Kok meldde vorige week als 'belangrijk politiek feit' dat de minima en modaal hun koopkracht volgend jaar behou den. Kok zei dat het niet meer dan redelijk is dat ook de lagere inkomens meeprofiteren van de gezonde economische groei. Mensen met een uitkering blij ven, vooral dankzij de koppe- treft alleenstaande ambtenaren. Alleenstaanden met een mini mum-inkomen (ongeveer 28.000 gulden bruto) hebben volgens de jongste berekenin gen van het Centraal Plan Bu reau (CPB) volgend jaar zelfs ruim een procent minder koop kracht. Voor ambtenaren met een modaal inkomen zit koop krachtbehoud er ook al niet in; zij leveren ook een half procent Met behulp van de modellen van het CPB wordt er nog steeds gesleuteld aan details van het pakket lastenverlichting voor burgers en bedrijven (ter waarde van 3,75 miljard gulden) waarover het kabinet op hoofd lijnen akkoord is. Koopkrachtre paratie voor de genoemde groe pen ambtenaren en alleen staanden zit er echter niet meer in, zo laten nauw betrokkenen De achterstand die alleen staanden oplopen valt onder meer te verklaren doordat ze maar één keer profiteren van de verhoging van de belastingvrije som, goed voor bijna dertig gul den netto per maand. (Echt)pa- ren krijgen dit extraatje, be doeld om de koopkracht op peil te houden, twee maal. Hoeveel mensen volgend jaar minder te besteden hebben, is niet duide lijk. Volgens betrokkenen is de groep die volgend jaar inlevert 'beperkt'. Juliana wens dat pers zoi verdwijnen Beatrix heeft De man en zijn vrouw had den een moeizaam huwelijk achter de rug waaraan meer dan eens politie en hulpverle ners te pas kwamen. Op 18 fe bruari was het jongetje in het kader van een bezoekregeling bij zijn vader. Het kind wilde ook blijven slapen, maar dat weigerde de moeder telefo nisch. Daarop greep de Osse- naar zijn kind bij de keel en wurgde hem. Hij reed naar een bos en legde het in een sloot. Hij sneed zijn eigen polsen open, maar slaagde er niet in, zoals hij van plan was, om naast zijn kind in het water te sterven. De man is verminderd toere keningsvatbaar en had al vaker aangekondigd dat hij de hand aan zichzelf en het kind zou slaan als zijn vrouw de schei ding zou doorzetten. In een af scheidsbrief wees de dader de familie van zijn vrouw aan als de schuldigen aan zijn actie. Ook schreef hij in die brief: ,,Nu is mijn zoontje voor altijd bij mij". Natuurlijk wil koningin Beatrix een wens doen op de Borobu dur. Dat doet iedereen die dit duizend jaar oude monument bij Jogjakarta op Java bezoekt. Het mag alleen als de bezoeker een van de boeddha's kan aan raken die in de zogenoemde stoepa op het bouwwerk staan. Dat wil Beatrix echter niet luk ken. Willem-Alexander tikt de boeddha meteen op de schou der. ,,Ja, maar jij hebt een mak kelijke plek", roept Beatrix te gen haar oudste zoon. „Welnee, ik heb een langere arm", zegt de kroonprins. Maar zijn moeder wil het toch eens van zijn plaatsje proberen en dan lukt het haar ook. Wat ze wenst, moet een geheimpje blijven, anders komt het niet uit. Haar moeder Juli ana wenste tijdens haar staatsbezoek aan Indonesië, in 1971, op de Borobu dur dat de pers nu eens ophoepelde. Dan kon ze ook eens geen m rustig genieten. Maar Beatrix heeft van de pers ogenschijnlijk hele maal geen last. Integendeel, de koningin en de kroonprins heb ben het prima naar hun zin. Prins Claus is weliswaar niet meegekomen, want hij had de Borobudur al eens gezien en het is een loodzware klus om de tempel te beklimmen. Er ontstaat zelfs een nogal uitgelaten stemming bovenop de Borobudur. Bijna het hele gevolg slaat lachend aan het wensen, soms een paar keer, en alles moet natuurlijk fotogra fisch worden vastgelegd. Natuurlijk is er ook serieuze aandacht van het gezelschap voor het prachtige reliëfwerk op het monument. Iedereen ver baast zich erover hoe mensen duizend jaar geleden al zoiets hebben kunnen bouwen. De Borobudor heeft overigens eeuwenlang een vergeten be staan geleid, totdat hij in 1814 werd herontdekt. Nu komen er gemiddeld zo'n zesduizend be langstellenden per dag. De be zoekers vormen een bron van inkomsten voor talloze souve nirverkopers, maar die zijn voor de gelegenheid maar even van het terrein geweerd. Het hele complex is afgesloten. Het geeft de koningin en de prins de gele genheid zich vrijer te bewegen en een andere route terug naar de auto te kiezen. Maar dan overkomt hun iets wat maar zelden gebeurt: ze staan plotse ling voor een gesloten hek. I let maakt ze niet uit, de vrolijkheid wordt alleen maar groter en ge duldig blijven de koningin der Nederlanden en haar opvolger wachten tot er iemand komt die het hek kan openen. De donderdag, de vierde dag van het staatsbezoek aan Indo nesië, was in Surabaja begon nen. Het gezelschap maakte een boottocht door de haven en legde vervolgens aan in de haven wenste Tanjung Perak, de ■c mu 'kaap van zilver'. Daar valt vooral een beeld op zo hoog als een kerktoren. Het is een admi- raalsfïguur. die symbolisch is voor de Indonesische zeemacht. Ad miraal Yos Sudarono zou model hebben gestaan. Het koninklijk gezelschap had echter veel meer belangstelling voor alle bedrijvigheid in de haven van Tanjung Perak, die is toegeno men met de groeiende econo mie van Oost-Java. Maar al snel was het tijd voor Willem-Alexander om achter de stuurknuppel van het regerings toestel PBX te kruipen en zijn ouders naar de sultansstad Jogja te vliegen. De huidige sultan is Hamengku Buwono de Tiende. Hij ontvangt de koninklijke gas ten in zijn zogenoemde kraton. Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander bren gen het weekeinde door in Ma- nado op Sulawesi, een plaats tussen e'en baai, kokospalm plantages en de ruim 2000 me ter hoge vulkaan Gunung Kla- bat. De keuken spreekt er ook tot de verbeelding: bosmuizen, ratten, vleermuizen en hond. tienhonderd ziekenfondspa tiënten, in strijd met de afspra ken, hun tarief niet lager vast stelden. Formeel moeten de ta rieven voor elke patiënt die bo ven de zestienhonderd uitkomt, lager liggen omdat de vaste kos- de arts al gedekt zijn den haag gpd Hoewel de rechter de aan vraag vier weken heeft aange houden, gaat Turkenburg er nog steeds van uit dat het AOV faiiliet gaat. De partij zou een schuld hebben van 300.000 gul den. Maar ook als het zogehe ten Management Opbouw Team, ingesteld om de partij te redden, er in slaagt het dreigen de faillissement af te wenden, gaat de groep-Nijpels door met de voorbereidingen voor een nieuwe ouderenpartij. Baten burg vindt dat een 'wijs besluit'. „Het AOV wordt nu eigenlijk ge zuiverd, door hen." Het is een wonder dat de Nederlander die gisteren in Groot-Brittannië in staat van be schuldiging is gesteld wegens de illegale handel in bedreigde dieren niet eerder is opgepakt. De man is eerder door de Austra lische autoriteiten het land uitgezet, terwijl al zijn bezittingen in beslag werden geno men. Hij kwam in aanraking met justitie in België, Groot Brittannië en de Verenigde Staten. Zelfs de Ierse en Britse beroepsvere nigingen van taxidermisten (preparateurs) royeerden hem. Voor zover bekend is hij in Nederland nooit vervolgd of veroordeeld. De 40-jarige man leeft al jaren van het opzetten en prepareren van dieren en de handel in schedels, skeletten en opgezette dieren. Hij was volgens kenners zeer bedre ven in zijn vak. Omdat zijn bedrijf zo om vangrijk was dat hij het in zijn eentje niet kon bolwerken, maakte hij geregeld gebruik van de diensten van anderen. Hij reisde de hele wereld af en slaagde er via omvangrijke netwerken in allerlei exotische dieren te be machtigen. Zo werden alleen al 350 soorten vogels uit de Filippijnen aangetroffen in zijn magazijnen. Volgens Wereld-Natuurfondsvoorzitter Nijpels kan de naam van de man voor nie mand in dit circuit een verrassing zijn. „Als de Nederlandse instellingen die met hem in zee gingen, niet wisten dat hij illegaal bezig was, zijn ze wel heel erg naïef geweest." Resten van zeldzame dieren kunnen alleen van eigenaar veranderen als er documenten bij zitten. Obscure verzamelaars leggen voor één enkele schedel of een zeldzaam vel 10.000 gulden op tafel. Het WNF erkende niet zo goed thuis te zijn in deze tak van de illegale dierenhandel. „We weten zo langzamer hand wel wat een papegaai kost, of een or chidee of een reptiel, maar met deze bran che zijn we nog niet zo vertrouwd." Huisartsen hebben jarenlang te veel geld geïnd bij de zieken fondsen. Nadat de Ziekenfonds raad daar achter was gekomen, heeft de Landelijke Huisartsen- vereniging (LHV) meteen een einde gemaakt aan de praktij ken. Dat is ook vastgelegd in af spraken met de zorgverzeke raars. Er zijn ongeveer 7.000 huisartsen. Hoeveel geld zij te veel in de zak hebben gestoken, wordt door de raad nog uitge zocht. Het bedrag zal echter al snel tientallen miljoenen bedra gen. Of de betrokkenen worden aangepakt, hangt af van de Eco nomische controledienst (ECD) en de afzonderlijke fondsen. De huisartsen hebben op twee verschillende manieren te veel geld gekregen. Ziekenfond sen van buiten de eigen regio moesten tussen de twintig en dertig gulden 'administratiekos ten' betalen voor elke patiënt die de huisarts voor hen behan delde. Die praktijk was volgens de Ziekenfondsraad in strijd met de wet tarieven gezond heidszorg. De ziekenfondsen betaalden echter om zo de zorg voor hun klanten te garanderen. Daarnaast is gebleken dat huisartsen met meer dan zes- i de die i iste koop' volgens Test a shampoo's Consumentengids aug. 1995. Zijn de vier hoofdverdachten van de Bende van Venlo ook verantwoordelijk voor de gru welijke moord op een 78-jarige man en diens 80-jarige vrouw tijdens het carnaval vorig jaar, of is daarvoor onvoldoende be wijs? Heeft justitie bij het moei zame vooronderzoek gebruik gemaakt van een kroongetuige die in ruil voor het afzien van vervolging, belastende verkla ringen tegen de bendeleden heeft afgelegd? Het proces tegen de Bende van Venlo wordt steeds onduidelijker. Net als woensdag stond giste ren de zogeheten carna valsmoord op de agenda. De twee bejaarden werden op 15 februari vorig jaar in hun huis in Venlo overvallen om hen 30.000 gulden aan spaarcenten lichter te maken. De bejaarden werden gruwelijk om het leven gebracht. Het openbaar minis terie verdenkt vijf mensen. De meesten, zo hebben ze al eerder bekend, waren betrokken bij de dood van een 53-jarige bewaker van hennepkassen in het Lim burgse Reuver. In tegenstelling tot eerder de- 'Ma, ik kon die moord echt niet voorkomen' roermond gpd „Ma, je weet waarom ik vastzit. Dat zul je wel in de krant hebben gelezen. Maar één ding moet ik je zeggen: ik ben erbij geweest, maar ik heb die mensen niet vermoord. Wat er is gebeurd, heb ik echt niet kunnen voorkomen." Een passage uit een brief die een 24-jarig lid van de Bende van Venlo in zijn cel aan zijn moeder schreef, maar veiligheidshalve naar het adres van bekenden stuurde. Justitie ziet in dit onderschepte schrijven een belangrijk bewijs dat de Bende van Venlo verantwoordelijk is voor de weerzinwekkende roofmoord op een hoogbejaard tuindersechtpaar. Officier van justitie Van Delft maakte het be staan van de brief gisteren voor de Roermondse rechtbank wereldkundig op de vijfde dag van hel monsterproces tegen de bende. De 24-jari- ge jongeman was eerder al degene die de poli tie tot in de kleinste details verslag deed over de gruwelijke taferelen die zich in het huis van het echtpaar hebben afgespeeld en de namen van de andere betrokken bendeleden noemde: de 22-jarige bendeleider, diens 19-jarige rechter hand en een 23-jarig, door psychiaters zwakbe gaafd bevonden, bendelid. Het vervelende voor justitie was alleen dat de briefschrijver zijn verklaringen allemaal weer inslikte en dat de overige drie ontkennen dat ze een aandeel hebben gehad in de dubbele car navalsmoord. De brief aan moeder zou dus wel eens een heel waardevol bewijsstuk kunnen zijn. ze week, toen de bekentenissen vlot kwamen, probeerden de vijf verdachten gisteren onder de carnavalszaak uit te komen. Voor het OM zijn vooral de be lastende verhalen van het enige vrouwelijke bendelid, de 19-ja- rige ex-vriendin van de bende leider, cruciaal. Zij vertelde de politie en de rechter-commissa- ris dat ze getuige was van het doodsteken van het echtpaar door haar ex-vriend. Daarbij waren volgens de vrouw ook de andere drie verdachten aanwe zig. Hoewel ze kennelijk aanwe zig was bij de carnavalsmoord, wordt zij hiervoor niet vervolgd. Justitie in Roermond wilde niet ingaan op de vraag of de vrouw een kroongetuige is met wie een akkoord is gesloten. De vrouw trok bij de recht bank overigens al haar belas tende verklaringen in. Boven dien zegt ze een alibi te hebben voor de betreffende carnavals avond. Een vriendin zou dat verhaal volgende week als ge tuige kunnen staven. Mocht in derdaad blijken dat zij niet bij de carnavalmoord aanwezig heeft kunnen zijn, dan vervalt daarmee voor justitie een be langrijke getuige. Het resterende bewijs in de zaak moet volgens justitie ko men van de verklaringen en be kentenissen van de verdachten bij de politie en bij de rechter commissaris tijdens het vooron derzoek. Gedetailleerde verkla ringen, afgelegd tijdens dat on derzoek, zijn tijdens de zitting echter weer ingetrokken. De of ficier van justitie heeft intussen dertien vervolgingen wegens meineed aangekondigd, maar dat deert de verdachten abso luut niet. „Das prima", rea geerde een van hen vrolijk op de aankondiging dat hij een vierde vervolging wegens mein eed kan verwachten. Het onder druk zetten door de politie, het voorhouden van verklaringen van mede-ver- dachten, het niet uitzoeken van alibi's of het weglaten van rele vant ontlastend materiaal uit de dossiers. Van alles trekken de verdachten uit de kast om on der hun eerdere verhalen uit te komen. Verbalisanten, die als getuigen 'niets dan de waar heid' zeggen te spreken, worden door de verdachten afgedaan als 'kankerende wouten'. De zaak wordt vandaag voort gezet. zestienhonderd patiënten. Het verschil in de tarieven, die bij de ziekenfondsen worden gedecla reerd, is enkele tientjes per pa tiënt. Volgens de ziekenfondsraad krijgen huisartsen met steeds meer ziekenfondsen tegelijk te maken. De controle op de nale ving van de tariefafspraak is daardoor moeilijker. Dat biedt huisartsen de mogelijkheid om het verlaagde tarief niet toe te passen ook al is daar wel aanlei ding toe. In het geval van de admini stratiekosten hebben de huis artsen een economisch delict gepleegd. De ECD, onderdeel van het ministerie van econo mische zaken, zal via een on derzoek moeten vaststellen wie schuldig is en voor welk bedrag. Bij de tarievenkwestie gaat het er om of het betrokken zieken fonds de huisarts aansprakelijk stelt of niet. Celstraf geëist tegen kaper Dordtse bus dordrecht anpl Tegen de 43-jarige Italiaan die op 20 mei een Dordtse stadsbus kaapte, is drie jaar cel geëist waarvan een jaar voorwaarde lijk. Voor de rechtbank in Dordrecht heeft de man giste ren verklaard dat zijn actie in feite een zelfmoordpoging was. Hij had zich met de bus te plet ter willen rijden. Vlak na de kaping liet de man de passagiers vrij. Later, in Bre da. liet hij ook de chauffeur gaan. „Ik wilde die man niet mee de dood in nemen", aldus de man. Toen hij de bus niet opnieuw aan de praat kreeg, kon de politie hem c De beklaagde had financiële problemen door zijn werkloos heid. Toen zijn Nederlandse vrouw een echtscheidingspro cedure in gang zette om voor een uitkering in aanmerking te komen, draaide de man door.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3