'Bonden hebben gefaald bij reorganisatie politie' Feiten Meningen Ijzerbedevaart brengt Vlaamse tweespalt aan het licht Laken moeten blote demonstranten bedekken Geen behoefte aan zoveelste verhaal *f» met mooie intenties' VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 NIEUWSANALYSE De jaarlijkse oprisping van Vlaams-Vlaamse verwijten begint zo langzamerhand een ri tueel te worden. Eind augustus is nog maar nauwelijks in zicht, en daarmee de Ijzerbe devaart in Diksmuide, of over en weer ma ken de Vlamingen elkaar in pamfletten en kranten voor rotte vis uit. De één wordt een verwerpelijk rechtsextremistisch separatist genoemd, de ander een lafhartig zoetwater- flamingantje. Dit jaar is het niet anders en zelfs nog er ger. Het weekblad Knack is niet het enige Vlaamse persorgaan dat zich dezer dagen ernstig afvraagt of de Ijzerbedevaart van aanstaande zondag misschien wel eens de laatste zou kunnen zijn. Mocht dat worden bewaarheid, dan scheelt het in ieder geval in de toekomst vele riemen kostbaar papier. De Ijzerbedevaart staat onder auspiciën van de zogeheten Vlaamse Beweging, een samenraapsel van oud-frontstrijders uit de Eerste Wereldoorlog en, in toenemende mate, hun nakomelingen, culturele fond sen, zangverenigingen, padvinders en poli tieke figuren, variërend vam christendemo craten tot aanhangers van het Vlaams Blok. Op deze toogdag wordt herdacht hoe in de laatste jaren van de oorlog '14-'18 Vlaamse soldaten een Vlaamse emancipitatiebewe- ging op gang brachten en voor de Vlaamse taal een eigen plaats in België naast het Frans verwierven. De Ijzerbedevaart is vanaf zijn prille be gin in 1919 gekenmerkt geweest door ru zies, misverstanden en talloos veel interpre taties. In de jaren dertig en de Tweede We reldoorlog gingen de fascisten ermee van door, waardoor men dit jaar tot de wonder baarlijke telling van de 68-ste Ijzerbede vaart komt. En sinds een jaar of tien speelt extreem-rechts opnieuw een niet onbedui dende rol, met als dieptepunt de avond vóór de Ijzerbedevaart, die keer op keer in Diksmuide verwordt tot een jaarmarkt voor internationaal fascistoïde gedachtengoed. Niet ten onrechte wordt vaak in Vlaamse kring beweerd, dat het buitenland en Nederland in het bijzonder alleen oog heeft voor de extreme uitingen rond de Ijzerbedevaart. Tegelijkertijd valt niet te ontkennen dat de Vlaamse Beweging er zelf tot nu toe weinig moeite voor heeft gedaan om zich van zijn zwarte rand te distantië- Toen niet-Vlaamsblokkers onder de be devaartgangers zich enkele jaren geleden in navolging van het Blok ook begonnen uit te spreken voor volledige Vlaamse onafhanke lijkheid, was voor velen de toch al flinter dunne scheiding tussen de 'goede' en de 'foute' toogdag dan ook niet meer te her kennen. Het lijkt wel of het conflict jaar na jaar heftiger wordt en 1995 vormt daarop geen uitzondering. Nu de Belgische staat is gefe deraliseerd en Vlaanderen dit jaar voor het eerst een zelf-gekozen parlement kent, met een eigen federale regering en een niet ge ringe autonomie op vele terreinen, heeft de strijd om Vlaams 'zelfbestuur', één van de eisen van de frontsoldatan uit de Eerste Wereldoorlog, volgens de gematigde groe pen min of meer zijn einddoel bereikt. De radicalere, rechts-nationalistische Vla mingen, zoals de 'Blokkers', vinden dat men nog een stapje verder moet gaan. Er moet nu worden gestreefd naar een volledig separate Vlaamse staat, zodat de armlastige Walen geen beslag meer op Vlaamse belas tinggelden kunnen leggen. Door de meningsverschillen tussen ge matigden en radicalen zijn inmiddels naast het officiële IJzerbedevaartcomité allerlei onderaannemers van de Vlaamse zaak op gestaan, die over elkaar heen tuimelen als het gaat om de juiste theologische uitleg van het zogenaamde IJzertestament van de frontsoldaten. De drie hoofdpunten daarvan luidden destijds 'nooit meer oorlog, godsvrede en zelfbestuur'. Daar gaf het IJzerbedevaartco mité onder zijn huidige voorzitter Lionel Vandenberghe enkele jaren geleden een nieuwe uitleg aan. Nooit meer oorlog werd vrede, godsvrede werd verdraagzaamheid en zelfbestuur ging voortaan als vrijheid door het leven. Vooral de verdraagzaamheid is in slechte aarde gevallen, want de kring rond het Vlaams Blok heeft daar niets mee op, in ie der geval niet ten aanzien van de minder heidsgroeperingen in de Vlaamse samenle ving. Het woord verdraagzaamheid werd dan ook al in hun gelederen omschreven als 'een zeepbelwoord' en 'een prostituée uit het woordenboek'. Het Vlaams Blok wil zich zondag niet mengen onder de Vlaamse 'slappelingen' op de weide onder de IJzertoren, maar de monstratief op de andere oever van de ri vier blijven. Het zint hen niet, dat voorzitter Vandenberghe de vrede indachtig dit jaar de jodenvervolging uit de Tweede We reldoorlog bij de Ijzerbedevaart wil betrek ken. Aan het andere uiterste hebben begin de ze week twee culturele fondsen, één uit so cialistische, het ander uit liberale hoek, ook hun verdere ondersteuning aan de Ijzerbe devaart opgezegd, uit onmin over het ken nelijk niet te vermijden extreem-rechtse aandeel in de Ijzerbedevaart. Liesbeth List, die was gevraagd om dit jaar twee liederen uit de Mauthausen-cyclus te zingen, heeft zich eveneens wijselijk teruggetrokken uit dit Vlaams-Vlaamse gekrakeel. Misschien krijgt het weekblad Knack nog gelijk. BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT Problemen ACP-voorzitter Kruizinga aan front en in eigen huis Piet Kruizinga ontwijkt aanvankelijk de schuldvraag. De voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond ACP vuurt als eerste weerwoord giftige pijlen af in de richting van topambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken. Vooral dat ministerie heeft bij de reorganisatie van de po litie littekens gekerfd in de ziel van de vaderlandse diender. Kruizinga is echter bereid ook de hand in eigen boezem te steken. „Ik moet echter erkennen dat ook de bonden in grote mate schuldig zijn", geeft Kruizinga in zijn werkkamer in Leusden schoorvoetend toe. „De reorganisatie was weliswaar niet te voorkomen, maar we hadden als vakbond wel meer bij moeten sturen dan we hebben gedaan." De reorganisatie bij de politie, een jarenlang en slopend pro ces, is afgerond. Maar Kruizinga weet als geen ander dat de na pijn nog dagelijks bij vrijwel alle nieuwe korpsen voelbaar is. Ruim de helft van alle politie mensen voelt zich persoonlijk slachtoffer van de reorganisatie. Ook de buitenwacht is aller minst tevreden met het uitein delijk resultaat. Een veel ge hoorde klacht is dat de politie nauwelijks specialisten meer in huis heeft. Diverse maatschap pelijke groeperingen hebben al aangegeven dat de zedenpolitie in ere hersteld moet worden. Datzelfde geldt voor de ver keerspolitie. Ook de kennis van de politie over de milieuwetge ving is onder de maat. Zelfs de politieministers Sorgdrager en Dijkstal erkennen dat ruiterlijk. „Door de reorganisatie is te veel kennis verloren gegaan. Daar door faalt de aanpak van de zware milieucriminaliteit heeft Sorgdrager de Kamer al la- Maar niet alleen daar laat de re organisatie zorgelijke sporen na. Ook de ploegen die explo sieven ontmantelen zijn aan het eroderen. Door de reorganisatie is de deskundigheid bij de poli tie op het gebied van explosie ven opruiming sterk afgeno men. „Je kunt erop wachten tot er een ongeluk gebeurt", zei on langs EOC-majoor Den Breejen. Het aantal klachten van burgers over het politie-optreden stijgt ook. Topper is het korps Am- sterdam-Amstelland, waar het aantal klachten vorig jaar met 42 procent steeg. Ook de com missie voor de politieklachten van dat korps schreef dit toe aan de reorganisatie bij de poli tie. Kruizinga maakt zich zorgen over de spanningen die zijn ontstaan bij het politieperso neel sinds de omvorming van de gemeente- en rijkspolitie tot 25 politieregio's. Die spannin gen moeten volgens hem niet te lang duren, anders worden ze onhanteerbaar en deel van de politie-cultuur. Wat er momen teel aan te doen is, is niet be kend. De vakbond heeft geen ervaring met dit soort politie-re- organisaties. En zeker niet met deze mammoetoperatie, die de grootste in de vaderlandse ge schiedenis kan worden ge noemd. EIGEN AGENTEN Als direct gevolg van de reorga nisatie zijn veel politiemensen van hun posten in de platte landsgemeenten en kleine dor pen gehaald in de grote steden en probleemregio's onderge bracht. Daardoor beginnen ook de kleine gemeenten steen en been te klagen. Inmiddels heeft de gemeente Groesbeekop ei gen kosten een politie-agent in gezet. Momenteel denken veer tien omliggende gemeenten er aan hetzelfde te doen. Kruizinga: „De stofwolken zijn nog lang niet allemaal opge trokken. Sterker nog: in nogal wat regio's zijn re-reorganisatie bewegingen aan de gang. Voor een deel zijn dat aanvullingen, „Het is dus nog lang niet rustig bij de politie," meent Piet Kruizinga. voor een ander deel correcties. Het is dus nog lang niet rustig bij de politie." Ook de relatie tussen de ACP en haar achterban heeft een flinke knauw gekregen. Veel ACP'ers vinden dat het vakbondsbe- stuur, met Kruizinga als expo nent, tijdens de reorganisatie te veel en in elk geval veel te pas sief aan de zijlijn heeft gestaan. Dat blijkt ook uit een recente interne enquête: maar liefst 35 procent van de ACP-leden speelt wel eens met de gedachte het lidmaatschap te beëindigen. „Dat is zorgelijk", zegt Kruizin ga, „daarom moeten we voor onze leden een goede cao af sluiten. We staan met de rug te gen de muur. Mede omdat ook minister Dijkstal ons in een moeilijke positie heeft gebracht met zijn volstrekt onaanvaard bare CAO-voorstellen. We moe ten als vakbond scoren. Het is duidelijk dat voor velen van die 35 procent een slechte CAO het laatste duwtje zal zijn om het lidmaatschap op te zeggen. Kortom, we hebben problemen aan het front, in onze achter tuin, maar ook in eigen huis." IMAGO De ACP-voorzitter vindt de situ atie des te meer zorgelijk omdat de politie binnen de maat schappij de afgelopen twee jaar veel krediet heeft verspeeld. „De reorganisatie heeft honder den miljoenen guldens aan be lastinggeld gekost. De burger vraagt zich af wat daar voor in de plaats is gekomen. Er is vanuit de maatschappij nog al wat kritiek. Het hele gedoe rond de IRT-affaire heeft ook niet bij vorming. Hij heeft er weinig vertrouwen in dat negatieve imago op korte termijn te kunnen veranderen. „Zeker niet als de CAO-onder- handelingen stuklopen. Als bei de partijen met de hakken in het zand tegenover elkaar blij ven staan, zijn op den duur ac ties niet te voorkomen. En ook dat werkt uiteindelijk niet posi tief op ons imago." Ook de komende parlementaire enquête over de opsporingsme thodes die politie en justitie hanteren in de strijd tegen de georganiseerde criminaliteit, ziet Kruizinga met enige zorg tegemoet. „Het is best goed dat die enquête er komt. Als die tenminste precies helder maakt wat de politie in de toekomst wel en wat niet mag doen. Ik ben echter bang dat er tijdens de enquête eerst nog de nodige rommel over de politie wordt uitgestort. Je ziet het nu al: de grote schoonmaak is begon- Iedereen stelt zijn eigen positie veilig, meent Kruizinga, 'te be ginnen bij onze geliefde minis ter van justitie'. Alle rotzooi komt uiteindelijk op de kop te recht van hardwerkende politie mensen, vreest hij, want 'de trap wordt van boven af schoongeveegd. En ook dat zal niet bepaald bijdragen aan een betere beeldvorming van de po litie.' ROB HARTOG EN FRED RONDEEL Om in de komende weken de veiligheid in Peking tijdens de aanstaande vrouwencon ferenties te kunnen garanderen, zijn dui zenden politieagenten inmiddels tot de tan den gewapend: met witte lakens. De ergste ongeregeldheden die de bewakers van de openbare orde en goede zeden zich kunnen voorstellen, blijken buitenlandse lesbische vrouwen te zijn die naakt over het Plein van de Hemelse Vrede rennen. In die gevallen zullen de lappen stdf over de vrouwen wor den geworpen. Partijfunctionarissen hebben de politie op dracht gegeven een voorraadje lakens aan te leggen voor het geval demonstranten hun kleren uittrekken op straat of in open bare gelegenheden. Het is een antwoord op aanhoudende geruchten dat enkele groe pen deelnemers aan de schaduwconferen- tie, die volgende week woensdag begint, met naakte protestmarsen de aandacht op hun problemen willen vestigen. Het zou daarbij met name gaan om lesbiënnes en prostituées. „We kunnen ons niet veroorloven lesbische activisten half ontkleed door de straten van Peking te zien lopen", aldus een gemeente ambtenaar. Een Chinese vrouw die deel neemt aan de conferentie toont wel begrip voor de voorzorgsmaatregel: „Functionaris sen zijn erg bang dat mensen gaan demon streren. Ze zitten in hun rats over hoe ze moeten reageren als demonstranten zich ontkleden, want dat doen ze in het buiten land wel eens, heb ik gehoord De berichten over mogelijke blote protesten zijn opvallend genoeg in Chinese kranten verschenen en doen waarnemers vermoe den dat ze door Chinese functionarissen 'gedicteerd' zijn. Een deel van de vrouwelij ke activisten wordt daarmee zwart gemaakt en de aanwijzing aan de bevolking is: zoek geen contact met 'dit soort' want dan krijg je problemen. Er worden veertig- tot vijftig duizend deelnemers verwacht voor de offi ciële Wereldvrouwenconferentie begin sep tember en het Forum van niet-overheidsor- ganisaties dat volgende week begint. Voor demonstraties moet ook in China ver gunning worden aangevraagd bij de politie. Toestemming wordt echter zelden ver leend. Begin vorige week benadrukten de Chinese autoriteiten tijdens een persbezoek aan Huairou, de buitenplaats waarnaar de schaduwconferentie verbannen is, dat geen ongeoorloofde demonstraties zullen wor den toegestaan. „Iedereen die een ander land bezoekt, moet de wetten van dat land naleven. De wetten in China moeten strikt worden gehoorzaamd. Elke Chinees of bui tenlander die de wetten overtreedt, zal ge lijk worden behandeld", aldus gouverneur Zhao Yuhe van Huairou. PEKING YVONNE VAN DER HEUDEN CORRESPONDENT Rein zetten op afbraak emancipatiebeleid fV „De Nederlandse regering kan zich tijdens de VN-vrouwenconferentie in China volgende maand allerminst als een trotse aap op de borst kloppen en zeggen 'Wij in Nederland doen het op emanicaptieterrein zo goed'. Te veel is al afgebroken. Kijk naar de bezuini- gigen op de vrouwenhulpverlening, op het vrouwenadviesbureau Arach- ne en de twintigste positie die Neder land inneemt op de wereldranglijst van de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties waar het gaat om kansen die vrouwen hebben. In Pe king moeten we zorgen dat er een rem op de afbraak van het emancipa tiebeleid wordt gezet." Dit zegt voorzitter G. den Ouden van de Emancipatieraad aan de voor avond van de vierde Vrouwenconfe rentie van de Verenigde Naties. Den Ouden maakt als adviseur van de re gering deel uit van de Nederlanse de legatie waarover minister Melkert (emancipatiebeleid) de scepter zwaait. Melkert heeft al aangekondigd dat hij de resultaten van de conferentie wil gebruiken voor het nieuw op te stel len emancipatiebeleid. „Het lijkt er op dat Melkert en Pronk steviger op de bok van de machine willen zitten. Zij spreken zich positief uit over emancipatie. Maar we hebben straks geen behoefte aan het zoveelste mooie verhaal met mooie intenties. We hebben een concreet actiepro gramma nodig", zegt Den Ouden. De huidige plannen zijn te vaag, vindt ze. „Er is afgeproken dat er eind 1995 100 vrouwelijke burgemeesters moe ten zijn. Minister Dijkstal heeft al la ten weten dat het niet lukt. Hij kampt door de vele herindelingen met een overschot van voornamelijk manne lijke burgemeesters die hij opnieuw moet plaatsten. Dit gaat ten koste van de instroom van nieuwe vrouwelijke burgemeesters. Ik denk dan, die 100 zijn afgesproken en houd je daar aan. Anders wordt het nooit wat", vindt Den Ouden. De Emancipatieraad moet in 1997 het veld ruimen. Het kabinet wil af van een groot aantal adviesorganen. Vol gens Den Ouden gaat het om een ge wone bezuinigingsmaatregel. „Het kabinet moet kiezen. Is emancipatie een prioriteit dan hef je de Emancipa tieraad niet op. Er dreigt enorm veel kennis en ervaring verloren te gaan." De raad acht het welslagen van de VN-Vrouwenconferentie van groot belang voor de toekomst van het na tionale en internationale emancipa tiebeleid. Economische zelfstandig heid, deelname van vrouwen aan po litieke en maatschappelijke organisa ties, seksuele rechten en onderwijs zijn voor Den Ouden de belangrijkste onderwerpen die in Peking aan bod zullen komen. KINDEROPVANG „De problemen die landen hebben zijn verschillend. Economische zelf standigheid in Afrika is iets anders dan in de westerse wereld. In Neder land willen we betaald ouderschap en goede en voldoende kinderopvang zodat vrouwen kunnen blijven wer ken. Voor ontwikkelingslanden is het minstens zo belangrijk om al het werk :eld dat vrouwen doen zichtbaar t ken. Vrouwen dragen zorg voor kin esi deren en de familie en zijn verant woordelijk voor de voedselvoorzie ning. Vaak moeten ze ook nog huno produkten op de markt verkopen. 7 worden niet betaald maar lopen ween j; de vermoeidheid op", zegt Den Ou e den. Volgens haar is het van groot belan elb; dat organisaties als de Wereldbank vai het Internationaal Monetair Fonds (IMF) rekening houden met de pos ukl tie van vrouwen in de landen die z steunen. „Draait de Wereldbank de ebr geldkraan dicht dan zullen v dit direct merken." Den Ouden vindt het erg belangrijk it d dat de deelname van vrouwen in p< illoi tieke en maatschappelijke organisa s wordt vergroot. „In besturen ii Nederland zijn nog steeds niet veel el vinden. Het is niet goed :nd meerderheid beslissi gen nemen die ook vrouwen raken. Vrouwen moeten zorgen dat zij zeil - de besturen terecht komen zodat ztjj. mee kunnen praten en beslissen o zaken die hen aan gaan." Zowel de Emancipatieraad als de gering is voorstander van gelijke ve den tegenwoordiging va vrouwen in gekozen organen. Beide erbi wijzen echter het systeem af, de helft van de zetels voor vrouwen eeft gerserveerd. In Peking zal daarover 0V- ook worden gesproken. „Wij vindei iren dat partijen er zelf voor moeten zo gen dat voldoende vrouwen actief worden en blijven. Dan krijg je ookjels gemotiveerde vrouwen met kwalite nbi Kies je op grond van biologische ve artij schillen voor een vijftig-vijftig verdi ui ling dan heb je wel het getal maa niet de geest", vindt Den Ouden. Het belang van goed onderwijs fiet! volgens haar dwars door alle onder werpen heen. „Zonder onderwijs is het heel moeilijk om een kritische massa ook in getal in een land te kr gen die opkomt voor bij voorbeeld rechten van vrouwen. Het is echt hi belangrijk dat mensen goede scholi kunnen genieten. Als de Leerplicht wet er niet was geweest dan had ik een dienstje in een huis a; Vecht", zegt de voorzitter Emancipatieraad. Zondag stapt Den Ouden in het vlif tuig naar China. De VN ferentie begint 4 september wil ook de schaduwconferentie Het Forum bezoeken, de bijeenkomst waarin pressiegroepen de VN-confi rentie voorbereiden. Het Forum is verbannen van Peking naar Huairo een plaats 60 kilometer van de Chii se hoofdstad. Den Ouden vindt dat heel slecht voor het democratisch halte van de conferentie. „Het Foru en de VN-conferentie horen bij el kaar. Deelnemers moeten vrij heen en weer kunnen lopen. Dat kan niet. De niet-gouvermentele organi saties zijn uiteindelijk akkoord ge gaan met Huairou, klagen wordt ds ook moeilijk." DEN HAAG MARIEKE DE VRIES i meerdreheid beslissingen r

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2